PZC uim 50 taalkundig- iconomen afgestudeerd lan HEAO Vlissingen Oproep imam in Axel verstoort rust niet Van verlegen kantoormeisje tot strijdbare vakbondsvrouw Hulpverlening mist zicht op gezinnen van alcoholisten provincie LANDELIJKE PRIJS VOOR ZEEUWSE BAKKER iROEI NAAR EUROPEES CENTRUM 'HET KLOKKENGELUI VAN DE ZATERDAG 28 JANUARI 1989 13 fERSEKE - Het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onder hoek (diho) in Yerseke is op weg zich te ontwikkelen tot een ïuropees centrum voor estuarien onderzoek. Het instituut ïag drie nieuwe wetenschappers aantrekken, die zich zullen bezighouden met bio-geochemisch onderzoek. Deze uit meer disciplines opgebouwde studie neemt internationaal vanwe- be de grote milieuproblemen een hoge vlucht. Het Delta Insti tuut krijgt van de overheid tweeëneenhalf miljoen gulden om de krappe huisvesting uit te breiden. Troeven )OK UITWISSELINGSPROJECT Universiteiten Vrijdag Burgerambtenaar hoofd van de parketpolitie in Middelburg Opnieuw vonnis dertig maanden in Rohypnolzaak r eslaagden Kaashandelaar wil standplaats zaterdagmarkt n Middelburg Met de paplepel Nieuwe functie BAKKERIJ DOMINICUS STEKETEE SYMPOSIUM IN VLISSINGEN Samenwerking elta Instituut reidt werk uit factor tijd uitschakelen. In de natuur zijn de variabelen groter en dus de uit komsten onnauwkeuriger", verklaart prof dr Heip het nut van de mesokos- mos. Nieuw is ook de bestudering van satellietfoto's van estuariene gebie den, die het veldonderzoek aanvullen. |let het oog op 1992 wil het Delta Insti- uut haar positie veiligstellen. Wie lan- lelijk niet meetelt, heeft internatio- Kaal totaal niets in de melk te brokke- en, luidt de toekomstvisie van direc teur prof dr C. H. N. R. Heip. De hoofd- Jaak blijft biologisch onderzoek naar Icologische systemen van de zee, kust gebieden en estuaria. Met de extra jiankracht legt het instituut meer ac- jent op scheikunde en geologie. ,,De Itudie van grote cycli", benadrukt prof Ir Heip, „is en blijft van groot belang loor het oplossen van milieuproble- lien. We weten bijvoorbeeld nog te leinig van de invloed van koolstofdio- Jyde op ecologische systemen. De op- ledane wetenschappelijke ervaringen laan we nu benutten voor een veel bre- lere onderzoeksdoelstelling". Daar- loor is ruimte nodig, temeer omdat let personeel nu als haren op een hond lij elkaar zit. het ministerie van onderwijs en we renschappen en de Koninklijke Ne derlandse Academie voor Weten schappen (knaw), waaronder het Del ta Instituut ressorteert, zijn akkoord met een bouwkrediet van tweeëneen half miljoen gulden. Op zijn vroegst gaat in 1990 de eerste paal de grond in voor een nieuwe aan- of opbouw. De helft van het onderkomen, het semi- permanente gebouw, moet dan wor den gesloopt. Er komen meer vierkan te meters voor promotie-onderzoe kers, studenten, de bibliotheek, de re kenkamer en bodem-analyses. De verbouwing voorziet eveneens in drie multi-functionele laboratoria. Eén daarvan, de zogeheten mesokos- mos, wordt straks gebruikt voor expe rimentele opstellingen voor klimaat- en koolstofdioxyde-onderzoek. „Tussen de reageerbuis en het veldon derzoek gaapt nog een gat. We hebben een grotere ruimte van minstens enke le tientallen meters nodig, waar we bij voorbeeld het effect van C02 op de groei van de schorrenvegetatie kun nen nagaan. In zo'n ruimte kun je de LISSINGEN - Voor 52 studenten ,an de economisch-linguistische af- eling van de Vlissingse school voor EAO zit de studie erop. De taalkun- lig-ecomomen kregen vrijdagavond iun diploma uitgereikt door drie bui- enlandse gasten, van soortgelijke op leidingen voor hoger economisch en dministratief onderwijs uit Frank rijk, Spanje en Engeland. Een groot eel van de afgestudeerden gaat be- Vn februari naar een van de drie lan- ,en om er via een uitwisselingspro- ect een studie te volgen, let verblijf van de studenten in Barce- ona, Palma, Parijs, Lyon, Montpellier >n Preston is volgens directeur De Putter van de Vlissingse HEAO een ;oede voorbereiding op de toekomst an de studenten. „Ze perfectioneren r niet alleen de taal, ze leren ook een mdere cultuur kennen en ze volgen iconomie-colleges". Het uitwisse- ngsproject wordt gefinancierd door ie Commissie van de Europese Ge- neenschap in het kader van het Eras- nus-project. Erasmus wil de mobili- eit van de studenten en docenten bin- ïen de EG versterken, ia het officiële gedeelte van de diplo- na-uitreiking verrasten de studenten un docenten op een ludieke Oscar- litreiking. De leraren konden genomi- leerd en bekroond worden met een iscar in acht categorieën: gastarbei- Iers, afnokkers, motor van de school, rootste beest, meest commerciële aan, promotie-prijs, grootste vaki- lioot en charmantste verschijning. jan Gouman, Daan Groenenheijde, Miran- ka Hage, Sandra Heijboer, José Heskes, Ad de Hond, Petula van Hooijdonk, Rien Hui- ge, Marieke Huijgen, Yfke Idema, Jacomijn Janse, Marja Kaljouw, Connie Karelse, Johnny de Kok, Christianne Lepouter, Mar lies van der Maden, Annemiek de Meij, Frits Mol, Erik Neelis, Erwin Oranje, Anita Pal te, Madeion Peeters, Derk Rietveld, Mariette Rottier, Marlies van Schaik, Marjolein Schellekens, Martin Seyssens, Agnes Smeenk, Corine Stals, Rob Veltman, Ellen Veraart, Birgit Vissers, Gerdie Vos, Joanet- ta van Wanrooij, Silvia van den Watering em Anita Wijen. Het Delta Instituut wil het daar niet bij laten. Volgens directeur Heip heeft 'zijn' instituut sterke troeven - centrale ligging in de EG én in één van de belangrijkste estuariene ge bieden - om uit te dijen tot een cen trum voor estuarien onderzoek in Eu ropa. Als voorproefje organiseert het DIHO in 1990 het Internationale Sym posium over Vrijlevende Aquatische Nematoden en een jaar later het Euro pese Mariene Biologie Symposium. Het onderzoeksinstituut bouwt overi gens al jaren aan de internationale en binnenlandse contacten met weten schappelijke en onderwijsinstellingen. De oprichting van een leerstoel estua riene ecologie met DIHO-werkgroep- leider prof dr P. H. Nienhuis als hoogle raar biedt nu de mogelijkheid meer Nederlandse studenten aan te trekken voor gespecialiseerde en op het veld gerichte cursussen. In Zeeland bij voorbeeld helpt het instituut de Hoge school Zeeland een handje bij het op richten van een nieuwe HBO-richting mariene milieutechnologie. „Samenwerkingsverbanden, ontmoe tingen tussen studenten en workshops worden na 1992 nog belangrijker. Daarom werken we hard aan de con tacten met universiteiten", aldus prof dr Heip. Op het lijstje staan onder meer de universiteiten van Groningen, Amsterdam, Antwerpen, Leuven, Gent en Brussel. Samen met de laatste twee begint het instituut binnenkort een drie jaar durend project in Kenya, dat wordt gefinancierd met EG-gel- den. Aan dit onderzoek werken ook de twee universiteiten van Nairobi mee. Mikpunt van de studie is de mangro ve: de kustvegetatie, die wordt be dreigd door erosie, het kappen van bo men en huizenbouw. Het DIHO moet voor deze boomrijke kreekgebieden een ecologisch model ontwikkelen dat een basis gaat vormen voor een beheersplan. Het wetenschappelijk instituut verrichtte eerder buiten lands onderzoek in Indonesië, Zuid- Korea en Mauretanië. De imam in Axel roept elke vrijdag op tot gebed, slechts verspreid via één luidsprekerboxje.. AXEL - Sinds begin dit jaar roept de imam van de Turkse Culturele Vereniging Zeeuwsch-Vlaanderen in Axel elke vrijdag op tot gebed. De oproep moet volgens het ge meentebestuur worden gezien als het 'klokkengelui van de Islam'. De vrees dat heel Axel door de 'adhan' (het oproepen tot gebed van de imam 's middags) in haar rust zou worden gestoord, blijkt onterecht. De moskee in de Walstraat heeft geen minaret. De oproep wordt ver spreid via eéri luidsprekerboxje. Bouwvakkers aan de overkant van de straat 'jodelen' tussen de muziek van Radio 3 door even wat 'Ara bisch' mee. Maar de winkelbedien des van de bakker - nog geen hon derd meter verder in de straat - zijn verbaasd dat de oproep tot gebed al is ingegaan. „Wat? Zijn ze al begon nen? Daar heb ik niets van ge merkt", zeggen de twee dames. Het geroep van spelende kinderen op het plein van de Antoniusschool reikt verder dan de islamitische op roep tot gebed. Drie minuten over één was de officiële tijd voor de ad han. Het wordt zo'n tien minuten la ter voor de oproep begint. „Dat ligt aan de lengte van de preek", zegt Veysel Durgun. Hij is zeventien jaar en volgt middelbaar onderwijs in Axel. In tegenstelling tot de imam spreekt hij perfect Nederlands. Dur gun wordt volgens mohammedaan se tradities opgevoed. En hij vindt dat prima. Volgens hem zijn er zo'n vijftien tot twintig Turken uit Zeeuwsch-Vlaanderen die per week de dienst in de moskee bezoeken. Hij is deze keer zelf niet in de gebeds ruimte omdat hij even later een af spraak heeft. „In principe moet je elke vrijdag in de moskee zijn. Maar als je niet kunt, is dat geen probleem. Als je drie weken achter elkaar niet ge weest bent, gaan de mensen aan je goede geloofsinstelling twijfelen", vertelt Veysel. De adhan is eén van de zes oproepen die mohamme daanse geestelijken per dag aan de gelovigen richten. „En vrijdag is onze heilige dag. Van daar dat we juist dan graag de op roep verspreiden", zegt Veysel. De adhan wordt omgeroepen als de zon op het hoogste punt staat. Speciaal daarvoor krijgen de Turkse gemeen schappen in de hele wereld een ka lender opgestuurd om de tijden te vernemen. Axel is gericht op Gent. Deze vrijdag zou de adhan om 13.03 uur omgeroepen moeten worden. Het wordt echter tien minuten later. „Als je dat voor de lol zou doen is het niet goed. Maar als de preek iets lan ger duurt, is het geen probleem", verklaart Veysel Durgun. Bij de ad- hanm roept de, door de islamitische gemeenschap in Turkije gestuurde, imam op tot gebed. Hij staat daarbij met zijn gezicht naar de heilige stad Mekka. En in 'echte mohamme daanse' steden hoor je hem over de hele stad. „Maar wij hebben dus die kalender en weten dat de preek een halfuur tot drie kwartier voor de ad han begint. En daar kunnen we dus rekening mee houden", aldus Dur gun. MIDDELBURG - De parketpolitie in het arrondissement Middelburg heeft voor het eerst in haar geschiedenis een burgerambtenaar als hoofd. Vrij dagmiddag werd L. C. Schouls geïn stalleerd, als derde burger in een der gelijke functie in Nederland. Breda en Leeuwarden gingen Middelburg ai voor. Schouls is afkomstig van de par ketpolitie in Den Haag en werd offi ciéél per 1 december benoemd. Hij is sinds 2 januari in functie. Hij maakte gisteren bekend dat hij bezig is met een voorstel tot verbetering van de cellenaccommodatie in het Middel burgse rechtbankgebouw. „Dat is hard nodig, want de onveiligheid en de ondoelmatigheid stralen van deze cellen af". Schouls volgt L. Klapwijk op, die al op 19 augustus met functioneel leeftijd sontslag ging. Klapwijk was nog groepscommandant, in de rang van adjudant bij de rijkspolitie. Schouls werd welkom geheten door kolonel A. Smeels, districtscommandant van de rijkspolitie in Zeeland en door hoofdof ficier van justitie mr J. Huijgen. De laatste wenste hem veel sterkte, want: „In 1988 is het aantal aanhoudingen gestegen met twintig procent. Dat per centage laat zich vertalen in meer rechtszittingen, maar ook in meer boe tes, die door de parketpolitie moeten worden geïnd. Ik denk dat deze lijn zich zal voortzetten. Dat betekent meer werk voor het zelfde aantal men sen". Huijgen noemde Schouls, schert senderwijs een 'landverrader'. „Gebo ren en getogen in Zeeland vertrok u naar Den Haag. Gelukkig bent u op uw schreden teruggekeerd en ik heb een Zeeuws 'bindmiddel' bij me, zodat u ons niet nog een keer verlaat". Het bindmiddel bleek een stropdas te zijn met het Zeeuwse provinciewapen. DEN HAAG - Conform de eis van de procureur-generaal is de 26-jarige B. B. uit Middelburg door het Haagse ge rechtshof veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf. De man had november 1986 en februari en maart 1987 gemeenschap gehad met vrouwen, die hij eerst Rohypnol had toegediend. Officiëel heette het dat hij die vrouwen eerst in staat van on macht en bewusteloosheid had ge bracht. De procureur-generaal zei veertien da gen geleden dat de man die vrouwen als objecten had behandeld. „Ze waren gereduceerd tot een ding waar je alles mee kon doen". De rechtbank in Middelburg had B. ook al veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf. Hij was hiertegen in hoger beroep gekomen, omdat hij vindt meer gebaat te zijn bij een goede begeleiding. (Advertentie) )e geslaagden zijn: Sonja Backx, Madeion 1e Beer, Annie Bol, Michel van den Broek, lonald van den Broek, Corine Buijs, Lies- leth Dekker, Gerard van Dijke, Jan Donze, lanneke Drent, Jack Driessen, Johnny van ënennaam, Anton van den Eijnden, Fran- :esco Faes, Aad Fontein, Paul Goris Mar- )EN HAAG - Een Zeeuwse kaashan delaar wil via een spoedprocedure de emeente Middelburg dwingen hem en standplaats te geven op de zater- lagmarkt. De gemeente heeft de aan- raag van de kaashandelaar aange- louden omdat de besluitvorming iver de zaterdagmarkt nog niet rond s. De procedure diende voor de waar nemend voorzitter van de recht- >praakafdeling van de Raad van Sta- e. De advocaat van de kaaskoopman, mr I. Wouters, meent uit het dossier te uinnen opmaken dat de gemeente rad al een besluit tot formele instel ing van de zaterdagmarkt heeft geno men. „De markt is dus onherroepelijk ngesteld en dient daarom een gediffe- 'entieerd assortiment aan te bieden", aldus mr Wouters. Op de huidige zater- iagmarkt staat geen kaashandel. Waarnemend voorzitter J. M. Polak telde vast dat de gemeenteraad de narkt nog niet formeel heeft ingesteld. De gemeente denkt nog steeds na >ver het assortiment. Ik kan niet op lat beleid vooruitlopen en uw cliënt alvast een plaats toewijzen", zo zei Po- ak tegen Wouters. De gemeenteraad behandelt 20 fe- iruari het instellingsbesluit. Gedepu- eerde Staten moeten dit voor 1 juni oedkeuren. De gemeentewoordvoer- ler vreest dat de gemeente overspoeld al worden met aanvragen als het ver bek van de kaashandelaar wordt in gewilligd. De waarnemend voorzitter maakt bin- enkort een uitspraak bekend. VLISSINGEN - De bewogen jaren van Tiny Hofman. Stakingen, reorganisa ties, heftige aanvaringen met de di rectie, ontslagen, interne conflicten; de veertien jaren dat Tiny Hofman voorzitter is geweest van de bedrijfs- ledengroep van de Industriebond FNV bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde zijn geen onbezorgde ja ren geweest. En toch: „Ik heb me vaak ontzettend kwaad gemaakt. Maar er is in al die tijd nooit één moment ge weest, dat ik dacht: 'ik kan het niet meer aan, ik kap er mee'. Dat komt: ik heb door mijn opvoeding een zeer zwaar verantwoordelijkheidsgevoel meegekregen. En dat gevoel voor ver antwoordelijkheid heeft altijd de overhand gehad". Tiny Hofman (46 nu) beëindigt maan dagavond haar functie als voorzitter van de bedrijfsledengroep. Ze sluit daarmee tevens een uiterst roerige pe riode van haar leven af. De mooiste ervaring: „Het stikt van de mooie momenten. Het is natuurlijk prachtig als je een ontslag van één van de werknemers hebt kunnen voorko men en zo'n man staat de volgende dag met een bos bloemen voor je neus. Dat soort dingen geeft een mooi ge voel. Maar waar ik nog vaak aan terug denk, is de hele situatie rond RSV - die dag dat we massaal met bussen naar een protestmanifestatie in Rotterdam gingen en hier op het stadhuisplein werden uitgezwaaid door burgemees ter Westerhout. Die enorme solidairi- teit; de hele bevolking stond achter ons. Er heerste overal een sfeer van: 'handen af van De Schelde'. Dat is voor mij een heel emotioneel moment ge weest". De slechtste ervaring: „Dat zijn er ook meerdere geweest. In de eerste plaats natuurlijk de teloorgang van RSV en de gevolgen daarvan voor De Schelde. De aankondiging van de reorganisatie in december '87 is ook hard aangeko men. Gelukkig hebben we de pijn uit eindelijk wat kunnen verzachten. Maar niet voor iedereen. Er zitten nog steeds veertig mensen in de ww. En dat laatje echt niet onberoerd". Tiny Hofman ontwikkelde zich bij De Schelde in Vlissingen van een 'dood verlegen' kantoormeisje tot een strijdbare vakbondsvrouw. Achttien jaar was ze, toen ze op een kantoor kruk van de afdeling plaatwerkerij terecht kwam. Maar al vrij gauw kwam haar belangstelling voor het vakbondswerk bovendrijven. Niet zo gek. Want: „Het is me eigenlijk met de paplepel ingegoten". Haar vader was kaderlid, ze was lid van de NVV-jeugdorganisatie Jonge Strijd, ze kwam op het werk regelma tig in contact met actieve vakbondsle den, ze volgde cursussen, kwam op de kandidatenlijst voor de onderne mingsraad en uiteindelijk rolde Tiny Hofman in 1973 de bedrijfsledengroep van de (toen nog) Industriebond NVV bij de KMS binnen. Eerst als secreta ris. Pakweg anderhalf jaar later werd zij voorzitter. In de Nederlandse vak bondswereld van die tijd een opvallen de benoeming. Want een vrouw op een dergelijke post was vrij uniek. Glimla chend: „Het vakbondswereldje was nog een echt mannenwereldje. Mijn eerste cao-vergadering vergeet ik nooit. Dat was: hè, hè, eindelijk een vrouw. Het ging er in die tijd ook heel ondemocratisch aan. Daar zat dan een districtsbestuurder met een dikke si gaar en zo'n gezicht van 'ik zal wel even vertellen hoe het moet". Sinds '73 heeft Tiny vanuit het met pamfletten behangen kantoortje van de bedrijfsledengroep de belangen van de vele honderden leden van de Indus triebond FNV bij de KMS behartigd „Je kunt dat alleen goed doen, als je de volledige steun van je leden hebt. Ik heb die steun altijd gekregen. Ik heb nooit het idee gehad dat ik niet geac cepteerd werd. Maar je moet dat ver trouwen wel zien te winnen. De werk nemers moeten het gevoel hebben: zij staat aan onze kant. Maar ik heb mij dan ook altijd als één van die mensen beschouwd". Het vertrek van Tiny Hofman als voorzitter van de bedrijfsledengroep hangt nauw samen met een nieuwe functie die zij bij De Schelde gaat ver vullen. Ze krijgt een baan op de afde ling organisatie als projectbegeleid ster. Een listige manoeuvre van de di rectie om een lastige vakbondsvrouw onschadelijk te maken? Geen sprake van, zegt Tiny Hofman. Na veertien jaar vindt ze het zélf hoog tijd worden dat een ander het voorzitterschap op pikt. Bovendien: „Ik krijg in mijn nieuwe baan veel te maken met mensen en werkgelegenheid. Daarbij kan ik ge bruik maken van de ervaring die ik de afgelopen jaren binnen de bedrijfsle dengroep heb opgebouwd. Maar ik zal naar de mensen toe dezelfde blijven. Ik blijf aan hun kant staan". Maandagavond 30 januari kiezen de leden van de Industriebond FNV bij de KMS een nieuwe voorzitter. Dat ge beurt tijdens een vergadering het Scheldekwartier. Wie de opvolger wordt staat vrijwel vast. Want er is slechts één kandidaat: het onderne mingsraadslid Hans Vane. Tiny Hofman vertrekt op een moment dat De Schelde in rustiger vaarwater terecht is gekomen. En ze ziet de toe komst van het bedrijf met een redelijk gerust hart tegemoet. „De Schelde heeft goede kansen. Maar er zal hard gewerkt moeten worden om die kan sen volledig te benutten". Bakkerij Dominicus Steketee in Westka- pelle is als zelfstandige bakkerij aange sloten bij een landelijke groep bakkers, welke naar buiten treden als de SABA- groep. Zelfstandige samenwerkende bakkers. Deze samenwerking kent tal van raak vlakken waarbij een belangrijk onder deel wordt gevormd door de kwaliteits bewaking en promotie. Het hele jaar door worden alle produk- ten onderworpen aan een technische keuring. Brood wordt cijfermatig beoor deeld op grond van versheid, smaak, structuur, korst, bakaard en nog een aantal kernpunten welke ertoe bijdra gen dat er sprake is van een lekker brood. Uit de totale deelname van achtender tig bedrijven is Dominicus Steketee op de derde plaats uitgekomen. In de sportwereld dus een bronzen medaille. Daarbij direct opgemerkt dat het om tienden van punten verschil gaat. Bijkomend en belangrijk daarbij is, dat bakkerij Dominicus Steketee deze eer volle plaats onder meer heeft behaald met volkoren brood, gebakken met vol- korenmeel van Zeeuwse bodem. Zeker een bewijs dat brood niet van ver moet komen om lekker te zijn. Het grootste geheim van deze kwali teitsprijs zoeken de bakkers echter nog steeds in hun moderne oven. Hoewel nieuw bakt deze oven op basis van de vorige eeuw. Toen werd de oven met hout gestookt en als de stenen vloer roodgloeiend was, ging het brood in de oven. Er werd direct een korst gevormd bij een tempe ratuur van boven de 250 graden Cel sius, zodat er geen vocht uit het brood kon verdampen. Hetzelfde effect als bij het braden van een biefstuk. Dat effect heeft ook de nieuwe oven bij Dominicus Steketee; het brood komt in de oven bij een temperatuur van 260 graden en aldus blijft het brood op natuurlijke wijze langer mals. Die heeft malsheid mede bij gedragen tot de prijs welke werd uitgeloofd over de resultaten van het hele jaar 1988. Een resultaat om trots op te zijn. 01187-1355 Westkapelle. Tiny Hofman:hè, hè, eindelijk een vrouw.. VLISSINGEN - De jeugdhulpverle ning heeft nog maar heel weinig zicht op het werkelijke aantal kinderen, dat in moeilijkheden is geraakt door hun aan alcohol verslaafde ouders. Momenteel bereikt de hulpverlening slechts vijf procent van de probleem gevallen. Het is dan ook de hoogste tijd dat bureaus en instellingen de handen ineen slaan, om een gerichte aanpak te bevorderen. Tevens zal de deskundigheid van de hulpverleners bevorderd moeten worden, zodat de moeilijkheden van kinderen eerder worden ontdekt. Dat zijn de belangrijkste conclusies van het symposium over kinderen van alcoholverslaafde ouders, dat vrijdag in Vlissingen werd gehouden. Ruim 120 vertegenwoordigers van hulpver lenende instanties discussieerden over de tot nu toe weinig onderkende problematiek. Uit de gepresenteerde cijfers blijkt dat in Nederland zeker 300.000 kinderen ouders hebben, voor wie drank een verslavend middel is. Naar schatting heeft ongeveer éénder de van die groep kinderen behoefte aan hulp, omdat het ouderlijk drank misbruik een negatief stempel drukt op het gezinsleven. Naar Zeeuwse maatstaven vertaald houdt dat in dat er in de provincie ongeveer 5000 kinde ren via hun ouders met het fenomeen alcohol worden geconfronteerd. Th. Malmberg, plaatsvervangend di recteur jeugdbeleid van het ministe rie van wvc, hield een krachtig plei dooi voor verregaande samenwer king van de op dit terrein opererende organisaties. „De hulpverlening is nog veel te verkokerd bezig", stelde hij vast. Bovendien was hij van me ning dat het signaleren van mogelijke symptomen en de verwijzing naar de geëigende instanties verbeterd moet worden. De voor hulpverleners georganiseerde cursus 'Kinderen en middelengebruik' van de Hogeschool West-Brabant, die met ingang van 24 februari in Middel burg wordt gegeven, kan - aldus Malm berg - een stap in de goede richting zijn. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) begint na de zomervakantie met een brede voor lichtingscampagne over kinderen en alcoholverslaafde ouders. Met behulp van brochures en folders worden het onderwijs en de sociale en medische sector van de problematiek op de hoogte gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13