Ziekenfondsraad wil af van eigen bijdrage ff*-* Eind voedseiluchtbrug Europese voorlichtingscampagne [tegen kanker van start gegaan KOOP EEN LOT, VERBETER HUN LOT. binnen- en buitenland DOEKEN EN DADERS SPOORLOOS Benzine duurder, diesel goedkoper Drie man NS-politie Roosendaal ontslagen Losgeld NOMINALE PREMIE OMHOOG WOENSDAG 25 JANUARI 1989 9 Lekkende container van Aquila geborgen Nederland verwacht van PLO herziening van het Handvest Polen krimpt leger met 45.000 man in Beroering Polen na moord op priester Nederlands Comité oorlogsgraven wordt opgeheven I Oees gaf zelf mede de stoot tot de Europese actie. De |EG mikt op 15 procent minder sterfgevallen door [kanker in de twaalf landen omstreeks het jaar 2000. iTevens werd 1989 uitgeroepen tot „Europees jaar |van de kankervoorlichting". Daarbij wordt vooral [aandacht gegeven aan tabak, chemische stoffen, voeding en alcohol, preventie en opsporing, gezond heidsvoorlichting en -opvoeding. DE WILLEM EN MARYLOTERU. HULP VOOR DE AFGHAANSE VLUCHTELINGEN. UTRECHT (ANP) - Een kwart van alle medische onderzoe ken door laboratoria in Nederland is eigenlijk overbodig. Dat staat in een verslag van een werkgroep van deskundi gen die de Gezondheidsraad daarover een groot aantal aanbevelingen doet. Bepaalde onderzoeken worden uit routine veel te vaak aangevraagd door artsen, aldus het rapport. Fout opgestelde aanvraagformulieren vormen ook een iron van overbodig onderzoek. Overbodige en achterhaal de onderzoeken mogen op zo'n formulier niet meer voorko men want gebleken is dat de arts die test dan ook niet meer aanvraagt hoewel hij hem misschien wel belangrijk vindt. De arts is bovendien vaak niet kostenbewust en de werk groep pleit ervoor hem een kopie van de rekening te sturen zodat hij de prijs onder ogen krijgt. Ook zou er een beloning kunnen komen voor artsen die kostenbewust onderzoeken 'aanvragen. De arts laat overigens op sommige gebieden weer te weinig onderzoek doen omdat hij onbekend is met de waarde van de betreffende testen. Al met al is (na)scholing nodig, be veelt de werkgroep aan. Verder zou er een doelmatigheidsonderzoek moeten ko men naar het werk van de laboratoria zelf. Politie zet zaak Van Goghs op laag pitje EDE (ANP) - Eind deze week zal het zogenoemde Van Gogh- team worden opgeheven. Het speciale rechercheteam dat de diefstal op 12 december vorig jaar van drie schilderijen van Van Gogh uit het rijksmuseum Kröller Müller onderzoekt heeft geen enkele aanwijzing waar de schilderijen of de daders van de roof zijn. men toen bekend werd dat de politie Gelderse criminelen van de roof ver dacht. Het onderzoek in Gelderse cri minele kringen leverde echter geen concrete aanwijzingen op. ;Een woordvoerder van de Edese poli tie deelde dinsdag mee dat het onder zoek daarom op een laag pitje wordt voortgezet. De beslissing tot opheffing is gistermorgen vroeg genomen, waar na het recherche-bijstandsteam met een werd teruggebracht van dertig tot vijf rechercheurs. Aan het eind van de week beëindigen ook deze vijf hun werkzaamheden. De gemeentepolitie Ede zal het onderzoek dan - naast de gewone politietaken - voor haar reke ning nemen. De stap komt mede voort uit de over tuiging dat een snelle oplossing van de diefstal definitief van de baan is. „We zitten weliswaar nog niet helemaal op dood spoor, maar voorlopig komen we niet verder", aldus de woordvoerder. Hij zegt te verwachten dat de gestolen schilderijen ooit een keer boven water komen, maar dat zoiets nog zeer lang kan duFen. Het recherche bijstands- DEN HELDER (ANP) - De bergers van Smit Tak hebben dinsdagmiddag op Be Noordzee een overboord geslagen container van de Franse vrachtvaar der Aquila geborgen, waaruit thiogly- col lekte. Deze stof is met een geringe wijziging ook eén van de grondstoffen Ivoor de produktie van mosterdgas. lüe lekkage werd dinsdagmorgen bij leen duikinspectie ontdekt. Bij onder hoek bleken vijf van de in totaal 64 [drums met glycol in de container be schadigd. De inhoud van dit vijftal is lovergepompt, waarna de helft van de Idrums met de hand in een andere, [overmaatse container is geplaatst. De [lading stond dinsdagmiddag volledig aan dek van de Taklift 7. DEN HAAG (ANP) - Nederland ver wacht van de PLO dat zij verdere stappen neemt om het Handvest, dat spreekt over de vestiging van een de mocratische staat Palestina ook op het grondgebied van Israël, buiten werking te stellen. Dit blijkt uit het commentaar van de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag op de opmerking van de tweede man van de PLO, Abu Iyyad, dat de missie-Wijnaendts „vol vooroordelen" naar Tunis is gegaan. De woordvoerder verwees in antwoord op vragen over Abu Iyyads uitlating tegenover het Saudische blad „Okaz" naar minister Van den Broeks verslag over de missie aan de Tweede Kamer. Wijnaendts noemde voor zijn vertrek [uit Tunis het PLO Handvest als eerste van de verschillende onderwerpen - [ook terrorisme en wegen om het vre desproces te bevorderen - die hij had besproken met met onder andere de „minister van buitenlandse zaken" [van de PLO, Farouk Khaddoumi. PLO-woordvoerders in Tunis ver- klaarden dat het Handvest is achter- [haald door de uitspraken van Arafat [en van de Palestijnse Nationale Raad I (PNC) van Algiers over de erkenning van Israël en het afzweren van terroris- Ime. team gaat ervan uit dat de dieven de kunstwerken proberen te verkopen, maar daar geruime tijd mee zullen wachten. Twee weken geleden leek het onder zoek in een stroomversnelling te ko- WARSCHAU (AP) - Polen krimpt dit jaar zijn leger met twee divisies - ongeveer 12.000 manschappen elk - in, terwijl de omvang van twee ande re divisie met 85 procent wordt terug gebracht. De geschatte troepenver mindering bedraagt totaal een kleine 45.000 man. Volgens het officiële persbureau PAP, dat dit dinsdag bekend maakte, houdt de troepenvermindering, die verleden jaar al met de opheffing van twee divi sies werd ingezet, verband met de plannen van de Sovjetunie om haar in Polen gelegerde troepen te beperken. De militaire commandostructuur wordt gecombineerd; zo zullen de sta ven van de luchtmacht en de luchtaf weer worden samengevoegd. De gestolen schilderijen zijn „De Aardappeleters", „Wever en stoel" en „De uitgebloeide zonnebloemen" Van „De Aardappeleters" bestaan drie versies. De definitieve laatste versie hangt in het rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam. Kröller Müller heeft de een na laatste versie. De schilderijen zijn tussen de 200 en 250 miljoen gulden waard. In eerste instantie hield de politie re kening met een losgeldclaim, maar toen die uitbleef groeide de overtui ging dat de daders proberen de schil derijen op langere termijn te gelde te maken. In de loop van het onderzoek heeft de politie enkele honderden mensen over de diefstal gehoord. Daarbij ging het voornamelijk om tipgevers. De afgelo pen weken hebben leden van het re cherche bijstandsteam een groot aan tal gerenommeerde kunsthandels be zocht. Daar gaat men er van uit dat de daders geen kunstkenners zijn of in op dracht van kunstkenners hebben ge handeld. Kenners zouden schilderijen uit een bepaalde periode hebben ge stolen, en niet zoals nu het geval is uit verschillende periodes, zo menen kunsthandelaars. Geen van de toonaangevende kunst handels is sinds de kunstroof bezocht of benaderd door de dieven. MOSKOU (AP)-Deze foto, van persfotograaf VBushukhin, werd door het Sovjetrussische persbureau TASS in een interne verkiezing gekozen als de beste foto van 1988. De foto is genomen op een bouwterrein bij Orenburg in de Sovjetunie. De jongen met gasmasker protesteert, samen met zijn hond voorzien van veiligheidsbril, tegen de bouw van een chemische fa briek. ROTTERDAM (ANP) - Benzine wordt morgen, donderdag, 1 cent per liter duurder, de dieselprijs daarentegen daalt met 2 cent per liter. Aan de meeste zelftankstations gaan dan literprijzen gelden van 159 cent voor super en 152 cent voor ongelode superbenzine. De nieuwe adviesprijs voor diesel wordt 86,8 cent per liter. Dat is dinsdag in Rotterdam bekendgemaakt. De verhoging van de benzineprijzen wordt vooral veroorzaakt door de aanhou dende stijging van de dollarkoers. Autogasolie (diesel) daalt in prijs doordat de behoefte aan gasolies als stook-brandstof afneemt nu een strenge winter uit blijft, aldus een woordvoerder van de Nederlandse oliehandel. AMSTELVEEN (ANP) - Het bij elkaar optellen van eigen bijdragen van partners die elk een halve uitkering hebben is zo ingewikkeld en duur dat het eigenlijk beter is om de eigen bij dragen maar helemaal af te schaffen. Het gat van 235 miljoen gulden dat dan ontstaat kan worden gecompen seerd door de nominale ziekenfonds premie te verhogen met 30 gulden per jaar voor volwassenen en 15 gulden voor (maximaal twee) kinderen. WARSCHAU (RTR) - Stefan Niedze- lak, een zaterdag in Polen vermoord gevonden priester, is vermoedelijk om het leven gekomen door één kara- te-slag tegen zijn ruggegraat. Dit zou blijken uit een lijkschouwing, zo heeft een zegsman van het aartsbis dom in Warschau dinsdag verklaard. Niedzelak (74) stond bekend als een steunpilaar voor onder meer het ver boden Poolse vakverbond Solidari teit. Zijn dood heeft in de Poolse sa menleving grote beroering gewekt. In 1984 werd de priester Jerzy Popielusz- ko, eveneens een pleitbezorger van So lidariteit, vermoord door leden van de veiligheidspolitie. De Ziekenfondsraad suggereert dit dinsdag in een ontwerp-advies aan staatssecretaris Dees van volksge zondheid. Het advies komt donderdag in de voltallige vergadering van de raad aan de orde. Dees wil gehuwd en ongehuwd samen wonenden die elk de helft van een ge zinsuitkering krijgen krachtens de Bij standswet, de IOAW (oudere gedeelte lijk arbeidsongeschikte werklozen) en de RWW (rijksgroepsregeling werkloze werknemers) niet langer elk apart de maxmimale eigen bijdragen voor het ziekenfonds laten betalen. De bijdra gen mogen bij elkaar worden opgeteld, net als bij partners van wie er één de hele gezinsuitkering ontvangt. Het gaat hierbij om de medicijnknaak waarvoor een maximum geldt van 125 gulden per jaar, het „specialistengeel tje" met een maximum van 75 gulden en de eigen bijdrage voor ziekenver- voer tot maximaal 118,50 gulden. Eis negen jaar tegen huurmoordenaars ARNHEM (ANP) - Officier van justi tie mr A. Smeeing heeft dinsdagmid dag voor de rechtbank in Arnhem ne gen jaar geëist tegen twee Nijmeegse huurmoordenaars, de 34-jarige A. H., ■""tl SCHIPHOL (ANP) - Minister van Onderwijs en Weten schappen, W. Deetman, bij een van de vliegtuigjes waarin geavanceerde Nederlandse apparatuur is inge bouwd. Met de apparatuur kunnen vanuit de lucht al lerlei waarnemingen worden gedaan. De vliegtuigjes zijn gefinancierd uit het .Stimuleringsfonds Weten schapsbeleid. Deetman droeg dinsdag twee in Nederland ontwikkelde waarnemingsapparaten, Caesar en Dutscat, officieel over aan de Beleids Commissie Remote Sensing (BCRS). Met beide instrumenten, die in de vliegtuigjes zijn ingebouwd, kan veel belangrijk onderzoek op het gebied van de landbouw, het milieu, de hydrologie, ar cheologie, geologie en oceanografie worden verricht. Tevens kan de apparatuur benut worden voor controle vanuit de lucht en voor allerlei commerciële doelein den. Met Caesar kunnen details op de grond en op zee foto grafisch worden vastgelegd. De beeldinformatie komt in digitale vorm op een magneetband terecht en wordt naar een computer overgebracht. Dat gaat zo snel dat men de bijbel in tien seconden zou kunnen overseinen. Dutscat (de witte bol onderaan het linkervliegtuig) is een radarapparaat dat ontwikkeld is aan de universiteit van Delft. Vanwege zijn bijzondere eigenschappen (on der meer zes radarfrequenties) noemde minister Deet man het instrument uniek in de wereld. Frankrijk, de Bondsrepubliek, Italië en Engeland hebben al veel be langstelling voor het apparaat getoond. Met de beide apparaten is volgens Deetman de aardob servatie in Nederland op aanvaardbaar internationaal niveau gekomen. en de 27-jarige A. B.. De twee hebben in de zomer van 1988 tot viermaal toe geprobeerd een hoogzwangere vrouw uit Groesbeek tijdens haar middags laapje in haar woning om het leven te brengen met messteken. De mannen waren daartoe ingehuurd door de 32-jarige J. B. uit Groesbeek, echtgenoot van de vrouw. De zaak te gen echtgenoot B., die ontkent iets met de zaak te maken te hebben, is aangehouden tot 18 april. De officier van justitie sprak van een „unieke HOLTEN (GPD) - Het Nederlands Oorlogsgraven Comité wordt 27 april opgeheven. Deze organisatie regelde tot 1972 de overkomst van nabestaan den, die het graf kwamen bezoeken van in Nederland gesneuvelde geal lieerde soldaten. Het comité betaalde voor de bezoe kers onder meer het vervoer in Neder land en organiseerde hun verblijf bij gastgezinnen. Om het verblijf te finan cieren, werd tot 1970 elk jaar de zoge naamde Klaprooscollecte gehouden. Sedert 1972, toen het hoofdkantoor van het comité in Amsterdam geslo ten werd, namen de activiteiten gaan deweg af. „Onze taak is volbracht", zegt mr W. H. Enklaar, die vanaf de op richting in februari 1946 lid is van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité. zaak, waarbij de verdachten niet ge bukt gaan onder een gruwelijke daad, maar alleen belangstelling hebben voor het geld". De echtgenoot bood volgens het tweetal 5000 gulden per persoon voor de moord op de vrouw. H. ging eerst alleen naar de woning van het Groesbeekse echtpaar, maar een voorbijganger vond hem verdacht en waarschuwde de politie. Die hield H. aan, maar moest hem weer laten gaan omdat hem niets ten laste kon worden gelegd. Een maand later gin gen H. en B. opnieuw op pad, maar toen zat de achterdeur op slot. De echtgenoot stond bij die poging ver stopt in de tuin toe te kijken. Bij de derde poging vluchtte het twee tal omdat ze vreesden herkend te wor den door twee vrouwen die aan de overkant van de straat voor een win kel stonden. De vierde poging strand de al in de tuin, omdat zowel de echt genoot als zijn vrouw in de kamer wa ren. UTRECHT (ANP) - Wegens ernstig plichtsverzuim zijn dinsdag drie le den van de spoorwegpolitie uit het rayon Roosendaal op staande voet ontslagen. Dit heeft een woordvoer der van NS dinsdag meegedeeld. Blijkens een uitgebreid intern onder zoek zou een van de drie zich schuldig hebben gemaakt aan onnodig gebruik van geweld en discriminerend gedrag. Ook zou hij zijn bevoegdheden hebben overschreden en onjuiste schriftelijke verklaringen hebben afgelegd. De twee andere collega's worden alleen beschuldigd van het afleggen van on juiste schriftelijke verklaringen. De drie waren eerder deze maand al ge schorst in afwachting van nader intern onderzoek en onderzoek van de rijks recherche. Een woordvoerder van NS deelde mee dat uit het interne onder zoek is gebleken dat er sprake was van dermate ernstig plichtsverzuim dat werd besloten het onderzoek van de rijksrecherche niet verder af te wach ten en het drietal nu al te ontslaan. Volgens de NS-woordvoerder ging het drietal jarenlang het boekje te buiten gingen. Het plichtsverzuim speelde zich af vanaf maart 1984 tot vorig na jaar. Nadere details over het plichts verzuim wilde de NS-woordvoerder niet kwijt. Hij verwees daarvoor naar justitie, maar ook een woordvoerder van justitie in Breda wilde „in het be lang van het onderzoek" geen verdere details geven. ADDIS ABEBA (AFP) - De luchtbrug om slachtoffers van de droogte in het noorden van Etiopië te redden, is beëindigd. Dit heeft de Organisatie van de Verenigde Naties voor hulp in geval van rampen, de UNDRO, dinsdag in Addis Abeba bekendgemaakt. De operatie, die in november 1987 startte, heeft 800.000 mensen het leven gered. Bij de luchtbrug waren 35 vliegtuigen betrokken die 110.000 ton levensmiddelen en hulpgoederen overvlogen. De benodigde 60 miljoen gulden zijn vooral betaald door de EG en Caritas. (Advertentie) [OEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Dees (volks gezondheid) doet zijn best een goed voorbeeld te [teven in gezond gedrag. Hij is alweer enige tijd ge- Nopt met roken en hij zal op 15 mei (Tweede Pink sterdag) de Friese Elfstedentocht (230 km) gaan fietsen, samen met onder meer Joop Zoetemelk. Dit [werd gisteren bij de presentatie van de Europese tankervoorlichtingscampagne bekend. De be- windsman is overigens een geoefend fietser. |ln c'e twaalf landen doen zich jaarlijks ongevêer eén miljoen nieuwe gevallen van kanker voor. Daardoor vallen per jaar ongeveer een half miljoen doden. Een kwart van alle sterfgevallen in de EG heeft kanker als oorzaak. Op hart- en vaatziekten na is kanker de voornaamste doodsoorzaak. Gezien deze situatie werd al eerder de zogeheten Europese Kankercode ontwikkeld. De code bevat tien wenken om kanker te voorko men. Van dit lijstje zijn inmiddels een miljoen stuks verspreid. Volgens Dees is uit een onderzoek geble ken dat het Nederlandse publiek zich al meer aan die adviezen houdt. Eind dit jaar zal daarover weer een peiling worden gehouden. De voorlichtingscampagne is breed, richt zich niet alleen tot het publiek, maar doet ook een appel op de politiek. Een van de prioriteiten is het terugdrin gen van het roken. Dees verwacht binnenkort diver se uitvoeringsmaatregelen volgens de Tabakswet. Daarbij zal onder meer het roken in openbare ge bouwen aan banden worden gelegd dan wel worden verboden. Dergelijke verboden zijn ook op Europees niveau aan de orde. In de EG spreekt men ook over de eti kettering van tabaksprodukten. Die zou moeten worden geharmoniseerd: tussen de Ierse tekst op de sigarettenpakjes („roken veroorzaakt kanker") en de Nederlandse bestaat nog een groot verschil. Ook krijgen de bevolkingsonderzoeken meer aan dacht. Verwacht wordt dat in veel regio's dit jaar op grote schaal onderzoeken naar borst- en baarmoe derhalskanker beginnen. Een van de activiteiten in het kader van de nieuwe actie is een stop-met-roken-geluidscassette. De sa menwerkende kankercentra brengen die in de han del. Ze hopen een half miljoen bandjes te versprei den. Uit een onderzoek bleek dat velen die al eens trachtten te stoppen, daarvoor interesse hebben. Vorig jaar hielden 100.000 Nederlanders met roken op. Zo n 5 miljoen Afghanen zijn op de vlucht. Al op een mooie prijs. Volvo, Philips, de Staats- jaren leven ze van dag tot dag. Niets hebben loterij, de Lotto, de ABNze staan er voor. ze over, hooguit een sprankje hoop. Hulp is daarom hard nodig. De Willem en Mary Loterij wil zoveel mogelijk geld inzame len voor deze vluchtelingen. Het geld komt toe aan de Nederlandse 'Stichting Vluchteling' Het 'Hoge Commissariaat der Vere nigde Naties voor Vluch telingen' ziet erop toe dat het geld goed terecht komt Zelf maakt u kans Ewwms PHIUPS Jg} Loten a f 5- zijn t/m 4 maart verkrijgbaar bij verkoopadressen van de Staatsloterij (de organisator van deze eenmalige loterij). En bij alle Grenswissel- en Postkantoren. Aarzel dus niet; koop loten. En vraag meteen even naar de folder waarin de prijzen staan vermeld en hoe u te weten kunt ko men of u tot de winnaars behoort. De trekking vindt plaats op maandag 13 maart. Vergunningnummer LO.880/120/216 88 d.d 14-11-88 Min. v. Just.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9