JU Valse eerste-dag-enveloppen Waarschuwing voor vliegtuigkaping Sociale Verzekeringsbank geeft weduwnaarspensioen 'S OP EPIDEMIE vandaag (dl© vrijdagkrant v Bush belooft vergelding aanslag Jumbo Van den Bos eerste op lijst D66 Falende controle op vliegvelden Mist 231e jaargang no. 308 Vrijdag 30 december 1988 square Griep Geneesmiddelen Huizen Woningbouw Milieuprijs Feyenoord Ontslag Zeeland Verschuivingen Telefoon AZIATISCH TOESTEL DOELWIT Beloning Somber maar droog weer. Vamniddag kans op ivat zon. Vanmorgen op veel plaatsen mist. Temperatuur 8 graden. PROVINCIAL Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond ol Strak programma met on eindig veel functie, opbouw en kleurmogelijkheden. DEN HAAG (GPD) - Op het moment is een groot aantal vervalste eerste-dag-enveloppen in omloop. Het gaat om enveloppen die in de jaren 1950 tot 1954 zijn uitgegeven. Tot nu toe zijn er 24 valse exemplaren ontdekt, maar het is niet uitgesloten dat er veel meer rouleren. De enveloppen met bijbehorende postzegels vertegenwoordigen een ca- taloguswaarde van 100 tot 2500 gulden per stuk. Postzegelhandelaar J. Akkerman uit Landsmeer heeft het bedrog ontdekt: „Omdat er plotseling zoveel van deze en veloppen op de markt kwamen, kreeg ik argwaan. Ik ont dekte dat de vervalsers een nieuwe papiersoort hebben ge bruikt. Dat is glanzender dan het oude, originele papier en door het onder een lamp met ultra-violet licht te houden kan je dat duidelijk zien.'' De Nederlandse Vereniging van Postzegelhandelaren kent de problemen, maar zegt er weinig tegen te kunnen doen. Voor aangifte bij de politie moet eerst iemand ernstig bena deeld zijn, wil dat werkelijk tot actie leiden. Postzegelhan delaar Akkerman raadt iedere verzamelaar aan extra alert te zijn op mogelijke vervalsingen. Inentingscampagne polio in Zeeland MIDDELBURG - In medische kringen wordt ernstig rekening gehouden met het risico van een polio-epidemie in ons land. Eerste signaal daarvoor was de explosie van mazelen - een ziekte die aan polio vooraf pleegt te gaan - in j anuari en februa ri dit jaar. De Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zee land (GGD) en het Kruiswerk beginnen met het oog daarop volgend jaar in Zeeland een gezamenlijke inentingscampag ne. PZC Veel meer mensen dan nor maal hebben zich tussen Kerst en Nieuwjaar ziek gemeld, in totaal zijn er de afgelopen maand 1,5 miljoen mensen door de griep geveld. PAGINA 3 De verlaging van de prijzen van geneesmiddelen blijft vooralsnog uit. PAGINA 5 In 1988 zijn er weer meer hui- zen gekocht dan in voorgaan de jaren. PAGINA 6 Staatssecretaris drs E. Heer- ma van volkshuisvesting moet Zeeland beter bedelen bij toe wijzing van woningcontingen ten. PAGINA 15 Dow Chemical ontvangt in 1989 de Gold Medal Award, de ze internationale milieuprijs wordt aan de chemie-gigant uitgereikt voor het program ma dat het bedrijf op milieuge bied heeft ontwikkeld. PAGINA 17 Feyenoord is niet meer van het volk, de balans na een half sei zoen met Hans Kraay. PAGINA 20 Trainer André Wurth is met on middellijke ingang op non-ac tief gesteld bij de voetbalver eniging Kloetinge. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 15,17,18 en 19 Sport: 20 en 21 PAGINA 7, 8, 9,10,11,12 en 13 Via voorlichting aan de bevolking en de plaatselijke entgemeenschappen (kruiswerk, huisartsen en gemeenten) en het bieden van mogelijkheden om eventueel via de eigen arts een 'polio- prik' te halen, willen beide instellin gen Zeeuwen bereiken, die zich tot dusver niet hebben laten vaccineren om godsdienstige of andere redenen. De huisartsen in de provincie hebben inmiddels medewerking toegezegd, voorzover ze aanwezig waren op spe ciale bijscholingsbijeenkomsten, die de afgelopen twee maanden zijn ge houden. In Zeeland ligt de gemiddelde vaccina tiegraad op 90 procent, zo'n 5 tot 8 pro cent onder het landelijk gemiddelde. In de gemeenten Tholen, Reimers- waal, Duiveland en Bruinisse is min der dan 80 procent van de bevolking ingeënt doordat orthodox protestant se kerkgemeenschappen zich altijd principieel tegen deze maatregel heb ben verzet. Maar ook in gemeenten met een hoger vaccinatiepercentage komen gebieden voor, waar het 'Zeeuws gemiddelde' bij lange na niet wordt gehaald en sprake is van een verhoogde kans op het uitbreken van een epidemie. Overigens spelen lang niet altijd overwegingen van religieuze aard daarbij een hoofdrol, zeggen GGD-directeur R. Bakker en provin ciaal arts jeugdgezondheidszorg me vrouw D. van Fraassen, die is belast met het medisch toezicht op het vacci natieprogramma binnen het Kruis werk. In een aantal gevallen zijn men sen gewoon vergeten zichzelf of hun kinderen te laten inenten (de laatste polio-epidemie dateert inmiddels al weer van 1978), anderen hebben be zwaar tegen vaccinatie omdat ze zich aangetrokken voelen tot alternatieve geneeswijzen of een natuurfilosofische leefwijze. Eén van de risicogroepen wordt gevormd door niet-recent in- geënte reizigers of migraqten, die in tensief contact houden met thuislan den, waar ziekten als difterie en polio zeer vaak voorkomen. Opvallend is voorts, dat ook in buurlanden - zoals bijvoorbeeld West-Duitsland - de inen tingsgraad aanzienlijk lager ligt dan in Nederland. Ook de Duitse vakantie gast kan dan een gezondheidsgevaar opleveren. GGD en Kruiswerk noe men tenslotte adoptiekinderen van buitenlandse herkomst. Slechts 25 procent blijkt bij aankomst in ons land gevaccineerd te zijn. Bakker en Van Fraassen benadruk ken dat de nieuwe campagne niet tot doel heeft om Zeeuwen, die zich om godsdienstige redenen niet hebben la ten inenten, onder druk te zetten of 'om te praten'. Ze sluiten echter niet uit, dat er in de loop der jaren in diver se kerkgemeenschappen verschuivin gen zijn opgetreden in de opvattingen over vaccinatie en er behoefte is aan informatie over de voor- en nadelen. De GGD-directeur wil in het kader van de actie gaan praten met de ge meenten, om na te gaan hoe de bevol king het best kan worden bereikt. T"\ e ramp met de PanAm- J_Jjumbo WESTKAPELLE - Voet baller Danny Blind heeft van de winterstop ge bruikt gemaakt om te trouwen met de Middel burgse Yvonne Traas. De verdediger van Ajax, die tot zijn zestiende bij het Souburgse RCS speelde, vierde zijn brui loft in hotel Zuiderduin in Westkapelle. Veel mensen uit de landelijke y en Zeeuwse sportwereld gaven acte de présence. Ook uit de vaderlandse showwereld kwamen be kenden. Zo presenteer de discjockey Jan Riet man de avond en zong René Froger. Zie ook pagina 21. Ook worden er speciale telefoonnu- mers opengesteld voor wie meer wil weten. Om het halen van de prik te ver gemakkelijken („vaccineren via de achterdeur") wordt de medewerking van huisartsen en wijkverpleegkundi gen gevraagd. Traditiegetrouw speelt ook het consultatiebureau een belang rijke rol. Voor jongens en meisjes van 0 tot 13 jaar is inenten gratis, dertien- tot zeventienjarigen krijgen het vergoed via het ziekenfonds en wie ouder is dan 17 moet ongeveer 25,- betalen. MANILA (GPD) Philippine Air Li nes waarschuwt al haar buitenlandse stations, waaronder Schiphol, voor een mogelijk op handen zijnde ka ping. Het zou gaan om een Aziatisch toestel. Dit heeft een woordvoerder van Philip pine Air Lines in Manila donderdag be vestigd. De waarschuwing is oorspron kelijk afkomstig van Air India. In een telex waarschuwt Philipine Airlines voor een mogelijke kaping door de ter- roristengroep Abu Nusa. De stationmanager van Philippine Air Lines op Schiphol heeft de rijkspolitie, Schiphol en de KLM inmiddels op de hoogte gesteld. De KLM en Schiphol weigeren commentaar te leveren op zaken die de beveiliging aangaan. Ook de woordvoerder van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart wil het bericht be vestigen noch ontkennen. Wel zegt hij dat er regelmatig verzoeken van auto riteiten binnenkomen voor een ver scherping van de veiligheidsmaatre gelen rond bepaalde luchtvaartmaat schappijen. In de telex wordt gesproken over vier terroristen met paspoorten uit India, Pakistan en Oman. De paspoorten staan op de namen: Nudh Zaman Ba- kar, Nuhen Barani, Nustafa Al Barani en Ahmed Yasar. Alle luchtvaart maatschappijen worden verzocht op deze namen te letten en personen met deze paspoorten niet te vervoeren. Philippine Air Lines vliegt eenmaal in de week met een Boeing 747 op Schiphol. Het toestel komt op woens dagochtend uit Dubai, maakt nog een retourvlucht naar Parijs en vertrekt 's middags van Schiphol naar Manil la. De KLM handelt deze vlucht af. Philippine Air Lines noemt de perio de tot 10 januari 1989 als mogelijk tijdvak voor een kaping. PARIJS (RTR/AFP/UPI/DPA) - Twee Franse meisjes, die vorig jaar door de terreurgroep van Abu Nidal in Libanon werden gegijzeld, zijn donderdag in Libië vrijgelaten. Aanvankelijk had de groep beloofd de zevenjarige Marie-laure Valente en haar zesjarige zusje Virginie op Kerstdag vrij te laten in Bayrut, maar uiteindelijk werden zij pas don derdag door de Libische autoriteiten aan de Franse gezant Leon Bouvier overgedragen. De meisjes werden in Libië opgewacht door hun vader, Pascal Betille. De moeder van de twee meisjes, Jac queline Valente, wordt nog steeds vastgehouden, samen met haar Bel gische vriend Fernand Houtekins en diens broer Emmanuel en zijn vrouw en twee kinderen. Jacqueline Valen te beviel vorig jaar in gevangen schap van een dochtertje, dat zij Li- berté noemde en is nu weer zwanger. De twee meisjes arriveerden donder dagavond op het militaire vliegveld van Istres bij Marseille. Volgens zegslieden in Parijs hebben de Franse minister van binnenland se zaken, Pierre Joxe, en zijn collega van buitenlandse zaken, Roland Du mas, zes maanden met de Libische regering over de vrijlating van de meisjes onderhandeld. Marie-Laure en Virginie worden in Tripoli door hun vader omhelsd. William Sessions BEEVILLE/LONDEN (RTR/DPA/ AFP) - De aanstaande Amerikaanse president, George Bush, heeft donder dag beloofd de daders van de „laffe" bomaanslag op een Amerikaanse ver keersvliegtuig te straffen, als zij ge vonden worden. Het Panam-toestel ontplofte vorige week woensdag boven het Schotse stadje Lockerbie. Daarbij kwamen ze ker 270 mensen om het leven. De Amerikaanse Federale luchtvaart dienst FAA heeft een beloning van een half miljoen dollar uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot de aanhou ding van de dader(s). De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Geoffrey Howe, deed donderdag een beroep op „alle regeringen inclusief die in het Midden-Oosten" mee te helpen bij de jacht op de daders van de aanslag. De Britse autoriteiten hebben de vei ligheidsmaatregelen bij vluchten met Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen verscherpt. Foto: de Amerikaans FBI is nu offi cieel ingeschakeld bij het onderzoek. Hier beantwoordt directeur William Sessions vragen van journalisten tij dens een persconfrentie in het FBI- hoofdkwartier in Washington. Ses sions zei geen gerichte verdenkingen te hebben wat betreft de daders. Hij sloot niet uit dat de aanslag bericht was tegen één bepaalde passagier in het vliegtuig. in Schotland heeft niet alleen aan 270 mensen het leven gekost, maar ook aan het licht ge bracht dat de beveiliging op een aan tal Europese vliegvelden en zeker bij deze Amerikaanse luchtvaartmaat schappij op geen stukken na water dicht is. Dat is een uiterst pijnlijke conclusie. Zeker wanneer ze in ver band wordt gebracht met de waar schuwing die al op 5 december werd ontvangen op de Amerikaanse ambas sade in Helsinki. Een waarschuwing met heel duidelijke aanwijzingen: er zou een aanslag worden gepleegd op een PanAm-vlucht van Frankfurt via Londen naar John F. Kennedy-airport in New York. De Amerikanen hebben deze waarschuwing doorgespeeld naar hun eigen ambassades, naar de lucht vaartmaatschappijen en naar de vlieg velden. Daarop zijn verscherpte con trolemaatregelen genomen. Maar 'Lockerbie' is het tragische bewijs ge worden dat het luchtvaartterrorisme deze slag heeft gewonnen en dat de voorzorgen kennelijk onvoldoende zijn geweest. Er is nu een onderzoek begonnen naar mogelijke tekortko mingen in de veiligheidsprocedures van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen en in het buitenland. De kennelijk falende controle in met name de bagage-afhandeling bij PanAm in Frankfurt en/of Londen werpt een merkwaardig licht op bewe ringen dat er alles aan wordt gedaan om het luchtverkeer te vrijwaren van terroristische aanslagen. Een Israë lisch onderzoek naar de gang van za ken op dit punt noemt PanAm 'uiterst kwetsbaar voor terreuraanslagen'. Het bewuste rapport dateert al van 1986 en heeft ernstige manco's in de beveiliging bij deze Amerikaanse maatschappij onthuld. De bevindin gen zijn tot stand gekomen via onder zoek in samenwerking met een voor malig veiligheidschef van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al en stoelen dus op grote deskundigheid. Want er is nu eenmaal geen lucht vaartmaatschappij in de wereld die passagiers en lading strikter beveiligt dan juist El Al. In de praktijk blijkt dat te werken, want op nog geen enkel El Al-toestel is ooit een terroristische aanslag mogelijk gebleken. Van de Is raëli's valt minstens te leren dat in spectie van alle bagage, die veel extra tijd en moeite kost, in ieder geval loont. Passagiers krijgen er een veilig gevoel door dat een vergaande garan tie biedt. De maatregelen die nu in Washington en Londen zijn afgekon digd komen daarom als de bekende bezigheid na dit soort dramatische ge beurtenissen: de put dempen nadat het kalf verdronken is. Vooral de Amerikaanse overheid is door deze ramp met vlucht 103 van PanAm in grote verlegenheid ge bracht. Dat valt af te leiden uit de gro te klopjacht die nu wordt ingezet op de vermoedelijke daders van de aanslag. Ook de commotie, die is ontstaan rondom de vraag of een dreigement met een aanslag aan het adres van een luchtvaartmaatschappij al dan niet openbaar moet worden gemaakt, draagt aan de verwarring bij. Feit is in ieder geval dat personeel van Ameri kaanse ambassades in de gelegenheid is geweest om reisplannen te verande ren en dat anderen in vol vertrouwen aan boord van de ramp-Boeing zijn ge stapt om nooit meer op hun reisbe- stemming aan te komen. Luchtvaart maatschappijen hebben de plicht om bij bescherming tegen terrorisme geen enkel risico te nemen. In het geval van Lockerbie is er op zijn minst grote twij fel of dat ook inderdaad is gebeurd. Achteraf-conclusies brengen de doden van deze luchtramp niet terug. Ze kun nen er slechts toe leiden dat iedere nonchalance in de beveiliging tegen dit soort misdaden wordt uitgeban nen. Dat het daarvoor de hoogste tijd is moet na vorige week geen vraag meer zijn. vdM. DEN HAAG (GPD) De Sociale Verzekeringsbank gaat toch een pensioen uitkeren aan weduwnaars. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zajken) heeft zich steeds sterk gekant tegen dit plan omdat het de regering een half miljard kost. Dat geld is niet voorhanden en een verhoging van de AAW is voor het kabinet ondenkbaar. Een door Nederland ondertekend verdrag van de Ver enigde Naties over gelijke rechten en een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht deden de Sociale Verzekeringsbank overstag gaan. De Centrale Raad deed die uitspraak 7 december in een beroepszaak die N. van Raay uit Nieuw- en St. Joosland aanspande omdat zijn aanvraag voor een we duwnaarspensioen door de Sociale Verzekeringsbank in Middelburg werd afge wezen. Volgens de uitspraak mag er, op basis van het door Nederland onderte kende VN-verdrag over gelijkberechtiging geen onderscheid gemaakt worden tussen weduwen en weduwnaars. Op dit moment lopen er 1500 aanvragen voor een weduwnaarspensioen bij de Sociale Verzekeringsbank. Naar schatting heb ben 40.000 personen recht op een pensioen. In aanmerking komen zowel we duwnaars met als zonder kinderen. In het laatste geval hebben zij pas vanaf hun veertigste recht op een pensioen. De hoogte van de uitkering loopt afhankelijk van het aantal kinderen op van 1.100 tot maximaal 1.600 gulden per maand. Net als bij weduwen, wordt er geen rekening gehouden met neveninkomsten. Het recht op een weduwnaarspensioen wordt ook in de tijd beperkt, zo legt voorzitter Hanny Van Leeuwen van de Sociale Verzekeringsbank uit. Er geldt een terugwerkende kracht van ten hoogste een jaar en bovendien wordt voor 6 april 1986 niet meer uitgekeerd. Dat is het gevolg van een gerechtelijke uit spraak, waarin deze datum als grens wordt gehanteerd. Zij sloot niet uit dat bij nieuwe beroepszaken deze datum wordt aangepast. „Maar daar gaan wij niet op vooruit lopen", aldus Van Leeuwen. De Sociale Verzekeringsbank gaat uitgebreide voorlichting geven, maar toch raadt Van Leeuwen nieuwe aanvragers aan hun licht op te steken bij de Socia le Verzekeringsraad en de voormalige Raden van Arbeid. DEN HAAG (ANP) - De (interne) strijd bij D66 over het lijsttrekkerschap bij de volgend jaar te houden verkiezin gen voor het Europees Parlement heeft een nieuwe wending gekregen. Bij een onder de leden gehouden schriftelijke stemming over de kandi datenlijst heeft niet de beoogde lijst trekker J.W. Bertens de meeste stem men op zich verenigd, maar oud-se cretaris van D66 Van den Bos. Dit heeft een woordvoerder van de D66- fractie donderdagavond meegedeeld. Aan de stemming over de kandidaten lijst namen 1.659 leden deel. De kandi daat Van den Bos - voor D66 enige ja ren lid van de Eerste Kamer - verenig de 10.718 punten op zich. De vroegere Nederlandse ambassadeur in Costa Rica Bertens werd als tweede op de kandidatenlijst geplaatst met in to taal 9.081 punten. Ruim 9.000 punten gingen naar het als derde geplaatste Zeeuwse statenlid J. Boogerd. Aan de op de nu officiële kandidaten lijst geplaatste personen is gevraagd of zij zich beschikbaar willen stellen voor het lijsttrekkerschap van D66 bij de Europese verkiezingen. Zij moeten hun bewilliging daartoe voor 2 januari bekend maken. Op een congres van D66 in maart in Maastricht wordt uit die kandidaten dan de definitieve lijst trekker gekozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1