PZC 'Nestor' C. Bij de Vaate uit gemeenteraad Zierikzee Natuurconsulent kritisch over plan Zwinmuseum Sluis weekenddiensten kerkdiensten Caravan kerstshow CARAVANBEDRIJF RRIIINISSF. maisoh streek Fietsstertje gewond V akant iewoningen doelwit inbrekers Hortus Musicus Religiosus geeft kerstconcert GROEPSLEERKRACHT (m/v) 10% KORTING Ct C- jSff ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 .14 OUD-WETHOUDER (CDA) NA 30 JAAR WEG Openbaarheid GEMEENTE BEWANDELT VERKEERDE WEG Huisartsen Dierenartsen Tandarts Apotheek Wijkverpleging ZIERIKZEE Leger des Heils - De kerstcollecte van het Leger des Heils heeft dit jaar in Zierikzee 6891,10 gulden opgebracht. Dat is bijna 58 gulden meer dan vorig jaar. Op de nieuwe locatie van Caravanbedrijf Bruinisse, Dorpsweg 21. Nu aiies op één plaats - 800 m2 showroom - ruimer buitenterrein - werkplaats - stalling - kantoor - parkeerplaatsen. Van alle types Dethleffs en Fendt showmodellen - Conway- vouwwagensserie volledig opgezet te bezichtigen Nu nog kopen voor de prijsverhoging van 1 jan sA \Jy/ Le vering voorjaar/zomer 1989. VERKOOP - VERHUUR - REPARATIES - ACCESSOIRES STALLING - OCCASIONS Geopend van 9.30 tot 17.00 uur. 1e en 2e kerstdag en 1 jan. gesloten. OUWERKERK Bejaardensociëteit - De bejaJ densociëteit van Ouwerkerk hei woensdag samen met de hervorm! vrouwenvereniging in het dorpshif van Ouwerkerk met kerstbijeenkon het jaar afgesloten. Woensdag 4 janul ri beginnen de bejaarden weer metl wekelijkse bijeenkomsten. Vereniging tot bevordering van het Christelijk schoolonderwijs te Zierikzee ACUPUNCTURSSTE DECEMBER VOORDEEL HOEDEN HALVE PRIJS wtt ZIERIKZEE Gemeenteraadslid C. Bij de Vaate (cda), oud-wethouder en -loco-burgemeester van Zierikzee, neemt in de loop van januari afscheid van het stadsbestuur. Tevens beëin digt hij komende tijd zijn vele aan het raadslidmaatschap verbonden func ties. Deze dagen is Bij de Vaate ruim dertig jaar werkzaam als bestuurder. Vorig jaar moest de thans 68-jarige christen-democraat een hart-operatie ondergaan. En sindsdien meent hij niet meer helemaal optimaal te kun nen functioneren..Daarom heb ik be sloten mijn raadslidmaatschap te beëindigen, en wel met ingang van de eerste raadsvergadering in januari 1989". Bij de Baate kwam in september 1958 voor de ARP in de gemeenteraad van Zierikzee. Hij had er toen nog geen idee van dat hij het bestuurlijke en po litieke werk in de Schouwse centrum gemeente zolang zou volhouden. „Na tuurlijk was ik wel geïnteresseerd in politiek, maar eigenlijk mocht dat des tijds toch nog geen naam hebben", maakt hij duidelijk. Van 1966-1978 en 1979-1982 was Bij de Vaate wethouder. Gedurende elf jaar beheerde hij de portefeuilles sociale zaken, publieke werken en landbouw en visserij. Tevens was hij belast met financiën (8 jaar), middenstand (8 jaar) en onderwijs, (3 jaar). Bij de Vaate is sinds 1971 voorzitter van het bestuur van bejaardencen trum Borrendamme in Zierikzee. Daarvoor zat hij al vele jaren in het be stuur (vanaf de oprichting, eind 1964). Voorzitter sedert 1971 is hij voorts van het werkvoorzieningschap De Zuid hoek en van de stichting Federatie So ciale Werkvoorziening in Zeeland. Daarnaast is Bij de Vaate onder ande ren nog lid van het dagelijks bestuur van het landelijk overleg sociale werk voorziening, (IFO) en penningmeester van het Algemeen Dienstencentrum Zeeland (ADZ) sinds 1974. Vele jaren was hij voorzitter van de vereniging van handelaren in land- en tuinbouw- produkten op Schouwen-Duiveland. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van woensdag op donderdag is inge broken in twee vakantiewoningen in Burgh-Haamstede. Uit een woning in een bungalowpark aan de Hogeweg verdween een kleurentelevisie en uit een huis aan de Zandweg namen de daders een kleurentelevisie en een stofzuiger mee. In beide gevallen ont dekten de beheerders de inbraak. Uit de woning van mevrouw L. van der B. in de Prinses Marijkestraat in Brui- nisse is donderdag een onbekend be drag aan geld gestolen. Van der B. was van 14.30 tot 17.00 uur afwezig. Toen zij thuis kwam miste zij geld. Er waren geen sporen van braak. De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland verzoekt ge tuigen, die in die periode bij de woning iets verdachts hebben gezien, contact op te nemen met het bureau in Zierik zee. Tevens was hij een tiental jaren be stuurslid van de vereniging tot behar tiging van de belangen van de aardap- pelhandel Zeeland, en bestuursid van de vereniging verzendhandel groenten en fruit, afdeling Zeeland. Bij de Vaate zegt met name zijn werk zaamheden op sociaal terrein graag te hebben gedaan. „Maar natuurlijk was het nooit het werk van één man. Ik heb er trouwens altijd naar gestreefd wat er gedaan moest worden in gezamen lijkheid aan te pakken". Hij denkt dat zijn daadwerkelijke in zet op sociaal terrein vooral ook voort komt uit zijn ervaringen in de jaren 1945-1948 toen hij bij veel mensen op Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland over de vloer kwam als zo genaamde leken-ziekencontroleur van een bedrijfsvereniging. „Toen kreeg ik een stempel opgedrukt, omdat ik veel met ziekte en narigheid van mensen te maken kreeg". De scheidende nestor van de gemeen teraad van Zierikzee vertelt geen en kele moeite te hebben gehad de invoe ring van openbaarheid van vergade ring van de diverse adviescommissie. Gevolg was naar zijn mening wèl een verschuiving van de discussies naar de commissievergadering 'ten koste van de behandeling in de raadsverga deringen'. Bij de Vaate: „De vergade ringen van de gemeenteraad zijn daardoor veel saaier geworden. Het vuur is er uit". Als een van de hoogtepunten uit zijn bestuurlijke periode noemt Bij de Vaate in het bijzonder de totstandko ming van de intergemeentelijke socia le dienst Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland op 1 januari 1978. Als wet houder sociale zaken van de centrum gemeente was Bij de Vaate nauw be trokken bij de oprichting, met name als voorzitter van de studie-commissie die de instelling voorbereidde. Een andere mijlpaal was jaren geleden het toekennen aan Zierikzee van de zo genoemde uitkering historische stads kern. „Daarmee verbeterde de finan ciële toestand van de gemeente aan merkelijk", zo herinnert Bij de Vaate zich als voormalig portefeuillehouder financiën in de tijd dat Zierikzee een 'artikel-twaalf gemeente was. „Een artikel twaalf-gemeente wil zo veel zeggen als een bijstands-gemeen te", aldus Bij de Vaate. „En uit hoofde van mijn andere werkzaamheden wist ik ook toen al heel goed wat dat bete kende: bijstand", SLUIS Op basis van de huidige plannen krijgt Sluis geen provinciale subsidie voor het Zwinmuseum. Vol gens adviseurs uit kringen van na tuurbescherming heeft de gemeente in 't geheel nog niet duidelijk ge maakt of de inrichting van het mu seum voldoende kwaliteit heeft. En het provinciaal bestuur heeft de sub sidietoezegging afhankelijk gemaakt van die kwaliteit. Volgens burge meester M. L. Everaers is er echter wel degelijk sprake van een gedegen inrichtingsplan. Bij de voorbereiding van de museum plannen zijn drie adviseurs van milieu groepen betrokken: van de stichting Het Zeeuws Landschap, 't Duumpje en het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie. Volgens M. Wiersma, de Zeeuwse consulent natuurbescher mingseducatie, heeft de gemeente de verkeerde weg bewandeld bij het op stellen van de plannen. „De inrichting had voorop moeien staan. Dus vragen als: wat wil je laten zien, aan wie wil je het laten zien en wat is daar aan materiaal en geld voor nodig. Met een gebouw en een vogel collectie ben je er niet. Er is nu een ont werp van een gebouw. Maar de finan ciering daarvan is zó krap, dat ik voor de inrichting moet vrezen". Op de glo bale begroting, die vorige week door SCHOUWEN-DUIVELAND 24, 25, 26 december 1988 Centraal alarmnummer: 01184-14444 Zierikzee - Vr. 18-zo. 12 uur: W. Bont- kes, Zierikzee, tel. 01110-12280; zo. 12- dj. 08 uur: A. W. van Geer, Zierikzee, tel. 01110-12080. Spreekuur voor spoedgevallen: 11-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven - Vr. 18- di. 08 uuur: J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede, tel. 01115-1861. Spreekuur voor spoedgevallen: 11.30- 12 en 16.30-17 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieuwer- kerk - Vr. 18-za. 18 en ma 09-di. 08 uur: H. Speelman, Molenweg 61, Ooster land, tel. 01114-1280; za. 18-ma. 09 uur: M. v. d. Berg, wetn. van Kiinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. Vanaf za. 09 uur: M. K. Buth, Haamste de, tel. 01115-2254. R. C. A. Backer, Poststr. 14, Bruinisse, tel. 01113-2666. Spreekuur voor spoed gevallen: za., zo. en ma. 16.30-17 uur. Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906. Geopend: za. 09-12.30 en 16.30-17.30, zo. 12-12.30 en 18-18.30 uur. Voor dringende hulpvragen is de dienstdoende wijkverpleegkundige (7 x 24 uur) te bereiken via tel. 01110- 14433. Zondag 25 december 1988 Nederlands-Hervormde Kerk. Brou wershaven zat. 19 kerstzang; Bruinis se 10 en 17 ds. De Roo, zat. 22 ds. Meyer; Burgh 10 ds. Ten Hove, zat. 19.30 ds. Ten Hove; Dreischor 10 ds. Jonker; Eikerzee (Scharendijke) 10 ds. Kamermans, zat. 22 ds. Mulder; Haamstede 10 ds. Kersen, zat. 22 ds. De Vries; Kerkwerve 10 ds. Mulder, zat. 21.30 ds. Kuin; Nieuwerkerk zat. 22 ds. Kamermans; Noordgouwe zat. 20 ds. Jonker; Noordwelle 11 ds. Breg- man; 10 en zat. 22.30 ds. Vijfvinkel; Re- nesse 9.30 en zat. 22 ds. Bregman; Se- rooskerke 10 ds. Bolijn, zat. 22 ds. Kerssen; Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 9.30 ds. Hendrikse, 11 en 18.30 en zat. 19.30 ds. De Boo; ZonnemairelO mevr. v. Zoe- len. Gereformeerde Kerk. Bruinisse 10 ds. Baas, 17 ds. Stroes; Haamstede 10 ds. De Vries, zat. 22 ds. De Vries; Nieuwer- kerk/Oosterland 10 ds. Meijer, 17 ds. Noordhof, zat. 22 ds. Kamermans; Scharendijke 10 en 19 ds. Kamer mans; Zierikzee 10 dhr. v. Leerdam, 17 ds. Ytsma. Gereformeerde Gemeente. Haamste de 10 leesdienst, 19 ds. Vreugdenhil; Nieuwerkerk 9.30 en 15.30 leesdienst; Oosterland 10, 14.30 en 18.30 lees dienst. t Oud-Gereformeerde Gemeente. Brui nisse 10 en 17 leesdienst; Oosterland 9.30, 14 en 18 leesdienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 17 ds. Dijkstra; Kerk werve 10 en 18 ds. v. d. Sluys; Zierik zee 10 en 18 ds. De Graaf. Gereformeerde Gemeente in Neder land. Bruinisse 10 en 17 leesdienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 samen komst. Rooms-Katholieke Kerk. Haamstede zat. 22 kerstnachtviering; ZierikzeelO dienst, zat. 23.30 kerstnachtviering. Pinkstergemeente. Zierikzee (Meel- straat) 10, woensd. 20 samenkomst. Evang. Lutherse Gemeente. Zierikzee 10 past. Kaai. de raad is goedgekeurd, is 27.000 gul den uitgetrokken voor de inrichting. De totale kosten komen op ruim 3,5 ton. Wiersma wil pas een positief advies ge ven als de kwaliteit en de continuïteit gewaarborgd zijn. „Kwaliteit breng je aan door een goede expositie, een goe de verhaallijn. Maar daar is nog niets over bekend. Dat geldt ook voor de ex ploitatie. Er is wel eens wat gezegd over hoe het museum aantrekkelijk kan blijven, maar verder dan de sug gestie van wisseltentoonstellingen kwam dat niet. Het is dan ook vol strekt onduidelijk hoe men de conti nuïteit wil bewaren". Behalve uit het beoordelen van de plannen bestaat Wiersma's betrok kenheid uit het verwijzen naar des kundigen en instellingen, waar de ge meente voor raad en geld terecht kan. Tot nu toe is het overleg met de ge meente niet naar tevredenheid verlo pen, zei Wiersma. „Af en toe werd er eens iemand opgetrommeld om te ko men kijken. Dat werkte natuurlijk niet goed. We hebben nu met z'n drieën af gesproken, dat we gezamenlijk optre den". Het advies dat de natuurbeschermers uiteindelijk geven over de inrichting is van doorslaggevende betekenis voor de subsidie (er is toezegd dat veertig procent van de stichtingskosten ver goed worden tot een maximum van 200.000 gulden). „Voordat die subsidie wordt uitgekeerd, wil ik een absolute garantie dat de natuurwaarden van het Zwin in voldoende mate onder de aandacht van het publiek worden ge bracht", aldus gedeputeerde G. de Vries-Hommers, „Dergelijke informa tie is uitermate belangrijk voor de be scherming van het gebied. Immers, als de mensen de waarde van het gebied waar ze recreëren inzien, zijn ze eerder genegen om er voorzichtig mee om te springen. Met een collectie opgezette vogels, hoe fraai ook, wordt niet aan dat doel voldaan". De Vries-Hommers voegde er aan toe, dat de milieuvereni gingen haar die garantie moeten ge ven. Burgemeester Everaers reageerde vrij dag wat geïrriteerd op de kritiek van Wiersma. „Ik begrijp de commotie niet goed. Wiersma heeft pas de plannen van ons gezien en was daar positief over. Hij heeft ons nog wat ideeën aan de hand gedaan over de wijze waarop we het verder kunnen aanpakken. Bin nenkort gaan we verder praten en in januari hopen we het complete mu seumplan te presenteren". Over de in richtingsplannen wilde hij dan ook nog niets kwijt. Everaers stelde verder dat er voor de inrichting meer geld wordt uitgetrokken dan de 27.000 gul den, die specifiek voor dit doel in de begroting zijn opgenomen. „Ook in de bouwsom zitten uitgaven voor de in richting". Het plan voor een Zwinmuseum ont stond vorig jaar toen loco-burgemees ter J. du Fossé een collectie opgezette vogels kocht van de Stockmanshoeve bij Damme. Everaers heeft bij die plannen steeds benadrukt dat een mu seum meer moet zijn dan een aantal vitrinekasten, waarin de vogelcollec tie wordt opgesteld. Om toeristen te rug te laten komen, zijn bijvoorbeeld wisseltentoonstellingen nodig, is zijn idee. Sluis heeft enige haast met het museum; Everaers streeft ernaar dat het de komende zomer geopend kan worden. Brogum In jeugdsoos Brogum in Zierikzee wordt Tweede Kerstdag van 15.00 tot 18.00 uur een videomiddag ge houden. Tekenfilms, Dik en Dun en een muziekspecial met onder anderen Joe Jackson zijn te zien. 's Avonds geeft Spuit 13 vanaf 21.00 uur een con cert en vervolgens treedt Hangman Jury op. In de oudejaarsnacht is de soos vanaf 00.15 open en op nieuw jaarsmiddag vanaf 15.00 uur. DORPSWEG 21, BRUINISSE, TEL. 01113-1490 BERGEN OP ZOOM De instrumJ tale en vocale koren van Hortus Mul cus Religiosus geven woensdag inf Gertrudiskerk te Bergen op Zoomh jaarlijkse kerstconcert. Het themal deze keer Italiaanse barokmuziek. het programma staan zes composita van over het algemeen grote naml die de Italiaanse (kerk)muziek tuss] 1600 en 1750 heeft voortgebracht. Voor de pauze worden twee vroeg-;! eeuwse werken voor koor, soli, stril orkest en basso continuo uitgevoel een Magnificat van Giovanni Battisl Pergolesi en psalm 109-110 Dixit L minus van Alessandro Scarlatti. Na J pauze wordt het accent gelegd op 1 kenmerk bij uitstek van de Italiaan! barok: de meerkorigheid. Achteree! volgens worden dan In Ecclesiis vf Giovanni Gabrieli, Laudate DominJ van Francesco Colombini, psalm l| Ladate Jerusalem van Antonia Vivl di en Te Deum van Antonia Caldal ten gehore gebracht. Behalve de instumentale en vocale k ren van Hortus Musicus ReligiosI werken aan het concert mee de sopl nen Caroline de Jongh en Mayke SuJ mond, de counter-tenor Simon Schol ten, de tenor Jacques Hermans, deb riton Rob Daane en de bas Philip vj duit. Hans Smout heeft de leiding, concert begint om 20.15 uur. Raadslid C. Bij de Vaate. ZIERIKZEE - In Zierikzee is donder dagmiddag om half vijf de 13-jarige fletster W. M. B. uit Zierikzee gewond geraakt bij een aanrijding met een au to. Het meisje reed op haar fiets in de Haringvlietstraat en stak het kruis punt met de Laan van Saint Hilaire over. Daarbij verleende zij geen voor rang aan automobilist A. W. V. uit Zie rikzee. Een aanrijding volgde, waar bij het meisje een lichte verwonding aan het hoofd opliep. Een plaatselijk arts behandelde B„ waarna zij naar huis kon terugkeren. Diezelfde middag om tien over vijf reed op de Bredeweg in Sirjansland een auto achterop een vrachtwagen. De vrachtwagen, bestuurd door L. G. van der W. uit Oosterland, stond stil op de rijbaan met zijn waarschuwings- lichten aan. Automobilist N. H. G. uit Dreischor naderde de wagen van ach teren. Hij werd, volgens zijn zeggen, door een tegenligger verblind, zag de vrachtwagen te laat en reed tegen de achterzijde. De auto liep aan de voor zijde zware schade op. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Uit een exploot van mij, deurwaarder, uitgebracht 22 december 1988, blijkt, dat t.v.v. de gemeente Vlis- singen, zetelende te Vlis- singen aan P. Schrooten, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het vonnis van de kanton rechter te Middelburg van 21 september 1987 tussen partijen bij verstek gewe zen. Bij dit exploot is te vens bevel gedaan om bin nen twee dagen daarna aan de bij dat vonnis uitge sproken veroordeling tot betaling van o.m. een som gelds te voldoen. Genoem de P. Schrooten kan een af schrift van bedoeld ex ploot met bijlagen verkrij gen ten kantore van mij, deurwaarder, op onder staand adres. R. A. Bongers, gerechtsdeurwaarder Noordbolwerk 21, Middelburg. Het bestuur van bovenvermelde vereniging vraagt voor haar prot.-chr. basisschool 'Johan Louis de Jonge' Vrije 32, 4301 JZ Zierikzee een tijdelijke voor groep 7/8 (20 leerlingen) met ingang van 9 janua ri 1989. De benoeming is voor enkele maanden voor 30 uur per week. Wij denken aan iemand die: - bewust kiest voor het christelijk onderwijs - zich ten volle wil inzetten voor de school. Inlichtingen bij de voorzitter van de basissectie van het schoolbestuur, de heer F. Babijn, tel. 01110-14319, of bij de directeur van de p.-c. basisschool 'Jan Wou ter van den Doel', de heer A. van Oosterom, tel. 01110-12942 (huis) of 01110-14133 (school). Sollicitaties zo spoedig mogelijk doch binnen 10 da gen na heden te richten aan het bestuur van bovenge noemde vereniging, postbus 314300 AA Zierikzee. Naast dhr. dhr. mw. A. Catsburg (bac.) J. v. Hoeve (bac.) Ft. Paulides is voortaan ook werkzaam als I. VERGOUWE Maatschap voor fysiotherapie Breskens Cadzand Oostburg Schoondijke IJzendijke 01172-2150 01179-1399 01170-4387/3310 01173-1236 01176-1785 up-to-date aangevuld grote serie met rode stip Aparte serie uitverkoop reeds v.a. 25,-. Uw bont- en hoedenspecialist Papegaaistraat 9-11, Goes 01 100 ©28231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 50