Geruzie rond praktijk Walcherse dierenarts Nieuw plan opheffing van basisscholen Voormalig Zeeuws verzet: Green pardon voor de Twee van Breda 13 O ARNEMUIDSE HANDELAAR DOELWIT' WOENSDAG 25 JANUARI 1989 MIDDELBURG - Justitie graaft door om klaarheid te brengen in de handel in illegale vis. Zij heeft daartoe dinsdag in Arne muiden, Middelburg, Knokke, Gent en Brussel zeven huiszoe kingen laten verrichten. De acties richtten zich op de Arne- muidse vishandelaar C. A. de R. die sinds begin november op een onbekende plaats in België verblijft. Terughoudend Vorming KORT GEDING TEGEN MELISKERKENAAR VOORAL IN STEDEN ff "O c HOGESCHOOL SITTARD Illegaal w Oude wonden zeeland mÊWMi De Middelburgse officier van justitie mr S. Tempel wilde weinig loslaten over het optreden. Hij maakte alleen bekend dat drie huiszoekingen zijn uitgevoerd in Arnemuiden, één in Mid delburg en een aantal in België: in twee panden in Knokke, één in Gent en één in Brussel. De officier van justi tie was niet op de hoogte van arresta ties, maar wist wel dat administratie in beslag is genomen. De R. wordt ver dacht van valsheid in geschrifte met douaneformulieren voor de export van vis. Burgemeester M. M. Markusse van Ar nemuiden was vooraf over de acties in gelicht door de justitiële autoriteiten. Hij had er oktober vorig jaar op aange drongen vroegtijdig op de hoogte te worden gesteld van het optreden van 1 justitie. Markusse werd indertijd niet geïnformeerd over de arrestatie van twee Arnemuidse schippers. Die wer den zondagochtend 9 oktober na on- lusten bij de Vlissingse vismijn van hun bed gelicht. Dinsdag richtten de huiszoekingen zich, aldus Markusse, alleen op vis- handelaar De R. én enkele familiele- Een volk dat zijn cultuur ver liest, is reddeloos verloren. In dachtig deze aloude wijsheid, breken gemeentebesturen zich elk jaar weer het hoofd over de vraag waar ze het geld van daan moeten halen om de op groeiende jeugd met kunst te confronteren. Veel kan er niet vanaf, want er zijn zo nog wel meer dingen die van belang zijn in de strijd om het bestaan. Zo dienen sloten met geld in gemeentelijke riole ringen te worden gestoken, dienen losliggende stoepen tij dig te worden gerepareerd en moet zo hier en daar een lanta ren kunnen branden. In Zierikzee echter zijn ze zich van hun verantwoordelijkheid bewust. Daar wordt ten behoe ve van de schoolgaande jeugd zo af en toe een theatervoor stelling op touw gezet. En om te voorkomen dat er elk jaar weer op nieuw gehakketak on- staat over de hoogte van het beschikbare subsidie, hebben de bestuurders van deze ge meente een gulden stelregel be dacht. Men heeft daar, zo ontdekten wij bij lezing van een vergader stuk dat dezer dagen de ge meenteraad passeerde, het volgende besloten: Met ingang van het begro tingsjaar 1989 als gemeentelij ke bijdrage in de kosten van schoolvoorstellingen voor het basisonderwijs en het (voort gezet) speciaal onderwijs uit te gaan van de component voor culturele vorming in de rijks uitkering voor materiële voor zieningen voor niet lesgebou- wafhankelijke kosten, voor zover het openbaar basison derwijs betreft en wat het bij zonder basisonderwijs en het (voortgezet) speciaal onder wijs aangaat alleen indien de besturen van die scholen de hen van rijkswege verstrekte uitkering voor culturele vor ming aan deze gemeente over dragen'. Wij vinden dat doorwrocht ge formuleerd. En hopen nu maar dat er wat centen overblijven om ooit ook nog eens op het ge meentehuis een lesje creatieve vorming te organiseren. den. De eerste burger van Arnemui den gaf verder te kennen dat de Belgi sche autoriteiten de huidige woning van De R. in de omgeving van Brussel hebben doorzocht. Justitie zou terug houdend optreden, was Markusse meegedeeld. Dat is naar zijn mening ook gebeurd. De huiszoekingen in Knokke-Heist, Gent en Brussel zijn verricht op ver zoek van het openbaar ministerie in Middelburg. De Belgen hebben boek houdingen en uittreksels van rekenin gen gevonden én in beslag genomen. De documenten komen in handen van het parket in Middelburg. De Amster damse advocaat mr R. W. de Casserus die als raadsman optreedt voor De R., meldde dinsdag sinds enkele maan den niets van zijn cliënt te hebben ge hoord. Hij wist echter zeker dat De R. niet is gearresteerd. „Als hij in de ge vangenis zat, had ik dat wel geweten". Vishandelaar De R. is voorzittp- en hoofdsponsor van de wielervereni ging Zeeland. Hij stond in die functie begin december de PZC per telefoon te woord. „Ik wil rust", gaf hij als re den voor zijn vertrek naar België. „Ik was al een paar jaar van plan me daar te vestigen. De verhuizing heeft niks met zakelijke motieven te maken". De R. kwam eerder in het nieuws als de vishandelaar die begin november 1987 op zee al de gehele visvangst van de Arnemuidse en Vlissingse vloot op kocht. Deze truc leidde ertoe dat het openbaar ministerie geen beslag kon leggen op de illegaal gevangen schol en kabeljauw. De vissers kregen wel een proces- verbaal. Een aantal van hen is inmiddels veroordeeld. De R. was dinsdagavond niet bereik baar. Vijf generaties: de 100-jarige mevrouw C. Tolhoek-Kniijsse, links haar oudste zoon J. P. Tolhoek, diens dochter C. Felius-Tolhoek (rechts), haar zoon H. Felius (tweede van links) en diens zoontje Mark. YERSEKE - Vijf generaties vierden dinsdag in de recreatiezaal van verzorgingstehuis Vredelust in Yerseke de verjaardag van mevrouw C. Tolhoek- Kruijsse. De stammoeder van het imposante nage slacht werd dan ook honderd jaar. Samen met kinderen en klein- en achterkleinkinderen en de drie zoontjes daarvan herdacht mevrouw Tolhoek het feit dat ze een eeuw geleden in Krabbendijke is geboren. Na haar huwelijk bleef ze tot haar 38ste jaar in Krabbendijke wonen. Het echtpaar kocht toen een boerderijtje bovenop de Dam in Yerseke, een be drijf dat met de dijkverzwaringen is verdwenen. Later verhuisde het echtpaar met de kinderen naar een ander bedrijf in de Yerseke Moer. Tot haar 94ste bleef mevrouw Tolhoek zelfstandig wo nen. Door een heupfractuur raakte ze aan de suk kel maar ze leerde toch weer zo goed mogelijk lo pen. Sindsdien woont ze in Vredelust, waar ze zich kan redden met een looprek. Haar dagen brengt ze door met breien. De woning van vishandelaar C.A. de R. in Arnemuiden, één van de zeven adressen waar gisteren huiszoeking werd verricht in het kader van het onderzoek naar de handel in illegale vis. MIDDELBURG - De komende jaren wordt in Zeeland opnieuw een groot aantal basisscholen met sluiting be dreigd. In ambtelijke kringen van het (Advertentie) Q) CL 28 januari 11.00 tot 14.00 uur Kreatief Agogisch Onderwijs kreatief edukatiefwerk: kultureel werk inrichtingswerk rekreatie/toerisme audio-visuele produktie kreatieve therapie: drama, muziek, beeldend, beweging voltijd en deeltijd Sportcentrumlaan 35 6136 KX Sittard tel. (04490) 9 12 12 provinciebestuur wordt momenteel een plan uitgewerkt dat voorziet in de opheffing van minstens tien scholen. Het gaat daarbij vooral om de steden Middelburg, Vlissingen en Goes en - eventueel - enkele grotere kernen, waar relatief veel basisscholen geves tigd zijn. Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé van onderwijs wordt vandaag (woensdag) van het ambtelijk plan op de hoogte gebracht. Het sluitingsplan is bedoeld om toe komstige bezuinigingen in het basis onderwijs zo verantwoord mogelijk op te vangen. Minister Deetman is er de afgelopen jaren niet in geslaagd het aantal scholen terug te schroeven. De nagestreefde vermindering van 300 scholen is bij lange na niet gehaald, omdat er meer basisscholen werden gesticht dan er werden gesloten. Om die scheefgroei - het aantal leerlingen neemt immers af - recht te trekken worden nog dit voorjaar nieuwe bezui nigingsplannen vanuit Den Haag ver wacht. G. van der Scheer, hoofd van de afde ling onderwijs op de griffie, vindt dat de provincie alle mogelijkheden moet aangrijpen om een eigen beleid over eind te houden. Tot nu toe maakte de provinciale politiek zich vooral sterk voor het behoud van de laatste school in de dorpskern. Dat uitgangspunt blijft ongewijzigd. „Maar dat wil niet zeggen dat er op andere terreinen niet op de dreigende bezuinigingen kan worden ingespeeld", aldus Van der Scheer. Globaal gezien zijn er steden en kernen, waar de 'schooldichtheid' volgens hem aan de hoge kant is. Voor een nadere aanduiding acht hij de tijd nog niet rijp. Uit overzichten van de Stichting Zee land - die jaarlijks de ontwikkelingen in het onderwijs in kaart brengt - blijkt dat met name Middelburg, Vlissingen en Goes met sluiting van scholen reke ning moeten houden. Daar zijn wijken, waar nog basisscholen van de verschil lende signaturen vlak bij elkaar lig- Slot zie pagina 15 kolom 1 MIDDELBURG - De Middelburgse dierenarts A. J. Ruys heeft een kort ge ding aangespannen tegen zijn 29-jari- ge collega J. Roskam uit Meliskerke. Hij eist sluiting van diens praktijk onder een dwangsom van 49.000 gul den. Ruys baseert zijn eis op een con currentiebeding in een arbeidscon tract dat Roskam vorig jaar juli heeft ondertekend toen hij zijn Middel burgse collega drie weken waarnam. Ruys is overigens niet de enige die be zwaar maakt tegen de nieuwe prak tijk. De Oostkapelse dierenarts A. Meijns, bij wie Roskam als vrijwilli ger heeft gewerkt, heeft de Ereraad van de Maatschappij voor Dierge neeskunde om een standpunt ge vraagd. Hij verwacht in februari een uitspraak. In het omstreden concurrentiebeding verbiedt Ruys zijn collèga binnen een jaar een dierenartsenpraktijk te begin nen op minder dan tien kilometer van het Middelburgse centrum. Het ar beidscontract gold voor drie weken: van 18 juli tot en met 5 augustus vorig jaar. Roskam - in 1987 afgestudeerd - vestigde zich in december in Melisker ke, waar zijn ouders een dierenpension hebben. Hij zegt het concurrentiebe ding steeds te hebben beschouwd als een formaliteit, die niet op hem van toepassing was. „Als ik me zou vestigen zou dat toch buiten de straal van tien kilometer zijn. Bovendien heb ik van mijn plan nen nooit een geheim gemaakt. In april vorig jaar heb ik ze zelfs voorge legd aan de vestigingcommissie van de Maatschappij voor Diergeneeskun de. In juli, nadat ik het contract met Ruys had getekend, kreeg ik een nega tief advies terug. Ik mocht me niet ves tigen omdat ik voordeel zou hebben bij het dierenpension. Bovendien was er - zo vond de commissie - op Walcheren geen ruimte voor een nieuwe dieren arts en gold het concurrentiebeding. Ook zou ik de ervaring als vrijwilliger, die ik had opgedaan in de praktijk van Meijns, nu als concurrent kunnen ge bruiken". Roskam ging desondanks aan het werk, aangezien dierenartsen zich vrij kunnen vestigen en het advies van de Maatschappij dus niet als bindend geldt. „Het was voor mij trouwens de enige manier om aan het werk te ko men", zegt hij. De Middelburgse advocaat mr E. Schute, raadsman van Ruys, blijft er bij dat de Meliskerkse praktijk ille gaal is. „De straal van tien kilometer, waarvan het concurrentiebeding spreekt, wordt hemelsbreed geme ten". Roskam's advocaat mr J. B. de Meester voert aan, dat het arbeids contract van zijn cliënt slechts gold voor een periode van drie weken. De gevolgen (een eis tot sluiting van de praktijk op straffe van een dwangsom van 1000,- per dag) zijn daarmee niet in verhouding. Overigens doen zich niet alleen op Walcheren spanningen voor op de ar beidsmarkt voor dierenartsen. Uit een marktonderzoek van de Maatschappij voor Diergeneeskunde blijkt dat jaar lijks 150 pas afgestudeerde dieren artsen op zoek zijn naar een baan. Vol gens een medewerker van de beroeps organisatie duurt het gemiddeld twee tot drie jaar voor ze werk hebben ge vonden. De meesten komen de tijd door met assistentschappen en waar nemingen van de praktijk van geves tigde collega's. „Er is echter geen groei van het aantal werkloze dierenartsen geconstateerd", zegt hij. Het geding over de praktijk in Melis kerke dient dinsdag 31 januari voor de Middelburgse rechtbankpresident. Dierenarts J. Roskam: „Het was de enige manier om aan het werk te komen.' WÊÊÊÊtÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊaa MIDDELBURG - Eén keer gratie voor de twee oorlogsmisdadigers Fischer en Aus der Fünten - de Twee van Bre da - is meer dan voldoende. Met de om zetting van de doodstraf in een le venslange gevangenisstraf, vlak na afloop van de oorlog, hebben de Twee zelfs meer gehad dan waar ze recht op hadden. Vandaar dat een gratieverle ning, zoals de regering die nu voor stelt, volstrekt uit den boze is. Dat is de mening van het overgrote deel van de Zeeuwse oud-verzetsstrij ders. Dinsdag waren de meeste oud strijders hevig verontwaardigd over het plan van de regering om de bejaar de oorlogsmisdadigers gratie te verle nen. „Het is de zoveelste keer dat deze kwestie wordt opgerakeld", zei voor zitter L. Beurkens van de Stichting 40-45 in Zeeland. „Wat mij betreft moet er helemaal niet meer over de Twee van Breda worden gesproken. Het getuigt van weinig gevoel om nu weer over die zaak te beginnen. Die mensen hebben een rechtvaardige straf gekregen. Hun leeftijd en gezond heid speelt geen rol, ze hebben hun vrijheid verbeurd. Dat geldt ook na 44 jaar in de gevangenis". Oud-Engelandvaarder S. G. Timmers Verhoeven in Vlissingen kan zich in die opvatting vinden. „Destijds had den ze meteen tegen de muur gezet moeten worden", is zijn commentaar. Hij vraagt zich af of de beide oorlogs misdadigers zelf nog prijs stellen op hun vrijheid. Hij zegt: „Ik kan me niet voorstellen dat het goed is voor hun gezondheid om ze vrij te laten. Je ziet dat wel vaker bij criminelen, die lang vast hebben gezeten. Als het er op aan komt willen ze helemaal niet meer uit de cel". Ook B. H. Berrier in Oostkapelle, hoofdbestuurslid van de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, be treurt het dat de Twee van Breda op nieuw voor het voetlicht verschijnen. Oude wonden worden volgens hem onnodig open gehaald. „Ze waren ter (Slot zie pagina 15 kolom 2) WÊÊMÊ WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊIÊKÊBÊÊtlÊÊÊÊtËÊÊÊÊM Huiszoekingen in zaak illegale vis dige gebouwencomplex in Vlissingen worden gesloopt. Met dat laatste is inmiddels een begin gemaakt. De bouw werkzaamheden worden in februari aanbesteed en moeten volgens plan in mei van start gaan. Als onderdeel van de 'ziekenhuisoperatie' op Walcheren wordt het vroegere Gasthuis Middelburg vervangen door een polikliniek. Het ministerie van wvc heeft inmiddels het schetsontwerp goedgekeurd. VLISSINGEN - Het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur heeft de nieuw- en verbouwplannen voor het Streekziekenhuis Walcheren goedgekeurd. Met het project - dat tot 1992 zal duren - is een bedrag gemoeid van 74 miljoen gulden. Het nieuwe ziekenhuis krijgt 372 bedden. In het kader van de vernieuwbouw bouwt het streekziekenhuis 14.000 vier kante meter bij en moet 4000 vierkante meter van het hui-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13