PZC landelijke navolging TM brengt nu ook in de portemonnee verlichting Veerboot Christina vijf weken uit de vaart voor onderhoud Toekomst Holografie Museum Middelburg is nog onduidelijk Nieuw kantoor van Marechausee eind september in gebruik provincie 15 Nationaal Verkeers- spektakel naar Goes Basisscholen Vlissingse jongeren volgende week voor de rechter op Ibiza Zeeuws verzet Lezing in Zeeuwse Bibliotheek over scheepscalamiteiten Deetman voor het CDJA in Zierikzee Recron praat over het jeugdtoerisme WOENSDAG 25 JANUARI 1989 Belangstelling Kwaliteit Ziekenfonds CONSERVATOR WIL NIET WEG Nieuw bestuur WEG UIT VLISSINGSE BINNENSTAD Personeel V akbonds- scholen van CNV succes VLISSINGEN - Het experiment met de Zeeuwse vakbonds- scholen van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) is geslaagd. De christelijke vakorganisatie zal zeer waarschijn lijk binnen afzienbare tijd ook elders in het land een aantal vakbondsscholen openen. Dat gebeurt op basis van de gunsti ge ervaringen die het CNV de afgelopen jaren in Zeeland heeft opgedaan. Binnenkort zal de CNV-vakbonds- school in Middelburg de eerste ge slaagde cursisten afleveren. Het gaat daarbij om vijftien cursisten. Drie jaar geleden opende het CNV- Zeeland in Middelburg een eigen vak- bondsschool. Het was de eerste CNV- vakbondsschool in Nederland. Daar mee volgde het CNV het voorbeeld van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV). De FNV was ongeveer zes jaar eerder begonnen met het opzetten van vakbondsscholen. Het CNV-Zeeland liet de keuze des tijds op Walcheren vallen, omdat de christelijke vakorganisatie daar in deze provincie de meeste leden heeft. Via de vakbondsschool werd een aan tal cursussen gebundeld, die voordien onafhankelijk van elkaar werden gege ven, zoals arbeidsrecht, onderne mingsrecht, economie, sociale zeker heid en personeelsbeleid. De doelstel ling van de vakbondsschool: meer mensen maatschappelijk weerbaar maken. Daarnaast dient de school te fungeren als 'kweekvijver' van kader leden. De cursus is voor CNV-leden gratis. Niet-leden betalen enkele tien tjes. Het ging in Middelburg heel duidelijk om een proef. Maar de belangstelling voor de eerste CNV-vakbondsschool was van begin af aan zeer behoorlijk: vijfentwintig cursisten meldden zich GOES - Het Nationaal Verkeersspek- takel, een show rond verkeer en ver voer, strijkt zaterdag 4 februari neer in de Zeelandhallen in Goes. De Goese schooljeugd verschijnt op het podium bij de actie 'Kiek een knelpunt' en er wordt een verkeersongeval gedemon streerd in de vorm van een auto te wa ter. Op het programma staan verder optre dens van de familie Oudenrijn van de gelijknamige televisieserie, VOF de Kunst en Piet Brakman. Het publiek kan meedoen aan of toekijken bij ver schillende activiteiten, zoals de bots- simulator, een blindenparkoers, een alcohol-simulator en een fietspar- koers. Het initiatief voor het verkeers- spektakel is afkomstig van Veilig Ver keer Nederland en het ministerie van verkeer en waterstaat. Het evenement begint om 10.30 uur. Het verkeersspektakel trok zowel in Eindhoven als in Emmen rond de 12.000 bezoekers. Na Goes doet het verkeerscircus nog Groningen, Leeu warden, Borne en Utrecht aan. (Slot van pagina 13) gen. In Terneuzen en Zierikzee zou de laatste jaren reeds aan schaalvergro ting zijn gewerkt. aan. Uiteindelijk hebben vijftien 'stu denten' de drie jaar durende cursus van in totaal achtenveertig cursus avonden nagenoeg doorlopen. Gezien de aanzienlijke belangstelling die er voor de Middelburgse CNV-vak- bondsschool bestond, besloot het CNV-Zeeland twee jaar geleden ook in Goes iets dergelijks op te zetten. Daar lieten eveneens zo'n vijfentwintig cur sisten zich inschrijven. CNV-districtsbestuurder Phernam- bucq is tot dusver zeer tevreden over de bereikte resultaten. Tegen die ach tergrond wordt binnen het CNV-Zee- land serieus nagedacht over de moge lijkheid straks op Schouwen-Duive- land of in Zeeuwsch-Vlaanderen met een vakbondsschool te beginnen. Bo vendien is het zeer waarschijnlijk, dat het CNV op basis van de gunstige re sultaten in Zeeland zal beslissen om op een aantal plaatsen elders in het land vakbondsscholen te openen. Voor Van der Scheer staat het behoud van kwaliteit voorop. De provincie zou volgens hem nog één keer aan een bezuinigingsronde mee kunnen werken, op voorwaarde dat het basis onderwijs daarna minstens acht jaar met rust wordt gelaten. Kortingen op de personeelssterkte - de recentste be zuinigingsmaatregel van minister Deetman - acht hij funest voor het peil van het onderwijs. Hij zegt: „Ik ben absoluut tegenstander van de kaas schaafmethode. Overal een klein beetje weghalen, dat is een aanpak die het onderwijs uitholt" Sluiting van scholen wordt in ambte lijke kring - voor het geval er dan toch bezuinigd moet worden - als het enig redelijke alternatief gezien. Van der Scheer: „Er zit ook een element van billijkheid in. Er zijn steden in Zee land, waar nu al een redelijke sprei ding van scholen bestaat. Daar kun nen niet alle ouders hun kind naar een school in de achtertuin laten gaan. Stel je daar tegenover, dat er steden zijn waar dat wél mogelijk is, dan moet je je afvragen of dat eerlijk is". Schaalvergroting levert volgens het provinciaal plan meteen een belangrij ke bijdrage aan kostenbesparing. Te vens zou er op grotere scholen kwalita tief beter onderwijs kunnen worden gegeven. Hoe het provinciaal beleid er in de praktijk uit zal zien is nog niet duide lijk. Scholen die boven de opheffings norm zitten kunnen niet vanuit het provinciehuis worden bedreigd. Drs W. Ovaa van de Stichting Zeeland ver wacht dat het provinciaal opheffings- beleid geconcentreerd zal worden op die scholen, die volgens de normen net te weinig leerlingen hebben. In het re cente verleden steunde de provincie instandhoudingsverzoeken, als er een stijging van het aantal leerlingen werd verwacht. Dat beleid zou - meent Ovaa - strikter kunnen worden gemaakt. VLISSINGEN - De drie Vlissingse jongeren die sinds 18 juli vorig jaar gevangen zitten op het Spaanse ei land Ibiza, komen volgende week woensdag voor de rechter. De Neder landse ambassade in Madrid stuurt naar verluidt een waarnemer naar de rechtszitting. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de rechtszaak nog enkele maanden op zich zou laten wachten. Dankzij in spanningen van Ien van den Heuvel, lid van het Europees parlement voor de PvdA, is dat vervroegd. De sociaal- democrate verklaarde dinsdagavond in de actualiteitenrubriek TROS Ak- tua dat het optreden van de Spaanse justitie haar zeer heeft bevreemd. Ze viel met name over het lange voorar rest van de jongeren. Mevrouw Van den Heuvel gaf te kennen dat 'dit in fei te niet mag gebeuren, zeker niet in een land dat momenteel als voorzitter op treedt van de Europese Gemeen schap'. De drie Vlissingse jongeren, Germaine Russchen, Michiel Kooger en Richard Bijkerk, worden vastgehouden op be schuldiging van twee overvallen: één op een taxichauffeur en één op een werknemer van de vliegtuigmaat schappij Iberia. Zij hebben altijd ver klaard niet schuldig te zijn. De ouders van de jongeren zijn ook daarvan over tuigd en hebben alles in het werk ge steld om de zaak te versnellen. (Slot van pagina 13) dood veroordeeld, dus in feite hebben ze al een keer gratie gehad. Volgens mij mag je dat geen tweede keer doen, laat ze maar rustig in de gevangenis zitten". Secretaris S. P. Buijs van de Stichting 40-45 in Zeeland is bovendien bang dat een eventuele vrijlating koren op de molen zal zijn van Duitse neo-fascis- ten. „Ik voorzie", zegt hij, „dat ze straks als helden in Duitsland worden onthaald". Alleen oud-Engelandvaarder J. B. Ub- bink in Vlissingen laat een afwijkend geluid horen. „Het ligt heel persoon lijk", reageert hij, „maar ik kan geen haat koesteren tegen mensen die ik niet ken. Als u het mij vraagt, dan zeg ik: laat ze maar gaan, ze zijn vermoede lijk toch half seniel". Iris de Leeuw en TM-docent Wim Kooy in het nieuwe centrum voor transcendente meditatie in 's-Heer Abtskerke. 'S-HEER ABTSKERKE - Trans cendente meditatie is in opmars. Niet alleen stijgt het aantal beoefe naars nog steeds, ook hebben verze keringsmaatschappijen transcen dente meditatie (TM) ontdekt. Het Zilveren Kruis geeft TM-aanhan- gers 25 procent korting op hun ziek tekostenverzekering. Sinds 1 ja nuari is het ook mogelijk korting te krijgen op een autoverzekering. TM brengt niet alleen verlichting in de geestelijke en lichamelijke gezond heid, maar ook in de portemonnee. Ruim 60.000 Nederlanders zweren bij TM als wondermiddel tegen al lerlei kwalen en verslavingen. Ook in Zeeland verovert TM als onscha delijk medicijn steeds meer terrein. In 's-Heer Abtskerke wordt de laat ste hand gelegd aan de inrichting van een TM-centrum. Het voormali ge atelier van kunstenares Iris de Leeuw wordt vrijdag 10 februari offi cieel geopend. Het biedt ruimte om lezingen te houden, informatie te verstrekken en cursussen te geven. Iris de Leeuw is al tien jaar een fana tiek beoefenaar van TM. Over de re sultaten is ze lovend. „Ik was zwaar allergisch en had last van astmati sche bronchitus. Binnen een half jaar was ik genezen. Griep heb ik nooit meer gehad, hooguit een ver koudheid". Volgens haar is het ge makkelijk te verklaren. Door de me ditatie wordt de balans tussen li chaam en geest hersteld. De twee meditatieve kwartiertjes per dag be zorgen haar zo'n innerlijke rust, dat ze daar de overige 23,5 uur energie uit put. Erik Zimmermann, TM-leraar in Le lystad: „Tijdens de meditatie ont staat een toestand van diepe rust, dieper nog dan tijdens de slaap. De verschillende lichaamsfuncties krij gen de gelegenheid zich te normali seren. Ze bevrijden zich van opge hoopte resten van spanningen en vermoeidheid". Het nationaal secre tariaat in Laag Soeren gebruikt al lerlei Amerikaanse onderzoeken, waaruit blijkt dat TM-ers gezonder zijn en beter presteren. De Indiase natuurkundige en grondlegger van TM, Maharashi Mahesh Yogi, intro duceerde de techniek in 1957. De kennis is afkomstig uit de Veda, een complex geschriften met mythisch en religieus gedachtenmateriaal met een omvang die het zesvoudige van de Bijbel is. Door de gezondheidsaspecten te be nadrukken is TM de laatste tijd weer in de belangstelling komen te staan. Met de onderzoeksresultaten werd aangeklopt bij verzekeraars. Het Zilveren Kruis toonde interes se. Deze maatschappij bood de kans te bewijzen dat ook in Nederland de ziektekosten te drukken zijn door meditatie. Met de TM-vereniging werd een collectief contract afge sloten. Leden konden vorig jaar 30 procent korting krijgen op de pre mie. Het Zilveren Kruis heeft meer dergelijke contracten met andere groepen. H. J. M. Bartels, directie-woordvoer der van het Zilveren Kruis, consta teert na een jaar draaien dat de TM- ers inderdaad minder vaak een be roep op Het Zilveren Kruis hebben gedaan dan de gemiddelde Neder lander. Ongeveer duizend mensen maken gebruik van de kortingsrege ling. De verzekeraar had het aantal in eerste instantie hoger geschat. Vanwege het tegenvallend aantal deelnemers is de korting dit jaar te ruggedraaid tot 25 procent. Bartels wijt de tegenvaller aan het korte tijdsbestek, waarin over het aan gaan van het contract moest wor den beslist, en aan het ziekenfonds, waarbij veel TM-ers zijn verzekerd. Bartels: „Als de groep groeit, kan de premie weer dalen". Vanwege de ontspannen levenshou ding schijnt de TM-er ook veiliger weggedrag te vertonen. Daarom kunnen TM-beoefenaars sinds 1 ja nuari ook een goedkopere autover zekering afsluiten bij de algemene verzekeringsmaatschappij Kool haas nv in Almere. Via Bergdiensten in Maasdijk kunnen TM-beoefe naars 30 tot 35 procent korting krij gen. Alle geregistreerde TM-ers wer den benaderd en er kwamen 90 aan vragen binnen. Volgens P. J. Hoger- vorst, chef de bureau van Bergdien sten, is hiertoe besloten uit zowel commerciële als ideële overwegin gen. De bemiddelaar hoopt meer cliënten te trekken. Hem is geble ken dat degenen die zich hebben aangemeld al een hogere no claim korting hadden dan gemiddeld. Hogervorst denkt er niet over om ook andere groepen korting te bie den. „Geheelonthouders en niet-ro- kers lopen misschien ook minder ri sico, maar dat betreft slechts één as pect. TM heeft gunstige effecten over een breder terrein. Andere ver zekeraars bieden korting aan bij voorbeeld ambtenaren en vrou wen". Naast de autoverzekering hoopt hij binnen drie maanden ook een levensverzekering tegen gere duceerd tarief te kunnen aanbieden aan TM-ers. Zowel Bergdiensten als Het Zilve ren Kruis vinden dat het solidari teitsbeginsel niet verder wordt aan getast door een minder risicovolle groep korting te geven. Bartels: „Het beginsel is een aantal jaren ge leden al enigszins aan het wankelen gebracht toen de jacht op premies werd geopend. Wij innen een solida- riteitsheffing als deel van de premie. Het beginsel wordt daardoor niet verder aangetast dan elders op de markt". De grootste autoverzeke raar in Zeeland, de ZLM, heeft vol gens adjunct-directeur J. Visscher nooit overwogen TM-ers korting te geven. Niet vanwege aantasting van het solidariteitsbeginsel („daar is al op verschillende punten van afge weken"), maar omdat hij zich niet kan voorstellen dat TM invloed heeft op de autoschade. Van een ziektekostenverzekeraar kan hij de aanbieding wel begrijpen. Iris de Leeuw heeft de korting van Het Zilveren Kruis met beide han den aangegrepen. Ze betaalt nu 79 gulden per maand, terwijl dat voor heen 115 gulden bedroeg. Ze be treurt het dat de korting alleen is weggelegd voor particulier verze kerden. „De ziekenfondsen hobbe len achteraan. Hierdoor komen de mensen die de korting het hardst nodig hebben niet in aanmerking". In Zeeland zijn de afgelopen vijftien jaar meer dan duizend mensen met TM begonnen. Vorig jaar kregen ruim honderd mensen persoonlijke instructies in een cursus. Voor de continuïteit heeft Iris de Leeuw met de huisarts Connie Miermans een TM-centrum opgezet. „Daardoor zijn we niet meer afhankelijk van wanneer leraren naar het Zeeuwse komen. In de provincie wonen im mers geen TM-docenten". Ze heeft vanuit het dorp geen negatieve reac ties gehad op de vestiging van het centrum. „Ik woon al jaren in 's- Heer Abtskerke en krijg wel vragen over onze activiteiten. De inwoners zijn nieuwsgierig, maar zeer tole rant". Theo de With MIDDELBURG - De dubbeldeksveer boot Prinses Christina wordt donder dag 2 februari uit de vaart genomen voor de jaarlijkse dok- en onder houdsbeurt. Tijdens de de werkzaam heden - vijf weken - wordt een enkel dekker op de lijn Kruiningen-Perk- polder ingezet. De dienst wordt dan onderhouden met de dubbeldekker Prins Willem-Ale- xander en de enkeldekker, zodat reke ning moet worden gehouden met wachttijden. De dubbeldekker Prinses J uliana, die nu voor de dok- en onderhoudsbeurt uit de vaart is, zal 2 februari weer wor den ingzet op de lijn Vlissingen-Bres- kens. Vanaf dat tijdstip wordt op deze veerverbinding weer volgens de dienstregeling gevaren. De dubbeldekker Prinses Christina. MIDDELBURG - De toekomst van het Holografie Museum in Middelburg is nog steeds onduidelijk. Volgens een woordvoerder van het bestuur wordt er naar gestreefd de deuren op 1 maart weer te openen. Ex-conservator Roel Voerman denkt aan een periode van een paar weken. Maar wat het bestuur betreft heeft Voerman nog twee we ken de tijd om de 'dienstwoning' bo ven het museum aan de Gortstraat te verlaten. Hij had daarover ook af spraken gemaakt en een ander huis gehuurd. Namens het bestuur liet Philippe Aus- sems gisteren weten: „We hebben de indruk dat hij aan het pakken is en dat hij binnenkort verhuist". Maar Voer man reageerde: „Ik heb me bedacht, het huis weer afgezegd en ik blijf hiei wonen". Al eerder kwamen dergelijke tegen strijdigheden aan het licht. Dat was begin januari. Toen was het plan het museum begin februari weer te openen en Voerman zou verhuizen. Nu komt er volgens Aussems - per 1 maart - een aantal nieuwe bezienswaardigheden in het museum. „Zoals een afdeling stereografie (fotografie met diepte), waarvoor we ook de zeer unieke Bon net-camera hebben kunnen aanschaf fen. Daarvan zijn er maar twee in de wereld. Deze stereografische camera is twee bij twee meter en zo'n honderd vijftig jaar geleden ontworpen door Maurice Bonnet. Het winkeltje dat bij de ingang van het museum was geves tigd, verhuist naar achteren en er komt een ruimte waar met behulp van een laser wordt gedemonstreerd hoe een hologram wordt gemaakt. We be ginnen echter met aanpassingen voor gehandicapten, zodat ook rolstoelers het museum zonder moeite binnen kunnen". Afgelopen maandag is Walter Aus sems (penningmeester van het huidi ge bestuur) in Middelburg geweest om gesprekken te voeren met Zeeuw se kandidaten voor een nieuw be stuur, omdat al lange tijd de wens be staat het bestuur wat dichter in de buurt van het museum te brengen. De huidige bestuursleden wonen groten deels in Brabant. Walter Aussems was gisteren minder spraakzaam dan zijn broer. „Ik wil geen enkel commmentaar geven, zo lang de zaak niet definitief is afge rond". Ook Roel Voerman heeft een afspraak gemaakt met enkele kandidaat-be stuursleden. Wat dat betreft wilde ook hij niet veel zeggen. „Nee, dat kan en mag ik nog niet. Wat ik wel kwijt wil is, dat ik de hele zaak inmiddels spuugzat ben. Komt er geen nieuw bestuur dan kap ik ermee. Maar ik blijf hier wel wo nen. Dan zullen ze mij er via een kort geding uit moeten laten zetten". -Tjjrri. Een tekening van de oostgevel van het toekomstige marechausseekantoor aan de Sloeweg in Vlissingen. VLISSINGEN - Het district Zeeland van de Koninklijke Marechaussee viert eind september dubbel feest. Dan wordt een nieuw kantoor aan de Sloeweg in Vlissingen in gebruik ge nomen en de landelijke marechaussee viert rond die tijd het 175-jarig be staan. De Koninklijke Marechaussee moet verkassen, omdat de gemeente Vlissingen het huidige onderkomen aan de Emmastraat in de binnenstad heeft gekocht en vanwege uitbreiding van het aantal personeelsleden. De Koninklijke Marechaussee bestaat in Zeeland uit twee brigades, één van 53 man in Vlissingen en één van 37 man in Terneuzen. Het district is het overkoepelend orgaan van die briga des. Kapitein J. C. van der Weerd zwaait de scepter over het district, dat optreedt als tactische en technische recherche voor de groepen in Vlissin gen en Terneuzen. Het personeel van het district vertaalt ook opdrachten uit Den Haag, van de staf van de Ko ninklijke Marechaussee, in werkin structies. De brigades houden zich in Zeeland voornamelijk bezig met bewaking van de buitengrenzen van Nederland. Een aantal marechaussees is elke dag en kele uren aanwezig bij de Olau Line en controleert de in- en uitgaande passa giers. Op de Westerschelde varen twee bootjes van de dienst die de beman ningslij sten van de schepen doorne men. Dat gebeurt ook in de havens. Voorts treedt de Koninklijke Mare chaussee op als militaire politie. Dat is in Zeeland nauwelijks van belang. Al leen in Middelburg staat een relatief kleine kazerne van de landmacht en in Vlissingen de marinekazerne. De ge meente- of rijkspolitie kan de hulp in roepen van de Koninklijke Mare chaussee, maar dat gebeurt in Zeeland vrijwel nooit. kantoorruimte wordt beter. Hij krijgt ook drie nieuwe garages voor de eigen voertuigen. De kapitien betreurt aan de éne kant het vertrek. Als verwoed zeiler had hij graag uitzicht gekregen op de nieuwe jachthaven die per 1 mei in bedrijf moet zijn in de Vissersha ven... De gemeente Vlissingen had het ge bouw van het district aan de Emma straat nodig voor de ontwikkeling van het gebied rond de Vissershaven en het oude Arsenaal tot toeristisch trekpleister. Zij wil het pand afbre ken. Van der Weerd gaf dinsdag aan dat dat niet de enige reden is om te verhuizen. Het district Zeeland krijgt eveneens meer personeel. Eén niveau in de organisatiestructuur van de Koninklijke Marechaussee - de divisie - wordt eind 1989 of in 1990 op geheven. Enkele taken van dat onder deel komen bij de districten terecht. Voor Zeeland betekent dat uitbreiding van het personeelsaantal van dertien naar negentien. Nederland telt nog drie divisies. Het aantal districten is ongeveer gelijk aan het aantal provin cies. Van der Weerd vindt de verhuizing naar de Sloeweg een goede zaak. De MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek houdt in samenwerking met de Stichtiang Stoomzeesleepboot EBRO dinsdag 31 januari een lezing over scheepscalamiteiten. Sprekers zijn: mr. J. J. van Zanten Jut, hoofd afdeling privaatrecht en schade regelingen van de hoofddirectie Rijks waterstaat en de heer R. C. Schriel, hoofd afdeling ounderhoud directie Noordzee van Rijkwaterstaat. Beide sprekers zullen nader ingaan op de bergings- en juridische aspecten van onder meer recente scheepsonge vallen zoals het ongeval met chemica- liëntanker Anna Broere of langdurig lopende juridische zaken waaronder de brand aan boord van de Attican Unity. Op de bijeenkomst zal als primeur de videoflim van Pim Korver worden ver toond over de berging van de Anna Broere. De lezing begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Minister Deetman van Onderwijs spreekt maandag 30 janua ri in Zierikzee voor de afdeling Zeeland van het Christen Democratisch Jonge ren Appèl (CDJA). In de PZC van gis- terem werd abusievelijk gemeld dat de minister de spreekbeurt dinsdag zou houden. De CDJA-bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van de christelijk gerefomeerde kerk. Aanvang 20.00 uur. KOUDEKERKE - Het district Zee land van Recron (recreatie-onderne mers) houdt morgen, donderdag, een ledenvergadering in ruiterkamp Dis hoek in Koudekerke. Het thema is jeugdtoerisme. Verschillende sprekers zullen dit on derwerp belichten, met aansluitend een forumdiscussie. Tevens zal de heer R. E. van de Broek, secretaris hoofdbe stuur, de kwestie van de sta-caravan- plaatsen bespreken. De vergadering begint om 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 15