PZC amateurrenmM leeft als Leo Beenhakker krijgt toch aanbod van Real fö Koploper lijdt eerste verlies Voetbalbond gemaand over veiligheidspas sport 21 crp Groningen al lang verdacht WOENSDAG 25 JANUARI 1989 Benauwd Onderzoeken Topconditie VOOR FUNCTIE ALS MANAGER Ld JEUGDTRAINER STAPT OP UIT PROTEST Gepasseerd Van buitenaf Omkoping SCHAAKTOERNOOI IN WIJK AAN ZEE MINISTER DRINGT AAN OP SNEL BESLUIT Arjan de Ridder gaat door na hartoperatie ARNEMUIDEN - Vermoedelijk is Arjan de Ridder het komende wie- Ierseizoen de enige amateurwiel renner in Nederland, die een open hartoperatie heeft ondergaan. In ok tober lag de maandag 19 jaar gewor den Zeeuw op de operatie-tafel, maar inmiddels heeft De Ridder de training al weer hervat. „Ik heb ner gens last van. Ik voel me prima", zegt hij, terwijl hij het litteken op zijn borst toont. Een 'ritssluiting' van enkele tientallen centimeters is de stille getuige van de operatie. „Maar de dokters hebben gezegd dat ik kon blijven fietsen en dat doe ik ook", zegt hij vastberaden. Arjan de Ridder is even terug in Ar- nemuiden. Sinds zijn vader, vishan delaar Kees de Ridder, na de visserij- perikelen besloot uit te wijken, woont het gezin De Ridder in België. Waar? Dat weet niemand precies, al leen de naaste familie en enkele inti mi. „Verder heeft niemand er iets mee te maken", stelt Arjan de Rid der nuchter vast. De jonge amateur concentreert zich op zijn loopbaan als wielrenner, want ondanks de hartoperatie is al les gericht op een carriere als prof renner. Zijn grootste supporter is zijn vader, die hem nu al in staat stelt als een beroepsrenner te leven. Trai nen, eten en slapen. Dat is de wereld van Arjan de Ridder, die zich reali seert dat hij in een bevoorrechte po- sitie verkeert. „Maar al die trainings uren kan m'n vader me toch niet ge ven", zegt hij. Die weelde heeft het sportieve ka rakter van de jonge Arnemuidenaar niet aangetast. Arjan de Ridder geldt immers als een talentrijke wielrenner, die op jeugdige leeftijd al tientallen koersen won. Het afge lopen seizoen ging het iets minder (vijf zeges), maar dat had ook te ma ken met de hartritmestoornissen waarmee hij te kampen had. „Ik trainde een keer met een hartslag meter en ik zat op 140 slagen per mi nuut. Van de ene op de andere secon de sprong de teller op 220 slagen per minuut. M'n benen blokkeerden en ik kreeg het een beetje benauwd". Via een KNWU-arts (De Ridder maakte deel uit van de nationale ju niorenselectie) kwam hij terecht bij een cardioloog, maar dat onderzoek bracht geen afwijkingen aan het ligt. „Daarom ben ik maar gewoon door gegaan. Voor de Nederlandse kam pioenschappen had ik een beetje ge traind in de bergen bij Alpe d'Huez. Ik was in topvorm, maar in de eerste ronde kreeg ik al een ritmestoornis. Normaal duurde dat ongeveer een halve minuut, maar nu hield het drie of vier minuten aan. Ik werd gelost, maar toen het over was sloot ik weer aan. Even later gebeurde het weer en toen ben ik maar afgestapt". De Ridder schonk er verder geen aandacht aan, maar een week later ging het opnieuw mis. Met de junio renselectie reed hij een tijdrit in Ros malen („46 kilometer binnen het uur"), maar na afloop ging plotseling 'het licht uit'. „Na de finish kreeg ik het benauwd. Ik dacht: ik fiets even uit. Maar m'n hart bleef maar bon ken. Ik werd ook draaierig en toen ben ik in het gras gaan zitten. Piet Kuijs (bondscoach, red.) kwam erbij. Ik lag er ongeveer vijftien minuten en van die vijftien minuten zag ik tien minuten lang alleen maar zwart voor m'n ogen. M'n ogen trokken weg. Ze dachten dat het gebeurd was met me". Via dokter Zwartelé uit 's-Heeren- hoek kwam Arjan de Ridder terecht bij dokter Mosterd in Amersfoort, waar hij verschillende onderzoeken onderging en 24 uur op een draag baar 'hartslagkastje' werd aange sloten. „Daaruit bleek dat mijn hart veel extra slagen maakte, maar hoe dat kwam werd niet duidelijk". In Nieuwegein onderging De Ridder vervolgens opnieuw een uitgebreid hartonderzoek, waarbij de hartslag kunstmatig gestuurd werd. „Bij 140 sloeg het weer door naar 220 slagen. Toen werd het weer zwart voor m'n ogen". Medicijnen konden de extra hart- prikkels bij De Ridder niet wegne men en daarom werd begin oktober operatief ingegrepen. „Tijdens die operatie hebben ze de hartslag weer kunstmatig opgevoerd om te zien waar het precies aan lag". De diagno se bleek simpel: de ene hartkamer prikkelde de ander overmatig bij zware belasting. De ingreep bleek voor de specialisten al even simpel en daarom kreeg De Ridder de verze kering dat hij zijn wielercarrière ge woon kon voort zetten. Vlak na de operatie had de jonge Zeeuw nog moeite met trap lopen, maar inmiddels zit hij weer op de fiets en kruipt het bloed waar het niet gaan kan. Tijdens de training van de wielervereniging Zeeland rijdt hij bij vlagen weer op kop. „Mijn vader verwacht dat ik er in maart wel weer zal staan, maar zelf ben ik wat voorzichtiger. Ik probeer in mei weer in topconditie te zijn. Ik moet nog weerstand opbouwen. Eigenlijk ben ik de afgelopen week pas weer echt in training gegaan. Ik moet me dit jaar dubbel bewijzen. Ik moet laten zien dat ik weer in vorm kan komen na die operatie en ik moet laten zien dat ik goed meekan bij de amateurs". „Ik leef alleen voor de sport", zegt hij vervolgens, zonder zich te reali seren dat hij op die manier ver wachtingen wekt in de wielerwe- reld. „Het interesseert me ook niet wat mensen van me verwachten. Behalve m'n vader natuurlijk, maar met de rest heb ik niets te maken. Eigenlijk doe ik al een paar jaar niets anders dan fietsen. Ik heb nog wel bij m'n vader in de zaak ge werkt, maar dan werkte ik vaak op heel rare uren. Daardoor ben ik vo rig jaar bijvoorbeeld pas in februari in training gegaan voor het nieuwe seizoen. In vier weken was ik in top conditie. Toen won ik ook drie klas siekers in twee weken". Deze weken rijdt hij als een eenzame fietser door de Vlaamse dreven. Ar jan de Ridder zet er alles op om terug te komen op zijn oude niveau. „Ik train altijd al alleen. Als je met ande ren gaat, dan ben je daar weer afhan kelijk van. Daarom ga ik alleen. Met m'n walkman op m'n hoofd. Een beetje goede disco of Dire Straits. Als ik die groep hoor, dan gaat er al tijd een tandje bij. In België wonen we nu ideaal. Ik zit zo in de Vlaamse Ardennen. Thuis heb ik ook niets an ders dan het fietsen. Een ideaal trai ningskamp." P op tv Voensdag, 25 januari ■6,05-10.50 BBC 2: Snooker internationale kampioenschappen in Wembley. ■7,30-18.20 BBC 2: Snooker: internationale jampioenschappen in Wembley. 150-18.35 Ned 2: Fitrace: zevendelige serie Iportieve programma's gekoppeld aan een ['enameling sporten. ¥0.00-.... BRT 2: Sportavond: de Belgen in Seoul. ■1.45-22.00 Super: World News: met o.a. ■port. ■1.53-22.30 Ned 3: Studio Sport. f2.10-23.O8 SKY: International Motor PPOl'ts. ■3.00-23.50 Ned 2: Sportgala: verslag van pt ijsgala dat plaatsvond in De Uithof in Pen Haag, met shorttrack, kunstrijden op re schaats, ijshockey, ijsspeedway en kar- T'ig op ijs. ■3.08-23.15 SKY: Snow Report: ski-informa- l'ebulletin. 13.20-01.10 BBC 1: Sportsnight: met snook- lr, samenvatting van de eerste dag van de kwartfinales van de internationale kam- r'censchappen in Wembley. MADRID (ANP) - De Nederlandse voetbaltrainer Leo Beenhakker be slist uiterlijk in februari over zijn toe komst. Van het bestuur van Real Ma drid heeft hij een aanbod ontvangen toe te treden tot de technische staf. De trainer voerde een informeel gesprek met Ramon Mendoza, de voorzitter van Real Madrid. Beenhakker verklaarde in de Madri- leense sportbladen zijn beslissing niet tot juni te willen uitstellen. Zelf zegt de Nederlander te kunnen kiezen uit drie mogelijkheden. Hij overweegt zich gedurende eén of twee seizoenen terug te trekken om te bekomen van de spanningen van het internationale topvoetbal. Met frisse ideeeii zou hij dan over enige jaren het trainerswerk hervatten. Ook is er de kans dat hij ingaat op aanbiedingen uit Nederland, België of de Bondsre publiek. Real Madrid heeft Beenhakker deze week de derde mogelijkheid aan de hand gedaan. Na driejaar als veldtrai- ner te hebben gefungeerd, zou de voor malige bondscoach het komende sei zoen Luis Molowny als manager moe ten opvolgen. Hans Eijkenbroek vertrekt aan het einde van dit seizoen bij AZ. Het con tract zal niet worden verlengd. De trainer kreeg gisteravond te horen dat de Alkmaarse eerste divisieclub twee en een halfjaar 'eens wat anders wil'. Het bestuur zegt nog geen con tacten te hebben met een eventuele opvolger. crj 1 Rallyrijden De stand in de Rally van Monte Carlo: 1. Biason/Siviero (Ita) Lancia 4.32.32, 2. Au- riol/Occelli (Fra) Lancia op 3.35, 3. Vatanen/ Berglund (Fin/Zwe) Mitsubishi 5.46, 4. Sa- by/Fauchille (Fra) Lancia 6.21, 5. Mikkola/ Geistdorfer (Fin/BrD) 6.50,6. Kankunen/Pii- ronen (Fin) Toyota 13.20. Voetbal Tel Aviv: Vriendschappelijke wedstrijd Is raël - Dinamo Kiev 4-0.25.000 toeschouwers. ENSCHEDE (GPD) Jannes van der Wal is gisteren zijn doel weer eens voorbij geschoten. De oud-wereldkam pioen dammen uit Groningen moest op de universiteit van Twente een computerwinkel voor studenten openen, maar had het spoorboekje onvoldoende bestudeerd. Hij vergat over te stappen in Hengelo en kwam met de trein in Oldenzaal uit. Dat hij na zijn treinreis goed uitgerust was, bleek vervolgens tijdens een damsimultaan. Van de 30 partijen won hij er 26, speelde drie remises en verloor slechts éénmaal. Iets minder verging hem de confrontatie met zes schakers, waarbij hij viermaal tot winst kwam. Jan de Block wordt trainer van Steen SINT JANSTEEN - Jan de Block uit Terneuzen is met ingang van volgend seizoen vastgelegd als hoofdtrainer van de voetbalvereniging Steen. De voormalige voetballer van Terneu zen, Sluiskil, FC Latem en Hoek te kende een contract voor de duur van een jaar. De benoeming van Jan de Block is het bestuur van de zondag vierdeklasser overigens niet door ie dereen in dank afgenomen. Voor Edy de Witte, de jeugdcoördina- tor van Steen en tevens ook oefen- meester van de A- en B-jeugd, is het aantrekken van de ongediplomeerde De Block zelfs aanleiding om zijn trai nersactiviteiten aan het eind van dit seizoen te staken. De Witte, zelf in het bezit van het diploma oefenmeester 2, heeft dat besluit genomen om princi piële redenen. Edy de Witte werd vorig jaar bij Steen aangesteld als jeugdcoördinator. Hij stelde een plan op met jeugdtrainer Fons Cornells en betrok ook hoofdtrai ner Peter van de Boogert bij de opzet van dat jeugdplan. De Witte: „Dat draait lekker. Nu Peter van de Boogert stopt, hadden we gedacht om hem vol gend jaar nog iets meer bij de jeugd te betrekken. Hij is tenslotte nogal be trokken bij Steen." „We hadden het plan", zo vertelt hij, „om volgend jaar met drie trainers en een trainer voor de senioren te gaan draaien". Om dan op één lijn te zitten, werd het bestuur gevraagd ook de jeugdtrainers bij de benoemingsproce dure te betrekken. Edy de Witte: „Het bestuur vond dat in principe goed". „Die trainerscursus kost veel tijd en geld", aldus De Witte, die eraan toe voegt dat Steen jaren geleden een hoop heibel maakte toen bij buurman Clinge de niet gediplomeerde Rob Haak werd benoemd. Direct nadat hij door voorzitter Ton- nie Rottier van Jan de Block's benoe ming op de hoogte was gesteld, nam Edy de Witte dan ook een niet terug te draaien besluit. Hij maakt het huidi ge seizoen af, maar zet daarna een punt achter zijn activiteiten bij de jeugd van Steen. Voorzitter Rottier betreurt die beslis sing. „Wij hadden in Edy de Witte een hele goeie trainer en we vinden het zeer, zeer jammer dat hij bij ons weg gaat. Maar wij hebben onze keus ge maakt en die is gevallen op Jan de Block. We hebben wel tien trainers be naderd. De trainers waar wij achter aan zaten, Rinus Zegers en Ferdi Her mans bijvoorbeeld, bleven allemaal bij hun club." „Het was de wens van de spelers en het bestuur om een trainer van buitenaf aan te trekken", legt Rottier uit. „Dan wordt de spoeling dun. We hebben de spelersgroep drie keer bij elkaar geroe pen en er is unaniem gekozen voor Jan de Block. Hij heeft bij Terneuzen, de jeugd van NAC, FC Latem, Sluiskil en Hoek gespeeld en weet best wat voet bal is." „Een trainer", vindt hij „moet bij de spelersgroep passen. Of hij nou tien di ploma's heeft of geen, dat is niet be langrijk. En dat het besluit bij het jeugdbestuur niet lekker gevallen is, is jammer. Maar ik ben zelf acht jaar voorzitter geweest van het jeugdbe stuur en ik heb me nooit bemoeid met de benoeming van een trainer voor het eerste elftal". Frank Boussen, de huidige voorzitter van het jeugdbestuur, betreurt de hele gang van zaken. „Ik heb Edy ge vraagd om zijn besluit terug te draai en en ik heb Tonnie Rottier gevraagd of hij er iets aan kon veranderen. Maar het is gewoon een feit. Ik vind dat we de zaak op een rijtje moeten zetten en geen paniekvoetbal moeten spelen". Edy de Witte werd zelfs door het jeugdbestuur eventueel naar voren geschoven om de vacature Peter van de Boogert in te vullen. Maar het hoofdbestuur koos uiteindelijk voor Jan de Block. „Ik val er niet over dat ik het niet geworden ben", verzekert de gepasseerde jeugdcoördinator. „Ik heb niks tegen Jan de Block. Maar nu stellen ze iemand aan die ze eigen lijk niet mogen benoemen, want die jongen heeft geen diploma's. Piet de Koeijer van Biervliet is ook zo'n man en zo komen er steeds meer. Het is voor mij een principiële kwestie. Ik zie het al gebeuren op mijn werk, ik zit in het onderwijs, dat er iemand benoemd wordt zonder diploma's. Ik kan dit toch niet maken tegenover mijn colle ga's." GRONINGEN (GPD) - Bij Justitie en de FIOD bestond al een aantal maan den het vermoeden dat er bij FC Gro ningen sprake zou zijn van een om vangrijk zwart geld-circuit. „De zaak lag al geruime tijd op de plank", zo zei officier van Justitie mr. M. Geerds op de dag na de inval in het Oosterpark- stadion. Dreigende publikaties over de affaire betekende voor Justitie dat men maandag versneld in actie moest komen. „We waren van plan om de komende maanden het onderzoek op te zetten", aldus Geerds, die niet erg gelukkig zegt te zijn met de "hectische" publici teit rondom de FIOD-inval bij FC Gro ningen. Hij ontkent een relatie tussen het onderzoek bij FC Groningen en het eerder gestarte onderzoek bij Ajax in Amsterdam. Volgens hem is men meteen na de in val begonnen met het schiften van de in beslag genomen administratie. Mr. Geerds verwacht dat het onderzoeks team een maand nodig heeft om de zaak op een rijtje te zetten. Daarna wordt begonnen met het verhoor van getuigen en mogelijke verdachten. Nadat hij maandag in eerste instantie wel de media te woord stond, weigerde FC Groningen-voorzitter De Vries la ter om commentaar te geven op de FIOD-actie. Volgens het voetbalweekblad VI heeft FC Groningen in het verleden twee pogingen gedaan om een scheidsrechter om te kopen. De Russi sche arbiter Butenko, die in '86 de thuiswedstrijd voor de UEFA-Cup te gen Vitoria Guimaraes leidde, kreeg een kleurentelevisie, terwijl FC Gro ningen voor de return 30.000 gulden beschikbaar zou hebben gesteld aan ex-scheidsrechter Bouke Draaisma om met dat bedrag de Tsjechische leidsman Christov gunstig te stem men. Draaisma, die namens FC Groningen tijdens Europese wedstrijden de scheidsrechters begeleidt, geeft ogen blikkelijk toe, dat Butenko een televi sie heeft gekregen. „Dat was zo'n por table-ding, maar dat heeft die Rus ge kregen van Zuidema en niet van FC Groningen gekregen. Zuidema was supporter van Groningen." Zeker is in elk geval, dat Christov die 30.000 gulden niet heeft ontvangen, want de Tsjech haalde de Groningers het bloed onder de nagels vandaan. „Christov heeft toen wel wat ontvan gen, maar van een ander," aldus Draaisma. Jan de Block uit Terneuzen, op deze foto tijdens een wedstrijd van Hoek in eer, hevige discussie met een scheidsrechter, wordt de nieuwe trainer van Steen. WIJK AAN ZEE (ANP) - De spanning in het schaaktoernooi van Wijk aan Zee is langzamerhand tot het kook punt van de nabij gelegen Hoogovens gestegen. Door de verwikkelingen in de gisteren gespeelde negende ronde is nog met geen mogelijkheid te voor spellen wie er met de hoofdprijs in Grootmeestergroep A vandoor zal gaan. Het verschil tussen nummer eén, de Sovjetrus Vitali Tsjeskovski, en het kwartet spelers op de zevende plaats bedraagt slechts één punt, zodat de laatste vier ronden nog een ware revo lutie teweeg kunnen brengen. De Hongaar Zoltan Ribli leed zijn eer ste nederlaag tegen de Bulgaar Kiril Georgiev. Daardoor nam de Sovjetrus Vitali Tsjeskovski, die snel remiseerde met zijn landgenoot Rafael Vaganian, met 51/2 punten weer alleen de leiding. Teleurstellend is, dat de drie Neder landers niet meedoen in deze roulette. Van der Wiel en Douven speelden re mise tegen elkaar en Piket verloor van de Amerikaan Benjamin. Alleen de Pe ruaan Granda Zuniga, die verloor van de Brit Miles, doet het nog slechter dan de Nederlanders. Grootmeestergroep A, negende ronde: Nikolic (Joe) - Sax (Hon) 1/2-1/2, Anand (Ind) - Sokolov (Joe) 1-0, Benjamin (VSt) - Piket (Ned) 1-0, Douven (Ned) - Van der Wiel (Ned) 1/2-1/2, Miles (Eng) - Granda Zuniga (Per) 1- 0, Georgiev (Bul) - Ribli (Hon) 1-0, Tsjes kovski (Sov) - Vaganian (Sov) 1/2-1/2. Stand: 1. Tsjeskovski 5 1/2 punten, 2. Ribli, Sax, Vaganian, Anand en Benjamin 5,7. Ni kolic, Sokolov, Miles en Georgiev 4 1/2, 11. Van der Wiel en Douven 4,13. Piket 3 1/2,14. Granda Zuniga 3. Grootmeestergroep B, zevende ronde: Bos boom (Ned) - Dokojan (Sov) 0-1, Andruet (Fra) - Armas (Roe) 0-1, Campora (Arg) - Nij- boer (Ned) 1-0, Van der Sterren (Ned) - Fedo- rowicz (VSt) 1/2-1/2, Kuijf (Ned) - Lau (BrD) 1-0, Hodgson (Eng) - Rogers (Aus) 0-1. Stand: 1. Fedorowicz 5 punten, 2. Hodgson, Campora en Kuijf 4 1/2, 5. Dokojan, Lau en Nijboer 4,8. Armas 31/2,9. Van der Sterren 3, 10. Rogers 2,11. Andruet en Bosboom 11/2. DEN HAAG/ZEIST (ANP) - Minister Van Dijk van binnenlandse zaken heeft gisteren de KNVB (voetbal bond) laten weten niet gerust te zijn over de voortgang van de realisering van het experiment met de veilig heidspas. In een brief aan de bond stelt de minister kennis te hebben ge nomen van berichten in de pers dat het experiment andermaal door de KNVB zou zijn uitgesteld. Minister van Dijk dringt er bij de KNVB op aan nu spoedig met onder meer een beargumenteerde begroting van inkomsten en uitgaven te komen voor het experiment met de voetbal- veiligheidspas. Op grond daarvan kan hij bezien of voldaan is aan de voor waarden die met de KNVB zijn over eengekomen. Ook wil hij van de KNVB weten in welk tempo deze organisatie de invoering van het experiment daad werkelijk realiseert. De KNVB ontkent dat er sprake is van uitstel. Volgens een woordvoerder van de bond zou de voetbalveiligheidspas al in het eerste weekeinde van februari kunnen worden ingevoerd. „De minis ter behoeft zich niet ongerust te ma ken", aldus de woordvoerder. „In de beginfase is wat averij opgelo pen. Dat kwam omdat de fraudebe stendigheid moest worden getest, konden we het experiment met de pas niet onmiddellijk na de winterstop beginnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 23