PZC Bruine rat rukt op in Zeeland 1 1 I U DOW studeert op plan waarschuwing publiek Vlissingse vissers dag eerder terug in haven Onderzoek vergiftiging drie honden in Hengstdijk provincie 17 VERSLAG 9,2 MLN TON dm 'SEVESO-PLICHT' VOOR VIJF BEDRIJVEN GEVOLG VAN ZEEDAGENREGELING Rapportage Katten VRIJDAG 13 JANUARI 1989 Videorecorders gestolen uit huizen Vlissingen eding gestolen uit vinkels in Terneuzen Schouwen-Oost en Duiveland samen in een CFO-afdeling Middelburg wil lening voor nieuw gebouw RIAGG garanderen Onbevoegde met volgeschoten fotorolletjes aan de haal Bedrijfsgebouw voor vissers in Vlissingen Inbrekers richten ravage aan in school SLUISKIL-OOST - De woning van L. D aan de Zwaluwstraat in Sluiskil- Oost is op een onbewaakt moment eeggeroofd. was al verhuisd, maar er stonden in ijn woning nog een wasmachine, een stofzuiger, enkele kasten en een bed toen hij op 4 januari voor het laatst de deur achter zich dicht trok. Hij was de laatste bewoner van de straat. Toen hij onlangs terugkeerde om de laatste spullen op te halen bleek alles weg. ecordjaar voor haven T erneuzen TERNEUZEN - De haven van Terneuzen heeft een recordjaar achter de rug. In alle havens in het werkgebied van het Haven schap Terneuzen - met uitzondering van de Braakmanhaven - werden positieve resultaten geboekt. Er werd 9,2 miljoen ton aan goederen overgeslagen, nadat het jaar daarvoor 8,9 mil joen ton was verwerkt. Het aantal zeeschepen dat de havens van Terneuzen aandeed, bleef constant: 2157. Het bruto tonna ge van de zeeschepen groeide met 1,9 procent van 10,5 miljoen naar 10,7 miljoen ton. joen ton naar 2,9 miljoen ton, een stij ging van 7 procent. De overslag van vaste brandstoffen (Ovet bv aan de Massagoedhaven en de Zuiderkanaal- haven) steeg met 12,4 procent van 1,7 miljoen naar 1,9 miljoen ton, Verbrug- Dat alles blijkt uit cijfers van het Ha- renschap Terneuzen. De overslag in Ie Braakmanhaven (Dow Benelux) laaide vorig jaar met 230.000 ton naar 1,33 miljoen ton, een daling van 6,5 jrocent. Periodiek onderhoud aan de ;rootste fabriek bij Dow Benelux be- pn dit jaar, maar vooral de grote ver schuiving van de overslag van zee- /aart naar binnenvaart waren daar aan de belangrijkste oorzaken, pe overslag in de binnenvaartsector in Be Braakmanhaven steeg daardoor «net ongeveer 450.000 ton, een stijging lan 20 procent. De daling van de over- flag in zeeschepen had directe gevol gen voor de trafiek in de twee belang- jkste goederensoorten: de aan- en af loer van olieprodukten daalde met ;6,3 procent en die van chemische pro- lukten met 7 procent. de kanaalhavens van Terneuzen aarentegen was er sprake van een tijging van de overslag van 2,7 mil- VLISSINGEN - Twee videorecorders zijn in de nacht van woensdag op don- erdag gestolen uit woningen in de emeente Vlissingen. De waarde van e apparaten bedraagt ongeveer dui- end gulden per stuk. Eén van de videorecorders is weggeno men uit een woning aan de Middenhof singel in Oost-Souburg. De andere is ontvreemd uit een huis aan de Caland- traat in Vlissingen. De ongenode gas ten zijn in beide gevallen binnen ge drongen door een deur te forceren. ERNEUZEN - In twee winkels in de oordstraat in Terneuzen zijn woens- agmiddag winkeldiefstallen ge leegd. 'it een lingeriezaak werd voor 450 gul- en onderkleding gestolen en uit een "odezaak nog eens zeven rokken. ge De Meyer verwerkte 10,6 procent meer bosprodukten en ander stuk goed, terwijl de aan- en afvoer van goe deren via de bulkterminal van datzelf de bedrijf aan de Verlengde Zevenaar- haven nagenoeg gelijk bleef. In de havens van Sluiskil steeg de overslag met 5,9 procent, een direct gevolg van een beter resultaat in de kunstmestsector (NSM). Die trafiek steeg met 25 procent naar 2,04 miljoen ton. De overslag (zeevaart) op de Rede van Terneuzen vertoonde relatief gezien de grootste stijging: met 180.000 ton naar 0,88 miljoen ton (plus 26 pro cent). Daarbij ging het voornamelijk om het lichten van zeeschepen door Ovet bv. De daling' van de overslag van de zee vaart in de Braakmanhaven had dui delijke invloed op de geïnde havengel den. De totale inkomsten daalden met 48.000 gulden naar 1,33 miljoen gulden (min 1,5 procent). De netto-gronduit- gifte beperkte zich in '88 tot 1,1 hecta re, voornamelijk uitbreidingen van verschillende bestaande bedrijven. In '87 was de uitgifte nog omvangrijk: 21 hectare, voornamelijk in verband met de vestiging van de katalysatorenfa- briek Engelhard bv aan de Verlengde Zevenaarhaven. In deze slootkant bij Kerkwerve zijn duidelijk de holen van de bruine ral te zien naast de rioolbuis. KERKWERVE - De bruine rat is in opmars. liet aantal meldingen is de laatste tijd vergeleken met vorig jaar sterk gestegen. Dc signalen over rattenoverlast komen vooral van boeren. Ook de landbouworga nisaties hebben inmiddels aan de bel getrokken. Volgens J. Landman, secretaris van de landelijke stichting Vakoplei ding Ongediertebestrijding (SVO), is er geen enkele reden voor paniek. De heer Landman, tevens directeur van de reinigingsdienstdienst Schouwen-Duiveland: „Bovendien is er in Zeeland totaal geen sprake van een bijzondere situatie want in het hele land wordt de laatste tijd meer overlast van ratten gemeld dan afgelopen jaren het geval was." De bruine rat, rattus norvegicus Ber kenhout. nestelt voornamelijk op landerijen in slootkanten. Het is de meest voorkomende rat in Neder land. De rattenpopulatie is de laat ste jaren volgens Landman vooral toegenomen als gevolg van de zachte winters. Bovendien komt het 'plaag- dier' veel gemakkelijker aan de kost dan vroeger omdat er tegenwoordi- ger altijd wel voldoende voedsel op het land aanwezig is. Op het tegen woordige platteland leeft de rat on der heel goede woonomstandighe den, aldus Landman. Bij de reinigingsdienst in Kerkwerve zijn afgelopen jaar ruim 500 klachten over rattenoverlast genoteerd: zo'n De bruine rat, of Rattus Norvegicus Berkenhout is in opmars. honderdtal méér dan in 1987. De stij ging deed zich vooral het afgelopen kwartaal voor. Veel meer dan een aantal jaren gele den graaft de bruine rat zich in aan slootkanten. Niet zo verwonderlijk, vindt directeur Landman van de Schouwse reinigingsdienst. Want de begroeiing van de slootkanten is veel ruwer geworden dan zeg maar vijfjaar geleden toen die kanten nog met bestrijdingsmiddelen werden doodgesproeid." De toename van het aantal meldin gen is voor Landman thans nog geen reden 'om er wakker van te liggen'. Het bestuur van de dienst beraadt zich momenteel over de vraag of het nodig is een gerichte bestrijdingsac- tie te organiseren. Directeur Land man sluit intussen niet uit dat dat binnenkort gaat gebeuren. Maar, maakt hij duidelijk: „Ik heb niet de indruk dat een grootscheepse be- strijdingsactie nodig is." Een medewerker van het water schap Noord- en Zuid-Beveland ver telt desgevraagd dat de rat de laat ste tijd niet alleen in toenemende mate in het buitengebied gesigna leerd wordt, maar ook binnen de be bouwde kommen aangetroffen wor den. Toch loopt het daar nog niet storm, omdat er op het land nog vol doende voedsel voor de ratten te vin den is. De meldingen op de Bevelan- den worden doorgegeven aan de rat tenvanger die in dienst van het wa terschap is. In Zeeuwsch-Vlr.anderen valt het wel mee met de overlast van de brui ne rat. Uit woorden van een mede werker van het waterschap Het Vrije van Sluis blijkt dat het met de mel dingen van de bruine rat wel los loopt. Daar steekt nog wel eens een muskusrat de kop op, en dat is een veel ernstiger bedreiging voor het waterschap. De muskusrat onder mijnt namelijk dijktaluds, met het graven van gangen en holen. Op Walcheren, zo laat een zegsman van het waterschap weten, worden net als op Schouwen-Duiveland en De Bevelanden meer bruine ratten gesignaleerd. De meldingen worden daar doorgegeven aan de betrokken gemeenten. Aanleiding tot een actie van de zijde van het waterschap is er nog niet. Enkele jaren geleden was dat, met een plaag van de mus kusrat, nog wel het geval. ZIERIKZEE - De afdeling Schou wen-Duiveland Oost van de Christe lijke Federatie voor Overheidsperso neel (CFO) wordt maandag 30 januari officeel opgericht. Zoals gemeld worden de afdelingen Schouwen-Oost en Duiveland samen gevoegd omdat zij te klein zijn gewor den om zelfstandig te kunnen blijven voortbestaan. Tijdens de oprichtings vergadering spreekt de algemeen se cretaris van het hoofdbestuur van de CFO, J. Brüning. De vergadering in het hervormd kerkcentrum in Zierik- zee begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg willen een geldlening van 3,7 miljoen voor de nieuwe huisvesting van de Regionale Instelling Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (RIAGG) garanderen omdat de provincie daartoe geen kans ziet. Het voorstel komt maandag 23 januari in de gemeenteraad. Het dagelijks stadsbestuur van Mid delburg heeft zich afgevraagd of het wel op de weg van een gemeente ligt om geldleningen van een regionaal werkende instelling als de RIAGG te garanderen. Een gesprek met gedepu teerde van volksgezondheid W. Don leerde, dat de provinciale overheid op dit terrein geen mogelijkheden heeft. Uit overleg met het Ziekenfonds Noord- en Midden-Zeeland bleek dat Middelburg financieel geen risico's loopt. Een andere overweging voor het voorstel vormt de werkgelegenheid: bij de RIAGG in de Zeeuwse hoofd stad zijn 45 personeelsleden in dienst. De instelling heeft het plan om de hui dige panden aan de Loskade te verrui len voor het pakhuis De Hoop aan de Nieuwepoortstraat. De Middelburgse raad behandelt in de komende vergadering ook voorstellen om de leges te verhogen en een krediet van 37.500,- beschikbaar te stellen voor het aanpassen van de sporthal aan de Nassaulaan aan gebruik door gehandicapten. Middelburg krijgt voor het wegwerken van niveauver schillen en het verbouwen van kleed kamers en sanitair een subsidie van bijna 26.000,- van het ministerie van WVC. De raadsvergadering begint om 14 uur. TERNEUZEN - Naar schatting veer tig tot vijftig volgeschoten fotorol letjes zijn tussen zaterdag en maan dag gestolen uit een box aan de muur bij de Hema in Terneuzen. Dat heeft de politie pas gisteren bekend ge maakt. De rolletjes lagen te wachten om opge haald te worden door de ontwikkel centrale. Voordat de koerier ze kon ko men afhalen bleken ze door een onbe kende, die de box had geforceerd, te zijn meegenomen. De politie heeft nog geen spoor van de dader, evenmin van de rolletjes. VLISSINGEN - Op het vismijn terrein in het binnenhavenge- bied van Vlissingen verrijst een bedrijfsverzamelgebouw voor dertien vissers. Zij krijgen ieder een aparte ruimte in het pand aan de Tweede Binnenhaven. Het complex vervangt een aan tal loodsen aan de Koningsweg in Vlissingen bij de oude vis mijn. De realisatie van het bedrijfsver zamelgebouw hangt direct sa men met een grondruil tussen de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) en de gemeente Vlissingen. De Schelde heeft Vlissingen de Kop van de Schel de bij het Betje Wolffplein 'ge gund' tegen een stuk grond aan de Koningsweg. De dertien vis sers behoorden tot de onderne mers die vanwege de grondtrans- actie het veld moesten ruimen. Ze wilden overigens al geruime tijd werkplaatsen bij de nieuwe vismijn aan de Eerste Binnenha ven. Ze zaten ook verlegen om meer ruimte. De aannemer Christiaansen heeft van de dertien vissers even zoveel verschillende opdrachten gekregen. De één wilde slechts een 'kale' loods. De ander wilde bijvoorbeeld ook een toilet of een keuken. Ook zeilmakerij Van de Gruiter m Vlissingen vestigt zich in het complex. De vissers zullen de werkplaatsen gebruiken voor op slag van netten, het maken van netten, laswerkzaamheden en kleine reparaties. Het verzamel gebouw wordt, verwachtte een woordvoerder van de gemeente, medio februari opgeleverd. De Vlissingse vismijn draait sinds begin dit jaar donderdag op volle toeren. De zeedagenregeling brengt vissers een dag eerder naar huis. VLISSINGEN - Het visserijbeleid breekt tradities. De Vlissingse en Ar- nemuidse vissers die gewoonlijk van af maandag tot en met donderdag vis sen, komen sinds begin dit jaar don derdag al van zee terug. De zeedagen regeling voor 1989 dwingt hen daar toe. De grote boomkorvissers mogen het eerste kwartaal maar 32 dagen op zee zijn. Visserij is al sinds het midden van de jaren zeventig niet meer een zaak van vrijheid, blijheid De eerste visvangst- beperkende maatregel werd in 1974 af gekondigd voor tong. De vissers kre gen in 1986 voor het eerst met een in perking van het aantal zeedagen te maken. Het visserijbedrijfsleven vond die maatregel goed om de overcapaci teit in de Nederlandse visserij iets te rug te dringen. De zeedagenregeling is relatief eenvoudig te controleren en maakt voor geen enkele visser een uit zondering. Minister ir G. Braks die weinig succes vol is met de vrijwillige sanering van de vissersvloot, heeft in 1989 de zeeda genregeling' aangegrepen om de capa citeit verder te beperken. De kotters met een motorvermogen tot 600 pk mogen dit jaar veertien vaardagen minder maken dan in 1988; 138 tegen 152. De grotere schepen die in Vlissin gen in ruime mate aanwezig zijn, zijn teruggezet van 172 naar 152 zeedagen. Zij mogen het eerste kwartaal slechts 32 dagen op zee zijn en het tweede kwartaal 43. Die verdeling komt niet goed uit voor hen, want juist het twee de kwartaal mogen de grote kotters geen tong aanvoeren. Wel zeedagen, maar geen vis. De visserijorganisaties proberen daarin verandering te brengen. Ze on derhandelen met het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag over het verwisselen van de cijfers. De Vlissingse en Arnemuidse vissers mogen dan tot april meer dagen uit varen en daarna juist minder. Op kor te termijn wordt resultaat verwacht van de besprekingen in Den Haag. VLISSINGEN - Dow Chemical in Ter neuzen onderzoekt hoe de bevolking het beste kan worden geïnformeerd in het geval dat een ongeluk op het be drijfsterrein gevaar oplevert voor de bewoners in de omgeving. Het betreft hier een proefproject, waarbij wordt samengewerkt met de provincie en de gemeente Terneuzen. Inlichten van de bevolking wordt bin nenkort verplicht voor chemische be drijven die volgens de in de Nederland se wetgeving ingepaste 'Seveso-richt- lijnen' kunnen worden aangemerkt als 'potentieel gevaarlijk'. Behalve Dow Chemical zijn dat in Zeeland NSM in Sluiskil en de in het havengebied Vlis- singen-Oost gesitueerde vestigingen van Hoechst Holland, Total en Euro- gas. In navolging van het chemieconcern Du Pont de Nemours in Dordrecht dat volgende week 2200 gezinnen zal infor meren over het rampenbestrijdings plan dat het bedrijf heeft opgesteld, moeten straks ook de genoemde Zeeuwse bedrijven de bevolking infor meren over het gevaar dat men kan lo pen. Het proefproject bij Dow kan na- THOLEN - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag inge broken in de mlk-school De Veste in Schuttershof in Tholen. Er verdween voor ruim vijfduizend gulden aan ma teriaal. Dit heeft de politie donderdag bekendgemaakt. Door het wc-raampje, dat geforceerd is, kan volgens de politie alleen een vrij kleine persoon naar binnen zijn ge gaan. De gehele school bleek door zocht. Er worden een cassette-recor der, een televisietoestel, een video recorder, een computer met printer en beeldscherm, drie koptelefoons en twintig diskettes vermist. De op de muur geschreven tekst 'bedankt voor het bier', overigens aangevuld met wat schuttingwoorden, gaf aan dat de on gewenste bezoekers zich ook aan de drank in het gebouw tegoed hebben gedaan. De technische recherche heeft de sporen van de inbraak veilig ge steld. der inzicht verschaffen hoe die rele vante voorlichting van het publiek het beste kan plaats vinden. Informatie van de bevolking maakt onderdeel uit van de maatregelen die Zeeuwse bedrijven met een 'Seveso- plicht' op korte termijn moeten tref fen. Vóór 9 juli van dit jaar dienen de bedrijven een externe veiligheidsrap portage bij de provincie te hebben in geleverd. De rapportage behelst onder meer een kwantitatieve risico-analyse. Aan de hand van een plattegrond moet wor den aangegeven op welke afstand in geval van een ongeluk het risico voor omwonenden te verwaarlozen, dan wel minder groot of groot is. Na inlevering' van de externe veilig- heidsrapporten, die eenzelfde status hebben als vergunningaanvragen en dus openbaar zijn, gaan provinciale in stanties na of maatregelen nodig of wenselijk zijn. Die maatregelen kun nen bestaan uit het aanbrengen van extra technische voorzieningen of, in het uiterste geval, van het afzien van opslag van bepaalde categorieën ge vaarlijke stoffen in een bepaalde om vang. Woordvoerder G. M. van Overloop van provinciale waterstaat zei donderdag op basis van ervaringen elders niet te verwachten, dat er in Zeeland ingrij pende maatregelen nodig zijn rond de potentieel gevaarlijke bedrijven. Hooguit kan sprake zijn van het aan brengen van enkele verbeteringen. HENGSTDIJK - Drie honden zijn in Hengstdijk kort achter elkaar door vergiftiging om het leven gekomen. Van twee honden staat vast dat ze door het landbouwgif Temik aan hun einde zijn gekomen. Van een derde hond is de oorzaak van de vergiftiging onbekend. De rijkspolitie heeft in middels een buurtonderzoek inge steld naar de vergiftigingen. Er is nog geen resultaat bekend. De eerste hond, het bastaardje Sita, was het eigendom van het echtpaar Versol, dierenartsen in Hengstdijk. Vlak voor Kerstmis werd het dier 's avonds uitgelaten door zijn baas. De volgende ochtend trof de dierenarts het dier dood aan. De hond had over gegeven en in het braaksel was een verdachte blauwe stof te zien, alsmede resten van witbrood. „We zijn opnieuw de route gelopen die mijn man de vori ge avond had gelopen", aldus me vrouw J. C. Versol. „We troffen in de berm van de Sint Josephstraat drie witte boterhammen aan met dat blau we spul ertussen". Het brood met het gevaarlijke beleg is door de politie opgestuurd naar het ge rechtelijk laboratorium en daar werd vastgesteld dat het om Temik gaat; een bestrijdingsmiddel voor de land en tuinbouw, met name om aaltjes te verdelgen. Wanneer een hond het in slikt krijgt hij eerst ernstige krampen en wordt overgevoelig, bijvoorbeeld voor aanraken en geluiden. Uiteinde lijk verkrampt ook de hartspier en dat is de dood van de viervoeter. Het gif werkt zo dat na het ontdekken van de eerste verschijnselen gedwon gen overgeven niet meer helpt. Vol gens mevrouw Versol bestaat er voor katten geen gevaar. Deze dieren zul len geen hapje van dit middel eten. Enige tijd na het voorval met hun ei gen hond kwam in de praktijk van het echtpaar Versol een jonge labrador die eveneens onder verdachte omstandig heden aan zijn eind was gekomen. De precies doodsoorzaak kon niet meer worden vastgesteld. Woensdag werd een spaniel het slachtoffer. De wijze waarop deze hond zijn doodstrijd moest voeren is volgens de dierenarts een aanwijzing dat ook dit dier met Te mik werd vergiftigd. Zijn baas heeft hem echter niet in de Sint Joseph straat uitgelaten maar elders in het dorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17