PZC Nederlandse fruitteelt staat voor uitdaging Rapport vervuiling Kanaalpolder 3 jaar in la Zuinig stoken lijkt tot nu toe vanzelf te gaan e provincie ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 VOOR RADIOACTIEF AFVAL IN SLOE PZEM ACTIE ZUINIG STOKEN Binnenvaart had relatief goed jaar Saluutschoten en snorkeltocht luiden 1989 in Schippers bang voor gevolgen marifoonplicht Vishandel in Sluis beroofd van 15 mille aan spullen Vertraging NFO-VOORZITTER AXEL: Wurggreep Ter inzage AANTAL GRAADDAGEN LAAGTERECORD Burgemeester Veere neemt afscheid in Serooskerke Bewust stoken INVOERING MOGELIJK MEI Bedieningstijden Aanvragen COVRA gaan de deur uit VLISSINGEN - De Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA NV) vraagt binnen kort vergunningen aan voor vestiging van een nationaal opslag- en verwerkingscomplex in het Sloegebied. De organisatie heeft een terrein op het oog nabij de nieuwe Kaloothaven. Met het Havenschap Vlissingen is al overeenstemming bereikt over de aankoop van de grond. CO VRA koopt in eerste instantie bijna tien hectare en neemt optie op nog eenzelfde oppervlakte. worden aange- king van het dorp Borssele keerde zich eind 1988 met de aanleg van het com- De vergunningen vraagd op grond van de kernenergie wet, de wet verontreiniging oppervlak tewateren en de wet ruimtelijke orde ning. Ook zal COVRA een bouwaan- vraag indienen. De organisatie is ver plicht tegelijk een zogenaamde loka- tiegebonden milieu-effectrapportage te presenteren. Het terrein bij de Kaloothaven is voor COVRA een tweede keus. Aanvanke lijk wilde de organisatie naar een ter rein achter de energiecentrales van de PZEM. In oktober 1987 vroeg COVRA (nu nog gevestigd in Petten) ook al ver gunningen aan, vergezeld van een mi lieu-effectrapportage, toegespitst op de PZEM-lokatie. Tegen deze plaats rees veel verzet, met name de bevol- tegen een opslag- en verwerkingscom plex op slechts enkele honderden me ters afstand van het dorp. De gemeen teraad van Borsele zette toen een com missie aan het werk, die een andere lo catie moest zoeken. Dat resulteerde uiteindelijk in de plaats aan de België- weg (begrensd door het terrein van Heerema-offshore in het noorden, de Kaloothaven in het westen en het ko- lenopslagpark van de PZEM in het zuiden). Eén en ander zorgde voor een vertra ging van de bouwplannen met meer dan één jaar. De COVRA had gehoopt COVRA-vestiging Sloegebied WESTERSCHELDE AXEL - Fruitrassen moeten resistent gemaakt worden tegen schurft, meel en kanker. Dan kunnen ze een vermin dering van de bestrijdingsmiddelen overleven. Deze veredeling van de rassen betekent een behoorlijke opga ve voor de Nederlandse fruittelers. Dat zei voorzitter W. de Jager van de kring Zeeland-West Brabant van de Nederlandse Fruitteelt Organisatie (NFO) vrijdag in Axel. De kringvoor zitter was in Axel om zeven leden van de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren te huldigen wegens langdurig lid maatschap van de NFO. „De Nederlandse fruitteelt staat voor grote uitdaging", aldus De Jager, „Binnen afzienbare tijd moeten de te lers uit milieu-oogpunt het spuiten van de gewassen zeker met de helft te rugbrengen. Om hieraan te kunnen voldoen moeten binnen de bestaande rassen een aantal eigenschappen, zo als schurft-, meel- en kankerresisten tie worden ingeteeld. Zeker geen klein proleem, maar iets dat door de telers in onze kring zeker met succes kan wor den aangepakt. Want ook in het verle den zijn wij in onze branche met diver se problemen geconfronteerd en heb ben daar een oplossing voor gevon den." VLISSINGEN - De Stichting Vesting Vlissingen en het Duikteam Zeeland luiden beiden zondagmiddag het nieuwe jaar in op de boulevard van Vlissingen. Leden van de schietvereniging De Fles en van stichting Vesting Vlissingen ge bruiken zondag om 12.00 uur de antie ke kanonnen op Boulevard De Ruyter voor een aantal saluutschoten. Het Duikteam Zeeland houdt nieuwjaars dag de traditionele snorkeltocht in de Westerschelde voor de Boulevard Evertsen. Liefhebbers, die zich het liefst zo gek mogelijk moeten kleden, kunnen zich vanaf 12.15 uur bij het Badstrand melden. De tocht over een afstand van ongeveer 900 meter begint om 14.00 uur en duurt ongeveer drie kwartier. Hoopgevend noemde De Jager het streven van de provincie om de indus trie van voldoende geschikt water te voorzien. „De fruittelers kunnen profi teren van de aanleg van een waterlei dingnet voor de industrie. Ze moeten daar dan tijdig op inspelen. Dat mag ons ook wat geld kosten, want als we zelf voor die voorzieningen moeten zorgen zijn we veel meer geld kwijt." Dit is overigens volgens De Jager niet het enige waarvoor de telers een geza menlijk front moeten maken. „Onze afzet kan in de toekomst voor proble men zorgen. De grootwinkelbedrij ven proberen hun leveranciers in de wurggreep te nemen. Alleen door de krachten te bundelen zullen wij in staat zijn uit deze wurggreep te blij ven." De Jager vond het daarom voor de soli dariteit onder de telers dan ook van groot belang, dat zijn organisatie en kele jaren geleden is overgegaan tot het huldigen van leden die langdurig lid zijn. „Dit zijn uitstekende gelegen heden om even bij het verleden stil te staan. In het verleden ligt immers de toekomst. Want wie geen verleden heeft geen diepte, dus ook geen toe komst." Ook afdelingsvoorzitter G. de Moor stond stil bij de toekomst voor de fruit teelt en belichtte in het kort de ver diensten van de jubilarissen. Voor W. Janssens en R. Janssens wa ren er gouden spelden wegens hun vijf tigjarig lidmaatschap. Mevrouw Th. van Rompu, E. Dellaert, L. de Zwart, J. Kindt en H. Moeliker werden vanwege hun veertigjarig lidmaatschap met zil ver beloond. plex te kunnen beginnen. Dat wordt nu op zijn vroegst laatste kwartaal 1989. In het complex moet al het radioactieve afval worden opgesla gen dat in Nederland geproduceerd wordt. De opslag heeft een tijdelijk karakter (50 tot 100 jaar), in afwach ting van een oplossing voor een ver antwoorde eindberging. Het gaat niet alleen om radioactief afval uit kern centrales, maar ook om dat uit zieken huizen, onderzoekinstellingen en in dustrie. In totaal zijn er ongeveer 300 leveranciers. Op basis van de huidige situatie wordt de hoeveelheid afval die komende 100 jaar ontstaat, geraamd op 60.000 ku bieke meter. Als er nieuwe kerncentra les worden gebouwd, stijgt die hoe veelheid uiteraard (zeker 20.000 kubie ke meter per centrale). In het nationale complex wordt naast opslag ook verwerking van afval voor zien. Daarbij gaat het om laag- en mid del radioactief afval. De verwerking bestaat uit samenpersen en (met name organische vloeistoffen en kadavers) verbranden. Het hoog radioactief afval is hoofdzakelijk afkomstig van de kerncentrales. Het bestaat voorname lijk uit splijtstofelementen, die als brandstof zijn gebruikt. Als deze be straalde elementen in buitenlandse fa brieken worden opgewerkt, ontstaat opwerkingsafval. Ook dit kernsplij- tingsafval slaat COVRA op. De organisatie moet zowel bij de ge meente Borsele als het rijk om mede werking en vergunningen aankloppen. De gemeente wordt gevraagd om een bouwvergunning en om vrijstelling van de geldende bestemmingsplan voorschriften (artikel 19-procedure). Op 7 februari '89 neemt de gemeente raad hierover een besluit. De ministe ries van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu; economische za ken; sociale zaken en werkgelegen heid; welzijn, volksgezondheid en cul tuur zijn verantwoordelijk voor de ver gunningverlening op grond van de ker nenergiewet. Het ministerie van ver keer en waterstaat geeft een vergun ning volgens de wet verontreiniging oppervlaktewateren af. Het provin ciaal bestuur treedt, evenals bij de eer ste aanvrage het geval was, op als coördinator. Belanghebbenden kun nen daardoor op één adres terecht. Volgens de plannen van COVRA wor den de aanvragen in de eerste helft van januari '89 ingediend. Half fe bruari worden de gegevens ter inzage gelegd. Tot half maart kunnen er dan bezwaren worden ingediend. Voor 8 maart is een openbare hoorzitting voorzien. Half mei worden de ont- werp-vergunningen verwacht. Ook daar kunnen bezwaren tegen worden ingediend. Al alles meezit zullen eind augustus de vergunningen formeel worden bekend gemaakt en ook daar zijn bezwaren te gen mogelijk (tot eind september). In de nieuwe locatiegebonden milieu-ef fectrapportage zal de COVRA méér aandacht moeten schenken aan de be levingsaspecten van de bevolking en de mensen die werken in de bedrijven rondom het toekomstige complex. Verder moet worden ingegaan op de ri sico's van vervoer van radioactief afval over de Westerschelde en van een over stroming. Knallend vuurwerk trotserend presenteert vrijwilligster Jo Dees boterhammetjes aan de Hoekse jeugd, die zich opperbest amuseert. HOEK/ZAAMSLAG - Blauwe rook belemmerde vrij dag het zicht op het Molenplein in Hoek: een tiental jonge Hoekenezen trachtte de mooie dorpsmolen aan het zicht te onttrekken door simpelweg een fikse hoe veelheid vuurwerk te ontsteken. Maar... het mocht al lemaal, want het maakte deel uit van de 'vandalisma- rathon' (28 uur lang) die donderdag en vrijdag in en om het buurthuis De Hoekse Rakkers werd gehouden. Die marathon trok vele tientallen jongeren. Donderdagavond om acht uur begonnen en durend tot vrijdag middernacht. Ofwel zaterdagochtend om pre cies 0.00 uur. Om de jeugd van Hoek een beetje van de straat te houden tijdens de (vakantie)dagen voor de jaarwisseling. Want de ervaring had het geleerd: juist die dagen was de jeugd op z'n vervelendst. De midden standers klaagden over de overlast die de jeugd hen be zorgde en ook in de nieuwjaarsnacht wilde het nog wei eens uit de hand lopen. Vandaar het initiatief van de mensen van het buurthuis, gesteund door de project groep Bestrijding Vandalisme Terneuzen. En terwijl voor de deur van het buurthuis enig vuurwerk (gecontroleerd) tct ontploffing werd gebracht, serveer de vrijwilligster Jo Dees binnen boterhammetjes. Voor haar en haar collega-vrijwilligers, betrokken bij het buurthuiswerk in de Hoekse Rakkers kon het oudejaar niet meer stuk. Zojuist was een cheque ter waarde van 150 gulden bezorgd, geschonken door de plaatselijke middenstand. Uit waardering voor het feit dat de werkers van het buurthuis sinds donderdagavond con tinu in touw waren geweest. En niet zomaar. Minstens dertig jongelui brachten er de nacht door, wakker ge houden met video-films, een popquiz en muziek (de Top Honderd). Om vijf uur in de ochtend waren de vrijwilligers trou wens alweer op pad om voor de nachtbrakers vers brood op te halen bij de plaatselijke warme bakker. Ook Jo Dees was er weer: hier en daar nog een boter hammetje verstrekkend, zelfs een dagblad. „Vooral die eerste helft van de marathon was het ontzettend leuk. Jammer dat we hier in het buurthuis af en toe toch nog 'klappen' in het dorp hebben gehoord. Er waren dus kennelijk toch nog jongeren die we niet hebben be reikt." En verder was er een lichte irritatie over het feit dat de nachtwake voor honderd procent moest worden bege leid door vrijwilligers. „Van echte begeleiding hebben we niks gemerkt. Misschien een gevolg van de overgang van die twee kleine stichtingen naar die ene grote stich ting Welzijn in Terneuzen..." In Hoek bleek er nu sprake van enige routine. Immers, twee jaar geleden besloot het buurthuisbestuur extra activiteiten rond de jaarwisseling te organiseren en vo rig jaar was er voor het eerst de steun van de project groep Bestrijding Vandalisme. In Zaamslag daarente gen was het vrijdag allemaal nieuw. Buurthuis 't Klu- puus had, met Hoek als voorbeeld, ook de deuren wat vroeger dan anders geopend. Want ook in Zaamslag was er de afgelopen jaren sprake van vormen van vandalis me rond de jaarwisseling. De belangstelling was minder groot dan in Hoek. Maar de organisatoren waren er niet minder tevreden om. TERNEUZEN - Het rapport van de Heidemij naar aanleiding van onderzoek naar vervuiling in de Kanaalpolder nabij Philippine heeft drie jaar bij Pro vinciale Waterstaat in de la gelegen. Tot deze ontdekking kwam het Terneu- zense raadslid en milieu-activist A. A. P. van Himme. Vrijdag kreeg hij de beschikking over het drie jaar oude rapport, voorzien van een afschrift van de brief aan het miniserie van VROM, gedateerd op op 20 december 1988. „In 1982 al vond het eerst onderzoek plaats, in 1985 het vervolgonderzoek en nu pas, na de publicaties in de kranten wordt er actie ondernomen naar het minis terie toe. Ik vraag me af of dit rapport niet te lang in iemands la heeft gelegen. Ik hou mijn hart vast voor de andere zes stortlokaties in Zeeuwsch-Vlaanderen". Eerder al werd van provinciewege bekend gemaakt dat het grondwater nabij de voormalige stortplaats Kanaalpolder met diverse stoffen, waaronder aroma ten, is vervuild. Uit dit rapport blijkt met name dat de aromaten afkomstig zijn uit slib dat in het verleden in de Kanaalpolder is gestort. Van Himme neemt overigens het niet vleiend bedoelde predikaat 'Tijl Uilen spiegel' dat Dow-topman R. Ruules hem donderdag verleende luchthartig op. „Als Ruules beeldspraak gebruikt kan ik dat ook. Ik zie mij meer als David die het opnam tegen Goliath. We weten allemaal dat David heeft gewonnen", aldus Van Himme die nooit moe wordt van het oprakelen van vaten-affaires, waarbij Dow regelmatig wordt genoemd. „Zo'n reactie van Dow was te verwachten. Tja, wat moetje ermee? Er staat wel tegenover dat ik nog steeds erg veel briefjes en telefoontjes krijg van mensen die willen dat ik hiermee doorga. Ik moet het niet overdrijven, maar de resultaten tot nog toe liegen er niet om". VEERE - De Veerse burgemees ter G. W. van Montfrans-Hart- man neemt vrijdag 13 januari om 13.30 afscheid van de raad en andere genodigden, tijdens een bijeenkomst in verenigingsge bouw De Zandput in Seroosker ke. De afscheidsreceptie voor de be volking wordt 's avonds van 17.00 tot 18.30 uur in het Veerse stadhuis gehouden. Mevrouw Van Montfrans verlaat Veere per 16 januari om de burgemeester spost van Katwijk te gaan ver vullen. MIDDELBURG - Zuinig stoken lijkt tot nu toe dit winterseizoen vrijwel vanzelf te gaan. De temperaturen zijn nog maar enkele keren onder nul ge zakt en van winterse kou is nauwe lijks sprake. Het betekent dat er min der gas nodig was om het in huis be haaglijk te hebben. Dat het wintersei zoen 1988/1989 mild begonnen is ten opzichte van het seizoen 1987/1988 blijkt onder meer uit het aantal graaddagen (berekend aan de hand van de gemiddelde etmaaltempera- tuur). Vanaf het begin van de actie Zuinig Stoken - een initiatief van PZEM en PZC - op 12 oktober tot en met 18 de cember '88 bedroeg het aantal graad- dagen 645,3, tegen 733,6 in de overeen komstige periode vorig jaar. Dat is meteen ook merkbaar in het streefver- bruik. Bij een normaal verbruik op jaarbasis van 2.000 kubieke meter was het streefverbruik tot en met eerste kerstdag 499 kubieke meter en vorig jaar 580 kubieke meter. Bij een gas- prijs van 41,1 cent per kubieke meter is dat financiële voordeeltje aardig mee genomen. Per 1 januari 1989 wordt de gasprijs 37,8 cent per kubieke meter. Blijft het mild, dan wordt het voordeel wat klei ner. Overigens is dat uitgaande van de ervaringen in het verleden, niet erg te verwachten. Sinds het begin van de ac tie Zuinig Stoken (seizoen 1985/1986) heeft de koudepiek steeds in de maan den januari en februari gelegen. In de eerste elf weken van 1985,1986 en 1987 lag het aantal graaddagen steeds bo ven de 100 per week. Alleen 1988 vormt een uitzondering. Het hele jaar door werden maar twee weken met meer dan 100 graaddagen geboekt. Het afge lopen jaar is dan ook wat de hoeveel heid graaddagen betreft het laagste: in 1985 3.331,8 graaddagen, in 1986 3.143,3 graaddagen, in 1987 3.186,5 graaddagen en in 1988 (eerste 50 we ken) 2.405,9. Het jaar eindigt rond 2.500 graaddagen. Een laagterecord. Tot nog toe was de week van 31 okto ber tot en met 6 november de koudste, met 89,8 graaddagen. De week van 12 tot en met 18 december daarentegen telde maar 42,8 graaddagen. Voor alle duidelijkheid: de gemiddelde etmaal- temperatuur is bepalend voor het aan tal graaddagen. Elk uur meet het KNMI de buitentemperatuur en door die per etmaal op te tellen en vervol gens door 24 te delen, ontstaat een ge middelde. Voor het berekenen van de graaddagen ligt de grens op 18 graden celsius. Elke graad die de gemiddelde graaddagen. Vervolgens worden de graaddagen ook nog eens gewogen, dat wil zeggen dat ook nog rekening wordt gehouden met invloeden als zonnige dag of stevige wind. Overigens brengt de milde winter niet louter voordeel. Het is zelfs zo dat zuinig stoken niet altijd verstandig is. PZC -I «brawl VI etmaaltempera tuur lager is dan 18 graden, is een graaddag. Bij een ge middelde etmaaltemperatuur van bij voorbeeld 12 graden, betekent dat zes Voorlichter Hans ten Broek van de PZEM propageert dan ook liever 'be wust stoken'. Hij legt uit wat er aan de hand is. Het weer van de laatste maanden is vrij vochtig. Dat is in de lucht, zowel buiten als binnen, goed merkbaar. In lucht zit altijd water damp; hoe warmer de lucht, hoe meer waterdamp. Als het vriest is het vochtgehalte lager. Bij vorst ligt de relatieve luchtvochtigheid in huis tussen 40 en 60 percent; wanneer het niet vriest zit het percentage tussen 60 en 80. Volgens Ten Broek kunnen vrij snel vochtproblemen (meestal veroorzaakt door condensatie van waterdamp) in huis ontstaan, met name merkbaar aan schimmelvorming. De PZEM- voorlichter wijst erop dat het in een pe riode met veel vocht in de lucht nodig kan zijn om wat meer te stoken in huis. „Ook als er een goede isolatie is, moet men op de vochtigheid in huis letten," aldus Ten Broek. De gevolgen van te veel vocht treden vaak in kamerhoe ken en achter kasten aan het licht. Af gezien van stoken om een drogere lucht te krijgen, is ook het zorgen voor goed ventileren belangrijk, stelt Ten Broek. VLISSINGEN - De Nederlandse bin nenvaart heeft een relatief goed jaar achter de rug. H. G. A. Jongepier, voorzitter van de afdeling Middel burg van de Koninklijke Schippers vereniging Schuttevaer, deelde dit vrijdag mee op een vergadering van zijn organisatie in Vlissingen. Hij te kende hierbij aan dat de beroepsvaart meer aan de weg moet timmeren. Voor de binnenvaart is goed onder houd van de vaarwegen van zeer groot belang. Jongepier hamerde daar in Vlissingen op. Hij gaf aan dat dat ech ter niet alleen belangrijk is voor de schippers. De concurrentiepositie van Nederland is naar zijn mening gebaat bij een goed vaarwegenstelsel. Dat gaat, aldus Jongepier, meer en meer spelen na gehele opening van de gren zen in de Europese Gemeenschap aan het einde van 1992. De Schuttevaer- voorzitter toonde zich verheugd over de extra 110 miljoen gulden die de rijksoverheid voor deze post heeft uit getrokken. De verbreding van het Ka naal door Zuid-Beveland kan daar door eerder plaatsvinden. Jongepier sprak de vrees uit dat de sluizen in de Zandkreekdam, tussen Noord- en Zuid-Beveland, in 1989 voor de binnenvaart een groter obstakel kunnen worden. Zij worden 's nachts niet meer bediend. De oplossing voor die kwestie is, aldus de voorzitter van Schuttevaer, een betere aansluiting van de wachttijden voor de bruggen en sluizen in het Kanaal door Walcheren op die voor de sluizen in de Zandkreek dam. De muggenplaag in en nabij het Zoom meer was het afgelopen jaar een pro bleem voor de binnenvaart, stelde Jongepier. Hij maakte tevens bekend dat het hoofdbestuur van Schuttevaer volgend jaar een notitie publiceert over de verplichtstelling van een mari foon aan boord van binnenschepen. Dat moet, vindt hij, onder strikte voor waarden gebeuren. Schuttevaer, afdeling Walcheren, heeft 45 leden, onder wie naar schat ting 30 binnenvaartschippers. De an dere leden zijn enkele gemeenten en watersportverenigingen. Voorzitter Jongepier werd tijdens de bijeen komst in Vlissingen in zijn functie her kozen. SLUIS - Bij een inbraak in een vis handel in Sluis is in de nacht van don derdag op vrijdag voor 15.000 gulden aan goederen gestolen. Men kwam de vishandel binnen door de voordeur te forceren. Er werden een weegschaal, een fileermachine, een uiensnipperaar, een kassa, een koffie zetapparaat, tien kilogram scampi's en tien kilogram garnalen gestolen. De vishandel is van M. J. S. uit Heille. TERNEUZEN - De schippers in Ter neuzen voelen niets voor een mari foonplicht. Het is goed dat er zo'n communicatiemiddel aan boord is - het gros van de binnenschepen be schikt erover - maar 'een plicht' heeft allerlei nare gevolgen. En daar zijn de schippers huiverig voor. De mogelij ke invoering zal in mei, tijdens het jaarlijkse congres van de schippers vereniging Schuttevaer voor de nodi ge discussie zorgen. Want binnen de afdelingen wordt zeer verschillend gedacht over het gebruik van de mari foon. Tijdens de jaarvergadering van de af deling Terneuzen sprak het gros van de schippers zich in ieder geval uit te gen de marifoonplicht. Belangrijkste probleem: als je die plicht hebt, wat moet je als schipper dan doen op het moment dat de marifoon kapot is? Je loopt dan immers het risico van een vaarverbod met alle financiële gevol gen vandien. Bovendien vrezen de schippers juridische consequenties. Immers, indien ze betrokken raken bij bijvoorbeeld een aanvaring zou hen verkeerd gebruik van de apparatuur kunnen worden verweten. En verder vroegen de schippers in Terneuzen zich af of het niet veel beter zou zijn eerst eens te streven naar internatio nale uniformiteit op het gebied van het marifoongebruik. Veel buitenlandse schippers op de Nederlandse vaarwe gen stemmen af op verkeerde kanalen. Bovendien staan die buitenlanders op het standpunt dat ze dienen te worden aangesproken in hun eigen taal. Enke le Terneuzense schippers hadden daar geen goed woord voor over. Ze verwe ten ook de mensen op de verkeerspos ten dat die veel te snel geneigd zijn Frans, Duits of Engels tegen die schip pers te spreken. Het hoofdbestuur van Schuttevaer hoeft ook niet te rekenen op een posi tief standpunt van de afdeling Ter neuzen inzake de bedieningstijden van de 'kunstwerken' op de hoofd vaarwegen. Het hoofdbestuur staat op het standpunt dat de sluizen en bruggen op die vaarwegen dag en nacht bediend moeten worden. In een recente nota werd wat dat be treft extra aandacht gevraagd voor de situatie op de Maas en het Prinses Margrietkanaal. De schippers in Ter neuzen maakten, tijdens de jaarverga dering, bezwaar tegen de standpunt bepaling van het hoofdbestuur. Als al die bruggen en sluizen 's nachts maar doordraaien, hebben 's nachts nauwe lijks nog overnachtingsmogelijkhe den. Daar moet eerst maar eens voor gezorgd worden, oordeelde men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 49