PZC Kunstzinnige Vorming Middelburg verhuisd Camping Valkenisse wil uitbreiden in zuidelijke richting Vrees voor racebaan op weg bij Wolphaartsdijk Part-time boeren zijn een voorbijgaand verschijnsel Wijkcomité binnenstad Vlissingen probeert subsidie toch te krijgen Met de dood valt toch nog levendig te spelen streek 20 Ruimer NA VERBREDING AARDEBOLLEWEG IR OOMEN OP AGRARISCHE STUDIEDAG IN THOLEN: Overname VOOR STUDIE WONEN IN VOORMALIG POSTKANTOOR Lokatie VRIJDAG 13 JANUARI 1989 De pottenbakkers-draaitafels van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming MIKVkrijg en een plaats in de nieuive behuizing aan de Kuiperspoort 18 in Middelburg. MIDDELBURG - „Het is nog even een kwestie van improviseren, maar deze verhuizing gaat niet ten koste van de lesprogramma's". Temidden van do zen en een hoop rommel zit Jackie Bongers, coördinatrice van het Mid delburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV), in het nieuwe on derkomen voor de afdeling beeldende vorming aan de Kuiperspoort 18. In het ruime, lichte pand van de voorma lige Koetshuizen is het nu nog koud en leeg, maar maandag beginnen de ver schillende cursussen weer. Het MIKV verzorgt cursussen in au- dio-visuele vormgeving, beeldende kunsten, dans en theater voor volwas senen (ook 50-plussers), jongeren en kinderen. Het Middelburgse instituut krijgt hiervoor een subsidie van de ge meente. Sinds 1 januari van dit jaar is het Zeeuwse Instituut voor Kunstzin nige Vorming opgeheven, om plaats te maken voor vier gemeentelijke stich tingen, waaronder die in Middelburg. De docenten van het Zeeuwse insituut hebben, in tegensteling tot wat zij vreesden, hun banen kunnen behou den. De cursussen in dansante vorming blijven in het gebouw van de Zeeuwse Muziekschool. Voor de verhuizing van de afdeling beeldende vorming is be wust gekozen voor de donderdag en BIGGEKERKE - Camping Valkenis se in Biggekerke wil zijn terrein uit breiden in zuidelijke richting. Twee jaar geleden weigerde het provin ciaal bestuur mee te werken aan soortgelijke plannen. Als één van de argumenten werd gehanteerd dat een gemeentelijke beleidsvisie ontbrak. Omdat de structuurschets recreatie en toerisme binnenkort door de ge meenteraad wordt vastgesteld waagt de nieuwe campingexploitant op nieuw een poging. De uitbreiding is nodig om het inten sief bezette kampeerterrein uit te dun nen. De gemeenteraad nam hierover in 1987 een voorbereidingsbesluit. Zowel de milieubeweging als de omwonen- Burgerlijke stand MIDDELBURG Geboren: Jorrien R. dv E. P. Henken en M. C. M. Polderman; Iris, dv C. A. Hage en C. A. van Kooten; Hubertina A. dv C. P. de Waaij en H. A. Dool: An neke M. M. dv W. M. Sturm en M. M. Lievense; Meivin M. zv M. L. Rijk en M. C. M. Hoogendoorn; Niels, zv J. F. A. Derks en J. P. Buisman; Marinus J. zv S. Marinissen en L. J. C. Poppe; Sarina I. dv G. A. Tahitu en J. D. Maljaars: Rudolph D. zv A. J. Dekker en I. C. van Leerzem; Marie L. dv J. de Waardt en M. Baljeu. Ondertrouwd: L. R. Souisa, 24 jr. en M. C. Hityahubessij, 24 jr.; G. Verheij, 25 jr. en J. Hus, 23 jr.; A. Joosse, 23 jr. en Th. M. de Nood, 21 jr.; H. M. A. Slabbe- koorn, 26 jr. en A. R. Kwaijtaal, 23 jr.; A. M. P. van Veen, 27 jr. en M. Korshui- ze, 23 jr.: P. C. de Wolff. 26 jr. en B. M. Manuhutu, 25 jr.; M. A. P. Aspeslagh, 19 jr. en Y. E. C. de Rijke, 19 jr.; P. Rid- dersma, 25 jr. en P. Dekker, 29 jr.; M. R. Vogel, 24 jr. en W. M. Maas, 24 jr. Getrouwd: H. A. Francke, 20 jr. en C. Nieuwkoop. 23 jr.; E. Blommers, 27 jr. enE. J. de Kok, 25 jr.; R. van Ham, 26 jr. en C. G. K. Urru, 22 jr.; H. Sterken, 23 jr. en J. M. Gijssel, 25 jr.; D. F. Blind, 27 jr. en Y. S. A. Traas, 26jr.; F. C. Pattenier, 42 jr. en F. Arendse, 31 jr. Overleden: J. van den Bosse, 88 jr. geh gewmetM. Sinke; G. van Ekeren, 74 jr. geh gew met H. de Koster; H. Wolt- man, 91 jr. geh gew met G. A. Lam; A. C. J. Maljers, 83 jr. ev L. M. Kole; J. Schout, 86 jr. geh gew met C. Hendrik- se; C. A. van der Baan, 72 jr. ev J. F. Uriot; C. P. de Voogd, 94 jr.; H. L. Eer- land, 81 jr. geh gew met D. J. van Kla veren; J. Hoogesteger, 95 jr. geh gew met H. Wondergem; E. A. C. M. Albers, 96 jr. geh gew met E. Visscher: P. Vre- ke, 83 jr. geh gew met A. Stokmans; N. van de Schelde, 91 jr. geh gew met G. Catsman: J. Jansen, 88 jr. geh gew met A. E. Timmers; W. Bliek, 78 jr. ev J. A. Witte; P. B. Leussink, 33 jr. geh gew met H. Stoelwinder; W. J. Dijke, 76 jr. ev S. Leijnse; M. Huijbregtse, 82 jr. ev J. Willemse; C. Adriaanse, 86 jr. geh gew met J. L. IJssel; E. B. Szarafinski. 63 jr. geh gew met J. Tessers: M. J. Zan- dee, 79 jr. ev W. Quist; M. Jonckman. 90 jr. geh gew met L. M. de Block; S. van Eenennaam, 83 jr. geh gew met M. Pie- terse; J. Bosschaart, 66 jr geh gew met A. A. Vermeeren; P. W. Bulthuis, 90 jr. geh gew met E. W. H. Oberg; E. E. Cor- veleijn, 54 jr. ev D. van Verre; D. Herre- ma, 88 jr. ev P. van Ooijen; H. Isen- doorn, 79 jr. den maakten bezwaar tegen de uit breiding en gedeputeerde staten wei gerden mee te werken. De provinciebestuurders wilden niet dat werd vooruitgelopen op een herzie ning van het bestemmingsplan bui tengebied. Gs gaven planologisch de voorkeur aan uitbreiding in noordelij ke richting. Bovendien ontbrak in hun ogen een beleidsvisie van de gemeente over recreatie in het algemeen, waar aan het plan kon worden getoetst. De camping is inmiddels in andere handen overgegaan en de nieuwe ex ploitant, L. C. Vos, heeft eveneens een plan laten opstellen om het terrein in zuidelijke richting uit te breiden. Vol gens dit nieuwe plan wordt er nog een perceel meer aan toegevoegd dan in het vorige. Het aantal standplaatsen wordt teruggebracht van 539 naar 443. De camping krijgt hierdoor een ruimere opzet. Het plan kan in drie fa ses in een tijdsbestek van vijf a zes jaar worden uitgevoerd. Nu de vaststelling van de structuur schets op korte termijn zal plaatsvin den en hierin kwaliteitsverbetering van bestaande accommodaties één van de doelstellingen is, is de meerder heid van b en w van mening dat op het nieuwe bestemmingsplan buitenge bied vooruit kan worden gelopen. Hierdoor zou in de loop van het jaar met het verbeteringsplan kunnen wor den begonnen. Burgemeester drs W. J. Plomp vraagt daarom medewerking voor een nieuw voorbereidingsplan. De commissie ruimtelijke ordening buigt zich woensdagmiddag om 16.00 uur over het voorstel. WOLPHAARTSDIJK - Inwoners van Wolphaartsdijk zijn bang dat de voor genomen verbreding van de Aarde- bolleweg leidt tot levensgevaarlijke verkeerssituaties. De Aardebolleweg is momenteel al een snelle route vóór recreanten die vanuit de richting Wil- helminadorp (kruising Deltaweg/ Langeweg) naar het Veerse Meer gaan. Daarmee omzeilen ze de kern Wolphaartsdijk. In een brief aan de Goese gemeenteraad vragen direct aanwonenden om extra maatregelen als een fietspad, snelheidsremmende voorzieningen en enkele straatlan taarns. De verbreding van de Aardebolleweg is een zaak van het waterschap Noord en Zuid-Beveland. Eén helft van de weg heeft het waterschap al verbeterd. Deze zomer wordt het laatste gedeelte verbreed van drie naar vijf meter. Vol gens een woordvoerder van het water schap is de weg gezien de huidige ver keersdrukte te smal. De verbreding is niet alleen in het belang van de land bouw maar ook van het recreatieve verkeer, aldus de woordvoerder. Voor de verbetering ontvangt het water schap tachtig percent subsidie via de Wet Uitkering Wegen. Het restant komt uit eigen beurs. De aanpassing van de vijftig meter polderweg die bin nen de bebouwde kom ligt, neemt de gemeente Goes voor eigen rekening. Een raadsvoorstel daartoe is gereed. Bewoners van de Aardebolleweg en Nazareth vrezen dat de kaarsrechte asfaltweg een racebaan wordt. Me vrouw G. J. L. Luteijn-de Backer waar schuwt dat automobilisten op de Aar debolleweg nu al behoorlijk hard rij den. Zonder extra maatregelen vreest ze dat de veiligheid van fietsers, wan delaars en in het bijzonder kinderen in gevaar komt. ..Aan de Aardebolleweg wonen elf kinderen in de schoolgaande leeftijd. Die spelen vaak buiten op straat. Na de verbreding ontstaat hier een gevaarlijk traject. Vanaf Nazareth heb je voorrang op de Aardebolleweg, maar je laat het wel uitje hoofd om dat te nemen". Volgens mevrouw G. J. L. Luteijn-de Backer is de Aardebolleweg sinds de eerste fase van de verbreding drukker bereden dan voorheen. Naast het ge bruikelijke landbouwverkeer maken veel toeristen gebruik van de route. Op de Langeweg slaan ze bij de splitsing rechtsaf om uit te komen bij de krui sing Veerweg-Muidenweg. Automobi listen mijden op die manier Wol phaartsdijk en zijn sneller aan het Veerse Meer dan via de doorgaande route over de Noorddijk. De brief aan de Goese raad wordt on dersteund door acht verontruste be woners van de Aardebolleweg en de hoek Nazareth. Om de verkeersveilig heid op de gewraakte weg aanvaard baar te houden, worden extra maatre gelen gevraagd. In het schrijven wordt een fietspad langs de Aardebolleweg bepleit. Verder stellen de betrokkenen voor op kruisingen snelheidsremmen de voorzieningen aan te brengen. Een derde verzoek behelst de plaatsing van straatlantaarns, onder meer op de kruisingen Aardebolleweg-Nazareth en Rode Wijk-Langeweg. In verband met de brief heeft het Goe se college van b en w een kredietaan vraag van 20 mille voor de verbete ring van het gemeentelijk stuk Aarde bolleweg aangehouden. Het voorstel stond op de agenda voor de raadsver gadering van 19 januari. Het gemeen tebestuur wil eerst nagaan in hoever re de vrees voor verkeersongevallen gegrond is. Het waterschap heeft in een eerder stadium al contact gezocht met de verkeersafdeling van de pro vincie. vrijdag. De coördinatrice: „Dat zijn voor de stichting vrij rustige dagen". Bongers noemt de nieuwe huisvesting een vooruitgang. „Niet zozeer qua op pervlakte, maar wel qua accommoda tie. De opgeknapte Koetshuizen bie den veel meer gezelligheid en sfeer. En de ruimten zijn beter afgestemd op de lesprogramma's". Het nieuwe jaar betekende voor het MIKV niet alleen een nieuw pand. „Hoewel het afgelopen jaar nogal woe lig was. hebben we 6 procent meer cur sisten ontvangen". De Middelburgse stichting wil dit jaar ook meer naar buiten treden. Jackie Bongers zegt hierover: „Dit willen we doen door te gaan samenwerken met de stads schouwburg. waar de dansafdeling op 13 en 14 april een uitvoering geeft. De band met professionele kunstenaars wordt nauwer aangetrokken, zij gaan tijdens de cursussen lezingen verzor gen. Bij deze lesprogramma's zal de nadruk niet meer liggen op produktie, maar op theoretische ondersteuning. We gaan op weg naar de oprichting van een cultureel centrum". Burgerlijke stand VLISSINGEN Geboren: Sharon van Aalst: Jacky Kooijman: Ricardo van Dommelen; Michel Bijl; Dominic de Jonge; Jolien Bos; Skender Gasi; Sven van Akke ren; Abraham M. Schaap; Jochem van Opdurp; Casper van Hanegem; Taco J. Tuinhof; Stefan J. Stouthamer; Ro se Xiong; Nisrine Ben Haddou; Jeani- ne Roelse; Sander Buhrs; Elmer J. R. Vos. Getrouwd: W. D. Schinkel. 29 jr. E. M. Gunsing, 24 jr.M. Kuzee, 29 jr. en J. C. van den Berg, 20 jr.P W. Jansen, 41 jr. enW. van Belzen, 44 jr.; K. J. D. van der Linden, 36 jr. en H. D. A. Dal, 37 jr.; J. Ch. van Luijk, 24 jr. en A. Overdulve, 21jr.W. F. Burghardt, 27 jr. en C. Hij man, 23jr.; M. H. A. Engels, 35 jr. en J. Scheepers, 38 jr.; H. Zevenbergen, 43 jr. en L. I. M. Hagen, 29 jr.; J. A. P. Alden- hoff. 22 jr. en J. M. T. Coppoolse 26 jr.; V. Leidelmeyer, 26 jr. en A. M. van Rijs wijk, 26 jr. Overleden: P. C. van Luijk, 75 jr.; R. Goossen, 66 jr.; A. P. Janse, 76 jr.; A. J. Lingier geb. Bom, 79 jr.; C. J. van Zwee- den, 68 jr.; M. J. Roelse geb. Roelse, 87 jr.; S. M. van Egeraat geb. Schenken- berg, 84 jr.; J. E. Schot geb. Van de San- de, 53 jr.; I. M. de Waal, 84 jr.; H, Weug, 83 jr.; K. Ovaa, 68 jr.; A. J. Dieker, 56 jr.; J. Klijn, 84 jr.; J. J. G. A. Elshout, 42 jr.; J. P. de Ridder, 73 jr.; P. Zuijderduijn geb. Haringhuizen. 80 jr.; A. Verhaar geb. Van de Voorde, 85 jr.; M. van de Grijp, 80 jr.; M. Assenberg, 82 jr.; N. van der Linden, 58 jr.; J. A. Bedet geb. Wal raven, 87 jr.; L. J. E. van Steenwijk, 90 jr.; J. de Nooijer, 49 jr.; M. Krul geb. Van den Broeke, 84 jr.; P. J. Olree geb. Arijse, 98 jr.; C. Kuzee geb. De Moor, 90 jr.; M. van der Heijden, 62 jr.; J. Hu- bregtse geb. Mulder, 87 jr. Inwoners van Wolphaartsdijk zijn bang dat de Aardebolleiveg na de voorgenomen asfaltering en verbreding een race baan naar het Veerse Meer wordt. THOLEN - Het verschijnsel part-time boer is van tijdelijke aard. De direc teur landbouw, natuur en openlucht recreatie (LNO) in Zeeland, ir C. A. C. J. Oomen, verwacht niet dat Neder landse boeren er naast hun agrarisch bedrijf blijvend andere middelen van bestaan op na zullen houden. Tijdens een studiedag in Tholen, donderdag, veronderstelde hij dat alleen de hui dige generatie boeren voor deze op lossing zal kiezen. Oomen vertelde dat het in West-Duits- land heel gebruikelijk is dat iemand eerst een taak als bijvoorbeeld postbo de vervult om zich de rest van de dag als boer bezig te houden. „Ik bespeur in Nederland een terugloop van het aantal part-time boeren", zei hij. ,,A- grariërs die een inkomen buiten de landbouw zoeken, doen dat om te pro beren hun bedrijf in stand te houden. Ik heb niet het idee dat hun opvolgers op dezelfde manier zullen willen boe ren". De hoogste vertegenwoordiger van de minister van landbouw en visserij in Zeeland vertelde dat de gemiddelde oppervlakte van de agrarische bedrij ven op Tholen wat achter ligt bij die over de hele provincie: 20 tegen 24 ha. Maar Oomen vestigde er de aandacht op dat de afname van het aantal boe renbedrijven (in Zeeland 1,5 procent per jaar) op Tholen wat sneller ver loopt (2 procent per jaar). Hij wist daar verder overigens geen verklaring voor. De directeur landbouw, natuur en openluchtrecreatie betwistte dat deze vermindering van het aantal zelfstan dige agrarische ondernemingen op een koude sanering duidt, zoals wel wordt beweerd. Oomen vond dat sprake is een tamelijk natuurlijk proces: „Kou de sanering heb je pas wanneer bedrij ven echt over de rand van de bestaans- mogelijkheden kieperen". Oomen waarschuwde kinderen van boeren ervoor de overname van het bedrijf van hun ouders niet als een vanzelfsprekende zaak te beschou wen. „Er is natuurlijk een opvolgings- druk", zei hij. „Maar verdiep je eerst goed in de toekomstmogelijkheden van het bedrijf. Het besluit boer te worden is een beroepskeuze en daar dient net als bij andere beroepen een weloverwogen besluitvorming aan ten grondslag te liggen. Er bestaat niet zoiets als een recht om boer te worden". Vergeleken met collega's in andere de len van het land hebben de Thoolse boeren naar de mening van Oomen in een aantal opzichten een voorsprong. Hij noemde de mogelijkheid een naar verhouding ruim bouwplan te hante ren en de kennis en ervaring met inten sieve teelten, zoals vroege aardappe len en bloemzaad. Hij raadde de Thoolse agrariërs aan te zoeken naar uitbreiding van dergelijke teelten en daarbij de krachten te bundelen. In dit verband merkte hij op dat het hem al tijd een raadsel is geweest waarom op Tholen een goed florerende bloem zaad-studieclub bestaat, terwijl het areaal met dit gewas van jaar tot jaar toch sterke schommelingen vertoont. Vanzelfsprekend kwam in Oomens in leiding ook de zoetwatervoorziening op Tholen ter sprake. De boeren moe ten daar binnenkort beslissingen over nemen. De directeur LNO drong er bij zijn gehoor op aan toch vooral naar de toekomst te kijken. „Geen zoet water is een beperkende omstandigheid", betoogde hij. „Je houdt op die manier een produktiefactor in de min. Denk liever twee keer na voordat je nee zegt". 14 en 15 JANUARI 1989 CENTRAAL ALARMNUMMER 01184-14444 Artsen Vlissingen: zat. 0.00-24.00 uur: D, C Bom, Badhuisstraat 81. tel. 12233. Zon. 0.00-24.00 uur: A. v. d. Griek, Bat huisstraat 46, tel. 12950. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen 12.30. 13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder af spraak). Middelburg: vrij. 18.00-zat. 24.00 uur: G. J. H. Meijer, De Krammer 14 tel 14664. Zon. 0.00-24.00 uur: A. P. Bruijnzeel, Herengracht 68, tel. 15814. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen: 12.30- 13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder af spraak). Middelburg-Zuid: patiënten van de artsen Visser, Ponten, Kodde enHeere zie dienst onder Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arnemuiden: zat. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oud! Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182-: Zon. 0.00-24.00 uur: P. Kodde, Oude Vlissingseweg 13, Middelburg, tel 01180-15810. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veert en Zanddijk: zat. 8.00-zon. 23.00 uur: M. J. M. E. Mol/W. Rullens, Dorps straat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1216. West..apelle, Zoutelande, Koudeker- ke. Domburg, Aagtekerke, Biggeker ke en Meliskerke: voor de praktijken van de artsen Van Eede, Vaandrager, Noorlander en Van der Male, vrij, 18.00-zon. 24.00 uur: P. K. Noorlander, Middelburgsestraat 94. Koudekerke tel. 01185-1231. Voor de praktijken van de artsen Bou- wense en Stutterheim (ook voor Grijpskerke). Vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Stutterheim, Beukelmanstraat I Meliskerke, tel. 01186-1760. Tandarts: P. Bruijnzeel, Londensekaai 35. Mid delburg, tel. 01180-25963. Spreekuur zat. en zon. van ll.00-12.OJi uur. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. 0118i 33803, visites aanvragen van 8-9uur. Kleine huisdieren: E. F. M. v.d. Akker. Oost-Souburg, tel. 01184-6086Ö. Consult alleen na telefonische ai- spraak. Dierenartsenpraktijk 'OostkaveWe'. Oude Domburgseweg 33a te Oostka pelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Meliskerke: R. Roskam, Kelderwegl tel. 01189-2838. Spreekuur zat. van 10-12 uur en vqlj gens afspraak. Apotheken: De dienst van elke apotheek vangt as om 17.30 uur en eindigt de vrijdagmt: gen daaropvolgend. Middelburg: W. K. Hummelen, Malt 69, tel. 12134. Vlissingen: Apotheek Papegaaien- burg, winkelcentrum Papegaaienburj 24-26, tel. 66345. Wijkverpleegkundigen: Voor geheel Walcheren: via Alarmcen trale tel. 01184-14444. Verloskundige Vlissingen: vrij. 18.00-ma. 8.00 uur mevr. Klompe, tel. 71140. Middelburg: vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: mevr. Drijdijk, tel. 26045. VLISSINGEN - Het wijkcomité Bin nenstad neemt geen genoegen met de afwijzing van een subsidieverzoek voor een studie naar een woonfunctie voor het oude postkantoor aan de Ste nen Beer in het centrum van Vlissin gen. P. Visser, bestuurslid van het co mité, maakte donderdag bekend dat de bewonersgroep desnoods tot aan de Raad van State in Den Haag een be sluit van de gemeente gaat aanvech ten. Het Vlissingse college van burgemees ter en wethouders wijst in een voorstel aan de gemeenteraad een beroep te gen het weigeren van een subsidie aan het wijkcomité af. Het gemeentebe stuur is van mening dat die organisa tie geen recht heeft op geld uit de woonconsumentenpot, omdat zij geen aantoonbaar belang heeft bij een stu die naar 'wonen' in het voormalige postkantoor. Volgens het college van b en w treden wijk- en buurtcomité's op als de algemene behartigers van wijk belangen. Zij kunnen niet worden aan gemerkt als woonconsumentenorga nisaties. Opbouwwerker B. J. J. van Loon die als adviseur bij het comité Binnenstad is betrokken, liet donderdag weten de reactie van de gemeente te hebben verwacht. De verordening van Vlissin gen voor gebruik van de woonconsu mentenpot is naar zijn mening zo war rig dat het college van b en w daar alle kanten mee uit kan. Hij is van oordeel dat de gemeente een aanvraag van een bewonersgroep los van één of andere organisatie moet bekijken. Het doel én de aard van een subsidieverzoek moe ten centraal staan, vindt de Vlissingse opbouwwerker. Van Loon stelde ook dat wijkcomité's zich inderdaad met meer zaken dan belangen van woon consumenten bezighouden, maar die maken wel deel uit van hun takenpak ket. De gemeente Vlissingen probeert, al dus Van Loon, zaken recht te praten die naar de letter van de verordening kunnen. „Ik word hier heel moe van. De juridische procedures kosten lang zaamaan meer centen dan aan kwes ties van woonconsumenten wordt be taald. 't Verzandt in de bureaucratie". De Vlissingse wethouder W. Wisse van volkshuisvesting handhaaft zijn standpunt. De afwijzing van het subsi dieverzoek voor het postkantoor heeft, stelde hij, met het beleid van de ge meente niets te maken. Vlissingen wil op de lokatie postkantoor parkeerge legenheid creëren. De realisatie van een aantal appartementen in het ge bouw is eerder afgeketst. Woningcor poratie Basco had een exploitatie-op- zet gemaakt en die vertoonde een te kort van anderhalf miljoen gulden. De stichting Bouwwinkel Zeeland in Middelburg wil eventueel een nieuwe haalbaarheidsstudie verrichten. Het wijkcomité beschikt niet over finan ciële middelen om dat te bekostigen, vandaar de aanvraag voor subsidie aan de gemeente. De raadscommissie voor volkshuisvesting bespreekt dins dag de afwijzende reactie van b en w. Zij komt in het stadhuis bijeen en ver gadert vanaf 17.00 uur. MIDDELBURG. STADSSCHOUWBURG 'Dit verhaal', een programma van caba retgroep 'Purper', met Ina van Faassen, Frans Mulder en Erik Brey. Regie van Jo- han Ooms. Veel cabaretiers hebben hun pu bliek nodig om de voorstelling op gang te brengen of te houden. De laatkomer is zo'n geliefde prooi, dat je die fout - als je tenminste niet wilt opvallen - maar beter niet kunt maken. Ook de loges van de Middelburgse schouwburg zien er vanaf het toneel kennelijk zo ab surd uit, dat ze herhaaldelijk over de cabaret-tong gaan. Opvallend aan cabaretgroep 'Purper' is dat men dat soort dingen helemaal niet nodig heeft. Meer dan menig ander cabaret komt het werk van 'Purper' over als 'intrinsieke' kleinkunst. Het heeft een eigen thema, een eigen waarde. Het gebruikt nauwelijks de actuali teit, de politiek, toespelingen op de plaats van optreden. Het heeft het andere niet nodig om zich er tegen af te zetten en zo lollig te zijn. Het heeft zichzelf. Het programma komt nog tamelijk 'breedsporig' op gang met mooie, fi losofische liedjes (over de wind bij voorbeeld) en kolderieke sketches rond onder meer het boekje (vol liedjes) van Erik Brey en de verwar ring van de microfoon-zendertjes, waardoor iedereen met andermans stem praat. Maar dan al kondigt zich aan, wat in het tweede deel het enige motief zal blijken de zijn: de dood. Een thema, dat (wellicht be grijpelijk) bij het grotendeels oude re publiek helemaal niet goed aan kwam en veel ontevredenheid bleek op te roepen. Voor wie er geholpen door een vitalere leeftijd wat meer afstand toe kon nemen, gebeurde er echter veel boeiends rond dit onder werp. Kolderiek was nog het oefenen in oud worden, het trainen op kleine gebreken als blouse-voetjes en slecht zicht. Motto: 'Hoe groter het gebrekje, hoe kleiner het hekje'. Na de pauze werd geopend met de over bekende begrafenis-sketch 'Pascal' (ruwe bolster, rotte pit), gevolgd door de schitterende act rond de do nor-codicil. Twee mannen staan aan het graf van iemand, die alleen nog maar blijkt te bestaan uit eéii been. De rest is vergeven aan ande ren. Er vielen schitterende flarden nonsens te beluisteren: „Zijn dit Uw handen wel?" - „Ja hoor, prima eer- stehands". Een beetje morbide, maar toch heel raak was de sketch 'Cromatorium'. Purperiaans aan dit alles is een vreemdsoortige mengeling van ernst en bijna-slapstick, zoals in bij voorbeeld de act 'Pelgrims'. In de liedjes van cabaretgroep 'Purper' zijn woorden en muziek van gelijk belang en om beider kracht het be luisteren zeer waard. Dat vraagt uiteindelijk wel om een introvertere toeschouwers-houding dan bij het meeste hedendaagse cabaret. 'Pur per' is in die zin - hoewel ik ze als zeer modern beleef - eigenlijk een ouderwetse cabaretgroep. Er was veel clownesks; al was het alleen maar dat bekkie van Erik Brey. Maar er was toch ook veel ver stilling. Geheel in de sfeer van die verstilling voltrok zich op de ach tergrond een voortdurend wisse lend kleurenspel. Geheel in de uit eindelijk zeer levenspositieve sfeer eindigde de voorstelling met het lied 'Feilbaar'; „Ik ben een feilbaar menselijk wezen dat heb ik in de loop der jaren wel bewezen maar eéh fout die maak ik niet: ik word nooit verliefd op verdriet." Willem Nijsseti

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 20