VAN 1988 Bonn zegt geen hard bewijs te hebben in gifgasaffaire Japan neemt genoegen met sturen ambassadeur OVERWEGING KABINET de PZC vandaag vrijdagkrant Afscheid Reagan HET AANZIEN Marten Toonder akkoord met uitgave afgekeurde Bommels eubelfabriek v/isterwijk DUITSE BEDRIJVEN WEL BIJ BOUW BETROKKEN HAARDEN-KEUKENS-PARKET Vanaf morgen is In de boekhandel verkrijgbaar. Prijs 22,50 DEN HAAG (GPD) - Binnen het kabinet zijn plannen in be spreking om het verstrekken van een uitkering Algemene We duwen- en Wezenwet (aww) te koppelen aan de hoogte van het inkomen dat de overblijvende partner heeft. In een dergelijke opzet zouden zowel weduwen als weduwnaars in aanmerking komen voor een uitkering. Tot nu toe krijgen weduwnaars geen aww. Uitweg Probleem Regisseur verongelukt bij tv-opname Vertrek Boeings Offensief Werkloosheid Acties Verslaafd Record Golfbaan Vervalste papieren Te laks HET KLEURRIJKE NIEUWE WONEN. Kom nu naar Meubelfabriek Oisterwijk en ontdek het verrassend nieuwe wonen. In kleur, met onze nieuwe collecties Provence en Manor House. Maar natuurlijk ook met onze traditionele Oisterwyck- collectie. Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43, 01640-65641. Weel wind jS|2e jaargang no. 11 Vr jdag 13 januari 1989 Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182- 2950 PROVINCIAL CQURA Van onze correspondent) [WASHINGTON - „We wilden leen land veranderen, maar in plaats daarvan veranderden we rte wereld". Met die zin karakte riseerde de Amerikaanse presi dent Reagan woensdag tijdens tijn officiële afscheid van het [and zijn presidentschap, ïeagan, die volgende week vrij- plag wordt opgevolgd door Geor ge Bush, hield een 20 minuten purende afscheids-speech. Deze werd gekenmerkt door een sterk persoonlijke, enigszins senti- nentele toonzetting. Het was bok een rede waarin Reagan uit gebreid zijn eigen verdiensten lind beschreef. Jwee daarvan beschreef hij als Ijn „grootste triomfen". Als eer- Tte noemde hij het economisch fierste! en als tweede het „herstel Van onze moraal en Amerika's Ipositie als wereldleider". 1 Reagan waarschuwde tegen het communisme, maar had vriende lijke woorden over voor Sovjet leider Gorbatsjov. „Ik denk dat hij anders is. Hij probeert sommi ge dingen die mis zijn met zijn land te verhelpen. Ik wens hem het beste toe". Over Amerika als „de glanzende I stad op de heuvel" sprekend, ein digde Reagan met: „We hebben de stad sterker gemaakt, we heb ben de stad vrijer gemaakt. En I we hebben haar in goede handen I achtergelaten. Alles bij elkaar I niet slecht. Helemaal niet I slecht". De toekomstige president Bush I heeft donderdag de laatste twee lieden van zijn kabinet bekend- I gemaakt. Admiraal James Wat- kins wordt minister van energie len de voormalige minister van I onderwijs William Bennet zal I de strijd van de regering tegen I drugs leiden. Advertentie S BRUSSEL lAP) - Al jaren zit Marie Motheu naast de toilet ten van het station Brussel-Zuid om daar de frank.sk.es in ontvangst te nemen van reizigers in hoge nood. De 70-jari- ge vrouw heeft nu tot haar schrik een belastingaanslag van 110.000 frank 5.200 guldengekregen. Een belastinginspecteur van de dienst Molenbeek bleek zich enige tijd geleden onopvallend te hebben opgesteld bij de ingang van het toilet en telde een half uur lang de bin nentredende plassers. Hij berekende dat mevrouw Motheu niet minder dan 70 klanten per uur kreeg die elk het tarief van 7 franks moeten betalen. Op jaarbasis leverde hem dat een bedrag op dat ruim boven de belastingvrije som uit kwam. De vrouw kreeg een aanslag en de protesten begon nen op te klinken in de pers. Minister van financiën Philipp Maystadt liet weten dat hij van niets wist, maar dat zijn ambtenaren volgens hem geen tijd hadden om rond te han gen bij toiletten. Maar mevrouw Motheu is niet van plan zich neer te leggen bij de plasaanslag. Als haar bezwaarschrift niet wordt goedgekeurd zal zij tegenmaatregelen nemen: dan gaat zij op haar arbeidsplaats in hongerstakingtot Maystadt en zijn ambtenaren door de knieën gaan. Koppeling AWW aan het inkomen Kringen rond het kabinet gaven giste ren te kennen dat het plan een van de alternatieven is om tot een aanpassing van de aww te komen. Een herziening van de aww is allang in discussie. Eind 1987 vroeg het kabinet al advies aan de SER. Dat advies is er nog steeds niet. Sinds medio 1988 ligt er bovendien een initiatief-wetsvoorstel van het CDA- kamerlid Doelman-Pel. Op basis daar van zouden weduwnaars met kinderen onder 16 jaar vanaf 1 januari 1988 recht krijgen op een aww-uitkering van 200 gulden per maand. Recent bepaade de Centrale Raad van Beroep dat weduwnaars hoe dan ook recht hebben op aww. Naar aanleiding hiervan besloot ook de Sociale Verze keringsraad dit recht aan alle weduw naars toe te kennen. De jaarlijkse kos ten van dit besluit worden geraamd op 500 miljoen gulden, een bedrag dat niet door premieopbrengsten is ge dekt. DEN HAAG (GPD) - De Haagse uitgeverij Panda gaat de eerste in- tegralê uitgave verzorgen van alle Bommelverhalen. De geestelijk vader van deze populaire Neder landse strip, Marten Toonder, heeft de directeur van de uitgeve rij Hans Matla hiervoor toestem ming gegeven. Het is de bedoeling dat het eerste deel in 1990 zal ver schijnen. De oplage van de boeken is sterk gelimiteerd. De Bommelverhalen worden ge bundeld in veertig kloeke albums. De gehele uitgave moet vóór het eind van deze eeuw zijn voltooid. „Voor het eerst heeft Marten Toon der toestemming gegeven om zijn gehele Bommel-oeuvre bij een uit gever onder te brengen in een tekst-kritische leeseditie. Een vol ledige uitgave dus, inclusief de ver halen die Toonder liever 'onder de korenmaat' had gelaten," aldus Hans Matla. Voor hem was het een voorwaarde dat Toonder ook ak koord zou gaan met verhalen die deze laatste liever niet meer had gepubliceerd. Binnen het kabinet wordt nu een uit weg uit de problemen rond de aww gezocht. Men wil de extra last van 500 miljoen gulden niet zonder meer ac cepteren. Willen weduwnaars echter het recht op aww krijgen, waar het kabinet op zich niet tegen is, en wordt er tegelijk gestreefd naar het niet la ten stijgen van sociale premies, dan zal de aww zelf aangepast moeten worden. Dat zou kunnen door het recht op aww te koppelen aan de hoogte van het inkomen. Alleen bij geen of onvoldoende inkomen wordt de uitkering gegeven. In kleine kring zijn de diverse opties tot wijziging van de aww reeds binnen het kabinet aan de orde geweest. Over niet al te lange tijd wil het voltallige kabinet zich erover buigen. Of dan ook inderdaad besloten wordt de aww te koppelen aan het inkomen, is nog zeer de vraag. Een insider noemde een der gelijke conclusie gisteren „voorbarig". HILVERSUM (ANP) - Tros-regisseur Steef Hoff is donderdag verongelukt tijdens opnamen voor het televisie programma „De eerste de beste", die in Oostenrijk plaatsvonden. Dit heeft de Tros donderdagavond bekendge maakt. De opnamen werden gemaakt aan de oever van de rivier de Enz, nabij de plaats Admont. De 43-jarige Hoff is hierbij van een rotsblok gegleden en kwam daarbij terecht in het ijskoude water. Na een twee uur durende zoekactie werd hij stroomafwaarts aan de oever gevonden. Noortje van Oostveen vertrekt na twintig jaar bij de omroep te heb ben gewerkt. PAGINA 2 De 16 Nederlandse Boeings zijn aan een inspectie onderworpen en in orde bevonden. PAGINA 3 Minister De Korte opent het offen sief tegen de energieverspilling PAGINA 4 In de metaal-, elektronica- en elek trotechnische industrie lijkt de werkloosheid te zijn opgelost. PAGINA 5 Bedrijven die de arbeidsomstan digheden niet naleven zullen in de toekomst worden stilgelegd. PAGINA 7 In Zeeland zijn enkele honderden ouders verslaafd aan alcohol, daarvan zijn vooral de kinderen de dupe. PAGINA 15 De haven van Terneuzen heeft een recordjaar achter de rug. PAGINA 17 De gemeente Valkenisse vindt de aanleg van een golfbaan verant woord. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 15, 17,19 en 21 Sport: 22 en 23 PAGINA 9, 10, 11, 12 en 13 AMSTERDAM iGPDi - Sous-chef T. Ishikawa van het Okurahotel heeft gistermiddag de Zilveren Koksmuts gewonnen. De hoogste onderschei ding op culinair gebied in Nederland. Ishikawa won de onderscheiding met zijn menu Toque d'Argent, of. in normaal Nederlands, de Zilveren koksmuts. MOSKOU (RTR/AFP) - Reddings werkers hebben woensdag in de Ar meense stad Leninakan zes overle venden geborgen van de aardbe ving op 7 december vorig jaar. Dit heeft het officiële Sovjet-persbu reau Tass donderdag gemeld. Zij zijn gevonden in de kelder van een volledig verwoest gebouw van ne gen verdiepingen. Een van de geredden, de 50-jarige Aikaz Akopjan, vertelde aan TASS hoe zij in de kelder belandden. „Op de dag van de ramp vroeg ik vijf bu ren me te helpen om twee zware hou ten vaten uit de kelder te halen. We waren beneden toen we plotseling een enorm lawaai hoorden en de mu ren begonnen ineen te storten. Ik dacht dat de ourlog was begonnen". De mannen bleken opgesloten te zit ten. Over gebrek aan eten en drin ken hadden ze niet te klagen: de kel der stond vol met weckpotten "net ingemaakt zuur en ingemaakt fruit en groente. „Niettemin sprongen we zuinig om met het eten. Maar we hebben er geen minuut aan getwijfeld dat we zouden worden gered. „Ik moet met een zilveren lepel in mijn mond zijn geboren. In 1985, toen ik in Amoetin- ka in Tjoemen (in Siberie) werkte, viel ik van de derde verdieping. Geen schrammetje, alleen de schrik. En nu heb ik weer geluk", aldus Akopjan. Volgens TASS zijn de mannen overgebracht, naar een zie kenhuis in de Armeense hoofdstad Jerevan. Hun toestand is bevredi gend. Extra probleem vormt de groep waar voor de gewijzigde aww zou moeten gelden (alleen nieuwe gevallen of ook oude) en vanaf wanneer. De Centrale Raad van Beroep deed uitspraak naar aanleiding van twee zaken uit 1986. Daarmee is echter niet gezegd dat au tomatisch alle weduwnaars met te rugwerkende kracht tot dat tijdstip recht op aww zouden moeten krijgen. (Van onze correspondenten BONN-BRUSSEL - De Westduitse regering heeft donderdag berichten ontkend dat Bonn sinds enige tijd be schikt over gegevens van veiligheids diensten, waaruit blijkt dat in de om streden chemische fabriek in het Libi sche Rabta ook strijdgassen kunnen worden geproduceerd. De betrokkenheid van Westduitse be drijven bij de bouw staat inmiddels vast, maar de regering-Kohl zegt nog niet over voldoende hard bewijsmate riaal te beschikken om tot strafvervol ging wegens het ontduiken van de ex- portwetten over te kunnen gaan. Na de arrestatie van de Belgische transport ondernemer Josef Gedopt zal Bonn deze bewering niet langer meer kun nen volhouden, stellen waarnemers in Bonn. De 44-jarige Gedopt is directeur van de 'Cross Link Group', vijf vennoot- schapjes die hoofdzakelijk op papier zouden bestaan. Volgens berichten in de Belgische pers zouden de vijf be drijfjes samen niet meer dan twee per soneelsleden hebben, beiden familie van Gedopt. Gedopt, die al jaren zaken doet met Libië, onderhield contacten met min stens drie Westduitse bedrijven, waaronder Imhausen Chemie in Lahr. Middels vervalste ladingmanifesten zou hij Westduitse apparaten, die offi cieel Hongkong als bestemming had den, direct naar Libië hebben ver scheept. De goederen voor de Libische fabriek zouden per vrachtauto naar Antwer pen zijn vervoerd en daar op 26 februa ri zijn geladen in het op Cyprus geregi streerde vrachtschip 'Wilhelm Schul- te'. Dat was eerder uit Hamburg ver trokken met bestemming Hong Kong. Maar vanuit Antwerpen koerste het schip rechtstreeks naar de Libische haven Tripoli. De belader van het schip was G„ Intussen wordt in West-Duitsland de roep naar veel strengere maatregelen ter controle van de export van brisan te goederen steeds luider. Politici van links tot rechts vinden dat de rege- ring-Kohl tot nu toe veel te laks is op getreden en de commerciële belangen van de industrie prioriteit heeft gege ven boven de strijd tegen de versprei ding van chemische wapens. Volgens insiders is de regering-Kohl al geruime tijd op de hoogte van de trans acties met Libië, maar zitten er zoveel gaten in de exportwetgeving dat zelfs de vrijwel complete bouw van de fa briek in Rabta niet strafbaar zou zijn. Een ex-directeur van IBI in Frankfurt, de onlangs opgeheven Westduitse ves tiging van het wereldwijd opererende ingenieursbureau van de gevluchte Irakees Barbouti, noemde het onge loofwaardig dat de regering in Bonn nog steeds handelt alsof er geen kei harde feiten zijn. Een dominerende rol in de transacties speelde, volgens hem, het bedrijf Imhausen Chemie in Lahr. Dinsdagavond werd Gedopt bij aan komst op het Brusselse vliegveld Za- ventem aangehouden. Hij kwam uit Genève, waar de Cross Link Group een filiaal heeft. Omdat de man, die al enige tijd door de Belgische justitie in de gaten werd gehouden, toen nog niets ten laste kon worden gelegd, werd hij niet formeel gearresteerd. DEN HAAG (GPD) - De Japanse am bassadeur in ons land, Tadashi Otaka, denkt niet dat de verhoudingen tus sen Nederland en Japan zullen wor den geschaad, als Nederland alleen haar ambassadeur naar de begrafenis van Hirohito zal sturen. Otaka denkt dat de emoties de Nederlanders over de gruweldaden van Japanners in de tweede wereldoorlog, in Japan heel goed worden begrepen. Met de uitspraken van de ambassa deur is het argument dat de economi sche relaties met Japan zouden kun nen worden geschaad, als Nederland slechts de ambassadeur in Japan naar de begrafenis stuurt, van de baan. De vertegenwoordiger van de EG in Ja pan, oud-premier Van Agt, had eerder op die gevaren gewezen. „Ik denk dat dit de relatie tussen onze naties geen schade zal doen. We accep teren elke beslissing die Nederland neemt. Het is aan u", aldus ambassa deur Otaka in een dagbladinterview. Advertentie Het verrassend nieuwe wonen. |n de ochtend zonnige perioden, in de ■oop van de middag toenemende be volking in de avond gevolgd door re- Ven. Een naar zuid-zuidwest krimpen- We wind. toenemend 6 a 7 graden, van- Krowd aan de kust 7 tot 8 Bft. JEREVAN - Een verpleegkundige meet de hartslag van Akopjan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1