Arbeidsbureau in Sluiskil richt zich op Europa Snelbusdienst Hulst-Antwerpen in verschiet Geen saneringsgrond stortplaats Schouwen op LANDELIJK RECORD VOORSPELD SAMENWERKING BUSBEDRIJVEN Lichte daling faillissementen in Zeeland Leeftijd Geldkistjes gestolen in Middelburg Fietsenmaker STREEP DOOR ACCEPTATIEPLICHT Gesloten Gent Taallessen Ontwikkelingsdag voor fruitteelt in veiling Kapelle Schade botsingen in Oosterland en Nieuwekerk Kustvaarder beschadigt deur sluis Terneuzen In Zeeland matige omzet vuurwerk VLISSINGEN - In Zeeland gaat het, in tegenstelling tot in de rest van Nederland, niet zo best met de vuurwerkverkoop. Veel winkeliers verwachten minder omzet dan vorig jaar te halen; een aantal hoopt dat de handel zich stabiliseert. Alleen in Terneuzen is reden tot optimisme: daar ligt het aantal be stellingen ruim drie maal hoger dan vorig jaar. jHHn Volgens de Vuurwerk Federatie Ne derland (VFN) wordt dit jaar een re cordomzet gehaald. In totaal zou op oudejaarsavond voor zo'n 33 tot 35 mil joen gulden aan vuurwerk de lucht in gaan. H. W. Barentsen, een 'grote' vuurwerk verkoper in Biggekerke, ontkent dat het zo goed gaat als de VFN beweert. Volgens hem stuurt de VFN zulke be richten rond uit eigen belang: „Ze ho pen nog meer te verkopen door te zeg gen dat dit jaar een recordomzet wordt gehaald". Barentsen verwacht dat zijn omzet dit jaar gelijk zal blijven aan die van vorig jaar. De vuurwerkbestellingen in Vlissin- gen vallen dit jaar ronduit tegen. De voorverkoop bij Brammetje Dump le vert minder op dan vorig jaar; het aan tal klanten is gelijk, maar de bestellin gen zijn kleiner. Alle hoop op grote be stellingen is op morgen gericht; de dag waarop de officiële verkoop begint. Ook bij Toons Rijwielshop zijn dit jaar minder bestellingen gedaan dan vorig jaar. Toon Thomas, eigenaar van Toons Rijwielhandel, hoopt alleen nog op goed weer, een belangrijke factor bij de verkoop van vuurwerk. Als het lekker weer is om vuurwerk af te ste ken wordt er veel verkocht en als het regent weinig. Wapenhandel De Jonge in Middel burg denkt dat de omzet dit jaar ge lijk zal zijn aan die van vorig jaar. Dit i geldt ook voor A. Prineen in Goes. In I Terneuzen ligt dat wel even anders: in Het Vntiekhuis is het aantal bestel- lingea drie maal zo hoog als voor gaande jaren. Er wordt ook heel wat verwacht van de losse verkoop. Duidelijk is dat de verschuiving van de aandacht van knalvuurwerk naar sier vuurwerk zich ook dit jaar doorzet. Volgens vuurwerkverkoper W. Melse uit Oost-Souburg is dit een gevolg van de maatregelen die de regering enkele jaren geleden nam om vuurwerk veili ger te maken. Eén van die maatrege len was het verbieden van 'harde knal lers'. Melse: „De jeugd wil knallers, DEN HAAG - Het aantal uitgespro ken faillissementen in Zeeland is in 1988 iets lager uitgevallen dan in '87. Dit jaar waren het er 80, tegen 84 in het jaar 1987. Op landelijk niveau is het aantal faillissementen dit jaar voor het eerst sinds 1982 licht geste gen: 3900 tegen 3785 vorig jaar. Het jaar 1982 spande de kroon met 8640 faillissementen. Een en ander blijkt uit de voorlopige tellingen die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) woensdag bekend heeft ge maakt. Voor de rest van het land zien de aan tallen er als volgt uit: Groningen 128 (vorig jaar 100), Friesland 147 (146), Drenthe 114 (91), Overijssel 210 (246), Flevoland 82 (78), Gelderland 403 (411), Utrecht 247 (268), Noord-Holland 682 (639), Zuid-Holland 1040 (941), Noord- Brabant 537 (506) en Limburg 230 (275). In de handel en de horeca daalde het aantal faillissementen, in de andere branches stegen ze juist. Ook gingen meer besloten vennoot schappen (bv's) failliet. Dit jaar waren het er 1459 tegen 1408 vorig jaar. Niemand, had er iets mee te ma ken, vond die man op dat Vlis- singse kantoor. Als hij zou zor gen voor een tractatie bij de koffie, zou iedereen vragen hoe oud hij nou was geworden en dat was hem te pijnlijk. Vijftig. Hij hield het dus stil. En bleef achter in de veertig. Tot de laatste week van het jaar. Bij toeval kreeg hij een exem plaar van de collectieve ar beidsovereenkomst in handen en bestudering daarvan leerde hem, dat hij op grond van zijn leeftijd recht kon doen gelden op drie extra vakantiedagen. Na lang aarzelen is hij het dan toch maar gaan melden bij de instantie, die de vrije tijd der werknemers ordent. De man is intussen talrijke ma len gelukgewenst. Een keer of vijftig, schatten wij. geen siervuurwerk. Door die maatre gelen van drie jaar terug is m'n omzet verknald". De dagen waarop naar de wet vuur werk verkocht mag worden zijn 30 en 31 december. De illegale verkoop van vuurwerk wordt door deze korte ver koopperiode in de hand gewerkt. In Enschede is onlangs een man opge pakt die zich schuldig zou hebben ge maakt aan het smokkelen van vuur werk. Hij deed dit door vuurwerk aan te bieden in krante-advertenties. Be langstellenden reageerden telefonisch en kregen vervolgens een plaats opge geven waar het vuurwerk opgehaald kon worden, bijvoorbeeld op NS-sta- tions. Via deze truc werd voor miljoe nen guldens aan verboden vuurwerk verkocht. In Zeeland is er geen sprake van der gelijke smokkelmethodes, aldus een woordvoerder van het landelijk vuur werk-opsporingsteam. Wel zijn er, vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, par ticulieren die op en neer naar België rijden om daar vuurwerk te halen dat in Nederland niet te krijgen is. „Spra ke van een georganiseerde bende is er in elk geval niet", aldus de woord voerder. MIDDELBURG - Uit de praktijk ruimte van de tandartsen in het wijk gezondheidscentrum Dauwendaele in Middelburg zijn dinsdagnacht drie geldkistjes met nog onbekende in houd gestolen. De dader(s) kwam(en) het gebouw binnen door het forceren van een raam. Uit een opslagloods aan de Oude Veer- seweg in Middelburg is eveneens dins dagnacht voor 10.000,- aan koper en aluminium gestolen. De eeuwelinge mevrouiv Willemsen met drie van haar achterkleinkinderen. AXEL - Haar jongste broer (83) is speciaal overgekomen uit Canada; één van de kleinzoons uit Singapo re. Honderd jaar worden doe je dan ook niet elke dag. Maar Neeltje Ma ria Willemsen-Verbrugge heeft woensdagmiddag niet het idee dat ze al een eeuw oud is. „Ik heb niet het gevoel dat ik nu honderd ben ge worden. Ik voel me 99", zegt ze te gen de reporter van huisomroep De Vurssche. Mevrouw Willemsen woont al bijna veertien jaar in het Axelse bejaar denhuis De Vurssche. Volgens haar twee dochters en drie kleinzoons zit ze er eigenlijk 'toevallig'. „Opa was destijds ziek en oma kon hem niet goed meer alleen verzorgen. Daar om zijn ze naar het bejaardenhuis gegaan, maar opa overleed enkele maanden later. In haar eentje had ze nu misschien nog wel in een eigen huisje kunnen wonen", denkt klein zoon Thieu Schonis. Want oma Wil lemsen is nog vief. Ze loopt niet meer zo gemakkelijk, als gevolg van een 'versleten' heup, zegt ze zelf. Maar de verzorgsters van De Vurs sche hoeven, nee mogen niet teveel op haar kamer doen. De kamer aan kant houden, dat kan ze zelf wel. Een eeuw geleden werd Neeltje Ver- brugge geboren in Terneuzen. Ze was de oudste van vijf kinderen. In 1912 trouwde ze en twee jaar daarna verhuisde het gezinnetje naar Hans- weert. Haar man pakte allerlei baantjes aan. In Terneuzen was hij smid, maar omdat de eerste wereld oorlog wat dicht bij Zeeuwsch- Vlaanderen kwam, begon hij op een scheepswerf in Hansweert. De Wil- lemsens woonden met hun twee dochtertjes slechts ruim vier jaar in Hansweert, maar het waren mis schien wel de mooiste jaren van haar leven, aldus de eeuwelinge. In Axel wilde ze nooit wonen, had mevrouw Willemsen altijd be weerd. Maar via Kijkuit en Drie- schouwen kwam ze er toch midden in de crisistijd terecht. Na een tijdje bij de trammaatschappij te hebben gewerkt begon haar echtgenoot als fietsenmaker. En dat bleef hij doen 'tot hij 75 was', schat Thieu Scho nis. „En bij nader inzien is Axel niet tegengevallen. Ik heb hier toch al tijd graag gewoond", verklaart het feestvarken zelf. Op een versierde stoel neemt ze met welbehagen de felicitaties van burgemeester W. J. de Graaf en commissaris van de ko ningin dr C. Boertien en hun echt genotes in ontvangst. De belang stelling van het 'hoge' bezoek doet haar deugd. Ook de hele familie is vertegenwoor digd. Twee zussen en een broer heb ben niet haar leeftijd der allersterk- sten gehaald. Maar haar jongste broer van 83, die al meer dan zestig jaar in Canada woont, is present. „Nee het is niet de eerste keer in zes tig jaar dat ze me ziet. Ik ben toch zo'n zes of zeven keer in Nederland geweest in die tijd. De laatste keer zo'n zes jaar geleden". Ook de twee dochters, de drie kleinzoons en de vier achterkleinkinderen staan na tuurlijk vooraan bij de festiviteiten. De laatsten zeggen een versje op voor hun ontroerde overgrootmoe der. Omroep De Vurssche legt alles vast voor de interne radio- en televi sie-uitzendingen. Mevrouw Willemsen lijkt nog vele jaren voor zich te hebben. „Ze kan nog steeds niet stil zitten. Ze moet altijd wat om handen hebben", ver klaart haar oudste dochter. En dan, peinzend tegen haar neef Thieu: „Dat hebben we eigenlijk allemaal wel". SLUISKIL - Of politici in Brussel, Bonn of Rome er van wakker liggen is nog maar zeer de vraag, maar daar trekken de vijf bestuursleden van de Stichting Europees Arbeids Bureau in Sluiskil zich weinig van aan. Voor hen is het belangrijk zoveel mogelijk mensen in heel Europa aan werk te helpen. De kersverse stichting - dins dag werd de oprichtingsakte bij de notaris getekend - wil in elk geval snel en effectief met haar werk begin nen. De doelstelling: werkzoekenden en werkgevers met elkaar in contact te brengen lijkt een moeilijke taak, maar oprichter J.F. Danckaert toont zich voorlopig nog optimistisch. Er hebben tenslotte al dertig mensen op de eerste advertenties gereageerd. Danckaert geeft als reden aan om in Sluiskil een Europees arbeidsbureau op te richten: „Ik zag dat er in Brussel en overal niks aan de werkgelegenheid wordt gedaan. Er zijn zoveel mensen die graag een baan willen hebben en aan de andere kant zijn er zeker ook J.F. Dankaert: tisch... ...voorlopig optimis- Het gemaaltje voor bemaling van de ringsloot bij de vuilstort Hoosjesweg in aanbouw. De door de provincie voorge schreven bemaling acht de Raad van State niet voldoende om stort van vervuilde saneringsgrond te kunnen toestaan. HAAMSTEDE - Op de vuilplaats Hoosjeweg in Serooskerke, in de ge meente Westerschouwen, mag geen verontreinigde grond van bodemsa neringsprojecten worden gestort. Dit blijkt uit een uitspraak van de afde ling geschillen van bestuur van de Raad van State, die daarmee de ge meente Westerschouwen in het gelijk stelt. Waarnemend voorzitter B. Veldkamp heeft de door het gemeentebestuur be twiste acceptatieplicht geschorst. Die acceptatieplicht was Westerschouwen en de reinigingsdienst opgelegd door het dagelij ke bestuur van de provincie en als voorschrift opgenomen in de provinciale vergunning ingevolge de afvalstoffenwet. Maar de Raad van State blijkt het eens te zijn met de argumenten van de ge meente Westerschouwen, namelijk dat het storten van saneringsgrond op de lokatie Hoosjesweg Serooskerke milieuhygiënisch niet verantwoord is. De waarnemend voorzitter van de af deling geschillen van bestuur merkt onder meer op dat de lokatie niet vol doet aan de zogenaamde IBC-criteria. Zo ontbreekt een onderafdekking, waardoor een aanzienlijk risico voor verontreiniging van bodem en grond water aanwezig is. En dit risico klemt volgens de waarnemend voorzitter te meer door de bijzondere geohydrologi- sche situatie ter plaatse. Namens gedeputeerde staten is er in dit verband op gewezen dat bemaling van de ringsloot is voorgeschreven, waarmee verspreiding van met perco- latiewater verontreinigd grondwater voorkomen kan worden. Volgens de gemeente is dat echter geen toereiken de maatregel. Gedeputeerde staten zijn ook van oor deel dat er voor de wijze van aanbie den van saneringsgrond de nodige voorwaarden gesteld kunnen worden. En daarnaast zijn er volgens het pro vinciaal bestuur voldoende financiële en organisatorische argumenten om grond van saneringsprojecten, met name afkomstig uit de gemeente Zie- rikzee, niet langer tijdelijk op te slaan, maar definitief te storten op de lokatie Hoosjeweg. Het gemeentebestuur heeft de Raad van State mede in overweging gege ven dat de stortplaats Hoosjesweg over ongeveer vier jaar gesloten zal worden. „Het zou dus zeer betreurens waardig zijn indien in deze laatste fase stoffen zouden worden gestort die in de voorafgaande jaren bewust zijn geweerd. Elders in Zeeland be staat de mogelijkheid sanerings- S lot zie pagina 11 kolom 6 HULST - Naar alle waarschijnlijk heid kunnen Zeeuws-Vlamingen van af eind mei volgend jaar met de bus naar Antwerpen. Het al jaren durende overleg van streekvervoerbedrijf Zuid-West-Nederland (ZWN) met de Belgische zusterorganisaties lijkt vruchten te gaan afwerpen. Het is de bedoeling dat vanaf zondag 28 mei dagelijks snelbusdiensten van Hulst naar Antwerpen, van Antwer pen naar Breda en van Antwerpen (via Turnhout) naar Eindhoven worden on derhouden. Tussen Antwerpen en Hulst stopt de bus nog in Verrebroek en Kieldrecht. De nu bestaande lijn tussen Antwerpen en Kieldrecht kan dan worden opgeheven. Woordvoer ders van de ZWN en de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen (NMVB) in Antwerpen hielden giste ren nog een slag om de arm. Hoofd al gemene zaken J. Nienhuis van de ZWN heeft nog geen 'formele schriftelijke bevestiging' gezien. Ook de directeur van de Antwerpse NMVB vindt de aan kondiging van de nieuwe buslijn nog 'wat voorbarig'. Maar directeur-generaal H. van Wese- mael, topman van de NMVB in Brus sel, heeft bij het Vlaamse ministerie voor verkeer 'veel bereidheid tot een voortvarende aanpak' aangetroffen. Met de Nederlandse maatschappijen moet binnen enkele weken nog verder overleg over onder meer de tarieven en de verwachte bezetting worden ge voerd. Van Wesemael heeft dan ook goede hoop dat de diensten tussen Antwerpen en de diverse Nederlandse bestemmingen voor midden volgend jaar kunnen gaan draaien. Nienhuis is zelf niet bij de onderhande lingen geweest en ZWN-directeur G. J. M. Koelemij is een weekje op vakantie. „Ik weet dus niet precies hoever het staat met de onderhandelingen. Maar wij zouden als ZWN heel blij zijn met een lijn naar Antwerpen", zegt Nien huis. Gewestelijk directeur Vanbrus sel van Antwerpen 'verschiet' een beetje van de woorden van zijn baas Van Wesemael. „Van Nederlandse kant staan de maatschappijen inder daad al langer te trappelen en wij zou den ook graag participeren in de nieu we busdiensten. Zeker nu we met de Eindhovense Zuidooster tot een verge lijk zijn gekomen over een stopplaats te Turnhout. Maar we moeten toch eerst de definitieve vergunningen nog maar op ons bureau zien", stelt Van brussel voorzichtig. Bij het overleg tussen de vervoers maatschappijen komt begin januari ook de start van een busverbinding tussen Gent en Terneuzen weer ter sprake. Een woordvoerder van de Gentse vervoersmaatschappij ver klaarde dat een 'studie over traject en stopplaatsen binnenkort wordt aan gevat'. Als studie en overleg resultaat opleveren, kunnen de Zeeuws-Vlaam se busreizigers overdag ook eens per uur van Terneuzen naar Gent. Directeur-generaal Van Wesemael heeft er vertrouwen in dat ook deze lijn voor 1990 van de grond kan komen. „Alleen heb ik gehoord dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen net een nieuw ziekenhuis is geopend. De busdienst is vooral ook bedoeld om mensen vanuit Terneuzen naar het Academisch Zie kenhuis te vervoeren. Er moet dus nog wel worden onderzocht of de Zeeuws- Vlaamse zieken nu nog wel naar Gent komen". genoeg vacatures. Je hoeft vraag en aanbod alleen maar bij elkaar te bren gen. En als de officiële instanties daar niks of in ieder geval te weinig aan doen, moet er gewoon een particulier initiatief komen." De stichting wil vooral met advertenties in dagbladen de mensen oproepen zich in te schrij ven. Het bedrag is voor iedereen het zelfde. „Voor 25 gulden kun je je laten inschrijven bij ons. Dit bedrag moet de administratieve kosten dekken. Tele foon, brieven en advertenties. We ho pen dat er veel mensen uit alle Europe se landen hiervan gebruik maken. Zo hebben we nu al veel reacties uit Bel gië." Ook voorzitster mevrouw J. van der Zijde gaat er vanuit dat veel inwoners uit de naburige landen gebruik zullen maken van het nieuwe bureau. „Na tuurlijk zal een en ander ook proble men opleveren. We hebben bij de aan vraag voor de bemiddelingsvergun ning in Den Haag gehoord dat er voor al moeilijkheden in Duitsland en de andere landen verwacht worden. Daarom zou het ook nog even kunnen duren voordat we de vergunning heb ben." Danckaert legt uit dat in Den Haag wel positief op zijn initiatief is ge reageerd. Momenteel krijgen uitzend- bureau's geen vergunning meer, maar omdat het hier om een arbeidsbureau zonder winstoogmerk gaat, is Den Haag volgens hem wel akkoord. „We zijn nu ook officieel ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. We kun nen nu dus echt beginnen." De taalproblemen willen de be- stuuursleden oplossen door bijvoor beeld tolken aan te trekken. Ook wor den er in groepsverband taallessen ge geven om de ingeschreven leden beter op de desbetreffende situatie te kun nen voorbereiden. Daarnaast zullen juristen en andere deskundigen voor de nodige hulp zorgen. „Tja, we kun nen natuurlijk niet beoordelen of ie mand uit Engeland de juiste papieren heeft. Of zijn of haar diploma gelijk is aan een Nederlands diploma. Daaar- voor moet je deskundigen hebben. Maar dat zie je toch in ieder bedrijf, dat er mensen worden aangetrokken voor het vakwerk. Deze mensen willen we dan ook gewoon betalen." Danckaert meent dat de mensen mis schien wel eerder naar het nieuwe ar beidsbureau stappen dan naar een of ficiële instantie. „Daar ben je ook maar een nummer. En die nemen zelf helemaal geen initiatief. Je moet dan zelf regelmatig bellen en navragen of er wel iets is voor je. Zo werken wij niet. We proberen de mensen echt met el kaar in contact te brengen. Sollicite ren moeten ze natuurlijk zelf. Dat kun nen wij niet voor hen doen." De oprichter ziet de toekomst voor werkzoekenden en werkgevers door de komst van de nieuwe stichting al een stuk rooskleuriger. „Met de open stelling van de grenzen in 1992 voor ons willen we toch ook iets aan de werkgelegenheid in Europa doen. Tot dat jaar is het onze bedoeling om ze ker tienduizend mensen aan werk te helpen." GOES - De kring Zeeland/West Noord-Brabant houdt vrijdag 13 ja nuari haar zevenenveertigste ontwik kelingsdag voor de zuidwestelijke fruitteelt in de veiling te Kapelle. Daarnaast is er een mechanisatie- beurs, waar de laatste technische snufjes op het gebied van de fruitteelt worden gepresenteerd. De beurs is ge opend van 9.00 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 20.30 uur. In het gemeenschaps- en dienstencen trum De Vroone in Kapelle wordt 's middags vanaf 13.30 uur een aantal in leidingen gehouden. Ir M. Gerritsen, secretaris van de fruittelersorganisa tie, spreekt over van 'Keerpunt tot bloei'. P. D. Goddrie vertelt over 'Rood en resistent, de toekomst'. E. Truffino tenslotte houdt een inleiding over 'Af zetbevordering en reclame voor fruit'. Na afloop is er tijd ingeruimd voor dis cussie. OOSTERLAND - Op de provinciale weg N 59 bij de kruising met de Brede- weg bij Oosterland zijn dinsdag twee auto's zwaar beschadigd bij een aan rijding. C. S. uit Oosterland stond voorgesorteerd om linksaf de Brede- weg richting Sirjansland in te slaan. De achter hem rijdende auto's haal den S. rechts in. Automobilist K. W. W. uit Oude Tonge kon niet op tijd uit wijken en botste tegen de voorgesor teerde auto. De auto van K. liep aan de linkerzijde en de rechtervoorkant zware schade op en ook zijn aanhangwagen raakte beschadigd. Het voertuig van S. werd aan de linkerzijde geheel vernield. Diezelfde dag reden omstreeks half ze ven 's avonds twee auto's tegen elkaar op het kruispunt Stationsstraat met de Unastraat in Nieuwerkerk. Auto mobilist E. B. uit Oosterland reed over de Unastraat en verleende geen voor rang aan M. de B. uit Nieuwerkerk, die van rechts kwam. Beide auto's werden zwaar beschadigd. TERNEUZEN - De deur van de West- sluis in Terneuzen is woensdag be schadigd door het Duitse binnen vaartschip Aschaff. Het schip schoot bij het afmeren te ver door en boorde een gat van dertig cen timeter doorsnede in de sluisdeur. De reparatie zal ongeveer 65.000 gulden kosten. Het schip liep geen schade op. Ondanks de schade kan de sluis ge woon worden gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 17