kleintjes VVD dreigt met veto tegen meer Ster-tijd Bedrijf uit Terneuzen leverde niet aan Libië Zorgen over de ski-vakanties vandaag EPIDEMISCHE OMVANG d; roep eist osgeld voor aul Vanden oeynants Californië zes kinderen dood - Het Libische Man schiet in gifschandaal 32e jaargang no. 15 oensdag 18 januari 1989 Fiasco Bus Soldaat Zorgenkind Winter Spits Directeur OV: student kan vervoerkaart na 14 juli afhalen RUZIE OM COMMERCIËLE TV Regio Taboe Regeling voor verplaatsen van intensieve veehouderij Droog en zonnig Droog weer met enkele wolkenvelden, maar ook flinke zonnige perioden. Kouder met een middagtemperatuur van 6 graden. Zwakke icind uit west zuidwest. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen EN HAAG (GPD) Cor Coster blijkt in de oorlog te heb- n gewerkt als 'assistent-lagerführer' in Letland. De -hoonvader van Johan Cruijffhad tot taak voedsel en kle- ing te verdelen en zieken op te nemen in een werkkamp in et noordwesten van de Sovjetunie. tland was in de Tweede Wereldoorlog bezet door de Dui- ters. Coster was bij zijn werkzaamheden gekleed in het uni form van SS-frontarbeider. Dit meldt Hervormd Neder land in de uitgave van deze week. Volgens het weekblad zijn er veel grieven van voormalige arbeiders in het kamp Dondangen over het optreden van 'Zwarte Cor', zoals Cos- ter toen werd genoemd. (Zie ook pagina 16) de PZC De Parijse volksopera is nog voor de opening een fiasco. PAGINA 4 Het streekvervoer wil een onder zoek naar een laag kindertarief in de bus. PAGINA 5 Het handboek is vernieuwd: Hoe word ik een goed soldaat? PAGINA 6 Het speciaal onderwijs blijft voorlopig een zorgenkind. PAGINA 9 Warme winter: de kledingzaken blijnen met warme jassen zitten, de bouwondernemers zijn blij. PAGINA 9 De Zeeuwse Sportraad krijgt met de Oostburgse burgemeester Jan Kruize een scorende spits. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond:4 Varia: 6 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 15 Sport: 16 en 17 Toename van nekkramp: vier doden DEN HAAG (GPD) - Deze maand zijn er al vier kinderen over leden aan een ernstige vorm van hersenvliesontsteking en worden er nog zes behandeld. In totaal 25 anderen lijden aan een ongevaarlijke variant van nekkramp, terwijl nog eens 10 gevallen van ernstige bloedvergiftiging zijn geconstateerd. Die is veroorzaakt door dezelfde bacterie die verantwoor delijk is voor nekkramp. De Geneeskundige Hoofdinspectie van het ministerie van WVC en het Academisch Medisch Ziekenhuis in Amsterdam zijn begonnen met een on derzoek. Gesproken wordt van een epidemische omvang. Geneeskundig inspecteur voor Zee land S.Lelie deelde gisteravond mee dat voor zover hem bekend er in deze provincie nog geen kinderen aan de ziekte lijden. Van twee van de overleden kinderen is bekend dat ze met elkaar in contact zijn geweest. De sterfgevallen zijn ge meld uit Helmond, Sliedrecht en Am sterdam. Het gaat om twee bacteriële vormen van hersenvliesontsteking, meningo- coccen meningitis en meningococcen scepcis. De eerste is minder ernstig en gemakkelijk te genezen. Kenmerken zijn een stijve nek en problemen om de kin op de borst te leggen. De tweede variant, die nu bij tien per sonen is geconstateerd, kan snel fa taal worden. Als de ziekte niet tijdig wordt onderkend, kunnen de bacte riën binnen 24 uur de dood veroorza ken. Deze ziekte lijkt in eerste instan tie op zware griep, met hoge koorts. De bacteriën verspreiden zich via het bloed, waardoor een levensgevaarlij ke bloedvergiftiging ontstaat. Verschijnselen van deze ziekte zijn hoge koorts, hevige hoofdpijn en bra ken. De ziekte kan worden bestreden met anti-biotica als hij snel genoeg wordt onderkend. Vooral jongeren on der 20 jaar lopen risico's, aldus dr. C Postema van de Afdeling Inspectie- ziekten van WVC. In 1988 werden 168 gevallen van hersenvliesontsteking geregistreerd; in 62 gevallen ging het om de ernstige vorm. Volgens een woordvoerster van WVC is de ziekte niet nieuw. „Maar we ver moeden dat er nu meer ziektegevallen zijn dan anders". KEULEN (AP) Een generaal als soldaat. Voormalig bondscoach Rinus Michels. dikwijls 'generaal' genoemd, liet zich tijdens een carnavalsfeest in Keiden 'degraderen' tot soldaat van een plaatselijke carnavalsvereni ging. De huidige trainer van Bayer Leverkusen, zag de humor er van in en danste breedlachend op het podium tussen de overige feestvierders. STOCKTON (AP) - Op een lagere school in de Californische plaats Stockton zijn dinsdag zes kinderen doodgeschoten door een man die met een automatisch geweer in het wilde weg het vuur opende. De man ver wondde nog zeker 35 mensen. De politie verklaarde dat een ver dachte met een schotwond in het hoofd, die hij zichzelf toebracht, is aangehouden. De schietpartij op de Cleveland Ele mentary School vond plaats even voor het middaguur (21.00 uur Neder landse tijd). DEN HAAG (ANP) Volgens direc teur dr. W. Fortuyn van de BV OV Stu dentenkaart zal de Openbaar Ver voerkaart voor studenten geen ver traging hoeven op te leveren, zoals PvdA-kamerlid Wallage en minister Deetman maandag zeiden te vrezen. Na 14 juli van dit jaar kunnen studen ten hun jaarkaart afhalen op het post kantoor. De kaart is vanaf I septem ber geldig. Directeur Fortuyn van het samenwer kingsverband van ministerie van on derwijs en vervoerbedrijven doet wel een beroep op de studenten te zorgen dat de Informatiseringsbank in Gro ningen over de juiste persoonsgege vens beschikt, zodat de administratie ve verwerking vlot kan verlopen. Het hele project, dat 560.000 studenten de mogelijkheid biedt gratis te reizen, kost ruim 370 miljoen per jaar. Studenten die uitstromen en dus geen recht meer hebben op een O V-jaar kaart, krijgen een aanbod om de kaart „tegen een interessante prijs" over te nemen, aldus Fortuyn. iVan onze correspondent RUSSEL De ontvoerde Belgische ud-premier Paul Vanden Boeynants al terecht moeten staan voor een 'olkstribunaal'. Dit „corrupte en de- agogische personage" zal zich moe- en verantwoorden voor „het voor ei- en profijt misbruiken van grote som- en belastinggeld". Dat hebben de ogelijke ontvoerders, de Socialisti- cheRevolutionaire Brigade, dinsdag brieven aan twee Belgische kran- n laten weten. Tegelijk eisen zij een sgeld van 30 miljoen frank 1,65 iljoen), waarvan tweederde ten goe- e moet komen aan „de armen" en de est aan de ontvoerders zelf. olgens de Belgische justitie bestaat r nu geen twijfel meer dat Vanden oeynants inderdaad is ontvoerd, aar of hij nog in leven is, en wie "huilgaan achter de tot nu toe vol trekt onbekende linkse groep BSR aar de Franse benaming) is nog een olslagen raadsel. de dinsdagmorgen door de kranten 1 e Soir en Het Laatste Nieuws ontvan- en brief wordt geëist dat de politieke artijen die Vanden Boeynants' kan- idatuur bij de recente gemeente- I ïadsverkiezingen steunden, 20 mil- I )en frank (f. 1,1 miljoen) verdelen on- I er vijf sociale instellingen die in Bel- |ie de armoede bestrijden. De lezers I an de twee kranten moeten op 7 fe- I ruari in een opiniepeiling beslissen I 'elke instellingen dat zijn, zo staat in I e brief. De tien miljoen franc voor de I rganisatie zelf moet uit het privé-ver- I rogen van de ontvoerde komen. Wat I iet Vanden Boeynants (69) zal gebeu- I m als de eisen niet worden ingewil- I gd wordt niet gezegd. I 'e justitie heeft geen enkel bewijs dat I e BSR Vanden Boeynants ook inder- I aad gevangen houdt, maar men leemt de brief zeer serieus, omdat de Jganisatie zaterdagavond al de ont wring meldde, toen de verdwijning |°g slechts in kleine kring bekend las. fij de AVRO-radio in Hilversum wam een telefoontje binnen van ie- pand die zei dat de linkse Franse ter- purorganisatie Action Directe verant woordelijk was voor de ontvoering. |en klein persbureau in Brussel, Way ïress, kreeg een dergelijke melding an iemand die zei de CCC, de Strij- ende Communistische Cellen, te ver- Fgenwoordigen. (Van onze correspondent WASHINGTON In de Amerikaanse stad Miami is maandagavond het hele politiekorps ingezet om een einde te maken aan ernstige rellen in een overwegend door zwarten bewoonde wijk. De spanning was ook gis teren nog te snijden in de wijk Overlord. De moeilijkheden begonnen maandagavond toen blan ke politiemannen een 23-jarige zwarte motor-rijder, Clement Lloyd. wilden aanhouden omdat hij „merk waardig reed". Lloyd reageerde niet op het bevel te stoppen en werd daarop door een van de achtervolgen de agenten in zijn hoofd geschoten. Hij overleed ter plaatse. De agent werd later tijdelijk van zijn functie ontheven. De schietpartij zorgde voor grote verontwaardiging in de wijk en binnen enkele uren werden winkels geplun derd en in brand gestoken, werd de politie bekogeld met stenen en vielen er schoten. Een aa?ital mensen raakte gewond en de politie arresteerde zeven van de ergste raddraaiers. De totale politiemacht van Miami, meer dan 1000 man, was tijdens het hoogtepunt van de rellen gemobiliseerd. DEN HAAG (GPD/ANP) - De VVD zal uitbreiding van Ster-reclame op de televisie tegenhouden, als het kabinet geen serieuze pogingen doet om com merciële televisie in ons land in te voeren. Deze waarschuwing aan het adres van het kabinet liet VVD-me- diaspecialist Loek Hermans horen na afloop van het kamerdebat met pre mier Lubbers. Hermans reageerde op de uitspraken van Lubbers voor de Vara-televisie, afgelopen zondag. Lubbers stelde toen, tot grote woede van de VVD, dat de behoefte aan com merciële televisie wel zou afnemen als de Ster-reclame werd uigebreid. De premier moest gistermiddag zijn uitspraken toelichten. De VVD wilde weten of de premier zich niet aan het regeerakkoord wilde houden. Daarin is afgesproken dat wanneer drie om roepen een commerciëel net wilden, het kabinet hen onder bepaalde voor waarden een 'reeële kans zou geven'. Lubbers nam daar zondag duidelijk af stand van. Lubbers zei gisteren dat hij zich na tuurlijk aan het regeerakkoord zou houden. Zijn uitspraken waren juist bedoeld om de traditionele omroepen VARA, KRO en NCRV over de streep te halen om mee te praten over meer reclame. Ook het CDA is altijd tegen stander geweest van te forse uitbrei ding van de tv-reclame. Overigens moet het kabinet nog een standpunt innemen over het door de ATV-omroepen en de uitgevers inge diende plan tot oprichting van een commercieel tv-net. Minister Brink man (WVC) beloofde uiterlijk begin maart hierover uitsluitsel te geven. Rond die tijd is er een kamerdebat over commerciële televisie gepland. Naar aanleiding van een vraag van het VVD-Tweede-kamerlid Keja dat de WD wel eens de afspraken over het verbod van reclame op regionale en lokale reclame op de helling zou kunnen zetten, zei Lubbers daarover in een later stadium nog wel eens een boude uitspraak te willen doen. Daarmee joeg Lubbers echter ook zijn partijgenoot en mediaspecialist Van der Sanden tegen zich in het harnas. Volgens Van der Sanden zal het CDA zich volledig aan het regeerakkoord houden. Dat betekent dat commercië le televisie onder bepaalde voorwaar den mogelijk is, maar ook dat er geen reclame op lokale en regionale omroe pen zal worden toegestaan. e affaire rond de bouw 'van de omstreden gif- gasfabriek in het Libische Rabta lijkt het grootste che mische schandaal te worden van de jaren tachtig. Sinds de eerste beschuldigingen van de Amerikaanse, president Ronald Reagan half decem ber, is een groot aantal gegevens bo ven tafel gekomen, dat er op wijst dat met name Westduitse bedrijven een, op zijn zachtst gezegd, merkwaardige rol hebben gespeeld bij de totstandko ming van de fabriek. Uitgerekend de Duitsers, die in de Eerste Wereldoor log systematisch en op grote schaal strijdgassen gebruikten en die in de Tweede Wereldoorlog miljoenen Jo den in de concentratiekampen vergas ten, stellen het onbetrouwbare Libië van Gaddafi in staat gifgas te produce ren. Meer dan bij welk ander land roept een dergelijke handelwijze grote verontwaardiging op. Tegen die ach tergrond is het moeilijk te verklaren dat de Westduitse regering er zo lang over moest doen alvorens zij de be schuldigingen van de VS onderschreef over de Westduitse betrokkenheid bij de Libische giffabriek. Aarzelend geeft Bonn nu toe dat er wat fundamenteel fout is met de gewraakte leveringen. Het pleit zeker niet voor de West duitse regering, dat zij keer op keer achter de feiten aanholt. De Ame rikanen blijken beter te zijn ingelicht en nu weer zijn het Duitse journalis ten, die met door harde feiten gesteun de onthullingen Bonn een stap voor zijn. Zelfs een aan de staat gelieerd be drijf heeft zich in dit duistere Libië- avontuur geworpen. Intussen hebben journalisten aan het licht gebracht dat met medeweten van Westduitse be drijven een afleidingsmanoeuvre is toegepast, die het deed voorkomen alsof in alle eer en deugd medewerking werd verleend bij de bouw van een fa briek voor geneesmiddelen in Hong kong. Maar ter plekke hebben verslag gevers slechts lege loodsen gevonden. De werkelijkheid is dat chemische in stallaties aan Libië werden geleverd. Het schimmige spel rond de bij wet verboden leveranties aan dit Noord- afrikaanse land lijkt geïnspireerd door mensen, die het niet zo nauw nemen met de moraal en die - zo zou wel eens kunnen blijken in het vervolg van het onderzoek - sympathie hebben voor de ideeën van het Derde Rijk. De geruchten-machine is inmid dels goed op gang gekomen, mede ook omdat de Westduitse regering in het geheel geen raad weet met de wijze waarop zij moet omgaan met de vele beschuldigingen over Duitse betrok kenheid. Dat maakt de gehele zaak ui terst ondoorzichtig. Waarheid en fictie vloeien ineen. Voor zover op dit mo ment uit de feiten valt op te maken, speelt de affaire zich niet alleen af in Duitsland: ook Belgische en Neder landse bedrijven worden als mede-le veranciers genoemd, onder meer het Terneuzense bedrijf KBS-Holland bv. De directie van dit bedrijf - zie ook el ders op deze pagina en pagina 9 - ont kent in alle toonaarden dat sprake is van enige betrokkenheid. Wel wordt toegegeven, dat het bedrijf enkele ja ren geleden een chemische stof heeft geleverd aan Iraq, toen in oorlog met buurland Iran. Deze chemische stof kon worden gebruikt om het dodelijke mosterdgas te maken, een gas dat ook daadwerkelijk is gebruikt door de Ira kezen. Bedrijven die op een of andere wijze banden hebben met het Midden- Oosten en Afrika, lopen de kans als po tentiële verdachte te worden nagewe zen. Voor hen geldt slechts één regel: volledige opening van zaken geven, zo dat elke beschuldiging kan worden weerlegd. Zolang ook overheden zich in een waas van geheimzinnigheid hul len of pretenderen van niets te weten, krijgt de waarheid weinig kans. In de gifaffaire-Libië krijgen we niets anders te zien en te horen. Dim „Ik wilde een taboe bij die omroepen en het CDA doorbreken", zei Lubbers gisteren. „Mijn uitlatingen waren be doeld om tot een doorbraak te komen in een dreigende patstelling". Daar mee doelde Lubbers op het al geruime tijd vastzittende overleg tussen om roepen, uitgevers en politiek over het al dan niet invoeren van een commer ciëel tv-net. De VVD toonde zich echter allerminst gerust, getuige het door Hermans geuite dreigement. DEN HAAG (GPD) De sneeuwvoorraden op de hellingen in de Alpen zijn langzaam maar zeker aan het verdwijnen. Er was gisteren zelfs al sprake van dal in sommige wintersportplaatsen skipistes gesloten moesten worden. Enige weersverande ring lijkt nog ver weg, terwijl de crocusvakantie met rasse schreden nadert. De sneeuw die rond de kerstdagen zo ruimschoots is gevallen, is ondertussen of hard geworden of ver dwenen. Er is nog geen reden voor paniek, zo meent een woordvoerster van het Zwitsers verkeersbu reau. „Op de meeste plaatsen kan toch geskied wor den en het is mooi, zonnig weer. De skiërs kunnen alleen niet tot in de dorpen afdalen. De meeste liften zijn gewoon open, alleen in de lager gelegen gebie den is het minder. Maar die worden doorgaans toch weinig bezocht". Minder rooskleurig lijkt de situatie in de Franse Al pen. Gisterochtend werd melding gedaan van geslo ten pistes in de beroemde wintersportplaatsen La Plagne en Val d'Isere. Het Franse Verkeersbureau kreeg een lawine van telefoontjes hierover. Later bleken de pistes niet gesloten, maar de mogelijkhe den zeer matig. De communicatie tussen ANWB, Frans verkeersbureau en Fransen in La Plagne was hierover zeer tegenstrijdig en schiep veel verwar ring onder verontruste bellers. Noord-Italië is er misschien nog wel het ergst aan toe. Door het hardnekkige hogedrukgebied boven Midden-Europa heeft het daar al ruim twee maan den niet of nauwelijks gesneeuwd. Ook de weersom standigheden in Westduitse gebieden, zoals het Zwarte Woud, zijn zo slecht dat de reisbureaus al verscheidene annuleringen hebben gekregen van wintersport-toeristen. Het meest positief is de situatie in Oostenrijk, op Karintië na. Vooral in Oost-Tirol en het westen van het Salzburgerland ligt een dik pak sneeuw en wordt in prachtig weer uitgebreid geskied. VLISSINGEN - Het Terneuzense be drijf KBS-Holland BV heeft welis waar in 1983 grondstof voor gifgas aan Iraq hebben geleverd, maar van enige betrokkenheid van een dergelij ke levering aan Libië is geen sprake. In een Amerikaans blad werd vorige week een bedrijf met de naam KBS in een artikel over de mogelijke produk- tie van gifgas in Libië genoemd als een van de producenten van thiodiglycol (tdg). Die stof kan, behalve voor land bouwdoeleinden, worden gebruikt voor de aanmaak van gifgas. Directeur J. A. Bravenboer van het Terneuzense bedrijf ontkent iedere le vering van tdg aan Libië of welk land dan ook: „Sinds de levering in 1983 aan Iraq hebben wij niet meer in tdg ge handeld". De Amerikaanse president Reagan, heeft gezegd dat de Verenigde Staten nooit van plan zijn geweest een bom bardement uit te voeren op de fabriek in Libië die volgens Washington be doeld is voor de produktie van chemi sche wapens. Reagan veroorzaakte vorige maand opschudding toen hij in een vraagge sprek zei dat de Amerikaanse regering nog geen besluit had genomen over een mogelijke aanval. Maar in een in terview met de Amerikaanse televisie maatschappij CNN ontkende Reagan maandag het bestaan van plannen voor een militaire aanval. De Westduitse regering zal vandaag de Bondsdag „tot in detail" inlichten over de fabriek in het Libische Rabta en over de beschuldigingen die geuit zijn aan het adres van bedrijven uit de Bondsrepubliek. De rechtbank in München heeft dins dag een gerechtelijk vooronderzoek geopend tegen het Westduitse bedrijf Intec, dat ervan wordt verdacht Libië materiaal geleverd te hebben waar mee straaljagers in de lucht kunnen bijtanken. (Zie ook pagina 9) DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van landbouw en visserij heeft dins dag een lang verwachte regeling naar het parlement gestuurd die het var kens- en kippenhouders mogelijk maakt hun bedrijf te verplaatsen. De regeling heeft vooral tot doel kleine en middelgrote bedrijven de gelegen heid te geven rendabel te kunnen (blijven) draaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1