SAROUK warmen D66 wil logge overheid ingrijpend veranderen Raadslid: faillissement Holland Festival nabij Vervuilde heroïnespuit grootste verspreider van het Aids-virus binnen- en buitenland Verkocht 5 10 TOT 50% KORTING mmm jWERKGEVERS: toetanchamon binnenkort Straffen tot 12 jaar moord verpleegster Tbc bij 21 mensen in Alkmaar Quayle kreeg 50.000 gulden voor vakantie OP HONDERDEN TAPIJTEN OPRUIMING BIJ SAROUK Anibtenaren moeten de verwarming een graadje lager zetten restaurant Proef ölman wil geen herdenking Hirohito EERSTE AANZET VERKIEZINGSPROGRAMMA Ontoereikend Onderzoekers LU krijgen straffen voor proeven met muizen OR Raad van State spant geding aan tegen haar vice-president iet oroot paradys Samenwerking VRIJDAG 13 JANUARI 1989 Magdalenastraat 4, Goes, tel. 01100-27101 Werkloosheid in de etaal lijkt opgelost DEN BOSCH (ANP) - In de metaal-, elektronica- en elektro technische industrie lijkt de werkloosheid te zijn opgelost. Dat heeft voorzitter Blankert van de werkgeversvereniging FME donderdag gezegd tijdens de officiële start van een pro ject om langdurig werklozen in Twente en Noord-Brabant aan Ki baan te helpen. f Agens Blankert hebben de bedrijven in] deze industriële tak moeite om werklozen te vinden die daar een baan kunnen krijgen met een scholingspro- DEN HAAG (ANP) - In de kan toorgebouwen van de rijksover heid moet tot en met 1992 elk 'aar 46 miljoen gulden worden bezuinigd op de energiereke ning. Dat is in totaal 184 miljoen gulden. Minister De Korte van Economische Zaken heeft vier miljoen gulden beschikbaar ge steld om de stichting Voorlich ting Energiebesparing Neder land (SVEN) de besparingsmo gelijkheden in de gebouwen in kaart te laten brengen. Zijn de- artement heeft dit donderdag bekendgemaakt. De regering heeft eerder als haar treven uitgesproken dat de ijksoverheid elk jaar tien pro ent moet bezuinigen op de ener- -ierekeningen. De totale reke- ing voor het rijk bedraagt nu 60 miljoen gulden per jaar. Het ninisterie van defensie met al aar kazernes heeft al een eigen esparingsprogramma gereed, at per jaar twintig miljoen gul- en scheelt, aldus Economische ■aken. pel alleraardigste i de plezierige dingen is de herinnering gramma. Een aantal ondernemers heeft de laatste tijd tachtig nieuwe ar beidsplaatsen ingericht voor langdu rig werklozen, maar die zijn moeilijk vol te krijgen. Ook de werkloosheid onder jongeren valt volgens Blankert wel mee. Van de opleidingscapaciteit waarover de be drijfstak beschikt, is dertig procent onbenut. Een woordvoerder van de Industrie bond FNV zei donderdag dat het er maar net van afhangt waar een werk gever een werkloze zoekt en in hoever re hij zoekt. Hij benadrukte dat er bo ven de veertig jaar „voldoende werklo zen" zijn om in de bedrijfstak de lege plekken op te vullen, maar de werkge vers vinden die categorie waarschijn lijk te duur. Over het tekort aan werkloze jongeren zei de FNV-woordvoerder dat de me taalindustrie dermate lage lonen biedt, dat veel jongeren voor dat geld daar niet willen werken. Ondernemers uit de metaal- en elek trotechnische industrie in Twente en in de regio's Den Bosch en Tilburg bie den werklozen die langer dan twee jaar zonder baan zitten bij wijze van proef een aantal vacatures aan. De arbeids bureaus in de drie regio's moeten hen aanleveren. Het experiment voorziet in een opleidingsprogramma varië rend van een dag per week tot enkele maanden continu. Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft dit donderdag meegedeeld. Als het niet lukt om voldoende werklo zen te vinden die twee jaar staan inge schreven, verlagen de arbeidsbureaus de norm naar een jaar werkloosheid. Degenen die een opleiding krijgen, kunnen rekenen op een aanstelling van minimaal twee jaar. Daarna is hun positie op de arbeidsmarkt in elk geval beter dan nu, aldus het ministerie. De kosten voor de opleidingen wor den gedragen door het ministerie, de werkgevers zelf en de industriebon den. (Advertentie) AMSTERDAM - Koopjesjagers warmden zich donderdagmorgen in alle vroegte aan een houtskoolvuurtje voor een audiolvideo-winkel in de Amsterdamse Rijnstraat. De uitverkoop is officieel verdwenen maar lokkertjes als een cd-speler voor 99 gulden waren voor sommigen voldoende om ruim voor de openingstijd voor de deur post te vatten. DEK HAAG (ANP) - Voorzitter Dol man van de Tweede Kamer is niet van plan het overlijden van de omstreden Japanse keizer Hirohito te herden ken. Een woordvoerder van de voor zitter wees er donderdag op dat zulks allêen vanzelfsprekend is bij het over lijden van staatshoofden van landen die lid zijn van de NAVO, de EG of de knad van Europa. 1 Japan is van geen van deze organisa- Bs lid. Indertijd werd het overlijden ■n de Spaanse dictator Franco niet in B Kamer herdacht. Recentelijk werd Bk aan de dood van de Pakistaanse dictator Zia ul Hacq geen aandacht listeed. De Sovjet-leiders Breznejv en fflidropov werden wel herdacht. ■N HAAG (GPD) - Het omstreden Ha se beveiligingsbedrijf Toetan- »mon wordt binnenkort verkocht. Directeur Kok voert momenteel ge sprekken met potentiële kopers, die angstelling hebben voor overna- van het bedrijf. Wie de gegadigden zijlwilde Kok donderdag niet zeg- B. Inmiddels wordt de naam Toe- tanchamon niet meer gebruikt. Mede wei kers nemen nu de telefoon op met Business Centre Scheveningen'. De /erkoop van Toetanchamon wordt fflnoeilijkt door de arrestatie van me- vrpiw H echtgenote van de interna- tiot aal gezochte adviseur en oprichter var het bedrijf. Mevrouw H. is eigena- Ke van Toetanchamon en voor de veikoop is haar instemming onont beerlijk. Mevrouw H. wordt evenals haar man verdacht van medeplichtig heid aan de bomaanslagen op Sijthoff IBs. de gemeentelijke sociale dienst, net stadion van FC Den Haag en wet- Mder Duivesteijn. Het was gisteren nog onduidelijk of mevrouw H., die maandagavond werd ■gehouden, zal worden voorgeleid 9 de rechter-commissaris. Gebeurt dat niet, dan komt zij vandaag op vrije *en. De drie gearresteerde mede- Bkers van Toetanchamon, die de ^Bslagen hebben bekend, blijven in ieder geval nog deze maand in voorlo- Pigfe hechtenis. Despeurtocht naar E. H„ die op 27 de cember met de noorderzon is vertrok ken, heeft nog geen enkel resultaat op geleverd. De politie zegt geen idee te hetjben waar de man zich bevindt. De politie weigert de vermoedens te be- Iex®en' 'n Marseille zit. Ook de docjhter en de schoonzoon van H. zijn spoorloos. De schoonzoon, mede-di- lecjeur De Niet, verscheen woensdag •»1°P het werk. Volgens de politie be- *j9^t hij niet tot de gezochten. Advertentie DEN HAAG (ANP) - D66 lijkt zich op te maken om niet alleen met speer punten als milieu en economisch be leid de Tweede Kamerverkiezingen van 1990 in te gaan, maar vooral ook met een herbezinning op het over heidsapparaat. De eerste aanzetten tot een verkiezingsprogramma gaan in de richting van een aanval op een „log overheidsapparaat". Twee commissies klopten dezer dagen met hun huiswerk aan bij het hoofdbe stuur van de partij. Hun analyses van huidige en toekomstige ontwikkelin gen en politieke prioriteiten zijn dis- ROTTERDAM (ANP) - Een man die met familie en collega's zijn vijfentwintigjarig jubileum vierde in het kantoorge bouw Europoint II in Rotterdam, moest donderdagmiddag met cadeau onder de armuhet pand verlaten. De bewuste kantoortoren werd ontruimd door een brand in een trans formatorhuis waardoor de stroomvoorziening uitviel. Al eerder op de dag was er sprake van een stroomstoring in de omgeving van het complex. Toen die storing door het GEB was verholpen en de stroomvoorziening was hervat, ontstond de brand. Het regionale station Radio Rijnmond, waarvan de zender bovenop de kantoortoren staat, viel donderdagmiddag als gevolg van de brand uit. Alleen via de kabel in Rotterdam was het station donderdagavond nog te beluisteren. cussiemateriaal voor de leden en bouwstenen voor de commissie die het concept-verkiezingsprogramma op stelt. De Commissie 2000 en de Commissie 2001 zoals ze in de wandeling heten (de eerste vooral samengesteld uit des kundigen uit het partijkader, de twee de uit partijleden jonger dan 35 jaar) blijken eensgezind in hun kritiek op de overheid en voorstellen tot verbete ring. Beide vinden dat de overheidsin breng op punten minder kan, maar op diverse terreinen (onderwijs, milieu) en voor diverse groepen onontbeerlijk is. De overheid dreigt volgens de D66- commissies een doel op zich te worden en draagt alle tekenen van bureaucra tisering. Politiek en ambtenarij zijn verstrengeld. De politieke controle is ontoereikend en de feitelijke verant woordelijken, veelal de ambtenaren, blijven buiten schot. Verder is de wet- ROTTERDAM (GPD) - De Rotterdam se rechtbank heeft vanochtend lagere straffen opgelegd dan waren geëist te gen drie van de vier jongens die onder meer op beestachtige wijze een ver pleegster vermoordden in het Kra- iingse Bos. De twee broers John (19) en Henk B. (17) kregen twaalf jaar gevan genisstraf, hun vriendje Mario (18) acht jaar (conform de eis) en de dove Angelo (19) werd tot een jaar cel ver oordeeld. De vier jongens kregen bo vendien allen ter beschikking stelling met dwangverpleging. De officier van justitie had veertien da gen geleden respectievelijk twee maal vijftien jaar, acht jaar en zes jaar geëist. De rechtbankpresident mr R. C. Lensink-Bosman ging in het vonnis nog eens uitvoerig op de gepleegde ge welddaden in. Ze zei dat de verdachten op een verbijsterende en niets en nie mand ontziende wijze zeer grof geweld hebben gepleegd tegen volstrekt wille keurige burgers. De rechtbank constateerde dat drie van de daders verminderd toereke ningsvatbaar zijn. Maar in het geval van de twee broers was de rechtbank van oordeel dat de belangen van de maatschappij toch voor verpleging gaan en daarom werden twee lange ge vangenisstraffen opgelegd van elk twaalf jaar. geving te veel of te weinig regelend, te slordig, niet gedetailleerd en kwets baar in de handhaving. Het beleid is versnipperd en niet geïntegreerd en er ligt te veel invloed bij georganiseerde belangengroepen die niet representa tief meer zijn. Beide commissies vinden dat er in plaats van een veelal ontoereikende politieke verantwoordelijkheid een ei gen ambtelijke verantwoordelijkheid zou moeten komen. De Tweede Kamer zou invloed moeten hebben op de be noeming van hoge ambtenaren en hen ook op het matje moeten kunnen roe pen. Verschillende voorstellen worden gedaan om de ministerraad, waar de belangen van de diverse departemen ten bijeenkomen, tot een meer geïnte greerd beleid te brengen, ook op lange re termijn. De Commissie 2000 acht het onvermij delijk dat produktie en consumptie patronen desnoods voor het milieu gedwongen ingrijpend worden veran derd. Zij noemt de beleidsinspannin gen van dit moment „totaal ontoerei kend" en legt de verantwoordelijk heid voor het milieu zowel bij de over heid als bij burger en bedrijfsleven. ALKMAAR (GPD) - In de omgeving van Alkmaar zijn 21 mensen met tu berculose besmet. De Basisgezond heidsdienst Noord-Kennemerland is momenteel bezig met een uitgebreid onderzoek in een aantal plaatsen ten noorden van de stad. Honderden men sen worden momenteel door de dienst op tb-besmetting getest. De basisge zondheidsdienst verwacht nog meer besmettingen te lokaliseren. Het on derzoek is nog niet afgerond, zo is van ochtend meegedeeld door dokter C. F. Engelhard van de basisgezondheids dienst in Alkmaar. De 21 besmettingen hebben geen ver band met de onlangs vastgestelde be smetting van een leerling van econo mische school De Waegh. Het huidige onderzoek werd begonnen na een mel ding van het Medisch Centrum Alk maar. De patiënt die daar met een tbc-besmetting was opgenomen, is in middels genezen. Maar omdat de incu batietijd van de ziekte lang is, kunnen zich na lange tijd nog besmettingen openbaren. De basisgezondheidsdienst gaat na een melding na met welke mensen de patiënten in nauw contact staan. Die mensen worden op hun beurt weer on derzocht en, indien besmetting wordt geconstateerd, behandeld. Tuberculo se is vandaag de dag eenvoudig met anti-biotica te bestrijden. Doordat de ziekte snel om zich heen kan grijpen, zijn speciale bestrijdingsplannen van toepassing. WAGENINGEN (GPD) - Het bestuur van de Landbouw Universiteit Wape ningen zal disciplinaire straffen op leggen aan medewerkers die zich niet gehouden hebben aan de voorschrif ten die gelden voor dierproeven. De LU mag in het complex De Dreijen geen genetische experimenten met muizen verrichten. De LU krijgt van de gemeente Wageningen drie maanden de tijd om de muizen waarmee proe ven worden gedaan, over te brengen naar het Zodiac-complex. Dit is gister avond bekend geworden. Het buiten de bebouwde kom gelegen Zodiac, waar reeds dierkundige en veeteeltkundige onderzoeken met gro tere dieren plaats hebben, is naar de mening van het Wagenings gemeente bestuur de aangewezen plaats waar de genetische gemanipuleerde muizen ondergebracht moeten worden. DEN HAAG (ANP) - Bij de Raad van State in Den Haag is een conflict ont staan tussen de ondernemingsraad en de vice-president van de Raad van State, mr W. Scholten, over een voor genomen reorganisatie van de stafaf deling voor de geschillen van bestuur. De zeventig juristen van de afdeling voelen zich gepasseerd na de weige ring van Scholten over de reorganisa tie advies te vragen aan het College van Advies. Dit heeft voorzitter R. P. Schoute van de dienstcommissie don derdag meegedeeld. De ondernemingsraad spant daarom een kort geding aan tegen Scholten om alsnog gedaan te krij gen dat hij het geschil voorlegt aan het College van Advies. AMSTERDAM (ANP) - Het Holland Festival is vrijwel failliet. Alles wijst erop dat dit cultu rele evenement in 1990 niet meer zal worden ge houden. Dit zei het Am sterdamse gemeente raadslid B. Holvast van het Links Akkoord (LA) in de Amsterdamse ge meenteraad donderdag bij de behandeling van de kunstbegroting 1989 in de raadscommissie voor Cultuur. Hij stelde wethouder M. Luimstra-Albeda van cultuur voor de gemeen telijke subsidie van vijf ton aanzienlijk te ver minderen. Holvast zei over informatie te be schikken dat het Rijk zijn jaarlijkse subsidie van 1,2 miljoen zal ge bruiken om de schulden van het Holland Festival af te lossen zodat er voor kunstactiviteiten vrij wel niets overblijft. De Raad voor de Kunst in Den Haag heeft eind december 1988 becijferd dat de tekorten over 1986, 1987 en 1988 in to taal zo'n vier miljoen gulden bedragen. Vol gens eerdere verklarin gen van directeur Ad 's- Gravesande van het Holland Festival gaat het om een bedrag van ongeveer 3 miljoen gul den. Hij voerde daarbij aan dat de schulden vooral zijn veroorzaakt door de manifestatie Amsterdam Culturele Hoofdstad van Europa in 1987. Directeur Ad 's-Grave- sande van het Holland Festival wilde geen com mentaar geven op de uit latingen van het raads lid Holvast. „Ik zeg niets meer vóór het onder zoek dat nu in opdracht van het Holland Festi val naar de financiële en organisatorische aspec ten en de beleidsvoering wordt verricht is afge rond en het onderzoeks rapport op tafel ligt. Dat zal in februari gebeu ren", aldus 's-Gravesan- de. Damplein 13. Middelburg Telefoon 01180-26764 WENEN (AFP) - Ondanks „grote krachtsinspanningen" tegen de handel in verdovende middelen zijn in 1988 de illegale produktie en de gevolgen van het misbruik enorm toegenomen. Hierdoor is in de mees te landen in West-Europa het aantal drugsslachtoffers gestegen. Dood soorzaak nummer één daarbij was veelal heroïne. Dit staat in het jaarverslag over 1988 van de organisatie voor drugsbestrij ding van de Verenigde Naties, dat donderdag is gepubliceerd. Volgens dit rapport is met name de versprei ding van de dodelijke immuunziekte Aids zeer verontrustend. VN-des- kundigen stelden vast dat in grote delen van West-Europa en de Ver enigde Staten „meer dan de helft van het aantal Aidsgevallen is veroor zaakt door besmetting ten gevolge van het gebruik van vervuilde injec tienaalden". Het in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen zetelende VN-orgaan geeft in zijn verslag' weliswaar aan dat de ernst van de situatie „zeer energieke reacties" heeft opgewekt, maar on derstreept dat grote drugssyndica ten in vele landen nog altijd een zeer groot gevaar vormen. „Vaak werken de syndicaten samen met terreurorganisaties", aldus het rapport. „Zij zaaien geweld en cor ruptie, bedreigen de politieke instel lingen van een land, ondermijnen de economie en brengen zelfs de natio nale veiligheid in gevaar". Volgens de organisatie biedt inter nationale samenwerking de beste mogelijkheid om op te treden tegen de drugsmisdaad. Daarbij moeten echter niet alleen de kopstukken van de grote syndicaten worden opge spoord en berecht, maar ook alle misdadigers die zich op een lager ni veau bezig houden met de produktie, handel en verspreiding van verdo vende middelen, aldus het drugsbu reau van de VN. Het jaarverslag beschrijft twee resul taten die internationale samenwer king in 1988 heeft opgeleverd bij de bestrijding van drugs. In augustus vorig jaar leidde een gezamenlijke actie van dertig Amerikaanse en Westeuropese landen tot de in be slag neming van 11 ton cocaïne, de ontmanteling van 13 laboratoria, de verwoesting van 7 illegale landings banen, de vernietiging van 240 ton cannabisplanten en tot de arrestatie van meer dan 1000 personen, aldus het rapport. Daarnaast wordt beschreven dat een gezamenlijke operatie van de Verenigde Staten en verscheidene Westeuropese landen in oktober '88 voor het eerst leidde tot de beschul diging van een internationale finan ciële instelling. Het ging daarbij om de Internationale Handels en Kre diet Bank (BCCI) in Luxemburg die er van werd beschuldigd drugsgel den te „witten". «C WASHINGTON (UPI) - De aanstaande vice-president van de Verenigde Sta ten, Dan Quayle, heeft onlangs 50.000 gulden gekregen van het Nationale Comité van de Republikeinse Partij (RNC), nadat hij dit orgaan had ver zocht bij te springen in de kosten van zijn ski-vakantie rond de kerstdagen. Dit heeft het Amerikaanse dagblad „Washington Post" woensdag ge meld. De „Post" citeerde de scheidende voorzitter van het RNC, Frank J. Fah- renkopf. Deze zei dat een voormalige adviseur van het Witte Huis, Fred F. Fielding, de partij vroeg Quayle „te helpen". Het geld werd in de boeken van de par tij omschreven als onkostenvergoe ding voor de regeringswisseling, aldus de Post. Volgens Fielding en partijfunctiona rissen werd aanvakelijk om 130.000 gulden gevraagd. De woordvoerder van Quayle, David Beckwith, beves tigde dit maar voegde eraan toe dat Quayle dat bedrag „volkomen buiten sporig" vond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5