raff voor-première russische film in middelburg PZC vrijdagkrant De zjUjo agenda AFGELAST VERWACHT raamteater schubert orient finkers list nu scelci jazz orgelconcert japan zusterschap mousetrap fortepiano toneel jeanne d'arc VRIJDAG 27 JANUARI 1989 12 Het Nieuwe Ensemble RaamTeater brengt vanavond (vrijdag) het Dagboek van een gek van Nicolai Gogol in het Vlissingse Vestzak theater (20.30 uur). Gogol's beroemde verhaal beschrijft de langzame ontwikkeling van de waanzin van Propristsjin. een totaal aan lager wal geraakte kleine ambtenaar. Een radertje in de gigantische papiermolen van de Rus sische administratie uit de vorig eeuw. Gogol snijdt diep in het vlees van zijn tijd en tijdgenoten, hij tekent ze in een ongenadige vlijm scherpe karikatuur. Het Nederlands Kamerkoor brengt vanavond (vrijdag) een pro gramma met koorwerken van Franz Schubert in de Middelburgse Concertzaal (20.00 uur). Het Kamerkoor staat onder leiding van Robert Holl. Medewerking verlenen de solisten Rudolf Jansen (piano), Charlotte Margiono (so praan). Hein Meens (tenor) en Sjef Douwes (klarinet). Het program ma vermeldt onder andere het Gesang der Geister über den Was- sern. Mirjams Siegesgesang, Standehen. Der Hirt auf dem Felsen. In de Kloveniersdoelen in Middelburg begint vanavond (vrijdag) het Festival de Orient (21.00 uur) van Nieuwe Muziek. Tijdens dit festival worden drie componisten geportretteerd. Van avond speelt het Xenakis Ensemble, onder leiding van Diego Mas- son. werk van Toru Takemitsu. De Twentse droogkomiek Herman Finkers brengt vanavond (vrij dag) zijn vijfde theaterprogramma Het meisje van de slijterij in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). De voorstelling is simpel, zonder diepgaande en filosofische bespie gelingen over het leven en zit vol absurde woordspelingen en onweer staanbare onzin. Liesbeth List is vanavond (vrijdag) in Den Dullaert in Hulst te zien met haar soloprogramma List Nu (20.00 uur). List Nu is een personality-show in regie van Willem Nijholt. Het pro gramma bevat uitsluitend nieuw repertoire. Liedjes op teksten van onder andere Herman van Veen, Annie M. G. Schmidt. Ivo de Wijs en Hans Dorrestij n, worden afgewiseld met conferences van Remco Campert en Frans Mulder. In het kader van het festival d'Orient van Nieuwe Muziek wordt vanavond in de Middelburgse Kloveniersdoelen een portret ge schetst van de Italiaanse componist Giacinto Scelsi (21.00 uur). Het Xenakis Ensemble speelt een aantal werken van deze Italiaan. De Japanse sopraan Michiko Hirayama verleent solistische mede werking. ZATERDAG The Gold Wasboard Hot Jazz Compagnie uit Polen is morgen, zater dag, te horen in de Stadsschouwburg in Middelburg (21.00 uur). Het orkest bestaat 20 jaar en is het beste oude-stijl jazzorkest in Po len. Gold Wasboard speelt muziek die duidelijk geënt is op de stijlen van Jenny Morton, Edward 'Kid' Ory, Duke Ellington en Johnny Hodges. De culturele commissie Hontenisse heeft morgen, zaterdag, een or gelconcert op het progama staan in de Nederlands hervormde kerk in Kloosterzande (20.00 uur). Het concert wordt verzorgd door de organist Stoffel Gunst. Hij wordt begeleid door zijn vrouw Trudi op dwarsfluit. Het tweetal brengt werken van onder andere Handel. De Klerk en Pachelbel. De Russische speelfilm 'De commissaris' beleeft maandag 6 fe bruari in het filmtheater Electro in Middelburg de Nederland se voor-première. De Nederlandse première van de commissaris vindt vervolgens plaats tijdens het Filmfestival in Rotterdam. De commissaris werd al in 1967 gemaakt door de Russische cineast Aleksandr Askoldow. De film werd echter in Rusland verboden. Zelfs tijdens het historische congres van de Bond van Filmmakers in Rusland in mei '86 kon het vertoningsverbod van de film niet worden opgeheven. De Commisaris werd afgelopen jaar eindelijk vrijgege ven en b leek al snel internationaal een succes. De film zal maandagavond om 20.30 uur in Electro te zien zijn. Advertentie Concertzaal Middelburg 20.00 uur HET NEDERLANDS KAMERKOOR Schubert-programma 16,00; CJP/Pas 65 f 12,50 Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur DAGBOEK VAN EEN GEK Nieuw Ensemble Raamteater f f7,50; CJP/Pas 65 f 14,00 za. Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur 28 MARJOL FLORE in "Marjol op handen en voeten" 17,50; CJP/Pas 65 f 14,00 di. 31 Concertzaal Zierikzee 20.00 uur THE MOUSETRAPtoneel-thriller van Agatha Christie door de Hollandse Comedie f 21,50; CJP/Pas 65 f 16,50 wo. Concertzaal Middelburg 20.00 uur 01 HET AMSTERDAMS FORTEPIANO TRIO vertolkt werken van Haydn, Mozart en Beethoven 116,00; CJP/Pas 65112,50 de Prins van Oranje Goes 20.00 uur EEN GELUKKIGE HAND met Mary Dresselhuys, Ton Lensink Geen voorverkoop I Zeer beperkt aantal kaarten f 22,50; CJP/Pas 65 f 17,50 uitsluitend aan de zaal vanaf 19.15 uur vr. Concertzaal Zierikzee 20.00 uur 03 STRIJKORKEST LA PRIMAVERA vertolkt werken van o.a. Schubert, Dvorèken Tsjaikovsky/f 16,50; CJP/Pas 65f 12,50 Dorpshuis Wissenkerke 20.00 uur THE DEEP RIVER QUARTET nederlandse vocal group f 10,00; CJP/Pas 65 f 7,50 uitsluitend telefonisch te reserveren via (01108) 2154 Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur TROPENJAREN tragi-komedie van Adriaan van Dis door theatergroep Split f 15,00; CJP/Pas 65 f 11,50 di. Concertzaal Middelburg 15.00 uur 07 TARANTELLA /opera voor kinderen vanaf 6 jaar duur ca. 60 minuten - geen pauze f 9,50 do. 't Beest Goes 21.00 uur 09 REINSERT DE LEEUW (piano) Satie-programma f 13,50: CJP/Pas 65 f 11,00 VOORVERKOOP BIJ DE VWS TER PLAATSE VANAF 8 DAGEN VOOR DE EVENEMENTEN Telefonisch reserveren Middelburg: 15256, Goes: 15154, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 Theaterlijn (01180) 11511 dag en nacht aktuele informatie Op het programma van het festival d'Orient van Nieuwe MuziJ staat zondag in de Middelburgse Kloveniersdoelen twee concert] van The Japan Federation of Composers Ensemble (11.30 en 16] uur). Uitgevoerd worden werken van Japanse componisten. ZONDAG De Starligt Company, bestaande uit Karin Starmans en Conn Lighthart, brengen zondag de eenakter Zusterschap in De Piek i Vlissingen (16.00 uur). Na een val van de trap wordt Lieke verzorgd door haar zuster Gen ma. die zich voor het ongeluk verantwoordelijk voelt. De uiteenk pende karakters van de zussen komen door het intensieve contat steeds vaker met elkaar in botsing. DINSDAG De Hollandse Comedie speelt dinsdag de toneel-thriller The Mousi trap van Agatha Christie in de Concertzaal in Zierikzee (20.00 uur Het verhaal speelt zich af in een plattelandshotelletje, waar ee moord gepleegd wordt. De eigenaar en de gasten van het hotel, ee bonte verzameling excentriekelingen, lijken stuk voor stuk ve: dacht. Dan wordt een tweede moord gepleegd. WOENSDAG Het Amsterdams Fortepiano Trio brengt woensdag een program ma met werken van Haydn, Mozart en Beethoven in de Concertzaa in Middelburg (20.00 uur). Het trio bestaat uit Stanley Hoogland (fortepiano), Lucy van Das (barokviool) en Wouter Möller (barokcello). De tragi-komedie Een gelukkige hand, met Mary Dresselhuys, i woensdag te zien in De Prins van Oranje in Goes. (20.00 uur). Het stuk, in 1978 bekroond met de Pullitzerprijs, zit vol cynisch humor. Centraal staat de situatie van twee berooide bejaarden ii een tehuis en hun niet al te fraaie voorgeschiedenis. Josine van Dalsum is woensdagavond te zien als Jeanne d'Arc ii het gelijknamige stuk van Bernard Shaw in het Terneuzense Zuid landtheater (20.00 uur). Naast Van Dalsum spelen onder andere Henk van Ulsen, Piet Rome (De la Tremouille), Paul Rutger (De Dauphin) en Mare Klein Essmb De kroniek van Shaw, waarin de 'heilige maagd van Orleans' een traal staat, was tien jaar geleden op televisie te zien als Heilige Jeatj ne. Josine van Dalsum speelde ook toen de hoofdrol. Het optreden van Marjol Flore zaterdagavond in het Vestzakthea ter in Vlissingen, is wegens ziekte afgelast. Het café-chantantprogramma Marjol op handen en voeten is verj schoven naar 11 februari, eveneens in het Vestzaktheater. Een mini-festival in de win ter, de twee komende weekeinden in het Middel burgse Centrum voor Nieuwe Muziek. Het heeft de noemer Festival d' Oriënt meegekre gen en het stelt werken cen traal van componisten, die in hun stijl van componeren oos terse invloeden hebben onder gaan. Binnen de vijf gepro grammeerde concerten - dit weekeinde drie, op 3 en 4 fe bruari nog twee - heeft mana ger Ad van 't Veer drie compo nistenportretten samenge bracht: van de Japanner Toru Takemitsu (geboren 1930), de Zuid-Koreaan Ysang Yun (1927) en de Italiaan Giacinto Scelsi. Voor Nieuwe Muziek Zeeland is deze reeks concerten binnen een periode van ruim een week een soort, inhaalmanoeuvre. Van 't Veer stelt vast, dat de af gelopen jaren met festival-ac centen op Morton Feldman en John Cage en met in de andere activiteiten een ruime aan dacht voor het Xenakis En semble en Russische compo nisten, Oosterse stromingen in de programmering incidenteel aan bod gekomen zijn. Opzet is nu. dat een soort mini-festival met een geconcentreerd aan bod van concerten „de kennis making met een aantal werken van Japanse en Koreaanse componisten kan verfrissen en de waardering van de bezoe kers kan verbreden". Van 't Veer: „De plannen wa Xenakis-Ensemble in volle bezetting. ren om al eerder iets extra's aan muziek uit de Oriënt te doen. Daar was ook een subsi dieverzoek voor bij het minis terie van WVC ingediend, maar de goedkeuring daaarvan liet langer op zich wachten dan we hadden gehoopt. We hebben in en buiten de festivals in het verleden wel het een en ander aan oosterse muziek gedaan. Het Japanse festival van 1979 had in dat opzicht iets van pio nierswerk. In losse concerten zijn die elementen wel aan de orde geweest, maar nu is het mogelijk dat thema wat breder uit te werken". De bijdragen bleken overigens niet zo royaal, dat alle wensen gehonoreerd kunnen worden. Van 't Veer: „Ik had graag ge zien, dat een van de centrale componisten, Toru Takemit su, erbij had kunnen zijn, op het festival. Maar dat gaat niet. Hij woont hier drieduizend gul den vandaan". Binnen het mini-festival d'O- riënt klinken niet alleen werken, die wortelen in de tra dities van de Aziatische cul tuur, een deel van de ten uit voer te brengen composities getuigt ook van de wisselwer king tussen Oost en West. Dat is onder meer het geval in een deel van de muziek van Take mitsu, een componist die - naar zijn eigen woorden - "ge lijktijdig het oudste en het nieuwste" nodig heeft. Werken waarin fluistering en uitbarsting in het verlengde van de stilte liggen van een componist die „een Japanner in traditie en Westers in ver nieuwing" wil zijn en die die tegenstelling in zijn muziek hoorbaar wil maken. Scelsi's muziek is het klinkend resultaat van een proces, waar in vier volgens hem wezenlijke elementen van de menselijke activiteit - ritme, affectie, in tellect en psyche - werkzaam zijn. Tijdens het festival klin ken voorts werken van een tiental andere veelal Japanse componisten. Het eerste optreden, vandaag, vrijdag, is gewijd aan werk van Takemitsu met leden van het Xenakis-Ensemble onder lei ding van de Fransman Diego Masson als uitvoerenden. In het concert van zaterdag met opnieuw het Xenakis-Ensem ble in verschillende bezetting is grotendeels gewijd aan Scel si. Zondagmiddag voeren le den van de Japanse componis tenfederatie muziek van land genoten uit en de pianiste Kyoko Hashimoto speelt vrij dag 3 februari werk van Japan se componisten. Tijdens het laatste concert op 4 februari portretteert het Gijsbrecht van Aemstelkwartet de com ponist Isang Yun. Het mini-festival d'Oriënt is een van de resultaten van het streven van Nieuwe Muziek om ook buiten de zomerperiode met "een behoorlijk aanbod" te komen, zoals manager Ad van 't Veer formuleert. Voor de toekomst wordt in dit verband gedacht aan een klein Wolpe- festival, aan een accent op mu ziek uit India en op een concer treeks met 'Mijlpalen uit de twintigste eeuw". Daarnaast zal Nieuwe Muziek Zeeland volgens Van't Veer waar moge lijk inspelen belangwekkende initiatieven, die elders in het land worden genomen, zoals afgelopen maanden de deelna me aan de Sjostakovitsj-cy- clus. Bij de huidige financieële stand van zaken kan dat ten koste gaan van het Festival Nieuwe Muziek. Zoals gemeld is de mogelijkheid aanwezig, dat dit komende zomer in aan tal evenementen wordt 'inge krompen', ook vanwege de kosten, die zijn gemoeid met het doen uitvoeren van drie nieuwe Nederlandse composi ties binnen het aanstaande fes tival. KEES CIJSOUVt De Japanse pianiste Kyoko Hashimoto speelt vrijdag 3 februariin de Middelburgse Kloveniersdoelen in het kader van het Festival d'Orient (21.00 uur). Theatergroep Split brengt vrijdag 3 februari het stuk Tropenja. ren van Adriaan van Dis in het Vlissingse Vestzaktheater (20.30 uur Het strijkorkest La Primavera is vrijdag 3 februari te horen in d Concertzaal in Zierikzee (20.00 uur). De Nederlandse close-harmonygroep Deep River Quartet treed! vrijdag 3 februari op in het Dorpshuis in Wissenkerke (20.00 uur), Het blijspel Gedeelde liefde is vrijdag 3 februari te zien in D Vroone in Kapelle (20.00 uur). Het Gijsbrecht van Amstelkwartet portretteert zaterdag 4 fe bruari de componist Isang Yun tijdens het Festival d'Orient in d Middelburgse Kloveniersdoelen (21.00 uur. De musical-operette Live Clips is zaterdag 4 februari te zien in d Midelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). De klucht Een fijn span met Joop Doderer is dinsdag 7 februari t zien in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur) In de Middelburgse Concertzaal wordt dinsdag 7 februari de kin deroperette Tarantella opgevoerd (15.00 uur). De kinderopera Tarantella is woensdagmiddag 8 februari te zien i het Zuidlandtheater in Terneuzen 15.00 uur). Martin van Waardenburg en Wilfried de Jong zijn woensdag februari in 't Beest in Goes te zien met hun theaterprogramma D Gekkengalerij (21.00 uur). De pianist Reinbert de Leeuw brengt donderdag 9 februariee Sati-programma in 't Beest in Goes (21.00 uur). Tineke Schouten brengt donderdag 9 februari haar theatersho' Een tien met een gniffel op de planken van het Terneuzense Zuid landtheater (20.00 uur). Nederlands Kamerkoor ConcertzaalMiddelburgi Liesbeth List (Den Dullaert, Hulst) Herman Finkers (Zuidlandthea ter Terneuzen) Mary Dresselhuys in Een gelukkige hand Prins van Oranje, Goes)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 12