kleintjes Visser superieur naar schaatstitel Oostburgs echtpaar vast na vondst van vijftien kg heroïne op VVD wil 100 miljoen voor alleenstaanden steun voor milieuplan Raadsels rond verdwijning dossiers Vanden Boeynants Nijpels rekent vandaag BEREID TOT GESPREK PvdA: snoeien in defensie Wolkenvelden 232e jaargang no. 19 Maandag 23 januari 1989 Japan Partijen Steun gekke dagen bij DE NOBEIAER WAARDE ZES MILJOEN GULDEN TOESLAG 500 GULDEN PER JAAR Bende van Nijvel Voorwaarden Veel bewolking maar vrijivel overal droog. Matige, later vrij krachtige wind uit zuidwestelijke richting. Mid- dagtemperatuur omstreeks 7 graden. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIAL Kleurrijk vierluik schetst een mysterieus beeld van Japan. PAGINA 2 Gorbatsjov is tegen de invoe ring van een meerpartijenstel- sel in de Sovjetunie. PAGINA 3 Het rijk zal wellicht de order voor fregatten steunen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst:2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10, 11, 12,13,15 en 16 GOTHENBURG - Met overwicht heejt Leo Visser de Europese schaatstitel veroverd. Een week eerder in Da- vos leek Visser nog ver af van zijn topvorm. Gerard Kemkers werd dan ook door vrijwel alle insiders uitge roepen tot de grote favoriet voor de Europese schaatsti tel. Maar in het afgelopen weekeinde bleek Visser plot seling een klasse apart en werd met overmacht de nieu we Europese kampioen. Voor Visser betekent dit seizoen vrijwel zeker het einde van zijn loopbaan. Twee weken na de wereldtitelstrijd op 11 en 12 februari in Oslo waar titelverdediger Eric Flaim uit de Verenigde Staten de voornaamste tegen stander is, dient Visser te starten met zijn opleiding voor verkeersvlieger. De Haastrechter houdt er reke ning mee dat die de keuze voor zijn maatschappelijke loopbaan een definitief afscheid van het schaatsen kan betekenen. Op de foto wordt Leo Visser gehuldigd. Gerard Kem kers (2e) en de Noor Geir Karlstad (rechts, 3e) flanke ren hem. (zie ook pagina 9) MIDDELBURG - Met de vondst van een partij zuivere heroïne van vijf tien kilo en twee aanhoudingen heeft de rijkspolitie Zeeland in samenwer king met andere opsporingsinstan ties de eerste resultaten geboekt in een omvangrijk onderzoek naar een heroïnelijn. De heroïne, met een straathandels waarde van zes miljoen gulden, werd vrijdagavond laat aangetroffen in een bagagedepot op de luchthaven Schip hol. In verband met deze zaak werd in Oostburg in de nacht van vrijdag op zaterdag een echtpaar uit die plaats aangehouden. De 34-jarige M. T. C. en zijn echtgenote, de 34-jarige Y. F. T, worden verdacht bij de invoer van de heroïne betrokken te zijn. Bij een huis zoeking in hun woning werden geen verdovende middelen aangetroffen. C. en zijn echtgenote zijn in verzekering' Van onze correspondent) WASHINGTON Washington is het afgelopen week einde weer langzaam tot zichzelf gekomen, na de duur ste en meest uitgebreide feesten die er ooit rond de beë diging van een president zijn geweest. De festiviteiten werden zaterdag afgesloten met een open huis in het Witte Huis. Bush zelf was de onvermoeibare spil waarom alles draaide. Hij vervulde vrijdagavond een huzarenstukje door achter elkaar op negen inhuldigings-bals te ver schijnen. De president hield daarbij speeches (dat deed hij aardig), danste met zijn vrouw Barbara (dat ging hem niet zo goed af), en speelde zelfs op een elektrische gitaar waarop met grote letters „The prez" stond (dat kon hij absoluut niet). Zeker 50.000 mensen waren aanwezig bij de bals die tra ditioneel de dag van de beëdiging afsluiten. Zelden wa ren in Washington zoveel smokings en peperdure bal jurken te zien. Het verkeer lag lam vanwege alle limou sines waarmee de gasten, a raison van 175 dollar per persoon, balwaarts gingen. Het ivas, alleen al door dat toegangsgeld, het bal van de rijken. Zaterdag was het de beurt aa?i het gewone volk, althans aan 4300 gelukkigen die de kans kregen door George en Barbara Bush te worden ontvangen. Zij werden door het echtpaar Bush rondgeleid, waarbij ook de privé- vertrekken mochten worden bezichtigd. Het is in 80 jaar niet voorgekomen dat een nieuwe president zo zijn hids opende. Na een halfuur verdween Bxish naar zijn werkkamer en liet hij de rondleidingen verder aan zijn familieleden over. De Reagans hadden geen uitgebreide familie en bovendien met de meesten van hen nog ruzie. Bush daarentegen gaf zaterdag een lunch voor niet minder dan 240 familieleden. 2 De bewindsman verklaarde gisteren voor de ra dio kritiek op zijn voorstellen te hebben ver wacht. Als alle collega's in het kabinet stonden te juichen over het milieu-beleidsplan, dan zou Nijpels tot de conclusie zijn gekomen dat zijn voorstellen niet ver genoeg gingen. Nijpels reageerde op berichten dat in het kabinet onenigheid bestaat over het milieubeleidsplan en in het bijzonder over de financiering daarvan. De minister heeft een serie alternatieven voorge legd waaruit het kabinet moet kiezen. Het duur ste pakket maatregelen wordt becijferd op 4,5 miljard gulden in de komende vijfjaar. Maar het is volgens Nijpels lang niet zeker dat voor de duurste optie zal worden gekozen. Aan het principe 'de vervuiler betaalt' wenst de minister vast te houden. Wie zich schuldig maakt aan vervuiling, zal voor de kosten moe- NUENEN (ANP) - Een tot gisteravond nog onbekende man is gistermiddag in Nuenen verbrand. Dat gebeurde in een parkje. Het is niet duidelijk of de man zichzelf in brand heeft gestoken of dat er sprake is van een misdrijf. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dit zondagavond meegedeeld. De politie heeft geen getuigen gevonden die hebben gezien hoe de man in brand is geraakt. Voorbijgangers hebben nog geprobeerd om het vuur te doven. Dat is niet gelukt. De man is ter plaatse overleden. De leeftijd van het slachtoffer wordt geraamd tussen 30 en 50 jaar. Solidariteit dichter bij BARCELONA - Ronald Koeman is in één klap één van de rijkste voetballers ter wereld geworden: in vier jaar gaat hij bij Barcelona tien miljoen gulden verdienen. Gisteren zette hij in Barcelona zijn handtekening onder een vierja rig contract bij de Spaanse club. De international treedt op 1 juli van dit jaar in dienst van Barcelona. PSV ont vangt voor de overgang van de speler 12,5 miljoen gulden. Koeman gaat in de vier jaar rond de 10 miljoen gulden verdienen. Zondag werden in Barcelona de laatste details geregeld. Die betroffen de verze kering, huisvesting en vrijgave voor wedstrijden van het Nederlands elftal. Ro nald Koeman wordt bij FC Barcelona de derde toegestane buitenlander. Hij zal de centrale as gaan vormen met de Braziliaan Aloisio, door Barcelona na de Olympische Spelen in Seoul gecontracteerd, en de Engelse spits Gary Lineker, die aan zijn derde seizoen bezig is. Trainer Johan Cruijff vertelde, dat hij Koeman als middenvelder zal gebruiken, maar dat de Nederlander op wel vier plaatsen kan spelen. In Barcelona valt ook nog steeds de naam van Marco van Basten. Vice-voorzitter Juan Gaspart heeft vorige zomer bij AC Milan al over de mogelijke prijs van de spits geihformeerd, maar kreeg van Silvio Berlusconi te horen, dat hij niet aan de Milanese Neder landers mag komen. (zie ook pagina 9) erkenning (Van onze correspondent) BUDAPEST De Poolse onafhankelijke vakbeweging Soli dariteit is bereid met de regering te onderhandelen over de voorwaarden waaronder de in 1981 verboden organisatie DEN HAAG (GPD) - Alleenstaanden met een jaarinkomen tot circa 35.000 gulden moeten een belastingtoeslag krijgen van 500 gulden per jaar. Naar verwachting kunnen 200.000 alleen staanden van 28 jaar en ouder ervan profiteren. VVD-kamerlid De Grave dient dit voorstel vandaag in bij de voortzetting van de kamerdebatten over de belastinghervorming volgens Oort. Voor de regeling wil het liberale kamerlid 100 miljoen gulden per jaar uittrekken. Hoe lang de regeling moet bestaan is niet duidelijk. De Grave denkt aan eén tot twee jaar. Dit is mede afhankelijk van de hervorming van de gezond heidszorg. In de plannen Dekker komt er naast de procentuele ziekenfonds premie een vaste premie in guldens. Tegelijk gaat een deel van de voorzie ningen uit het ziekenfonds naar de AWBZ. Dekker is gunstig voor alleen staanden. In de plannen-Oort verdwijnt de huidi ge alleenstaandentoeslag van bijna 4000 gulden per jaar. Mede hierdoor gaat een groep van 200.000 alleen staanden er tussen eén en vier procent in inkomen op achteruit. Voor De Gra ve is dat teveel. Hij wil dit inkomensef fect door zijn voorstel over enkele ja ren spreiden. De PvdA wil de totale alleenstaanden- toeslag handhaven zoals die nu is. CDA en WD voelen daar echter niets voor. De verwachting is dat PvdA en CDA de WD uiteindelijk zullen steu nen. De 100 miljoen gulden voor de alleen staanden komt bovenop eerdere wijzi gingsvoorstellen van de Kamer, die volgens Ruding al 400 miljoen gulden extra vergen. De bewindsman wees deze aanslag op Oort van de hand. deeld, te verduisteren in ruil voor veel geld. Vanden Boeynants is daar niet op ingegaan en meldde het aanbod aan de justitie. De dossiers waarin niet alleen de rela tie tussen Vanden Boeynants en de twee - Bouhouche werd na vijf maan den voorarrest op 17 november wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken - maar ook andere zaken worden be schreven, zouden pas sinds vorige week, dus na de verdwijning van Van den Boeynants, zijn zoekgeraakt. Minister van justitie Wathelet heeft meteen een groot onderzoek gelast, dat onder leiding staat van de procu reur des konings, Andre Rutten. De procureur zei dat er „vooralsnog geen reden is om aan te nemen dat er verband bestaat tussen het verdwij nen van het dossier en de ontvoering van Vanden Boeynants". Maar de jus titie houdt met alle mogelijkheden re kening, zei hij. ten opdraaien. Waar dat niet mogelijk is, zal de overheid moeten bijspringen. Vice-premier en minister van economische za ken De Korte herhaalde gisteren veel te zien in het verstrekken van subsidies aan bedrijven die milieubeschermende maatregelen nemen. Ook kunnen bedrijven worden geprikkeld dergelijke maatregelen te nemen door vervroegde afschrij ving toe te staan op investeringen ten behoeve van het milieu. HILVERSUM (ANP) - In de volgende regeerperiode kan fors het mes gezet worden in de defensie-uitgaven. Die kunnen met zo'n 6 a 8 procent omlaag. Dat zei PvdA-defensiewoordvoerder Stemerdink zondagavond voor de te levisie. Stemerdink, die de defensieparagraaf van het verkiezingsprogramma voor de PvdA voor zijn rekening verwacht te nemen, zei dat de Nederlandse krijgsmacht zich moet concentreren op enkele hoofdtaken. De Marine Luchtvaartdienst (MLD) en de raket systemen van de luchtmacht noemde hij als voorbeelden van af te stoten ta ken. Ook voelt Stemerdink voor ver mindering van het aantal tanks. „De tijd is rijp om wat minder aan be wapening te denken", aldus Stemer dink. Van onze correspondent BRUSSEL De Belgische justitie houdt er steeds mee rekening mee dat de verdwijning van oud-premier Paul Vanden Boeynants, nu al meer dan een week geleden, het werk is van cri minelen. De meldingen van de Socia listische Revolutionaire Brigade, waarin de ontvoering werd opgeëist, zouden in die theorie een afleidings manoeuvre kunnen zijn. Er is nog steeds geen spoor van Van den Boeynants en voor het leven van de 69-jarige politicus wordt in toene mende mate gevreesd. Men heeft nog geen enkel levensteken gekregen en weet zelfs niet of hij wel is ontvoerd. Ook hebben sinds dinsdag de ver meende ontvoerders niets meer van zich laten horen. Zaterdag kwamen feiten aan het licht die de ontvoering van Vanden Boey nants in verband zouden kunnen bren gen met extreem-rechtse criminele kringen. Uit het archief van het Be stuur voor Criminele Informatie (BIC), een inmiddels opgeheven inlichten- dienst van het ministerie van justitie, worden enkele dossiers over Vanden Boeynantsvermist. Daaruit zou blijken van Vanden Boey nants contacten heeft gehad met twee op het slechte pad geraakte extreem rechtse ex-rijkswachters. Dit tweetal is vaak in verband gebracht met de beruchte Bende van Nijvel, de bende die in 1983 en 1985 overvallen pleegde waarbij 28 mensen koelbloedig wer den afgeslacht. Het gaat om Madani Bouhouche en Robert Beyer, die na hun ontslag uit de rijkswacht een detectivebureau zijn begonnen. Bouhouche is ook lange tijd verdacht van de moord op een wapen handelaar in 1986. Bij huiszoekingen werd destijds bij hem een groot wape narsenaal gevonden. Bouhouche en Beyer zouden Vanden Boeynants enige tijd geleden hebben aangeboden de BIC-dossiers over de belastingfraude door de oud-premier, waarvoor deze in 1986 werd veroor- (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - Minister Nijpels (Milieu) vertrouwt er op dat het Nationaal Milieu Be leidsplan (NMP), dat op 15 maart zal worden ge publiceerd, de steun krijgt van zijn collega-mi nisters in het kabinet. Nijpels zei wel enige kri tische kanttekeningen van andere bewindslie den te verwachten, maar de noodzaak van „dra conische maatregelen" om het milieu te be schermen wordt door het kabinet onderschre ven. Jaruzelski zei vorige week dat de be langrijkste voorwaarde voor ge sprekken over legalisering is, dat de bond zich aan de grondwet houdt. Dat betekent erkenning van het socialisti sche karakter van de staat en de lei dende rol van de communistische par tij. In de verklaring van Solidariteit wordt aan deze voorwaarde tege moetgekomen. Jaruzelski noemde verder het afzien van staatsondermijnende activiteiten (waarmee zeer waarschijnlijk wordt gesteld en worden begin deze week voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. De naam van degene die vermoedelijk de heroïne naar Schiphol heeft ge bracht is bij de politie bekend. De man wordt internationaal gezocht. In ver band met het onderzoek wilde de poli tie de identiteit van de koerier en de plaats van herkomst van de heroïne niet bekend maken. De partij drugs wordt voor nader onderzoek overge bracht naar het gerechtelijk laborato rium in Rijswijk. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door onder meer de tactische recher che van de rijkspolitie Zeeland en de groep West-Zeeuwsch-Vlaanderen in samenwerking met de centrale recher che informatiedienst, de dienst lucht vaart van de rijkspolitie, wordt nog voorgezet. De politie verwacht in deze zaak nog meer arrestaties te kunnen verrichten. weer kan worden erkend. Lech Walesa heeft dit gisteren in Gdansk verklaard na een langdurige bijeenkomst van het Na tionaal Uitvoerend Comité (KKW) over de uitkomst van vori ge week gehouden plenum van het centraal comité van de communistische partij. Het KKW en adviseurs van Solidari teit vergaderden zaterdag meer dan dertien uur, zondagmorgen werd het beraad hervat en rond het middaguur werd een persverklaring gepresen teerd. Daarin staat dat mogelijkheden zijn geschapen voor een dialoog over de noodzakelijke economische en poli tieke hervormingen in Polen. Lech Walesa, leider van Solidariteit, wil dat de onderhandelingen zo snel mogelijk beginnen. Hij noemde geen datum, maar zegslieden in zijn omge ving zeiden dat hij woensdag of don derdag met regeringsvertegenwoordi gers zal spreken. Uit de antwoorden van Walesa op vra gen van journalisten blijkt dat bij van Solidariteit nog geen jubelstemming heerst. Hij wilde niet van een histo risch moment spreken. Walesa sloot een ontmoeting met partijleider Jaru zelski niet uit. bedoeld een belofte geen stakingen te organiseren) en het weigeren van fi nanciële hulp uit het buitenland. Over deze voorwaarden wordt in de verkla ring van Solidariteit niet met zoveel woorden gerept. De moord op een priester in Warschau heeft voor opschudding in kerkelijke en oppositiekringen gezorgd. De 74-ja- rige Stisan Niedzielag werd zaterdag in zijn woning gevonden. Hij lag met zijn hoofd in een plas bloed. Volgens de politie in Warschau is Niedzielag waar schijnlijk het slachtoffer geworden van een roofmoord. Uit zijn woning wa ren verschillende kostbaarheden ont vreemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1