MC II werken nauwer samen Plan winkels op Szydlowskiplein in Axel is zo goed als rond Ouderengym Axel nog niet op één plaats Uitkeringsgerechtigden uit FNV richten een werkgroep Hulst op streek B BINNENSTAD TERNEUZEN VRIJDAG 13 JANUARI 1989 lardrijders op de in geslingerd ursus bewuster iuder worden Pie Zwartsnuvers in Sluiskil houden donateursactie Jlerkdienst Afneuzen op Radio 5 van de BMW-dealer Garage Vedmigge bv Korting IN COMBINATIE MET NIEUWE BIBLIOTHEEK Bibliotheek ONDANKS AANPASSING DE VURSSCHE Lezing over Bach en Barok in Muziekschool Maatschappelijke dienstverlening geeft cursus budgetteren TERNEUZEN - De huisartsen, het Matschappelijk werk. de gezinsver- Bging en de wijkverpleging in Ter- Bizen hebben overeenstemming be- ifkt over een intensievere samen werking. Een direct gevolg daarvan is vorming van een aantal home- Hms, waarin de hulpverleners van je verschillende instanties elkaar Hffen. De teams zijn gevormd rond de (negen) huisartsenpraktijken in Rneuzen. Al sinds september vorig jaar plegen de hulpverleners op een gerichte ma nier overleg in een aantal samenwer kingsverbanden. Dat intensieve con tact komt, zo is inmiddels gebleken, de hulpverlening ten goede. Er kan beter worden ingespeeld op de hulpvragen van de patiënten en de patiënt kan op hulp rekenen van verschillende kan ten zonder dat er hiaten of overlappin gen in die zorgverlening ontstaan. De hulpverleners hadden al geruime tijd behoefte aan de vorming van ho me-teams. Na veel overleg kwam het tot een overeenkomst tussen de huis artsen in Terneuzen, de stichting' voor maatschappelijke dienstverlening Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen en de kruisvereniging Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. De partijen werken nauw samen met behoud van eigen deskundigheid en kwaliteit. 1 De teams zijn zo samengesteld dat de verschillende hulpverleners dezelfde patiënten in 'hun praktijk' hebben. De samenwerkingsovereenkomst wordt woensdag 25 januari getekend tijdens een bijeenkomst (om 16.00 uur) in de burgerzaal van het stadhuis van Terneuzen. eel belangstelling oop erfpachtgrond ERNEUZEN - De eerste reacties op de aanbieding van de bneente Terneuzen om erfpachtgrond in de binnenstad te ko- Ipen zijn positief. Dat deelde een woordvoerder van de gemeen- Itlgisteren mee. Veel mensen zijn geschrokken van de enorme jsti ging van de erfpachtcanon voor hun grond indien zij niet ■ko len. Het gemeentebestuur is eigenaar van zo'n 200 percelen in Ie binnenstad waarvan de erfpachtcanon 75 jaar geleden |v|erd vastgesteld. De contracten lopen op 31 december aan- _Bande af en de gemeente heeft zijn erfpachters in december Br brief hiervan op de hoogte gesteld. Ze kunnen kopen of de B'pacht verlengen. (erfpachters betalen op dit moment chts een schijntje voor hun grond. Inmigen niet meer dan vijf of zes gul- gllOONDIJKE - Bij snelheidscon- Jles in Schoondijke en IJzendijke i donderdag achttien bestuurders op de bon geslingerd. In Schoondijke weiden negentig bestuurders gecon- ^■eerd.van wie er negen te hard re- De hoogst gemeten snelheid be- ^Heg negentig kilometer per uur, pwiiir een maximum geldt van vijftig kilometer. r In IJzenclijke werden eveneens negen TWstuurders op de bon geslingerd. De (logst gemeten snelheid bedroeg 119 ^ometer per uur. Dit bij een maxi- lim toegestane snelheid van tachtig [ometer per uur. KRNEUZEN Voor mensen die be- ■ister met het proces van ouder wor- p willen omgaan, begint in Terneu- de cursus 'Bewuster en wijzer ou- Idei worden'. De cursus komt voort uit vragen die velen bij het ouder wor stellen zoals: worden we wijzer t de jaren of kunnen we ouder wor- a alleen maar associëren met afta- ing en achteruitgang? Hebben we f invloed op dat proces van ouder rden? Hoe kunnen we vooral con- ïïct maken met onze eigen innerlijke fjjjsheid? cursus wordt geleid door Els jfimpff, psychotherapeut en geeste verzorgster. Zij werkt reeds vele ja- met ouderen en zieken. De cursus [is opgezet als een zoektocht rond eigen geën en ervaringen. Hierbij komen ^(schillende thema's aan bod. Zo górden de verwachtingen en gedach- over ouder worden en de invloed de maatschappij daarop behan- Bd. Verder komen de zin, het doel en Bwaarde van het leven aan bod. Ook preien de relaties en de betekenis er- i behandeld. In de cursus komt ook B omgaan met ziekte, gezondheid, ■>d en het afscheid nemen ter spra- Daarnaast wordt er uitgebreid in gaan op het contact maken tussen Rn en vrouw, thema's zullen worden behandeld ■r middel van groepsgesprekken, Tkistwordingsoefeningen, geleide ^Htasie en meditaties. Tevens zal aan- Ijltht worden besteed aan lichaams- ^B'ustzijn. ontspannings-en ademha lstechniek. De cursus beslaat in to- acht woensdagmiddagen van 114.00 tot 16.30 uur. De eerste bijeen- I komst is op 15 februari in de Opstan- Bgskerk aan de Bellamystraat in ■neuzen. JpSKIL - De carnavalsstichting Ue Zwartsnuvers uit Sluiskil houdt saterdag haar jaarlijkse donateursac- 'e. Met een donateurskaart kan wor- P" c'ee'genomen aan een gratis lote- BDe Dekking daarvan vindt plaats B t'ruari, tijdens het limonadebal (gaal Dal I inga. BZwartanuvers hopen zaterdag in BB Sluiskil langs de deur te gaan. Met e pPbrengst van de actie hopen de "favalvierders diverse carnavalsac- viteiten voor jong en oud te kunnen bekostigen. frw^Iu'^^- De dienst van de gerc- «leerde kerk vri jgemaakt die zon- I k wordt gehouden in kerkgebouw Levensbron in Terneuzen wordt "'tgzonden via Radio 5. VnJl" begint om 17.00 uur. «anger in de dienst is ds C. J. Me- (BJ,^ni'st 's A- P- van Langevelde. den per jaar. ,,In 1915 was dat veel geld", aldus de woordvoerder, „maar vandaag is dat bedrag niet eens toerei kend om de administratiekosten van te betalen". Hij heeft gemerkt dat veel erfpachters de canonverhoging heb ben zien aankomen en nu belangstel ling hebben voor aankoop. Er zijn in middels een paar aankoopverzoeken binnengekomen. De nieuwe canon die de gemeente door middel van een nieuw contract aan haar erfpachters wil opleggen is dui zenden procenten hoger. De erfpach ters worden straks geacht jaarlijks acht procent van de taxatiewaarde van hun grond te betalen, vastgesteld, door twee onafhankelijke taxateurs. Er zijn erfpachters die van een paar kwartjes per maand naar 160 gulden per maand gaan. Om hen enigszins aan deze verhoging' te laten wennen wordt het eerste jaar, 1990, slechts een vijfde deel van de nieuwe canon ge vraagd. De jaren daarna loopt het op tot Uiteindelijke vijf vijfde deel oftewel de volle pacht in 1994. op de verkoopprijs. „De gemeente wil het liefst alles verkopen en dit kun je zien als een aanmoediging". Grond waarop woonhuizen staan kost 120 gulden per vierkante meter en andere grond wordt aangeslagen voor de lig ging en de bruikbaarheid. Dat bedrag varieert van 125 gulden tot 500 gulden per vierkante meter. De hoogste be dragen worden gevraagd voor grond in de Noordstraat. Niet alle percelen worden door de ge meente verkocht. De eigenaars van de huizen die op de nominatie staan om gesloopt te worden krijgen individu eel een regeling aangeboden. Om te voorkomen dat er in de verre toekomst opnieuw 'historische bedra gen' verlangd worden voor een per ceel worden de nieuwe contracten met de mensen die erfpachter willen blijven betalen afgesloten voor niet langer dan vijf jaar. (Advertentie) industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 Wie voor 1 april besluit tot kopen in plaats van een nieuw contract af te sluiten krijgt vijftien procent korting O I3 7 3 3 v X x. ...I. 7 v v T™"-Y De plannen voor herinrichting van het Szydlowskiplein in Axel zijn zo goed als rond. AXEL - Twee supermarkten, acht of negen kleinere winkels en een bi bliotheek op het Szydlowskiplein in Axel. B en w en jirojektontwikke- laar Property Management Servi ces (PMS) uit Oudenbosch hebben goede hoop dat dit plan over twee tot drie jaar werkelijkheid is. Het college heeft begin deze week over leg gehad met vertegenwoordigers van PMS en daarbij zijn de laatste knelpunten besproken. Binnen twee weken verwacht het college een ontwerp voor een samenwer kingsovereenkomst op het stadhuis. Het college is van het idee afgestapt dat er slechts één levensmiddelenbe- drijf als 'trekker' op het plein mag komen. „De markt vraagt om twee van dergelijke bedrijven vlak bij el kaar", zegt directeur C. Koopmans van PMS. „De consument moet een keuze uit verschillende winkels kun nen maken. Axel is als plaats met een streekfunctie groot genoeg voor twee supermarkten op het plein". De plannen gaan nu uit van een Albert Heijn met een oppervlakte van ruim 1100 vierkante meter en een andere zaak van 800 tot 900 vierkante meter. In een eerder stadium is de exploi tant van de Spar aan de Noordstraat, J. Gilde, genoemd als voornaamste gegadigde voor het tweede levens- middelenbedrijf. Maar de beslissing daarover is nog niet gevallen. Ook Jac Hermans - nu nog gevestigd aan de Oranjestraat - zou bijvoorbeeld graag verkassen naar het Szydlows kiplein, volgens PMS. De onderhan delingen zijn nog niet afgesloten. Koopmans windt er geen doekjes om: „Wij zijn op zoek naar de voor ons aantrekkelijkste belangstellen de". Om de vestigingen van de twee grootgrutters worden acht a negen kleinere winkels gebouwd. Omtrent 'landelijke belangstellenden' circu leren namen als textielbedrijf Zee man en slijter Alberto. Ook verschil lende speciaalzaken (waaronder een croissanterie) zouden zich al bij PMS hebben gemeld. PMS neemt binnenkort contact op met de stichting' Streekcentrum en met individuele ondernemers wier nering aan het plein grenst. Bij de bouw van het winkelcentrum hoort ook de aanleg van toegangswegen, een andere parkeerplaats bij het stadhuis (ingang aan de Nassau- straat) en verfraaiing en toeganke lijkheid van de Gentsevaartstraat. In ruil daarvoor krijgt PMS de be schikking over het benodigde terrein op het Szydlowskiplein. Voor b en w heeft altijd voorop gestaan dat de komst van het winkelcentrum 'bud gettair neutraal' moest geschieden. Axel mag geen financieel risico dra gen. Het enige waar net college geld voor over heeft is de komst van een nieu we bibliotheek naar het plein. Het college wil een bibliotheek met een oppervlakte van 500 vierkante mt ter bovenop het winkelcomplex laten zetten. Het bestuur van de boeke- nuitleen vindt dat aan de kleine kant. Het meent in de huidige behui zing' aan de Stationsstraat ook al te krap in het jasje te zitten. „We heb ben nu 470 vierkante meter en moe ten woekeren met de ruimte. Met dertig' meter meer zitten we binnen de kortste keren weer in de proble men", vreest voorzitter F. van Vliet. Een woordvoerder van de gemeente meent dat de bibliotheek nu maar 440 vierkante meter heeft ('dat heb ben wij heel goed gemeten') en dat de uitleen er dus ruim tien procent op vooruit gaat. „Met een meer functio nele invulling zijn er dan nog' heel wat mogelijkheden". Voor PMS is de bouw van een biblio theek een 'kostenpost'. „Op zich moeten we daar op toeleggen. Aan de andere kant is het wel een v oorzie- ning die in het centrum thuishoort. Samen met het gemeentehuis heeft het een openbare functie en sluit het uitstekend aan bij de winkelvoorzie ningen", verklaart directeur Koop mans. Hij stelt dat de 'eerste hon derd meter van het gebouw het duurst zijn' en dat een groter gebouw dus relatief goedkoper is. Maar de ge meente moet een huurprijs per vier kante meter betalen en 'honderd vierkante meter meer betekent toch weer vijftien tot twintig mille extra per jaar'. Wethouder J. M. van Schaik vult aan dat uitbreiding irt een later sta dium altijd nog mogelijk is. Maar Van Vliet is huiverig dat het op lan gere termijn wel eens moeilijker kan zijn bij de gemeente geld los te krijgen. Het bibliotheekbestuur heeft van de gemeente tot dinsdag de tijd gekregen om op haar voor stel te antwoorden. „Vóór woens dag komen we dus in elk geval bij elkaar". De Nieuwstraat in Terneuzen. Ook hier verhoogt de gemeente de erfpachtcanons drastisch. AXEL - De Axelse ouderen kunnen voorlopig nog op drie plaatsen te recht voor hun wekelijkse gymnas tiekoefeningen. Naast de verbouwde ruimte in bejaardencentrum De Vurs- sche kunnen de spieren ook nog wor den losgegooid in het Trefpunt en het Gregoriuscentrum. Het Gecoördineerd Ouderenwerk (GOW) had het plan de gymnastiekac- tiviteiten voor alle ouderen in de voor malige eetzaal van het bejaardenhuis te concentreren. Maar de gymnasten van het Trefpunt en het Gregoriuscen trum willen liever in hun oude ver trouwde omgeving blijven. Projectlei der H. Kips van het GOW vindt dat jammer, omdat in de Vurssche nu een ideale ruimte is gecreëerd. Het aan passen van de eetzaal heeft een kleine 30.000 gulden gekost. „Maar nu is die zaal dan ook helemaal ingericht voor de gymnastiek. Zo is er bijvoorbeeld De klacht dat de Vurssche voor een aantal mensen te ver weg zou zijn, wil er bij hem niet echt in. „Als de mensen 600 meter kunnen lopen, zal 1200 ook wel gaan. Bovendien zijn er nu al deel nemers die dichter bij de Vurssche wo nen, maar toch naar het Gregoriuscen trum gaan." Het dagelijks bestuur van het GOW heeft nu besloten, voorlopig nog alles bij het oude te laten. „Je kunt de men sen er moeilijk met een stok naar toe slaan", zei wethouder J. M. van Schaik woensdagavond tegen de leden van de commissie welzijn. „Maar", verklaart Kips „dat wil niet zeggen dat de cen tralisatie nu definitief van de baan is. Volgende maand vergadert het alge meen bestuur en dan zal het nogmaals aan de orde komen. Mochten de be stuursleden vinden dat de voorzienin gen in het bejaardenhuis voor alle ou deren bereikbaar zijn, dan worden de gym-uren aan de Singelweg en de Wal- straat alsnog van het rooster ge schrapt." een looprek. Een dergelijk toestel kun je nooit in de twee andere centra kwijt", aldus Kips. De verschillende 'gymzalen' trekken nu elk zo'n vijftien deelnemers. Vol gens Kips gebruiken de tegenstanders van de Vurssche 'oneigenlijke' argu menten. „Zo zijn de mensen bang dat hun vertrouwde groepjes uit elkaar worden getrokken. Maar er kunnen echt geen veertig mensen tegelijker tijd in de Vurssche terecht. De nu ge- Advertentie vormde groepen kunnen dus intact blijven en op verschillende tijden van de voorzieningen in het bejaarden huis gebruik maken. Bovendien kun nen de 'eigen' leidsters gewoon in de Vurssche lesgeven", stelt de project leider. SINT-JANSTEEN - Uitkeringsge rechtigden uit Hulst en omgeving hebben tijdens een bijeenkomst in het gemeenschapscentrum De Warande in Sint-Jansteen een werkgroep opge richt, die de belangen van uitkerings gerechtigden in de regio gaat beharti gen. De werkgroép bestaat uit een ne gental personen, die lid zijn van ver schillende bij het FNV aangesloten bonden. Mevrouw A. van Dam, die namens de uitkeringsgerechtigden van het FNV- Zeeland in De Warande aanwezig was, gaf de aanwezigen een toelichting over de werkwijze van de op te richten werkgroep. Ieder FNV-lid dat proble men heeft met betrekking' tot zijn uit kering, of duidelijkheid wil over de tot standkoming van het uitkeringsbe drag, kan bij de werkgroep aanklop pen, Theo Hoek uit Heikant, die in de werk groep heeft plaatsgenomen, was na af loop zeer enthousiast over het bereikte resultaat. „Misschien gooien de men sen nu een bepaalde schroom van zich af en komen hun problemen op tafel. Wij willen half februari een volgende AuVieS bijeenkomst plannen en daarbij een spreker uitnodigen, die voor de aanwe zigen een bepaald facet van de uitke ring gaat toelichten. Om de mensen gelijdelijk meer duidelijkheid te ver schaffen zal dan op een volgende bij eenkomst weer een volgend facet wor den belicht. Zo zullen de uitkeringsge rechtigden steeds meer duidelijkheid krijgen over hun positie, hun uitkering en vooral de hoogte en de totstandko ming van het uitkeringsbedrag. Pro blemen met de gemeente of een be drijfsvereniging proberen we aan te pakken en natuurlijk op te lossen". Theo Hoek zelf kent inmiddels het klappen van de zweep. Namens de Voedingsbond FNV zetelt hij in de werkgroep uitkeringsgerechtigden Zeeland en Zuid-Holland. Daarnaast heeft hij zitting in de landelijke werk groep uitkeringsgerechtigden. Boven dien is Hoek bestuurslid van de FNV Groot Hulst. „Wij kunnen bij problemen dus altijd bij een hogere instantie aankloppen", verduidelijkt Hoek. „Tot slot", vertelt hij, "wil ik vermelden dat iedere uitke ringsgerechtigde om advies kan ko men of de bijeenkomsten kan bijwo nen. Dan moet hij wel lid zijn van een FNV-bond. Wij komen op voor de be langen van alle FNV-mensen die van een uitkering' moeten leven". TERNEUZEN - In de Terneuzense Muziekschool aan de Leeuwenlaan in Terneuzen wordt maandag 16 januari een lezing gehouden over barokmu ziek en J. S. Bach. De lezing is een in leiding op het concert dat zaterdag 21 januari in het Zuidlandtheater wordt gegeven door de Amsterdamse Bach- solisten. Zij voeren dan enkele Bran- denburgse Concerten van Bach uit. De lezing, een onderdeel van de Plus serie van het Zuidlandtheater, is een initiatief van het theater en de muziek school. Philippe Malfeyt, barokspecia- list, luitspeler en leraar muziekge schiedenis aan de Terneuzense mu ziekschool vertelt aan de hand van eni ge luistervoorbeelden over de aspec ten van de barokmuziek. De lezing be gint om 20.00 uur. TERNEUZEN - De stichting Maat schappelijke Dienstverlening Mid den Zeeuwsch-Vlaanderen begint eind januari een cursus budgetteren. De cursus is bedoeld voor diegenen die hun bestedingspatroon beter wil len leren kennen en daar eventueel verandering in aan wil brengen. Het zijn tien wekelijkse bijeenkom sten op de maandagavond, van 19.30 tot 21.30 uur in het gebouw van de stichting' voor Maatschappelijk Werk aan de Beethovenhof in Terneuzen. Doel van de cursus is op een verant woorde manier uitkomen met je geld. Besproken worden de oorzaken van fi nanciële problemen, het samenstellen van een budget, het budgetteren, een begroting maken en het regelen van schulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 43