pleiding proces- en milieu- echniek in Bergen op Zoom Erasmus Universiteit laat Zeeland niet in de steek Principe-akkoord zorgcentrum Hulst Kapseizen Area gevolg van verkeerd beladen Werktuigkundige schuldig aan brand op vissersschip provincie UANDBOUWVOORMAN: WOENSDAG 25 JANUARI 1989 I De Ocean Viking was op 11 november I uit Noorwegen vertrokken met als be stemming Spitsbergen of Bereneiland, waar op schelpdieren zou worden ge vist. In de nacht van 25 op 26 december brak omstreeks vier uur brand uit in 1de machinekamer. Tweede werktuig kundige H. liep toen wacht. De brand pntstond bij het schoonmaken van brandstoffilters. Bij vergissing werd net onder druk staande filter geopend, Ledenvergadering NOB Wegtransport I V MTS ANTONIE KELDERMANS Proeffabriekje WINTERCOLLEGES VOOR OUDEREN Middelburger Ideaal WAAD VOOR DE SCHEEPVAART: Randvoorwaarden Verlaging prijzen is niet nodig GIESSENBURG - Prijsverlagingen voor de produkten in de llandbouw zijn niet nodig. De begrotingssituatie van de Euro- Ipese Gemeenschap biedt ruimte voor een soepeler prijsregi- Ime. Dit zei de heer C. Doornbos, voorzitter van de Nederlandse (Christelijke Boeren- en Tuinders Bond CBTB en voorzitter Ivan het Landbouwschap dinsdag in Giessenburg tijdens de [jaarlijkse toogdag van de CBTB-West-Nederland. [Doornbos toonde zich in een inleiding prijsbeleid voor granen en ohehouden- [teleurgesteld over de serie prijsverla gingen die de Europese Commissie |heeft aangekondigd. „Ook de situatie |op de wereldmarkt laat hogere prijzen Ivoor onze produkten toe", aldus de Ivoorzitter. 'Brussel' moet, zo vindt |Doornbos, bij de maatregelen kijken |in hoeverre ze de inkomens van de boe- Iren aantast. |De inleider noemde de prijsverlaging Ivoor suiker met 5 procent een opval lend onderdeel van de voorstellen van IdeEuromese Commissie. „De commis- Isie argumenteert dit met de slechte Iconcurrentiepositie van suiker ten op lachte van kunstmatige zoetstoffen, Idie onder meer worden gemaakt uit Igranen. Enige opwaardering van het de en eiwitrijke gewassen zou het con currentienadeel voor suiker dus ook kunnen wegnemen", redeneerde Doornbos. „Ik ben teleurgesteld dat de commissie deze oplossing uit de weg gaat. Bij de suiker speelt boven dien nog mee dat het hele suikersys teem door de akkerbouwers zelf wordt gefinancierd". De voorzitter van het landbouwschap zei erop te rekenen dat minister Braks zijn stem zal laten horen over het uit blijven van nieuwe ideeën voor de zui velsector. „Ik kan me niet voorstellen dat de Europese landbouwministers zich hierbij zonder meer zullen neer leggen. We zullen de voorstellen in het Landbouwschap bespreken en bij de [VLISSINGEN - De brand die op 26 de cember 1987 ontstond in de machine kamer van het vissersvaartuig Ocean [viking VLI II, met als thuishaven [vlissingen, is te wijten aan het optre den van tweede werktuigkundige F. |h. uit Leusden. Hem wordt voor een [week de bevoegdheid om als werk tuigkundige op vissersschepen te va- |ren ontnomen. [Hoofdwerktuigkundige P. J. v. D. uit Oost-Souburg treft geen schuld. Dit [stelt de Raad voor de Scheepvaart die [een onderzoek naar de brand heeft in- gesteld. waardoor gasolie wegspoot en op een uitlaatgassenleiding terechtkwam en vervolgens in brand vloog. De tweede machinist is bij het openen van het filter onzorgvuldig te werk ge gaan, zo luidt de conclusie van de Raad voor de Scheepvaart. Ook na het ontstaan van de brand heeft hij niet de juiste maatregelen genomen. De plaats van de brandstoffilters - in de nabijheid van hete leidingen - heeft aan het gebeurde bijgedragen, maar mag niet als oorzaak worden aange merkt, aldus de raad. Over de maatregelen die direct na de brand zijn genomen, is de raad tevre den. Het vuur werd bestreden door kooldioxyde in de machinekamer te laten. De laatste vuurhaarden werden bestreden met poederblussers en wa ter. „Door de maatregelen is de schade beperkt gebleven en kon het schip uit eindelijk op eigen kracht een haven bereiken", aldus de Raad voor de Scheepvaart. minister aandringen op fel verzet van zijn kant" Doornbos zou de 'huidige rigide vorm van melkquotering' in het belang van de melkveehouderij het liefst zien verdwijnen. Hij wees erop dat melk veehouders die nu voldoende quotum hebben, het daar wellicht niet mee eens zullen zijn, maar „toch zullen we ons op de wat langere termijn moeten richten om onze posititie ook in de toekomst te handhaven". Doornbos toonde zich voorstander van het op termijn loslaten van de quotering. Gewenst volume „Dat houdt in dat de markt moet gaan zorgen voor het gewenste produktie- volume. Een systeem van beperkte in terventie en exportrestituties zorgt voor het handhaven van een zeker prijspeil in de EG". Doornbos hield er evenwel rekening mee dat afschaffing van de superheffing wellicht niet te realiseren is in 1992. „In dat geval moet het loslaten van de landenquota de hoogste prioriteit hebben". Voorzitter P. W. Blokland van de CBTB-West-Nederland ging onder meer in op de gevolgen van de open grenzen binnen het Europa van 1992. Hij wees erop dat het in de akkerbouw, vergeleken met 25 jaar geleden, al meer om de kwaliteit gaat, in plaats van de kwantiteit. „De 320 miljoen consumenten zullen daarnaast veel meer verscheidenheid van agrarische produkten gaan eisen". Hij ging ervan uit dat de landbouwers zich verder moeten gaan specialiseren. KAPELLE - De NOB Wegtransport Zeeland houdt zaterdag 28 januari de jaarlijkse ledenvergadering in De Vroone in Kapelle. De vergadering staat in het teken van voorlichting en informatie en begint om 14.00 uur. Tijdens de vergadering voeren ver schillende sprekers het woord. Drs P. P. Barten, hoofd marketingdiensten van de NMB, spreekt over 'Het Euro pese integratieproces'; ing R. Ohm, se cretaris deelmarkt internationaal ver voer van NOB Wegstransport, houdt een inleiding over 'Trends in trans port' en de directeur van NOB Weg transport, ir M. G. W. Hallmans spreekt over 'De NOB Wegtransport in de toekomst'. Na de inleidingen is er gelegenheid tot discussie. [BERGEN OP ZOOM - De middelbare [technische school (mts) Antonie Kel- Jdermans in Bergen op Zoom begint [het volgend schooljaar met een oplei- [ding proces- en milieutechniek. De [school is dan de dertiende mts in ons [land met een dergelijke afdeling. De [MTS voor Zeeuwsch-Vlaanderen in [Terneuzen verzorgt al een opleiding [proces- en milieu-techniek. Met de [nieuwe opleiding denkt de Antonie [Keldermansschool leerlingen te trek- Jken uit heel West-Brabant en een [groot deel van Zeeland. |Woordvoerder P. van Eggermond: ..Grof gesteld bestrijken we met deze |afdeling het gebied tussen Tilburg en [Vlissingen". Volgens hem zat het be drijfsleven en met name de procesin dustrie in de regio te springen om een [dergelijke opleiding. „We hebben on- jlangs de toezegging gekregen dat we [mogen starten. Dat is niet zonder slag |of stoot gegaan. Er waren meer scho llen in de markt. De gemeente, de in dustrie en de vakbonden hier hebben |meegeholpen de opleiding naar Ber- [gen op Zoom te halen. Medio augustus [begint de eerste klas", aldus Van Eg- |germond. [Procesindustrie is een verzamelnaam |voor onder meer de bedrijfstakken: [rubber, leer, papier, voedingsmidde len, (petro(chemie, genotmiddelen, ge neesmiddelen, cosmetica, fotografie, [metallurgie, kunstmest en wasmidde len. Leerlingen die met goed gevolg de |opleiding proces- en milieutechniek hebben doorlopen kunnen proces-ope rator, laboratoriummedewerker, tech- nisch-commercieel medewerker of waarnemer kwaliteitscontrole wor den. Verder bestaan er mogelijkheden bij gemeentelijke of andere overheids instellingen die zich bezighouden met milieubeheer. De school werkt nauw samen met de industrie in de omgeving. „Dan weten we wat het bedrijfsleven van onze stu denten verwacht. Zo kunnen wij bin nen het leerplan een pakket aanbie den dat aansluit bij het bedrijfsleven. Op de mts krijgen de leerlingen een ba sisopleiding. De industrie wil mensen met die kennis. De verschillende be drijven nemen een eventuele speciali satie voor hun rekening", zegt Van Eg germond. De opleiding duurt vier jaar, waaronder een stagejaar. Bijzonder is dat de school een soort proeffabriekje krijgt. Daarmee is het mogelijk chemische of natuurkundi ge processen na te bootsen. De leerlin gen maken zo op een realistische wij ze kennis met procestechniek. Ze le ren storingen op te lossen en het is mo gelijk om bijvoorbeeld ploegendien sten te draaien, zoals ook in de prak tijk gebeurt. Van Eggermond beklem toont dat milieutechniek steeds be langrijker wordt in onze maatschappij. Zowel bij gemeenten en waterschappen als in de industrie zullen er op dat terrein banen bij ko men. Gedurende het eerste jaar worden de praktikumlessen gegeven op de Streekschool in Bergen op Zoom. In augustus 1990 moet de nieuwbouw van de mts klaar zijn, zodat alles dan weer onder één dak zit. Vrijdag houdt de Antonie Kelder mansschool een open dag. Belangstel lenden kunnen dan van 13.30 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 21.30 uur kennis maken met de nieuwe opleiding. Ook de andere afdelingen van de mts, bouwkunde, elektrotechniek, werk tuigbouwkunde en de vervolgoplei ding motorvoertuigentechniek pre senteren zich dan. De school telt op dit moment ruim 950 leerlingen. Onge veer twintig procent van hen komt uit Zeeland, vooral van Zuid-Beveland en Tholen. Prof dr Bart Leynse MIDDELBURG - Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen speelt de komende maan den in op de groeiende vraag naar activiteiten voor Zeeuwen die hun actieve loopbaan hebben afgerond. In samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg organi seert het Genootschap twee series wintercolleges, die geïnteresseerde ouderen de gelegenheid bieden hun kennis op specifieke vakgebieden bij te spijkeren. Wetenschappers van de Erasmus Universiteit in Rot terdam zijn bereid gevonden de in houdelijke kant van de zittingen te verzorgen. Vooral de reeks bijeenkomsten over filosofische maatschappijbeelden slaat aan, daarvoor hebben zich reeds zestig belangstellenden aange meld. Het onderwerp chemie en ge neeskunde spreekt kennelijk minder tot de verbeelding. Voor die serie col leges hebben zich tot nu toe slechts zeventien kandidaten ingeschreven. Zeker in een tijd, waarin het Europa zonder grenzen ongekende perspec tieven aankondigt, mag elke activi teit die voor nieuwe impulsen kan zorgen enthousiast worden ont haald. Prof dr Bart Leijnse is, meer dan wie ook, doordrongen van het nut van een wetenschappelijk kli maat. Hij heeft dan ook geen mo ment geaarzeld toen hem werd ge vraagd de colleges over geneeskun de en chemie in Middelburg voor zijn rekening te nemen. Zeeland heeft al tijd op warme belangstelling van zijn kant mogen rekenen. Die interesse heeft - zegt hij zelf - alles te maken met zijn afkomst. Professor Leijnse heeft zijn jeugd in de Zeeuwse hoofdstad doorge bracht. Geboren in 1925 woonde hij tot zijn zestiende op de Noordsingel, tegenover het hoge bolwerk. Aan het eind van de vierde klas van de Rijks-HBS Verhuisde hij met zijn ouders naar Amsterdam. Met ingang van deze iveek geven wetenschappers van de Rotterdamse Erasmus Universiteit wintercolleges in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De bijeenkomsten zijn vooral bedoeld voor geïnteresseerde ouderen, die een kennis-opfrissertje waarderen. Het Zeeuwse ouderenparadijs be gint op die manier voorzichtig gestalte te krijgen. Tevens geeft de Erasmus Universiteit er blijk van Zeeland nog steeds als achterland te beschouwen. De in Middelburg geboren professor dr Bart Leijnse zet zich al jaren in voor een betere verstandhouding tussen het Rotterdamse wetenschaps bastion en Zeeland. Een gesprek over een oude liefde. Daar ging hij in 1942 scheikunde aan de Gemeentelijke Universiteit stu deren. Omdat hij in de oorlog de Duitse loyaliteitsverklaring weiger de te tekenen behaalde hij pas in 1950 zijn doctoraal. Twee jaar later volgde de promotie op een proef schrift over de koolhydraatstofwis seling van verbenend weefsel. In het Coolsingelziekenhuis in Rotterdam kon de scheikundige aan de slag als hoofd van het klinisch-chemisch la boratorium. Vanuit die functie werk te hij in 1965 mee aan de oprichting van de Medische Faculteit in de ha venstad. Een jaar later werd hij hoogleraar in de chemische ziektenkunde aan die faculteit. Bij de oprichting van de Er asmus Universiteit in het begin van de jaren zeventig nam professor Leijnse zitting in het College van Be stuur. Van 1975 tot 1979 was hij rec- tor-magnificus. Het rectorschap was voor de profes sor een goede gelegenheid om de banden tussen de Erasmus Univer siteit en Zeeland te versterken. Op zijn initiatief werd in 1976 een Zeeuwse Academiedag gehouden. Daar werd de Commissie Universi taire Contacten - de CUC, in de wan delgangen de kuk - geboren, die meer structuur in de onderlinge re laties moest brengen. Enkele symposia en een rapport over het Zeeuws bestuur zijn de tastbare resultaten van het samenwerkings verband. De vestiging van een de pendance van de Erasmus Universi teit in Middelburg - ooit als ideaal gekoesterd - is nooit echt aan de orde geweest. Teleurstellend? Pro fessor Leijnse: „We hebben gedaan wat we gezien de mogelijkheden konden doen. Ik geloof dat er zeker meer had kunnen gebeuren. Het is moeilijk voor mij om daar kritisch over te zijn. De universiteit heeft har de tijden doorgemaakt. De enorme groei van het aantal studenten deed een ware aanslag op de mogelijkhe den om naar buiten te treden". Hoe bent u op het idee gekomen de band met Zeeland aan te halen? „De Zeeuwen zijn van oudsher op Rotterdam georiënteerd. Brabant is voor hen een totaal andere wereld. Ik herinner me uit mijn jeugd dat er re gelmatig naar Rotterdam werd ge reisd. Prachtige tochten waren dat. Met de boot vanuit Middelburg via Veere en Zierikzee. Op zomerdagen zag je op de zandbanken in de Oos- terschelde de zeehonden in de zon liggen. Aan die boottochten heb ik werkelijk fantastische herinnerin gen. Vandaar dat ik op een gegeven moment dacht: het zou leuk zijn als er een goede band tussen de Eras mus Universiteit en Zeeland zou ont staan". Uw colleges in Middelburg kunnen een bijdrage leveren aan de verdere uitbouw van die relatie. „Ik hoop in elk geval op een goed contact met de deelnemers. Hier in Rotterdam kan het gebeuren dat er duizend studenten op een collegezit ting komen. Dat is een goedkope, maar zeker geen ideale vorm van on derwijs. De bijeenkomsten in Mid delburg zijn bedoeld voor mensen die zich voor de natuurwetenschap pen interesseren. Het zal niet altijd even gemakkelijk zijn, maar wie iets in de cheiSische of medische richting heeft gedaan is van harte welkom. Ik zal het onder meer hebben over het DNA-onderzoek. We weten dat we daar de erfelijke substantie in vin den. Het gekke is dat we nog geen idee hebben hoe die erfelijkheid vorm krijgt. Denk maar eens aan het geslacht van de Habsburgers. Bij bij na alle telgen tref je de beroemde Habsburgse kin. Hoe dat kan is nog een grote vraag". U neemt volgend jaar afscheid van de universiteit. Komt daarmee uw te rugkeer naar Zeeland in beeld? „Nee, ik ga niet terug. Zeeland is naar mijn gevoel wat vol geraakt. Het toerisme is een echte industrie geworden. Daar komt bij dat de aan leg van dammen en bruggen het ka rakter van de provincie heeft veran derd. Niet zo ingrijpend als wel eens wordt beweerd, maar toch. Als ik bij Vrouwenpolder op Walcheren kom, dan heb ik nog altijd het ge voel dat het niet klopt. Ik ken het ei land zoals Boutens het heeft bezon gen. Dat alles wil niet zeggen dat de provincie uit mijn gezichtsveld zal verdwijnen. Wat de toekomst be treft denk ik dat Zeeland weer een verbindende functie tussen Holland en Vlaanderen moet krijgen. Wij willen daaraan meewerken. Net als vorig jaar proberen we in samen werking met de Universiteit van Gent een symposium in het Zeeuw se te beleggen. Jazeker, we blijven actief'. Jan van Damme De serie wintercolleges van professor dr Leijnse begint vrijdag 27 januari. De twee de serie over maatschappijbeelden do centprofessor dr J. M. M. de Valk) begint vrijdag 3 maart. Alle bijeenkomsten wor den gehouden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. jV'LISSINGEN - Het kapseizen van de [steenstorter Area in de Van Cittersha- [ven in Vlissingen op 2 december 1987 [is te wijten aan een verkeerde manier van beladen. De Raad voor de Scheep vaart is tot deze conlusie gekomen na [een uitgebreid onderzoek naar de oor- Laak van het ongeluk, waarbij een be manningslid ongeveer twintig minu- [ten opgesloten heeft gezeten in de ma- [chinekamer van het omgeslagen [schip. Hij kon zich in leven houden [door de aanwezigheid van een lucht bel in het schip en werd uiteindelijk [door duikers van de Pechiney-brand- [weer uit zijn benarde positie gered. [Het ongeluk is te wijten aan een reeks [factoren, zo luidt de conclusie van de [Raad voor de Scheepvaart. Als be langrijkste oorzaak noemt de raad het [asymmetrisch beladen van het schip. [Dat werd gedaan om de 'natuurlijke' [slagzij naar stuurboord - veroorzaakt [door de aanwezigheid van een assen stelsel en tandwielkasten van de [steenstortinstallatie - te compense- |retl' Dat is te lang doorgegaan: het [neerwaartse vermogen van de lading overtrof uiteindelijk het opwaartse vermogen van de romp. De Area - oorspronkelijk gebouwd als ankerbehandelingsvaartuig, maar la ter verbouwd tot steenstorter - was ten tijde van het ongeluk in de Van Cit- tershaven fosforslakken aan het laden, bedoeld voor dijkversterkingswerk zaamheden bij Rilland-Bath. De be lading is volgens de Raad voor de Scheepvaart gebeurd op basis van routine en ervaring, waarbij niet of nauwelijks rekening is gehouden met de stabiliteit. Dat is ook bij voorgaan de reizen gebeurd. Een expert van de Scheepvaartinspectie stelde tijdens de zitting van de raad dan ook dat 'men bij voorgaande beladingen door het oog van de naald is gekropen'. Behalve de asymmetrische belading noemt de Raad voor de Scheepvaart als mogelijke oorzaken van het kap seizen van de Area: de aanwezigheid van meer lading dan was aangeno men; de lading lag hoger en asymetri- scher dan was aangenomen; er heeft een onbekende kracht op het schip ge werkt. HULST - Het ministerie van wvc is bereid een regeling te treffen voor de financiering van de zorgverlening in het Land van Hulst. Het ministerie wil meewerken aan een constructie, waarbij de benodigde subsidiegelden via het ziekenfonds aan ulst worden verstrekt. De Stichting Medisch en Sociaal Centrum Hulst heeft ge vraagd om een jaarlijkse bijdrage van 550.000,-. Het ministerie van wvc hoopt de finan cieringsoperatie te volbrengen door een beroep te doen op de winsten, die voortvloeien uit de reorganisatie van de ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaan deren. De centralisering van de zieken zorg betekent voor het rijk een forse kostenbesparing, die ten goede kan komen aan de zorgverlening in het Land van Hulst. Voor deze constructie is nog wel de toestemming vereist van het ziekenfonds, dat het geld via een subsidiëringsbesluit moet doorsluizen naar Hulst. De ziektenkostenverzeke- raars staan voorlopig niet afwijzend tegenover het voorstel van wvc. De afspraak is tot stand gekomen na intensief overleg tussen vertegenwoor digers van het ministerie, de Stichting- Medisch en Sociaal Centrum Hulst en het Algemeen Ziekenfonds voor West- Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. De delegatie uit Hulst werd aangevoerd door burgemeester mr F. A. W. Jacobs, voorzitter van de Stichting Medisch en Sociaal Centrum. Het ziekenfonds was met zijn directeur C. H. Wellhüner ver tegenwoordigd aan de onderhande lingstafel. De partijen zijn uiteen gegaan met de afspraak, dat de principe-overeen komst nader zal worden uitgewerkt. De ambtenaren van wvc gaan de ko mende dagen berekenen, hoe groot de financiële ruimte is. Het ministerie verkeert nog in onzekerheid over de hoogte van de bezuiniging, die met de reorganisatie van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen wordt bereikt. Indien dit bedrag niet toereikend blijkt, is een crisis onafwendbaar. In Hulst is al we ken sprake van een groeiende onrust over de trage besluitvorming in poli tiek Den Haag. Het rekenwerk van het ministerie zal naar verwachting onge veer veertien dagen in beslag nemen. Daarna is het woord aan het zieken fonds. De versterking van de eerste-lijnszorg is al maanden het grote struikelblok in de onderhandelingen met wvc. De Stichting Medisch en Sociaal Cen trum dringt aan op de realisering van acht nieuwe arbeidsplaatsen, met name in de gezinszorg en het kruis werk. Met de uitbreiding van het per soneel in de zorgverlening kunnen de gevolgen van de sluiting van het Sint Liduinaziekenhuis worden opgevan gen. Door de onvermoeibare inspanningen vanuit Hulst is een deel van de wensen al gerealiseerd. De huisvesting van het Medisch en Sociaal Centrum in het Sint Liduinagebouw levert waar schijnlijk geen problemen op. De ge meenteraad van Hulst stelde onlangs een garantie van 50.000,- beschik baar voor het zorgproject. Van de pro vincie wordt binnenkort een bijdrage verwacht van ongeveer 450.000,-. De toezegging van de rijksoverheid moet het sluitstuk van de begroting worden. Een woordvoerder van het ministerie geeft een toelichting op het financie ringsplan. „Nu in Zeeuwsch-Vlaande ren drie ziekenhuizen zijn terugge bracht tot één centraal streekzieken huis, blijft er mogelijk wat geld over. Indien blijkt dat er voldoende finan ciële ruimte is, kan de regio daar wat ons betreft over beschikken. Wij heb ben nu gezorgd voor de randvoor waarden, die een overeenkomst tus sen het bestuur van het Medisch en Sociaal Centrum en het ziekenfonds mogelijk maakt". Volgens J. G. J. Huurman, de interim- manager van de Stichting Medisch en Sociaal Centrum Hulst, is de afspraak nog geen garantie voor succes. Tot nu toe heeft het beleid van het ministerie nog geen aanleiding gegeven voor een groot vertrouwen in een snel resultaat. Huurman houdt op grond van zijn er varingen in het verleden wijselijk een slag om de arm. „Het einde is nog niet geheel in zicht. Het trage werktempo van het departement is uitermate fru strerend. Het gesprek dat we nu heb ben gevoerd, had eigenlijk al in augus tus moeten plaatsvinden. Gelukkig heeft het ziekenfonds zich al buitenge woon coöperatief opgesteld. Ik heb de indruk, dat het ziekenfonds een goed voorstel van ons zeker niet van de hand zal wijzen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 37