Zakenman Iaat zich in zijn auto krant voorlezen FNV en VNO samen op bres voor milieu Shamir positief over vredesbesprekingen Shoerette Parijse conferentie verwerpt gebruik van chemische wapens n n OVERLEG OVER AANPAK ONDER TOEZICHT VN lleine markt 3 Winterse prijsstunt MMt/ïlMklwdt I ALLES HALVE PRIJZEN KNMP royeert frauderende apothekers EVEN NAAR JAC. HERMANS WITLOF Mini-prus&Maxi-keus 50% KORTING Het wordt druk tussen de rails KRETA SUN NAVELS Perioden met regen 2 J2e jaargang no. 10 Donderdag 12 januari 1989 01184-84321 In beroep Gestolen Werkgevers Popmuziek Werkgroep Vertrek Topper I Zondag maakt Hendrie Krü- I zen van Den Bosch zijn rentree in de bekerwedstrijd tegen Vlissingen. i I Veel bewolking en tegen de middag pe rioden met regen. Wind zuid 5 tot 6 Bft., in de loop van de middag draaiend naar west 4 tot 5 Bft. Middag tempera tuur ongeveer 7 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIAL Van onze correspondent) iuSSEL - De auto wordt steeds meer een verlengstuk van het kantoor. In het lleische (en ook Nederlandse) verkeer zie je elke dag meer automobilisten It de telefoon aan het oor, bellend met het kantoor of met thuis. Er gaat geen |nuut meer verloren, want tijd is geld, nietwaar? s je al iemand in een auto de krant ziet lezen, dan staat hij of in een file of is in 't gelukkige bezit van een auto met chauffeur. Maar dat gaat veranderen: als fc aan een groepje Belgische zakenlui ligt, zal straks de automobilist-zaken- Ln al rijdend het zakennieuws kunnen 'lezen'. Fn duizend Belgische zakenmensen hebben al een abonnement genomen op Bple A. Dat is een audio-cassette die zij (nu nog) elke week in de post vinden en larop het belangrijkste zakennieuws van de week staat. 'Geschreven' door redacteuren van de bladen van de uitgeverij Roularta, zoals het economische weekblad Trends. Op de eerste cassette, die deze week is afgeleverd, staan gesproken verhalen over de handelsoorlog tussen de Verenigde Staten en de EG, een verhaal over Spanje als EG-voorzitter, een achtergrondverhaal over de beurs van Stock holm, een rapport van de OESO over de wereldeconomie en dergelijke. De cassettes zijn in twee talen verkrijgbaar, maar voorlopig vooral in het Nederlands. De zakenman - die desnoods al joggend dit voor hem onmisbare nieuws via de walkman kan beluisteren - moet er bijna 550 gulden per maand voor neertellen. Maar hoeft zo dan ook geen minuut van zijn kostbare tijd meer verloren te laten gaan. Minister De Koning in beroep tegen de uitspraak over gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de WWV. PAGINA 5 De drie Van Goghs zijn waar schijnlijk gestolen door gele- genheidsdieven. PAGINA 7 De economische vooruitzich ten voor 1989 en de jaren ne gentig zijn positief. PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) Werkgevers en werknemers gaan zich gezamenlijk inspannen voor een daadwerkelijke aanpak van de milieuproblematiek. In een gezamenlijk convenant hebben FNV en VNO afgesproken op centraal en decentraal niveau over het milieu te overleggen. De overige werkgevers- en werknemersorganisaties hebben zich inmiddels achter dit voornemen geschaard. FNV en VNO zijn tot hun initiatief ge komen vanuit het besef dat „duurza me economische groei en duurzame werkgelegenheid onlosmakelijk ver bonden zijn met een daadwerkelijke aanpak van de milieuproblematiek", aldus de verklaring. Inspanningen voor een schoner milieu zullen volgens FNV en VNO gevolgen hebben voor de overheid, de bedrijven, de werknemers en de consumenten. De overheid heeft daarbij de taak doel einden en maatregelen vast te stellen en uit de economische groei de beno digde middelen beschikbaar te krij gen. Werkgevers- en werknemersorgani saties zullen meehelpen in het formu leren van de doelstellingen van het milieubeleid. Van Lede (VNO) en Ste kelenburg (FNV) willen in samen spraak met de overige organisaties nagaan welke punten in dat gezamen lijke overleg aan de orde kunnen ko men. Daarvoor wordt een speciale werkgroep in het leven geroepen. De werkgroep zal zich ondermeer bui gen over de vraag hoe milieubeleid en een evenwichtige economische ont wikkeling kunnen samengaan en de bijdragen die het bedrijfsleven en an deren daaraan kunnen leveren. Ver dere suggesties voor het overleg zijn mogelijke financieringsmethoden en stimuleringsmaatregelen om de be schikbare technische mogelijkheden te vergroten. De werkgevers en werk nemers willen praten over financiële compensatie voor de bedrijven wan neer afwijkende Nederlandse milieu- eisen de concurrentiepositie ten op zichte van het buitenland aantasten. Bovendien zullen de organisaties hun leden stimuleren op bedrijfstak- en be drijfsniveau de milieuproblematiek daadwerkelijk aan te pakken. Steke lenburg en Van Lede erkenden giste ren dat juist op dat niveau de grootste problemen zijn. In de bedrijven kun nen concrete maatregelen tot een slechtere concurrentiepositie of ver lies van banen leiden. Aanpak van de milieuproblemen kan ook gevolgen hebben voor de loonont wikkeling, hoewel Van Lede en Steke lenburg die discussie op dit moment niet wilden voeren. „Door loon en mi lieubeleid te koppelen, bewijs je de dis cussie geen dienst",aldus Stekelen burg. Van Lede noemde gedragswijzi ging bij consumenten en producenten op dit moment belangrijker dan een discussie over de centen. VNO-voorzitter Van Lede waar schuwde bij de presentatie van het convenant overigens dat het niet de bedoeling is dat Nederland een voor trekkersrol gaat spelen in Europa en daarmee zijn economische positie op het spel zet. Te strenge regelgeving zal er volgens hem alleen maar toe lei den dat bedrijven zich elders vestigen en daar doorgaan met milieuveront reiniging. Werkgevers en werkne mers zullen op Europees niveau wel op strengere regels aandringen. WATCHET (ANP) - De negen jaar oude Gavin Nash poseert met zijn ge weer en zijn pas verkregen wapenvergunning. Hij is de jongste Brit met een schietvergunning en daarover is een storm van protest opgestoken. De afgifte van wapenvergunningen is in de Britse wetgeving echter niet aan een leeftijd gebonden. Frank Boeijen zoekt het thea ter op, hij weet niet meer waar I het met de popmuziek naartoe moet. PAGINA 11 De mijnendienst van de Ko ninklijke Marine is bezig met j en reorganisatie, er bestaat J een kans dat er schepen uit Vlissingen vertrekken. PAGINA 15 PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3, 5 en Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 9 Kunst/Cultuur en pop: 11 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 21 en 23 (Advertentie) AMSTERDAM - Een kop koffie voor VNO-voorzitter Van Lede, die woensdag bij de FNV te gast was. Op de achtergrond FNV-voorzitter Stekelenburg. JERUZALEM (RTR) - Premier Yitz hak Shamir van Israël heeft voor het eerst verklaard dat hij besprekingen over vrede in het Midden-Oosten on der auspiciën van de Verenigde Na ties mogelijk acht. Hij formuleerde zijn gewijzigde standpunt in een toe spraak tot leden van het Europese Parlement. Shamir heeft zich de afgelopen twee jaar steeds verzet tegen pogingen van de Verenigde Staten, 8e Arabische landen en zijn eigen minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres, onder toezicht van de VN een conferentie te beleggen als aanloop tot rechtstreekse vredesbesprekingen. Over de rechten van de Palestijnen ontstond een botsing tussen Shamir en de Europarlementariërs. EP-voor- zitter Lord. Plumb waarschuwde Israël dat het met een toename van geweld en een sterker isolement rekening moet houden als het niet ingaat op de vredessignalen van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO). „Ik weet dat u ernstig twijfelt aan sommige nuances en aan de geloofwaardigheid van de nieuwe positie van de PLO. Maar ik ben er zeker van dat er onder handelingen moeten komen. U moet de dialoog aangaan", hield de Brit zijn gehoor in de vergaderzaal van het Is raëlische parlement voor. Premier Shamir (Advertentie) lilif Segeersstraat 6, Middelburg Advertentie Let op: Waals komt met een winterse prijsstunt, die véél meer is dan een gewone seizoenopruiming. Als afsluiting vandeze pe- node gaan wij onze hele winter voorraad slechts kor-, te tijd voor té gek ke prijzen uitverkopen. U betaalt slechts de helft van de originele prijs PLUS btw. Voordeliger kan het niet. Alléén donder dag, vrijdag en zaterdag a.s. Kom profiteren. l ange Delft 1416 Middelburg Telefoon 01130-12036 WAALS MODE C\j Van onze correspondent) PARIJS De conferentie over che mische wapens in Parija is gister middag beëindigd met een unanie me slotverklaring waarin de 149 deelnemende landen zich uitspre ken tegen het gebruik van strijd gassen en andere middelen voor chemische oorlogvoering. De Ge- neefse ontwapeningsconferentie wordt opgeroepen een conventie op te stellen voor een verbod op de ont wikkeling, aanmaak, opslag en in zet van C-wapens. Deze conventie zou tevens moeten voorzien in een doeltreffende controle op alle be staande voorraden. Een door de Arabische landen gewenste koppe ling tussen chemische en nucleaire ontwapening wordt in de slot verklaring niet genoemd. Volgens de voorzitter van de confe rentie, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Roland Dumas, moet het slotakkoord van Parijs ge zien worden als een uiting van poli tieke wil, om voor eens en voor altijd af te rekenen met chemische wa pens. Dumas zei verder het mogelijk te achten dat in 1990 een definief ak koord kan worden bereikt dat che mische wapens buiten de interna tionale wetten stelt. De Nederlandse delegatie in Parijs was minder optimistisch dan Ro land Dumas. „Het welslagen van deze conferentie betekent nog geen garantie voor het overleg in Genè- ve". Toch gaf men aan dat 'Parijs' een opsteker was voor de Geneefse onderhandelingen, die door 40 lan den worden gevoerd. In het Parijse slotakkoord worden alle landen uit genodigd, om aan de onderhande lingstafel te komen zitten. Tot op heden was dat onmogelijk. Men kon toehoorder worden, op voorwaarde dat ieder zittend lid het daarmee eens was. Zo heeft Iran enkele jaren geleden Iraq, waarmee het in oorlog was, weten te weren. Voor veel diplo maten is deze koerswijziging een groot winstpunt. Tot de vijfdaagse Parijse conferentie werd in septem ber vorig jaar besloten, nadat Iraq massaal gebruik had gemaakt van strijdgassen in de oorlog tegen Iran en tegen de Koerdische minderheid in eigen land. De Parijse conferentie wil voorals nog, dat een controlerende functie is weggelegd voor de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. Verder wil men de ontmanteling van chemische wapens zien binnen het kader van de algemene ontwa peningsonderhandelingen. Met name op dat laatste punt was geha merd door de Arabische landen. Zij wilden een directe koppeling tus sen kern- en chemische wapens in verband met „de dreiging van Is raël", dat volgens die landen kern macht is. De Niet-Gebonden landen waren het daar in eerste instantie mee eens, maar de tijdsdruk en de gemeenschappelijke wens om tot een eensluidende slotverklaring te komen, maakten dat men bereid was tot een compromis. Shamir van zijn kant trok de geloof waardigheid van de Europese Ge meenschap in twijfel met de opmer king: „De EG heeft posities over de wezenlijke kwesties van het conflict ingenomen op een manier die men niet evenwichtig kan noemen". Israël wijst elk contact met de PLO van de hand, al heeft PLO-leider Yasir Arafat vorige maand in Genève het gebruik van geweld afgezworen en het be staansrecht van Israël erkend. UTRECHT (ANP) - Het hoofdbestuur van de apothekersorganisatie KNMP heeft woensdag een voorstel aan vaard om voor fraude veroordeelde apothekers als lid te royeren, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. De organisatie neemt scherp afstand van die apothekers die patiënten goedkope medicijnen leveren voor de prijs van dure geneesmiddelen. Een apotheker die uit de KNMP wordt ge zet, kan zijn beroep niet meer optimaal uitoefenen, zegt een woordvoerder van de apothekersorganisatie. De Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) adviseert haar le den slechts 90 procent van de apothe kersrekeningen direct te vergoeden. Bij de Dienstenbond FNV hebben zich sinds het bekend worden van de frau de bij apothekers tientallen apothe kersassistentes gemeld, die min of meer gedwongen worden het spelletje met hun baas mee te spelen. Openbaar vervoer propa geren is één ding. Zor gen dat het openbaar ver voer een comfortabele ver vanger van de personenauto kan zijn op het moment dat hele volks stammen zich als nieuwe klant aan melden, is kennelijk een heel ander verhaal. De Nederlandse Spoorwegen staan de komende jaren oog in oog met die afstand tussen droom en werkelijk heid. Deze week maakte NS de ver- voercijfers over 1988 bekend. Dat bleek een topjaar. Er werd 5 procent meer per trein gereisd dan bet jaar daarvoor. Voor 1989 wordt een nóg grotere groei onder de treinreizigers verwacht (8 procent), ook al omdat in het najaar alle studenten de beschik king krijgen over een gratis openbaar- vervoer-kaart. Om aan die plotseling grote vraag van het reizend publiek te kunnen voldoen moeten de Spoorwe gen voorlopig improviseren. Er moe ten rijtuigen worden geleend en ge huurd in België en inde Duitse Bonds republiek, oud materiaal moet langer mee dan eerst was voorzien (uitstel van sloop). En dan nog zal NS op som mige drukke trajecten en in de (week- endlspits met een gebrek aan capaci teit blijven zitten. Kortom, het zal nog tot 1992 duren voordat alle reizigers kunnen worden vervoerd in treinen, die aan de moderne eisen voldoen. Op de korte termijn dus geen aan lokkelijke concurrentiepositie voor de Nederlandse Spoorwegen. Het investeringsprogramma spoort niet met de snelle veranderingen in de ver voersmarkt. De dagelijks tergend lan ge en langdurige files op de weg begin nen steeds meer mensen uit de auto te jagen; ze nemen de trein en verwach ten zo sneller en gemakkelijker op hun plaats van bestemming te komen. Ook allerlei andere prijsmaatregelen (dal uren-kaarten, 65+ aanbiedingen, weekend-retours) hebben de trein in Nederland de laatste jaren populair gemaakt. Het effect daarvan is over rompelend zichtbaar in de cijfers. Al leen kan de leiding van NS op die structurele ommekeer in de markt van het personenvervoer niet reageren zo als eigenlijk zou moeten: de treinreizi ger alle service aanbieden die bij een eigentijds spoorwegnet hoort en hem haar daarmee als klant ook vasthou den. Want zó'n benadering is voor waarde om te bereiken dat Nederland in de toekomst verlost wordt van het probleem van dichtslibbende auto snelwegen en verstopte binnensteden. De ontwikkeling bij NS geeft aan dat het publiek inmiddels de propaganda voor het openbaar vervoer heeft inge haald. Moet, nu het zover is, worden vastgesteld dat overheid en NS soms niet in hun eigen beleidsfilosofie heb ben durven geloven? Het begint er lelijk op te lijken. Vreemd eigenlijk, want op papier zag het er allemaal zo mooi uit. Nog af gelopen zomer kwam NS zelf met het rapport 'Rail 21 - Sporen naar een nieuwe eeuw', waarin een drastische verbetering van het rail vervoer in Ne derland werd bepleit. Aan dat rapport werd een investeringsprogramma ge hangen tot het jaar 2015 in de orde van grootte van 9 tot 10 miljard gulden. En kele maanden later legde het kabinet het nieuwe Structuurschema Verkeer en Vervoer op tafel. Ook daarin plan nen voor de komende 20 jaar met de bedoeling Nederland als transport land in beweging te houden. Ook daar in grote nadruk op bevordering van het openbaar vervoer met als spil de trein. Maar terwijl de inkt van die rap porten nog nat is, wreekt zich al het feit dat de Nederlandse infrastructuur voor de Spoorwegen op dit moment (zeker in vergelijking met ons omrin gende landen als België, Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek) achter loopt en dat er tal van knelpunten zijn die een duidelijke belemmering zijn voor de groei van het treinvervoer. Iro nisch genoeg moet NS in die landen nu leentje-buur gaan spelen. De naderen de explosie aan treinreizigers zal voor het kabinet aanleiding moeten zijn om de Nederlandse Spoorwegen snel de fi nanciële ruimte te geven die het be drijf nodig heeft om achterstanden in te halen en in te spelen op de toe komst. Gebeurt dat niet, dan wordt beleid op de rails gezet dat gedoemd is te ontsporen. vdM (Advertentie) Advertentie Aanbiedingen geldig t/mza. 14 januari 1989 en alleen in filialen meteen groenteafdeling. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1