kleintjes raag naar witte chrysant erwacht na dood Hirohito Zilveren camera voor portret van Ferdi E. De Korte oneens met Rutten J Mensen met uitkering bezuinigen op voeding Actiedreiging in bouw na vastlopen van beraad DELEGATIE MIST ARAFAT GEZONDHEID LOOPT GEVAAR Nieuw middel tegen reuma I Asielzoekers In milieu 'werk aan de winkel' 232e jaargang no. 9 Woensdag 11 januari 1989 01184-84321 \Reizigers Bouw keltje Jans 'oet water anderlijde Zaalvoetbal Arafat Pittig gesprek Nog geen akkoord op conferentie chemische wapens Aanbiedingen Signaal WINTEROPRUIMING ooftman 10-50% KORTING 1Minig en droog. Later van het westen uit wolkenvelden. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Middagtempera- tmr 6 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIAL vraa die TERDAM (GPD) De Nederlandse bloemkwekers en rekening met een forse exportgroei van de witte ant naar Japan. De dood van keizer Hirohito heeft de naar witte chrysanten in Japan fors doen stijgen, rende de rouwperiode en begrafenis van de keizer, as in februari is gepland, wordt deze bloemsoort veelvuldig gebruikt. dvoerder J. Lanning van de Vereniging van Groot elaren en Bloemkwekerijen: „Als Japan erom vraagt, i wij een deel van de witte chrysanten in ons land re- ren voor de export naar dat land. Dan zal de prijs in rland zeker stijgen. Tot nu toe hebben we in Japan nog weinig gemerkt van een tekort". De laatste maanden van het afgelopen jaar werd de teelt van chrysanten in Taiwan uitgebreid met het oog op de verslechterende gezondheid van de monarch op de Japan se chrysantentroon. Maar door ongunstig weer bleef de oogst bij de verwachtingen achter. Door de grote vraag is de prijs van de bloem in Taiwan intussen al met ruim de helft gestegen. De Japanse regering is van plan 9,3 miljard yen (ongeveer 150 miljoen gulden) voor de begrafenis uit te trekken. Dit hebben functionarissen van het bureau van premier Nobo- ru Takeshita bekendgemaakt. In totaal 362 personen hebben maandag en dinsdag op de Japanse ambassade in Den Haag het condoleance-register voor de overleden keizer Hirohito getekend. Onder hen wa ren premier Lubbers, minister Van den Broek van buiten landse zaken en staatssecretaris Van Rooy van buiten landse handel. '■éi& Hewi Wijnaendts. I De heropening van het op- 1 vangcentrum voor asielzoe kers op Schiphol is opnieuw uitgesteld. PAGINA 3 |De Nederlandse Spoorwegen Ikcnnen op 1 april met een nieu- Iwe individuele vastrechtkaart \voor reizigers van 26 tot en met |59 jaar. PAGINA 5 IDe bouwproduktie in 1988 is in INederland ruim 7 procent ho- Iger geweest dan het jaar er- \voor. PAGINA 7 De provincie Zeeland en de ge steente Veere hebben de Be- peersmaatschappij Neeltje Jans opgericht, het ivachten is pu op investeerders. PAGINA 9 Je directie van rijkswater staat wil snel duidelijkheid Jover uitvoering van een zoet- Ioaterproject op Schouwen- miveland. PAGINA 11 Een al weken sluimerende rel tussen Arnold Vanderlijde en ie boksbond is in alle hevig heid tot uitbarsting gekomen. PAGINA 18 Oranje kan er prat op gaan tij- iens het toernooi om het WK taaivoetbal tenminste één mi- liuut spectaculair te hebben yespeeld. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 iinnen- en buitenl.: 3 en 5 ppinie en achtergrond: 4 Tieurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,14,15 en Sport: 18 en 19 Nederland bereid te emiddelen DEN HAAG (GPD) - Voor Nederland is mogelijk een bemidde lende rol weggelegd in het Israëlisch-Arabische conflict. Hoe wel Israël op het moment niet wil weten van een gesprek met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, denkt minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) dat „die opstelling in de toekomst mogelijk verandert". Van den Broek zei gisteren tijdens een den voor Arafats afwezigheid. De jaarlijkse bijeenkomst met de pers „binnen enkele weken een initiatief van Israël te verwachten". Van bemid deling door Nederland kan geen spra ke zijn wanneer één van beide partijen (Israël) contacten van derde landen met de PLO ontmoedigt. Maar bij een Israëlische koerswijziging kan Neder land een brugfunctie vervullen om de partijen nader tot elkaar te brengen. Een ambtelijke delegatie onder lei ding van Van den Broeks directeur-ge neraal politieke zaken Wijnaendts is gisteren naar Nederland teruggekeerd zonder dat een gesprek met PLO-lei- der Arafat heeft plaatsgevonden. De minister zei niet te weten waarom Ara fat het onderhoud met de ambtelijke missie heeft laten schieten. In Tunis verklaarde Wijnaendts het 'zeer te be treuren' dat de ontmoeting geen door gang heeft gevonden. Ook hij zei in het duister te tasten over de oorzaak daar van. PLO-vertegenwoordigers verklaarden dat het niet doorgaan van de ontmoe ting op een misverstand berust. Aan de delegatie werden excuses aangebo- PLO-leider verbleef overigens in Egyp te, waar hij sprak met met de voorzit ter van het Europees parlement, lord Plumb. In de ontmoetingen die de delegatie de afgelopen dagen met een aantal an dere PLO-kopstukken had, is het vol gens Van den Broek tot een 'pittig ge sprek' gekomen. Nederland wenste „een nader inzicht in de opstelling van de PLO", nadat Arafat het be staansrecht van Israël erkende. De ambtelijke delegatie heeft in het PLO-hoofdkwartier in Tunis de vraag op tafel gelegd hoe die uitspraak valt te rijmen met het handvest van de or ganisatie. In dat document zegt de PLO te streven naar de vernietiging van de staat Israël. In de toekomst zal Van den Broek een ontmoeting met de PLO-leider niet uit de weg gaan, zo verklaarde hij. Over zijn contacten in het Midden-Oosten zei hij „in de toekomst daarover min der spraakzaam te zullen zijn". 'Stille diplomatie' is volgens de bewindsman voorlopig de meest aangewezen weg. UTRECHT - Paul Stolk (rechts) met lege handen omdat zijn winnende foto niet openbaar wordt gemaakt. Naast hem Bert Verhoef. UTRECHT (GPD) De Zilveren Camera, de prijs voor de beste persfo to, wordt over '88 uitgereikt aan ANP-fotograaf Paul Stolk. Het gaat om een portret van Ferdi E„ gemaakt tijdens de reconstructie van de moord op Ahold-topman Gerrit Jan Heijn. De plaat wordt door de Stichting Zilveren Camera niet vrijgegeven. Zij vreest schadeclaims van de geportretteerde. Volgens het Nederlandse auteursrecht kan een geportretteerde bezwaar maken tegen de publikatie van een foto indien hij meent dat zijn belan gen daardoor worden geschaad. In het geval van Ferdi E, is dit niet on denkbeeldig, meent de stichting, die voor de beste plaat de keuze had uit 549 foto's en 56 dia's in de categorie nieuws. Fotojournalist van het jaar is de free-lancer Bert Verhoeff geworden. Hij fotografeert onder meer voor De Volkskrant. DEN HAAG (GPD) - Minister De Korte van Economische Zaken is het oneens met de optimistische kijk van zijn topambtenaar Rutten op het verloop van de economie in de jaren negentig. „Er is geen enkele reden voor een hal leluja-stemming. Bij een verhaal als dat van Rutten zijn kanttekeningen te zetten", aldus de minister gisteren in een gesprek met journalisten. Rutten gaf vorige week m het blad ESB een optimistisch beeld over de economie in de komende jaren. De Korte vindt dat Rutten zijn eigen visie op de economische ontwikkeling mag hebben, maar hij wees er nadruk kelijk op nog andere adviseurs te heb ben, die met minder rooskleurige ver halen komen. Hij noemde daarbij de plaatsvervanger van Rutten, Weck, en directeur-generaal energie, Dessens. De vooruitzichten in 1988 en 1989 zijn voor De Korte geen reden voor euforie. De minister rekende voor dat als de economische groei niet op 3,5 maar op 2,5 procent uitkomt, er nauwelijks geld over blijft voor loonsverhogingen. Hij gaat ervan uit dat een procent wordt gebruikt voor scholing en werk gelegenheid en het milieu ook een half procent opslokt. Voor eenmalige loonsverhogingen is dan nog een pro cent over, terwijl normale verhogingen beperkt moeten blijven tot compensa tie van prijsstijgingen. Die 1 procent ruimte voor eenmalige loonsverhogin gen is lager dan in de afgelopen jaren. ROTTERDAM, RIJSWIJK (GPD) - Onder de naam Oscorel brengt de Amerikaanse SmithKline Beekman Corporation deze maand een n.euw antirheumaticum op de markt, dat een aanzienlijke verbetering kan be tekenen in de behandeling van reu mapatiënten. Het middel, waarvan per etmaal slechts één capsule dient te worden in genomen, bevrijdt de patiënt vieren twintig uur achtereen van pijn en het remt ontstekingen. De werking van Oscorel, dat de be weeglijkheid van reumapatiënten ten goede komt, berust op het fysische ver schijnsel osmose, waardoor de werkza me stof gedurende vierentwintig uur geleidelijk vrijkomt. DEN HAAG (GPD) - Ruim tachtig procent van de mensen met een mini mum inkomen bezuinigt op de maal- BUDAPEST (AFP/UPI) - Binnen enke le weken wordt een begin gemaakt met de gedeeltelijke terugtrekking van de Sovjetrussische troepen uit Hongarije. Dit heeft de secretaris-ge neraal van de Hongaarse communis tische partij, Karoly Grosz, verklaard in een dinsdag gepubliceerd inter view met een Japanse krant. De Hongaarse minister van defensie, Ferenc Karpati, verklaarde voor de Hongaarse televisie dat de voorberei dingen voor het vertrek zo goed als af gerond zijn. Onder de eenheden die zullen worden teruggetrokken zijn een pantsereenheid, een bataljon para chutisten en enkele eenheden voor luchtaanvallen, aldus Karpati. (Van onze correspondent) PARIJS Op de internationale con ferentie over chemische wapens in Parijs was dinsdagavond laat nog geen akkoord bereikt over een een sluidende slotverklaring. Diploma ten uit de in twee blokken verdeelde 145 landen het westen plus de Sov jetunie en China enerzijds en ander zijds de niet-gebonden landen en de Arabische staten zeiden te ver wachten dat er wel een gezamenlijke verklaring zal komen. De conferentie eindigt vanmiddag. Om zo'n overeenkomst te bereiken, moeten nog wel een aantal knelpunten worden weggenomen. BRISBANE (AP) - Krokodïllenvanger Breek Caldwell met hoed) bij een gevaarlijke vangst: een meer dan vijf meter lange en circa duizend kilo ivegende krokodil. Het monster zwom de laatste tijd, tot schrik van de bevolking, rond in de Proserpine rivier in de Australische staat Queens land. Het is de bedoeling dat het dier de voornaamste attractie wordt van een kwekerij van soortgenoten in de omgeving. tijden. Bijna driekwart doet dat door minder vaak (mager) vlees te eten, 44 procent bezuinigt op fruit en 30 pro cent op groente. Dat blijkt uit een gis teren gepubliceerd onderzoek van Konsumenten Kontakt onder 346 mensen met een inkomen tussen de duizend en tweeduizend gulden netto per maand. Bezuinigen op maaltijden betekent vaak dat mensen met een laag inko men minder gevarieerd eten. De nood zakelijke variatie voor een gezonde voeding kan daardoor onder druk ko men te staan, zegt Konsumenten Kon- takt. Twaalf procent van de onder vraagden zegt ook regelmatig maaltij den over te slaan. De meeste mensen met een laag inko men die geld besparen op voedsel, eten vaker blikgroente, rijst, macaroni en peulvruchten. Van 73 procent van de ondervraagden die bezuinigen op vlees, gebruikt 26 procent kleinere porties en koopt 14 procent aanbiedin gen of vlees dat 'aan de datum is'. In plaats van magere vleessoorten koopt 40 procent goedkoper, vetter vlees. De onderzoeksresultaten zijn ver werkt in het rapport 'Eten op bij standsniveau', dat werd aangeboden aan de werkgroep 'De arme kant van Nederland' van de Raad van Kerken. Directeur L. Donia van Konsumenten Kontakt wees er bij de presentatie op dat er in Nederland een tweedeling aan het ontstaan is tussen de minima en de hogere inkomensgroepen. „Uit eerdere onderzoeken van Konsumen ten Kontakt is gebleken dat lage inko mensgroepen het laatst bezuinigen op voedsel. Nu gebeurt dit toch, een teken hoezeer mensen met een sociaal mini mum in <}e problemen komen". Daar naast is er volgens de consumentenor ganisatie het sociale aspect van bezui nigen op eten. „Zeventig procent van de ondervraagden zegt bijna nooit gas ten te eten te vragen. Dit vergroot hun isolement". Overheid en bedrijfsleven beginnen de laatste tijd - zo lijkt het tenminste - op allerlei terrein een soort wils overeenstemming te berei ken over gezamenlijke actie tot red ding van het milieu. Gisteren viel daarvan nog een voorbeeld te signale ren toen minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat een rapport kreeg aangeboden over de sanering van ver vuilde waterbodems in Nederland. Dat rapport was het resultaat van een onafhankelijke commissie, die enkele tientallen bij haar ingediende plannen tot grote schoonmaak van sterk ver ontreinigde havenbodems in Neder land op hun uitvoerbaarheid had beoordeeld. Plannen, afkomstig van aannemings- en baggerbedrijven en ingenieursbureaus. Het departement van verkeer en waterstaat heeft tot nu toe veertig miljoen gulden voor deze vorm van bodemsanering uitgetrok ken. Onder de voor uitvoering aanbe volen plannen valt - zoals eind vorig jaar al in deze krant uiteengezet - de schoonmaak van enkele Oosterschel- dehavens. Minister Smit-Kroes is nog al in haar nopjes met deze 'experimen tele aanpak' en ze voorziet in de be- strijuing van de milieuvervuiling meer 'werk aan de winkel"voor het bedrijfs leven. Milieuzorg is niet alleen een kos tenfactor. In de marktsector brengt bescherming van onze leefom geving ook produktie, werkgelegen heid en zelfs export binnen. Dat is geen nieuwe ontdekking, maar een waar heid als een koe. Het merkwaardige is alleen dat deze redenering in het be drijfsleven lange tijd naar de achterste hoeken van het magazijn werd verban nen, op de schappen met het opschrift 'bij gebrek aan beter'. Zeker, er zijn on dernemingen die zich al jaren geleden geheel of gedeeltelijk hebben toege legd op milieutechniek en aanverwan te gebieden Toch had het allemaal niet de brede belangstelling die er nu voor begint te ontstaan. Want het ex periment van minister Smit-Kroes met inschakeling van het bedrijfsle ven voor de sanering van de waterbo dems spoort precies met de opmerkin gen die KNOV-voorzitter Kamminga deze week maakte in zijn nieuwjaar stoespraak over de inspanningen on dernemend Nederland zich in de naas te toekomst zal moeten getroosten in het belang van het milieu. Kamminga sprak over de 'voortrekkersrol van Ne derland in Europa'. En die wordt er nog interessanter op wanneer de Ne derlandse overheid en het bedrijfsle ven ook met wetenschap en techni sche innovatie beter op elkaar inge speeld raken. In het werkgelegenheidsbeleid van Nederland heeft de factor milieu zorg altijd een bescheiden rol ge speeld. Daarin zou ook verandering kunnen komen nu het milieu in de po litiek over een breed front hoge priori teit krijgt. De verklaring onder het motto 'Om de kwaliteit van de toe komst', waarmee het PvdA-bestuui gisteren naar buiten kwam, stelde het milieu zelfs boven koopkracht. En dat dan met de filosofie dat grotere aan dacht en meer geld voor milieubeheer zich in feite terugbetaalt via werk én het milieu. Trouwens, in de jaren 1976-'86 heeft Nederland een miljardeninvestering in het milieu ge stoken via de bouw van de stormvloed kering in de Oosterschelde. Dat pro ject was destijds toetssteen van het milieubeleid van het kabinet-Den Uyl. Overheid en bedrijfsleven hebben de bouw van die pijlerdam in nauwe sa menwerking ontwikkeld en uitge voerd. Na afloop daarvan viel er een gat. Nu de politiek opnieuw grote fi nanciële offers vraagt in het belang van het milieu, veert de interesse in het bedrijfsleven op om mee te lopen over de rand van het technisch kunnen en op die ontwikkeling in te spelen. Ac tie wekt reactie, - een ontwikkeling die moet worden aangemoedigd. vdM. (Advertentie) H. Noordegraaf van de Raad van Ker ken, die het rapport in ontvangst nam, meende dat het onderzoeksre sultaat de gevolgen van korting op in komens goed zichtbaar maakt. „Een duidelijk signaal voor de politiek. Het inkomensbeleid moet worden bij gesteld", aldus Noordegraaf. Plein 1940 nr. 2-4, 4331 LH Middelburg Tel. 01180-12560. mm DEN HAAG (GPD) De onderhandelingen over de nieu we bouw-cao zijn gisteravond totaal vastgelopen. Werk gevers en werknemers zijn het in vergaande mate oneens over de arbeidstijdverkorting (atv) in de bouw. Daarnaast vinden de bonden de loonsverhoging en de vut-regeling die de werkgevers bieden, onvoldoende. Partijen gaan eerst hun achterban raadplegen voordat een nieuwe af spraak over onderhandelingen wordt gemaakt. Volgens de Bouw- en Houtbond FNV komen acties echter steeds dichterbij. Het grote geschilpunt in de vijf onderhandelingsronden tot nu toe is de arbeidstijdverkorting. De werkgevers willen een verschuiving van de roostervrije dagen van de zomer naar de winter. Bovendien willen ze een aantal roostervrije dagen laten vervallen en vervangen door arbeidstijdver korting per dag. De bonden zijn bereid over verschuiving van roostervrije dagen naar de winter te praten, maar eisen in ruil daarvoor wel meer atv. Arbeidstijdverkorting per dag is voor hen on bespreekbaar, omdat het beoogde effect (meer werkgele genheid in de bouw) daarmee verloren gaat. De werkgevers zijn echter niet bereid over iets anders te praten dan hun eigen voorstel. Ook de loonsverhoging die de werkgevers bieden, ander half procent, wordt door FNV en CNV te laag gevonden. Een derde geschilpunt is de vut-regeling, waarvoor de werkgevers nog maar voor drie jaar een garantie willen ge ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1