Nederlandse ambassaderaad in Suriname tijdelijk vast n voor Beschermer van tropisch regenwoud doodgeschoten Band geeft oorzaak van de vliegramp niet prijs GROTE KERSTSHOW JAKOBSEN MEUBELEN 26 28 2 Sovjetunie schrapt bouw kerncentrales wov 24 25 27 29 30 |31 1 BURGEMEESTER BETHLEHEM: IVleubelfabriek Oisterwijk Direktie en medewerkers van Jakobsen Meubelen wensen u prettige feestdagen en een bijzonder gelukkig en Jpjt voorspoedig 1989. KOMPLETf-K ÉN BETER.' Kerst '88: terug naar nieuw leven Zachte Kerstdagen 231 e jaargang no. 304 Zaterdag 24 december 1988 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Prettige kerstdagen BETHLEHEM (RTR/UPI) De Arabische burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, heeft Israël en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO voorgesteld een bestand van een jaar in de bezette gebieden overeen te komen. Burgemeester Freij deed het voorstel in een vraaggesprek in de „Jerusalem Post" van vrijdag. Reactie Arafat Kom nu naar Meubelfabriek Oisterwijk voor een verrassende kerstshow en u ontdekt het nieuwe wonen. Met Provence, Manor House, en onze traditionele Oisterwyck-collectie. Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur 10 graden. Een krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit west tot zuidwest, in de avond afnemend. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 (Van onze correspondent) PARAMARIBO De Nederlandse ambassaderaad in Pa ramaribo, mr. Reinier van der Kroon, is gisteravond korte ■tijd vastgehouden omdat hij zich niet kon legitimeren te- Igenover een lid van de militaire politie (MP). De tweede linan van de ambassade werd overgebracht naar het Ihoofdkwartier van de MP, Fort Zeelandia, Volgens de Icommandant van de militaire politie, Lieuw Yen Tai, was Ivan der Kroon in overtreding „want iedere vreemdeling Imoet zijn identiteit kunnen bewijzen". IVan der Kroon werd, rijdend in zijn auto met diplomatieke [nummerplaten, staande gehouden. Hij bleek zijn paspoort ■niet bij zich te hebben. De afdeling protocol van het Suri- Inaamse ministerie van binnenlandse zaken haalde Van der iKroons paspoort bij de Nederlandse ambassade op. Daar- Ina werd Van der Kroon weer vrijgelaten. De MP'er die het ■document kwam ophalen, weigerde zich te legitimeren te- Igenover de derde man van de ambassade. Van der Kroon fungeert op dit moment als Nederlands am bassadeur in Suriname omdat deze functionaris, drs. J. B. Hoekman, afwezig is. Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken had inmiddels in krachtige bewoordingen om opheldering gevraagd. De arrestatie op grond van zo'n futiliteit is waarschijnlijk een reactie op het feit dat ondermeer Nederlandse diplo maten aanwezig waren bij de arrestatie, 12 dagen geleden, op het vliegveld Zanderij van de Surinaamse mensenrech tenactivist Stanley Rensch, tegen wie een arrestatiebevel was uitgevaardigd. Rensch, die inmiddels is vrijgelaten, wordt ervan beschuldigd te hebben samengewerkt met het junglecommando van Brunswijk. Op Zanderij waren daarbij ook Amerikaanse, Franse en Venezolaanse diplomaten aanwezig. Sindsdien heeft Suri name de samenwerking met de militaire attachés uit deze landen verbroken. Nederland heeft sinds 1982 geen militair attaché meer in Paramaribo. Het bedrijfsleven in Midden- Zeeland wijkt voor de maat schappelijke druk in de WOV- discussie: het tracé mag de Zak van Zuid-Beveland niet doorsnijden. PAGINA 11 Binnen- en buitenland: 2, 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 11,13 en 15 Sport: 17 en 19 Radio, tv en kunst: 38 en 39 Perestrojka in de USSR: een lappendeken van volken leert democratie De vrijheids drang van Estland, Letland en Litouwen Met een rugzak de wereld rond België en België 9 Het verdriet van Borken 9 Vluchteling van '14-'18 9 Speurtocht naar de stads Gods Wie bekommert zich om de Ierse kinderen? 9 Het spoor van Paulus leidt naar Artemis 9 Adriaan Morriën transfor meert alledaags leven tot fraaie literatuur 9 IJzersterk romandebuut van Brigitte Raskin 9 Overwinteren in Zee land André van Duin: geef mij maar spruitjes 9 Toon Her mans pakt uit op tv 9 Een mu zikale parabel met Freek de Jonge 9 Big, het verhaal van een 35-jarig kind 9 De voetbal coryfeeën Marco en Ruud zien af En verder: de denkspor ten mèt de grote kerstpuzzel en de radio- en televisieprogram ma's voor het kerstweekeinde. Pagina 23 - 43. Advertentie 30% korting en tot 16.00 u. open Voorspoedig 1989 v.a. hier 50% korting Oproep tot bestand van PLO-Israël Het bestand zou een einde moeten ma ken aan de al ruim een jaar durende opstand in de bezette gebieden. Het moet de weg vrij maken voor vredesbe sprekingen tussen Israël en de PLO. Freij, die bekend staat als een van de meest gematigde Palestijnse notabe len in de Westelijke Jordaanoever, zei ervan overtuigd te zijn dat de opstand ophoudt als PLO-leider Yasir Arafat een akkoord over een bestand zou on dertekenen. In ruil voor het bestand zou Israël vrij- MOSKOU (AP) De Sovjetunie heeft besloten de plannen voor de bouw van zes nieuwe kerncentrales te schrappen in verband met aardbe vingsgevaar of ten gevolge van de ho gere veiligheidsnormen die sinds de kernramp in Tsjernobyl van kracht zijn. wel al zijn troepen uit de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook moe ten terugtrekken en alle Palestijnen die zonder vorm van proces vastzitten moeten vrijlaten. Ook zou Israël moe ten ophouden met het uitwijzen van Palestijnse activisten en het opblazen van hun huizen. De burgemeester zei dat er geen Kerstvieringen in Bethlehem, de ge boorteplaats van Jezus, worden ge houden. „De mensen zijn niet in de stemming om feest te vieren", zo zei hij. „Er zijn stakingen gepland op za terdag, zondag en maandag". Een meerderheid van de Israëliërs is voor onderhandelingen met de PLO mits de Palestijnen zich aan de af spraak houden en hun terreuracties staken. Dit blijkt uit een opiniepeiling waarvan de uitkomsten vrijdag gepu bliceerd werden door de Israëlische krant Yedioth Aharonot. Palestijnen die Arafat vijandig gezind zijn willen een tweede PLO oprichten „om de gewapende strijd tegen Israël voort te zetten", zo hebben waarne mers in Bayrut vrijdag gemeld. VATICAANSTAD (AFP) - Paus Johannes Paulus II be wonderde vrijdag een houtgravure met een voorstelling van de geboorte van Christus, die hem werd geschon ken door Yasir Arafat. De PLO-leider werd vrijdag ontvangen door de paus. Tijdens het onderhoud sprak de paus de wens uit dat de Palestijnen en Israëliërs „binnenkort een waarachtige dialoog kunnen beginnen tussen twee volken om zo een einde te maken aan hun lijden en hun zorgen". In een communiqué dat na het ongeveer twintig minuten du rende gesprek werd vrijgegeven onderstreepte het Vati- caan dat de paus opnieuw zijn diepe overtuiging had uitgesproken „dat de twee volken een gelijk en funda menteel recht hebben op een eigen land waarin zij in vrede en waardigheid kunnen leven, in veiligheid met de naburige volken". a m ti' SAO PAULO (RTR) - Een Braziliaanse milieuactivist, die in het buitenland bekendheid heeft gekregen door zijn pogingen het tropisch regenwoud in zijn land voor de ondergang te behoe den, is donderdagnacht in het Amazo ne-gebied doodgeschoten. Dat heeft de politie in Sao Paulo vrijdag be kendgemaakt. De moord op de 44-jarige Francisco Mendes vond plaats in de buurt van zijn huis in d stad Xapuri, in de staat Acre. Naar de politie meedeelde, is hij door een man op een afstand van twee meter door zijn borst geschoten. Men des stond officieel onder politiebewa king, aangezien hij reeds eerder met de dood was bedreigd. Op het moment van de aanslag was hij alleen. Twee veeboeren worden op dit mo- LOCKERBIE (RTR/UPI) - Deskundi gen hebben geen abnormale geluiden ontdekt op de band met de gesprek ken in de cockpit van het PanAm-toe- stel dat woensdag in Schotland neer stortte. Dit hebben Britse functiona rissen vrijdag verklaard. Ook het eerste onderzoek van de „zwarte doos" met de vluchtgegevens leverde geen aanwijzingen op voor de oorzaak van de ramp. Volgens de on derzoekers is er tot nog toe geen bewijs gevonden voor voor de opvatting dat het vliegtuig door een bomexplosie vernietigd werd. De banden bevestigden dat de beman ning geen noodsignaal heeft uitgezon den voor het toestel neerstortte. Vol gens deskundigen eindigde de band met een vaag, onbestemd geluid. Maar verder vielen er geen tekenen van pro blemen te bespeuren. „Er zijn geen ab normale geluiden op de band tot het moment dat alle signalen wegvielen", aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van vervoer. President Reagan verdedigde vrijdag het besluit van de Amerikaanse rege ring het publiek niet op de hoogte te stellen van het eerder jegens Pan Am geuite dreigement, maar alleen de am bassades, veiligheidsdiensten en de luchtvaartmaatschappijen te waar schuwen. Volgens Reagan zou een pu blieke waarschuwing „het luchtver keer in de hele wereld" tot stilstand hebben gebracht, terwijl er niet meer was om op af te gaan dan een anoniem telefoontje. PLO-leider Arafat noemde de ramp tijdens zijn bezoek aan Rome een „on menselijke, misdadige daad die tegen onze vredesmissie en tegen de gehele mensheid is gericht". Arafat zei niet wie er volgens hem achter de ramp zou kunnen steken. Volgens een theorie zou de ramp met het PanAm-toestel het werk kunnen zijn van radicale Palestijnse groepe ringen die Arafat in verlegenheid wil len brengen na de verklaring waarin hij het bestaansrecht van Israël erken de en iedere vorm van terreur afzwoer. Daarmee maakte Arafat de weg vrij voor contacten tussen de PLO en de Verenigde Staten. Drie Schotse kinderen hebben vrijdag tussen de wrakstukken van het neer gestorte Pan Am-toestel in Lockerbie een half miljoen dollar (ongeveer een miljoen gulden) gevonden. Het geld zat in een bruine envelop. Het ging waarschijnlijk om een officiële beta ling. Het geld is overgedragen aan de plaatselijke politie. SYRACUSE (AP) - Een studente aan de Syracuse-universiteit omklemt een gezangenboek tijdens een herden kingsplechtigheid. voor de tientallen bij de vliegramp omgekomen medestu denten. ment van de moord verdacht. Mendes, een rubbertapper, stond aan het hoofd van een beweging die strijdt tegen vee boeren die rubbertappers uit het Ama zone-gebied trachten te verdrijven en op grote schaal in het tropisch regen woud bomen kappen. Elke vijf secon den gaat volgens milieudeskundigen in de Amazone een gebied ter grootte van een voetbalveld tegen de vlakte. Eenderde van het regenwoud in de we reld bevindt zich in Brazilië. De mas sale kap in tropische bossen is een van de veroorzakers van het zogenoemde broeikaseffect, dat van invloed is op de schadelijke klimaatsverandering wel ke zich in de wereld aan het voltrekken is. Mendes won vorig een prijs van de UNEP, het milieubureau van de Ver enigde Naties. Hij werd geëerd omdat hij behoorde tot de 500 mensen die zich in 1987 bijzonder voor de bescherming van het milieu hebben ingezet. De „eenvoudige" Braziliaan ontving nog andere onderscheidingen. De bescherming van het Amazone-ge bied speelt voor Brazilië ook op ander terrein. De Wereldbank weigert tot nu toe het land een lening van circa 1 mil jard te verstrekken, aangezien de Bra- zilaanse autoriteiten niet voldoende doen om het regenwoud voor onder gang te behoeden. ZJ kenen het leven van alle dag. Alleen is het op weg naar Kerstmis net alsof de contouren van die tegenstel lingen scherper dan anders naar voren springen. De Nederlandse onderne mers kwamen begin deze week met de becijfering, dat ditmaal voor de kerst dagen ongeveer tien miljard gulden wordt uitgegeven aan cadeaus, eten buiten de deur en reizen. Een dag later rapporteert Unicef (het kinderfonds van de Verenigde Naties) dat in het af gelopen jaar zeker een half miljoen kinderen zijn overleden als gevolg van stagnatie en achteruitgang van de eco nomische ontwikkeling in de Derde Wereld. Miljoenen mensen overal in de wereld trekken vanavond de met kaar sen verlichte kerken binnen om er aan het begin van de kerstnacht te zingen, te bidden en te luisteren naar het Evangelie van het nieuwe leven. Meer dan 250 passagiers van een Ameri kaanse PanAm-jumbojet en 22 inwo ners van het Schotse dorp Lockerbie hebben deze kerstnacht niet meer ge haald: een vliegtuigbom maakte een eind aan hun leven. Voorbeelden als deze, van vreugde en ellende zo dicht bij elkaar, zo schril in hun effecten, ko men in een oneindige stroom op ons af. Het nieuws confronteert ons ermee, in onze omgeving doen ze zich voor, zelf zitten we er soms plotseling middenin. Lang tijd om erbij stil te staan is er niet, zeggen we. Het leven moet im mers doorgaan. En de contrasten schuiven voorbij. Kerstmis daagt ons uit om te hel pen zoeken naar een balans tus sen de goede dingen en de zwarte kan ten van het bestaan. Want het even wicht daartussen is zoek. Terwijl in deze dagen in de comfortabele wester se wereld op veel plaatsen een over daad aan cadeaus, kleur, licht en ge zelligheid naar buiten spat, - kreperen in donker Afrika, in Bangladesh en in Libanon miljoenen anderen van hon ger en ellende. Terwijl in Nederland ie dere actiegroep en vakbond met be zwaren tegen het regeringsbeleid openlijk kan protesteren en staken, - zitten in Chili en in Zuidafrika, in Ethiopië en in Tsjecho-Slowakije mensen achter de tralies omdat ze twee zinnen met kritiek op hun leiders hebben gepubliceerd. Terwijl de medi sche wetenschap erin slaagt om het le ven steeds verder te verlengen, - ver zieken we onze natuur en leefomge ving met het afval van onze welvaart. En in eigen land stellen politici en smaakmakers in het bedrijfsleven het liefst zo luid mogelijk vast dat onze economie groeit als kool, - maar uit spraken van een Zweedse deskundige dat er in Nederland getto's dreigen te ontstaan van blijvend werklozen, bij standmoeders en etnische minderhe den, moffelen ze het liefst zo snel moge lijk weg. Toch laten de harde contrasten in de wereld zich niet langer opzij schuiven. De gevaren ervan dringen zich steeds dichter aan ons op. Steeds meer mensen beginnen in te zien dat juist die tegenstellingen tussen arm en rijk, tussen heersers en onmondigen; dat juist al dat onrecht; dat juist die onzinnig hoog opgevoerde bewape ning; dat juist die slordigheid met het milieu het voortbestaan van iedereen op deze aardbol met de dag ernstiger bedreigen. Langzaam rijpt het besef dat we de moed moeten hebben om dat gebrek aan evenwicht - of dat nu ver weg is of dichtbij - in het licht van een eerlijke benadering te zetten. Kerstmis is het feest van het licht, van nieuw leven, van harmonie, van vrede en van gerechtigheid. Dat zijn mooie, vroom klinkende woorden. Ze wijzen terug naar de Schepping van deze pla neet. In de loop van de eeuwen is de mens zich meer en meer als vijand van de wereld rondom gaan gedragen. Waar dat toe heeft geleid, maakt de ge tergde wereld de mens nu duidelijk. Mag Kerstmis 1988 aan het licht bren gen dat het anders moet; dat we nu, voordat het te laat is, ons moeten gaan inspannen om nieuw leven terug te brengen. vdM. (Advertentie) (Advertentie) Het verrassend nieuwe wonen. (Wat ons betreft zal dat best lukken! Zie pagina 22) Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-3 7840. Donderdagavond koopavond, maandags gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1