reigend tekort aan kinderen Staaapels sleetjes Zonder aanvullende verzekering geen aftrek van ziektekosten BHfSTOL i Doden bij ongeluk laagvliegers De kunst van het goed verzekerd zijn. AO-OVERLEG LOOPT VAST week-uit week-in Aanslag Panam opgeëist Mill Van Aardenne leidt beraad specialisten Computervirus op vrijdag de dertiende MINDER DAN DE HELFT A.G. verzekeringen. Meesters in zekerheid. RUDING VERDUIDELIJKT VOOR Periode-Reagan bracht nieuw leiderschap Opklaringen 232e jaargang no. 12 terdag 14 januari 1989 Medicijnlijn Burgemeester Van Breukelen Ploegendienst Werktijden Complete dekking Libië geeft piloot terug UJnbach Perst regen, in de loop van de ochtend tpklaringen en overwegend droog, maximum tempoeratuur rond 7 gra ven. PROVINCIAL Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond COURAN iBURG GPD- Wetenschappers van de Katholieke Uni citeit Brabant maken zich zorgen over de daling van het oortecijfer. Het aantal kinderen is in de afgelopen 25 r met bijna dertig procent afgenomen. En van de vrou- j foe rond 1960 geboren zijn, blijft ongeveer een kwart \derloos. j land is op weg naar een kindarme samenlevingaldus Tïiburgse wetenschappers in het boek 'Het kind naar dize'. Het krijgen van kinderen is immers niet meer van- mfsprekend. Het is veel vaker het resultaat van een lang jarig keuzeproces. Van 1965, het moment waarop de ge- %rtedaling zich inzette, tot 1976 nam het aantal geboor- M af tot 175.000 per jaar. Aan die dalende tendens, die de wetenschap 'ontgroening' wordt genoemd, lijkt J steeds geen einde te komen. Het is niet alleen een gevolg van de daling van het aantal huwelijken, dat er minder kinderen worden geboren. De kansen tot zelfontplooiing van man en vrouw spelen vol gens de wetenschappers een veel grotere rol. De weten schappers vrezen een enorme stijging van de collectieve lasten en de pensioenuitgaven in een tijd, waarin mensen steeds ouder worden en minder kinderen worden geboren. De lasten van het opvoeden van kinderen zouden daarom over de hele bevolking moeten worden gespreid. Ook staan de wetenschappers een geboortebevorderend (pronata- lisch) beleid voor, dat zelfs in feministische kringen niet meer echt wordt afgewezen. Meer kinderopvang, hogere kinderbijslag en een betere verlofregeling voor zwanger schap en ouderschap zouden dat beleid gestalte moeten geven. op komst n wegvervoer RIJSWIJK (GPD) De onderhandelingen over de cao voor het wegvervoer zijn definitief stukgelopen. FNV en CNV zullen in de komende dagen acties voorbereiden. De leden van de bon den worden volgende week over de resultaten van de onder handelingen geïnformeerd. De Vervoersbond FNV zal komen de week bovendien overleg voeren met de zusterbonden in de bouw en de kleinmetaal waar de cao-onderhandelingen even moeizaam zijn verlopen en eveneens stakingen dreigen. in De PLO acht de passage haar handvest, waarin de staat Israël onwettig wordt ge noemd, achterhaald. PAGINA 3 De Medicijnlijn van de Consu mentenbond heeft een overwel digend aantal reacties opgele verd, ruim 4000 klachten zijn binnengekomen. PAGINA 5 Mr T. R. Seinstra uit het Zuid hollandse Nieuwkoop is de nieuwe burgemeester van Goes. PAGINA 9 Als Hans van Breukelen er niet in slaagt zijn rentree te maken op het hoogste niveau, dan stopt hij met voetballen. PAGINA 35 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,14,15 en 17 Sport: 34 en 35 De Avro zet tv-coryfee Wibo aan de dijk Gerrit Achter berg: grote dichter en gevaar lijke gek Guus Kuijer ver slikt zich in een bijbels gegeven Poolse jongeren hebben maar één perspectief: overle ven. PAGINA 19, 21 en 23. George Bush kan in het Witte Huis eindelijk zijn gezicht la ten zien Miracle Man Berlus coni regeert Italië vanuit zijn televisiecentrum De Liefdes- pil staat op de opiumlijst Bokskampioen Mike Tyson laat zich door een jongedame in de luren leggen Oplossing kerstpuzzel en denksporten. PAGINA 27, 29, 31 en 33. LONDEN/LEEUWARDEN (GPD) - In een brief aan het kantoor van het in ternationale persbureau Associated Mess (AP) in Londen is de bomaan slag op de PanAm-jumbo bij Locker- Die van 21 december opgeëist door de H&vish Defence League. De brief is in W PTT-expeditieknooppunt Leeu- Drden afgestempeld op maandag 2 1o4>uari. »>jij vinden dat het moment gekomen ,19® c'e wereld te onthullen wie er achter de bomaanslag waarbij de tiJf11,?,737 van PanAm werd vernie- Trfr a een ra<licale groep van de J®,e pefensieliga, eisen de verant- lnirit h V00r deze actie °P"> 20 lp c'e lnhoud van de getypte brief. Breekpunt voor de bonden was de houding van de werkgevers over het terugdringen van de werktijden in het wegvervoer. Werkweken van 70 uur zijn voor een vrachtwagenchauffeur geen uitzondering. Uit onderzoek blijkt dat 30 procent van de chauffeurs wel eens achter het stuur in slaap is ge vallen en 7 procent zelfs slapend een ongeluk heeft veroorzaakt. De bonden willen daarom invoering van arbeidssystemen zoals ploegen dienst. Bovendien moet er een onre gelmatigheidstoeslag komen voor chauffeurs die op extreme uren moe ten werken. De bonden hopen dat zo'n toeslag voor werkgevers een aanspo ring zal zijn hun rooster wat menselij ker te plannen. De werkgevers voelen echter niets voor deze voorstellen. Ze zijn niet be reid te kijken naar arbeidstijden die in de samenleving aanvaardbaar worden gevonden. Volgens hen moet de be drijfstak de normen van het wegver voer tot uitgangspunt nemen voor de bepaling van de werktijden. Dat bete kent dat een chauffeur ook 's nachts moet kunnen rijden. cent loonsverhoging te geven plus een half procent voor verhoging van de vut-premie. LEERDAM (ANP) - Een enorme berg sleetjes wacht op de komst van Ko ning Winter. De verkoop van wintersportartikelen valt tegen en de fabri kanten zitten met grote voorraden. Volgens de bonden verandert er op die manier niets in de werktijden van de chauffeurs. En dat is voor hen on aanvaardbaar. „Helus drie procent omdat de chauffeurs in de afgelopen jaren een achterstand in hun loonont wikkeling hebben opgelopen. Die laatste eis hebben de bonden inmid dels laten vallen. Maar de werkgevers bleken niet bereid meer dan een pro- DEN HAAG (ANP) - Iedereen zal zich in de toekomst moeten verzekeren voor het basispakket ziektekosten (de basisverzekering) plus een aanvul lend kernpakket van aanvullende voorzieningen. Wie dat aanvullende kernpakket niet neemt en daarmee een hoog eigen risico voor ziektekos ten accepteert krijgt niet langer aan zienlijke fiscale aftrek in een jaar dat hij op hoge ziektekosten voor eigen rekening zit. Minister Ruding van financiën schetst dat toekomstbeeld in een notitie met het oog op de parlementaire behande ling van de voorstellen Oort. Een van de politieke twistpunten daarin is de beperking van de buitengewone laste- naftrek wegens kosten van ziekte, overlijden, bevalling en verzorging bij ziekte. Er komt voor zowel het basispakket als het aanvullend pakket aan kern voorzieningen een acceptatieplicht voor de ziektekostenverzekeraar. Ie dereen, dus ook mensen die een groot risico lopen met hun gezondheid, moet door die verzekeraar worden geaccep teerd. Maar dan moet de verzekering- voor het aanvullend pakket wel direct worden afgesloten zodra iemand gaat wérken. Wie de aanvullende verzeke ring pas neemt als daadwerkelijk ziek tekosten ontstaan die niet in het basis pakket verzekerd zijn, mag worden ge weigerd. „Uit het voorgaande blijkt dat er „on der Dekker" voor alle belastingplich tigen de mogelijkheid zal komen te gen normale voorwaarden een com plete dekking voor ziektekosten te krijgen," zo concludeert Ruding. De minister leidt daaruit af dat zijn voor stel tot inperking van aftrek van bui tengewone ziektekosten gerechtvaar digd is. De verzekering tegen ziektekosten kan met het kernpakket bovenop het basispakket heel compleet worden, zo suggereert Ruding. Een verzekeraar kan bij voorbeeld huishoudelijke hulp voor hulpbehoevenden, eettafelvoor zieningen voor ouderen en dergelijke meeverzekeren. De premie kan dan ook van pakket tot pakket flink gaan verschillen. Resterende, onverzekerde kosten bij ziekte en hulpbehoevendheid kunnen als aftrekpost worden ingeperkt of ge schrapt, zo meent Ruding. Te denken valt aan gezinshulp, dieetkosten, kle- (Slot zie pagina 3 kolom 3) LONDEN (AP) - Een groot aantal Britse personal computers is op vrijdag de dertiende slachtoffer geworden van een virus dat pro gramma's vernietigde en veel bedrijven schade berokkende. Veel computerbezitters menen dat het virus zo geprogram meerd was dat het precies op deze ongeluksdag toe zou slaan. Dat zei Alan Solomon, directeur van een firma die gespecialiseerd is in het opsporen van computer gegevens. Solomon zei dat het nieuwe virus de computers al dagen onveilig maakte en naar andere landen kan overslaan. Hij zei dat zijn be drijf de hele dag telefoontjes had ontvangen van verontruste men sen die plotseling hele program ma's kwijt waren geraakt. Een van de getroffen ondernemingen had maar liefst 400 computers in bedrijf. Of het virus inderdaad was ge programmeerd om op vrijdag de 13de toe te slaan is niet zeker. „Misschien hangt dat samen met het bijgeloof dat het een onge luksdag is", zei Solomon. Hij waarschuwde tegen paniekerige pogingen alles uit te wissen om zo het virus te dóden. Dat kan enorme schade veroorzaken. „Zolang de master disc vrij blijft van het virus kan het bestand al tijd nog worden gekopiëerd, zei hij. (Advertentie) tel Middelburg Markt 45 (naast de N.M.B.) 01180-29911 Donderdag koopavond soepele suède 'WESTERN'-look enkellaars in de kleur taupe. Elastieksluiting en afgeschuinde hak Maten 36 - 46 Adviesprijs 79.95 alléén vandaag bij Bristol slechts GRENOBLE (AFP-DPA-UPI-RTR) - Een ongeluk met een cabine van een kabelbaan heeft in Vaujany in de buurt van de Franse stad Grenoble aan zeven mensen het leven gekost. De cabine raakte om nog onbekende redenen van de kabel los en stortte ongeveer 200 meter naar beneden, zo heeft de politie meegedeeld. De kabelbaan in het skigebied van Alpe d'Huez is onlangs aangelegd en is nog niet voor gebruik door het publiek vrijgegeven. De slachtoffers waren al len technici van de plaatselijke organi satie ter bevordering van het touris me. De kabelbaan verbindt Vaujany met het skigebied van de Alpe d'Huez. T3 onald Reagan blijft nog XV/een aantal dagen presi dent, maar officieus heeft hij al afscheid genomen van het Amerikaanse volk. Het af scheid was - hoe kan het ook anders - geheel in de stijl van de nu 77-jarige ex-filmster: door middel van een altijd aansprekend optreden voor de televi sie, het medium waarmee hij zo goed wist om te gaan. Na acht jaar geniet de vertrekkende president meer popula riteit dan èèn van zijn voorgangers ooit te beurt is gevallen. Dat is natuur lijk niet alleen te danken aan zijn op tredens voor radio en televisie. Het zou een wat al te simpele voorstelling van zaken zijn het te doen voorkomen alsof een heel volk via de tv kan worden ge manipuleerd. Wél staat vast, dat Ro nald Reagan uiterst slim op het me dium tv heeft ingespeeld en alle moge lijkheden optimaal heeft uitgebuit. Als geen ander slaagde hij er in zijn boodschap goed over te brengen. Het verklaart voor een belangrijk deel zijn succes bij het Amerikaanse volk. Reagans afscheidswoorden getuig den niet bepaald van terughou dendheid en zelfkennis over zijn func tioneren als president. Hij wilde een natie (de VS) veranderen, maar uitein delijk werd de gehele wereld veran derd, verklaarde hij niet zonder trots tijdens zijn afscheidsspeech. Beschei denheid is een karakter-eigenschap, waarvan Reagan nooit heeft gehoord. De laatste jaren is de wereld inderdaad veranderd, met name op het politieke vlak, maar dat is méér de verdienste van anderen dan van Ronald Reagan. In zijn tweede regeerperiode had hij het internationale politieke klimaat mee doordat in de Sowjet-Unie een nieuwe leider aantrad, die anders dan zijn voorgangers de bereidheid toonde tot vergaande samenwerking met het Westen. De ontspanning in de relatie VS - Sowjet-Unie kwam voor Reagan op het juiste moment. Het mag hem als verdienste worden aangerekend, dat hij de signalen uit Moskou op hun juiste waarde wist te schatten. Reagan had voor de aanvang van zijn tweede ambtsperiode aange kondigd dat hij nu wel eens wilde oog sten. De vier stormachtige jaren van zijn eerste ambtsperiode moesten wor den gevolgd door jaren van politieke stabiliteit en consolidatie, met het doel de geschiedenis in te gaan als een groot president en vredestichter. Rea gan werd óp zijn wenken bediend; niet veel later kreeg Gorbatsjov het voor het zeggen in de Sowjet-Unie. In hoe verre door het optreden van Ronald Reagan het Russische denken over nieuw leiderschap is beïnvloed blijft een kwestie van gissen, maar het is be slist niet denkbeeldig aan te nemen dat het fenomeen-Reagan Moskou tot voorbeeld heeft gediend. Zijn manier van optreden en zijn wijze van benade ren van de Sowjet-Unie moeten de Russen aan het begin van de jaren tachtig rauw op het dak zijn gevallen. Wie de ontwikkelingen van de laatste tijd beschouwt, moet concluderen dat de Russen het antwoord hebben ge vonden. Reagan, nu bijna hoogbe jaard en aan het eind van zijn tweede ambtsperiode, denkt en spreekt an ders over de Russen dan pakweg zes, zeven jaar geleden. Maar wat op dit moment het meest telt is dat de wereld afscheid neemt van een Amerikaans leider, die de vrede een stap dichter bij heeft gebracht. Dim ROME (AP) - Libië heeft vrijdag het lichaam van een Amerikaanse piloot vrijgegeven, die omkwam bij de Ame rikaanse luchtaanval op Libië in 1986. De stoffelijke resten werden in ont vangst genomen door een vertegen woordiger van het Vaticaan, DEN HAAG (GPD) - Oud-minister drs. G.M.V. van Aardenne gaat het overleg leiden dat een oplossing moet bieden voor de problemen over de specialisteninkomens. Alle betrok ken partijen zijn het daarover eens ge worden. Voor het overleg is maxi maal een half jaar uitgetrokken; de besprekingen beginnen binnenkort. In december besloten betrokken par tijen dat het tot nieuw overleg moest komen. Dat gebeurde vooral na stevi ge aandrang van de Tweede Kamer in reactie op de conflicten van najaar 1988. (Advertentie) Advertentie WIESMOOR - Een militaire helikopter hangt boven de Tornado. WIESMOOR (GPD) - Een Tornado van de Britse lucht macht is vrijdagmorgen boven het Westduitse dorpje Wiesmoor (vlak over de grens bij Nieuweschans) in een formatie van acht Alpha-Jets van de Duitse luchtmacht terecht gekomen. De Britse straaljager en één Alpha Jet stortten neer. De twee inzittenden van het Britse toestel kwamen om. De Duitse piloot redde zich met zijn schiet stoel maar raakte daarbij gewond. Brokstukken verpletterden een broeikas en beschadigden een aantal huizen. Daarbij raakte niemand gewond. Bij de botsing was nog een tweede Alpha Jet betrokken. De piloot slaagde er echter in het zwaar beschadigde toestel op een vliegveld in de buurt aan de grond te zetten. De Westduitse luchtmacht mocht sinds 1 januari weer laag vliegen. Vorig jaar werd een verbod afgekondigd na de ramp boven de stad Remscheid. Turkije heeft de Navo vrijdag aangebo den voortaan in het dunbevolkte oosten van dat land vlieg- oefeningen op geringe hoogte te houden. AUTOMATISERING Mualriaweg 1-3 De één maakt van de kunst z'n vak, de ander van zijn vak een kunst. A.G. verzekeringen in Utrecht verstaat de kunst van goed verzeke ren als geen ander. Door meer dan 150 jaar ervaring zijn wij meesters in schade- en levensverzekeringen. Uw assurantie-adviseur ként ons. Pallas Athenedreef 10 Postbus9888 3506 GW Utrecht Telefoon (030)643911

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1