kleintjes Arens kritiseert de toenadering Nederland-PLO Shoerette Heb je'n jaartje voor je carrière over? Luchtvaart overspoeld met valse bommeldingen Rara-activist op last hof vrijgelaten SPOT PRIJZEN VERBETERING TELECOMMUNICATIE Tijdelijk regen 232e jaargang no. 3 Woensdag 4 januari 1989 BTW-verlaging en andere cijfers HÈT JAAR VOOR JE CARRIÈRE. Mensenrechten Activisten Tipgeld Telefoons Windmolen Winst Veel bewolking en vooral vanmorgen regen. Later in de middag opklarin gen. Matige, soms krachtige zuidwes tenwind. Vanavond ruimend naar west. Temperatuur 7 graden. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen andere De eerste dagen van het nieuwe jaar is het weer even wennen aan nieuwe prijzen, regeltjes, belasting tarieven, sociale premies en voorschriften. De midden stand is bezig met een mammoet-ope ratie, die eruit bestaat dat grote win kelvoorraden moeten worden omge- prijsd naar een ander BTW-tarief. En de consument probeert erachter te ko men wat het allemaal betekent voor het huishoudboekje. Echte meevaller is de becijfering van de VEGIN, dat de gasrekening voor een gezin met een ge middeld verbruik in 1988 - dankzij de zachte winter - 240 gulden lager is uit gevallen dan het jaar daarvoor. Voor het overige is het maar afwachten wat de effecten van al deze veranderingen zullen zijn. Het kabinet en de tweede kamer mogen dan vorig jaar hebben geconstateerd dat 'de koopkracht van vrijwel iedereen zal worden gehand haafd', in de praktijk na de invoering van die zeer uiteenlopende maatrege len wordt pas duidelijk of dat inder daad zo is. Bij de beslissing over de BTW-verlaging (en voor sommige arti kelen juist een verhoging) is er al reke ning mee gehouden dat deze lang niet overal zal worden doorberekend naar de consument. Bovendien was de ver laging van het tarief in deze belasting bedoeld om de inflatie met als gevolg daarvan prijsverhoging van bepaalde grondstoffen op te vangen. Voorlopig zal het nog maanden duren eer zicht baar wordt wat de wijzigingen finan cieel opleveren. Het is daarom een goe de zaak dat consumentenorganisaties op dit punt kritisch zijn. Het jaar 1989 is met dit alles ook het jaar van de geleidelijke aanpas sing aan een nieuw financieel regiem, waarmee de Nederlandse burger in de naaste toekomst te maken krijgt. De BTW-verlaging bijvoorbeeld loopt vooruit op de situatie met de open EG-grenzen in 1992. Er is binnen Euro pa afgesproken dat de BTW-tarieven meer dan tot nu toe op elkaar zullen worden afgestemd, met een marge tus sen de verschillende landen van maxi maal zes procent. Op het gebied van de volksgezondheid wordt dit jaar de eer ste stap gezet naar een basisverzeke ring voor iedereen (het plan-Dekker). Premies van ziekenfondsen en parti culiere verzekeringen zijn inmiddels veranderd dan wel verhoogd. De con sequenties ervan zullen de komende maanden blijken. En dan is er dit jaar de voorbereiding op een geheel nieuw belastingstelsel (plan-Oort), dat in grote lijnen voorziet in vereenvoudi ging van het aantal schijven van loon- en inkomstenbelasting en afschaffing van reeksen aftrekposten waarvan tot nu toe op grote schaal gebruik wordt gemaakt. Voor de inkomens van iedereen blij ven de afzonderlijke maatregelen, die per 1 januari van kracht zijn gewor den, niet zonder gevolgen. Er is vorig jaar menige discussie gevoerd over de positie van kwetsbare groepen in de samenleving, die wel eens ernstig in het geding zou kunnen komen. Helder heid daarover is er in de politieke cir cuits niet gekomen, doodeenvoudig omdat het allemaal niet te becijferen viel. Er zijn bij diverse gelegenheden overigens wél beloftes gedaan en ver wachtingen gewekt, dat ernstige on voorziene afwijkingen in het nadeel van de portemonnee van de minst draagkrachtigen zouden worden ge compenseerd. Het is zaak dat kabinet en parlement oog houden op wat zij bij het begin van het nieuwe jaar met de onvoorspelbaarheden van een verwar rende reeks fiscale, sociale en financië le maatregelen in het huishoudboekje van menigeen hebben veroorzaakt. Aan toezeggingen, waarin dit alles was verpakt, moet de politiek worden ge houden. Temeer, omdat er in de wetge ving en besluitvorming vorig jaar net een beetje teveel haastwerk viel te be speuren. vdM. AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft dinsdagavond de voorlopige hechtenis van Rara-activist R.R. met onmiddellijke ingang opgeschort en hem in vrijheid gesteld. R. heeft negen maanden in hech tenis doorgebracht. De vice-president van het ge rechtshof, J.Cremer, overwoog dat de huiszoeking in de woning van R. onrechtmatig is geweest „omdat niet is gebleken dat deze huiszoeking is geschied onder leiding van de rechter-commis- saris." Op basis van de in beslag geno men bezittingen tijdens de huis zoeking construeerde het open baar ministerie uiteindelijk de bewijslast voor betrokkenheid van R. bij onder meer de branden bij twee Makro-vestigingen, een Shell-pompstation, een oliehan del in Alphen aan de Rijn en het opblazen van het Van Heutzmo- nument in Amsterdam. Onte recht verkregen bewijs, aldus het gerechtshof. R. wordt ook brand stichting bij de drukkerij Elba ten laste gelegd. JERUZALEM (RTR-DPA-UPI-AFP) - De Israëlische minister van buiten landse zaken, Moshe Arens, heeft dinsdag zijn teleurstelling uitgespro ken over de stappen van de EG-lan- den met betrekking tot het vredespro ces in het Midden-Oosten. Arens, die tien dagen minister is en net als premier Shamir deel uit maakt van de Likud-partij, uitte op zijn eerste persconferentie met buitenlandse journalisten met name kritiek op de houding van Nederland ten aanzien van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO. Arens erkende dat tussen de EG en Is raël meningsverschillen bestaan over de problemen in het Midden-Oosten. „Wij zijn vooral teleurgesteld door de erkenning van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO door veel Euro peanen; ook als zij dat goed bedoelen", aldus de minister. Arens noemde in dit verband vooral Nederland dat van 8 tot 10 januari een ambtelijke delegatie voor overleg met de PLO naar Tunis zal sturen. Israël zal ook het EG-initiatief voor het Midden-Oosten dat de Spaanse minister van buitenlandse zaken Francisco Fernandez Ordonez maan dag in Parijs aankondigde, afwijzen. Spanje nam maandag voor een half jaar het voorzitterschap van de EG over. Uit Franse bronnen is vernomen dat binnenkort vertegenwoordigers van de EG, zeven bij het conflict betrokken landen zullen bezoeken om een nieuw voorstel uit te werken. De nieuwe regering van nationale eenheid van Israël zal nog dit jaar het vredesproces een nieuwe impuls ge ven, zo zei Arens. De diepe kloof tussen Israël en de Ara bische landen kunnen door een tus senoplossing overbrugd worden. Deze tussenoplossing betreft volgens de mi nister alleen autonomie voor de door Israël bezette Westelijke Jordaanoe- ver en de Gaza-strook. „Daarna kan een definitieve vredesregeling voor het Midden-Oosten volgen", aldus Arens. De minister wilde daarover echter geen bijzonderheden kwijt. (Advertentie) Segeersstraat 6, Middelburg Advertentie f Als je HAVO- of VWO-opleiding hebt, is 'n jaartje TIO college zonder meer een goede investering in je toekomst. Dit zijn onze Toeristische Informatie Opleidingen: Uit gaand (buitenlands) toerisme Inkomend/binnenlands toerisme Hotelmanagement Kom naar onze voorlichtingsdag: zaterdag 7 januari in 's-Hertoaenbosch van 11.00 tot 15.00 uur in het tijdelijk collegegebouw, Dode Nieuwstraat 40. college TIO college Afd. Centrale Administratie, Goudenregenstraat 45, 7552 AM Hengelo (Ov.), tel. 074-421181. Amnesty beschuldigt Turkije van een 'wrede en systemati sche schending van de men senrechten'. PAGINA 3 VJoensdrecht weet geen raad met senior-activisten. PAGINA 4 Justitie belooft een hoog tip geld voor informatie die leidt tot de oplossing van de diefstal van werken van Van Gogh. PAGINA 5 De winkels in Zeeland riskeren geen straffen: de ongekeurde telefoons zijn overal uit het as sortiment verdwenen. PAGINA 9 De aanleg van een windmolen park bij Rammekens is van de baan: de vogelstand op het schor zou er onder lijden. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 14 en 15 AMSTERDAM (ANP) - In het Amsterdamse verpleeg huis Vreugdehof heeft in de nacht van maandag op dinsdag brand gewoed. Vijftien bewoners moesten met ademhalingsmoeilijkheden als gevolg van de rookontwikkeling naar ziekenhuizen worden ge bracht. Hun toestand is niet ernstig. Dit heeft de brandweer meegedeeld. De brand is beperkt van omvang gebleven en kon snel worden geblust. Ongeveer veertig mensen zijn binnen het gebouw naar elders overgebracht. In het tien verdie pingen tellende torengebouw worden 280 mensen ver pleegd. De brand brak rond half vijf uit in een zusterstation op de achtste etage. De brandweer sluit het in brand raken van een kerststukje als oorzaak niet uit. De brandweer heeft het vuur beperkt weten te houden tot het zusterstation en een deel van de gang. Volgens de directeur van Vreugdehof, mr. J.H.J. Hoog, hebben de brandwerende voorzieningen zeer goed gewerkt. Ook de brandweercommandant ter plaatse stelde dat de brandbeveiliging „het werk goed heeft gedaan". Daardoor is volgens hem de schade zeer beperkt gebele- ven en is geen van de bewoners met de brand in aanra king geweest. Het complex is voorzien van brand- en rookwerende puien. De brand in Vreugdehof is de tweede grote rand in een Amsterdams verzorgingstehuis binnen een week. Za terdagmorgen ontstond brand in het bejaardenhuis Beth Shalom. Daarbij kwamen twee bewoners om het leven. Investering PTT naar 3,5 miljard HAARLEM (ANP) - De per 1 januari dit jaar opgerichte Koninklijke PTT Nederland NV gaat in 1989 3,5 miljard gulden investeren. Dat is zo'n 20 procent meer dan de PTT in 1988 als staatsbe drijf deed. Dat heeft ir W. Dik, voorzitter van de raad van bestuur van de PTT, dinsdag bekend gemaakt op een persconferentie in Haarlem. Van de geplande investeringen neemt PTT Telecom BV het grootste deel voor haar rekening: 3,25 miljard gul den. Het geld zal worden gebruikt om het telecommunicatienet aanzienlijk te verbeteren en uit te breiden. De tweede werkmaatschappij van de PTT, het Postbedrijf, gaat een kwart miljard gulden investeren, vooral in nieuwbouw. aanzienlijk verbeteren. Zo wordt het binnenkort mogelijk om bij een spe ciaal loket op het postkantoor een te lefoonaansluiting aan te vragen. Bin nen veertien dagen moet die aanslui- ting voortaan zijn geregeld. Nu is dat 3 nog veertig dagen. Ook het postbedrijf wil meer service Slot zie pagina 3 kolom 3 Een door rook bevangen bewoonster wordt met spoed naar een ziekenhuis vervoerd. BRUSSEL (ANP) - Juist op het moment dat de EG in een ernstig conflict met de VS is gewikkeld over de import van met hormonen behandeld vlees blijkt vlees in België op geen stukken na hormonenvrij te zijn. Dat is aangetoond door een onderzoek dat de Belgische consumentenbond heeft ingesteld. Bij een fors aantal steekproeven, aldus het consumentenblad Test Aankoop, trof men één op de vier keer kunstmatige hormonen aan in gehakt van rundvlees. In de EG is de verkoop van met hormonen behandeld vlees al een jaar verboden. Hormonen, zo bleek uit de test, vormen echter niet het eni ge probleem. Elke Belg eet per jaar gemiddeld 70 kg vlees. En dat vlees blijkt tamelijk vaak niet te zijn waar het voor verkocht wordt. „Slagers houden er duistere praktijken op na waardoor ze de gezondheid van hun klanten schaden", zo luidt dan ook de conclusie waartoe Test Aankoop komt. Zes op de zeven keer troffen de onderzoekers van de consu mentenbond varkensvlees aan in hamburgers die werden aangeprezen als te zijn gemaakt van „zuiver rundvlees". Acht op de tien keer vond men schadelijke bacteriën in ge hakt. Eén op de vijf keer vond men sulfiet. Dat bewaarmid del is al jarenlang verboden, maar slagers blijken het des ondanks te blijven gebruiken omdat het gehakt er verser door lijkt. Bovendien werd meer dan eens ook het uiterst schadelijke nicotinezuur aangetroffen. De conclusie in Test Aankoop luidt: België heeft een duide lijke wetgeving maar veel te veel slagers lappen die aan hun laars. De consumentenorganisatie vindt dat een aan zienlijke versterking van de overheidscontrole op kwaliteit de enige manier is om de „vleessector te saneren". BUENOS AIRES (AP) - De 12-jarige Ximena Vicario klemt zich vast aan haar adoptief-moeder Susana Sicïliano nadat de rechter in Buenos Aires de 12-jarige heeft toegewezen aan haar natuurlijke grootmoeder. De moeder van Ximena Vicario is een van de velen die verdwenen tijdens de militaire dictatuur tussen 1976 en 1983. Na het verdwijnen van haar natuurlijke moeder werd zij opgevangen door haar adoptief-moeder, die zij nu moet verla ten. Volgens ir Dik heeft de PTT in 1988 globaal eenzelfde bedrijfsresultaat be haald als in 1987: een winst van een kleine 1,2 miljard gulden. Overigens gaat het om voorlopige cijfers. Het exacte resultaat wordt komend voor jaar bij de presentatie van het jaarver slag bekend. Eerder was voorspeld dat de PTT in 1988 een bescheiden winst zou boeken ten opzichte van 1987. Die voorspel ling is volgens Dik niet uitgekomen omdat het proces naar zelfstandigheid enkele tientallen miljoenen duurder is uitgevallen dan verwacht. De PTT verwacht dit jaar wel een be scheiden winst te kunnen boeken. Weliswaar zal de PTT als zelfstandige onderneming een deel van de markt verliezen, maar dat zal volgens Dik ruimschoots worden goedgemaakt door de groei die er in de telecommu nicatiemarkt zit. Als zelfstandig bedrijf wil de PTT de dienstverlening aan de consument NEW YORK (AP) - De ruchtbaarheid die sinds de ramp met de Pan Am jum bojet op 21 december boven Schot land aan dreigementen tegen de luchtvaart wordt gegeven, heeft dins dag een regen van bommeldingen op geleverd. In de hele wereld moesten daardoor vliegtuigen onvoorziene tussenlandingen maken of liepen ern stige vertraging op bij vertrek. Een DC-9 van Alitalia kreeg onderweg van Parijs naar Venetië van verkeers leiders in München door dat er een anonieme bommelding was ontvan gen. De piloot zette zijn toestel veilig heidshalve op het vliegveld Kloten bij Zürich aan de grond. Een Boeing 737 van Air Tunis moest onderweg van Genève naar Tunis een tussenlanding maken in Milaan. Vlieg tuigen van Pan Am naar Istanbul en van Dan Air naar Groot-Brittannië lie pen op de luchthaven van Genève ver traging op. Een Boeing 747 van Air India met 281 inzittenden onderbrak de reis van Sydney naar Singapore en landde op het Indonesische eiland Bali. Een Air bus van Air India met 137 mensen aan boord keerde na een bommelding te rug naar het vliegveld Subang bij Kua la Lumpur in Malaysia. Intussen blijft de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS op haar hoede voor een aanslag, waardoor voor de derde opeenvolgende dag ern stige vertragingen ontstonden. In geen van voornoemde gevallen werd een bom ontdekt. „In de meeste gevallen blijken dergelijke meldin gen nep te zijn," zei woordvoerder Pe ter Gutknecht van het vliegveld van Zürich. „Wij nemen elk dreigement serieus. Helaas worden door de publi citeit alleen maar meer gekken aange trokken." Minister Moshe Arens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1