Vakbeweging mag niet vervreemden van milieu-activisten Hoogleraar pleit voor grenzen bio-technologie Borssele heeft postkantoor gekregen dat naam verdient Ook bijvangst kabeljauw in onzekere periode '87 beboet AO-CONFLICT provincie ZATERDAG 28 JANUARI 1989 Dreigend DISTRICTSBESTUURDER WAUMANS: CDJA begint actie handtekeningen voor Zierikzeese lokatie rijexamen KAPELLE GEVAREN ZIJN NIET TE OVERZIEN Landbouwbeleid Bromfietsster bij aanrijding gewond WETHOUDER H. F. TIJDENS VERRICHT OPENING NA 9VERWARRENDEUITSPRAAK RECHTER Geluidsapparatuur en beddegoed buit inbraken in Goes Zeedagen Afwijkend Eis half jaar voor ontucht met jongen Animo actie in Zeeuwse |bouw groot GISSINGEN - De bereidheid onder de Zeeuwse bouwvak kers om mee te doen aan de landelijke actiedag tegen het vast gelopen cao-overleg in de bouwnijverheid is aanzienlijk. Vol gens districtsbestuurder Tj. van Rijssel van de Hout- en Bouwbond CNV ziet het er naar uit, dat de werknemers in de IZeeuwse bouw op grote schaal gehoor zullen geven aan de op- [roep van de bonden om het werk vrijdagmiddag 17 februari neer te leggen. Die middag worden er in het hele land Iruim vijftien regionale protestmani festaties gehouden. In Zeeland vindt leen dergelijke manifestatie plaats in fce Stenge te Heinkenszand. Isinds het begin van deze week trekken Idistrictsbestuurders van de bouwbon- Iden FNV en CNV langs een groot aan- Ital bouwobjecten in deze provincie om ■de werknemers te informeren over de Igang van zaken rond de cao-ondérhan- Idelingen. Daarnaast zijn beide bouw bonden begonnen met het belegggen ■van vergaderingen voor leden en ka- Iderleden om de strategie te bepalen. |De afgelopen dagen hebben bestuur- Iders van de bouwbonden op vele tien- Itallen bouwwerken in Zeeland pam- Ifletten verspreid en hun leden geinfor- Imeerd over de situatie die in de be drijfstak is ontstaan. Volgens dis- Itrictsbestuurder Van Rijssel van de IcNV-bouwbond is uit die gesprekken Inmiddels gebleken, dat een groot aan- Ital Zeeuwse bouwvakkers bereid is ■vrijdag 17 februari mee te doen aan de landelijke actiedag. Met die actiedag [willen de bonden de bouwwerkgevers [dwingen tot een soepeler opstelling [aan de onderhandelingstafel. Mocht |de actiedag niet het beoogde resultaat |opleveren, zijn stakingen niet uitgeslo- Iten. op alles zetten om via onderhandelin gen een akkoord te bereiken. Wij zijn geen bond die snel oproept tot acties. Maar er kunnen zich situaties voor doen, waarin het niet anders kans. In een dergelijke situatie zijn we nu te recht gekomen", zei landelijk voorzit ter F. van der Meulen van de Hout- en Bouwbond CNV tijdens een bijeen komst van de plaatselijke afdeling van zijn organisatie. Van der Meulen constateerde gister avond in Arnemuiden dat de onder handelingen zijn vastgelopen op het systeem van de roostervrije dagen. Zo lang de bonden op dat punt geen gas terug nemen, weigeren de werkgevers over de overige voorstellen te praten. Van der Meulen noemde het voorstel- lenpakket van de werkgevers 'zeer te leurstellend'. „We kunnen er op geen enkele manier mee uit de voeten. Het is onmogelijk om op deze basis tot een akkoord te komen. En dat, terwijl het met de economie best goed gaat, met name in de bouwnijverheid. Er moeten binnen de bounijverheid mogelijkhe den zijn om tot een goede cao te ko men", aldus Van der Meulen. Op de foto drie van de 25 jubilerende echtparen uit de gemeente Borsele. Van links naar rechts de heer C. de Winter/mevrouw G. de Winter-Goense uit Lewedorp (65 jaar); De heer A. Dommisse/mevrouw C. DomisselVan Wijngen uit Nieuwdorp (65 jaar) en de heerJ. de Vriend/mevrouw E. de Vriend-Tramper uit Baarland (60 jaari. 'S-HEERENHOEK - In de Jeugdhoeve te 's-Heeren- hoek hebben burgemeester en wethouders van Borsele vrijdagmiddag 25 jubilerende echtparen uit de ge meente in het zonnetje gezet. De paren hebben het afge lopen jaar hun 50-, 55-, 60- of 65-jarige huwelijksfeest gevierd. In totaal waren er vijftien gouden bruidspa ren, zeven echtparen die op 55 jaar samenzijn konden terugblikken, één diamanten bruidspaar en twee bril janten paren. De zestig jaar werden door het echtpaar De Vriend- Tramper uit Baarland volgemaakt; de echtparen Dom misse-Van Wijngen uit Nieuwdorp en De Winter-Goen se uit Lewedorp vierden afgelopen jaar het feit dat ze elkaar 65 jaar eerder het jawoord gaven. Burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel feliciteerde de 50 echtelieden en stelde dat een feestmiddag op zijn plaats was. De bijeenkomst werd opgeluisterd door een volksdansgroep en de Zeeuwse liedjeszanger Engel Rei- noudt. Het was de tiende keer dat het Borselse college een der gelijk samenzijn met jubilerende echtparen uit de ge meente hield. B en w hebben destijds voor deze opzet gekozen omdat ze niet altijd op de huwelijksdatum zelf van de jubilerende paren aanwezig kunnen zijn. VLISSINGEN - Afspraken tussen werkgevers en werknemers over het terugdringen van milieuvervuiling is een prima zaak, maar de vakbewe- MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de christen democratische jonge renorganisatie CDJA begint een handtekeningenactie ter ondersteu ning van de actie van de Zierikzeese rijschoolhouders, voor het behoud van de Zierikzeese oproepplaats voor het rijexamen. „Het is in het belang van jongeren dat deze oproepplaats wordt gehand haafd, want zij zijn degenen die daar veel gebruik van maken. We willen duidelijk maken dat ook in dun be volkte gebieden de mogelijkheid voor het doen van rijexamen moet blijven. Anders worden de jongeren onnodig op kosten gejaagd", aldus de voorzit ter van de CDJA-afdeling Zeeland, Jan den Boer. De actie richt zich naast Zie- rikzee ook op de oroepplaatsen Oost burg en Middelharnis. De handtekeningen worden onder meer ingezameld tijdens het bezoek van minister Deetman aan Zierikzee, aanstaande dinsdag. Daarnaast gaan CDJA-leden hun familie- en kennis senkring rond met handtekeningenlij sten. De handtekeningen zullen wor den aangeboden aan de rijschoolhou ders in Zierikzee, die ze op hun beurt aan de minister kunnen aanbieden. Ondertussen krijgt minister Smit- Kroes namens het CDJA-Zeeland vast een brandbrief in de bus. Verder wil de Zeeuwse voorzitter ook verschillende CDA-instanties van het CDJA-jonge- renstandpunt in deze kwestie op de hoogte brengen. ging mag niet vervreemden van de milieu-activisten. Districtsbestuur der W. Waumans van de industrie bond FNV stelde dit vrijdag tijdens de jaarlijkse jubilarissenavond van de afdeling Vlissingen. Hij maakte zijn opmerkingen naar aanleiding van het onlangs gesloten milieu-akkoord tussen FNV en VNO. Waumans pleitte ervoor de milieube weging niet buiten spel te zetten. Ver der wilde hij de aandacht voor het mi lieu in de toekomst vaker koppelen aan de arbeidsomstandigheden. De districtsbestuurder was met 72 speldjes vanuit zijn Goese kantoor naar Vlissingen gekomen. Na zijn toe spraak en een terugblik in het verle den overhandigde hij de insignes aan de aanwezige jubilarissen. De helft van de jubilarissen vierde het 40-jarig lidmaatschap van de vakbe weging. Naast deze 36 mensen, waren er 19 die 25 jaar lid zijn, 3 van 50 jaar en 14 van 60 jaar. De Vlissingers die een halve eeuw geleden aansluiting zoch ten bij de industriebond zijn: P. Kloos terman, M. Assenberg en J. Geensen. De medailles voor het 60-jarig lidmaat schap waren gereserveerd voor: W. de Ridder, J. Izeboud, M. Boer, J. Geleyn, A. van Marion, J. Naerebout, J. de Nooyer, J. Schreurs, C. Ribbens, W. G. Burgers, J. J. Luwema, W. Lammers, A. Meulmeester en L. J. Izeboud. Het Vlissingse bestuurslid H. de Vlieger was één van degenen die een lintje kreeg voor 40 jaar trouw aan de vakbond. De jaarlijkse feestavond in Het Anker werd afgesloten met een bingo-dansant. Bloedplasma Acht afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis hou den dinsdag een bloédplasma-avond in het gemeenschapscentrum De Vroone te Kapelle. De afname heeft plaats tussen 18.30 en 20.30 uur. Aan melden ter plaatse is mogelijk. De onderhandelingen in de bouwnij verheid over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst zijn volledig vastgelopen. De standpunten van de werkgevers en de bonden liggen - on danks een bemiddelingspoging - nog altijd mijlenver uit elkaar. Naar de opvatting van de bouwbonden komt het voorstellenpakket van de werkge vers neer op een verslechtering van fe arbeidsvoorwaarden. 'Oe bonden vinden dat, zeker nu het weer beter gaat in de bouw, onaan vaardbaar. Volgens de bonden zijn de werkgevers uit op een fundamentele aantasting van de arbeidstijdverkor ting en een beperking van de VUT- rechten. Voorts valt er - schrijven de bonden in een gezamenlijk pamflet - met de werkgevers niet te praten over zaken als een verbetering van de arbeidsomstandigheden, loonsverho ging, verdere herverdeling van werk en aanvullingen op sociale uitkeringen. De stemming bij de bonden is grim mig. In het jongste nummer van het Zuid-West Journaal van de Bouw- en Houtbond FNV in Zeeland en Brabant worden de voorstellen waarmee de bouwwerkgevers aan de onderhande lingstafel zijn verschenen 'ronduit schandalig' genoemd. „Blijven de werkgevers halstarrig, dan vragen ze om actie. Daar zijn we klaar voor", schrijft de FNV-bond dreigend. Dreigende taal klonk er vrijdagavond ook in het verenigingsgebouw De Arne te Arnemuiden. „Wij zullen alles GOES - De Nederlandse regering moet duidelijke, strakke regels op stellen voor de ontwikkelingen in de bio-techniek. Gebeurt dat niet, dan zijn de gevaren van het genetisch ma nipuleren niet te overzien. Prof dr ir E. Schuurman, hoogleraar reformato rische wijsbegeerte in Wageningen, vindt dat nog lang niet duidelijk is welke gevaren gemoeid zijn met de bio-technologie. Zo blijkt een resis tent aardappelras (ontwikkeld door bio-technologen) gevaarlijk te zijn voor de volksgezondheid. De Wageningse hoogleraar, Eerste Ka merlid voor de eérimansfractie RPF, zei dit vrijdag in een inleiding voor le den van de Centrale Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging CZAV in Goes. Volgens Schuurman is het noodzake lijk dat de politiek al bij voorbaat de grenzen stelt. „Anders kan de politiek alleen maar bijsturen. Het zal niet makkelijk zijn, dat geef ik toe. Ook de politiek is verdeeld". In navolging van Nederlandse richtlijnen pleitte hij voor regels in Europees verband. Ook in het onderwijs zou ruim aandacht ge schonken moeten worden aan de bio technologie. Schuurman wees erop dat genetische manipulatie met planten en dieren uit de hand kan lopen. „Je kunt bacteriën zo manipuleren dat ze vervuilde grond kunnen schoonmaken. Maar wat ge beurt er daarna met die bacteriën? Op den duur heb je er meer last dan ge mak van. Je moet ook kijken naar de verdere toekomst. Grote voorzichtig heid is vereist". De Wageningse profes sor sprak verder over kunstmatige in seminatie en embryotransplantatie. „Het succes op de korte termijn kan ons blind maken voor de gevaren". Als meest aansprekende voorbeeld noemde Schuurman de kweek van een naaldboom die bestand moet wor den gemaakt tegen de invloed van zure regen. „Daarmee pak je het pro bleem van de zure regen niet aan. In feite is dat hetzelfde als het paard ach ter de wagen spannen. De mens gaat door de bio-technologie nastreven wat de grootste winst oplevert, ter wijl hij de weg waarlangs dat gebeurt veronachtzaamt". Volgens de Wageningse hoogleraar moet er een einde komen aan wat hij noemde de idee dat de mens heer en meester is over de natuur. „Nee, de mens is rentmeester. Hij moet erken nen dat dier en plant een eigen aard hebben". Hij waarschuwde de tiental len aanwezige akkerbouwers hun vi zier niet te veel te richten op de onbe grensde mogelijkheden van bio-tech nologie. Omzetverhoging moet meer gezocht worden in kostenbeperking en afzetbevordering. Directeur S. G. Rijlaarsdam en voor zitter C. Klompe van de CZAV riepen de leden op tot het leveren van betere kwaliteit tegen lagere kosten. „De ak kerbouw - producent van bulkproduk- ten - moet ervoor zorgen dat het pro- dukt een lage kostprijs heeft en een goede kwaliteit, opdat de afzetorgani saties of verwerkende industrieën er goed mee uit de voeten kunnen en er een zo hoog mogelijke prijs voor de grondstof aan de boer betaald kan worden". Kritiek was er tijdens de ledenverga dering op het nationale en internatio nale landbouwbeleid. Een voorstel van de EG-commissie om de graan prijs met 6.5 procent te verlagen noem de Rijlaarsdam, evenals NCB-voorzit- ter ir A. Latijnhouwers eerder deze week, onverteerbaar. „De wereldvoor raad is de laatste twee jaar gedaald en wordt door deskundigen kritisch ge noemd. De graanvoorraden in de EG zullen dit jaar niet meer bedragen dan ruim twee maanden consumptie. Bud gettair is er voor Brussel geen nood zaak tot een zo ingrijpende prijsverla ging". Van minister ir G. Braks (landbouw) verwacht de landbouw geen heil meer, getuige de uitlatingen van Rij laarsdam. „Als Braks zegt dat de prijsvoorstellen in de lijn liggen van eerder genomen beslissingen, dan vragen wij ons af hoe hij een dergelij ke uitspraak kan doen. De afspraak was drie procent en geen 6,5 procent". TERNEUZEN - Bij een botsing op de kruising Langereksestraat met de mr F. J. Haarmanweg in Terneuzen is vrijdag de 19-jarige bromfietsster P. V. G. van W. uit Sas van Gent zodanig gewond geraakt dat zij naar het zie kenhuis De Honte moest worden ge bracht. Zij reed over het fietspad langs de Haarmanweg en kreeg op de kruising geen voorrang van de 51-jarige A. D. die rechtsaf wilde slaan, de Langerek sestraat in. Zij liep een gebroken pols op. Beide voertuigen werden bescha digd. Hans Peter Cats, had het oude postkantoortje geschilderd op een groot doek, waarmee het nieuwe kantoor was inge pakt. BORSSELE - Na jaren behelpen in een klein, hokkerig huurwoninkje aan de Westsingel, heeft Borssele een postkantoor gekregen dat die naam verdient. Wethouder H. F. Tijdens opende vrijdagmiddag het ruime nieuwe kantoor aan het Plein door een groot doek opzij te schuiven waarop het oude kantoor was afge- Landelijk voorzitter F. van der Meulen van de Hout- en Bouwbond CNV in Ar nemuiden:....er moeten mogelijkheden zijn om tot een goede cao te komen... GOES - Bij een inbraak in een woning aan het Troelstrapad in Goes is don derdagavond voor zeven mille aan goederen buitgemaakt. De daders gin gen met een kleurentelevisie, video recorder, een audioset en verschillen de sieraden aan de haal. De bewoners troffen de keukendeur opengebroken aan. Maar liefst 46 lakensets vormden een opvallend deel van de goederen, die donderdagnacht uit een bedrijfspand aan de Kamperfoeliestraat werden ge stolen. De inbrekers namen nog meer beddegoed, twee draadloze telefoons, oen boormachine en een stereotoren toee. De schade bedraagt naar schat ting drie mille. Ook hier was de achter deur geforceerd. MIDDELBURG - De Zeeuwse vissers die meenden, dat ze vanaf september 1987 na een uitspraak van de Middel burgse economische politierechter, mr G. de Wilde, een paar maanden on gestraft hun bijvangst kabeljauw aan wal mochten zetten, komen bedrogen uit. Dezelfde rechter veroordeelde vrijdag de Vlissingse firma O. en zo nen tot een boete van 12.000 gulden vanwege het aanlanden van kabel jauwbijvangsten in de periode sep tember tot oktober 1987. Advocaat H. Bronkhorst voerde na mens de firma aan, dat er destijds in de Zeeuwse visserijwereld verwarring heerste door de uitspraak van mr De Wilde over de bijvangst. De uitspraak van de Middelburgse politierechter werd in december 1987 door het Haags Gerechtshof vernietigd. De vissers die in Middelburg waren vrijgesproken werden daar toen alsnog beboet voor de aanvoer van bijvangsten kabeljauw zonder vergunning. De Zeeuwse vissers hadden kunnen weten dat de uitspraak in Middelburg- wel eens herroepen zou kunnen wor den, want de officier van justitie ging destijds meteen in hoger beroep, oor deelde De Wilde vrijdag. Hij hield wel enigszins rekening met het feit dat er verwarring heerste, want hij rondde de eis van de officier tegen de firma O. (15.900 gulden) naar beneden af. De firma O. was destijds ook het be drijf, dat als eerste tijdelijk profiteerde van De Wildes uitspraak, die was geba seerd op het gegeven dat vissers die op tong en schol vissen niet kunnen voor komen, dat zij ook kabeljauw vangen. Het Haags Gerechtshof oordeelde dat de vissers de kabeljauw maar over boord moeten zetten. De komende tijd komen er nog meer bijvangstzaken uit de onzekere maanden aan het eind van vorig jaar voor de Middelburgse recht bank. De rederij F. uit Breskens, een van de eigenaren van zwaardere schepen daar, werd veroordeeld tot een boete van 18.000 gulden vanwege het over treden van de zeedagenregeling. De rederij had in de periode maart tot en met juni 1987 volgens tellingen van de AID negen dagen te lang gevist. De ad vocaat van de rederij, W. Lensink, be toogde dat dit er maar drie waren ge weest. Voor de andere dagen gold on dermeer, dat vanwege het getij in de haven de zware kotter de bestaande regeling wel met enkele uren moest schenden. Het schip kon anders de ha ven niet in of uit. Dat houdt echter niet in dat de boot ook meer visdagen dan de lichtere col lega's, die wel op ieder moment van de dag uit kunnen varen, heeft gemaakt, vond de advocaat. Ook was er een re paratiedag bij, die volgens hem ten on rechte als visdag werd geteld en enkele halve dagen, die als hele zeedagen wa ren genoteerd. Mr De Wilde gaf de advocaat gelijk. Ook tijdens een vorige zitting schold hij enkele zwaardere kotters uit Bres kens al de straf voor overtreding van de zeedagenregeling kwijt omdat de regeling er geen rekening mee houdt, dat de zwaardere schepen de haven van Breskens slechts op bepaalde tij den in en uit kunnen. Voor de getijde haven van Stellendam worden wel uit zonderingen gemaakt. „Het is niet juist dat dit in Breskens niet gebeurd", zei De Wilde. De uiteindelijke boete werd berekend aan de hand van de ge middelde besomming op de drie da gen, dat de regeling wel bewust dooi de rederij overtreden werd. De firma werd ook nog veroordeeld tot een boete van 29.000 gulden (de helft van de besomming) voor het begin sep tember 1987 aan land brengen van ka beljauw zonder vergunning. Dit ge beurde destijds overigens voor de uit spraak van mr De Wilde. Het visserijbedrijf gebroeders C. en J. C. uit Arnemuiden werd ontslagen van rechtsvervolging, omdat de AID de ge broeders ten onrechte geverbaliseerd had voor het lossen in de Vlissingse ha ven op donderdagavond omstreeks half elf. Vanaf 10 uur 's avonds mag er in de Vlissingse haven namelijk, in te genstelling tot andere havens, vis ge lost worden. beeld. De schilder, Hans Peter Cats, had het kantoortje aanzienlijk uitver groot om toch de hele gevel van het nieuwe onderkomen te kunnen be dekken. Tijdens een bijeenkomst in de kantine van camping Estancia, memoreerde de wethouder de tijd dat de PTT uit Borssele dreigde te verdwijnen. In het begin van de jaren tachtig waren er in het dorp te weinig lokethandelingen om de zaak rendabel te houden. Bors sele kreeg toen een zogenaamd platte lands vooruitgeschoven loket; een mi nimale voorziening die later weer ver anderde in een klein postkantoor met beperkte openstelling. Tijdens toonde zich gelukkig met de nieuwe voorzie ning, die de PTT-service in Borssele weer voor jaren veilig stelt. Naar het inzicht van de wethouder is het post kantoor een van de voorwaarden om de kleine kernen op het platteland leefbaar te houden. Ook directeur A. P. M. van Rossum, van het hoofdkantoor in Goes was blij met de nieuwe aanwinst, al had de bouwstijl wat hem betreft opvallender gemogen. Hij plaatste enige vraagte kens bij de noodzaak om het kantoor in ouderwetse woonhuisstijl op te trek ken, zodat het binnen het beschermde dorpsgezicht van Borssele past. „Postkantoren, scholen, kerken; ze zijn door de eeuwen heen in een afwij kende vorm gebouwd om te beklem tonen dat hun bestemming een andere was dan het wonen. Ik vraag me af of het goed is om dat los te laten. Als we alles in de stijl van vroeger laten of brengen, dreigen we geen enkel spoor na te laten in de bouwgeschiedenis". Het nieuwe kantoor is gebouwd in de noordoostelijke hoek van het Plein. De architect, ir A. Lemmens, ontwierp in nauw overleg met de gemeente Borse le een ruime voorziening met het aan zicht van de traditionele boerenwonin gen, zoals die aan het Plein de gevel- wanden vormen. Aannemingsbedrijf Vosdonk uit Roosendaal bouwde het pand voor projectontwikkelaar Pro motor uit Roosendaal, van wie de PTT het huurt. Het kantoor heeft één loket en een gro te wachtruimte waarin de privacy ge waarborgd is. De postbussen zijn dag en nacht toegankelijk en het hele kan toor is goed te bereiken voor rolstoe lers. Beheerster mevrouw J. J. Robijn blijft, naast de het normale aanbod van diensten voor PTT en Postbank, secretariediensten voor de gemeente Borsele uitvoeren. MIDDELBURG - Officier van justitie mr T. H. Lind heeft vrijdag op de zit ting van de rechtbank in Middelburg negen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaarde lijk geëist tegen de 51-jarige Zierik- zeeënaar J. T. voor het plegen van on tucht met een minderjarige. T. had van november 1986 tot eind 1987 gere geld sexueel contact met een nu 13-ja- rige jongen. T. had de jongen leren kennen in een familie waar hij als huisvriend over de vloer kwam. Het kind kwam in de pe riode dat de contacten plaatsvonden zelf ook geregeld naar T. toe. Hij druk te de jongen op het hart om niemand iets te zeggen over wat er tussen hen voorviel. Hij verklaarde op de zitting beseft te hebben dat hij verkeerd bezig was geweest en probeert inmiddels met hulp van een psychiater in het rei ne te komen met zijn pedofiele neigin gen. Hij werd al één keer eerder voor een soortgelijk delict veroordeeld. De officier stelde dat het kind grote psychische schade heeft geleden door de omgang met T. Mr Lind wilde als bijzondere voorwaarde aan het voor waardelijk deel van de straf verbinden dat T. zich als hij vrijkomt onder psy chiatrische behandeling stelt bij een door hem aangewezen instelling. Uitspraak 10 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 15