kleintjes lubbers: milieu boven inkomen Libische Migs waren op video-opnamen bewapend Milieukosten domper op groei economie DEETMAN KOMT STUDENTEN TEGEMOET vandaag Spoorwegen verkopen voor 50 miljoen meer kaartjes WAARSCHUWING TOPAMBTENAAR RUTTEN Zeker 7 doden bij treinongeluk in Joegoslavië De wereld ooit gifgas-vrij? 01184-84321 Herfstachtig !32e jaargang no. 5 /rijdag 6 januari 1989 Kosten Kruistocht Riot-guns Schakelaar Offensief Computer Leegloop Zaalvoetbal REAGANGEEN AANVAL OP FABRIEK Duits chemiebedrijf niet betrokken bij Libische fabriek Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Eerst nog regen, overgaand in buien. De wind draaiend van west naar noordwest tot noord en langzaam af nemend naar vrij krachtig. vX-Xy-v. <EN HAAG (ANP) - Premier Lubbers vindt financiële offers 3n behoeve van de bescherming van het milieu ge- echtvaardigd. „Milieu gaat boven inkomen", zei Lubbers onderdagavond in een radioprogramma ie minister-prsident zei dat het ernstig gesteld is met het lilieu. Hij ontkende dat er tegenspraak zit tussen de con- tatering in de troonrede dat het milieu verbeterd is en de erstboodschap van de koningin, waaruit grote bezorgd- eid om het milieu sprak. Volgens Lubbers zijn de uitspra- en van de koningin met elkaar in lijn. let credo 'milieu boven inkomen' van de premier volgt op een publikatie eerder op de dag van economisch topambte naar professor Rutten in het economenblad ESB. Daarin liet de Rutten zich ontvallen dat „het de vraag is of toene mende inspanningen ter bescherming van het milieu een zodanige domper kunnen zetten op de economische ont wikkeling, dat deze erdoor wordt vertraagd" Lubbers' opmerking in het radio-programma gaat veel ver der. Het kabinet stelde eerder werkgelegenheid boven in komen. Nu is door de premier ook het milieubeleid politie ke prioriteit toegekend. Versoepeling van Harmonisatiewet 1EN HAAG (GPD) - Minister Deetman van onderwijs is bereid tot een aanzienlijke versoepe ling van de omstreden Harmonisatiewet. Daarin wordt het studeren met een beurs en lage jollegelden beperkt tot maximaal zes jaar. Deetman wil studenten die van het HBO doorstromen naar de universi teit één studiejaar extra geven, op voorwaarde dat ze hun HBO-opleiding binnen de vier jaar hebben afgerond. Eerstejaars die afhaken, mogen voor taan een nieuwe studie beginnen, zon der dat. ze daarmee een jaar verspeeld hebben Dat zijn de belangrijkste resultaten van het gisteravond gehouden overleg tussen minister Deetman en de stu denten. De Landelijke Studentenvak bond ging onder voorbehoud akkoord met de voorstellen, maar toonde zich niettemin enthousiast over de conces sies van Deetman. „Met deze voorstellen zijn de werkelijk pijnlijke punten uit de Harmonisatie wet gesneden", concludeerde Maarten van Poelgeest, voorzitter van de Lan delijke Studentenvakbond. Het extra jaar voor mensen met een tweede studie gaat minstens 10 mil joen kosten. Duidelijk is dat het geld uit de onderwijsbegroting gehaald worden. De onderhandelingen voltrokken zich een opmerkelijk constructieve sfeer. ;t eerste overleg tussen de minister i de studenten na de massale studen- ties In november mislukte com- PZC Regisseuse Marleen Gorris voert met 'Gebroken spiegels' een kruistocht tegen de macht van de mannenwereld. PAGINA 2 België legt de vrije verkoop van riot-guns aan banden. PAGINA 3 Bij de PTT wordt niet alles via een schakelaar anders. PAGINA 4 DE FNV begint een nieuw of fensief voor uitbreiding van de atv. PAGINA 5 De meteropname voor gas, wa ter en stroom gebeurt voor taan met gebruik van compu te PAGINA 15 De leegloop van Vlissingen houdt aan: de gemeente raak te vorig jaar ruim 500 inwoners ikwijt. PAGINA 17 Het Nederlands team neemt in het wk-zaalvoetbal moeizaam ifstand van Denemarken. PAGINA 23 ladio, tv en kunst: 2 •innen- en buitenland: 3 ;n 5 ipinie en achtergrond: 4 'inanciën en economie: 6 'rijdagbijlage: 7, 9, 11, 12 :n 13 Provincie: 15,17,19 en 21 Sport: 22 en 23 pleet. De studenten liepen toen kwaad weg. Dit keer boekten de studenten naar hun eigen zeggen een fikse over winning. Na langdurig aandringen van de stu denten beloofde Deetman universitei ten niet langer te dwarsbomen als ze vervolgopleidingen samenstellen die BELGRADO (AFP/DPA) - In Joegosla vië zijn donderdag ten minste zeven doden en een honderdtal gewonden gevallen toen de exprestrein van München naar Belgrado in dichte mist op een tankauto botste op een on bewaakte overweg ter hoogte van de plaats Golubinci. Dit heeft de Joego slavische televisie gemeld. De televisie meldde dat de locomotief en zes wagons ontspoorden en deels over de kop sloegen. Ongeveer 30 zwaargewonde passagiers zijn naar ziekenhuizen gebracht in Belgrado en Sremska Mitrovica, aldus de televisie. Ruim 70 anderen konden plaatselijk worden verzorgd. Naar verluidt zaten rond 400 mensen in de trein ten tijde van het ongeluk. langer duren dan 2 jaar. Deze korte op leidingen zijn bedoeld voor doorstro mende HBO-studenten. Volgens de studentenbonden is het in sommige studierichtingen -uit onderwijskundig oogpunt- noodzakelijk daarvoor min stens drie jaar te reserveren. Ook met betrekking tot de overgangs regeling voor studenten die komend studiejaar aan hun tweede studie wil len beginnen, toonde Deetman sou plesse. Dit onderdeel van de Harmoni satiewet werd vorig jaar herfst door de Haagse rechtbankpresident verbo den. Hangende de uitspraak in hoger beroep zal Deetman de beurzen van studenten die volgend jaar hun tweede studie beginnen, niet beperken. Stekelig werd de sfeer toen de studen ten bleven aandringen op duidelijke richtlijnen voor het auditorenfonds. Met geld uit dat fonds kunnen onder wijsinstellingen mensen die -bijvoor beeld door ziekte- studievertraging fi nanciële ondersteuning bieden. Omdat elke onderwijsinstelling ande re criteria aanlegt, menen de studen ten dat hier sprake is van rechtsonge lijkheid. Volgens de studenten maken nogal wat onderwijsinstellingen onei genlijk gebruik van het auditoren fonds. Pas als Deetman daar een eind aan maakt, wil de Landelijke Studen tenvakbond haar voorbehoud wegne men. Minister Deetman hoopt deze maand van zowel het kabinet als het parle ment het groene licht te krijgen voor zijn concessies. Daarna zal hij in fe bruari opnieuw overleggen met de stu denten. BUENOS AIRES AFP- Een bank in het Argentijnse Buenos Aires heeft zich alvast gewapend tegen een aan tal drastische bezuinigingsmaatregelen in de energie sector, door voor een generator te zorgen. President Raul Alfonsin van Argentinië heeft woensdag in het ge hele land de „noodtoestand" afgekondigd in de voorzie ning van elektriciteit. Naar de tv kan voorlopig maar vier uur per dag geke ken worden. Op veel plaatsen zal de stroomvoorziening zo'n vijf a zes uur per dag zelfs geheel stil komen te lig gen. Zaken als verlichting in etalages zijn volledig uit den boze. De huidige krapte kent een aantal oorzaken. Zo zijn sommige centrales onvoldoende onderhouden. Water krachtcentrales hebben te lijden van de droogte en en kele kerncentrales kampen met technische problemen. De huidige energievoorziening bedraagt slechts een kwart van de normale. Van onze correspondent) WASHINGTON - Video-opnamen die zijn gemaakt door camera's aan boord van de Amerikaanse F-14 gevechts vliegtuigen bewijzen, dat de Libische Migs die woensdag uit de lucht wer den geschoten, gewapend waren en vijandige bedoelingen hadden. Dat is gezegd door de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie. De woordvoerder, Dan Ho ward, zei dat de opnamen duidelijk maken dat Libië heeft gelogen toen het woensdag zei dat de Migs het slachtoffer waren van een vooropge zette aanval, en geen raketten aan boord hadden. De video-banden werden naar Was hington gebracht door de piloot en ra dar-officier van een van de twee F-14s die woensdag bij het incident boven de Middellandse Zee betrokken waren. Het verhoor en de banden tonen aan, aldus Howard, dat de F-14s tot vijf keer toe hebben geprobeerd de nade rende Libische Migs uit de weg te gaan. Maar de Libiërs draaiden iedere keer weer de neuzen van hun vliegtui gen in de richting van de F-14s, daar mee een aanvalspositie kiezend. De Amerikaanse piloten deden geen poging om via de radio de Libiërs te waarschuwen, omdat dat technisch niet mogelijk was. Een Amerikaans ra darvliegtuig dat ook in de lucht was, zou het wel gekund hebben, maar nam geen contact op „omdat dat niet ge bruikelijk is als we met Libië te maken hebben". Donderdag is de Veiligheidsraad be gonnen met een speciale zitting over het incident. Die zitting werd bijeen geroepen op verzoek van Libië, dat een veroordeling wil van wat wordt genoemd „de Amerikaanse agressie". Maar zo'n resolutie maakt geen kans, al was het alleen maar, omdat de VS in de Veiligheidsraad over een veto recht beschikken. De Amerikaanse president Reagan is er niet langer voorstander van, de om streden chemische fabriek in het wes ten van Libië aan te vallen. Dat zegt de Washington Post van donderdag op gezag van regeringsfunctionarissen. Volgens de krant is de president, die nog maar enkele weken geleden ver klaarde militaire acties tegen de fa briek niet uit te sluiten, van mening veranderd vanwege het grote interna tionale oproer dat van zo'n aanval het gevolg zou zijn. ZOETERMEER Minister Deetman en studentenwoordvoerder Maarten van Poelgeest begroeten elkaar voorafgaande aan de besprekingen. UTRECHT (GPD) - Het afgelopen jaar was voor de Nederlands Spoor wegen een recordjaar. Er is voor ruim vijftig miljoen gulden meer aan treinkaartjes ver kocht. De opbrengsten stegen tot iets meer dan 1.200 miljoen gulden. Het aantal reizigerskilo meters steeg van 9,3 mil jard tot bijna 10 miljard. Volgende week zal presi dent-directeur L. Ploe ger deze cijfers op zijn traditionele nieuwjaar spersconferentie nader toelichten. Over de winst van de Spoorwegen over vorig jaar valt nu nog niets te zeggen, aangezien het nog niet duidelijk is hoe veel de kosten zijn geste gen. „Als die nieuwe klanten allemaal in de daluren reisden, dan hebben we minder kos ten dan wanneer ze in de spits reizen", zegt een woordvoerder. „Dit komt omdat de spits ei genlijk onrendabel is. De drukte in die paar uur bepaalt voor ons de om vang van de produktie- middelen. En die worden dan alleen in de spits ten volle benut." Naast opbrengsten uit de verkoop van kaartjes krijgt de NS van de over heid jaarlijks circa 1350 miljoen gulden als bij drage in de exploitatie kosten. Dat bedrag is ook dit jaar gehand haafd. „Maar als onze opbrengsten zo blijven stijgen, dan is het na tuurlijk niet uitgesloten dat de overheid de hoog te zal heroverwegen," al dus de woordvoerder. orgen begint in Parijs een conferentie over chemische wapens. Meer -dan honderd landen zijn _J daar bijeen om een poging te ondernemen, gifgassen de wereld uit te bannen. Een mooi ideaal, dat overi gens nog ver van verwezenlijking af is. Want de aanmaak en opslag van che mische wapens'is de laatste jaren wij der verspreid dan ooit. En sommige re giems - zoals dat van Iraq nog onlangs in de Golfoorlog - schromen niet om zenuwgas en mosterdgas tegen de vij and in te zetten. De vijfdaagse confe rentie in Parijs komt er vooral op aan dringen van de Amerikanen. Boven dien wordt ze gehouden op een pikant tijdstip, want juist in deze weken is Ro nald Reagan op de valreep van zijn presidentschap in een zenuwenoorlog gewikkeld met het Libië van Gaddafi. Reagan beschuldigt de Libiërs er na melijk van dat ze een fabriek aan het bouwen zijn, waarin gifgassen zullen worden geproduceerd, die voor terro ristische doeleinden zijn bestemd. De Amerikaanse luchtaanval op twee Li bische Mig-23 straaljagers heeft de spanning rondom dit conflict stevig opgevoerd. Het is daarom niet denk beeldig dat deze kwestie een stempel zal gaan drukken op de conferentie in Parijs. Daarbij zouden de discussies wel eens zo hoog kunnen oplaaien, dat het er niet eenvoudiger op wordt om tot sluitende afspraken te geraken. Al bijna 65 jaar bestaat er zoiets als iet Protocol van Genève, waarin een groot aantal landen zich in 1925 heeft verplicht geen gifgassen te zullen gebruiken, ook niet in tijden van oor log. De bewuste overeenkomst - later door vrijwel alle naties ter wereld on dertekend - kwam als reactie op de veelvuldige toepassing van chemische wapens met mosterdgas in de Eerste Wereldoorlog, een strijdmethode met gruwelijke gevolgen. Ondanks het Protocol hebben verschillende oorlog voerende landen nadien toch naar de chemische wapens gegrepen. Boven dien is de produktie en de aanmaak van gifgassen voor militaire doelein den op tamelijk omvangrijke schaal doorgegaan. Overigens worden gege vens daarover angstvallig geheim ge houden. Het Protocol verbiedt uitslui tend het gebruik ervan. En dat is dan ook meteen de zwakte van de overeen komst. Hetzelfde geldt voor de reik wijdte van de conferentie in Parijs. Die is formeel bedoeld om de verplichtin gen van het al lang geleden bereikte akkoord over een verbod op de militai re inzet van gifgassen nog eens aan te scherpen. Een conferentie dus zonder zware lading. Toch kan er een impuls van interna tionale politieke wil uitgaan van zo'n grootscheepse ontmoeting met een zeer gericht doel. In hetzelfde Ge nève lopen al enige jaren achtereen on derhandelingen over een ontwerp-ver- drag, dat een eind moet maken aan produktie en opslag van chemische wapens. Maar partijen aan tafel zijn het nog steeds niet met elkaar eens over de inhoud van zo'n tractaat. Groot probleem daarbij is de controle op de naleving van een overeenkomst. Wanneer die controle niet goed is gere geld en deelnemende landen zich aan een onderzoek kunnen onttrekken - zoals Iraq vorig jaar heeft gedaan - ha len dergelijke verboden weinig uit. De conferentie kan misschien een functie krijgen om de wereldopinie te mobili seren tegen het verschijnsel van de chemische wapens. Over tastbare re sultaten heerst weinig optimisme. Het zou al mooi zijn wanneer er een resolu tie uitrolt, dat de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, meer be voegdheden moet krijgen om interna tionaal te kunnen optreden tegen lan den die gifgassen gebruiken. Maar het is zeer de vraag of de conferentie iets concreets in die richting zal opleveren. Want de verdeeldheid en de schijnhei ligheid rond het probleem zijn groot. Voorlopig zijn daarom de chemische wapens de wereld nog niet uit. vdM. DEN HAAG (ANP) - Grotere uitgaven ter be scherming van het milieu kunnen de groei van de economie aantasten. Als het lukt om de te genstelling tussen welvaartsgroei en verbete ring van het milieu te vermijden, dan kan de economie duurzaam in een hogere versnelling voortrollen met een jaarlijkse groei van 2,5 pro cent. Dit zegt prof.dr. F.W. Rutten, secretaris-gene raal van het ministerie van economische zaken, in zijn traditionele Nieuwjaarsartikel in het eco- nomentijdschrift ESB dat donderdag versche nen is. De hoogste ambtenaar van dit departement stelt dat het kabinet het in de jaren negentig te voeren milieubeleid zeer goed moet overdenken en afwegen, opdat sommige economische activi teiten (industrie, veehouderij, verkeer) niet op een lager pitje moeten gaan branden. Minister Nijpels ontvouwt in het voorjaar zijn plannen voor bescherming van het milieu in een nota die de periode tot 2015 bestrijkt. Rutten denkt dat de welvaart kan blijven groeien als politiek, werkgevers en werkne mers maar niet de vergissing begaan om op voorhand die groei te gaan verdelen in de vorm van hogere lonen en uitkeringen. De topambte naar stelt dat loonsverhogingen niet boven de prijsstijging uit mogen gaan omdat de groei van de werkgelegenheid anders wordt gesmoord. Weliswaar bieden de winsten in het bedrijfsleven ogenschijnlijk ruimte voor loonsverhogingen maar die zouden dan wel ten koste gaan van in vesteringen die de produktie en de werkgelegen heid moeten vergroten, aldus Rutten. Volgens hem moet de regering doorgaan met het verla gen van de belastingen en de sociale premies om de koopkracht op peil te houden of te verhogen. Zij zou daarvoor jaarlijks twee miljard gulden kunnen gebruiken, vindt hij. Als het internationale economische klimaat gunstig blijft, de bedrijven meer gaan investeren en de lonen in de hand houden en de overheid ambtenarensalarissen en uitkeringen binnen de perken houdt, kan de Nederlandse economie vol gens de secretaris-generaal over vijf jaar gezond zijn. Rutten verwacht dat de werkloosheid dank zij de economische groei in 1995 kan zijn gedaald tot ongeveer 300.000. Nu zijn er 415.000 werklo zen volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Die daling zal volgens Rutten mede optre den doordat het aantal mensen dat jaarlijks nieuw op de arbeidsmarkt komt steeds geringer wordt. Hij vindt dat de regering samen met werkgevers en vakbonden nieuwe oplossingen moet beden ken voor dat deel van de WAO'ers en AAW'ers dat nog best wel kan werken. Gebeurt er niets, dan stijgt deze groep van medisch afgekeurden met nog 25.000 tot 830.000 mensen in 1992. Rut ten wijst erop dat Nederland relatief gezien veel meer geld uitgeeft aan uitkeringen voor deze ca tegorie dan de omringende landen. LAHR (AFP/RTR/DPA/UPI) - Er is geen enkel bewijs dat de Westduitse firma Imhausen-Chemie in Lahr be trokken is bij de bouw van de fabriek in Libië, waar volgens de Verenigde Staten chemische wapens geprodu ceerd kunnen worden. Dit hebben de Westduitse autoriteiten donderdag in Freiburg gezegd bij de presentatie van de resultaten van het onderzoek dat naar Imhausen was in gesteld. Een woordvoerder van het federale mi nisterie van financiën verklaarde dat het onderzoek dat het ministerie op 29 december gelastte geen resultaten heeft opgeleverd die een gerechtelijk onderzoek noodzakelijk maken. Er is geen bewijs voor de Amerikaanse beschuldiging dat Imhausen van 1984 tot 1988 materiaal of onderdelen voor de produktie van chemicaliën heeft uitgevoerd naar Libië „noch direct noch via andere landen", aldus de woordvoeder. Imhausen heeft steeds ontkend dat zij heeft bijgedragen aan de bouw van de Libische fabriek. Zwitserse autoriteiten hebben een on derzoek ingesteld naar twee bedrijven in Zürich die volgens Amerikaanse functionarissen ook betrokken zouden zijn bij de bouw van de chemische fa briek in Libië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1