PZC Hoe word ik een goed soldaat? Op zoek naar een nieuwe identiteit Het belang van de prik varia WOENSDAG 18 JANUARI 1989 6 LEIDENAAR STRIJDT TEGEN ONBEGRIP Geen wattenstaafjes Levensbelang Mythe Verdwijntruc Vermist Schema gezondheid Risico's Inenting Tips Spoor r (Door Anje Romein) Het is nog steeds grijsgroen, na tuurlijk. Hoe zou een Hand boek voor de Soldaat er anders uit moeten zien? Maar ook al is de bui tenkant in de loop der jaren onver anderd saai gebleven, de inhoud van de allernieuwste uitgaven van de VS 2-1350 munt uit in smeuïgheid en illustratie. Althans, voor militai re begrippen. Vanaf 1953 verschijnt er met enige regelmaat een Handboek voor de soldaat. Sindsdien is het twee keer zo dik geworden en 24 keer aange past, met in de nieuwste uitgave veel foto's en hier en daar zowaar een roze kaderlijntje. Slechts enkele foto's zijn in kleur afgedrukt, waaronder de afbeeldingen van munitie in het ka der van extra veiligheid. De vormgeving staat op het tweede plan. De VS 2-1350 en 1351 hoeven geen publiek te trekken. Het gaat om de inhoud die de basis moet vormen van de kennis van de soldaat. Die ba siskennis is sterk aan veranderingen onderhevig onder invloed van de tijd. Zo verdwenen paragrafen over koperpoetsen en voorgeschreven haardracht, hoewel een kortgeknipt kapsel nog wel tot de aanbevelingen hoort. Ook de toevoegingen Dienstgeheim en Niet voor de pers verdwenen, zo dat de lezer nu legaal een blik kan werpen in het handboek. En niet al leen voor de soldaat is het een nuttig boekwerk. 'Peuter nooit met een stokje of iets dergeljks in uw oor. Gebruik ook geen wattenstaafjes. Vuil verwij dert u het best met een punt van een zakdoek of handdoek. Zit er water in uw oor, laat dat er dan uitlopen door aan uw oorlelletje te trekken en het hoofd schuin te houden'. Zo luidt een van de vele aanbevelin gen over hygieiie. Alle lichaamsde len komen op soortgelijke wijze aan bod. Maar ook sokken (iedere dag een schoon paar), drinkwater, voed sel (ontdooi de koelkast wekelijks) conditie (slaap wanneer dat kan) en de grootte van een greppelurinoir (30 centimeter diep) worden uitgebreid beschreven. In dit kader is het gedeelte over aids opvallend. De soldaat leest daarin over verschijnselen, besmetting, be strijding en praktische voorkoming van deze infectieziekte. 'Gezamen lijk gebruik van tandenborstel en scheergerei dient vermeden te wor den', is een van de adviezen. Tot de basiskennis van de Neder landse soldaat horen vanzelfspre kend ook de militaire vormen en ge bruiken, het omgaan met munitie, de gebruikelijke tenuen en uitrustin gen en het militaire tuchtrecht. Voor niet-dienstplichtigen zijn dit soms verbazingwekkend gedetailleerde gegevens. Zoals de bepakking van de gevecht stas. 'De tas wordt rechtop, met de klep naar het lichaam gekeerd, neer gezet, teneinde daar, de volgende ar tikelen in te doen bestek: naast de etensblikken in het linker voor vak, twee paar sokken in het rechter voorvak, 2 zakdoeken, opgerold op de sokken in het rechter voorvak (etcetera. Ook het aantrekken van een paar gymnastiekschoenen behoeft de no dige uitleg: 'Bij het instappen van de gymnastiekschoenen dienen de ve ters los te zijn en dient men een vin ger als schoenlepel te gebruiken... Roze kaderlijntjes, kleurenfoto's en waarschuwingen in hoofdletters zijn weggelegd voor het hoofdstuk over munitie, onder het motto 'dui delijkheid verhoogt de veiligheid'. Vele zwart-wit-foto's tonen aan de dienstplichtige de verkeerde en juiste schiet- en sluiphoudingen en de nodige camouflageteehnieken. Een speciaal hoofdstuk is gewijd aan de persoonlijke bescherming tegen nbc-strijdmiddelen 'VOOR EEN IE DER VAN LEVENSBELANG'. 'De geoefendheid in de persoonlijke nbc-beschermingsmaatregelen be paalt in hoge mate de overlevings kansen van een militair Sommi ge van de gevolgen zijn zó levensbe dreigend en treden zó snel op dat het een automatisch handelen moet zijn'. Nieuw is ook het hoofstuk over zelf hulp en vooral kameradenhulp. Lei draad hierbij is de ezelsbrug PA- MAN-A-B-S. Persoonlijke veiligheid, Anderen voor gevaar behoeden, Markeer de plaats van het ongeval en Alarmeer iets of iemand. Let ver volgens op de Ademhaling, en neem maatregelen tegen Bloedverlies en ter voorkoming van een Shock. Daarop volgt een complete EHBO- cursus met instructies over mond- op-mond-beademing, het aanleggen van een noodverband, wat te doen bij bloedingen, botbreuken, verstik king, verdrinking etc. Zo komt de soldaat te weten dat je na het inne men van een niet bijtend vergif (zoals geneesmiddelen) water moet drin ken en moet braken, terwijl bij een bijtend vergif de persoon in kwestie wel water moet drinken, maar NOOIT moet braken. Zo staat het handboek boordevol tips te midden van kleurenfoto's van koningin Bea trix en prins Claus en afbeeldingen van tanks van de vijand. H. de Groot: ververs motorolie alleen als dat nodig is. Verversen olie is vaak overbodig (Door Meindert van der Kaaij) Henk de Groot (67) de wereld al 17 jaar ervan te overtuigen dat het niet nodig is om regelmatig de olie van een auto te verversen. Ook zijn vinding van een oliepeilstok met twee plaatjes is nog nergens geac cepteerd. Zelfs een optreden van de ex-directeur van Castrol en oprich ter van het Leidse researchbureau Area in het programma De Consu mentenman van Frits Bom heeft daarin geen verandering kunnen brengen. De aandacht voor het mi lieu biedt De Groot nieuwe kansen. Eerst wat cijfers: jaarlijks worden in Nederland 2,5 miljoen oliefilters ver vangen en 110 miljoen liter afge werkte olie 'geproduceerd' waarvan een groot deel in afvalputjes ver dwijnt. De vinding van De Groot is een sim pele oliepeilstok met twee controle plaatjes die corrosiegevoelig zijn. Het ene plaatje zit onder het niveau" van de olie en de ander daarboven. Wanneer als gevolg van de vuilig heid in de olie zuren ontstaan, ver kleurt het onderste plaatje ten op zichte van het bovenste. Pas dan moet volgens De Groot de olie ver verst worden. Daarbij horen nog een paar advie zen zoals controle van het luchtfilter en het enig tijd laten draaien van de moter voor het wegrijden. De Groot heeft destijds bij Castrol het labora torium opgezet en heeft ook meege werkt aan wetenschappelijk onder zoek over olie aan de TU van Delft. Enige kennis van zaken kan hem, naar zijn mening dan ook niet wor den ontzegd. Het verbaast hem dat de ANWB niet wil erkennen dat zijn theorie klopt. Een aantal jaren geleden be gon deze instantie een proef met 10 Renaults van de wegenwacht. Nor maal wordt bij deze auto's om de 5.000 kilometer de olie ververst. In dit geval werd echter de methode van De Groot toegepast en bleek dat de autootjes 240.000 kilometer zonder problemen mee gingen. Na 40.000 kilometer werd een mon ster van de olie opgestuurd naar het laboratorium van Shell. Daar bleek dat de olie 'ongeschikt was voor ver der gebruik' en 'ontoelaatbaar was vervuild'. „Dat is natuurlijk onzin, want die auto's hebben daarna nog normaal gefunctioneerd", zegt De Groot. Volgens De Groot spelen hier andere, lees financiële belangen mee. Het op grote schaal toepassen van de methode van De Groot zou ongetwijfeld tot een verkleining van de omzet van de oliemaatschappij en leiden. Ook garages kan wat dat betreft veel verweten worden, meent De Groot. Een voorbeeld daarvan is dat bij bepaalde nieuwe auto's door de garage wordt geadviseerd om de 8.000 kilometer de olie te verversen. Dat terwijl de fabriek adviseert pas na 15.000 kilometer de olie te verwis selen. Hoewel hij al zo'n 17 jaar tevergeefs bezig is om zijn methode aan de man te brengen, denkt hij niet aan opgeven. Met zijn eenmansbedrijf Area heeft hij al verschillende vin dingen op de markt gebracht. De belangrijkste daarvan is de veilig heidsluchtvering, waarvoor hij in Oostenrijk een gouden medaile kreeg van een uitvindersvereni ging. De bijzondere uitvoering van de vering leverde hem in 1971 zo veel royalties op dat hij zijn drukke baan bij Castrol kon opgeven. „Ik ben toen een beetje voor mezelf gaan klungelen". Hij bedacht de verwarmde ruitewis- ser met behulp van een mini-boiler in de auto. Daarna kwam nog een wegveiligheidsbegrenzer en een spe ciale luchtvering voor voorvorken van motorfietsen. Weinigen hebben echter de weg naar zijn produkten gevonden. Dat geldt ook voor de plaatjes die op de oliepeilstok kun nen worden gemonteerd. Op dit mo ment zijn er daarvan nog maar een paar honderd verkocht. „Het geld dat ik in de ontwikkeling ervan heb gestoken, krijg ik er na tuurlijk nooit meer uit. Maar toch wil ik dat het nog goed gaat lopen. Dat zou voor mij de erkenning zijn dat ik iets goeds heb ontwikkeld. Nu heb ik het gevoel dat ik een soort Don Quichotte ben. En die heeft nog nooit een windmolen verkocht. Nog zelfs geen wiek. Alleen daarom al wil ik dat het aanslaat", aldus De Groot. (Door Henk Dam) Januari is de maand van de goede voornemens, en daarom is het in de Amerikaanse boekhandels druk ker dan gewoon bij de afdeling 'Zelf-verbetering'. Want daar vind je de boeken die je nodig hebt om 30 kilo af te vallen, eindelijk van het roken af te komen, na al die jaren toch eens een verantwoorde finan ciële huishouding te voeren en bo vendien een betere echtgenoot te worden. Het is de afdeling van de 'How-To ...'-boeken, de 'Hoe-Moet-Ik ...'-boe ken dus. Het meest beroemde werkje in deze categorie is misschien wel 'How To Win Friends And Influence People' van Dale Carnegie, maar dat is er maar een uit vele. Wat de 'How-To ...'-boeken allemaal beloven, is onversneden succes. Als je maar die en die weg volgt, kom je vanzelf waar je wezen wilt, is de van een typisch Amerikaanse, naïef-opti- mistische levensinstelling getuigen de, blijde boodschap. De beloften die sommige van deze boekjes doen, zijn werkelijk wonder baarlijk. 'Hoe je moet afvallen door meer te eten'. 'Hoe je jezelf schatrijk moet dromen'. 'Hoe je elke vrouw kunt versieren'. 'Hoe je gegaran deerd de loterij wint'. Het is maar een greep uit al het lekkers dat de lezer geboden wordt. Maar het boekje dat me onlangs echt aan het denken zette was 'How To Create A New Identity' van een zekere 'Anonymous'. Het boekje is niets minder dan een handleiding hoe je jezelf van de aardbodem moet laten verdwijnen om elders, onder een nieuwe naam, helemaal op nieuw te beginnen. Het boekje zou een onverbiddellijke bestseller moeten zijn, want hoeveel redenen zijn er niet te verdwijnen? Een tegenvallend gezinsleven, je schoonouders in huis, een wurgende alimentatie, grote schulden bij de bank, een naderende strafzaak, een oorlogsverleden of in Nergenshuizen wonen, zijn er maar een paar van. In het algemeen sprekend, is het niet zo bijzonder als mensen in Ame rika simpelweg verdwijnen. Alleen al in een staat als New Jersey, met z'n 7,5 miljoen inwoners, worden elk jaar meer dan 11.000 mensen als ver mist opgegeven. Veruit het grootste deel van die ver misten is binnen drie dagen weer ge vonden, maar er blijft een aanzienlij ke groep over die weg is en dat ook blijft. Meestal gaat het om jongeren die van huis weglopen en met hun spaarcentjes de bus naar bijvoor beeld New York pakken om daar in het straatleven te verdwijnen. Bij de langdurig vermisten bevinden zich ook slachtoffers van misdaden. Soms duurt het jaren voor het lijk van zo'n slachtoffer gevonden wordt en er weer een dossier gesloten kan worden. Soms ook wordt het raadsel nooit opgelost. Dat is de interessante groep, want zijn al die permanent vermisten echt omgebracht? Of zitten er misschien mensen tussen die willens en wetens de boel de boel hebben gelaten, en met een schone lei elders weer flui tend van start zijn gegaan? Kranten-archieven doorbladerend, Inentingen tegen kinderziekten is een verworvenheid van de laatste jaren in de gezondheidszorg. Vac cins moeten zorgvuldig worden toe gepast. Teveel ervan is niet goed, maar te weinig zeker ook niet. De entvloeistof die wordt ingespoten bij de kinderen is een stof, die de af weer van het eigen lichaam als het ware een oppepper geeft. Het afweer systeem leert met behulp van die stof om op een snelle manier te reageren als het lichaam ooit in aanraking zou komen met een ziekte. Vergelijk het met het verkeer. Door een kind te wij zen op gevaarlijke kruispunten en hoeken is het beter in staat op een veilige manier door het verkeer te ko men. Met een inenting voorkom je niet dat het kind in contact komt met een ziekte, maar omdat het afweersys teem al is voorbereid de ziektekiem aan te pakken kan het lichaam zelf de ziekte onderdrukken. Een ondersteu ning van onze natuurlijke mogelijk heden dus, zoals wij ook onze weer stand verbeteren door een goede voe ding en voldoende vitamines. Inentingen geschieden volgens het zogenaamde vaccinatie- of inentings schema van het rijk. Dit rijksvaccina- tieschema bevat een drietal verschil lende soorten prikken, de DKTP, de DTP en de BMR. Deze ingewikkeld lijkende afkortingen bestaan heel eenvoudig uit de eerste letters van de ziekten waar het om gaat. DKTP be tekent difterie, kinkhoest, tetanus en polio, dat zijn er 4-in-l-prik, een cock tail noemt men dat ook wel. Bij de DTP heeft men de kinkhoest eruit ge laten, omdat deze ziekte op de leef tijd waarop deze prik wordt toege diend minder gevaarlijk is. BMR ten slotte betekent bof, mazelen en ru bella (rode hond). DKTP wordt gege ven op de leeftijd van 3, 4 en 5 maan den en op de leeftijd van ongeveer 1 jaar. De DTP op de leeftijd van 4 en 9 jaar. De BMR op 14 maanden en 9 jaar. Omdat de BMR pas in 1987 is ingevoerd krijgen de 4-jarigen tot 1990, naast de gangbare DTP, ook nog een 'inhaalprik' BMR. Veertig jaar geleden stierven nog 13.000 kinderen aan difterie en de po lio-epidemie van 1956 liet een kleine duizend rolstoelen rollen. Welke ver schijnselen kunnen die kinderziek ten eigenlijk veroorzaken. Hieronder zetten we ze kort op een rijtje. Difterie geeft een ernstige ontsteking aan keel en eventueel de luchtwegen, wat soms samengaat met ademnood. Ook het hart en de zenuwen kunnen worden aangetast. Als er geen be handeling plaatsvindt, sterft 50 pro cent van de patiënten binnen een week. Kinkhoest is een uitputtende ziekte, die gepaard gaat met doordringende hoestbuien en gieren en uithalen, die door merg en been gaan. De ziekte duurt vele weken. Vooral voor jonge baby's is het een zeer ernstige ziekte. Tetanus (klem) veroorzaakt een prikkeling van de zenuwcellen, waardoor ernstige, pijnlijke spier krampen ontstaan. Polio (kinderverlamming) kan zon der veel klachten verlopen. Het kan ook een lichte hersenvliesontsteking veroorzaken waarvan de- patiënt weer volledig herstelt. Maar er kun nen ook onherstelbare verlammin gen optreden. Bof is een ziekte, die soms complica ties geeft als hersen(vlies)ontsteking en teelbalontsteking. Mazelen is een ziekte die begint met verkoudheid en koorts. Soms zijn de gevolgen ernstiger, namelijk long ontsteking en hersenontsteking. Bij de epidemie die vorig jaar in Neder land heerste, bleek dat heel duidelijk. Er zijn toen 1666 gevallen aangege ven in Nederland, maar omdat niet alle gevallen worden aangegeven is de schatting dat in het totaal enkele duizenden kinderen de ziekte hebben gehad. In 90% van de gevallen waren dit kinderen die niet ingeënt waren. Naast andere complicaties zijn tij dens de epidemie ook twee kinderen overleden aan mazelen. Rode hond is een onschuldige kin derziekte, behalve wanneer vrouwen in het begin van de zwangerschap be smet raken. Gevaarlijk is het dan voor het nog ongeboren kind. De ern stige gevolgen voor dit ongeboren kind kunnen zijn: doofheid, blind heid, hartafwijkingen en geestelijke achterstand. Wanneer tussen de 90 en 95 procent van de bevolking is ingeënt, en dat is in Nederland het geval, dan bestaat zoveel weerstand tegen de ziekte, dat circulatie van dat soort ziekte kiemen binnen de bevolking bijna niet meer mogelijk is. Iedereen heeft dan minder kans om tegen een ziek tekiem aan te lopen. Dus, zou je op het eerste gezicht zeggen, ook de niet-ingeënten hebben dan minder risico om de ziekte op te lopen. He laas gaat dat niet op. Ook de niet-in- geënte groepen kunnen de ziekte wel degelijk krijgen, ook op latere (vol wassen) leeftijd; en dan is de ziekte gevaarlijker en kan meer complica ties veroorzaken. De groep niet-ingeënten vormt veelal een hechte gemeenschap waarvan de leden veel contact met elkaar hebben via school, gemeenschapsleven en kerk. De ziektekiem kan zich in zo'n groep als een strovuurtje uitbreiden. Vorig jaar hebben we dat heel duide lijk kunnen zien bij de mazelenepide- De inentingsgraad in Zeeland is lager dan in de rest van Nederland. Gemid deld zo'n 5 procent, maar bij bepaal de groepen is dit nog veel lager. Dit bleek vorig jaar ook bij de mazelene pidemie, toen Zeeland het grootst aantal gevallen had, omgerekend naar het inwonersaantal van de pro vincies. In de niet-ingeënte groepen leidt dit periodiek tot een explosie van de ziekte. Dit geldt voor alle eer der genoemde ziekten. Een explosie van polio is het gevaarlijkst. Men ver wacht een dergelijke explosie onge veer eens in de 10 jaar en de laatste polio-explosie in Nederland en ook in Zeeland deed zich in 1978 voor. Bo vendien zijn er aanwijzingen dat aan een polio-explosie een mazelenexplo- sie vooraf gaat. Als u of uw kind kind nog niet is in geënt, bestaat de mogelijkheid dat alsnog te doen. Voor kinderen tot 13 jaar kan men in eerste instantie te recht op de consultatiebureaus. Hier voor kunt u contact opnemen met de wijkverpleegkundige in uw woon plaats. Tot die leeftijd zijn de inentin gen gratis omdat ze worden uitge voerd binnen het rijksvaccinatiepro gramma. Maar het kan ook via de 'achterdeur'; als u toevallig toch bij de huisarts moet zijn of als u het lie ver anoniem houdt. Jongeren tussen 13 en 17 jaar, die ver zekerd zijn bij het ziekenfonds, krij gen de kosten van inenting vergoed. Zij kunnen terecht bij de huisarts of op de vaccinatiespreekuren van de GGD (voor telefonische afspraken 01180-34085), die gehouden worden in Goes, Vlissingen en Terneuzen. Het betreft dan een serie van 3 inen tingen DTP (de tweede prik 1 maand na de eerste en de derde prik weer 6 maanden na de tweede). Van de BMR krijgt men eenmalig 1 prik, waarbij het belangrijk is dat de BMR niet aan zwangere vrouwen mag worden gege ven, omdat dit gevaren voor de onge boren vrucht oplevert (overigens is iemand die gevaccineerd wordt met BMR niet besmettelijk voor een zwangere vrouw in de omgeving. Wie ouder is dan 17 jaar en niet of (zeer) onvolledig ingeënt, wordt aan geraden zich te laten inenten met een serie van 3 DTP's. Tevens wordt geadviseerd vrouwen, die niet zijn in geënt en ook niet zwanger zijn, daar naast 1 BMR-prik te geven, tegelijk met de le DTP. Ook voor deze groep mensen geldt dat ze terecht kunnen bij hun huis arts of op het vaccinatiespreekuur van de GGD (zie boven). Helaas is het voor deze groep niet mogelijk de vac- cinkosten vergoed te krijgen via het ziekenfonds (1 prik kost 25,-). Heeft u vragen of wilt u weten hoe het allemaal in zijn werk gaat, dan kunt u contact opnemen met me vrouw G. Groenenberg van de pro vinciale entadministratie, die be reikbaar is bij de provinciale kruis vereniging in Goes, telefoon 01100- 15892. Mw. D. van Fraassen, jeugdarts Zeeuwse Kruis R. B. M. R. Bakker, arts GGD Zee land kom je frappante voorbeelden tegei van mensen die erin slaagden omit ieder geval voor lange tijd weg tem en elders een nieuw leven op te boa| wen. Het is niet eens nodig onder een val se naam of iets dergelijks opnieuw! beginnen, Amerika is zo'n groot lanl dat wie in New York woont en stil kem naar Los Angeles uitwijkt, ec! in alle opzichten heel ver weg zit. TJ vergelijking: het is even ver als vaf Amsterdam naar Mekka. Maar voor wie zelfs dat niet genoel is, is er dus het boekje 'How To CreJ te A New Identity'. Het staat volml tips hoe je in een handomdraai in dl meest letterlijke zin iemand andeif kunt worden. De schrijver put uit eigen ervarinl Hij is, aldus het voorwoord, een pl vé-detective en heeft uit hoofde vaT die baan minstens 15 verschillend! identiteiten gehad en met zeven vel schillende paspoorten rondgereisd! Hij heeft zelf ook, zo schept hij of honderden mensen gevonden dl weliswaar een nieuwe identiteit haf den aangenomen, maar dat nietslil genoeg hadden gedaan. Maar aanc| andere kant: „Ik heb voor mijn klal ten zeker 200 waterdichte identitel ten gecreëerd". Hoe? De sleutel, aldus 'Anonymoul is de Amerikaanse geboortenregf stratie. Wie aan een geboorterej stratie-papier kan komen dat i naam staat van een niet, of niet mei bestaand iemand, heeft het winnej de lot in handen. Twee methoden worden aanbevolel Voor de korte termijn is het voldoel de om aan een blanco geboorteref stratie-formulier te komen. Zo'n fi muiier geldt in Amerika als ident| teitsbewijs, en dat betekent i een rijbewijs, een bankrekening, c groene kaart waarmee je mal werken, en nog veel meer opjez verzonnen naam kunt krijgen. Alleen een paspoort lukt niet, m de autoriteiten die een paspoort vil geven, controleren de gegevens diej| opgeeft bij de overheidskantore! waar alle geboorten geregisterj staan. Maar stel datje geen paspoo.fno(f| hebt, hoe kom je dan aan eerife geboorteregistratieformulier? 1 kelijk zat, aldus 'How to...etc', li kenhuizen hebben stapels van dtl formulieren omdat nu eenmaal vel uit de meeste Amerikaanse babiesi| ziekenhuizen ter wereld komen. Dus watje bijvoorbeeld kunt doen, i| een postbus openen op naam vai een niet bestaand ziekenhuis. Vei volgens geef je een niet al te dichthT wonende drukker van geboorterel stratieformulieren (zo te vindetif Gouden Gidsen) de opdracht jtf paar van zijn formulieren op toe te sturen. En dat is dan dat. Het enige pi bleem dat je nu nog hebt, is datje! zeg 37-jarige natuurlijk niet el gloednieuw ogend registratiefomj lier kunt hebben. Je moet dusjefj muiier laten 'verouderen'. In de zon leggen werkt goed, seert het boekje, of het formulil even in theewater dompelen tot li de gewenste kleur heeft, en danlat| drogen. Daarna het papier een p keer op- en weer terugvouwen, enh| ziet er oud uit. Maar dat alles is dus bedrog voor ginners. Voor wie de zaken ec| structureel wil aanpakken, heeft detective een ander advies: neemi identiteit aan van iemand die rol dezelfde tijd als jij is geboren, mal op zeer jeugdige leeftijd is overt den. Dat laatste is gewenst, omdj zo iemand geen 'papieren spot heeft nagelaten. Ook een leen-identiteit vindenisnil zo moeilijk. Je kijkt gewoon ouj kranten door (in veel Amerikaar openbare bibliotheken op micro] che te raadplegen), en dan zoek. naar overlijdensberichten, bericht over verkeersongelukken en ders| lijke. Bij voorkeur probeer je iemand vinden die in de ene staat is g en in een andere staat is overlew Want de kans is dan groot datopilj geboorteregistratieformulier van betrokkene niet is aangetekend dj hij inmiddels is overleden, omdat Amerikaanse staten die g1 niet consequent uitwisselen envrc ger al helemaal niet. Heb je op manier iemand gevonden, dan vra je bij het overheidskantoor wart geboorte staat geregistreerd een ciele kopie van zijn geboortebei aan. En daarmee ben je dan, z Amerikanen zeggen, „in busi® Je gebruikt de kopie om rijbewijs en zo aan te vragen en als je je M werk goed gedaan hebt, kun je zj een paspoort op je nieuwe naan« vragen. Aldus althans het boekje van nymous', dat voor het overige staat met tal van aanvullende tip zelfs de verzekering geeft dat he de meeste Amerikaanse staten' expliciet verboden is om een n® identiteit aan te nemen. Zo zie je maar: helemaal opnieu' ginnen kan, althans in de VS. J' mer alleen dat een paar weken pa den een nieuw boekje op de ma® gekomen onder de titel 'You' Find Anyone' ('U kunt iedereeen den'). Ook dat boekje is geschreven (t een privé-detective en staat vol hoe je mensen op het spoor kun' men, zelfs mensen „die niet ge den willen worden". Het kW®'0! dus, ook als je je zojuist als N> het plaatsje False Pass (b® echt, in de staat Alaska) hebt?' tigd. ff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 6