AAL IN DE BIO-INDUSTRIE mestpaling verdringt wilde soortgenoot ijdagkrant de vrij(e)dagkrant 10 rokkenjager 10 snacks 11 banden 11 m-m-motor 12 gilles 13 film PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - J Jroef klein beginnen pootaal groeiverschil parasiet Nieuwe machine is een meester in het schillen van uien. De fritestent is toe aan een nieuw imago. De bandenfabriek Vredestein is te rug op het (economisch) gezonde pad. Mager-mengsel-motor van Toyo ta loopt soepel en zuinig op 'half volle' brandstof. Jan Decleir speelt de grote schurk 'Gilles'. Cleese-komedie A Fish Called Wanda toont boeiende Ameri kaans-Engelse tegenstellingen. n Oenkerk leert men jmlingen een kunstje te m. Een circusattractie zal iet niet worden, maar het is wel een opmerkelijke P8niiine. De voorstelling jegint tegen etenstijd. Boven iet h -sin waarin de palingen iij honderden rondzwemmen, ^ftt de voerbak met in de lintvormige onderkant een stalen pen, die tot net in het water reikt. Als de voerbak plttld wordt, komen de ialingen vliegensvlug naar loven en zwemmen tegen de lenaan. Daardoor wordt het He in de tuit van de Bbak geopend en rollen er korreltjes voer uit. Het kunstje B telkens worden herhaald ^■e voerstroom op gang te houten. Het levert een bijzonder Huwspel op. De palingen ioelen op precies dat plekje H de voerkorrels in het ^Hr vallen. Ze rollen over elkaar heen om maar de eerste te zijn en soms vertoont zich een hele kluit tot boven het wateroppervlak. Een onverwachte beweging van de toeschouwer en ze zijn verdwenen, maar na een kwartiertje komen de grootste durfal, terug en begint de voorstelling opnieuw. Aletiézijn bodem vissen die zich in de natuur niet aan de ^Brvlakte vertonen. Maar in ^ngenschap leren ze dat ptuurlijke gedrag blijkbaar akkelijk aan. In Oenkerk It men er in elk geval geen iilemen mee. Het scheelt ■turlijk wel, dat de jonge Bigen die daar gemest Ben, in gevangenschap zijn Bvoed. Ze zijn als glasaal fflde zeekant gevangen en Sddels aan de Hbruikelijke wijze van Bagering gewend geraakt. idc praktijkschool voor de Bouderij en het HBebedrijf in Oenkerk, zoals instelling officieel heet (en J| zou langzamerhand de gteelt bij moeten), is eind jaar de proef met het f&sten van aal begonnen. Het de particuliere onderneming gnjle gebroeders Douwe en [effer Oberman uit Dokkum de Aalzumer Wietze iiijjstra. Het driemanschap loet het vooralsnog in de vrije ■jd, u ant alle drie hebben ze Jen andere baan. De ene broer (Oberman zit in de handel, de Ir is econoom en lesgever. Terpstra werkt eens in het onderwijs met lecialisatie chemie en jigie. De taakverdeling in ifzamenlijke onderneming us voor de hand. De tijkschool verleent Mak en begeleidt het •iment. stallatie die in een oude al van de praktijkschool is xiuwd, komt uit ^^Tmarken. In dat land heeft menr ime ervaring met de visteelt en daar bestaan inmiddels bedrijven, die een produktie van vijftig ton en ffleer hebben. Die in Oenkerk «Ben ton leveren, waarvoor dan wel 200.000 gulden is geiiivesteerd. Hoofdbedrijfsleider Jan Cnossen toont in de aangrenzende ruimte een heel wat eenvoudiger installatie, die met 10.000 gulden al betaald is en toch nog een produktie van vierhonderd kilo paling heeft. De visteelt vraagt vakmanschap. Wie het wil leren, doet er verstandig aan niet meteen in het groot te beginnen, adviseert Cnossen. Hij heeft intussen ervaring opgedaan met de meerval, een teelt die eenvoudiger is en een veel kortere mesttijd vraagt. Maar de afzet is een probleem. Hoe smakelijk die vis ook is, de consument wil er nog niet aan. Wat de paling betreft is de vraag echter vele malen groter dan het aanbod. Vandaar dat er in Nederland veel wordt ingevoerd. En hoewel het een dure vissoort is, is de afzet geen enkel probleem. Als 'tweede tak' op de boerderij lijkt het dus wat te kunnen worden. Daarom is de praktijkschool er ook mee begonnen. Tot nu toe durft overigens geen enkele Friese boer het avontuur aan te gaan. Ook geen akkerbouwer en in die sector kijkt men hier en daar toch wel uit naar een wat Het mestbassin wordt drooggelegd en Douw Oberman voert de paling af voor selectie. De voerautomaat. De palingen duwen tegen de pen, waardoor de klep wordt geopend en de voerkorrels in het water vallen. betere broodwinning. De gebroeders Oberman en Terpstra, die hun belangen hebben ondergebracht in de BV De Visserstoren, hebben goede moed dat hun initiatief toch navolging zal vinden. Zij vertegenwoordigen in Nederland de Deense fabrikant van de kant-en-klare installaties en doen daar ondertussen zelf de nodige ervaring mee op. Onlangs hebben ze de eerste vierhonderd kilo paling afgeleverd. De paling was vooraf door fijnproevers gekeurd en van uitstekende kwaliteit bevonden. In het naburige restaurant De Klinze staan ze op het menu, gebakken, gestoofd of gerookt. De mesters beurden 18 gulden per kilo en volgens de econoom van het trio blijft daar 5 gulden van over. Wanneer de gehele capaciteit van de installatie van tien ton wordt benut, moet er dus een inkomen van 50.000 gulden mee te verwerven zijn. De mester heeft er geen dagtaak aan. Tweemaal per dag kontroleren of alles goed gaat, de voerautomaten bijvullen en dergelijke kleine bezigheden, daar kan het mee toe. Het systeem is ook nog uitgerust met een alarmstallatie zodat calamiteiten tijdig ontdekt worden. Bij het selecteren en afleveren van het produkt is het natuurlijk wel aanpakken. In Oenkerk begint men met de zogeheten pootaal, die uit Denemarken wordt aangevoerd. Het zijn palinkjes van tussen de zeven en vijftien gram per stuk, die uit glasaal zijn opgekweekt. De glasaal is een palinkje dat nauwelijks groter is dan een stopnaald, doorzichtig van kleur en kwetsbaar. Omstreeks deze tijd van het jaar trekt het nietige visje uit zee het binnenwater in. In Friesland kan men die trek waarnemen in de sluizen bij Kornwerderzand. De glasaal wordt in ragfijne netten gevangen en in kweekbakken ondergebracht. De opfok luistert nauw; het is vooral moeilijk om de glasaal in gevangenschap aan het eten te krijgen. Tijdens dat opvoedingsproces sterft soms de helft of meer. Er gaan al gauw een vierduizend glasaaltjes in een kilo, zodat er altijd nog een tweeduizend overblijven. En als die tot wasdom geraken en uitgroeien tot palinkjes van een gram of tien, de pootaal, dan leveren ze bij de mesters goed geld op. De prijzen voor uit Denemarken geïmporteerde pootaal liggen op het ogenblik boven de 200 gulden per kilo. Het komt erop neer, dat ze per stuk op zeker drie kwartjes komen. Daarna moet de mester er palingen van maken die bij aflevering tenminste 150 gram wegen. Als er gemiddeld zes in een kilo gaan, brengen ze dan 3 gulden per stuk op. In de vrije natuur duurt het meestal jaren voordat een pootaaltje is uitgegroeid tot een volwassen paling van een paar ons. Het is afhankelijk van de voedselrijkdom in het water waar hij rondzwemt, maar vier tot vijf jaar staat er in elk geval voor. In de mesterij duurt het korter. Het water wordt er tot bijna 25 graden verwarmd en dat is de ideale temperatuur om de paling snel te laten groeien. In Oenkerk waren de eerste na een maand of zeven al op gewicht. De minder snelle groeiers doen er een jaar over, de erg trage een maand of zestien. En bij het afvissen van de bassins treft men dan ook nog exemplaren aan, die amper zwaarder zijn geworden. De groeiverschillen zijn erg groot en daar is niets aan te doen. Nog niet tenminste, want er wordt wel aan gewerkt. In Japan is het gelukt van paarrijpe palingen hom em kuit te winnen en in gevangenschap glasaaltjes te kweken, maar ze overleven die kunstmatige ingreep in het voortplantingsproces tot nu toe niet. Mocht het ooit lukken, dan kan er geselecteerd worden op snelle groei. En wie weet wat er dan via genetische manipulatie nog meer mogelijk is. Voorlopig zijn de mesters nog aangewezen op 'wilde' glasaal en daar zitten naar de regels van de natuur zwakke en sterke broeders bij. Pootaal is ook in eigen land verkrijgbaar en dan aanzienlijk goedkoper, maar die is in de Nederlandse binnenwateren gevangen en dus aangetast door de parasiet die zich in de blaas van de paling heeft genesteld. Er wordt in de vrije natuur weinig aal meer gevangen die vrij is van deze parasiet. Er is enkele jaren geleden voorspeld dat het hele Nederlandse palingbestand eraan zou gaan. In de praktijk blijkt het mee te vallen; de aal lijdt er in elk geval minder onder dan men verwachtte. Maar bij het mesten van besmette paling is het risico van sterfte of stilstand in de groei te groot. Vandaar de dure import uit Denemarken. Er komt nog wat bij. Wilde paling neemt bij het zoeken naar voedsel nogal wat giftige stoffen op. Vooral het kwikgehalte is de laatste jaren hoog. Sommige biologen beweren dat de ondergang van de otter, welk dier bij voorkeur paling eet, daaraan te wijten is. De consument laat zich tot nu toe niet weerhouden, maar de vraag naar een produkt met minder schadelijke stoffen zal wel toenemen. De palingmesters kunnen er een goed verkoopargument aan ontlenen. Tenslotte zijn er de steeds maar dalende vangsten van paling in de Nederlandse wateren. Het IJsselmeer, de belangrijkste leverancier, is al zo goed als leeggevist. Op de plassen, rivieren en kanalen wordt nog maar een schijntje gevangen van wat er een jaar of dertig- geleden boven water werd gebracht. Daar staat een toenemende vraag tegenover. In dat licht bezien kan het haast niet anders of er moet voor de palingmesters een goede toekomst zijn weggelegd. RINK VAN DER VELDE mmm redactie PZC-bijlagen i?* advertentie en I Vlissingcn IjPostsouburgseweg 10 «Postbus 18 ï'380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 ËMiddelburg ■Markt 51 1331 LK Middelburg I Pel. 01180-81000 Goes ïrote Markt 2 461 AJ Goes Pel. 01100-31800 Oostsouburg seweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 administratie Terneuzen Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 opening kantoren 'an maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. MHHHHHHHHHHHHHHI HHBSHHHHH9HHH Jan Decleir als Gilles de Rais, vanavond te zien in de stadsschouwburg in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9