PZC oninklijk zilver voor emeente-timmerman Axel Het Talent brengt show 'Trees-Tracy' Vrouw en vier kinderen bij ongeluk l.jzendijke gewond Aardenburgse politiek bij tijd en wijle frustrerend streek \g. eckhardt met vut jeugdcabaret sluiskil dierenarts kalmeert hond tamii Priesterjubileum rector tehuis IDe Blaauwe Hoeve Jonica Louws leidt schaakcompetitie W Steen houdt kerstinstuif DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 SAS VAN GENT at Bowlingteam De Vlaanderen boekt succes Gelanceerd Kritiek Dwars zitten Naamlijsten HEIKANT LAMSWAARDE KLOOSTERZANDE SINT-JANSTEEN 1 flHHi burgemeester W. J. de Graaf van Axel (rechts) feliciteert de Axelse voorman-timmerman P. G. Eckhardt met zijn konink lijke onderscheiding. lAXEL - Burgemeester W. J. de Graaf Jspeidde voorman-timmerman P. G. (Eckhardt woensdag de eremedaille in (zilver verbonden aan de Orde van (Oraiije-Nassau op de borst. 1/lxelaar Eckhardt (61) gaat officieel per 1 januari in de VUT en werd giste- Jten beloond voor zijn werk bij de ge- lineente en zijn andere functies voor de (gemeente. |ln zijn jonge jaren vertoefde Eckhardt |enige jaren in Nederlands-Indië als jrlogsvrij williger. Vanaf 1950 was hij beer in Nederland. Eckhardt heeft (vanaf december '62 bij openbare berken in Axel gewerkt als voorman- Timmerman. Hij was, tot hij met func tioneel leeftijdsontslag moest, bijna (twintig jaar lang een zeer gewaardeerd ffiJLST - Op 5 januari is het 25 jaar geleden dat rector Van de Veeken van ■hei bejaarden- en verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst het pries terschap ontving. Ter gelegenheid van dit jubileum rordt dinsdag 10 januari zijn wijding lerdacht. Het feestelijk gebeuren be- jnt om 14.00 uur met een eucharistie- iering in de kapel van de Blaauwe loeve, waarna van 15.00 tot 17.00 uur !en receptie wordt gehouden in het estaurant van het tehuis. lid van de vrijwillige brandweer van Axel. Ook was hij lange tijd voorzitter van de personeelsvereniging van de gemeente. Vanaf zondag kan Eck hardt officieel van zijn welverdiende rust gaan genieten. SLUISKIL - De jeugdcabaretgroep Het Talent uit Sluiskil brengt zater dag 7 en zondag 8 januari het nieuwe programma 'Trees-Tracy'. De twintig leden van Het Talent, in leeftijd va riërend van elf tot zestien jaar, heb ben vanaf half september aan de nieu we voorstelling gewerkt. Tekst en muziek werden door henzelf geschre ven, bewerkt of aangepast. Trees-Tracy gaat over een meisje, Trees, dat in het begin erg verlegen is. Via diverse dromen ondergaat ze ver schillende gedaanteverwisselingen om tenslotte toch weer als de echte Trees te eindigen en met haar eigen ik verder door het leven te gaan. Regis seur Peter Notschaele zet voor de di verse Treesjes vier meisjes op de plan ken die elke Trees een eigen persoon lijkheid geven. Het Talent wordt on dersteund door ongeveer twintig vol wassenen, die muziek, decorbouw, be lichting en geluid voor hun rekening nemen. Alle liedjes worden life gezon gen en gespeeld. Door het natuurlijke verloop van het ledental - de kinderen mogen tot hun zestiende meedoen - kan Het Talent ie der jaar nieuwe leden gebruiken. 'Trees-Tracy' is het laatste program ma van Het Talent dat door Peter Not schaele werd geregisseerd. Vanwege werkomstandigheden zal hij Sluiskil verlaten. Bestuurslid Teuni Benjaminsz: „Het vertrek van Peter wordt zeer zeker een groot gemis voor Het Talent. We gaan proberen zijn plaats met eigen mensen op te vullen, maar natuurlijk is een goede regisseur/tekstschrijver van harte welkom". De uitvoering, in Het Gildehuis in Sluiskil, begint zaterdag 7 januari om 19.00 uur en zondag 8 januari om 14.00 uur. SAS VAN GENT - Bij de onlangs ge houden stedenontmoeting van afd. 1 van de Nederlandse Bowling Federa tie, heeft het team van 'De Vlaanderen' uit Sas van Gent een eervolle derde plaats behaald. Het team bestaat uit 5 dames en 5 heren. 1. Breda, 6946 punten; 2. Goes 6637; 3. Sas van Gent 6632. De tussenstand van de huisleague van bowlingbond Sas van gent is na 14 speelweken een spannende aangele genheid geworden. De verschillen tus sen de nummers 1 tot en met 4 zijn on derling telkens maar 3 punten. De stand is nu als volgt: Teams: 1 Foulliners 43 punten; 2. Fiasco's 39,5: 3. Azijnhalzen 36 Dames individueel A-klasse: 1. E. Neve 173,2 pins; 2. N Mannee 169,2 pins; 3. E. de Leux 165,3 pins: B-klasse: 1 M. Rammeloo 161,0 pins; 2. A. Delles 148,3 pins; 3. M Dedecker 147,4 pins. Heren indi vidueel A-klasse: 1. Ronny lammers 181,2 pins, 2. F. Roeb 181.1: 3. E. de Leux 165,3; B- klasse: 1. N. van Hese 171,2; 2. W. de Leux 168,0; 3. F. Palm 155,7. OOSTBURG - Jonica Louws leidt de interne competitie van de schaakver eniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij heeft vier punten uit vier wed strijden en nog een afgebroken partij. De jeugdige schaakster wordt ge volgd door Harry Riemens die 4,5 punten uit vijf wedstrijden en nog twee afgebroken partijen heeft. De derde en vierde plaats worden bezet door Ronny Andeweg en Tonny Rie mens die elk vier punten uit vijf wed strijden hebben. De stand na drie maanden ziet er verder als volgt uit: 5 Jan Louws met 6,5 pt. uit 9, 6 Hans Oosterhout met 5,5 uit 9, 7 Piet van Sprundel met 4 uit 9,8 A. Vogels met 3,5 uit 8, 9 René Verstraeten met 2,5 uit 6, 10/11 Mark van Hijfte met 3 uit 9 en Henk Niewen- hout met 2 uit 6. De competitie wordt gespeeld op donderda gen in café 'De vier Emmers' in Oostburg. SINT-JANSTEEN - De jeugdafdeling van de voetbalvereniging Steen houdt vrijdag in samenwerking met de evenementencommissie van de Stichting De Warande een kerstin stuif in het plaatselijke gemeen schapscentrum. De instuif is voor oud en jong. Voor de jongeren zijn er videospelletjes, een competitie bestaande uit diverse spe len zoals pieren en tollen, een lees hoek, de grabbelton en verschillende raadwedstrijden. De jeugd kan zich vanaf 13.00 uur met deze activiteiten bezighouden. Om 13.30 uur begint voor de liefhebbers een kaarting in bieden. Het middag programma eindigt omstreeks 17.00 uur. 's Avonds begint om 19.00 uur een grote schieting op de liggende wip. De ze schieting is ook toegankelijk voor niet-geoefende schutters. Voor hen worden pijl en boog beschikbaar ge steld. dierenarts H. van de Vijver haalt de hond. die in shock-toestand verkeerde, met een vangstok uit de zwaar beschadigde auto. 'JZENDIJKE - Een vrouw en vier kin- teen zijn woensdagmiddag om streeks kwart over één gewond gej hakt bij een verkeersongeluk op de Turkyeweg in Uzendijke. gewonden, moeder en haar vier kinderen, werden per ambulance overgebracht naar ziekenhuizen; twee naar het Sint Antoniuszieken- Lis in Oostburg en drie naar streek ziekenhuis De Honte in Terneuzen. De verwondingen van het vijftal waren niet al te ernstig. Het ongeval gebeurde toen bestuur ster J. H. uit Aardenburg' op de Tur kyeweg in een flauwe bocht rechtdoor reed. De auto schampte een uit tegen overgestelde richting komende auto, bestuurd door M. V. uit Lochristie. De auto van mevrouw H. kwam aan de lin kerkant van de weg tot stilstand tegen een boom. Beide voertuigen werden wegge takeld. In de auto van mevrouw H. zat ook een hond, een vrouwelijke mastiff. Ze had een zware shock opgelopen. Dieren arts H. van de Vijver uit IJzendijke haalde het dier met behulp van een vangstok uit de auto. „De hond was al leen in de auto achtergebleven en wil de haar territorium verdedigen. Dat is een normale reactie". Volgens Van de Vijver was de hond niet agressief. „Je moet in zo'n situatie hetvertrouwen van het dier winnen". Hij kreeg de hond eruit en gaf haar een spuitje om te kalmeren. Na onderzoek bleek dat zij een zware shock had. Wethouder Jan de Ridder: ...periode waarin zaken op poten worden gezet... AARDENBURG - Moe is Jan de Ridder nog niet van de Aarden burgse politiek, maar frustrerend vindt hij het bij tijd en wijle wel. Toch is dit niet doorslaggevend ge weest voor zijn besluit om na de raadsverkiezingen in 1990 niet te rug te keren in de raad. De afgelo pen twee jaar is het hem overduide lijk gebleken dat de leiding over een bedrijf in de groei niet is te com bineren met het wethouderschap. Ondanks alle drukke bezigheden wil hij z'n besluit wel toelichten. Het gesprek draait echter al snel uit op een beoordeling van het Aarden burgse politieke bedrijf in de afge lopen zes jaar. „Ik doe het politieke werk met veel plezier. Ik voel de grote lijnen ook goed aan, weet wat er leeft onder de bevolking", zegt De Ridder, „In de voorbereidingen van voorstellen in het college komt dat goed van pas. De raad voelt dat niet altijd even goed, nee. Veel van onze voorstellen halen het niet. Ik word daar niet echt moe van. Je moet deze raadspe riode zien als de periode waarin za ken op poten worden gezet. Dat moet voorzichtig en degelijk gebeu ren. We moeten onze argumenten steeds herhalen en op een zeker mo ment keert het tij dan wel. Maar de tegenwerking van de raad is wel eens frustrerend." Z'n installatiebedrijf kost hem onge veer zestig uur per week. In het voor jaar van 1987 begon hij het bedrijf in Aardenburg met zes mensen; inmid dels werken er zestien. „Als wethou der kom ik eigenlijk tijd te kort. Dat is niet juist. Door een strak werk schema voor mezelf te hanteren lukt het, maar ik heb het afgelopen jaar wel de neiging gehad er mee op te houden." Jan de Ridder kwam in 1982 in de Aardenburgse raad. In de jaren daarvoor probeerde hij de fractie Gemeentebelangen te strikken voor het opzetten van een afdeling van de VVD. Gemeentebelangen ging daar niet op in. Er kwam toch een lijst van de liberalen, onder aanvoering van De Ridder. De VVD haalde één zetel en De Ridder werd meteen als wethouder gelanceerd. In de zijn eerste raadsvergadering kreeg hij al een motie van wantrou wen aan z'n broek, die hij toen nog overleefde. „Ik had behoorlijk wat bedenkingen tegen de wijze van be sturen. Ik was het volstrekt oneens met Lockefeer. We kregen al snel ruzie. Hij zat ook achter die motie van wantrouwen." Negen maanden en drie nieuwe mo ties van wantrouwen later, moest De Ridder toch het veld ruimen. „Van de Wijnckel (cda) zwaaide plotseling om en ik kon inpakken. De stok die ze nodig hadden om mij weg te werken was het befaamde ca rillon van Pieter de Boer. Lockefeer had hem beloofd dat de klokken op de grens bij Eede geplaatst zouden worden, maar kon dat niet waarma ken. Ik ben op eigen initiatief met De Boer gaan praten over een ande re lokatie, omdat hij met een kort geding had gedreigd. Nou, toen kon den ze me dus eigengereid handelen verwijten. Ik had geen mandaat van de raad voor dat gesprek en kon gaan." Aanhangers van Lockefeer zagen in De Ridder de aanstichter van de be roeringen. Dat het nooit boterde met de oud-burgemeester geeft de VVD-voorman grif toe. „Er zat ab soluut geen lijn in zijn wijze van be sturen. Hij was impulsief en deed aan vriendjespolitiek. Ik heb hele onfrisse dingen gezien. Hij is na tuurlijk niet voor niks weg gegaan. Het was ook duidelijk dat Locke feer niet opnieuw benoemd zou zijn. Op advies van Boertien heeft hij de eer aan zichzelf gehouden." De moeilijkheden rond Lockefeer hebben de WD geen windeieren ge legd. Bij de verkiezingen in '86 kre gen de liberalen drie zetels en wer den daarmee de grootste fractie in de raad. Voor De Ridder een bevesti ging van z'n gelijk in de strijd met de oud-burgemeester. „Als raadslid heb ik geprobeerd goede oppositie te voeren, zonder na te trappen. Die houding is beloond." Gedwongen door het verkiezings succes en het grote aantal voorkeur stemmen werd De Ridder opnieuw wethouder. Met E. F. Jongmans als burgemeester en A. Keymel-Cam- bier als tweede wethouder was er een volledig nieuw college. „Niet zo kleurrijk als het vorige college, mis schien zelfs wel saai. Maar het is wel een duidelijk college. Jongmans krijgt wel het verwijt dat hij formeel is. Hij is echter een goede burge meester, buitengewoon correct. Ie dereen weet wat hij aan hem heeft. Hij doet ook veel aan promotie voor Aardenburg." Dat wil echter niet zeggen, dat het nu weer rustig is in de Aardenburgse politiek. Collegevoorstellen stran den nogal eens. Fracties blijken in de raadsvergadering andere stand punten in te nemen dan tijdens com missievergaderingen. B en w krijgen regelmatig te horen dat ze het te hoog in de bol hebben. Er worden dure, ambitieuze plannen opge steld, die niet uitvoerbaar zijn, zo luidt de kritiek van enkele fracties. Het college grijpt te hoog met al die plannen. „Als je iets wilt moet er eerst een plan gemaakt worden." De Ridder herhaalt het nog maar eens. Hij en ook de andere college-leden hebben het al zo vaak gezegd. „De plannen worden uitgevoerd. Maar in de raad vergeten ze dat Keulen en Aken ook niet op één dag gebouwd zijn. Er heerst doemdenken in de raad. Men wil niet inzien dat Aardenburg in een opwaartse spiraal zit. Aar- denbrg heeft wat te bieden en daar moet je niet te bescheiden over doen." Dat de raad 'het licht' nog niet ge zien heeft, is in De Ridders ogen dus een zaak die zich vanzelf oplost. Maar er is nog een ander probleem. „De collegevoorstellen worden vaak niet beoordeeld op hun in houd. Een bepaald deel van de raad schept er genoegen in om het colle ge dwars te zitten. Van de oppositie is dat in zekere zin te begrijpen. Maar de fracties van het CDA en Gemeentebelangen stellen daar niets constructiefs tegenover. Het verzet tegen de dorpsplannen voor Eede en Aardenburg is toch onbe grijpelijk als je weet, dat het dorps plan Sint Kruis z'n waarde bewe zen heeft. Zelfs over een eenvoudig wandelpaden-plan heeft het CDA al z'n bedenkingen. En de houding van Gemeentebelangen is puur op de korte termijn gericht; er komt niets opbouwends uit. Er worden leuke kreten geslaakt. Kortzichtig is dat. Het zou verstandig zijn als Gemeentebelangen alsnog in de richting van de VVD gaat denken; veel leden van de groepering zijn ook lid van onze partij." Echter ook in de gelederen, die geacht worden het college te steu nen, duikt nogal eens verzet op. Het gaat daarbij met name om H. van Rie (d66). De Ridder: „Ik kan vaak goed met hem samenwerken. Hij is punctueel, bereidt zich goed voor maar hij is wat star in zijn denken. Dat bleek bijvoorbeeld bij ons voor stel rioolbelasting in te gaan voeren. Ik had niet verwacht dat Van Rie daar niet voor zou zijn. Nu boren ze reserves aan, die er niet voor be stemd zijn. Een kwestie van poli tiek. Volgend jaar voor de verkiezin gen zal het wel weer niet lukken. Maar dan hebben wij meteen een 'i- tem' om de strijd in te gaan. Want er is incorrect gehandeld." De raad wilde niet alleen reserves „oneigenlijk aanwenden" voor de investeringen in de riolen; ook de opbrengst van de voormalige kleu terschool gaat de grond in. Met dat geld had het college een geheel an dere bestemming in gedachten, na melijk de verwerving van het hoek pand in de Weststraat. „Dat past in de plannen om de Weststraat te verf raaien. Als wij als gemeente de en tree zouden aanpakken, zouden we aan de ondernemers laten zien, dat we de plannen serieus nemen. Het zou onze geloofwaardigheid ten goe de zijn gekomen", aldus De Ridder, die een goede verstandhouding met de Aardenburgse ondernemers ui termate belangrijk vindt. „Om Aardenburg echt goed be stuurbaar te maken moet het aantal fracties in de raad verminderen", vindt De Ridder. Op elf raadsleden zijn er nu zeven fracties, waar onder vier eenmans-fracties. De Ridder wil niet zeggen dat de naamlijsten, waarvan er ook nog twee zijn (Van Maele en Rammelaere), moeten ver dwijnen - „dat bepalen de kiezers" - maar het zou voor Aardenburg beter zijn. „Aardenburg zou er bij gebaat zijn als er alleen partijen in de raad zouden zitten die ook landelijk ope reren. De contacten die er op provin ciaal en landelijk niveau zijn, kun je gebruiken voor de gemeente. Naamslijsten hebben die contacten niet." Na de verkiezingen in 1990 wil De Ridder wel actief blijven in de loka le VVD, maar dan op de achter grond. Klachten, vragen en ideeën van de burgerij doorspelen en con tacten onderhouden met de onder nemers. Waarschijnlijk gaat hij ook nog wat aan z'n hobby doen; de wel stand van Aardenburg. Vrij zeker wordt er een stichting opgericht die zich gaat inzetten voor het be houd van monumenten. De Ridder wil zich daar graag voor in gaan zetten. „Er is op dat gebied nog veel te doen." Frans Bosscher Kaarting - De stichting Buurt schap Absdale houdt vrijdag een kaar ting in de manege in Heikant. Aan vang 19.30 uur. Kaarting In café De Lamsoren in Lamswaarde werd een kaarting ge houden in de spelsoorten bieden en jo keren. Er waren 56 deelnemers. Uitslag bieden: 1 P. Jonkers Kloosterzande, 2 R. Seghers Sint-Jansteen, 3 mevrouw Lu- casse Kloosterzande, 4 mevrouw Van Goe- them Kloosterzande, 5 de heer Geelhoed Oost-Souburg. Uitslag jokeren: 1 mevrouw Den Breen Lamswaarde, 2 mevrouw Plat- jouw Lamswaarde, 3 mevrouw Luyk Oost- Souburg. Oliebollen - Handbalvereniging Hontenisse houdt op oudejaarsdag haar jaarlijkse oliebollenactie. Vanaf 9.30 uur worden de lekkernijen huis aan huis aangeboden door leden van de vereniging. De opbrengst is be stemd voor aanschaf van les- en speel materiaal. Kaarting - In café Het Centrum in Sint-Jansteen wordt vrijdag een kaar- ,ting gehouden. Aanvang 14.00 uur. Schieting - In café Het Centrum in Sint-Jansteen wordt vandaag, donder dag, een schieting voor ouderen ge houden. De schieting begint om 13.30 Kaarting In café Sport in Sint- Jansteen werd een kaarting gehouden waaraan 30 personen deelnamen. Uitslag: 1 R. Eeman Sint-Jansteen, 2 E. Dankaart Clinge, 3 mevrouw Vermorken Sint-Jansteen. 4 de heer Blommaert Clinge, 5 E. Borm. Kaarting - In café Sport in Sint- Jansteen werd een kaarting gehouden waaraan 16 personen deelnamen. Uitslag: 1 mevrouw Van de Hemel Terneu zen, 2 E. de Block Heikant, 3 P. Poppe Sint- Jansteen, 4 F. Seghers Sint-Jansteen, 5 F. Piessens Clinge. Kaarting - In café 't Centrum in Sint-Jansteen werd een kaarting ge houden in de spelsoorten bieden en jo keren. Er waren 43 deelnemers. Uitslag bieden: 1 A. Boone, 2 F. Pierssens, 3 C. Boone, 4 H. de Bos, 5 mevrouw Haulez. Uitslag jokeren: 1 mevrouw Sponselee, 2 mevrouw Van Cadzand, 3 mevrouw Leen- aert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 23