anDijki Wachten op ontvoerde zusjes Schade oliewinning door losslaan opslagtanker 'Kruistocht' nodig voor redding aarde Grote zorg om milieu in kerstrede koningin MUBARAK WIL ISRAEL BEZOEKEN Vd. Wouw- Kustvaarder bij Texel vergaan Doodstraf op storten gif in Nigeria Van Basten voetballer van het jaar IN BRITSE DEEL VAN NOORDZEE Opklaringen 231e jaargang no. 305 Dinsdag 27 december 1988 AK/ AKANTIELAND KERSTSHOW r Mankement Verdubbeling Vuurwerk Loesje Zaalvoetbal Internationale druk op Castro voor referendum op Cuba Botsing brommers: twee jongens gedood Vanmorgenvroeg nog enige regen. Vanmiddag opklaringen. Afnemende wind. Temperatuur 9 graden. t/m 31 december 1988 Caravelair-, Eccles-, Eriba-, Fredom-, Sprite-, T.E.-, Wilk-caravans Alpenkreuzer- en Paradiso-vouwwagens Hoek Rijksweg - Ringbaan west Challenger-. Elddis- en Romahome- 77~7TT~7ZI kampeerauto's I01100 - 1 14 40GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN DEN HAAG IGPD) Nederlanders hebben dit jaar meer geld dan ooit aan hun kerstinkopen besteed. Ze gaven zo'n 3 miljard gulden uit aan kerstgeschenken, eten en feestkle ding. Daarmee is Kerstmis voor de winkeliers een even be langrijk feest geworden als Sinterklaas. Daaraan werd dit jaar hetzelfde bedrag uitgegeven. Een paar jaar geleden lagen de omzetcijfers van beide fees ten nog ver uit elkaar. Toen werd aan Sinterklaas 4 miljard uitgeven en aan Kerstmis 1 miljard. De winkeliersvereni ging NCOV verwacht dat Kerstmis het Sinterklaasfeest in de toekomst voorbij zal streven. Dat komt onder meer door het dalende aantal kinderen. Bij de kerstinkopen was vooral grote belangstelling voor dure gebruiksgoederen. Net als bij Sinterklaas deden de CD-spelers het goed. Daarnaast vonden goud, juwelen en parfums grote aftrek. De groeiende vraag naar feestkle ding zette ook dit jaar door. Steeds meer mensen gaan met Kerstmis uit eten en lijken daarbij steeds minder op het geld te letten. Groothandels voor de horecaondernemingen meldden een omzetstijging van 40 procent. Daarbij was vooral veel vraag naar wild. Shamir komt met nieuw vredesplan JERUZALEM (RTR/AFP/AP) - Premier Yitzhak Shamir van Israël komt binnenkort met een nieuw vredesplan voor het Midden-Oosten, gebaseerd op de akkoorden van Camp David van 1978. Dit heeft zijn woordvoerder Avi Pazner maandag gezegd. Shamir werkt sinds enkele weken aan nieuwe ideeën die kunnen uitmonden in een vredesregeling. Pazner zei dat de premier nadere bijzonderheden geeft wanneer hij, waarschijnlijk be gin februari, naar Washington gaat om de nieuwe Amerikaanse president te ontmoeten. Het is ook mogelijk dat hij dat al iets eerder doet, tijdens een mogelijke ontmoeting met president Mubarak van Egypte. Mubarak liet het afgelopen weekeinde weten bereid te zijn naar Israël te gaan. Shamir zei zondag dat hij graag met Mubarak wil praten om het vre desproces nieuw leven in te blazen. Hij hoopte dat ook koning Hussein van Jordanië zich zou aansluiten bij de on derhandelingen. De directeur-generaal van het kan toor van de premier, Yossi Ben Aaron, verschafte het dagblad Maariv bij zonderheden over de ideeën van Sha mir. Hem staat een geleidelijke ver andering in de bezette gebieden voor ogen, uitmondend in onderhandelin gen over de definitieve status. De akkoorden van Camp David voor zien in een beperkt zelfbestuur in de bezette gebieden en in verkiezingen voor een administratieve raad. De uit eindelijke status moet in onderhande lingen worden vastgeteld. De voorbesprekingen kunnen begin nen met onderhandelingen met Jorda nië en een Palestijnse delegatie, met deelneming van Egypte, teneinde au tonomie in te stellen, zo verklaarde Ben-Aaron. In dat kader kan een be zoek van Mubarak nut hebben. Diplomaten menen dat Shamir zal op- De ramp met de Pan Am~Boeing bij Lockerbie is vermoedelijk toch te wijten aan een technisch manke ment. PAGINA 3 De bedrijven die het openbaar vervoer verzorgen willen via een ambitieuze aanpak het aantal reizigers in 2015 ver dubbelen. PAGINA 5 Kijk uit met vuurwerk: Urba- nus doet het! PAGINA 7 Een plakactie van Loesje is in Terneuzen uit de hand gelo pen. PAGINA 11 Het traditionele kerstzaalvoet- baltoernooi in Vlissingen werd dit jaar gewonnen door de Bel gische zaalvoetballers van Chatelet. In de finale versloe gen zij het Zeeuwse profteam na het nemen van strafschop pen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Varia: 7 Provincie: 11 en 13 Sport: 15,17,18,19 en 21 roepen tot vredesberaad onder toe zicht van de supermogendheden. Daaraan zouden Egypte, Jordanië en Palestijnse vertegenwoordigers die niet tot de PLO behoren deel moeten nemen. PLO-leider Yasir Arafat, ziet een cor ridor tussen de Gaza-strook en de Westelijke Jordaanoever als onder- DEN HELDER (ANP) - Op circa 10 ki lometer ten noord-westen van Texel is op maandagavond de Hondurese kustvaarder Baden vergaan. Dat heeft het Kustwachtcentrum in IJ- muiden meegedeeld. De drie opvarenden zijn ongedeerd aan boord genomen door de zeesleper Smit Lloyd 57, die hen naar Den Hel der brengt. Het schip vervoerde een la ding staal, die door de harde wind mo gelijk is gaan schuiven. deel van een vredesregeling. Hij zei dat in een gesprek met het Westduitse weekblad Der Spiegel. De Palestijnse leider wil Oost-Jeruzalem als hoofd stad van een onafhankelijke Pale stijnse staat. Arafat zei dat op een vre desconferentie onder toezicht van de VN over alle zaken met Israël onder handeld kan worden. Israël heeft steeds gezegd niet met de PLO te zullen onderhandelen. De ver klaring van Arafat waarin hij het be staansrecht van de joodse staat erken de en terrorisme afzwoer, heeft daarin geen verandering gebracht. Voor de Verenigde Staten waren de uitlatin gen van de PLO-leider aanleiding een dialoog met diens organisatie te begin nen. Intussen beleefde Bethlehem kerst feest in een bijzonder trieste sfeer. Het aantal pelgrims was gering. Regen achtig weer onderstreepte de treurige sfeer in Bethlehem, waar de traditio nele koren, padvinders en luidende kerkklokken ontbraken waar de Ara bische bevolking de rond 350 slachtof fers van de opstand herdacht. LOCKERBIE (AP) - Inwoners van Lockerbie bij het verlaten van de kerk op eerste kerstdag. Tijdens de dienst werden de doden van de vliegramp in dit Schotse dorp herdacht. Het onderzoek naar het neerstorten van de Boeing 747 heeft nog geen duidelijke oorzaak opgeleverd. (Zie pagina 3). PARIJS - André Metral, broer van Jacqueline Valente, en Brigitte Valente, haar moeder, in afwachting op de luchthaven van Parijs. PARIJS (DPA) - In Parijs werd maandagavond met spanning ge wacht op de komst van de twee meisjes die zouden zijn vrijgelaten door de radicale Palestijnse bewe ging Fatah Revolutionaire Raad (FRC). Tegelijkertijd groeide de on zekerheid of de kinderen, de zesjari ge Virginie en haar een jaar oudere zusje Marie-Laure Valente echt zou den komen. Een woordvoerder van de FRC zei maandagmiddag in Bayrut dat het tweetal binnen enkele uren in de Franse hoofdstad zou aankomen, zonder aan te geven uit welke plaats zij waren opgestegen. De meisjes werden verleden jaar no vember samen met hun moeder, Jacqueline Valente, en vijf Belgen gevangen genomen tijdens een boottocht voor de kust van de door Israël bezette Gazastrook. Volgens de Fatah-Revolutionaire Raad van Abu Nidal spioneerden zij voor de Israëlische geheime dienst. De gegijzelde Belgen zijn Ferdinand Houtekins, de vriend van-Jacqeline Valente, diens broer Emmanuel, Emmanuels vrouw Godelieve Kets en hun twee kinderen Laurent en Valerie. Tijdens haar gevangen schap beviel Jacqueline van haar derde dochter, die de naam Liberté (Vrijheid) kreeg. ilil BAYRUT - Door de ontvoerders vrijgegeven foto (in december 1987 ge maakt) van de zusjes in gevangenschap. ABERDEEN (RTR) - Als gevolg van het zaterdag op drift raken van een enorme olie-opslagtanker (200.000 ton) in het Britse oliewinningsgebied in de Noordzee kan de olieproduktie van Groot-Brittannië gedurende en kele maanden met tien tot twaalf pro cent verminderen. Dit heeft de olie maatschappij Koninklijke/Shell Groep maandag verklaard. De tanker lag ruim 240 kilometer ten oosten van de Schotse stad Dundee. De olietanker, die als opslag diende voor verscheidene olievelden, sloeg za terdagmiddag los van de kabels en heeft meer dan vijf uur met 34 man aan boord rondgedreven. Daarbij ramde het vaartuig bijna een olieplatform. De tanker, die geen motor of stuurinrich ting heeft, werd vervolgens mee op sleeptouw genomen worden naar de Noorse havenstad Stavanger. Ver wacht wordt dat de sleep daar van daag zal arriveren. De olieproduktie van de drie betrok ken olievelden in de Noordzee - Ful mar, Auk en Clyde - is wegens het ont breken van het opslagpunt automa tisch stilgevallen. Volgens een woord voerder van Shell vertegenwoordigen deze olievelden tien tot twaalf procent van de Britse olieproduktie. „Er is geen andere manier om de olie aan land te brengen", aldus de woord voerder. „Momenteel is het moeilijk om te zeggen hoe lang de velden geslo ten zullen blijven. Het kan weken du ren, misschien maanden". In totaal produceren de drie genoem de velden dagelijks een hoeveelheid olie van 210.000 vaten (van 159 liter), gelijk aan een bedrag van 1,75 miljoen pond sterling (6,33 miljoen gulden) per dag. De olievelden Fulmar en Auk worden geëxploiteerd door Shell, ter wijl de olieproduktie van Clyde in han den is van de Britse oliemaatschappij Britoil, een dochteronderneming van British Petroleum. WASHINGTON (AFP) - Het Amerikaanse week blad Time heeft de aar de gekozen tot „planeet van het jaar". Dit om een „een wereldomvat tende kruistocht te be ginnen om de in gevaar geraakte aarde te red den". Het blad kiest sinds 1927 aan het eind van ieder jaar de man/vrouw, orga nisatie of het voorwerp dat de, gebeurtenissen in dat jaar het meest heeft beïnvloed. „Dit jaar", al dus de redactie, „heeft de aarde gesproken, zo als god toen hij Noach 'DEN HAAG (GPD) Zorg voor het milieu en behoud van de aarde voor toekomstige generaties. Dat waren de be langrijkste thema's in de kerstrede van koningin Beatrix. „Wat wij thans meemaken, is niet de vernietiging van de aarde in één klap, maar in een stil drama", zei ze zondag in haar toespraak. Haar kerstrede was in duidelijke tegenspraak met de opti mistische woorden over het milieu, die ze bij de Troonrede in september uitsprak. Toen verklaarde de koningin nog namens de regering dat lucht, water en bodem in ons land schoner werden. Nu constateerde ze dat: „Onze wereld lijdt onder ontbossing, woestijnvorming, vervuiling en vergifti ging van lucht, bodem en water, uitsterving van dier- en plantsoorten, aantasting van de ozonlaag die ons tegen ge vaarlijke straling moet bescherming en stijging van de temperatuur met bedreigende gevolgen, zoals verhoging van de zeespiegel". Zij constateerde dat de mens zelf een bedreiging voor de planeet is geworden: „Nu staan we voor de uitdaging een nieuwe relatie tot de natuur te vinden, gekenmerkt door eerbied voor ecologisch evenwicht, behoedzaamheid en zorgvuldig beheer". De koningin pleitte ervoor na de rechten van de mens ook de rechten van de natuur te erkennen. „Wij zijn hier maar een beperkt aantal jaren en we hebben daarom de plicht ons tehuis in tenminste zo goede staat achter te laten, als waarin we het aantroffen. Voor volledige tekst Kersttoespraak koningin zie pag.5) iMwwee waarschuwde voor de zondvloed". Van de ecologische ram pen die de aarde bedrei gen, noemt Time het broeikaseffect dat wordt veroorzaakt door de ver vuiling en kan leiden tot klimatologische veran deringen, de opeenho ping van giftig en radioactief afval dat wa tervoorraden bedreigt en gronden steriel maakt, de chemische vervuiling en de gevol gen voor de beschermen de ozonlaag rond de aar de, en de vernietiging van wouden en bossen die leidt tot verdwijning van duizenden soorten van flora en fauna. „Daarom", aldus Time, „heeft de wereld meer dan ooit leiders nodig die hun burgers kunnen inspireren tot een bezie lende passie, niet voor een nationalistische of militaire campagne, maar voor een alomvat tende kruistocht met het doel de planeet te redden". Vorig jaar koos Time Sovjet-leider Michail Gorbatsjov tot „man van het jaar". Het enige voorwerp dat tot dusver werd gekozen was in 1982 de computer. PARIJS (AFP) - Marco van Basten is dit weekeinde door het blad France Football uitgeroepen tot voetballer van het jaar 1988. Hij is daarmee de opvolger van Ruud Gullit. De spits van het Nederlands elftal kreeg 129 van de mogelijke 135 punten. De 24-jarige topschutter van het Euro pees kampioenschap in Duitsland werd verkozen boven Gullit en Frank Rijkaard, zijn teammaats van Oranje en AC Milan. Ronald Koeman werd vijfde met een kleine achterstand op de Sovjet-speler Alexej Mikhailitsjen- ko. Het is voor het eerst sinds 1972 (de Westduitsers Beckenbauer, Müller en Netzer), dat drie landgenoten de ere plaatsen bezetten bij deze uitverkie zing door voetbaljournalisten uit 27 Europese landen. Nooit eerder is het voorgekomen, dat drie clubgenoten op het erepodium mochten plaatsnemen. De bijbehorende onderscheiding, de gouden bal, werd voor het eerst in 1956 uitgereikt aan de Brit Sir Stanley Mat thews. Van Basten is de derde Neder lander die de eer te beurt viel. Johan Cruijff, die drie keer won (1971,1973 en 1974) en Ruud Gullit (1987) gingen hem voor. LAGOS (AFP) - De militaire regering van Nigeria heeft een wet afgekon digd waarmee de doodstraf geëist kan worden tegen iedereen die giftig afval vervoert of stort in Nigeria. Dit is ver nomen in juridische kringen in Lagos. Ook medeplichtigen kunnen de dood straf krijgen. Op de middelen die wor den ingezet bij het transport en het storten en het terrein waar het afval wordt opgeslagen kan beslag gelegd worden. Op dit moment zitten in Nigeria vijf tien mensen in de gevangenis omdat zij hebben meegewerkt aan het storten van giftig en radio-actief Italiaans af val in Koko, in het zuiden van het land. Nadat Lagos protest aantekende bij de Italiaanse regering werd het afval op 30 juli dit jaar weggehaald uit Nige ria. MADRID (AP) - Meer dan honderd schrijvers, kunstenaars en weten schappers uit Latijns-Amerika, Euro pa en de Verenigde Staten hebben een open brief gestuurd aan Fidel Castro waarin hem wordt verzocht in Cuba een referendum te houden over zijn aanblijven als president. De Cubaanse arts Marta Freyde, die in Madrid woont en vice-voorzitster is van het Cubaanse Mensenrechtenco mité, maakte dat maandag bekend. In de brief wordt opgemerkt dat het op 1 januari 1989 precies 30 jaar geleden zal zijn dat Castro in Cuba aan de macht kwam en dat hij sindsdien nooit ver kiezingen heeft gehouden. Met een verwijzing naar Chili, „waar het volk na 15 jaar dictatuur vrij heeft kunnen beslissen over de politieke toekomst van het land", wordt in de brief aan Ca stro gevraagd om ook een „vrije en ge heime volksstemming" te houden over de vraag of hij al dan niet moet aanblij ven. Tot de ondertekenaars van de brief be horen de Italiaanse filmregisseur Fe- derico Fellini, de Franse acteur Yves Montand, de Nobelprijswinnaars Claude Simon, Andre Lwoff, Saul Bel low en Jean Dausset, de schrijvers Ca- milo Jose Cela uit Spanje, Octavio Paz uit Mexico, Ernesto Sabato uit Argen tinië en Mario Vargas Llosa uit Peru, zo vertelde Freyde. De brief werd ook ondertekend door 50 Cubaanse ballin gen. WESTERBORK (ANP) - Een botsing tussen twee brommers op het fietspad tussen Beilen en Westerbork heeft in de nacht van zaterdag op zondag de twee bestuurders het leven gekost. De slachtoffers, de 17-jarige E.J. Loof uit Beilen en de 18-jarige A. Rolink uit Wezep, moeten elkaar volgens de poli tie frontaal hebben geraakt. Beide jon gens overleden ter plekke. De politie heeft geen drankgebruik geconsta teerd. (Advertentie) Nu is de opruiming pas echt be gonnen. Dinsdag starten we met enkele buitenkansjes waaronder deze JJ van Durabel. Comfort kwaliteit van 1 voor Lange Vorststraat 71Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1