PZC Kunstig gebruik van spuitbus Internationaal goud voor drie Thoolse chauffeurs Molen in Eindwege weer maalvaardig School Onder de Wieken viert 75-jarig bestaan Vuurwerk streek DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRANT Bij Jumbo Offset DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 s b1 2 HEINKENSZAND B en w Borsele Pleisterwerk Kaart Geld en papieren gestolen uit auto Vernielingen aan auto's Zierikzee Schietingen Voorgedragen GROOT AANTAL JUBILEUMACTIVITEITEN Inzameling ARNEMUIDEN Kleinsten kjVj GEMEENTE JV SINT PHILIPSLAND ONDERSCHEIDING VOOR STAAT VAN DIENST op werkbezoek NIEUWDORP Treinstel THOLEN - Een ingelijste verzame ling foto's van vrachtauto's en enkele miniatuurmodellen vormen voor de oplettende bezoeker van de woning aan de Grindweg in Tholen een aan wijzing in de richting van het beroep van de heer des huizes. Voor de man op de foto's. Willem van Burgh, zijn dat inmiddels herinneringen. Zijn loopbaan als internationaal vracht wagenchauffeur behoort sinds enkele weken tot het verleden. Voor de wijze waarop hij bijna veertig jaar lang zijn beroep uitoefende wordt de 59-jarige Tholenaar 8 januari gehuldigd door de International Road Union (IRU). Samen met Johan Zwaan uit Tholen en Rinus Uijl uit Poortvliet ontvangt hij dan de gouden medaille van dit in ternationale overkoepelend orgaan van werkgevers in het vervoerswe zen. Het echtpaar Van Burgh is achteraf bijzonder blij vanaf het begin herinne ringen aan de tientallen jaren chauf feursleven te hebben bewaard. Het dikke plakboek met foto's, krantek nipsels, suikerzakjes, veerdiensttic kets en buitenlandse munten brengt bij beiden weer verhalen boven. Min der prettige voorvallen als het veron gelukken van collega's, maar ook veel De korenmolen Nooit Gedacht in Eindewege. EINDEWEGE - De uit 1872 daterende korenmolen Nooit Gedacht in Einde wege is sinds vorige week weer maalvaardig. Met een stel nieuwe maalstenen en na restauratie van het binnenwerk kan oud-molenaar C. M. P. Dorst bij tijd en wijle zijn oude vak weer oppakken. Het is de bedoeling dat hij de nieuwe wieken tenminste om de paar weken laat draaien. Afgelopen zomer kreeg de stellingmo len een nieuwe kap. Een en ander kon gebeuren op initiatief van de 'Stich ting Molen Nooit Gedacht', die in 1984 de molen van Dorst kocht voor het symbolische bedrag van één gulden. De molen was al sinds de zestiger jaren buiten gebruik en verkeerde in slechte staat. Met een subsidie van 350.000 gulden van rijk en provincie kon de stichting aan de slag. Als eerste werd de bovenkant van de molen ingepakt om te verhinderen dat het inregende; er zat een groot gat in de kap. Het beeldbepalende gebouw werd voorzien van gloednieuwe wie ken volgens het 'Van Riet-wieksys- teem'. Voorzitter P. H. van der Weele van de Stichting Molen Nooit Gedacht vertelt dat de molen vroeger ook al vol gens dit principe was uitgerust: behal ve twee wieken van het gebruikelijke type met latwerk, heeft het monument twee wieken met kleppen, die bij te harde wind de draaisnelheid kunnen verminderen. „Hierdoor is het toeren tal min of meer te regelen bij wisselen de winden", legt Van der Weele uit. Het binnenwerk van de molen: waar onder zolders en maalwerktuig, is voor een groot deel vernieuwd. Een van de twee koppels maalstenen is vervan gen, en de stelling rond het bouwwerk is grotendeels opgeknapt met nieuw materiaal. Ook de deuren en kozijnen zijn aangepakt. Overigens is nog niet alles op het wen- senlijstje van de stichting doorge streept. „We zouden graag het pleister werk binnen nog aan willen pakken. Ook is de elektrische installatie on bruikbaar en de toegangsdeur is niet oorspronkelijk. Daar zouden we graag weer een boogdeur in zetten. Je komt trouwens tijdens het werk ook telkens gebreken tegen". Van der Weele denkt dat de stichting de komende vijf jaar nog een kleine twee ton nodig heeft. De stichting wil zich richten op sponsors om aan het benodigde geld te komen. Het molenrestauratiebedrijf Van Beek uit Rijnsaterwoude (ZH) heeft het maalwerk vorige week opgele verd en het overige restauratiewerk verricht. Leerlingen van de scholen gemeenschap voor lager beroepson derwijs Groot Stelle in Goes hebben de ramen vernieuwd. Oud-molenaar Dorst zal zijn twee zonen de komende tijd inwijden in het vak, zodat de mo len ook in de verre toekomst nog zal kunnen blijven draaien. De stichting hoopt molen Nooit Gedacht op de na tionale molendag op 13 mei 1989 offi cieel te heropenen. leuke herinneringen aan bijvoorbeeld reizen waarbij mevrouw Van Burgh haar man vergezelde. Daarnaast ver haalt het boek onder meer over de spanning rond een vracht 'besmet' Chileens koper, die in Italië niet gelost mocht worden en de hulp die de Thole naar met zijn vrachtwagen bood tij dens de watersnoodramp in 1953. Na vijfjaar in een garage te hebben ge werkt begon het chauffeursleven voor Van Burgh in 1950 bij de firma Engel vaart op Tholen. Verschillende malen, meestal noodgedwongen door overna me van een bedrijf, wisselde Van Burgh van werkgever. Sinds 1976 ver voerde hij buiktransporten. De laatste jaren voor transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom. Aanvankelijk reed de Thoolse chauffeur voornamelijk binnenlandse routes. „Een enkele keer moest ik met bijvoorbeeld een vracht je mosselen naar Antwerpen. Een nachtje ergens overblijven kwam toen maar zelden voor". De kunstenaars en hun gereedschap: Danny Heeres, Martin Hoevenaar en Jorge Hoogendoorn vlnrin de jeugd soos. BRUINISSE - Op de Grevelingenda. bij Bruinisse is dinsdagmiddag ron, 16.00 uur de auto van M. C. van 't H. ui Zierikzee opengebroken. De daders sloegen een achterruit in gingen er vandoor met een map me persoonlijke bescheiden, autopapie ren en 40 gulden aan contant geld. ZIERIKZEE - In Zierikzee zijn maan dag en dinsdag vier auto's beschadig! door vandalen. In de Wandeling en di Touwbaan werden van een auto di ruitewissers afgebroken en van eei tweede auto moest het portierruitji het ontgelden. De daders namen rel servelampen en een pakje sigarettel mee. De benadeelden waren D. L. van 't en T. C. B„ beiden uit Zierikzee. In d| Volkerakstraat bekrasten onbeke; den met een scherp voorwerp de li: kerzijde van de auto van J. A. van N. beide portieren van de auto van J. V. Hierin kwam rigoureus verandering toen Van Burgh na 1957 'op het bui ten- land' ging rijdeh- Het tijdstip van thuiskomst van de internationale vrachtwagenchauffeur was vooral in de eerste tijd soms pas bekend wan neer hij weer in Tholen arriveerde. Wijzend op de vele buitenlandse an sichtkaarten in het plakboek vertelt mevrouw Van Burgh: „Voor we tele foon hadden kregen we per post be richt wanneer we hem weer thuis konden verwachten. Maar het gebeur de wel dat de kaart pas aankwam als hij al in Tholen was". Het gezin Van Burgh wende echter gauw aan het veranderde leven. „Het is niet altijd even prettig", vindt het echtpaar, „maar je hebt daar nu een maal voor gekozen". Van Burgh kreeg in elk geval de kans beroepshalve een groot deel van Europa te zien. „Ik heb overal gezeten", vertelt hij. „Tot in Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije toe. Alleen in Portugal en Ierland ben ik nooit geweest". Uiteraard is er op het gebied van mate riaal en verkeer gedurende de chauf feursloopbaan van Van Burgh heel wat veranderd. De eerste vrachtwagen waarop hij reed, een International met het toen nog provinciale kenteken nummer KB-7, is inmiddels een be zienswaardigheid. Het vervoermiddel uit de jaren vijftig is later omgebouwd tot brandweerwagen en staat nu in een museum in Den Briel. „De wagen die ik in 1957 reed had een topsnelheid van 68 kilometer per uur", geeft de Thole naar verder aan. „Het aantal pk's was destijds 140, nu 300 tot 350". Ook met het comfort van de chauffeur is door de vrachtwagenfabrikant in de loop der tijd steeds meer rekening gehouden. Van Burgh herinnert zich nog hoe in een van 'zijn' wagens de rugzitting aan kettingen omhooggehesen als slaap plaats fungeerde. De cabine waarin hij rond 1957 een groot deel van de tijd doorbracht had de voor die tijd onge kende luxe van een formica klaptafel op de motor, twee slaapplaatsen en zelfs een kleine kast voor het opbergen van kleren. De 45-jarige Johan Zwaan en de 39-ja- rige Rinus Uijl zitten beiden al vanaf hun achttiende jaar op de wagen. De twee tankwagenchauffeurs rijden bij na vanaf het begin internationale rou tes. Zwaan doet hierbij voornamelijk Duitsland en in mindere mate Frank rijk aan. Het werkgebied van Uijl om vat in hoofdzaak de Benelux met een enkele reis naar Frankrijk, Duitsland of Zwitserland. De drie Tholenaren zijn door hun werkgever bij de IRU voorgedragen voor de onderschei ding. De medaille wordt toegekend, zo laat een woordvoerder van het transport bedrijf Meeus weten, aan mensen die twintig jaar als beroepschauffeur, waarvan tien jaar bij één werkgever, werkzaam zijn. Zij moeten hierVan vijf tienjaar en minimaal een miljoen kilo meters internationaal gereden heb ben. Daarbij mogen de laatste vijftien jaar geen ongelukken zijn veroor zaakt, terwijl de laatste vijf jaar ook bekeuringsvrij dienen te zijn. Verder moet de chauffeur zowel bij werkgever als bij overheidsinstanties een goede reputatie hebben opgebouwd. Johan Zwaan ontvangt 8 januari ver der een zilveren speld, een nationale onderscheiding voor vijf jaar schade vrij rijden. Directeur S. J. Karstens voor het schoolgebouw Onder de wieken in Burgh-Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE - Begonnen als 'gereformeerde school', werd de enige christelijke school in de Schouwse Westhoek in 1953 een christelijk nationale school (CNS). In 1974 kreeg de CNS in Burgh-Haamste- de haar huidige naam: Onder de Wie ken. Volgende week donderdag be staat de school precies 75 jaar. De lu strumcommissie heeft een feestelijk en ideëel programma samengesteld, dat loopt tot juni. In Haamstede werd in 1872 vanuit de christelijk gereformeerde kerk - later de gereformeerde kerk - een hulpver eniging voor gereformeerd schoolon derwijs opgericht. Die trof voorberei dingen voor het stichten van een christelijke school, daar alle scholen destijds een openbaar karakter had den. Een christelijke school moest der halve uit eigen middelen worden be taald. In de kerk konden de gelovigen wekelijks een paar cent in de daarvoor bestemde collectebus stoppen. In 1900 hadden ze ongeveer 1500 gulden bij el kaar gespaard. Dertien jaar later was er voldoende geld om met de bouw van de school - aan de Burghse weg in Haamstede - te beginnen. In 1914 opende de lagere school haar deuren. De nieuwe school telde 61 leerlingen. Het was een twee-klassige school met Gerrit Kramer als hoofd en Tietsje Cornelia Huysing als onderwijzeres. Jarenlang huisde de 'gereformeerde school' zoals de school in de volks mond heette, aan de Burghse weg. De gereformeerde school werd in 1953 een christelijk nationale school. Volgens de huidige schooldirecteur S. J. Kar stens was die verandering in die dagen gebruikelijk. Hervormde en gerefor meerde scholen verdwenen, de CNS kwam ervoor in de plaats. Op de school zitten momenteel kinderen van alle gezindten. van de directeur zitten de kleinsten daar nog steeds. Om tot een echte ba sisschool te komen, vindt Karstens, moeten de kleuters bij de oudere kin deren. Maar het ministerie weigert geld te geven voor uitbreiding. Groep 3 tot met 8 zijn gehuisvest in Onder de Wieken. De school zit sinds de verhuizing samen met de openbare school De Kirreweie onder één dak. Een hek is bewust niet tussen de schoolpleinen geplaatst, vertelt Kar stens. Waar de kinderen op straat wel samen spelen, zou een afrastering op het plein in zijn visie een merkwaardig gegeven zijn. Ook het handenarbeid- lokaal wordt door beide scholen ge bruikt en de opening van de lustrum festiviteiten vindt plaats in de ge meenschapsruimte van de openbare school. Dr K. de Jong, voorzitter van de Unie school en evangelie (een organisatie die de belangen van het christelijke onderwijs in de hele wereld behar tigt), opent de jubileumactiviteiten 5 januari om 15.00 uur met een rede over het christelijk onderwijs. Daar naast krijgt de oud-staatssecretaris een speciaal voor het lustrum ontwor pen vlag aangeboden. Die dag wordt eveneens het startsein gegeven voor het inzamelen van 15.000 gulden voor de bouw van een christe lijke school in Indonesië. Met activitei ten als sponsorlopen en karweitjes doen, proberen de 130 leerlingen de weken daarna hun steentje bij te dra gen aan het project. Begin april krij gen de kinderen een schoolproject over 75 jaar christelijk onderwijs. Dat wordt besloten met een tentoonstel ling in de Bewaerschole, waar vanaf 15 april schoolspullen van vroeger en nu te zien zijn. Voor 22 april zijn 800 men sen uitgenodigd voor een reünie, die begint met een herdenkingsdienst in de gereformeerde kerk en verder wordt gehouden in de school en het dorps huis. Op 9 juni worden de jubileumfes tiviteiten afgesloten met een spelen- dag voor de kinderen in Ot en Sien- stijl. OVEZANDE In 'Bar R2' te Ovezar.j de hield de handboogvereniging Wil-1 lem-Tell een schieting op de liggende! wippen, waaraan 32 schutters deelna men. Uitslag eerste wip: hoofdvogel: F. Koensl Spes Nostra, Ovezande en J. Boelens, Wil- lem-Tell, Ovezande; eerste zijvogel: B. de Jonge, Spes Nostra; tweede zijvogel: B. de Jonge, voornoemd; eerste bovenkal: W. Re- mijnse, Edele Handboog, Oudelande; twee de bovenkal: B. de Jonge, Spes Nostra; eer ste onderkal: Jaap Rentmeester Cz, Wil lem-Teil; tweede onderkal: H. Rentmeester CZ, Willem-Teil; eerste klep: P. Boonman, Willem-Teil; tweede klep: J. de Rijke, Edele Handboog; derde klep: J. Boelens, Willem- Teil; meeste kleine vogels (6): W. Boutens, Willem-Teil. De vliegende vogelprijzen wa ren voor: N. van den Dries, Eengezinsheid, 's-Heerenhoek en C. Jeremiasse, Zorgvlied, Ellewoutsdijk. Uitslag tweede wip: eerste hoofdvogel: C. Rentmeester CZ, Willem-Teil; tweede hoofdvogel: J. Boelens, Willem-Teil; eerste zijvogel: C. Stouthamer, Edele Handboog; tweede zijvogel: J. van Steenbergen, Wil lem-Teil; derde zijvogel: C. Stouthamer, Edele Handboog; vierde zijvogel: A. Rent meester Cz; eerste kal: P. Boonman, beiden Willen-Tell; tweede kal: C. Southamer, Ede le Handboog; derde kal: J. Boelens; vierde kal: P. Boonman, beiden Willem-Teil; mees te kleine vogels (5): P. Verbart, Willem-Teil. ELLEWOUTSDIJK De handboog vereniging 'Zorgvlied' uit Ellewouts dijk hield een schieting op de liggen de wippen in café 'Centrum' te Oude lande. Er waren 45 deelnemers. Uitslag eerste wip: eerste hoofdvogel: R. d( Meester, St.-Andries, Wemeldinge; tweed! hoofdvogel: L. van Dijke, St.-Sebastiaan Kloetinge; tweede zij vogel: A. Rentmeester Willem-Teil, Ovezande; derde zijvogel: J. A Rijk. ADLM, Kwadendamme; vierde zijvo gel: R. de Meester, St.-andries; eerste kal: I Helmstrijd, Juliana, Oudelande; tweedf kal: A. Rentmeester Cz, Willem-Teil; derde kal: G. Prikkaart, Zorgvlied, Ellewoutsdijk: vierde kal: N. Schipper, St.-Andries; meeste kleine vogels (6): J. van de Guchte, Zorg vlied. De vliegende vogelprijs was voor A. Rijk, ADLM. Uitslag tweede wip: eerste hoofdvogel: J. de Rijk, Edele Handboog; tweede hoofdvogel: B. Meijer, St.-Andries; eerste zij vogel: J. van Steenbergen, Willen-Tell; tweede zijvogel: M. Repkens, Victoria, Kwadendamme; eer ste kal: L. van Dijke, St.-Sebastiaan; twede kal: G. van Steenbergen, Willem-Teil; derde kal: M. Oosthoek, Concordia, 's-Heeren- hoek. N ieuwjaarsreceptie - B en w van Arnemuiden houden dinsdag 3 januari de nieuwjaarsreceptie voor de bevol king. De receptie wordt gehouden in het gemeentehuis van 19.30 tot 20.30 uur. In 1974 verhuisde de school naar haar nieuwe onderkomen aan de Juliana- straat in Burgh-Haamstede en de kleuters gingen naar het gebouw aan de Bernhardstraat. Tot grote ergernis I SS - enorme sortering - vaste lage prijzen (zie onze kleurenfolder) - doorlopende verkoop - veel parkeerruimte Burg. Jansenstr. 15 naast Rabobank. Tel. 01103-1450 's-Gravenpolder. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Sint-Philips- land maken bekend dat met ingang van 30 de cember 1988 ter gemeentesecretarie, afdeling al gemene zaken, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is neergelegd, de bij raadsbesluit van 9 maart 1988 vastgestelde 'Algemene Plaatse lijke Verordening' Bedoelde verordening treedt in werking met in gang van 1 januari 1989 en is tegen betaling van de kosten voor een ieder verkrijgbaar. Sint-Philipsland, 29 december 1988. Burgemeester en wethouders van Sint-Philipsland. De burgemeester, T. A. Vogel de secretaris, J. P. A. de Kok Beroepschauffeur W. van Burgh is een van de drie Thoolse ridders van de weg die op 8 januari een gouden onderschei ding krijgen van de International Road Union. HEINKENSZAND - B en w van Borst le brengen dinsdag 24 januari ee werkbezoek aan Heinkenzand. Inw< ners van het dorp kunnen vanaf 19.3 uur terecht in De Stenge opm met bui gemeester en wethouders van gedach ten te wisselen over zaken die Heit kenszand direct aangaan. Olliebollen - Voetbalverenigin Luctor '88 uit Heinkenszand hout vrijdag een oliebollenactie. Leden bie .den huis-aan-huis oliebollen te ko aan. De opbrengst is bestemd voor c jeugdafdeling van de vereniging. N ieuwj aarsreceptie - B en w va Borsele houden dinsdag 3 januari d nieuwjaarsreceptie voor de bevolking De receptie wordt gehouden in het ge meentehuis in Heinkenszand en be gint om 19.30 uur. Viswedstrijd - Hengelsportver eniging 't Sloe uit Nieuwdorp heeft cli laatste wedstrijd van het seizoen ge houden. Tweeënveertig vissers namei er aan deel. Uitslag is als volgt: 1. A. Willemse (jeugd) 1995 punten. 2. A. de Visser, 1815 punten. 3 R. de Jonge, 1695 punten. 4. A. Schoolmees ter, 1500 punten. 5. H. Baaijens, 1350 punten De volgende wedstrijd wordt gehouden op1 januari. KAPELLE - Graffiti als kunstvorm krijgt langzamerhand meer erken ning. Winkeliers nodigen jeugdige graffiti-artiesten soms uit hun pui te decoreren. In Goes is de bonte spuiterij, die dikwijls op daartoe verboden plaatsen wordt bedre ven, sinds kort toegestaan in het grauwe voetgangers- en fietstun- neltje bij het zwembad. Graffiti komt daarmee weer een stapje ver der uit de illegaliteit. Drie doorge winterde verfspuiters moyhten woensdag hun creativiteit botvie ren op de muren van de Kapelse jeugdsoos De Kelder. Voor de kun stenaars een dankbare vingeroefe ning. De soos wil eens iets nieuws aan of op de wand. Op uitnodiging gaan Martin Hoevenaar, Jorge Hoogen doorn en Danny Heeres woensdag morgen aan de slag. Onder de ritmi sche begeleiding van hiphop-mu- ziek en een doordringende verfgeur groeit het ontwerp: links een strip achtig figuur en uiterst rechts een robot met daar tussenin groot en in mintgroen 'Jeugdsoos De Kelder'. De ondergrond is wild 'met veel ver schillende kleuren. De ontwerpjes staan uiteraard op papier, maar vol gens Martin is deze opdracht niet zo eenvoudig omdat de soos wil dat de naam exact nagespoten wordt. De robot en het stripfiguur zijn vruch ten van zijn fantasie. „De robot is echt een meesterwerk. Soms schiet ik 's nachts ineens wakker en dan heb ik zo'n ontwerp helder voor ogen. Dat overkomt me vaak", al dus Martin, die eerder een bushokje aan het Kruiningse Voorhoute verf raaide. Graffiti spuiten geeft volgens het drietal een enorme 'kick'. „Als men sen zeggen dat het mooi is, geeft je dat een goed gevoel. Persoonlijk zie ik liever een muur met kleurtjes dan zo'n grauwe zooi. Dit is toch veel vrolijker, ik ben nou eenmaal geen chagrijn", laat Martin weten. De drie zijn graffiti-kunstenaars in hart en nieren. Jorge spreekt zelfs van een obsessie. Hij heeft vorig jaar samen met een collega een geel treinstel bespoten. De NS en de poli tie konden het niet waarderen. De twee moesten hun tien meter lange creatie met het handje verwijderen. Jorge heeft zich tot nu toe niet meer aan een wagon gewaagd, maar „die ene keer was het toch wel waard". Na een dag spuiten resten er vijfen twintig lege spuitbussen. Of dat het milieu niet aantast? „Kan geen kwaad", zegt Martin, terwijl hij een merkje op de spuitbus aanwijst: „o- zon-onschadelijk".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 20