kleintjes Noodlanding eist 30 levens Nog onzekerheid over deputatie naar Tokyo Bespreking PLO en Nederland is toelichting op standpunten vandaag ?ZC/«Port EVARDNADZE OP CONFERENTIE: Op begrafenis van Hirohito 160 landen uitgenodigd Verrassend verlies Eman op Aruba 01184-84321 Politie Hernia Manege r Van Gennip Gullit I Ruud Gullit speelde een uitste kende wedstrijd voor AC Mi- tan, maar verzuimde enkele goede kansen te benutten. Het gevolg: zijn ploeg verloor van een laag geklasseerd team. Mossel Bewondering VLIEGTUIG STORT NEER NAAST BRITSE SNELWEG PARIJS - De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Edoeard Sjevardnadze heeft midag op de conferentie over chemische wapens in Parijs verklaard, dat de Sovjetunie gaat fflginnen met het vernietigen van haar arsenalen chemische wapens. Zij zal dit doen, ook al bli ft een akkoord daarover uit. Akihito Bevrijding Erkenning De Jong I eel bewolking en soms enige motre- 1en. Matige zuidwesten wind. Tempe ratuur 10 graden. 2e jaargang no. 7 andag 9 januari 1989 Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIA AMSTERDAM (ANP) - De zanger Johnny Jordaan is zondagmiddag over leden in het Sint Lucasziekenhuis in Amsterdam. Jordaan, die 64 jaar oud Is geworden, werd „de koning van het levenslied" genoemd. De zanger (kampte al jaren met zijn gezondheid. In 1972, nadat hij een hartaanval liad gehad en eigenlijk niet meer mocht optreden, nam hij afscheid van het INederlandse publiek. Daarna trad hij nog wel incidenteel op. larry de Groot, die meer dan tweehonderd liedjes en ook musicals voor Ilohnny Jordaan heeft geschreven, zei zondagmiddag te veronderstellen dat hij de Nederlandstalige solo-artiest is van wie de meeste platen zijn verkocht. 1Johnny Jordaan was een neef van Willy Alberti, die enkele jaren geleden overleed. oor levensloop Johnny Jordaan, zie pagina 2 ondanks zijn veel deelnemers aan ■■conferentie in Parijs pessimistisch ovede goede afloop. Men vreest dat delanden van de Arabische Liga voet bij |stuk zullen houden en chemische wapens gelijk willen stellen met .atoomwapens. Voorlopig blijkt uit de «■klaringen dat het Arabische deel far de 145 deelnemende landen hun eljmische wapens pas willen oprui- als dat tegelijk gebeurt met de leaire wapens. conferentie in het UNESCO-ge- w, die tot en met woensdag duurt, 'loopt minder eenvoudig dan een 'timistische president Mitterrand De gemeenten moeten zelf de aanpak van de politiezorg re gelen en bepalen hoeveel geld zij ervoor willen uitgeven. PAGINA 3 Een herniapatiënt uit Scha- rendijke beschuldigt de medi sche staf van het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam van ern stige blunders. PAGINA 5 Een uitslaande brand heeft voor tonnen schade aange richt aan een manege in Wol- phaartsdijk. PAGINA 5 Zaterdag nog liet Yvonne van Gennip met grote stelligheid loeten, dat zij niet zou deelne men aan de Europese schaats kampioenschappen. Maar zondag was zij als een blad aan de boom omgedraaid: ze gaat I toch naar het EK. PAGINA 9 PAGINA 10 Het hippische evenement In- door Zeeland in Goes was on betwist de grootste publiek- trekker in het afgelopen week einde in deze provincie: ruim 3500 toeschouwers zagen Tan- I ja Hommers de Gouden Mossel 1 winnen. PAGINA 13 jRtv, kunst: 2 i Binnen- en buitenland: 3 JProvincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 zaterdag voorspelde. Alle landen wij zen fabricage, opslag en gebruik van chemische wapens af en men wil dan ook uitbreiding van het uit 1925 stam mende 'Protocol van Genève', dat al leen gebruik ervan verbiedt. Boven dien voorziet het Protocol niet in sanc ties. Vooral de Arabische landen, die che mische wapens beschouwen als de kernbom van de armen, leggen een verband met kernwapens. Ze vormden zondag een eensgezind front en trok ken een deel van de niet-gebonden lan den mee. Zij zien de chemische wapens als een antwoord op de atoomwapens van de kernmachten. Veel bewondering en tevredenheid oogstte de verklaring van de Sovjet minister Sjevardnadze. Zijn toe spraak had soms meer weg van een schuldbelijdenis. Nadat hij had ge zegd dat de Sovjetunie sinds twee jaar geen chemische wapens meer produceert, verklaarde hij: „Als ie mand zou zeggen dat we te lang heb ben gewacht met het stoppen van de produktie en het opleggen van andere Minister Van den Broek (l) van buitenlandse zaken en zijn topambtenaar Wij- naendts. LONDEN (AP) - Een tweemotorige Boeing 737-400 van de Britse binnenlandse luchtvaartmaatschap pij British Midland Airways is zondagavond om half negen Nederlandse tijd neergestort bij Keg- worth in het graafschap Leicestershire. Volgens de Britse politie zijn er 30 doden en 76 gewonden ge vallen. Het vliegtuig is neergekomen aan de rand van de snelweg M-l. Kegworth ligt ongeveer 60 ki lometer ten noordoosten van Birmingham. Volgens Michael Bishop, de directeur van British Midlands, had de Boeing 126 mensen aan boord, 118 passagiers en 8 bemanningsleden. De politie heeft de Ml autosnelweg, waarnaast de Boeing een noodlanding maakte, onmiddellijk na het ongeluk voor alle verkeer afgesloten. Het vlieg tuig is bij de noodlanding in brand gevlogen. Volgens Bishop meldde de piloot van het vliegtuig ernstige trillingen in één van de motoren, maar vol gens de lezing van de BBC rapporteerde de piloot dat een motor in brand stond, wat door ooggetuigen wordt bevestigd. De piloot had aan de verkeerstoren van het vlieg veld East Midlands Airport toestemming gevraagd voor een noodlanding, maar heeft de landingsbaan niet meer gehaald. Het staartgedeelte boorde zich in het talud langs de M-l, de belangrijkste verbin dingsweg tussen het noorden en het zuiden van Groot-Brittannie, de rest van het vliegtuig werd ver spreid over de omliggende weilanden. Er zijn bij het ongeluk geen automobilisten betrokken. Het toe stel kwam slechts anderhalve kilometer van Keg worth neer. De gezagvoerder heeft de ramp over leefd. De Boeing was onderweg van het vliegveld Heath row bij Londen naar Belfast in Noordierland. Vol gens Bishop was het toestel splinternieuw, en pas drie maanden geleden door de maatschappij in ge bruik genomen. oskou vernietigt chemische wapens (Van onze correspondent) verboden, dan zeggen we: ja, we heb ben te lang gewacht". Hoewel de Franse president Mitter rand in zijn inleidende toespraak er op wees dat de Parijse conferentie geen 'tribunaal' moet zijn, maar juist een ondersteuning van de conferentie over de chemische wapens in Genève in 1925, ziet het er naar uit dat een een sluidende slotverklaring, die plechtig het gebruik, opslag en aanmaak van chemische wapens verbiedt, slechts met grote moeite zal kunnen worden bereikt. Nu al zijn op de conferentie, waar 80 ministers van buitenlandse zaken zul len spreken, de nodige conflicten uit gevochten. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ali Akbar Velaya- ti, hield zaterdag een betoog waarin hij zei dat de conferentie pas geslaagd is als in de slotverklaring duidelijk wordt gesteld, dat, volgens zijn zeggen, in Iran minstens 50.000 slachtoffers zijn gevallen door chemische oorlogsvoe ring. Zijn Iraakse tegenvoeter Tarek Aziz wilde hier zondag niets van weten. Volgens hem had zijn land altijd naar de letter van het Protocol gehandeld en nog nooit chemische wapens ge bruikt. Van onze correspondent) TOKYO - Terwijl zij hun tranen de vrije loop laten bui gen deze twee mannen diep als teken van rouw voor het keizerlijk paleis .in Tokyo. Tienduizenden Japanners hebben zondag in de stromende regen de gang gemaakt naar het Fukiage-paleis in hartje Tokyo om de laatste eer te beivijzen aan hun gestorven keizer Hirohito. De meesten waren in zwart gekleed. Een oud-soldaat bracht een saluut aan zijn voormalige opperbevelheb ber. Oud en jong wachtten geduldig in lange rijen op een beurt om de condoleance-registers te tekenen. Oudere mensen boven eerbiedig in de richting van het paleis, velen huilden. Boeddhistische monnikken zegden gebe den op voor de zielerust van de gestorven keizer. De 87-jarige Hirohito overleed zaterdagochtend vroeg om halfzeven plaatselijke tijd, na een ziekbed van 111 dagen. Hij stierf aan kanker, maar zijn lijfartsen heb ben hem dat nooit verteld. Hoofd-lijfarts Akira Takagi vertelde dat de medici de in oktober vorig jaar gestelde diagnose bewust hebben verzwegen om de laatste le vensdagen van de keizer niet ondragelijk te maken". DEN HAAG (GPD) - De regering zal waarschijnlijk begin deze week be slissen wie Nederland zal vertegen woordigen bij de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito op 24 februa ri. Toen enkele maanden geleden bleek dat de keizer ernstig ziek was, kondigde minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aan dat hij naar Japan zou gaan wanneer Hirohito zou overlijden. De uitspraak van de mi nister deed toen flink wat stof op waaien. Met de dood van de keizer is de discussie over wie Nederland dient te vertegenwoordigen, weer opge laaid. CDA en WD wilden zich gisteren nog niet uitspreken over de vraag wie Ne derland moet vertegenwoordigen bij de begrafenis. De fracties van beide partijen wachten de beslissing van de regering af. „Ik denk dat we ons rustig over de zaak moeten bezinnen", aldus CDA-fractievoorzitter Bert de Vries. „We moeten tot een passende verte genwoordiging komen, waarbij reke ning wordt gehouden met de gevoe lens die onder het Nederlandse volk le ven, maar ook met wat andere verge lijkbare landen besluiten. Nederland moet niet teveel uit de pas lopen". Het VVD-Tweede-Kamerlid F. Weisglas meent dat met 'een aantal za ken' rekening gehouden moet worden. „Ik denk daarbij aan de protocollaire gebruiken, aan het feit dat Nederland en Japan bevriende landen zijn, aan de opstelling van andere EG-landen, maar ook aan de gevoelens en opvat tingen van veel Nederlanders die di rect of indirect, de gevolgen hebben ondervonden van de Japanse bezet ting". PvdA-fractievoorzitter Wim Kok vindt de vertegenwoordiging „in de eerste plaats een aangelegenheid van het ministerie van buitenlandse za ken". „Ik zie geen bijzondere reden waarom de minister-president daar aanwezig zou moeten zijn", aldus Kok. (Van onze correspondent) TOKYO - De Japanse regering heeft uitnodigingen gestuurd naar het Ne derlands Koninklijk Huis en andere Europese vorstenhuizen om de staats begrafenis van keizer Hirohito op 24 februari bij te wonen. Er zijn uitnodigingen gestuurd naar leiders in 160 landen, waarmee Japan diplomatieke banden heeft. In totaal worden tienduizend gasten verwacht. Maar de Australische premier Bob Hawke heeft al laten weten dat hij weg zal blijven wegens de rol van de keizer in de Tweede Wereldoorlog. Australië 'zal worden vertegenwoordigd door zijn ambassadeur in Tokyo. België zal worden vertegenwoordigd door ko ning Boudewijn en zijn echtgenote Fa- biola. In diverse westerse landen, waaronder Nederland, de Bondsrepubliek en Groot-Brittannie',' is een discussie aan de gang of het staatshoofd, een minis ter of de ambassadeur de plechtigheid moet bijwonen. De nieuwe keizer, Akihito, heeft giste ren tijdens een korte plechtigheid in het paleis de symbolen van de keizer lijke autoriteit in ontvangst geno men. Met de dood van Hirohito is ook een einde gekomen aan het Showa-tijd- perk, dat 64 jaar en 7 dagen heeft ge duurd, de langste in de Japanse ge schiedenis. De regeerperiode van de nieuwe keizer is 'Heisei' gedoopt of „De volbrenging van de volmaakte vrede op aarde en in de hemel". De naam is goedgekeurd op een in de haast belegde kabinetszitting. Een speciale commissie heeft de naam 'Heisei' die is ontleend aan de Chinese wijsgeer Confusius verzamelde klas sieke werken bedacht. De commissie heeft twee jaar hieraan gewerkt. Keizer Hirohito zal volgens de 21 Shin- to-riten worden begraven in het Mu- sashi keizerlijk mausoleum in Hachia- oji, een buitenwijk van Tokio. De rege ring heeft een rouwperiode van zes da gen afgekondigd. Prins Hiro, de oudste zoon van de drie kinderen van keizer Akihito en keizerin Michiko is kroon prins geworden. Volgens kolonel b.d. Boekholt, voor zitter van de Stichting Herdenking 15 Augustus 1945, is de dood van Hirohi to voor veel Nederlanders een 'ware opluchting'. „Voor veel oorlogsgetrof fenen uit het voormalige Nederlands- Indië zal de dood van de keizer een soort bevrijding zijn, voor velen bete kent het pas nu het einde van de Tweede Wereldoorlog". Boekholt hoopt dat de regering reke ning zal houden met deze gevoelens bij het bepalen wie naar Tokyo afreist. Hij vindt de aanwezigheid van de ambas sadeur bij de begrafenis voldoende. Oud-premier A. van Agt, nu EG-verte- genwoordiger in Tokyo, zegt niet van uit Japan te willen 'verordineren' hoe de Nederlandse regering moet hande len. „Maar de komst van de minister van buitenlandse zaken beschouw ik als het absolute minimum", aldus Van Agt. De Stichting Nederlands-Japanse Handelsbetrekkingen is van mening dat Nederland in ieder geval door een minister vertegenwoordigd dient te zijn. TUNIS (ANP) - De hoogste ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, directeur-gene raal politieke zaken Henri Wij- naendts, is zondagavond in Tunis be sprekingen begonnen met de Pale stijnse Bevrijdings Organisatie PLO. Hij werd op het vliegveld van Tunis ontvangen door zijn Palestijnse ambt genoot, Abu Jafar, met wie hij zondag avond dineerde. Van Palestijnse zijde werden berichten in Tunesische kran ten, als zou Wijnaendts nog zondag avond een ontmoeting hebben met PLO-leider Yasir Arafat, onjuist ge noemd. Wijnaendts verklaarde bij aankomst uit te zien naar de besprekingen. Hij noemde die een goede gelegenheid voor het over en weer toelichten van eikaars standpunten. „Er is de laatste tijd veel gebeurd in dit deel van de we reld", zo merkte hij op, duidelijk doe lend op de ruim een jaar oude Pale stijnse opstand (intifadah) in de bezet te gebieden, en Arafats besluit om Is raël te erkennen en het terrorisme af te zweren. Hij omschreef het doel van zijn bezoek als: „een poging op een bescheiden manier iets bij te dragen aan enige voortgang op de weg naar een vreedza me oplossing van het conflict". In antwoord op de vraag, of hij zijn Pa lestijnse gesprekspartners Israëlische standpunten zou overbrengen, ver klaarde hij de Nederlandse opvatting over het Midden Oosten-conflict te zullen uiteenzetten. De door Arafat op het congres van de Palestijnse Nationale Raad in Algiers uitgeroepen staat Palestina is thans, aldus een Palestijnse woordvoerder, door negentig landen erkend. In West-Europa hebben Malta, Cyprus en Oostenrijk de jonge staat erkend. Het besluit van de Franse regering om het PLO-kantoor in Parijs de status van „consulaat-generaal" toe te ken nen is in feite een erkenning „al wordt dit niet zo genoemd" en Griekenland zal, als eerste land van de Europese Gemeenschap, waarschijnlijk „erg snel tot erkenning overgaan. Van Israëlische zijde wordt vooral sinds het PNC-congres in Algiers sterk de nadruk gelegd op het nog steeds van kracht zijn van het PLO Hand vest, dat in feite vernietiging van de staat Israël bepleit. Minister Van den Broek heeft echter, in een interview met NRC-Handels- blad, laten blijken hieraan niet zo zwaar te tillen. Het ligt niet voor de hand, dat Wijnaendts zijn Palestijnse gesprekspartners zal suggereren, af stand te nemen van het Handvest. Volgens de historicus dr. L. de Jong kan Nederland, wanneer wordt beslo ten dat geen lid van het koninklijk huis naar Japan gaat, volstaan met het sturen van de ambassadeur. Hij is van mening dat bij het samenstellen van de delegatie in de eerste plaats re kening dient te houden met de gevoe lens „van de honderdduizenden Ne derlanders die onder de Japanse be zetting hebben geleden". „Wanneer er niemand van het konink lijk huis gaat, en dat heb ik begrepen uit de discussie die in september over deze zaak al is gevoerd, draai je de zaak terug. Als je daarmee bezig bent kun je net zo goed zeggen: laat Neder land vertegenwoordigen door de am bassadeur in Tokyo", aldus De Jong. ORANJESTAD (ANP) - Minis ter-president Henny Eman van Aruba heeft achteraf bekeken een historische vergissing be gaan toen hij op 17 oktober 1988 besloot de Staten te ontbinden en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. In de veronderstel ling dat hij de wind en alle eco nomische cijfers meehad, mikte hij op het behalen van de absolu te meerderheid, om zo nog een termijn van vier jaar aan te blij ven. Die verwachting is vrijdag niet uitgekomen. De oppositiepartij i MEP van Nelson Oduber toonde zich ongedacht veerkrachtig en verwees Eman en zijn partij AVP naar de oppositiebanken. De MEP won maar liefst 10 van de 21 zetels, een winst van twee. De stembusstrijd bleef tot werkelijk de laatste getelde stem spannend, want op 23 stemmen na zou de MEP zelfs de absolute meerderheid hebben behaald en op 11 zetels zijn uitgekomen. Het hoofd-stembureau zal de defini tieve uitslag over circa een week bekendmaken. MEP-leider Oduber toonde zich na het bekend worden van de uit slag „tevreden en dankbaar". „Het volk heeft gekozen voor een partij van het volk en niet voor een partij van de elite", zo zei hij. De gouverneur van Aruba, F. Tromp, zal naar verwachting vanmiddag een begin maken met de consultatiegesprekken voor de kabinetsformatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1