PZC Preventie sleutelwoord in gezondheidszorg jaren 90 blufpoker Snel begin nieuwbouw Hogeschool verwacht ogelbescherming vraagt dringend om jachtverbod Barbé-show ontaardt in provincie ZATERDAG 28 JANUARI 1989 Inwoonster Haamstede 102 Geen potlood KOSTEN PROJECT NOG ONDUIDELIJK SYMPOSION BU AFSCHEID GGD-DIRECTEVR i Slecht ter been? De Arola brengt u overal heen. Ambassade Oesterdam TRACÉS WESTERSCHELDE OEVERVERBINDING Vertrouwen WESTERSCHELDE EN SAEFTINGHE -IRammekensschor Uitzondering Sentiment Joker Erbarmelijk Wetland (Slot van pagina 9) derdaad kon en die bevestigden dat. En vervolgens hebben we overleg ge pleegd met het ministerie van Buiten landse Zaken. Daar hebben we al onze lijsten met eventueel te leveren spul len voorgelegd. En inderdaad haalden ze er nog een paar uit die gebruikt kon den worden voor het aanmaken van dat soort zaken. Sindsdien...als ik ook maar iets tegenkom dat riekt naar zul ke toestanden dan bellen we direct met BZ voor advies". Volgens Bravenboer doet het ministe rie sinds '84 alle mogelijke moeite om aan iedereen duidelijk te maken hoe de zaken nu werkelijk in elkaar steken. Steeds weer datzelfde verhaal, het ver haal dat ook Bravenboer altijd maar weer afdraait. „Het hoofd bestrijding chemische oorlogvoering van BZ kweet zich aanvankelijk zelf van die taak, maar die man werd er op den duur ook compleet gek van. Nu doet de afdeling voorlichting het. Maar kijk- .het speelde in '84 en kwam toen in de krant, het verhaal werd in '86 tot m'n verbijstering weer als nieuw gepresen teerd en nu wordt dat allemaal nog- eens dunnetjes overgedaan. Daarom wil ik nu een verklaring van BZ. Kijk, als ik iets geleverd had, zou ik dat zo kunnen laten zien. Maar omdat ik niks geleverd heb, kan ik m'n uitspraken niet staven met bewijsmateriaal. Want er is niks...". In z'n pogingen nu voor eens en altijd met al die verhalen af te rekenen, bel de John Bravenboer vorige week met de Amerikaanse ambassade in Den Haag. „Daar heb ik gevraagd naar ie mand van de CIA, want daar zouden die gegevens toch vandaan gekomen zijn? Ik moest een naam noemen, maar ik ken niemand van die mensen, dus dat was moeilijk. Ik heb gezegd: ik wil alleen dat iemand contact op neemt met Amerika en om stukken vraagt waarin al die aantijgingen worden bevestigd. Documenten, daar gaat het om. Niet lang daarna werd ik teruggebeld met de mededeling dat men daaraan niet kon meewerken. Er werd gezegd: spant u maar een kort geding aan tegen het weekblad Vrij Nederland, want die hebben die onzin tenslotte in de wereld gebracht". Bravenboer heeft zich beperkt tot een ingezonden brief aan de redactie van VN. Ook daarin wordt het verhaal maar weer eens uit de doeken gedaan. Wordt ook gesteld dat KBS-Holland bv nooit op enigerlei wijze zaken heeft gedaan met Libië, er nooit 300 ton fos- fortrichloride aan Irak is geleverd en dat KBS-Holland ook helemaal niets te maken heeft met een zending tdg aan Iran via Dubai, zoals in het week blad werd beweerd. „KBS-Holland bv heeft in haar bestaan nooit op eniger lei wijze zaken gedaan met Iran", schrijft Bravenboer. Hij verzucht, papieren in de hand: „Een ingenieursbureau moet het in de eerste plaats hebben van vertrouwen. Wij ondervinden nu erg veel schade van deze hele affaire. Je naam wordt volkomen ten onrechte te grabbel ge gooid. We hebben een prachtig bedrijf opgebouwd, met 400 mensen. Die wor den er stuk voor stuk in hun werk mee geconfronteerd. Stekelige opmerkin gen...vragen om uitleg...We hebben nog overwogen al onze klanten een brief te sturen. Maar dat zijn er 2000...Nee, je staat machteloos tegen over dit soort beschuldigingen. Je kunt nu alleen maar hopen dat ooit nogeens uitkomt hoe al die zaken nu precies in elkaar zaten en wie dit soort kunstjes nu werkelijk flikken. Nee, ik denk niet dat het nu nog gebeurt van uit Nederland". De exportorganisatie KBS-Holland bv (de 'K' staat voor een oud-firmant die jaren geleden is vertrokken; de 'B' en de 'S' staan voor Bravenboer en Scheers) doet overigens nog steeds goede zaken in het Midden- en Verre Oosten. Er is pas een contract afgeslo ten voor de inrichting van werkplaat sen voor de electriciteitsmaatschappij in Indonesië. Een order van 2,5 mil joen. En er wordt geleverd aan Pakis tan, Thailand, Maleisië, de Pilippijnen èn Irak. Bravenboer zuur: „Aan dat land leveren we koelinstallaties. Maar ook tanks...van die liggende, begrijp je?". „Ach, je moet ontzettend op je hoede zijn. We kregen een aanvraag voor sta len schijven uit Pakistan. Dus wij na men contact op met de leverancier en die zegt: meneer, die dingen kunnen worden gebruikt voor de nucleaire in dustrie. Ik zeg: u bent bedankt! En we hebben de opdrachtgever laten weten dat we niet konden leveren. Maar als zo'n man dat nou niet zegt, dan ga je toch gigantisch voor de bijl? Een stel letje stalen schijven. Kijk, in die che micaliën ook...je kunt er miljoenen in verdienen. Maar het is wel bloedgeld". In 1986 zei John Bravenboer al: „Je zou toch een ploert zijn als je daar mee doorging!". Wout Bareman (Slot van pagina 9) reereeren aan de Oosterschelde of aan het oostelijke Markiezaatsmeer. De tellingen zijn gebaseerd op werkdag gemiddelden. Volgend jaar voert de provincie verdere tellingen uit. Het verkeer over de toevoerswegen richting Oesterdam (oude rijksweg Goes-Bergen op Zoom) is, zo blijkt uit gegevens van de provincie, wel aan zienlijk toegenomen. Het verkeer op de weg richting Tholen-stad steeg met bijna vierhonderd automobilisten. De oude rijksweg aan de Bevelandse kant kreeg ruim vijfhonderd voertuigen meer te verwerken. De provincie maakt nog geen 'recla me' voor de tijdsbesparende verbin ding tussen Tholen en Zuid-Beveland, omdat een goede aansluiting met het eiland ontbreekt. Die is pas over enke le jaren klaar. Zolang ontbreken langs de rijksweg en de provinciale weg Tho- lenysint-Maartensdijk duidelijke ver wijzingsborden richting Oesterdam. MIDDELBURG VLISSINGEN KRUININGEN M ELLEWOUTSDIJK BRESKENS l«* HOOFDPLAAT tesCHOONDIJKE KLOOSTERZANDE TERNEUZEN 1 Breskens-Vlissingen 3 Terneuzen-Ellewoutsdijk (WEST) 5 Kruiningen-Perkpolder 2 A Hoofdplaat-Borssele 4 A Terneuzen-Ellewoutsdijk (OOST-aansluiting Sloegebied) 2 B Hoofdplaat-Borssele 4 B Terneuzen-Ellewoutsdijk (OOST-aansluiting Goes) pzc GGD-cLirecteur R. Bakker en zijn gezin schudden vrijdagmiddag honderden handen op hun afscheidsreceptie in de Middelburgse Stadsschouwburg. MIDDELBURG - Preventie, het bevorderen van een gezonde leef stijl om ziekten te voorkomen, wordt het sleutelbegrip in de ge zondheidszorg van de jaren '90. Op andere medische terreinen zijn nauwelijks nog spektaculaire tech nologische ontwikkelingen te ver wachten en bovendien moeten de kosten worden teruggedrongen. „Het gaat niet meer om het toevoe gen van jaren aan ons leven maar om het toevoegen van leven aan onze jaren", voorspelde ir J. J. M. de Goeij van de Vereniging van Basis gezondheidsdiensten vrijdagmid dag in Middelburg op een mini- symposion ter gelegenheid van het afscheid van directeur R. Bakker van de Gemeenschappelijke Ge zondheidsdienst Zeeland (GGD). Volgens De Goeij staat de nieuwe ontwikkeling in de kinderschoenen en krijgt preventie nog steeds 'een heel klein stukje' van de koek, die gezondheidszorg heet: 774 miljoen gulden op een totaalbedrag van 35 miljard. De vertegenwoordiger van de basis gezondheidsdiensten in ons land zei dat de GGD's de komende jaren voor een 'enorme opgave staan', nu de verantwoordelijkheid voor hun reilen en zeilen - zowel financieel als inhoudelij k - sinds dit j aar is overge heveld naar de gemeentebesturen als gevolg van de nieuwe Wet Collec tieve Preventie (WCP). Wethouder van volksgezondheid mevrouw S. Smitskamp van Mid delburg had in dit verband kritiek op het bezuinigingsbeleid van het kabinet. Dat draagt weliswaar nieu we taken over aan het plaatselijk be stuur maar kort tevens zo'n 7 pro cent op de welzijnsuitkeringen. „Zoiets wordt zo makkelijk een trend", hield ze de Haagse topamb tenaar R. Schaafsma van de hoofd afdeling basisgezondheidsdienst van het ministerie van wvc voor, die bezwoer dat er niet wordt bezuinigd maar dat de gemeenten binnen 4 jaar 186 miljoen uit het gemeente fonds kunnen verwachten voor pre ventie-activiteiten. De omstreden kortingen - voor ge deputeerde van volksgezondheid W. Don aanleiding om provocerend uit te roepen „meer vertrouwen te hebben in de Zeeuwse gemeentebe sturen dan in het rijk" als het gaat om kwetsbare beleidsterreinen - komen voor verantwoordelijkheid van binnenlandse zaken. Overigens hebben de 30 gemeenten in Zeeland niet beknibbeld op het geld voor de GGD, volgens me vrouw Smitskamp een bewijs te meer dat ze hun nieuwe verantwoor delijkheid serieus opvatten. Deson danks vroeg ook Bakker meer aan dacht voor volksgezondheid op het prioriteitenlijstje van de plaatselij ke overheid. Zijn indruk: „Tot dus ver is het in de gemeentelijke poli tiek een ondergewaardeerde porte feuille geweest". Daarbij gaat het niet zozeer om 'handenvol geld' maar ook om de bereidheid zich in houdelijk te verdiepen in het werk van de GGD en te speuren naar raakvlakken met beleidsterreinen. Dat advies klonk eveneens door in de woorden van mevrouw M. Schrij ver, beleidsmedewerkster voor volksgezondheid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die door heel Nederland voorlichtings bijeenkomsten houdt om bestuur ders te informeren over de verande ringen. Zeeland is 5 april aan de beurt. Het mini-symposion ('GGD, een an dere basisvisie') in eéh van de zalen van de Middelburgse Stadsschouw burg vormde het opvallendste on derdeel van het afscheid van Bak ker, die directeur patiëntenzorg wordt van het ziekenhuis De Lie- vensberg in Bergen op Zoom. Aan het eind van de middag zwaai de een aantal vertegenwoordigers van sectoren van de volksgezond heid de eerste directeur van de Zeeuwse GGD lof toe voor zijn werk. Don - die samen met directeur F. van Spanje van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid wieg stond van de instelling - herinnerde zich zijn kennismaking met „een jonge, ambitieuze man, die overliep van de goeie ideeën". „Die indruk heeft-ie bij mij alleen maar beves tigd. Hij was het gezicht van de GGD". Commissaris van de koningin dr C. Boertien - hij opende het sympo sion - herinnerde aan de moeizame start van wat aanvankelijk Dis tricts Gezondheidsdienst heette. De provincie heeft inmiddels f850.000,- beschikbaar gesteld voor collectieve preventie. „De naam GGD staat niet alleen voor Gezellig Gezond Doen en is niet slechts een ingeburgerd begrip, maar staat vooral voor Geméénschappelijke Gezondheidsdienst. Dat gemeen schappelijke moet voorop staan en dat staat het ook". RAVOZ-directeur Van Spanje noemde de uitbouw van de GGD in goed vier jaar tijd een persoonlijke verdienste van de vertrekkende top man. Ook voorzitter B. F. M. Gerrit sen van de afdeling Zeeland van de Maatschappij voor Tandheelkunde, GGD-functionaris P. J. M. Holdorp en de voorzitter van de dienst, de Terneuzense wethouder J. M. Dop- pegieter-Thiel benadrukten het pio nierskarakter van Bakker's werk en zijn snelheid van handelen. Met dat laatste was hij vooral in de beginpe riode een enkeling wel eens té vlug af. Dan kon een verbijsterde wet houder - geconfronteerd met een ongetwijfeld weer 'véél te dure' nieu wigheid als een gezondheisdienst - uitroepen: „Maar we hebben toch al 'n dokter op 't durp?". pen, landerijen en natuurgebieden met zich mee. Het eigen tracé dat Borsele in het spel wil brengen voorziet in een westelijk gelegen verbinding die grotendeels de route Hoofdplaat-Borssele volgt, maar in het noorden met een bocht tussen het dorp Borssele en het PZEM-com- plex door schiet. Zo'n WOV zou een scheidslijn zijn tussen de industrie in het Sloegebied en de rest van het ge meentelijk grondgebied. Alleen daar over is met Borsele te praten. Om dat te onderstrepen heeft het gemeentebe stuur deze week demonstratief de deur vergrendeld. Spelleider Barbé mag er niet meer in, zolang hij niet een knie buiging maakt. Hij lijkt dat niet van plan. Want, zo houdt hij hardnekkig vol, een tracé bij Hoofdplaat-Borssele is toch al veel te duur en wat Borsele wil, kost - zo het al technisch uitvoer baar is - nog meer geld. Barbé de loopgraven heeft verschanst. Van de zeven tracé's die het provinciebe stuur heeft uitgestippeld, lopen er vijf via het grondgebied van Borsele, waaronder ook de centrale tracé's. Dat maakt de realisering van een WOV in hoge mate afhankelijk van de bereidheid van deze gemeente om be stemmingsplannen te wijzigen. Bor sele heeft die bereidheid niet. Het gemeentebestuur wil alleen mee werken aan de realisering van een WOV als de zegepraal wordt toege kend aan een zelfgemaakt plan dat tot nu toe buiten mededinging is geble ven. Alle andere tracé's op Borsels grondgebied, zo luidt het unanieme oordeel van de gemeenteraad, bren gen een te zware belasting voor de dor- Borsele's burgemeester, mr G. C. G. van den Heuvel is daar vooralsnog niet van onder de indruk. Hij erkent: „Er ligt een zak met centen op tafel: 30 miljoen van de rijksoverheid. Daar kan alleen dat ene centraal gelegen tracé mee worden betaald. Gezellig om over te praten, maar voor Borsele nauwelijks een optie. Men zal dus moeten proberen om meer centjes te vergaren". Zo dreigt de 'Ronny Barbé-show', drie maanden geleden zo vrolijk begonnen, in een uitzichtloos spelletje blufpoker te ontaarden. Een interessant perspec tief voor de gemeenten in Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen die tot nu toe machteloos mochten pleiten voor een zo westelijk mogelijk gelegen WOV. Maar vooral koren op de molen van de kleine minderheid in Zeeland, die blijkens een recente PZC-enquête, het aantal tracé's nog het liefst tot nul ziet gereduceerd. Henk Postma VLISSINGEN - De directie van de Hogeschool Zeeland ver wacht binnen drie weken duidelijkheid te hebben over de mo gelijkheden voor nieuwbouw aan de Edisonweg in Vlissingen. Deze week werd het programma van eisen voor het bouwpro ject naar Den Haag gestuurd. Het ziet er naar uit dat het minis terie van onderwijs op korte termijn toestemming zal geven om een architect en een aannemer in de arm te nemen. De planning voor de nieuwbouw heeft in 1988 ernstige vertraging opgelopen. Precies een jaar geleden sprak hoge schooldirecteur R. K. Jackson de ver wachting uit dat er snel gebouwd zou worden. Toen had het ministerie im mers al toegezegd dat er geld beschik baar was uit het knelpuntenfonds. Sindsdien is er onenigheid ontstaan tussen de schooldirectie en het depar tement over de omvang van de nieuw bouw. Dat meningsverschil heeft vol gens directeur Jackson zeer vertra gend gewerkt. Pas deze maand ging Den Haag akkoord met de studenten- ZEIST - De jacht vanaf het water op je Westerschelde en in het Verdron ken Land van Saeftinghe moet wor- ien verboden. In maart '89 loopt de jachtverhuur af. Dat is een prima ge- egenheid de om vergunningen aan de lagers niet te verlengen. Dit stelt de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels. Op het dagelijks provinciebestuur en de consulent na- ;uur, milieu en fauna in Zeeland wordt een dringend beroep gedaan iieh in te zetten voor beëindiging van de jacht. De Vogelbescherming beklemtoont dat de Westerschelde een belangrijk aatuurgebied is. De aantallen vogels die van dit gebied gebruik maken, doen niet of nauwelijks onder voor de aantallen die in de Oosterschelde oorkomen. Alle argumenten die in het kader van het Oosterscheldebeleid hebben geleid tot beperking van de jacht tot een loutere beheerjacht, zijn ook op de Westerschelde van toepas sing. Óp de zeearm wordt in boten van af het water op vogels gejaagd. Vol gens de Vogelbescherming is een extra argument voor het opheffen van de acht vanaf het water, dat controle bij- va onmogelijk is. „Dit leidt tot situa tes waarbij door buitenlandse gastja- ers op beschermde vogelsoorten rordt geschoten". werkingssfeer van de natuurbescher mingswet is gebracht". De grote jachtdruk zorgt voor versto ring onder alle in het gebied verblij vende vogels, aldus de Vogelbescher ming. Onder meer is aangetoond dat het jagen in de ochtend- en avondsche mering (overdag mag niet op ganzen worden geschoten) zeer verstorend is als dit gebeurt in de buurt van een slaapplaats van blauv/e kiekendieven. Het gaat in Saeftinge om een groep van meer dan 30 blauwe kiekendieven en als zodanig is het de grootste rust plaats van deze vogelsoort in West-Eu ropa. Dit onderstreept de onverenig baarheid van jacht .en natuurwaarden in Saeftinghe, meent de Vogelbescher ming. Uitgifte van jacht is een zaak van de dienst der domeinen. Het consulent schap natuur, milieu en fauna is een belangrijk adviseur. Laat het advies over verlenging negatief zijn, is het verzoek van de Vogelbescherming in een brief aan het consulentschap. Gedeputeerde staten wordt ook ge vraagd een negatief oordeel te vellen. Gewezen wordt op de provinciale vi sie ten aanzien van jacht in natuurge bieden. Die visie, recent door provin ciale staten onderschreven, strookt niet met jacht op de Westerschelde en in Saeftinghe. „Naar onze mening hoort deze inten sieve vorm van plezierjacht niet in een natuurgebied thuis en zeker niet in een gebied dat als wetland kan worden aangemerkt en dat nota bene onder de van pagina 9) :ijdfeitthem en een aantal particulieren. Ir ecBEngel is te rade gegaan bij de directeur ■andbouw, natuur en openluchtrecre atie in Zeeland en bij de regionaal in- Bpecteur milieuhygiëne. Beide func- Bionarissen wijzen inpoldering van het ■schor af: als er eenmaal slib gestort is, Ban de natuurfunctie voorgoed wor- ;elBden afgeschreven. De regionaal in- ^Bpecteur bepleit tijdelijke opslag op ko-Been industrieterrein van het haven- Bchap. De directeur landbouw wijst op ■iet ontbreken van voldoende onder- Boek naar andere mogelijkheden. en*1 Engel juicht het gecontroleerd op- ,id-®ergen van vervuild baggerslib als zo- /ai»anig toe. Hij merkt op dat voor het in derHde Westerschelde storten van de ergst leaB'M'vuilde specie zeker geen toestem- he-Bing meer zal worden gegeven. Voor senBet storten van minder vervuild slib Bil hij nog wel voor twee jaar een uit- ■ondering maken. Hij zal daaraan de Boorwaarde koppelen dat de indus- B'iele vervuilingsbronnen verder gesa- Beerd moeten worden. lasBOok Engel kritiseert het ontbreken ■an onderzoek door het Havenschap >90B'lissingen. Hij beklemtoont dat de Bet die inpolderingen regelt, voor- neiB'hfijft dat ook bezwaren van belang hebbenden dienen te worden onder- Bocht. Ir Engel attendeert op de op- Batting van minister Smit-Kroes (ver- li Bvoord in kamervragen) dat voor de Bokatiekeus een breed maatschappe- "•"Bijk draagvlak gewenst is. MIDDELBURG - Doorgestoken kaart, riepen de doorgewinterde scep tici toen bijna drie maanden geleden het Grote Spel een aanvang nam: de keuze van een plek voor een vaste Westerschelde-oeververbinding uit zeven door het provinciebestuur uit gestippelde routes. Die sceptici leken het gelijk aan hun kant te hebben. Want de prijzenpot van quizmaster drs. R. C. E. Barbé is zo schamel ge vuld dat alleen de goedkoopste plek als winnaar uit de bus kan rollen. Der tig miljoen heeft hij als gedeputeerde bij elkaar weten te schrapen, jaarlijks uit te keren door de minister van Ver keer en Waterstaat en jaarlijks aange vuld met een bonus van niet veel meer dan 4 miljoen gulden uit de provincie- kas. Het is net genoeg voor een cen traal tracé dwars door, dan wel vlak langs de 'landschappelijke waarde volle' Zak van Zuid-Beveland. Dat is geen geheim. Iedereen heeft kunnen zien hoe de gedeputeerde, bij de aanvang van het spel, zelf deze be slissende troef in zijn achterzak hield. Maar velen hielden daar liever de ogen voor gesloten. Zoals een groot deel van de pakweg zestig deelnemers die zich hebben aangemeld. Doorgestoken kaart dus, maar nu de voorronde bijna achter de rug is en het dagelijks pro vinciebestuur zich opmaakt om een eerste jury-oordeel uit te spreken, kan worden vastgesteld dat er een boeiend schouwspel van wordt gemaakt. Dat is vooral te danken aan de inzet van de Zeeuwse gemeentebesturen, fanatieke deelnemers die hun gebrek aan realiteitszin in hoge mate com penseren door de roerselen van het sentiment in de strijd te werpen. West schreeuwt west, oost zweert bij oost en vanuit het midden klinken zo hiel en daar al juichkreten op omdat de strijd op voorhand lijkt te zijn beslist in het voordeel van een centraal tra cé. Deze feestroes echter wordt bedreigd door twee deelnemers die niet - zoals alle anderen - braaf op de gebaande paden meemarcheren. Daar is aller eerst de PSD, die als exploitant van de Westerschelde-veren het veld moet ruimen zodra een WOV is aangelegd. De PSD legt zich daarbij niet zomaar neer, zoals mag blijken uit een bereke ning van PSD-directeur mr F. D. Vos: de aanleg van een WOV in het oosten (Kruiningen-Perkpolder) samen met de instandhouding van de veerverbin- ding in het westen (Vlissingen-Bres- kens) blijkt aanzienlijk goedkoper dan in de spelvoorwaarden is vastgelegd. Maar, zo heeft spelleider Barbé imid- dels al rondgebazuind, op langere ter mijn (na 25 jaar) is het nog altijd veel te duur. Waarmee nog niet weerlegd is dat zo'n WOV bij Kruiningen-Perkpol der het minst schadelijk is voor het mi lieu. Tot spelbederf heeft de rekensom nog niet geleid. Dat kon ook niet, want zo lang de jury nog geen uitspraak heeft gedaan, mag de PSD-directeur zijn berekening aan niemand laten zien. Bovendien, de PSD beschikt over kaarten waarmee het straks - tijdens de finale - slecht spelen is. Dat kan niet worden gezegd van die andere dwarsligger, de gemeente Bor sele, die zich met een joker op zak in prognoses, zoals die tot 1995 zijn opge steld. Daarmee lijkt het begin van de daadwerkelijke bouw aanstaande. Het ontwerp behelst een nieuwe vleu gel voor de afdeling verpleegkunde, die momenteel nog in Goes is geves tigd. Om de eveneneens in die stad ge vestigde sector laboratoriumonder wijs naar Vlissingen over te laten ko men wordt het gebouw van de Hogere Technische School ingrijpend ver bouwd. Directeur Jackson is van me ning dat de huisvesting van de be trokken studierichtingen momenteel erbarmelijk mag worden genoemd. De Hogeschool Zeeland hoopt dat ook voor de sector economisch en admini stratief onderwijs nieuw mag worden gebouwd. Het daartoe benodigde geld zou via de reguliere bouwfondsen van het ministerie beschikbaar moeten ko men. Over de kosten van het bouwproject wil de schooldirectie geen duidelijk heid verschaffen. Vorig jaar werd van de gemeente Vlissingen een perceel bouwgrond van 10.000 vierkante me ter gekocht. Daarmee was een bedrag van 1,1 miljoen gulden gemoeid. Voor Saeftinghe gelden extra redenen om de jachtverhuur zo spoedig moge lijk te stoppen. Mede door de inzet van enkele schaapskuddes - mogelijk ge maakt met subsidie van het ministerie van landbouw en visserij - heeft het natuurgebied zich kunnen ontwikke len tot een belangrijk ganzengebied. In de jaren zeventig kwamen er 500 tot 1.000 grauwe ganzen voor, deze winter zijn de aantallen opgelopen tot 14.000. Voor de kolgans is er een toename van 2.000 tot 12.000. In Saeftinghe wordt intensief op ganzen gejaagd. De Vogel bescherming vindt dat een onaan vaardbare situatie. Ook worden de ganzen door de jacht verdreven naar de omliggende pol iers, met alle nadelige gevolgen van iien voor schade aan de landbouwge wassen. „Hier vindt het omgekeerde plaats van wat elders in de provincie wordt nagestreefd", stelt de Vogelbe- cherming. Naast de jacht op ganzen wordt er vooral gejaagd op enkele endensoorten. Ook in Saeftinghe eldt dat vaak met buitenlandse in- roducés wordt gejaagd. Advertentie HAAMSTEDE - Vrijdag bereikte mevrouw T. Kosten-van Graafei- land in Haamstede de leeftijd van 102 jaar. De oudste bewoonster van Schouwen-Duiveland woont sedert haar drieennegentigste in rusthuis Duinoord in Haamstede. Omdat haar gezondheid niet al te best meer is, bracht mevrouw Kosten de dag rustig door in haar ka mer, in besloten familie kring. Mevrouw Kosten werd 27 januari 1887 geboren in Kerkwerve en woonde haar hele leven in Noord- welle, waar haar man landarbeider was. Zij heeft drie zoons, die in middels 76, 78 en 79 jaar zijn. De 78-jarige Jacob Kosten: „Moeder heeft altijd hard gewerkt. Zo zie je maar, ook als je veel werkt kun je oud worden". Volgens haar zoon was mevrouw Kos ten altijd goed gezond tot haar negenennegen tigste. „Voor zover ik me kan herinneren is ze nooit een dag ziek ge weest. Maar na haar honderdste is ze toch snel minder geworden". Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer bezocht de hoogbejaar de in haar kamer in Duinoord en bood me vrouw Kosten ter gele genheid van haar op merkelijke jaardag bloe men namens het ge meentebestuur aan. Door weer en wind, binnen en buiten de bebouwde kom. Op volle tank 200 km! Max. snelheid 40 km/uur. Ook lever- baar als rolstoel-inrij wagen. Vraag documentatie over deze fantastische twee-zitter. (Uitsluitend voor gehandicapten.) I44MIJENBERG bv Postbus 142, Panhuis 6,3905 AX Veenendaal, f Tel. 08385-11251. ook vestigingen in de Randstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11