rappen over bommen in bagage vertragen liiehtverkéer Schiphol \ersoneel toetanchamon Kans akkoord chemische wapens Ekeukehs ZUURKOOL EN ZUURK00LSPEK cfi 7iinrLnnl 49 schelphorst 1 ÈÏIISr - Kunstschilder Dolf Henkes overleden Student wint prijs van 50 miljoen GEEN AANWIJZINGEN VOOR OPLICHTING Subsidies De keizerlijke begrafenis W^Hoottman Onbestendig ^2e jaargang no. 8 isdag 10 januari 1989 Apotheken Milieu Resultaten rolitie Supertrainer Fi, t onderzoekt wielophanging va i type Uno Schemerlamp naturel, pak 500 g Zuurkoolspek, vacuüm verpakt, QQ 100 gram O^/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. WINTEROPRUIMING 10-50% KORTING mEerst regenachtigoverdag over- Igaand in opklaringen en enkele buien. 1 IKans op onweer en hagel. Maximum 1 temperatuur omstreeks 7 graden. VAN! mjhuhw* DMG PROVINCIAL DEN HAAG GPD) - Grappenmakende passagiers, die zeg- m een bom in hun bagage te hebben, zorgen dezer dagen voor forse vertragingen op Schiphol. In enkele gevallen hebben maatschappijen geweigerd zulke passagiers te ^«•voeren. De rijkspolitie, die de laatste tijd toch al op IKerP staat, heeft daardoor af en toe veel extra werk. Vooral nadat op de tv werd getoond dat men „makkelijk" explosieven aan boord van vliegtuigen zou kunnen krij- Jndagavond ontstond opschudding, toen een man bij de ^■heckbalie van de KLM passagiers vroeg een tas te willen jenemen naar het vliegtuig. Het ging om een vlucht naar Jntreal. De passagiers weigerden en een van hen lichtte de i ijkspolitie in. Die stelde een onderzoek in, maar noch de lm noch de tas werden gevonden. De rijkspolitie op Schiphol zegt dat er de laatste dagen nogal wat gevallen zijn geconstateerd van passagiers die zeggen een bom of een wapen in hun bagage te vervoeren. De politiemensen verzoeken dan eerst niet zulke grappige beweringen te willen doen. Maar als men volhoudt- en dat is enkele keren gebeurd- wordt de bagage van alle passa giers onderzocht. In sommige gevallen moet die bagage dan uit het ruim van het vliegtuig worden teruggehaald. Dat geeft flink tijdver lies. In enkele gevallen, zo weet de politie te melden, heb ben maatschappijen geweigerd bepaalde passagiers te ver voeren. Dat is de bevoegdheid van de maatschappijen, niet die van ons, aldus de woordvoerder van de Dienst Lucht vaart Rijkspolitie Schiphol. De rijkspolitie overweegt passagiers die grappen maken over bommen e.d. te bekeuren. Politie pakt drie plegers aanslagen DEN HAAG (GPD) - Een telefoon team van de Consumentenbond verwerkte maandag via 'De Medi- cijnlijn' zeshonderd gesprekken. Op de eerste dag van deze actie voor een gezonder medicijngebruik stond de telefoon bij de bond roodgloeiend. Uit de reacties blijkt dat gebrek aan informatie over de geneesmiddelen en de hoge tarie ven een belangrijk onderdeel van de klachten vormen. Het is niet de bedoeling dat via de Medicijnlijn medische adviezen worden verstrekt. De bond stelt met nadruk dat zij geen doktertje wil spelen. Een woordvoerder: „We krij gen ook vragen als „Kan ik die twee medicijnen naast elkaar gebrui ken?". In die gevallen verwijzen we meestal door naar arts of apothe ker". De Medicijnlijn is deze week dagelijks vanaf negen uur te berei ken. De Consumentenbond wil de ervaringen van mensen met medi cijnen inventariseren. Op basis daarvan zal men voorstellen doen tot verbetering van de situatie. DUN HAAG (GPD) - De Haagse politie heeft met de bekentenis van drie Hagenaars een reeks bomaanslagen in de stad tot een oplossing gebracht. Het trio, werknemers van het beveili gingsbedrijf Toetanchamon, heeft bekend aanslagen te heb ben gepleegd op het uitgeversconcern Sijthoff Pers, op het sta dion van FC Den Haag en op wethouder Duivesteijn van ruim- ^telijke ordening en stadsvernieuwing. Het vermoedelijke brein achter de aanslagen, directeur H. van Toetanchamon, is ha?r bet buitenland gevlucht. Interpol is ingeschakeld om de ïferblijfplaats van de man te achterhalen. De zaak kwam aan het rollen, toen twee werknemers van Toetanchamon eind december werden gearresteerd op verdenking van diefstal in een be drijf in Vianen. Aanvankelijk ontken den de verdachten iets te maken te hebben met de bomaanslagen op Sijt hoff Pers en FC Den Haag. Pas deze week gaven zij toe in november brand te hebben gesticht in het hoofdkan toor van Sijthoff in Rijswijk en in de stadsvestiging van het bedrijf in Den Haag. De ene bekentenis volgde toen de an dere op. De verdachten gaven toe brand te hebben gesticht in een uit- deelpost van de Haagsche Courant, in het kantoor van de Goudsche Courant en in het pand van de gemeentelijke sociale dienst in Den Haag. Ook be kenden zij het plaatsen van een auto bom voor het kantoor van Sijthoff Pers, het ingooien van de ruiten van de woningen van directieleden van Sijt hoff en het afsteken van een vuurwerk- bom in het stadion van FC Den Haag. ten. De aanslagen op Sijthoff worden in verband gebracht met een artikel in de Haagsche Courant, waarin werd gemeld dat een aantal werknemers van Toetanchamon een 'justitieel ver leden' heeft. Nog geen 24 uur na die publikatie vlogen bij Sijthoff de brandbommen door de ruiten. De aan slag bij FC Den Haag vloeit vermoe delijk voort uit het feit, dat Toetan chamon het stadion niet langer mocht beveiligen. Maar over het motief van de aanslag op het leven van wethou der Duivesteijn tast de politie nog volledig in het duister. De afdeling rechtspraak van de Raad van State bepaalde gisteren dat Toe- tachamon geen vergunning krijgt voor beveiligingsactiviteiten. De minister van justitie had die vergunning gewei gerd. Het bedrijf was tegen die weige ring in beroep gegaan. DEN HAAG (ANP) - Haagse politie mensen bezig met de huiszoeking in het gebouw van Toetanchamon. (Van onze correspondent) PARIJS De Arabische landen zijn toch bereid afbraak van chemi sche wapens los te zien van die van atoomwapens. Die verandering van standpunt vergroot de kans op een eenduidige verklaring ter af sluiting van de internationale con ferentie over chemische wapens, die op initiatief van de Amerikaan se president Reagan en diens Fran se collega Mitterrand in Parijs wordt gehouden. Tijdens een besloten vergadermara thon van de Arabische delegaties hebben de Egyptenaren en de Saou- di's maandag water bij de wijn ge daan. Nadat de niet-gebonden lan den lieten weten de koppeling wel belangrijk te vinden, maar er geen halszaak van te willen maken, nam men gas terug. Zondag waren het vooral Syrië, Lybië en Irak die een koppeling wilden tussen verminde ring van het aantal kernbommen (vooral die Israël zou bezitten) en de chemische wapens, die bekend staan als 'de atoombommen van de armen'. Nu is dat punt „van minder belang, en mag het zeker de confe rentie niet doen mislukken. Het is immers de bedoeling van de bijeen komst een impuls te geven aan de onderhandelingen in Genève, niet om ze te frustreren", aldus een Egyptische zegsman. In de zogeheten besloten conferen tie, waar al sinds zaterdag wordt vergaderd over de slotverklaring, zit dus enig schot. Aan de tweede ver sie, die gisteren werd voorgelegd door de Franse organisatoren, zit ten nog wel wat voetangels en klem men. De Amerikaanse delegatie wil perse vermeld hebben, dat het ge bruik van chemische wapens 'in strijd is met internationale wetten'. Velen gaat dat niet ver genoeg, maar de VS-delegatie staat op deze for mulering, omdat de uitleg van die wetten zodanig is, dat het eerste ge bruik strijdig is met het Protocol van Genève uit 1925, maar een 'che misch antwoord' niet. Ook Neder land behoudt zich nog altijd het 'recht van antwoord' voor. Veel apotheken en apotheek- houdende artsen berekenen voor goedkope medicijnen de prijs van dure geneesmidde len. PAGINA 5 Het bedrijfsleven zou zich meer inspanningen moeten getroos ten voor het milieu. PAGINA 7 Het bedrijfsleven in Zeeland heeft het in 1988 uitstekend ge daan, de werkgelegenheid is eveneens toegenomen. PAGINA 9 De Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef heeft minis ter Van Dijk per brief ge vraagd om meer politie aan zijn gemeente te geven. PAGINA 10 I Wim Ovaa is er nog niet uit, de trainer van Bevelanders zoekt een nieuwe uitdaging PAGINA 15 I Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 I Opinie en achtergrond: 4 I Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,10 en 11 ISport: 13,14 en 15 TERDAM (ANP) - Fiat wil een „preventieve controle" uitvoeren aan (tejarmen van voorwielophanging van het type Uno. ^9 gebruik in de Noordzee-landen .«Heen „buitengewoon moeilijk" v-u- Afgelopen vrijdag gaf een van de ver dachten toe een schemerlamp met ex plosieven te hebben gezonden aan de Haagse wethouder Duivesteijn. De lamp, die niet was geëxplodeerd en inmiddels was geschonken aan de chauffeur van de wethouder, werd vervolgens door de politie opgehaald en door het Explosieven Opruimings commando van de Koninklijke Land macht ontmanteld. Twee van de drie verdachten hebben gezegd, dat zij hebben gehandeld in opdracht van directeur H. van Toetan chamon. Of dat ook gold voor de lamp bij wethouder Duivesteijn, wilde de derde verdachte niet zeggen. Hij gaf al leen toe in opdracht te hebben gehan deld. De drie Hagenaars zijn voorge leid aan de officier van justitie en voor tenminste 30 dagen in voorlopige hechtenis genomen. Hoewel de verdenkingen van meet af aan in de richting van directeur H. we zen, is de politie er niet in geslaagd de man te arresteren. Volgens politie- voorlichter Nico Laterveer waren er weliswaar vermoedens, maar geen harde feiten om de directeur voor ver hoor te kunnen aanhouden. Die kwa men pas na de bekentenissen van de drie verdachten. Over de motieven van de aanslagen hebben de daders nog niets losgela- ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdam se kunstschilder Dolf Henkes is maan dagavond plotseling overleden. Hij is 85 jaar geworden. Dit heeft zijn fami lie bekend gemaakt. Roelof Lucas Johannes Henkes werd in 1903 geboren in Rotterdam, op Ka- tendrecht. Hij is daar heel lang blijven wonen. Later woonde hij enige tijd in Parijs en op CuraCao. Van beroep was Henkes aanvankelijk machinist bij de koopvaardij. Als schilder was hij autodidact. Hij heeft altijd geweigerd zich bij een of andere „richting" aan te sluiten. In 1944 tekende Henkes de verwoes ting van de Rotterdamse haven. Hij maakte vele wandschilderingen, ook buiten zijn woonplaats. Zo maakte hij voor de ontvangsthal van de luchtha ven van CuraCao een fresco. Naast wandschilderingen schilderde Henkes vooral stillevens, figuren en landschappen. (Advertentie) i Loskade 45 Middelburg 01180 - 2 91 Ol (Advertentie) Justitie ziet af van strafvervolging ABP Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. ■halt, zou na enkele jaren kunnen lei en [tot een langzame aantasting van e mechanische weerstand van de Dit ongemak, dat volgens Fiat is epëi kt tot „enkele sporadische geval- en (i op 10.000)" is veroorzaakt door ®Sfflfc>nregelmatige verstuiving bij het huismerk Zuurkool huismerk zonder zwoerd, MAASTRICHT (GPD) - De officier van justitie in Maastricht ziet af van een strafvervolging tegen het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen. Het strafrechtelijk onderzoek naar eventuele valsheid in geschrifte en/of oplichting door het ABP als aanvrager van bouwkosten subsidies is in december jl. afgeslo ten. Daaruit bleek weliswaar dat 'in een aantal gevallen' sprake is geweest van valsheid in geschrifte, maar justi tie in Maastricht heeft geen aanwij zingen gevonden dat er sprake zou zijn van oplichting. Een van de redenen waarom het open baar ministerie het ABP niet straf rechtelijk gaat vervolgen, is dat de subsidieregelingen van het ministerie van volkshuisvesting voor meerdere uitleg vatbaar waren. De Maastrichtse rechtbank wijst in dit verband op de uitkomst van de parlementaire enquê tecommissie, die signaleerde dat het in de genoemde regelingen ontbrak aan controle en duidelijkheid. „Het strafrechtelijk onderzoek heeft dezelfde tekortkomingen vastgesteld, en bovendien aanwijzingen opgele verd dat ook andere institutionele be leggers op een met die van het ABP vergelijkbare wijze hebben geope reerd". Het onderzoek rond mogelijke mal versaties bij het ABP begon in 1986, toen het ambtenarenpensioenfonds verdacht werd van het krijgen van (teveel) subsidies voor bouwen van woningen, door te lage stichtingskos- ten op te geven. Ook zou het ABP bouwsubsidies hebben gekregen, ter wijl geen aanspraak op de destijds geldende regelingen gedaan had kun nen worden. Dat onderzoek was een voortvloeisel van de beruchte ABP- affaire, waarin ex-ABP-directeur Masson centraal stond. De rechtbank in Maastricht denkt echter dat het geen zin meer heeft om - na onder andere de voormalige direc teur beleggingen Masson - nu ook nog Direct na het overlijden van de Japanse keizer Hirohito herhaalt zich in Ne derland de discussie, die al drie maanden geleden werd gevoerd: van welk niveau moet de de legatie van ons land zijn naar de begra fenis in Tokio op 24 februari? Het na derend einde van de Japanse monarch maakte tóen al meteen heftige emo ties los bij de slachtoffers van geweld daden van de Japanners in de tweede wereldoorlog. Gewelddaden die in naam van dezelfde keizer, goddelijk symbool voor de Japanners, zijn be dreven. Officieel is de zaak van de Ne derlandse aanwezigheid blijven rus ten, al deed minister Van den Broek van buitenlandse zaken wel meteen de uitspraak dat hij zelf als bewindsman in ieder geval naar de rouwplechtighe- den in Tokio zou gaan. Hij beschouw de het optreden van de pressiegroepen uit het verzet in (voormalig) Neder- lands-Indië en dat van een aantal Ka merleden als een inmenging in het bui tenlands beleid. Ditmaal is de vraag van de samenstelling van de Neder landse afvaardiging naar Hirohito's begrafenis in het kabinet wel aan de orde. Het is logisch dat daarbij naar een evenwicht wordt gezocht tussen alle belangen die in de verhouding tot het land van deze keizer spelen. Naast emotioneel bewogen Neder landers met nog steeds de schrik beelden voor ogen van wat zich bijna vijftig jaar geleden in Japanse interne ringskampen en aan de Burmaspoor- weg heeft afgespeeld, staan bij de beoordeling van zo'n tamelijk delicate kwestie ook altijd mensen klaar die al leen maar op de export en de waarde van de yen letten. Zij vinden dat de economische belangen en handelsbe trekkingen met Japan vandaag voor-" op staan en dat de Japanners niet bele digd mogen worden. Maar bij de afwe ging die het kabinet moet maken gaat het niet alleen om die twee uitersten. De naoorlogse betrekkingen tussen Nederland en Japan zijn van een goede kwaliteit en zijn op dezelfde wijze ge normaliseerd als na 1945 met de Duit se Bondsrepubliek is gebeurd. Het ge voelige punt in de onderlinge relatie met Japan is steeds de figuur van de 87 jaar oud geworden keizer Hirohito ge weest. Dat gold bij officiële bezoeken van leden van het koninklijk huis aan Japan, die hun opwachting maakten bij hem (Beatrix als kroonprinses drie maal): het speelde sterk bij het bezoek van de keizer aan Nederland in 1971. Een deputatie naar de begrafenis on der leiding van minister Van den Broek ligt dan ook het meest voor de hand. Met de dood van de Japanse keizer is trouwens een tijdperk afgeslo ten. Hirohito werd nog door velen be schouwd als een van de langst levende herinneringen aan de verschrikkingen van de tweede wereldoorlog; voor Ja pan zelf ook als de herinnering aan de nederlaag en de grondwet die het land door de geallieerde bezetters kreeg op gelegd. Hirohito's zoon en opvolger, keizer Akihito ziet zichzelf als het sym bool van het nieuwgeboren Japan. In zijn eerste toespraak heeft hij gezegd het vredesimago van zijn land te willen uitdragen, nu Japan internationaal een steeds meer leidende rol verwerft. Akihito's verklaring dat ook hij de na oorlogse grondwet zal respecteren, wordt gezien als een signaal dat Japan niet van plan is te streven naar een overheersende militaire rol in de we reld. Dat dan in tegenstelling tot na tionalistische stromingen in het land, die wel deze neiging zijn toegedaan. Nederlands afvaardiging naar de be grafenis van Hirohito heeft daarom niet alleen met de door het verleden belaste relatie tot Japan, maar min stens zoveel met de toekomstige be trekkingen te maken. vdM. het ABP te vervolgen. Geen van de be trokken topfunctionarissen van het ABP is immers meer in dienst bij het pensioenfonds. „De officier van justi tie heeft voorts de overtuiging dat het niet voor de hand ligt dat dit soort fei ten bij het ABP zich zullen herhalen. Uit speciaal preventief oogpunt is strafvervolging evenmin aangewe zen", aldus de bekendmaking van jus titie Maastricht. Kamerlid Rein Hummel (PvdA), in dertijd zelf lid van de parlementaire enquêtecommissie die de bouwsubsi dies behandelde, toonde zich tevreden met dit besluit van justitie Maastricht. „Wij hebben in onze verhoren steeds een scheiding betracht tussen de par lementaire en strafrechtelijke kant van deze zaak. De commissie is inder tijd tot de conclusie gekomen dat in elk geval niet opzettelijk gefraudeerd is. Die conclusie heeft de officier van justitie overgenomen. Ik denk dat dit een opluchting moet zijn voor alle be trokkenen", zei Hummel. NEW YORK (AFP) - Een Nige- riaanse student in de Verenigde Staten heeft in een loterij een prijs gewonnen van 26 miljoen dollar (ruim 50 miljoen gulden). Hij kocht het winnende lot enke le minuten voor het sluiten van de loketten. Augustin Jombo, 37 jaar en stu dent politieke wetenschappen aan de universiteit Fordham in New York, is de enige winnaar in de loterij. Hij zei zo laat te zijn ge weest met de aanschaf van zijn loten omdat hij bezig was met het bereiden van een vismaaltij d voor zijn gezin. Jombo had ter waarde van twaalf dollar loten gekocht. Be halve de hoofdprijs sleepte hij een derde prijs van 118,50 dollar en een vierde prijs van 34,50 dol lar in de wacht. Hij krijgt dit jaar een bedrag van ruim 1,2 miljoen dollar in handen (na belastingen ruim 860.000 dollar). De komen de 20 jaar kan hij elk jaar eenzelf de bedrag tegemoet zien. Advertentie Plein 1940 nr. 2-4, 4331 LH Middelburg Tel. 01180-12560.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1