'Michiel de Ruyter' test water van 1989 Drinkwater wordt op termijn fors duurder Drie gewonden bij botsing streek MEESTAL VOORZORGSMAATREGEL Oud en nieuw MAANDAG 2 JANUARI 1989 Waarschuwing WMZ-pompstation in Sint-Jansteen wordt afgedankt voor drinkwater DU1KTOCHT VOOR VLISSINGEN VEI IVUIIJNG VRA AGT INVE RINGEN Kerstboodschap Grondwater Betrouwbaar Man overlijdt aan hartaanval in auto Jongens bedreigd met gaspistool Hoek Kunstschilder Piet Bulthuis overleden Vrouw raakt onwel en rijdt sloot in Computercursus voor vrouwen in Vlissingen sbw Vervuiling stoort inname drinkwater s, GOES - Door vervuiling van Rijn en Maas moet de NV Water maatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) herhaaldelijk de inname van oppervlaktewater uit het Haringvliet staken. Vol- I gens drs W. Bassie, hoofd laboratorium, komt het gemiddeld s zo'n tien keer per jaar voor dat een innamestop wordt afgekon digd. Dat gebeurt meestal veiligheidshalve: als WMZ ook r,ï maar enig risico voor het Haringvlietwater verwacht, gaat de innamekraan dicht. Voor de openbare drinkwatervoorziening '1 levert dat overigens geen enkel probleem op. Het Haringvlietwater wordt door WMZ in de duinen van Goeree en Schouwen geïnfiltreerd. Het dient als aanvulling op het natuurlijk aanwezi ge duinwater. In Haamstede is in de duinen een zodanige voorraad aanwe zig, dat WMZ ruim een halfjaar zonder inname uit het Haringvliet kan draai en. „Strikt genomen kunnen we het in noodsituaties ongelimiteerd zonder Haringvlietwater stellen,", zegt WMZ- directeur ir P. Stoter. „Gelet op de na- tuurbelangen is onze spelingsmoge lijkheid echter beperkter." Stoter laat er geen twijfel over bestaan dat hij de belangen van de drinkwater voorziening in voorkomend geval bo ven die van de natuur stelt. Als door een ernstige calamiteit gedurende lan gere tijd géén Haringvlietwater inge nomen kan worden, zal hij niet aarze len de natuurlijke watervoorraad in de duinen extra aan te spreken. Zo'n si tuatie heeft zich tot op heden niet voorgedaan. Op het verlanglijstje van WMZ staat de bouw van een installatie om het Haringvlietwater voor te zuive ren vóór infiltratie in de duinen. Van wege de kwaliteit is dat niet persé no dig, maar het vergroot de veiligheid en het voorkomt vervuiling van de bo dem in het infiltratiegebied. Wanneer de voorzuivering wordt gebouwd, hangt af van het beschikbaar komen van geld. De waterleidingbedrijven die geheel of gedeeltelijk zijn aangewezen op water uit de Rijn en Maas hebben een uitgebreid waarschuwingssysteem ontwikkeld om tijdig gevaarlijke lo zingen het hoofd te kunnen bieden. Er is één centraal meldingspunt (Water maatschappij Rijn-Kennemerland) en van daaruit gaan waarschuwingen naar de andere bedrijven. GOES - Het pompstation Sint-Jan- steen zal in de toekomst geen drink water meer leveren. Om het ruim vijf tigjaar oude produktiebedrijf voor de drinkwatervoorziening in stand te houden is veel geld nodig. De NV Wa termaatschappij Zuid-West-Neder land vindt die uitgave niet verant woord. Er kan goedkoper via de Bra bantse Biesbosch en pompstation Braakman bij Philippine drinkwater worden bereid. Momenteel levert Sint-Jansteen drie miljoen kubieke meter water per jaar. Voor een deel gaat het om ondiep grondwater, dat van matige kwaliteit is. Ook wordt oppervlaktewater uit België bijgemengd, dat nogal eens ver ontreinigingen bevat. Betere bescher ming van het water en aanpassing van de zuivering zijn te duur. WMZ wil het pompstation niet sluiten. „De meest kansrijke oplossing lijkt ons het ge bruik van het water uit Sint-Jansteen als proceswater voor de industrie," meldt directeur ir P. Stoter van WMZ. In de loop van 1989 worden besluiten genomen over de toekomst van het pompstation. WMZ bepaalt aan de hand van de om vang van een calamiteit of inname van het Haringvlietwater gestaakt wordt of niet. Meestal is er sprake van Rijn vervuiling. De Rijn voedt voor drie vierde het Haringvliet; eenvierde komt via de Maas. De rivieren voeren ook veel vervuild slib aan. Dat bezinkt in het Haringvlietbekken en vormt tot nu toe geen gevaar voor de drinkwa tervoorziening. Een vergelijkbare situatie doet zich voor in de Brabantse Biesbosch. Daar liggen grote spaarbekkens, gevuld met Maaswater. WMZ gebruikt dit wa ter als grondstof voor de industrie en voor het drinkwater in Zeeuwsch- Vlaanderen. Door riviervervuiling moet het Waterwinmningbedrijf Bra bantse Biesbosch steeds vaker de in name staken. De voorraad in de bek kens is voor ongeveer zes maanden toereikend. Ook hier is een waarschu wingssysteem ontwikkeld, waarbij WMZ partner is. Michiel de Ruyter testte oik de waterkwaliteit maar kwam tot de conclusie dat het er 350 jaar geleden eei stuk beter voorstond met het Westerscheldewater VLISSINGEN - Zo glad als een spie gel was de Westerschelde voor de Boulevard Evertsen in Vlissingen zondagmiddag. De deelnemers aan de elfde nieuwjaarssnorkeltocht zweet ten zelfs in hun dikke duikerspakken. „Het water was zes tot zeven graden", vertelde Gerrit van Lunteren van de trainingscommissie van het Duik team Zeeland. „Voor het publiek is dit leuk weer, maar voor duikers is wat golfslag veel leuker". Van de 85 duikers had zich een mini maal aantal verkleed, zoals de organi satie dat had gevraagd. Eén deelne mer volbracht de tocht over 900 meter - snorkelen van het Badstrand richting het Windorgel op de Nollepier en terug MIDDELBURG Kloostergang, 13.30 uur: Rondleiding Abdij. BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 14, 19 en 21.30 uur: Willow, a.l. Roxy II, 14, 19 en 21.30 uur: Big, a.l. Cinemactueel I, 14 en 19 uur: Moon- walker, a.l.; 21.30 uur: Red heat, 12 jr. Cinemactueel II, 14, 19 en 21.30 uur: Who framed Roger Rabbit, a.l. Cinemactueel III, 14 uur: De nieuwe avonturen van Pippi Langkous, a.l.; 19 en 21.30 uur: Die hard, 16 jr. GOES Grand, 14 en 19 uur: Moon- walker, a.l.; 21.30 uur: Die hard, 16 jr. HULST De Koning van Engeland, 14.30 uur: Frank and Frey, a.l.; 14.30 en 20 uur: Moonwalker, a.l.; 14.30 en 20 uur: Beetlejuice, a.l.; 14.30 en 20 uur: Good morning Vietnam, a.l.; 20 uur: Midnight run, a.l. MIDDELBURG - Electro, 14 uur: De nieuwe avonturen van Pippi Lang kous, a.l.; 20.30 uur: Midnight run. Schuttershof, 20.30 uur: Spoorloos. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: The li ving daylights, a.l. TERNEUZEN - Luxor, 14.30 uur: Co ming to America, a.l.; 14.30 en 20 uur: Who framed Roger Rabbit, a.l.; 20 uur: Die hard, 16 jr. VLISSINGEN Alhambra I, 14 en 20 uur: Who framed Roger Rabbit, a.l. Alhambra II, 14 uur: Frank and Frey, a.l. 20 uur: Big, a.l. Tentoonstellingen AXEL Galerie Bellemans, 10-18 uur: werken Gerard Ram en Anthonie Hermsen (t/m 15/1). jKindergalerij, 10-18 uur: Werken van Tonke Dragt (t/m 14/1). BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaer- schole, 13.30-16.30 uur: Kerststallen uit de hele wereld (t/m 6/1). HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HULST Galerie Van Geyt, 9-12 en 14-18 uur: 'Feest der kleine formaatjes' (t/m 12/1). MIDDELBURG - Z.K.C., 18-21 uur: 'Kunst boven water', werken diverse Zeeuwse kunstenaars (t/m 5/2). Werken P. Bulthuis, J. W. Ditmar, J. Prince, W. A. Jurcka en D. Koets (t/m 5/1). Zeeuws Museum, 13.30-17 uur: 'Be kroonde ontwerpers 2' (t/m 26/2). NEELTJE JANS - Topshuis, 10-17 uur: Delta Expo. OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 13.30-17 uur: 'Tien Zeeuwen zien de natuur 2' (t/m 29/1); Duimelijntje (t/m 26/2). VLISSINGEN - Reptielenzoo Igua na, 14-17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. Gevangentoren, vanaf 17 uur: Werken Guino Jansen. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen 0 Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur 0 weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. - met een groot aantal ballons op zijn rug. Hij liet ze los, net voor hij aan wal stapte. De 'schoonst' geklede water sporter was 'Michiel de Ruyter', de zee held uit het Vlissingen van de 17de eeuw. Hij was naar eigen zeggen terug gekeerd om eens te bekijken hoe het met de kwaliteit van het water staat. „Bar slecht", luidde Michiels conclu sie na de snorkelpartij. „Het water is zeker niet meer zo schoon als 350 jaar geleden. Daar moet iets aan gebeu ren". Michiel de Ruyter, alias Frits Vervuurt uit Middelburg, ontving de eerste prijs uit handen van de jury die de kleding van alle duikers beoordeelde. Ver vuurt had aan de hand van de portret ten van De Ruyter in het Zeeuws Mu seum en het monument van Michiel op de Vlissingse boulevard het pak laten maken. „Origineel", aldus de Middel burger, „want iedereen denkt dat De Ruyter een hondje onder zijn arm draagt, maar 't is de kop van een leeuw die op z'n zwaard staat". Paul Poland won de tweede prijs als Dino Diver. De Super Snorkel leverde Jaap Le Roy de derde plek op. Meer publiek. Meer deelnemers: 85 te gen vorig jaar 77. Voor hen stond na afloop warme wijn klaar. Volgens Mi chiel de Ruyter het lekkerste wat er bestaat na een tochtje snorkelen op een warme, edoch winterse dag. De duikers waren met een aantal honden niet de enigen die het water indoken. Twee liefhebbers lieten iets over twee uur zondagmiddag blijken dat een duur en dik duikpak niet echt nodig was. mmm?: Het WMZ-pompstation in Haamstede. GOES - Het drinkwater in Zuid west-Nederland wordt aanzienlijk duurder. Na een vijfjarige periode zonder tariefverhogingen, moeten de verbruikers rekening houden met een stijging. De komende tijd heeft de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) erg veel geld nodig voor het op peil houden van de kwaliteit van het drinkwater. Voor een deel zijn de investeringen nodig om de almaar toenemende waterverontreiniging het hoofd te bieden. In het bijzon der de aanpak van bestrijdingsmid delen vraagt buitengewone aan dacht. Hoe groot de stijging van de kubieke meterprijs (thans ongeveer 1,82 cent per 1.000 liter voor de kleinverbrui ker) zal zijn, is nog niet bekend. Maar verfijning van de zuiverings technieken komt al gauw op enkele dubbeltjes per kubieke meter. Ook de bescherming van de waterwinge bieden kost zeker tien cent per ku bieke meter. Milieumaatregelen, on der meer behandeling van vervuild zuiveringsslib (waarin teveel arseen zit), vergen eveneens extra geld. Voor 1989 zullen de drinkwatertarie ven van WMZ nog gelijk blijven. Daarna sluit directeur ir P. Stoter verhogingen niet uit. Er moeten in de eerste plaats inves teringen gedaan worden als gevolg van een stijging van het waterver bruik. In 1988 overschrijdt WMZ voor het eerst in de geschiedenis de grens van 51 miljoen kubieke meter water (eigen produktie en inkoop van derden). Het nutsbedrijf voor ziet een toenemende afname. Be paalde grondwaterbronnen (onder meer het Brabantse pompstation Schijf met een jaarproduktie van 3,5 miljoen kubieke meter) vallen weg. Het gat moet met oppervlaktewater worden opgevuld en dat kost na tuurlijk geld. Ook wil WMZ in enkele pompstations (Halsteren staat bo venaan) de hardheid van het water verlagen. Die kwaliteitsverbetering komt er niet voor niks. Een aantal waterwinmiddelen is verouderd en wacht op vervanging (het uit 1912 daterende pompstation Ossen- drecht als eerste). Daar blijft het niet bij. De water maatschappij wordt meer en meer geconfronteerd met verontreiniging van het ruwe water. Vooral opper vlaktewater staat bloot aan vervui ling. Industrie en landbouw zijn de grote boosdoeners. Naarmate het verbruik stijgt is WMZ steeds ster ker aangewezen op oppervlaktewa ter. Volgens directeur Stoter en hoofd laboratorium drs W. Bassie kan de watermaatschappij nergens meer beschikken over schoon op pervlaktewater. „Er zitten tegen woordig altijd stoffen in die er vol gens de waterleidingwet niet in mo gen zitten," zegt ir Stoter. „Er is geen oppervlaktewater wat wij inne men, watje te allen tijde zonder zui vering kunt gebruiken. Je kunt dat water niet permanent drinken." Drs Bassie tekent aan dat de meettech nieken voortdurend verbeteren en daardoor ook de mogelijkheid om gevaarlijke stoffen op te sporen. Het hoofd laboratorium wijst op uit spraken van koningin Beatrix. In de troonrede van september '88 zei ze dat met name de kwaliteit van wa ter en lucht was verbeterd. Haar kerstboodschap enkele maanden la ter was veel somberder. Bassie: „Dat klopt wel. Het is gewoon zo dat bijvoorbeeld het gehalte aan zware metalen in het Haringvliet behoor lijk is verminderd. Het geldt ook voor sommige bestrijdingsmidde len. Dus een verbetering. Maar het teleurstellende is dat je door de nieuwe meettechnieken stoffen in het water ontdekt, die je er nooit had vermoed. Dus een verslechte ring." Het hoofd laboratorium houdt er rekening mee dat er véél meer voor de mens gevaarlijke stof fen in het oppervlaktewater zitten dan thans bekend is. Voor een belangrijk deel benut WMZ grondwater uit West-Brabant voor de bereiding van drinkwater. Daar is in het algemeen niet zoveel mis mee. „Daar waar wij grondwa ter oppompen hebben wij nog geen ernstige problemen," betoogt di recteur Stoter. „Ook grondwater is kwetsbaar, maar daar zit een grote buffer." Er zijn wel signalen die tot ongerustheid nopen. Drs Bassie noemt een stijgend sulfaatgehalte in sommige delen van het water wingebied Ossendrecht. Hij schrijft dat zonder meer toe aan agrarische activiteiten. In het waterwingebied Oranjezon bij Vrouwenpolder is de bodem ver ontreinigd door dierlijke mest. Ge bruik van één van de infiltratieka nalen leidt tot hogere fosfaat- en stikstofgehaltes, met als gevolg een explosieve algengroei. Van dat gif groene water is geen fatsoenlijk drinkwater meer te bereiden. In Sint-Jansteen is de kwaliteit van het grond- en oppervlaktewater waaruit drinkwater geproduceerd wordt zeer matig. Zowel het ondiepe grondwater (1,8 miljoen kubieke meter per jaar) als het uit België af komstige oppervlaktewater (1,2 mil joen kubieke meter per jaar) zijn ne gatief beïnvloed door verontreini gingen. Momenteel gebruikt WMZ voor Goeree-Overflakke en Schouwen- Duiveland oppervlaktewater uit het Haringvliet (drievierde Rijn, een- vierde Maas). Dit water wordt in de duinen geïnfiltreerd. Vanuit spaar bekkens in de Brabantse Biesbosch komt tien miljoen kubieke hieter water per jaar (afkomstig uit de Maas); de helft voor industrie in West-Brabant, de helft voor de be volking in Zeeuwsch-Vlaanderen. De spaarbekkens van WMZ in de Braakman bij Philippine worden ge vuld met oppervlaktewater uit de Belgische polders Isabella en Zwar te Sluis. Dat water wordt vervuild door mest, met als gevolg een te hoog nitraatgehalte. In Sint-Jan steen gebruikt WOMZ oppervlakte water uit de Pieter Endesvaart en de Gentsevaart en in Ouddorp wordt ook nog polderwater ingelaten. Hoewel al het oppervlaktewater ver vuilingscomponenten bevat, kan er toch betrouwbaar drinkwater van worden gemaakt, stelt ir Stoter. „We moeten wel goed letten op de aan wezigheid van bestrijdingsmidde len. Soms wordt in het ruwe water de drinkwaternorm overschreden. En dat zijn dan de middelen die op gespoord kunnen worden. Een groot aantal bestrijdingsmiddelen, dat of ficieel is toegelaten, kan niet in klei1 ne hoeveelheden gemeten worden." De WMZ-directeur verwacht dat het ontdekken van verontreinigingen in de toekomst toeneemt. Hij geeft aan dat de landelijke organisatie van waterleidingbedrijven, de Vewin, veel geld heeft uitgetrokken voor grootscheeps onderzoek naar be strijdingsmiddelen. Tegenwoordig volgt het ene veront reinigingsalarm op het andere. Drs Bassie erkent dat de waterleiding bedrijven in het verleden wel wat la- koniek geweest zijn. „Dan werd de inname van water gestaakt, zonder er bekendheid aan te geven." Het hoofd laboratorium beklemtoont dat sommige stoffen in het water moeilijk afbreken. Het kan tiental len jaren duren voordat de sporen verdwenen zijn. „Wij infiltreren nu op enkele plaatsen oppervlaktewa ter. Ik ben bang dat we op termijn de rekening gepresenteerd krijgen." Het vervuilen van de onderwaterbo dems in onder meer Biesbosch en Haringvliet vormt nog geen pro bleem voor WMZ. Het bezinken van giftige stoffen naar de bodem is juist een pluspunt, omdat ze daardoor het in te nemen water niet vervuilen. Mogelijk kan het opstapelen van verontreinigende stoffen in de on derwaterbodem op langere termijn moeilijkheden opleveren. Drs Bas sie gelooft dat de effecten voor de waterleidingmaatschappijen zullen meevallen. Ir Stoter onderstreept dat de leve ring van betrouwbaar drinkwater bij WMZ voorop staat. Voor zover nodig zijn in de pompstations de zuiveringstechnieken uitgebreid. Zo wordt het ruwe water in Oud dorp, Haamstede en Braakman door actief koolfilters geleid, waar bij verontreinigende stoffen ach terblijven. In de toekomst komt daar wellicht ozonisatie bij. Proe ven met regenboogforellen in Sint- Jansteen en Haamstede hebben uit gewezen dat het reine water in pui ke conditie verkeert. Stoter: „Voor zover de wetenschap strekt kunnen we naar eer en geweten zeggen dat we nu betrouwbaar drinkwater vanaf de pompstations leveren." ZONNEMAIRE - De 74-jarige W. H. Capelle uit Zierikzee is zaterdag om streeks 11.30 uur op de Zuidweg bij Zonnemaire overleden. De man, die in de richting van Noord- gouwe reed, kreeg tijdens een autorit een hartstilstand, waarna zijn auto in de sloot raakte. RENESSE De politie heeft vrijdag proces-verbaal opgemaakt tegen P. B. uit Renesse, omdat hij twee Duitse jongeren met een gasdrukpistool had bedreigd. Het tweetal liep aan de Oude Moolweg in de tuin van B., die zich dat niet liet welgevallen. Hij haalde het gasdrukpi stool tevoorschijn en zette dat bij eén van de jongens tegen de borst. De poli tie heeft het wapen in beslag genomen. De twee zwaar beschadigde auto's. HOEK - Bij een auto-ongeluk in Hoek zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. P. S. uit Philippine nam bij de Van Wijkhuizen weg de bocht te ruim en kwam op de linkerweghelft terecht. Daar botste hij frontaal tegen de auto van S. E. J. B. uit Hoek. Beide bestuurders en J. de P. uit Sluiskil, die bij B. in de auto zat, werden met verwondingen naar het ziekenhuis De Honte overgebracht. De auto's werden geheel vernield. (Slot van pagina 7) tientallen meters lange rij voor de deur, netjes geklede jongens en meis jes van pakweg zestien tot net in de twintig. Ze kregen Earthquake Rudy and the Trembling Walls voorgescho teld. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de jaar wisseling rustig verlopen. Alleen in het centrum Terneuzen en Hoek was sprake van wat vernielingen. Het knallen van vuurwerk duurde hier tot diep in de nacht. In Zaamslag, waar het andere jaren nogal eens onrustig was, was nu niets aan de hand. In Hoek was het volgens een politie woordvoerder wat 'rommelig'. Er wer den enkele vlaggemasten en brieven bussen uit de grond getrokken. Van een leegstaand schooltje aan de Nar- cisselaan werden veertien ruiten inge gooid. Op de Markt vond de traditio nele autoverbranding plaats. Een ou de 'besteleend' - volgepakt met auto banden, maar zonder benzinetank - werd tegen middernacht in brand ge stoken. Onder luid gejuich werd het voertuig rond twee uur door een takel wagen afgevoerd. Later in de nacht werden nog drie sloopauto's in de brand gestoken bij een bedrijf aan de Molendijk. De brandweer moest er aan te pas komen om het brandje te blus sen. Verder was het de politie opgeval len, dat er in Hoek veel knal-vuurwerk was. „Daarbij waren ook dingen van eigen fabrikaat. Die waren erg krach tig; je kon de luchtdruk op enige af stand voelen." In de Noordstraat van Terneuzen sneuvelden enkele winkelruiten. Ook de ruiten van telefooncellen bij de Axelsedam en bij de Bachlaan moes ten het ontgelden en er ging nog een steen door een ruit van het overdekte zwembad De Honte. Voorts werden en kele auto's beschadigd. In de Nieuw- straat, waar enkele cafés de deuren na twaalven weer openden, was het bij zonder druk. Ook hier hield het geknal - om 24.00 ingezet door scheepshoorns die overal in Terneuzen te horen waren - nog lang aan. De politiekorpsen in andere delen van Zeeuwsch-Vlaanderen meldden een rustige overgang van 1988 naar 1989. In Hulst was sprake van enkele ver- nielinkjes; hier en daar waren berm paaltjes uit de grond getrokken. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen waren wat brandjes, die overigens nauwe lijks schade aanrichtten. MIDDELBURG De kunstschilder Pieter Willem Bulthuis is op oude jaarsdag op 90-jarige leeftijd in zijn woonplaats Middelburg overleden. Bulthuis geniet vooral bekendheid vanwege zijn landschapsschilderijen over Schouwen-Duiveland en Veere. Naast zijn leven als schilder is Bult huis van 1919 tot en met 1963 tekenle raar geweest. De laatste paar jaar van zijn leraarsloopbaan was hij onderdi recteur van de Rijks HBS in Middel burg. Bulthuis, geboren in 1898 in Gouda, woonde tot 1946 in Den Haag en ver huisde daarna naar Schouwen-Duive land. Hij gaf op de Rijks HBS in Zierik zee tekenles. Zijn werk over Schou wen-Duiveland kort na de watersnood vormt een afsluiting van de Schouwse periode. Na de watersnood verhuisde hij naar Middelburg, waar hij een nieuw geliefd onderwerp vond: Veere. De serie 'Afscheid van Veere', waarin de laatste dagen van Veere als haven met een directe verbinding met open zee worden getoond, is tot vrijdag, sa men met twee doeken uit zijn Schouw se periode, te zien in de Zeeuwse Bi bliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Piet Bulthuis reisde veel en heeft werk gemaakt in Normandië, Vlaanderen, Parijs, De Dolomieten (Italië) en op Ibiza en Mallorca. Bulthuis schilderde niet alleen maar maakte ook houtsne- des, houtgravures en beeldhouwwer ken. Na het overlijden van zijn vrouw, Elisabeth W. H. Oberg, vijf jaar gele den, heeft Bulthuis niet meer geschil derd. Pieter Willem Bulthuis wordt woens dag om 11.00 uur in het crematorium aan de Westelijke Oude Havendijk in Middelburg gecremeerd. SCHUDDEBEURS - De 69-jarige me vrouw L. P. uit Noordgouwe is zater dagmorgen gewond geraakt, nadat zij met haar auto op de Kloosterweg bij Schuddebeurs in de sloot was gere den. Zij werd met een zware hersen schudding overgebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De bestuurster was op weg van Zierik zee naar Noordgouwe. Vlak voor de bocht bij Schuddebeurs is zij vermoe delijk onwel geworden. Het voertuig raakte in de berm en vervolgens in de sloot. De flink beschadigde auto moest worden weggesleept. Haamstedenaar N. H. (21) botste zater dag precies om middernacht tegen een boom aan de Hogezoom in Renesse. H. kwam uit de richting Haamstede. Ter hoogte van Klein Poelland raakte hij met zijn auto van de rijbaan, en kwam aan de linkerkant van de weg tegen „J een boom tot stilstand. Het voertuig werd onherstelbaar beschadigd. Een ademanalyse toonde alcoholgebruik aan. VLISSINGEN - Het SKW geeft in buurthuis De Scheldebuurt in Vlis singen een introductiecursus 'compu ters voor vrouwen'. De cursus is be doeld voor vrouwen die geen kennis hebben over computers en daar ver andering in aan willen brengen. In de cursus worden de basisbegrip pen van de computertechniek geleerd, de toepassingsmogelijkheden van de computer en de bediening ervan. De curus omvat tien lessen, die worden gegeven op dinsdagochtenden van 9.15,tot 11.30 uur. '1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9