PZC binnen- en buitenland EEN OPMERKELIJKE VISIE VAN HOOGLERAAR BART TROMP radio en televisie! ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 2 z/ltlantisché ■JWexico --Stille-Oceaan Halve wereld Toekomst Hij rookt geen dikke Hava na's meer. Het is nu bijna drie jaar geleden, sinds Fidel Castro z'n Cubanen persoon lijk het goede voorbeeld wilde geven. Zonder al te veel suc ces trouwens, want de laatste statistieken wijzen uit dat de bevolking van het revolutio naire eiland alleen maar meer is gaan roken. Sjacheraars Kerken Niet bruikbaar MEXICO NICARAGUA: VERENIGDE STATEN GUATEMALA km tS°-°r^r^COSTA RO VENEZUELA zich vergissen en er gebeurt niks. Op z'n best is het buurland een groot so cialistisch land dat hulp aanbiedt. Maar met de buren die wij hebben... Op 150 kilometer afstand van het im perium dat de hele wereld plundert, met die buren kunnen wij ons geen fou ten permitteren, mogen wij de morele waarden niet onderschatten". De Cubaanse leider ziet de 'perestroj ka' duidelijk niet zitten. „Je kan niet vaarwel zeggen tegen de planiflcatie van de economie. Dat is het grote pri vilege van het socialisme, nou ja, van het echte socialisme". En dan, enigs zins ontmoedigd: „In deze wereld be staan zoveel soorten van socialisme. En er zijn zoveel mensen die zich so cialistisch noemen. Maar hier praten we serieus, niet?". Castro is een onvermoeibaar spreker en kan uren doorgaan. Vroeger duur den zijn toespraken vaak zes uur. Met het vergrijzen van z'n baard zijn ze wat korter geworden. Maar, zoals was te verwachten, passeerde ook tijdens de persconferentie de halve wereld de revue. De 'Comandante en Jefe' kondigde aan dat hij, indien nodig, zijn 50.000 man sterke troepen nog 10 jaar in An gola zal laten blijven. Hij stelde dat men het in de Congolese hoofdstad Brazzaville in principe eens is gewor den over de onafhankelijkheid van Na mibië en een tijdschema voor de terug trekking van de Cubaanse militairen. De Cubanen weigeren echter in te gaan op de Zuidafrikaanse eis om deel uit te maken van de verificatie-com missie. „Dat is onacceptabel", ver klaarde Castro, „als we nog 10 jaar in Angola moeten blijven of van onze principes moeten afwijken, dan blij ven we nog 10 jaar in Angola". Verder natuurlijk veel aandacht voor Latijns-Amerika. „Dit continent is een kruitvat en het lijkt erop dat het op elk moment kan ontploffen", waarschuw de Castro. En hij beschuldigde Was hington en de internationale bankiers wereld van 'kortzichtigheid'. „De schuld bedraagt 410 miljard dol lar. Onze produkten zijn geen cent meer waard. We worden met de dag er ger geplunderd. De situatie is kriti scher dan ooit. Maar deze bijzienden hebben tot nu toe niet eens in de gaten gehad dat er problemen zijn. „Latijns-Amerika", zo probeerde Ca stro met een voorbeeld, „is precies als iemand die een ongeluk heeft gehad en die naar een ziekenhuis wordt ge bracht. Maar in plaats van hem een bloedtransfusie te geven, wordt zijn ei gen bloed afgetapt. De patiënt is ster vende, maar ze blijven zijn bloed aftap pen, dat hele kleine beetje wat hij nog heeft". Castro toonde zich er heilig van over tuigd dat Latijns-Amerika één blok moet vormen om die situatie de baas te kunnen worden. „Met het geld nu betaald wordt vanwege de schuldl 30 miljard dollar per jaar, kan Latijns! Amerika zichzelf ontwikkelen verzei kerde hij. „Als gevolg van de tragische economil sche crisis vinden er overal radikalisal tie-processen plaats", aldus Castrol „bijvoorbeeld de juristen. Norma/ zijn die niet zo radikaal, hoewel bijni alle grote revolutionairen ooit juris! waren. Per regel kwamen ze zonde! werk te zitten en vandaar ontsprooa een zeker extremisme en dat deed heil veranderen in professionele revolutiol nairen, inclusief mijzelf. En die sympl thonen, die radikalisering van hel middenkader zie ik overal in Latijns! Amerika gebeuren." Gevraagd of Cuba opnieuw lid will worden van de Organisatie van Amel rikaanse Staten, de OAS: „De OAS is( in het verleden altijd door de Verenig! de Staten gebruikt als een instrument! tegen Cuba. Maar de tijden zijn veranl derd. Latijns-Amerika laat zich nietl meer zo makkelijk intimideren, bel gint een eigen wil te krijgen. Maarzo! lang de OAS nergens goed voor isj heeft het geen zin om erin te zitten." f Op 1 januari volgend jaar bestaat del Cubaanse revolutie 30 jaar. Castrol heeft de Cubanen nogeens uitdrukke! lijk verteld dat ze op Cuba geen pere-l strojka hoeven te verwachten. Jam| mergenoeg zette Castro na twee-en| een-half uur een punt achter de pers| conferentie. En daardoor bleven tal van vragen onbeantwoord. Bijvoorbeeld wat er op Cuba met aids! patiënten gebeurt - voor het einde vanf volgend jaar moet het bloed van allel Cubanen zijn getest. Of hoe het komj dat in een land als Cuba, waar vanwel ge alle sociale controle maar ampel normale misdaad voorkomt, de gevanj genissen, met een geschatte capaciteit! van 100.000 man, uitpuilen. Geen echl te politieke gevangenen, maar toch.T Mensen die niet vrijwillig naar Angola of Ethiopië wilden gaan om daar vool Castro's idealen te vechten, sjachel raars, mensen die op illegale wijze varf het eiland af proberen te komen. Cuba is beslist geen hemel op aardel Maar ondanks alles is en blijft Fidej Castro een apart type. En er is nogietj wat niet mag worden vergeten: op| Cuba leidt niemand honger, gaan alief kinderen naar school en heeft iedereen! beschikking over gezondheidsvoorzie-1 ningen. En dat is in de rest van Latijns- Amerika duidelijk anders. De radio- en televisieprogravi\ ma's voor zaterdag, zondag en maandag vindt u op pagina en 39. Cuba's Fidel Castro ziet perestrojka niet zitten vredesengel zitten. Daar gaat een oorlogvoorko- mende werking van uit. Het instru ment van oorlog was tot 1945 nor maal in het verkeer tussen staten. Dat is sindsdien tussen de blokken van oost en west uitgesloten. De dis cussie is nu nog of een atoomoorlog per ongeluk kan uitbreken". -- Dat is een mogelijkheid? „Ik geloof daar niet in. Technisch is het bijna onmogelijk, daarvoor zijn er veel te veel waarborgen en waarschu wingssystemen. En ook bij een acute politieke crisis acht ik het niet geloof waardig. Iedereen weet dat we in de wereld op eieren lopen, dus er is extra voorzichtigheid. Sommige mensen dachten: als Tito in Joegoslavië dood gaat, grijpen de Russen in en heb je een nieuwe oorlog. Tito is dood en er is niets gebeurd. In feite, ondanks alle ideologische poespas, is er al ja renlang geen spanning meer tussen oost en west. Wat ik in dit verband toch wil benadrukken is de rol van kernwapens in de relatie tussen sta ten. Deze wapens werken ook ver starrend. Het zou best ook eens zo kunnen zijn dat mensen als Gorbats- jov en Reagan er van af willen omdat het hun handelingsvrijheid beperkt". -- Omdat ze weer normaal met elkaar willen vechten? „U zegt het nu iets te simpel, maar in feite komt het daar wel op neer. De politieke ruimte van grote staten is nu ontzettend beperkt. De topleiders hebben het altijd over een kernwa- penvrije wereld, nooit over een wa- penvrije. Ik geef toe dat het een ge mene speculatie van me is, maar het is politiek gezien onaangenaam om over middelen te beschikken waar je niets mee kan doen. Ik ben dan ook huiverig voor een kernwapenvrije wereld. Laat er maar een duizendtal aan beide kanten staan om de vrede te waarborgen". - Dit jaar is wordt het jaar van de vrede genoemd. Vele regionale oorlo gen in de wereld zijn beëindigd oj sterk verminderd. Er zijn de oost- west-verdragen gesloten. Bent u opti mistisch voor de toekomst? „Ik voorzie dat we een roerige perio de tegemoet gaan. En wel om de vol gende redenen. Als je de geschiedenis bekijkt, dan zie je steeds perioden van betrekkelijke rust en perioden waarin grote conflicten ontstaan. De perioden van rust hangen sterk sa men met de sterkte van een bepaald land dat zijn wil aan de wereld kan opleggen. Zo'n functie heeft Groot- Brittannië een tijdlang gehad. De ta nende macht van dat land en de op komst van landen als Duitsland, de Verenigde Staten en de Sovjetunie heeft tot twee wereldoorlogen geleid. Daarna is met de hegemonie van de VS weer een periode van betrekkelij ke rust ingetreden. Maar nu is de macht van de VS tanende en komen Japan en West-Europa op. Vanuit historisch oogpunt gezien een onaan gename ontwikkeling, omdat de oor logsdreiging de komende eeuw kan toenemen. In dat verband moet je ook mijn zinspeling zien op de ruime re armslag die de supermachten wil len hebben". -- Het idee van 'alle mensen worden vrienden' spreekt u niet aan? „Geweld overheerst nog altijd in de bilaterale betrekkingen. Dat is sinds de staatsvorming vanaf 1500 zo. Op lossingen die gesuggereerd worden om de staatsgrenzen af te schaffen en een vorm van wereldsoevereiniteit in te stellen, daarvan zeg ik, dat is heel ver weg". - Maar de sterk verbeterde commu nicatie tussen landen, de snelheid waarmee je eikaars land kan bezoe ken. Is dat niet vredesbevorderend? „Op zich niet. Duitsland en de Sov jetunie waren eikaars grootste han delspartners. Dat heeft oorlog niet voorkomen. Ik ben niet zo'n pleitbe zorger van de theorie dat als mensen meer met elkaar omgaan, ze elkaar ook aardiger gaan vinden. Dat heb ik altijd grote onzin gevonden. In Ne derland waren we ook minder racis tisch toen hier nog geen Turken of zwarte mensen woonden". - Waf is dan uw vredesboodschap? „De mens moet zich realiseren welke politieke en andere aspecten hebben bijgedragen aan een situatie in ons werelddeel die blijkbaar zeer stabiel is en historisch uniek in plaats van zich zorgen te maken over een atoom oorlog die niet komt. - Met andere woorden: denken over de vredesfunctie van de atoombom? „Onder meer ja". Van onze correspondent in Midden-Amerika, Rob Sprenkels) Niks liberalisering, niks perestrojka. Toch vertoont de Cubaanse samenle ving, aan de vooravond van de 30e ver jaardag van de revolutie, hetzelfde soort mankementen als het Oostblok. Een wijdverbreide corruptie in de top, grote absentie-percentages op het werk, zakkende produktiecijfers en slechts de helft van de jaarlijks beno digde deviezen. Maar Castro, in tegen stelling tot de Russische leider Michail Gorbatsjov, probeert die crisis te lijf te gaan door de teugels nog strakker aan te trekken. Al met al is de nu 63 jarige 'Comandan te en Jefe' zo'n beetje de Ayatollah van net socialisme geworden. Castro pre dikt de 'rectificacion' van zijn revolu tie, zeg maar een zuivering. Hij eist van de Cubanen dat ze zich allemaal als voorbeeldige socialisten gedragen. Zelf probeert de Cubaanse leider on dertussen tot een hereniging met de rest van Latijns-Amerika te komen. Dat was dan ook de belangrijkste re den voor zijn aanwezigheid onlangs in Mexico. Hij was uitgenodigd ter gele genheid van de ambtsaanvaarding van Carlos Salinas de Gortari, de nieu we Mexicaanse president. Bij die gele genheid liet hij nog weer eens van zijn opvattingen blijken tegenover Wester se journalisten. Staat Cuba onder druk van de pere strojka? „Nooit en te nimmer", stelde de goedgemutste Castro resoluut, „want als een perestrojka pressie zou uitoefenen, dan zou het geen perestroj ka meer zijn". Zelfs het legertje van naar schatting 20 lijfwachten moest om het frappante antwoord lachen. En zo ging het twee- eneenhalf uur lang. Castro greep bijna elke vraag aan om zijn geheel eigen fi losofieën te kunnen spuien. Vaak be ginnend met een zachte, krakende stem, om even later luid en duidelijk te laten weten waar het volgens hem op staat. Heftig gesticulerend, vaak met een door de lucht klievende, gestrekte wijsvinger. Geëmotioneerd, maar ook resoluut en vol zelfvertrouwen. Bloed serieus en op het minst verwachte mo ment met een nodige dosis humor. Natuurlijk, lof voor alle solidariteit vanuit de Sovjetunie. „Ze hebben ons geholpen in heel erg moeilijke tijden", vertelde Castro, „Er zijn altijd mensen die ons tegen elkaar op proberen te zetten, die zeggen dat er verschillen en problemen tussen ons en de Sovjetu nie bestaan." Castro beweerde dat hij Gorbatsjov ooit eens zou hebben voorgesteld om allebei precies hetzelfde te doen. „En toen zei hij: waarom, waarom moeten wij exact hetzelfde doen? Laten we de dingen anders doen. Wij zijn landen die van elkaar verschillen, twee ver schillende soorten van mentaliteit en beiden met een geheel eigen tempera ment." Maar Castro liet ook doorschemeren dat hij niet gelooft dat de perestrojka de Russen veel goeds zal brengen. En hij herinnerde aan de ervaringen van Cuba. „Wij hebben, kort gezegd, twee etappes gekend bij de opbouw van het socialisme in ons land", legde Castro uit, „eentje die werd gekwalificieerd als idealistisch, toen we te snel voor uit wilden gaan en er zaken werden overgeslagen. En daarna, toen we die idealistische fouten te boven kwa men, stelden we een systeem in van economische planiflcatie, gebaseerd op de ervaringen van andere socialis tische landen. „Maar", Castro keek eens bedenkelijk voor zich uit en ging voorzichtig ver der, „toen begonnen zich andere ten densen te vertonen. Ik zou zeggen fou ten van handelsgeest, fouten van eng winstbejag. Er waren bedrijven die begonnen te spelen met economische concepten van het kapitalisme als in strument bij het opbouwen van het socialisme. „Verschillende van onze bestuurders", Castro verheft zijn stem, „veel van onze bestuurders begonnen te hande len met een kapitalistische mentali teit. Sjacheraars, want ze hadden niet de efficiëntie van de kapitalisten, maar wilden wel gelijk voor volledige kapitalisten spelen, met al die zaken als renteheffingen, winsten, belonin gen etcetera. Maar dat is te lang om nu uit te leggen. „Waar het om gaat", vervolgde Castro, „is het feit dat dergelijke fenomenen de kop opstaken. Zelfs de vrijwillige werkzaamheden liepen terug. Bijna al les wilde men oplossen met geld en voor geld. En we begonnen te verval len in de verveemdingen die het kapi talisme eigen zijn. Er waren zelfs men sen die meenden dat als we genoeg dingen van het kapitalisme zouden ko piëren, dat dan het socialisme zichzelf wel zou ontwikkelen. „Daarom zijn we in 1986 met de 'rectifi cacion' gekomen en met uitstekende resultaten, mag ik wel zeggen. Want de lauwerkransen van de solidariteit, van de revolutionaire geest en van het en thousiasme zijn vernieuwd." Castro gaat verder met een zekere iro nie in zijn stem: „Elk ander land kan y, mmm. ■- WmA m Fidel Castro: „Wij kunnen ons geen fouten permitteren.' De atoombom als Bart Tromp: langdurige vrede in ons werelddeel is uniek. (Door Jaap Lodewijks) Lichte paniek bij Bart Tromp na de vraag wat vrede persoonlijk voor hem betekent. Stilte. Dan: „Vrede is voor mij een technische term, in de zin van: er is geen oorlog. Het woord maakt bij mij geen bijzondere gevoe lens los". De hoogleraar politicologie in Leiden en Amsterdam voelt zich meer op zijn gemak als hij de rol van de vredesbeweging analyseert. Dan is Tromp controversieel en uitda gend in zijn opvattingen, die hem als PvdA'er door zijn linkse vrienden - zeker vroeger - niet in dank werden afgenomen. „Maar ik krijg steeds meer gelijk". Tromp:,,De vredesbeweging heeft het internationale vredesproces ja renlang eerder tegengehouden dan bevorderd. Ik kan er ook niets aan doen, maar zo liggen de feiten. De be trekkingen tussen staten veronder stellen dat die staten zelfstandig ten opzichte van elkaar kunnen reage ren. Op het moment dat een staat in tern verdeeld raakt doordat de vre desbeweging de regering een andere kant op wil duwen, wordt de rege- ringspolitiek niet alleen zwakker maar ook ongeloofwaardiger. - Dus oppositie mag niet in een land? „Zo ver wil ik uiteraard niet gaan". - Maar het is wel de consequentie van uw woorden. „Het is wel zo dat je je goed moet rea liseren dat de bandbreedte in de bui tenlandse politiek niet buitenge woon groot is. Want zo gauw die ruimte wel te groot wordt, dan ont neem j e een staat het recht om te ope reren in de buitenlandse politiek. Ne derland heeft zes, zeven jaar vol strekt onmachtig achteraan gehin keld in de oost-west-betrekkingen, omdat het niet mogelijk was om op één lijn te komen". -- U stelt dat als de vredesbeweging niet had gefulmineerd tegen de komst van de kruisraketten, er al veel langer een akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie was geweest? „Zo kan je dat niet zeggen. Je kan al leen niet stellen dat het fulmineren het akkoord dichterbij heeft ge bracht". - Gewone mensen maken zich druk om oorlog en vrede.. Bart Tromp, oud-bestuurslid van de PvdA en nog steeds lid van die partij, werd eens door een journalist geportretteerd als het 'orakel van Eindhoven', naar zijn woonplaats. Maar die typering klopt niet. Wat Tromp te berde brengt, is niet voor dubbele uitleg vatbaar. Hij spreekt duidelijke taal, maar stoot niet zelden zijn linkse vrien den voor het hoofd. Hij loopt niet mee met de vredesbeweging en met de vredespolitiek van zijn partij. In verschillende boeken en krantencolumns plaatst hij juist grote vraagtekens bij hun opvattingen. Een interview met de man die in het dagelijks leven hoogleraar politicologie is in Lei den en sinds kort bijzonder hoogleraar in de geschiedenis van de internationale betrekkingen tussen staten aan de universiteit van Amsterdam. „Niet zoveel hoor, dat valt heel erg mee". - Toch zijn er begin jaren tachtig honderdduizenden mensen de straat op gegaan. Dat was dus energiever spilling? „Zo ver zou ik niet willen gaan. Ik wil alleen constateren dat de afgelopen acht jaar meer ellende dan voordeel heeft gebracht. Dat komt niet door dat mensen de straat op gingen, maar door de keuze van een bepaalde strategie". - De vredesbeweging heeft de machtsverhoudingen verkeerd inge schat? „Ja. Op het moment dat blijkt dat 95 procent van de demonstranten tot de oppositiepartijen behoort, dan de monstreert het Nederlandse volk niet meer. Het is niet gelukt het CDA er bij te betrekken". - En de kerken dan? „De kerkelijke elite heeft zich alleen maar druk gemaakt en daardoor is een enorme kloof ontstaan tussen de leiding en het gewone kerkvolk. Een kloof die nu maar moeizaam gedicht kan worden. Het is toch absurd dat de kerkelijke vredesbeweging haar aanhang van buiten de kerken heeft gehaald". -- Maar je kan toch wel stellen dat, als de vredesbeweging er niet was ge weest, veel mensen niets van kernwa pens hadden geweten. Dan was het een zaak van politici gebleven en mensen zoals u. „Het is waar dat de mensen met hun neus op de verschrikking van een atoomoorlog zijn gedrukt. Maar of ze daardoor een dieper inzicht in de pro cessen van oorlog en vrede hebben gekregen waag ik te betwijfelen". - Waar ligt dat dan aan? „Alleen maar horror-verhalen vertel len over hoe erg atoomwapens zijn, is op zich geen bijdrage aan de instand houding van de vrede. Dat ligt alle maal wat ingewikkelder. De vredes beweging heeft te veel nadruk gelegd op de verschrikkelijke gevolgen van een atoomoorlog. Dat is op zich niet slecht. Maar ze zijn voorbij gegaan aan het feit dat nou juist die afschrik wekkende gevolgen een oorlogvoor- komende functie hebben". - Dat is het standpunt dat u huldigt? „Ja, een standpunt waartoe langza merhand ook de top van de vredesbe weging zich heeft bekeerd". - Je hebt wapens nodig van dit kali ber om de mensheid in toom te hou den. Anders slaan ze elkaar de herse nen in? „Dat is wat grof gezegd, maar je kunt wel zeggen dat het uniek is dat een periode van meer dan veertig jaar vrede in één van de ergste ideologi sche en politieke brandhaarden van de wereld in stand is gebleven. Er zijn zelfs berekeningen gemaakt dat, als er geen atoomwapens waren ge weest, er een aantal oorlogen hadden moeten uitbreken. De politieke elite is er steeds meer van doordrongen ge raakt dat kernwapens militair niet bruikbaar zijn en dat het buitenge woon gevaarlijk is militaire avontu ren te beginnen met landen die ze be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 2