mit-Kroes beknibbelt op WOV Nieuwe verlaging belasting maakt nauwelijks kans Twijfels onderzoekers lot Vanden Boeynants BRISTOL anDijke vredesoproep' vandaag week-uit week-in Bedrijven omarmen Spfitjra Hypotheek rente stijgt MINDER DAN DE HELFT Politie Ecuador rolt bende kinderrovers op Ei Faire kans voor president Bush Later opklaringen 32e jaargang no. 18 aterdag 21 januari 1989 AUTOSERVICE Rede Actie Borssele LUBBERS: IN PERIODE NA 1990 Emotioneel 'GEEN BEWIJS ONTVOERING Eerste stap Eerst regen. Late vanmiddag opkla ringen. Maximum temperatuur rond 6 graden. Naar west of noordwest draai ende wind. PROVINCIAL VOOR AUTO- EN CARAVANONDERHOUD: Bovag- en ANWB-erkend APK-keuringsstation Zowel grote als kleine onderhoudsbeurten Banden, accu's en uitlaten Afspraken en informatie: bel met Hans Steenhard Hoek Ri|ksweg-Ringbaan West 01100-14560 (tst. 6) GOES 1IDDELBURG Minister Smit-Kroes blijft de onder- andelingen over de bouw van een vaste Westerschelde- eververbinding frustreren. Ze wil slechts de helft van de oegezegde rijksbijdrage (jaarlijks 30 miljoen) mee laten roeien met het inflatiepeil. eze 'halve indexatie' bemoeilijkt de gesprekken tussen de rovincie en de twee gegadigden voor de bouw en exploita- ie van de WOV over het te sluiten contract. Maar het is ooralsnog geen breekpunt. edeputeerde drs R. C. E. Barbé bevestigde dit gisteren ijdens de vergaderingen van de statencommissies over de racékeuze-nota. Twee maanden geleden al, na zijn laatste esprek met de minister, meldde Barbé dat rijk en provin ce het nog niet eens waren geworden over 'een paar punten i komma's'. e minister, zo zei de gedeputeerde gisteren, gaat er vanuit dat de exploitatie van de WOV zoveel geld oplevert dat met een 'halve indexering' volstaan kan worden. Het dagelijks provinciebestuur, aldus Barbé, is het hiermee niet eens. Hij wees erop dat in de rekenmodellen die samen met rijks ambtenaren zijn opgesteld, wordt uitgegaan van volledige indexering. Ondanks de houding van de minister zijn de onderhande lingen met de exploitatiemaatschappijen inmiddels be gonnen. VVD-woordvoerder J. I. Hennekeij, die de kwestie had aangekaart, trok de conclusie dat nu 'geen enkel WOV-tracé' financieel haalbaar is, tenzij rijk en exploitant bereid zijn om de afbetalingstermijn (25 jaar) te verlengen. Hij zag nog wel een lichtpuntje: de exploitatiemaatschap pijen hebben wellicht 'nog niet het achterste van hun tong laten zien'. (Zie ook pagina 9) Smit-Kroes CHICAGO/ ATLANTA (DPA/RTR) - Een Boeing 737 van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij Piedmont Airlines heeft vrijdag kort na de start van het vliegveld O'Hare in Chicago een motor verloren. De piloot wist het vliegtuig weer veilig aan de grond te zetten op O'Hare. Dat heeft de Amerikaanse luchtvaartdienst FAA bekendgemaakt. De motor viel in een wei op ongeveer 700 meter van het vliegveld. Er vielen geen gewonden tijdens het incident. Eerder deze maand stortte een Boeing 737 van de Britse luchtvaartmaat schappij British Midland Airways neer in Groot-Brittannie, waarbij 44 inzittenden om het leven kwamen. Een motor van de Boeing was in brand gevlogen en vervolgens afgebroken. Donderdagavond verloor een Boeing 757 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Eastern Airlines een deel van de linkervleugel. Vol gens de Amerikaanse autoriteiten ging het om een stuk van 90 bij 150 centimeter. ush legt ed af als resident (Van onze correspondent WASHINGTON George Bush is gistermiddag officieel de le president van de Verenigde Staten geworden. Om precies waalf uur Amerikaanse tijd nam de voorzitter van het Hoog- erechtshof, rechter Rehnquist, hem de eed af. Ik, George Bush, zweer plechtig dat getrouw het ambt van president van 1 Verenigde Staten zal uitvoeren, en aar mijn beste vermogens de Grond- l van de Verenigde Staten zal bewa ren, beschermen en verdedigen", luid de de eed die Bush officieel tot presi dent maakte. De plechtigheid vond plaats In bijna ideale weersomstandigheden, waar door 200.000 mensen getuige konden jzijn van de de eedsaflegging aan de westkant van het Capitool, de Ameri kaanse parlementsgebouwen. Bush legde de eed af op de twee bijbels die zijn vrouw Barbara vasthield: de familiebijbel, en de bijbel waarop George Washington, de eerste presi dent van de VS, precies 200 jaar gele den zijn eed aflegde. Voor Bush was zijn vice-president, Dan Quayle, aan de beurt. Omgeven door zijn familie, het voltallige Con gres, de leden van het Hooggerechts hof, gouverneurs en buitenlandse di- «fePZC plomaten legde hij de eed af tegenover het enige vrouwelijke lid van het Hooggerechtshof, Sandra Day O'Con- De leden van de Bouwbonden FNV en CNV voeren op 17 fe bruari actie. PAGINA 2 Stop Borssele vindt het Zeeuwse COVRA-kantoor voorbarig. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9, 11, 13, 15 en 17 Sport: 34 en 35 Anna Head knokt in de voet sporen van Huub Bals voor het succes van het Filmfestival Rot terdam l'Histoire du Vent: de levensweg van Joris Ivens op cel luloid In de aanbidding van Franciscus van Assisi Wat mag men verwachten van onze meta- denkers? Zestien kunstenaars uit New York te zien in Amster dam. De absolute superster in dit gezelschap: Jeff Koons Soap op de buis: Hier en daar wordt een traantje weggepinkt. PAGINA 19, 20, 21 en 23. Het V er klikker strand is hek- kesluiter in de serie Natuur en Landschap Het milieu als fac tor in het vooruitgangsgeloof Kleinschalig kamperen blijft een heet hangijzer Waar bleef wiel renner Kees Bal? Voetballer Peter van Vossen weet zich in het brandpunt van de belangstelling Denksporten en puzzel. PAGINA 27, 29, 31 en 33. Na afloop van de eedsafleggingen hield Bush de traditionele inaugurele rede. Die was, anders dan bij veel van zijn voorgangers, vrij van hoogdra vende en ideologische taal en had een opvallend persoonlijke toon. De speech bevatte vrijwel geen echte beleidsvoornemens. Uitzondering daarop was wat Bush te zeggen had over het toenemende drugsgebruik in de VS. „Er moet nog veel gedaan en ge zegd worden, maar neem dit van mij aan: deze plaag zal stoppen". Opvallend was de nadruk waarmee Bush keer op keer pleitte voor samen werking met het door de oppositionele Democratische partij geleide Congres. Onder Reagan was er sprake van con stante strijd tussen Congres en rege ring, maar Bush maakte duidelijk dat niet te willen. Harmonie, compromis sen, dat waren de sleutelwoorden die hij van toepassing achtte op de manier waarop zijn regering met het Congres wil omgaan. „Dit is het tijdperk van de uitgestoken hand". Speciaal voor het omlaagbrengen van het begrotingstekort vroeg de nieuwe president om de medewerking van het Congres. „Laat ons snel en hard onder handelen. Maar laat ons daarna pro duceren. Het Amerikaanse volk wacht op actie". Voor wat het buitenlandse beleid be treft, zei Bush dat zijn regering wil voortbouwen aan de nieuwe relatie met de Sovjetunie. Maar hij zei ook dat Amerika sterk moet zijn om de vrede te garanderen. WASHINGTON George Bush tijdens zijn eedsafleging ten overstaan van de voorzitter van het Hooggerechtshof Rehnquist rechtsDe nieuwe 'First Lady' Barbara Bush middenhield de bijbels vast waarop de eed werd afgelegd. Na zijn rede vond het misschien wel meest emotionele en symbolische mo ment van de inhuldiging plaats: Presi dent Bush en zijn vrouw Barbara bege leidden oud-president Reagan en diens vrouw Nancy naar de helicopter die op de Reagans stond te wachten. De Reagans werden daarmee, na een laatste groet, naar de luchtmachtbasis Andrews overgebracht, vanwaar ze naar hun nieuwe huis in Californie werden gevlogen. ROTTERDAM (ANP) - Een liefhebber koopt in een Amsterdamse platen winkel een kaartje voor het als Gala van de Eeuw aangekondigde optre den van de Amerikaanse artiesten Frank Sinatra, Sammy Davis jr. en Liza Minnelli op zaterdag 8 april in Ahoy' in Rotterdam. Ook het Nederlandse bedrijfsleven toont grote belangstelling. De voor bedrijven bedoelde tientallen tafels in de arena waaraan gezelschappen van zes tot acht personen plaats kunnen nemen om een riant zicht te hebben op de verrichtingen van het drietal, zijn volgens de organisatie zo goed als uitverkocht. De prijzen voor de tafels variëren van 8000 tot 21.000 gidden. Volgens woordvoerder H. Knoop van de organisatie loopt ook de ver koop van de circa 6000 tribune-plaatsen, variërend in prijs van 100 tot 500 gidden, „uitstekend"Volgens Knoop ivas vrijdag in de voorverkoop al zo'n drie kwart van de kaarten verkocht voor het concert, dat ook wordt aangeduid als „The Ultimate Event". ■Hl DEN HAAG (GPD) - CDA-premier Lubbers vindt dat een nieuw kabinet verlaging van de belastingen alleen maar kan betalen uit het verder ver minderen van het aantal aftrekpos ten. Lubbers zei dat vrijdag na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. De premier wilde zich niet uitlaten over de vraag welke aftrekposten dan moe ten vervallen. De Tweede Kamer moet volgende week, wanneer verder wordt gepraat over de belastingoperatie 'Oort', geen 'al te ernstige inbreuk maken op de vereenvoudiging' van de belastingen. Extraatjes voor bejaarden met een klein pensioen en alleenstaanden zijn „sympathiek", aldus Lubbers, maar maken het belastingstelsel weer veel ingewikkelder. De minister-president zei 'genuanceerder' te staan tegenover de wens van een Kamermeerderheid wat te doen voor mensen met hoge ziektekosten. Minister Ruding (Financiën) deed eer der deze week al een klemmend beroep op de partijen in de Tweede Kamer niet te veel te sleutelen aan het plan- Oort voor een eenvoudiger belastings telsel, dat in 1990 moet worden inge voerd. De verschillende Kamerwensen kosten tezamen 400 miljoen gulden. Lubbers liet vrijdag merken aan dat budgettaire argument niet heel erg zwaar te tillen: het overeind houden van de 'algemene systhematiek' van de plannen en het streven naar een voud zijn belangrijker. Het door vooral het CDA gewenste be lastingvoordeel voor ouderen met een klein pensioen blijkt echter technisch uiterst ingewikkeld te realiseren. Een door de VVD geopperde tijdelijke rege ling om alleenstaanden tegemoet te komen, noemde Lubbers „slecht met een kleine s". De VVD kwam met het plan voor een overgangsregeling, om dat ze handhaving van de bestaande alleenstaandentoeslag technisch te moeilijk vinden. x-president Ronald iReagan kwam acht jaar geleden als 'onbeschreven blad' in de politiek; zijn op volger sinds gisteren, Geor ge Bush, heeft al die tijd meegelopen als vice-president, zodat het predikaat 'onbeschreven blad' op hem nauwe lijks van toepassing is. Toch treedt vandaag een president aan, over wie met weinig vrucht een voorspelling kan worden gedaan. Dat heeft ener zijds te maken met de persoon van Bush - 'een wat kleurloze, oninteres sante man', is wel eens over hem ge zegd - en anderzijds is het president schap van een dergelijk gewicht en waarde dat daarover nauwelijks kan worden gespeculeerd. Voor George Bush geldt zeker dat hij het reilen en zeilen van het president^zijn van zeer nabij heeft gadegeslagen. Als er ie mand is, die de geheimen van dit ambt kan doorgronden dan is het wel de ex- directeur van de CIA George Bush. Bij meer dan één gelegenheid heeft hij ge zegd veel van Reagan te hebben ge leerd: van diens hartelijkheid en hoffe lijkheid en zijn vasthoudendheid als het om principiële zaken gaat. Bush krijgt nu de kans te laten zien wie en wat hij werkelijk is. Voor hem is de functie nieuw, de problemen zijn oud en aan Bush bekend. Bush neemt het presidentschap over op een moment dat het de Verenigde Staten op tal van terreinen goed gaat, ook al zitten er smetten op het blazoen, zoals de toenemende ar moede en de stijgende criminaliteit. Reagan heeft Amerika's plaats in de wereld opnieuw bepaald, zodat Bush wat het internationale klimaat betreft de wind mee heeft. De relatie met de Sovjetunie, vijf jaar geleden op een dieptepunt, is drastisch verbeterd, mede waardoor de fakkel van de vrede helderder is gaan branden. In eigen land weet Bush zich voorlopig ge steund door de enorme Reagan-aan- hang, die hem in alle opzichten het voordeel van de twijfel geeft. Zwakke punten zijn het enorme tekort op de handelsbalans en de torenhoge bui tenlandse schuld, die Bush wel eens zouden kunnen dwingen de belastin gen te verhogen, hoewel hij campagne heeft gevoerd onder het motto: geen hogere belastingen. Verder vormt de persoon van vice-president Dan Qua le, jong en aartsconservatief, een onze kere factor voor Bush. Door de band genomen start Bush echter in een gun stige uitgangspositie. De wereld kijkt vooral naar Bush's optreden op het internationale politieke toneel. Ervaring op dit ter rein heeft de nieuwe president meer dan voldoende, hetgeen een voordeel kan zijn, maar beslist geen garantie dat hij het in dit opzicht ook goed zal doen. De frisheid van een nieuwkomer wil in de politiek nog wel eens goed uit pakken. Bush is hoe dan ook toch 'een oude rot in het vak'. Met ingang van gisteravond kan George Bush zich be schouwen als de machtigste man van de wereld. Dat schept verplichtingen tegenover de gehele internationale ge meenschap. Wie de nieuwe president de afgelopen maanden nauwlettend heeft gevolgd en wie door de fagade van het toneelspel rond de verkiezing prikt, zal tot de conclusie zijn geko men dat Bush onmiskenbaar in zijn voordeel is veranderd. De stugheid en het kleurloze zijn voor een belangrijk deel verdwenen. Bush' optreden is menselijker en ook gedecideerder ge worden. Opnieuw weer: het zegt alle maal niets over het functioneren van Bush als president, maar zijn start op 20 januari 1989 in het Witte Huis had onder heel wat mindere omstandighe den kunnen plaatsvinden. Dat is al de eerste winst voor Bush. Is hij in staat die winst op eigen kracht vast te hou den en te vergroten dan wordt de pe- riode-Bush veelbelovend. Dim Ruding zei deze week de invoering van het plan-Oort te beschouwen als een eerste stap op weg naar verdere belastingvereenvoudiging. Deze be lastingmaatregelen houden al een for se beperking in van het aantal aftrek posten. Tegelijkertijd worden de be lastingtarieven in 1990 verlaagd. Van de grote partijen in de Kamer wil vooral de VVD dat de belastingtarie ven na 1990 verder worden verlaagd. De PvdA ziet daar geen mogelijkhe den toe, omdat die partij meent dat ex tra geld nodig is voor bestrijding van werkloosheid en milieu-verontreini ging. CDA-premier Lubbers zei vrijdag avond „persoonlijk niet te denken aan pure lastenverlichting". Hij geeft prio riteit aan verlaging van het financie ringstekort en aan het milieubeleid. Tariefsverlaging en het verder vermin deren van aftrekposten gaan hand in hand, aldus de premier. Hij weigerde zich uit te laten over de vraag of daar bij ook een vermindering van de af trekbaarheid van hypotheekrente aan de orde komt. AMSTERDAM (ANP) - De hypo theekrente gaat, in navolging van de rente op de kapitaal markt, stijgen. De Rabobank kondigde vrijdag in de namid dag aan dat met ingang van maandag de tarieven omhoog gaan en de Verenigde Spaar bank volgt met ingang van dins dag. De Rabobank verhoogt de rente op hypothecaire leningen met een variabele rente met 0,2 pro cent. De andere hypotheken wor den 0,3 procent duurder. De Ver enigde Spaarbank verhoogt de tarieven met 0,4 procent tot 0,5 procent. (Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Belgische justitie heeft nog steeds geen enkel bewijs dat de verdwenen oud-premier Paul Vanden Boeynants inderdaad is ontvoerd. Er wordt zelfs steeds meer aan getwijfeld dat de 'Socialistische Revolutionaire Brigade' inderdaad de politicus gevangen houdt. De leider van het onderzoeksteam, de vervangend procu reur Andre Vandoren, zei vrijdag 'dat er geen enkel bewijs is dat Vanden Boeynants door wie dan ook is ontvoerd'. De justitie houdt dan ook andere mogelijkheden (waaronder moord) nadrukkelijk open. Of Vanden Boeynants nog in leven is weet ook niemand. Woensdagavond laat is een nieuw telefoontje bij het Brus selse dagblad Le Soir binnengekomen, waarin een man na mens de Brigade meldde dat een pakje in het grote sorteer- centrum van de posterijen in Brussel zou liggen. Men hoop te dat dit een eerste levensteken van de ontvoerde zou zijn, maar er werd niets gevonden. Opmerkelijk was dat de stem van de beller dezelfde was als die van de man die maandag avond eerst Le Soir en daarna het crisiscentrum belde met de mededeling dat Vanden Boeynants 'in stukjes zou wor den gehakt'. De justitie gaat er voorlopig vanuit met een 'grappenma ker' van doen te hebben. De enige aanwijzing dat het om een ontvoering gaat, is de melding van de Brigade zater dagavond laat. Op dat moment was de verdwijning nog niet publiek bekend, zodat degene die belde in elk geval meer moet weten oyer het lot van Vanden Boeynants. QL1ITO (DPA) - De politie van Ecua dor heeft een bende opgerold die ruim 30 kinderen heeft ontvoerd en ter adoptie verkocht aan Europese echt paren. Dit heeft een woordvoerder van de politie donderdag in Quito meegedeeld. De bende stond onder leiding van twee advocaten, die hun vijf medewerkers tussen de 50 en 100 gulden betaalden per geroofd kind. De slachtoffertjes va rieerden in leeftijd van één maand tot driejaar. Volgens de politie zijn de kinderen met valse adoptiepapieren aan voorname lijk Brits en Noorse echtparen ver kocht. BRISTOL in MIDDELBURG I Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1