e PZC Viering revolutie Cuba Regering Joegoslavië treedt af na verwerpen begroting Heb je'n jaartje voor je carrière over? Padvinders klimmen over hekken naar DDR vandaag jaar-uit jaar-in JAKOBSEN MEUBELEN KOMPLETER ÉN BETER! STRENGE CONTROLE BAGAGE Koning niet terug op financiën Direküe en medewerkers van Jakobsen Meubelen wensen u een qj bijzonder gelukkig en J voorspoedig 1989. PZC Explosieven Opsporings systeem 1988: voorschot op meer vrede? Sombere jaarwisseling 231e jaargang no. 309 Zaterdag 31 december 1988 zotwé,«TT,. I i i i Opsporing explosieven Ontmoeting Lift Verkeersdoden Aanvragen Finale Ontsteking VOOR EERSTE KEER SINDS 1945 Beschuldiging HÈT JAAR VOOR JE CARRIÈRE. Lljnbach Droog weer maar veel laaghangende bewolking. Weinig wind. Temperatuur 6 graden. Zuidweg 20A, Zonnemaire Tel. 01 I 12-1 318 Vrijdag koopavond. ZONNEMAIRE PROVINCIAL! 'MM m M Mvm WS A 1. Bagage wordt gewogen. Weeg- 2. Blootstelling aan ^scrtaa/ neutronenstroom. (zie onder) 3. Gammastraling -i;: detectoren, t 4. "Veilige' bagage wordt ingeladen. k. 5. 'Verdachte' stukken ^5: worden geïnspecteerd. In zes seconden passeert elk stuk bagage het systeem. StraBngsvrije kast Detectoren tralingsbron Rubber Gordijn Lopende Bagage wordt blootgesteld aan neutronenstraling. Neutronen gaan door alle stoffen; ook lood. De stikstof in springstoffen absorbeert de neutronen en geeft onmiddellijk gammastraling af. Bagage waarin die straling wordt ontdekt, wordt zorgvuldig op exlosieven gecontroleerd. Detectoren Neutronen Gamma stralen Explosiever WIJK AAN ZEE (GPD) Wie kent ze niet: de schakers die in opperste concentratie naar hun bord turen, terwijl ze ongemerkt de ene sigaret na de andere opsteken. Ook voor ie beoefenaars van de edele denksport is het evenwel bijna 1989 en dat heeft geleid tot een revolutionaire beslissing van de organisatie van het Hoogovens Schaaktoernooi. Voor het eerst in de geschiedenis van dit op één na oudste schaaktoernooi ter wereld geldt een rookverbod in de speelzaal, waar straks op 12 januari het jaarlijkse schaakfestijn weer van start gaat. Het rookverbod heeft tot nog toe geen gevolgen gehad voor de animo voor het Hoogovens Schaaktoernooi. Slechts één schaker heeft laten weten af te zien van deelname. Niet om dat hij niet mag roken de man rookt zelf niet maar omdat hij niet wenst te spelen op een toernooi waar, aldus de man, 'de individuele vrijheid van de schaker wordt be knot'. (Zie ook pagina 17) Minister Van den Broek zal eind volgende maand vrijwel zeker enkele vooraanstaande vertegenwoordigers van de PLO ontmoeten. PAGINA 3 Het containervervoer in de Rotterdamse haven zit in de lift. PAGINA 7 Dit jaar zijn er op de Zeeuwse wegen 49 verkeersdoden ge vallen, vijf meer dan vorig jaar. PAGINA 9 De aanvragen voor de vesti ging van een opslag- en ver werkingscomplex voor radioactief afval bij Borssele gaan binnenkort de deur uit. PAGINA 11 De C-speler Tim van Velthoven heeft zich verrassend ge plaatst voor de B-finale van het tennistoernooi in Goes. PAGINA 17 Binnen- en buitenland: 2, 3 en 7 Opinie en achtergrond: 6 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 17 Pagina 25, 27, 29, 30 en 31 Pagina 33 45 Verscherpte beveiliging Schiphol SCHIPHOL (GPD) Op Schiphol is de beveiliging verscherpt naar aanleiding van de bomaanslag op het Pan Am toestel bo ven Schotland, ruim een week geleden. Ook de controle op de aanwezigheid van explosieven in koffers is geïntensiveerd. De Rijkspolitie Dienst Luchtvaart, die met de beveiliging op Schiphol is belast, is extra alert op de mogelijkheid van terro ristische aanslagen op vliegtuigen. De intensivering van de beveiliging ge beurt mede op verzoek van de Ameri kaanse autoriteiten. Volgens de direc teur van Pan Am in Nederland, D. A. Moulijn, staat de Rijkspolitie op Schiphol op scherp. De Amerikaanse maatschappijen ken nen al langere tijd verzwaarde beveili gingsprocedures op Schiphol. In te genstelling tot de Europese en Aziati sche maatschappijen wordt de bagage van alle passagiers reeds aan de in- checkbalie gecontroleerd. Passagiers die met Pan Am reizen moeten hun koffer aanwijzen en openmaken. De passagiers gaan vervolgens naar de 'gate' waar hun instapkaart nog eens uitvoerig wordt gecontroleerd. Daar vinden ook de gebruikelijke controle op handbagage en eventuele fouille ring plaats. De passagiers van alle maatschappijen op Schiphol moeten zich hieraan onderwerpen. Bij Ameri kaanse vluchten echter staan altijd twee bewapende politiemensen aan de ingang van de 'gate'. Het platform staat tijdens de afhandeling van vlieg tuigen van Amerikaanse maatschap pijen onder streng toezicht. Vracht voor Amerikaanse vluchten gaat altijd eerst door een druktank al vorens aan boord te gaan. Er bestaan ontstekingsmechanismen van explo sieven die pas bij een bepaalde lucht druk afgaan. De druk in het vliegtuig op een hoogte van tien tot twaalf kilo meter wordt in de druktank nage bootst. Gisteren nog bleef een lading bloemen voor een Pan Am vlucht naar Londen staan, omdat zij niet door de tank was geweest. In Groot-Brittannië gaan steeds meer stemmen op van mensen die willen dat Tsjechoslowakije stappen onder neemt om het explosief Semtex tra- De Londense Times meldt dat de Jum bo die boven Schotland neerstortte, is neergehaald door een bom die met be hulp van twee ontstekingsmechanis men tot ontploffing werd gebracht. Volgens de Times heeft onderzoek uit gewezen dat het eerste mechanisme was uitgerust met een luchtdrukme ter, die bij het bereiken van een be paalde hoogte een ontsteking in wer king stelde. Deze zette op haar beurt een elektronische tijdklok in bewe ging, die de bom na een uur deed ont ploffen. Deze zogeheten dubbele detonatie techniek werd ontwikkeld door terro risten, nadat een aantal luchthavens ertoe was overgegaan de bagage voor het inladen door drukkamers te laten gaan. Op deze manier kunnen bom men, die door verandering van de luchtdruk tot ontploffing worden ge bracht, onschadelijk worden ge maakt. HAVANA - President Fidel Castro van Cuba heft het glas na een massa-huwelijk tussen 24 bruidsparen in een nieuw ziekenhuis in Havana. Het gebouw werd gisteren, op de dag dat de Cubaanse revolutie van dertig jaar geleden werd gevierd, officieel geopend. De kersverse echtparen werkten allen aan de bouw van het hospitaal. ceerbaar te maken. Het explosief is mogelijk gebruikt bij de aanslag op de Boeing 747 van Pan Am, die vorige week woensdag boven het Schotse plaatsje Lockerbie neerstortte. Het ministerie van buitenlandse za ken in Londen heeft de afgelopen maanden vijf maal bij Praag aange drongen op het toevoegen van „onzui vere" elementen aan Semtex, zodat het explosief bij controles opgespoord kan worden. Het explosief wordt gefa briceerd in Pardubice, 140 kilometer buiten Praag. Van Semtex kunnen eenvoudig kneedbommen worden ge maakt. In tegenstelling tot andere ex plosieven valt Semtex niet door appa raten of snuffelhonden te ontdekken. (Van onze correspondent) BUDAPEST - De Joegoslavische pre mier Branko Mikulic en zijn regering zijn vrijdagmorgen afgetreden. Miku lic bleek niet langer bestand tegen de golf van kritiek in parlement en pers op zijn persoon en de economische po litiek van de regering. Hem werd ver weten dat zijn economische herstel- politiek ongeloofwaardig was. Bij zijn aantreden, twee jaar geleden, had Mikulic de naam een dogmatisch marxist te zijn terwijl hij de laatste tijd aanstuurde op een marktecono mie. Een van de belangrijkste oorzaken voor het opzienbarende besluit van Mikulic (voortijdig aftreden van een regering is in de Joegoslavische naoor logse geschiedenis nog niet voorgeko men), is de weigering van het parle ment de begroting voor 1989 goed te keuren. Mikulic presenteerde een her vormingsprogramma, waarvan ver gaande bezuinigingen op de over heidsuitgaven een van de voornaam ste pijlers was. Mikulic moest wel, om dat het Internationaal Monetair Fonds deze zomer het schrappen van overheidssubsidies, die het bedrijfsle ven op de been moeten houden en de prijzen kunstmatig laag, als voorwaar de stelde voor verdere financiële hulp aan Joegoslavië. Het politieke steekspel rond massa werkloosheid en inflatie van meer dan 250 procent kreeg voor Mikulic per soonlijk een steeds onaangenamer ka rakter, omdat hij openlijk van corrup tie werd beschuldigd. Mikulic, afkomstig uit de republiek Bosnië, zou betrokken zijn geweest bij de affaire-Agrokomerc, het Bosnische bedrijf dat met ongedekte cheques in vesteerde en daardoor het Joegoslavi sche bankwezen op zijn grondvesten deed schudden. Naarmate de econo mische politiek van het kabinet-Miku- lic faalde, werden de beschuldigingen over zijn betrokkenheid bij deze affaire steeds luider. Het kabinet-Mikulic blijft voorlopig aan tot een nieuwe regering is be noemd. (Advertentie) DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris H. Koning is niet meer beschikbaar voor een volgende ambtstermijn op het ministerie van financiën. Hij vindt twee periodes op die stoel vol doende. Dit heeft een woordvoerder van zijn ministerie vrijdag bevestigd. Koning (55) treedt hiermee in het voet spoor van minister Ruding van fina- niën, die eerder ook liet weten het na twee ambtstermijnen voor gezien te houden. Koning wil na de Tweede-Ka merverkiezingen wel terugkeren als kamerlid voor de WD. De verkiezin gen staan gepland voor 1990. Op de vraag of Koning in is voor een staatssecretariaat of ministerschap op een ander departement antwoordde de woordvoerder: „Koning huldigt het principe nooit nooit te zeggen in de po litiek. Maar op financiën keert hij niet terug". Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-37840. Donderdagavond koopavond, maandags gesloten. Advertentie T r andaag eindigt een jaar, V dat misschien later in de geschiedenisboeken nog eens wordt genoteerd als '1988: een voorschot op meer vrede'. Langzaam maar indringend be gon op het politieke wereldtoneel het besef door te dringen dat de mensheid zichzelf op een doodlopend spoor heeft gerangeerd. Dat, om daar af te komen de laatste wissel niet mag worden ge mist. De wissel die leidt naar tijden met wat minder oorlogen en oorlogs dreiging, naar wat betere menselijke verhoudingen, naar wat minder spil zucht met onze leefomgeving, het mi lieu. Wie de dagelijkse actualiteit even laat voor wat ze is en de opvallendste gebeurtenissen van 1988 in de wereld probeert te wegen op hun toegevoegde waarde, kan er niet omheen: er is iets zichtbaar geworden van een koersver andering in jarenlange starheid. Voor het eerst sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog was toenadering tussen de twee grootste machtsblokken - de Verenigde Staten en de Sovjetunie - niet een kwestie van praten over een ideaal, maar een zaak van initiatieven. Vooral Sovjet-leider Michail Gorbats- jov heeft vaart gebracht in de interna tionale ontspanning. Zijn aanbod op de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties om tot vergaande ver mindering te komen van troepen, tanks en gevechtsvliegtuigen, was meer dan een opvallend gebaar. Het gold als de zoveelste aanwijzing dat de Sovjetunie is gaan inzien dat militair en politiek machtsoverwicht de sa menleving thuis steeds verder verarmt en verlamt. En dat besef levert een sprankje hoop op echte verbetering van de verhoudingen in de wereld. Vandaag eindigt een jaar, waarin de wereld de moed heeft gehad om de balans op te maken van 40 jaar Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens. Veel ondertekenaars van die VN-verklaring hebben bij de herden king van de geboorte van dit docu ment moeten vaststellen dat er op het zelfde moment bij hen 'thuis' in gevan genissen werd gemarteld, dat er open lijke en geheime executies werden uit gevoerd, dat mensen werden gearres teerd omdat zij voor hun mening durf den uitkomen, dat minderheden en politiek onmondigen werden gediscri mineerd en nog veel ander menselijk onrecht. Regimes, die zich daaraan schuldig maken, hebben zichzelf zo de spiegel voorgehouden. Zoiets is niet eenvoudig. Want ze weten dat ze hypo criet bezig zijn. En dat ze daarmee niet kunnen blijven doorgaan, - willen ze internationaal geloofwaardig blijven. De voortdurende druk die een organi satie als Amnesty International uitoe fent op schenders van mensenrechten, is in dit opzicht van vitale betekenis. En dat geldt dan niet alleen de grofste vormen ervan, maar ook de stille da den en nalatigheden die op gespannen voet staan met mensenrechten: be handeling van vluchtelingen en asiel zoekers, vergeten werklozen en dui zenden mensen, die het ontbreekt aan goed onderdak, voedsel, kleding, on derwijs, - kortom aan een menswaar dig bestaan. Het protest tegen dat al les is luider geworden in 1988. Dat is winst. Het geeft een sprankje hoop dat misschien ook in 'slordigste' landen wel het besef moét rijpen dat mensen rechten meer zijn dan een verklaring op papier. Vandaag eindigt een jaar, waarin steeds meer mensen ernstig be zorgd zijn geworden over de razend snelle aftakeling van het milieu, vrij wel overal in de wereld. Het Ameri kaanse weekblad Time koos voor 1988 de aarde tot 'planeet van het jaar'. Mo tivering van de redactie bij die keus: "Dit jaar heeft de aarde gesproken, zo als God toen hij Noach waarschuwde voor de zondvloed". Time vindt dat de wereld meer dan ooit leiders nodig heeft die hun burgers kunnen inspire ren tot een alomvattende kruistocht met het doel deze planeet te redden. In Nederland heeft niemand beter dan koningin Beatrix afgelopen zondag in haar kerstboodschap daaraan inhoud gegeven. Internationaal begint de ernst van de verloedering van het mi lieu toenemende zenuwachtigheid te veroorzaken. Daaraan heeft het lang ontbroken. Te lang hebben we econo mische groei als alleenzaligmakend verklaard. Hebben we bij waarschu wingen over gevaren voor het milieu de andere kant op gekeken. Hebben we niet meer gedaan dan het eigen straatje schoonvegen. Maar die men taliteit begint zich tegen ons te keren. Het nu voorbije jaar heeft in ieder ge val wereldwijd voor een schokwerking over de belabberde toestand van het milieu gezorgd. En die was hard nodig om dat voorschotje op meer vrede van 1988 in de toekomst een voedingsbo dem te geven. Want verdere achteruit gang van het milieu zou wel eens de grootste bedreiging van de vrede kun nen worden. vdM. KASSEL (DPA) - Zes Belgische pad vinders zijn dinsdag tijdens een speurtocht aan de Duits-Duitse grens in de DDR verdwaald ge raakt. Westduitse autoriteiten heb ben het voorval pas vrijdag be kendgemaakt. De padvinders, in leeftijd variërend van 12 tot 16 jaar, klommen bij de grensovergang Herleshausen- Breitzbach in de Westduitse deel staat Hessen volkomen argeloos eerst over een metalen hek van 3,20 meter hoog en daarna over een 2,40 meter hoog beveiligingshek. In de veronderstelling nog altijd in de Bondsrepubliek te zijn, gingen zij verder. De Oostduitse grenstroepen hadden niets in de gaten. Pas toen de padvinders in Neustadt in de DDR de weg vroegen kwam de dwa ling aan het licht. De zes werden nadat zij een tijdje hadden vastgezeten woensdagmid dag aan de grensovergang Wartha in de DDR vrijgelaten. De padvin ders verklaarden na hun terugkeer in de Bondsrepubliek dat zij de ver lichting in Neustadt als baken had den genomen. Na over de hekken te zijn geklommen waren zij richting van die stad gelopen. In een huis waar nog licht brandde vroegen zij de weg aan de bewoners. Die verwe zen hen door naar de kazerne van de grenstroepen in Neustadt. Eenmaal in de kazerne werd de padvinders duidelijk dat zij in de DDR waren. De militairen verhoorden de jon gens en brachten hen vervolgens on der in een jeugdherberg in Eisenach. De dag erop werden de padvinders vrijgelaten. Als je HAVO- of VWO-opleiding hebt, is 'n jaartje TIO college zonder meer een goede investering in je toekomst. Dit zijn onze Toeristische Informatie Opleidingen: Uit gaand (buitenlands) toerisme Inkomend/binnenlands toerisme Hotelmanagement Kom naar onze voorlichtingsdag: uur in het tijdelijk collegegebouw, Dode Nieuwstraat 40. college TIO college Afd. Centrale Administratie, Goudenregenstraat 45, 7552 AM Hengelo (Ov.), tel. 074-421181. (Advertentie) zmmtm «Hsr miam t mem AUTOMATISERING »-3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1