Feestje bij Baroum Ruding vierkant tegen wensenlijst van Kamer AAW wordt alsnog door 2300 vrouwen geclaimd Rente met half procent omhoog Commissie onderzoekt zaak wethouder Bergen op Zoom ERRASSING IN WENEN van landmacht Walesa is voorzichtig optimistisch Roestvorming bij Landrovers Akte notaris nodig voor samenwonende militair Somber 232e jaargang no. 17 Vrijdag 20 januari 1989 BELASTINGWENSEN VEEL TE DUUR Kroaat Gifgas Koopavond Vervuiling Oorlog HAARDEN-KEUKENS-PARKET 'oorzichüg ROOD STAAN WORDT DUURDER Dollar Ambtenaren Kort geding ROTTERDAM (ANP) - Donderdagavond vond in het Rotterdamse Luxor-theater de honderdste voostelting plaats van de musical Barnum, het verhaal van de legendarische circuskoning. Hoofdrolspeler Mike Burstyn (rechts onder) en zijn medespelers kregen daarom een taart met honderd kaarsjes aangeboden. Vanaf 14 februari is Barnum te zien in het Amsterdamse Carré. laaghangende bewolking en op veel plaatsen mist. Middagtemperatuur 4 graden. Zwakke tot matige zuidelijke, later meer zuidwestelijke wind. De liberale Kroaat Markovic is als premier van Joegoslavië voorgedragen. PAGINA 3 Bonn speelt dubbel spel in de gif gas-affaire. PAGINA 4 Gemeenten moeten een tweede koopavond kunnen invoeren meent het CDA. PAGINA 5 Een auto met katalysator is in de stad net zo vervuilend als een ge wone auto. PAGINA 7 Een vrij grote olievlek bedreigt de Zeeuwse kust. PAGINA 17 Bestuurslid Willy de Ruysscher pareert de kritiek: Vandaag is het oorlog in Breskens, morgen is het feest. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 f inanciën en economie: 6 Vnjdagbijlage: 9,11,13,14 en 15 Provincie: 17,19, 20 en 21 sPort: 23 en 25 Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 oskou ontmantelt eer kernwapens (Van onze correspondent) IVENEN - De Sovjetunie zal eenzijdig een deel van zijn tactische kernwapens voor korte af stand in Europa ontmantelen. Met die aankondiging zorgde Sovjetminister van buitenlandse laken Sjevardnadze gisteren in Wenen nog voor een verrassing op de slotzitting van de Confe rentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). De wapens die verdwijnen behoren bij [le legeronderdelen waarvan Sovjetlei- per Gorbatsjov de terugtrekking in de- fcember al had aangekondigd. Hij rep te toen echter met geen woord over het nucleaire arsenaal en sprak slechts pver manschappen, tanks, geschut en gevechtsvliegtuigen. In zijn toespraak ,ei Sjevardnadze nu dat de kernwa pens zouden worden teruggetrokken. Aaar later op een persconferentie Icherpte hij dat aan met de medede- |ng dat ze worden vernietigd. Aantal en wilde de Sovjetminister niet noe- nen. e NAVO heeft de aankondiging over wegend voorzichtig positief ontvan- en. Het Witte Huis heeft de maatre- ;el verwelkomt. Een NAVO-zegsman n Brussel noemde de stap „bemoedi- ;end", maar wilde meer informatie >ver types en aantallen. De Britse mi- lister van buitenlandse zaken Howe leed de aankondiging af als een poli- ieke stunt. ïlitairen bij de verschillende CVSE- elegaties meenden dat het hier vrij- rel alleen gaat om oudere raketten iet een bereik van ongeveer honderd ilometer en niet of nauwelijks om nu- ileaire artillerie. iplomaten in Wenen menen dat het lieuwe gebaar van groot belang is. aar zij zien er ook een poging in om e publieke opinie in het Westen te obiliseren tegen de voorgenomen odernisering van NAVO-korte-af- standswapens. De Belgische minister Tindemans zei meteen dat nu moet worden bezien of een modernisering wel noodzakelijk is. Sjevardnadze zei dat de Sovjetunie afziet van het mo derniseren van haar korte-afstandwa- pens en van de NAVO-landen ver wacht dat zij dit ook zullen doen. Hij zei modernisering als een 'achteruit gang' te beschouwen. DEN HAAG (GPD) - Cir ca 2300 gehuwde vrou wen hebben bij Sociale Zaken alsnog een uitke ring op basis van de Al gemene arbeidsonge schiktheidswet (AAW) aangevraagd. Het be trof vrouwen die voor 1 januari 1979 arbeidson geschikt werden, maar toen geen recht hadden op AAW omdat zij geen eigen inkomen hadden. Het aantal vrouwen dat alsnog de AAW-uitke- ring heeft aangevraagd, is veel lager dan de 6000 vrouwen waarop Sociale Zaken eerder had gere kend. In een nota aan de Kamer heeft De Graaf gisteren laten weten een forse stijging van dat aantal niet meer te ver wachten. De Graaf diende medio 1988 een wetsvoorstel bij de Kamer in waardoor de betrokken groep vrouwen alsnog recht op AAW kreeg. Dit nadat de Centrale Raad van Be roep, de hoogste rechter op dit terrein, in zes za ken had uitgesproken dat in de AAW ten on rechte werd gediscrimi neerd tussen mannen en vrouwen bij het hante ren van een inkomen seis. keling van het nieuwe brood. Grootste hindernis bij de ont wikkeling van het nieuwe brood was het vinden van een alternatief voor de kleefstof, die enkel in voldoende kwanti teit in graan voorkomt. Na een lange reeks testen kwam het onderzoeksteam tot de ontdekking dat een kleverige, taaie substantie, die de kleefstof kan vervangen, gemaakt kan worden door slechts cassave of bloem van inheemse groen ten als sorghumgierst of mais te koken in water. Andere ingrediënten zoals zuurdesem worden toegevoegd om een soort beslag te maken dat gebakken wordt om er vervol gens brood van te maken. De FAO gaat nu de markt op in de ontwikkelingslanden om de locale bakkers te overtuigen het gebruik van graan bij het bakke?i van brood op te geven. DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Landmacht gaat alle 5000 Landrovers een extra technische inspectie geven. Bij een onderzoek dat onlangs is uit gevoerd bij enkele Landrovers werd aan de wielophanging en aan de be vestigingspunten van de carrosserie roestvorming aangetroffen. Het mi nisterie van defensie heeft dit donder dag meegedeeld. Met de inspectie wil de landmacht snel volledige duidelijkheid krijgen over de aard en omvang van de tekortkomin gen. Afhankelijk van de uitkomst zul len zo nodig maatregelen worden ge nomen teneinde de verkeersveiligheid en inzetbaarheid te verzekeren. De in spectie wordt de komende twee weken bij de eenheden zelf uitgevoerd door twintig technici, aldus de landmacht. (Van onze correspondent) BUDAPEST De leider van de bijna legale Poolse onafhankelijke vakbe weging Solidariteit, Lech Walesa, is 'voorzichtig optimistisch' over de kansen op volledige erkenning van de in 1981 verboden beweging. Hij wil echter pas een definitief oordeel ge ven over het standpunt, dat de com munistische partij na heftige interne debatten over de legalisering van So lidariteit heeft geformuleerd, nadat de tekst van het besluit is vrijgege ven. Die publikatie wordt in de loop van vandaag verwacht. Walesa gaf zijn reactie in Gdansk tij dens zijn wekelijkse praatje met de pers. Enkele uren daarna liet partijlei der Jaruzelski zich voor het eerst pu bliekelijk uit over het resultaat van de soms zeer emotionele debatten in het Centraal Comité (CG) van de afgelo pen dagen. ,,Dit is een historische stap", meende de man die Solidariteit na het uitroepen van de noodtoestand in 1981 buiten de wet stelde. Maar hij stelde meteen de voorwaarden voor er kenning: Solidariteit moet de Poolse grondwet, die het socialistische karak ter van de staat en de leidende rol van de partij vastlegt, respecteren, de be weging mag geen geld meer aannemen vanuit het buitenland en moet zich onthouden van 'staatsondermijnende activiteiten'. Volgens Ruding kosten de wensen die de Kamer tot nu toe op tafel heeft ge legd zeker 400 miljoen gulden extra. De Kamer wil vooral wat doen voor be jaarden met een klein pensioen en AMSTERDAM (GPD) - De Neder- landsche Bank heeft de officiële rente opnieuw verhoogd. Er komt 0,5 pro cent bovenop, waardoor rood staan duurder wordt. De discontoverho ging heeft vooral effect op de geld marktrente (de zogenaamde korte rente, looptijd minder dan twee jaar). Sinds de jaarwisseling zijn de interna tionale geldmarktrentes verder om hoog gegaan. Daarop hebben de cen trale banken van onder andere de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk en Zwitserland de officiële tarieven verhoogd. De Nederlandsche Bank heeft zich daarbij aangesloten. De cen trale bank achtte aanpassing van de officiële tarieven aan de gestegen ren te in binnen- en buitenland noodzake lijk. De koppeling van de gulden aan de Duitse mark speelde als gebruike lijk de belangrijkste rol. Met ingang van vandaag bedraagt het promessedisconto 6,25 procent. Dit is het richtsnoer voor de tarieven die de commerciële banken berekenen voor hun krediet in lopende rekening aan bedrijven en particulieren. De voor schotrente is eveneens verhoogd met 0,5 procent tot 5,75 procent. Dat is de prijs die de banken moeten betalen voor hun leningen op onderpand bij de Nederlandsche Bank. Het wisseldis conto, ook wel het officiële disconto genoemd, is nu 5 procent. De Nederlandsche Bank heeft haar ta rieven voor de vijfde achtereenvolgen de keer sinds afgelopen zomer ver hoogd. De laatste keer was op 15 de cember. Toen gingen alle tarieven ook met 0,5 procent omhoog. De sterke stijging van de dollarkoers heeft de bereidheid van de Europese centrale banken om hun rentetarie ven te verhogen, ongetwijfeld ver groot. De Duitsers hebben er uiter aard belang bij dat de mark niet ver der wegzakt ten opzichte van de dol lar. Een dure dollar betekent immers prijsstijging van importprodukten zoals olie en dat werkt weer inflatie in de hand. De Duitsers willen die infla tie hoe dan ook voorkomen. Om de Duitse mark aantrekkelijker te ma ken, moet de rente omhoog. Intussen lijkt aan de opmars van de dollar geen einde te komen. Zelfs de te genvallende cijfers van het Ameri kaanse handelstekort over november zorgden niet voor een terugval. Kenne lijk is de rente in Amerika zo hoog dat het voor speculanten aantrekkelijk is om in dollars te beleggen. Bovendien is er een zeker vertrouwen in de Ameri kaanse economie en wekt de nieuwe president Bush, die vandaag gïnstal- leerd wordt, veel verwachtingen. DEN HAAG (ANP) - Militairen moe ten vanaf 1 februari met een notariële akte aantonen dat zij samenwonen als zij aanspraak willen maken op dezelf de regelingen die voor gehuwden gel den. De belangenverenigingen van militairen hebben daarmee donder dag in het overleg met het ministerie van defensie ingestemd met uitzonde ring van de diensplichtigenbonden WDM en AVNM. Sinds 1986 bestaat er een regeling die een aantal vergoedingen voor gehuw den ook van toepassing verklaart op ongehuwd samenwonenden. Tot nu toe is een verklaring dat men samen woont voldoende om op die vergoedin gen recht te doen gelden. Per 1 februari wordt het aantal vergoedingen uitge breid, maar ook de voorwaarden ver scherpt. Samenwonenden moeten vanaf die datum naast een notarieel bewijs dat zij een samenlevingscon tract hebben ook een uittreksel uit het bevolkingsregister overleggen, aldus een woordvoerder van het ministerie. Bestaande aanspraken blijven gelden. Defensie wil met de nieuwe regeling de kans op misbruik verminderen. Het effect dat alle plannen hebben op de beoogde vermindering van het aantal ambtenaren bij de belasting dienst noemde de bewindsman „dra matisch". Van de oorspronkelijk ge plande reduktie met 1600 man gaat 50 tot 70 procent verloren. „Tel uit je winst", reageerde Ruding. In een bespreking van afzonderlijke voorstellen zei de minister dat over een kleinere beperking van de aftrek bare ziektekosten dan het kabinet nu wil, „het laatste woord zeker niet is ge sproken". Zijn staatssecretaris Ko ning zei dat het kabinet zich niet „zon dermeer" zal neerleggen bij de wens van de Kamer. Voorstellen om iets te doen voor de al leenstaanden die er op achteruit gaan, bestempelde Ruding als „een ernstig inbreuk" op de plannen-Oort. Hij som de talrijke argumenten op tegen dit soort voorstellen. De inkomensachter uitgang voor bepaalde alleenstaan den, 60 gulden per maand, noemde Ru ding „niet dramatisch". De minister noch zijn staatssecretaris gaven een oordeel over een door de WD bepleit te tijdelijke overgangsregeling voor de circa 200.000 alleenstaanden die er op (Slot zie pagina 3 kolom 7) BERGEN OP ZOOM - Leden van de gemeenteraad van Bergen op Zoom bespreken de zaak rond de wethouder. BERGEN OP ZOOM (ANP) - Een commissie van onder zoek, waarin de fractievoorzitters van D66, PvdA, WA, VVD en Gemeentebelang-stadspartij zitten, gaat alle feiten en omstandigheden na die ten grondslag lig gen aan het artikel in Nieuwe Revu, waardoor de CDA-wethouder Stuart in opspraak is geraakt. Volgens Nieuwe Revue liet de wethouder tijdens een gesprek met als zakenlieden vermomde journalisten doorschemeren dat hij openstond voor persoonlijk gel delijk voordeel bij de verkoop van grond. De onderzoekscommissie moet uiterlijk 17 februari rap port uitbrengen. De gemeenteraad nam donderdagmid dag met twee stemmen tegen een motie met deze in houd aan. Tijdens een rommelige raadsvergadering zei burge meester drs. P. Zevenbergen dat de raad zich moest uit spreken over de ontstane situatie. De meerderheid van de gemeenteraad stelde dat Stuart de gelegenheid moet krijgen zich nader te verklaren. De ondertekening van de motie hieromtrent door de PvdA-fractie wekte ver bazing, omdat de fractie woensdagavond al het vertrou wen in de wethouder had opgezegd. Donderdagmiddag schortte de PvdA het eindoordeel op en stelde zich aanmerkelijk genuanceerder op. De PvdA-fractie verklaarde de verzachting van haar stand punt doordat, nu wethouder Stuart zich ziek heeft ge meld, niet voldaan kan worden aan de voorwaarde dat hij zich publiekelijk aan de raad verantwoordt. Het kort geding dat de Amsterdamse advocaat prof. mr. Koeman tegen Nieuwe Revue wilde aanspannen in verband met de komende publikatie over Koeman's adviezen rond de afvoer van chemisch afval, is inge trokken. Dit hebben beide partijen donderdag meege deeld. Volgens hoofdredacteur Sauer van het weekblad heeft de raadsman van prof. Koeman de band afgeluisterd van de gesprekken met de journalisten en zijn in de con cept-tekst enkele punten en komma's gewijzigd. Voor zitter mr. H.B.A. Verhagen van het bestuur van het ad vocatenkantoor Stibbe Blaisse De Jong, waar prof. Koeman deel van uitmaakt, stelde dat de context van het verhaal zoals het gepubliceerd wordt, is gewijzigd. bOME iDPAIRTRIUPI) - Het ziet emit als gewoon brood. lef smaakt ook zo, alleen het is gemaakt zonder tarwe. De Wereld Voedsel Organisatie FAO van de Verenigde Naties Itelde donderdag in Rome een nieuw soort brood voor dat Ien uitkomst kan zijn voor landen in de Derde Wereld, die foor hun broodproductie afhankelijk zijn van de import Icm graan. Edouard Saouma, de directeur-generaal van de FAO, toemde de ontdekking van het nieuwe brood „een straaltje loop voor veel ontwikkelingslanden, die zelf geen graan Verbouwen of geen geld hebben om graan te importeren". Medewerkers van de FAO onder leiding van de Canadees Mortin Satin hebben 18 maanden gewerkt aan de ontwik mensen met hoge ziektekosten. „Dat is teveel. Zeer bezwaarlijk", oordeelde de minister. Ruding hield in zijn reken sommen nog niet eens rekening met een aparte regeling voor circa 200.000 alleenstaanden, die er in de kabinets plannen op achteruit gaan. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (Financiën) ziet niets in de talrijke voorstellen die de Kamer heeft inge diend om de belastingplannen-Oort bij te stellen. "Volgens de bewindsman zijn alle plannen tesamen te duur, tasten zij de belastingvereenvoudi ging die via Oort kan worden bereikt aan en moet de overheid meer belas tingambtenaren in dienst houden dan gedacht. Dat bleek gisteren bij het antwoord van de regering op de kamervoorstel- len. Ruding gaf te kennen dat alle wen sen van de Kamer hem „droevig" stemden. Hij deed een dringend be roep op de Kamer „bijzonder voorzich tig" te zijn. „Het zijn dikwijls nobele ideeën maar het eindresultaat zal zijn: veel veranderingen, commotie en las tenverlichting maar weinig vereen voudiging van de belastingen en be sparing aan menskracht". Hij opperde drie mogelijkheden om uit de problemen te komen: de voorstel len worden botweg afgewezen, de Ka mer zoekt zelf financiële dekking bin nen de totale Oort-plannen of de kos ten worden elders gedekt. Het dekken van de kosten buiten de Oort-plannen noemde Ruding op zich „bespreek baar", Dat zou bijvoorbeeld kunnen binnen de begroting 1990. „Maar ik zie die ruimte nog niet", aldus Ruding. Een verklaring van CDA'er Van Amelsvoort dat zijn partij in ieder ge val bereid is de zaak bij de begroting op te lossen, bestempelde Ruding als „een vogel in de lucht".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1