Stichting praat geld los voor onderzoek Zeeuwse historie Neckermann belooft beterschap Provincie wil hulp Dow bij onderzoek stort Kanaalpolder anDijke 11 Zeeuws-Vlaamse bedrijven eisen tunnel onder kanaal Vrouw (77) aangereden in Terneuzen HITTEGOLF TREFT REISBURO'S JKIMJWIISroRO EDRIJVEN M.-EN N.-ZEELAND: NIEUWE AFDEKLAAG GEVRAAGD Hond gedood bij aanrijding Tips ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 MIDDELBURG/TERNEUZEN Het bedrijfsleven in Mid- Iden-Zeeland legt zich neer bij de bezwaren tegen een noord zuid-verbinding dwars door het natuurlandschap van de Zak van Zuid-Beveland. Men erkent, gezien de discussie in de Zeeuwse samenleving, dat er onvoldoende 'maatschappelijk draagvlak' voor aanwezig is. Het bedrijfsleven in Zeeuwsch- Vlaanderen daarentegen is er nog niet van overtuigd dat de Zak van Zuid-Beveland zoveel mogelijk gespaard dient te blijven. Kerstmenu KERSTSHOW AKANTIELAND zeeland '-Beveland ij aanleg OV sparen Dat blijkt uit de reacties van de twee Zeeuwse Kamers van Koophandel en Fabrieken op de provinciale tracénota voor een vaste Westerschelde-oever- verbinding (WOV). Volgens de trace- 'nota is het WOV-tracé dwars door de Zak van Zuid-Beveland het meest ren dabel, maar het schadelijkst voor mi lieu en landschap. De Middelburgse Kamer (midden- en noord-Zeeland) erkent dat de WOV het meest binnen bereik komt wanneer ge kozen wordt voor een noord-zuid-tracé dwars door de Zak van Zuid-Beveland. Maar gezien de maatschappelijke weerstanden acht de Kamer het 'niet zinvol' om dit tracé nog langer mee te laten doen. [TERNEUZEN Het bedrijfsleven in IZeeuwsch-Vlaanderen wil vier tracés voor een vaste Westerschelde-oever- verbinding (WOV) overeind houden: 1 de twee oostelijke tracé's Terneuzen- i Ellewoutsdijk (dwars door of onder- 1 langs de Zak van Zuid-Beveland) en I de twee tracés bij Hoofdplaat-Borsse- I le. In alle gevallen acht men een tun- I nel onder het Kanaal van Gent naar [Terneuzen noodzakelijk. Ook wordt leen aansluiting van de WOV op de [Tractaatweg (Terneuzen-Gent langs Ide oostelijke kanaaloever) gewenst. [Dat blijkt uit een gezamenlijke reactie van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Zeeuwsch-Vlaanderen, de Kring van Werkgevers in de Kanaalzo- |ne en het Havenschap Terneuzen op de provinciale tracékeuze-nota. |üe twee (westelijke) tracés bij Hoofd- [plaat-Borssele, zo erkennen de brief schrijvers, zijn alleen te realiseren [wanneer de rijksoverheid bereid is er [een flinke hap extra geld voor op tafel [te leggen. Maar ze hebben wel het voordeel dat de landschappelijk waar- Jdevolle Zak van Zuid-Beveland be houden kan blijven. [Een keuze voor één van de westelijke tracés, aldus de reactie, hoeft niet schadelijk te zijn voor de ontwikkeling [van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze regio krijgt straks immers een verbin- [ding met overig Nederland via de Bel- |gische Liefkenshoektunnel. Burgemeester J. van Bommel speldt scheidend wethouder koninklijke onderscheiding op. Dagevos de KAPELLE De scheidende Kapelse wethouder C. M. Da gevos is vrijdag geridderd voor zijn inzet voor de gemeen te tijdens zijn lange bestuurlijke loopbaan. Burgemeester J. van Bommel speldde hem de koninklijke onderschei ding op aan het begin van een langdurige afscheidsbijeen komst in een vol dienstencentrum De Vroone. Dagevos kreeg eerder deze week tijdens zijn laatste raadsvergade ring de zilveren erepenning van de gemeente Kapelle. Burgemeester Van Bommel stak niet onder stoelen of ban ken dat de kersverse Ridder in de Orde van Oranje Nassau deze titel dubbel en dwars verdient. Hij sprak zelfs van „het gebeuren Dagevos". De CDA-wethouder, met oorspronke lijk CHU-bloed, heeft er inmiddels 26 jaar christelijke poli tiek opzitten. Eerst als raadslid in Wemeldinge, later na de herindeling in 1970 als wethouder van de gemeente Kapel le, waarbij hij op welzijn na alle portefeuilles een keer onder zijn hoede heeft gehad. Burgemeester Van Bommel - van dezelfde bloedgroep - typeerde zijn 'rechterhand' als „een doortastend, strijdbaar bestuurder, die vele christen-de mocratische principes vertegenwoordigde". De Kapelse burgemeester maakte duidelijk dat ook zijn inspanningen op ander vlak, hebben geleid tot de koninklijke beloning. Hij noemde onder meer Dagevos' nevenfuncties in het wa terschap Noord- en Zuid-Beveland, de hervormde kerk in Wemeldinge, het bankwezen en de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis. Als een rode draad door de al dan niet op schrift gestelde toespraken, liep de wil van de wethouder tot samenwer king met 'rood' en 'blauw', ofwel PvdA en VVD. Ondanks het hem toegedichte conservatisme, bleek hij tot pragmatische overwegingen vaak bereid, zo benadrukte hijzelf in zijn slotrede, de partijpolitiek onderschikt te ma ken aan het algemeen of gemeentebelang. Voormalig voor zitter C. A. Toorenaar van de CDA-afdeling Kapelle schil derde de vertrekkende bestuurder als een zakelijk persoon, die toch ook gevoel voor humor heeft. „Hij is geen kleurloos type. Hij is wel standvastig en heeft overredingskracht. Zijn ervaring en onderhandelingsvermogen heeft een grote bijdrage geleverd aan de uitbreiding van de gemeente". Loco-burgemeester L. H. de Leeuw van buurgemeente Goes had het zelfs over een „gemeente die de oostkant van Goes zo fraai afkleedt". De Leeuw deelde tevens mee dat de vermeende rivaliteit tussen Goes en Kapelle achter de schermen minder stormachtig is verlopen dan wel is be weerd. Dat was volgens hem niet in de laatste plaats te dan ken aan zijn Kapelse collega, die hij „een beminnelijk be stuurder" noemde. Uit de nogal lange stoet van sprekers haalden velen Dage vos' welsprekendheid aan. De Ridder wilde daar best nog eens een staaltje van laten zien en trok vijftig minuten uit voor zijn dankwoord, dat uiteraard rijkelijk was gelardeerd met anecdotes en citaten uit de Schrift. De Middelburgse Kamer wil eerst nog wel vastgesteld zien dat er geen finan- cieel-economische belemmeringen zijn om één van de overblijvende ('cen traal gelegen') tracés te realiseren. De Kamer wil in dit stadium nog geen voorkeur uitspreken voor enig tracé. Wel wijst men alvast twee tracé's van de hand: het westelijkste (Vlissingen- Breskens) en het oostelijkste (Kruinin- gen-Perkpolder). Volgens de secretaris van de Middel burgse Kamer, mr R. de Blij, is het standpunt unaniem onderschreven door de afgevaardigden van de werk gevers en de werknemers. De Kamer van Koophandel, de onder nemers en het havenschap hameren erop dat de haalbaarheid van de WOV voorop dient te staan bij elke keuze die wordt gemaakt. De WOV, zo vinden ze, moet gezien worden als een nationale verbinding (de huidige veren zetten nu al voor vijftig procent nationaal ver keer over), met internationale poten tie (mogelijke aansluiting op de Frans-Engelse Kanaaltunnel bij Ca lais). De briefschrijvers wijzen drie tracés van de hand: Breskens-Vlissingen, Perkpolder-Kruiningen en het centra le westelijke tracé Terneuzen(Dow)- Ellewoutsdijk. Met name dit laatste tracé stuit op bezwaren. Een brug op die plaats zou Dow Chemical noodza ken om extra veiligheidsmaatregelen te nemen. En een tunnel-brug vindt men sowieso ongeschikt omdat er geen gevaarlijke stoffen door zo'n tun nel mogen. Bovendien is een tunnel- brug wat duurder dan een brug. VLISSINGEN - Bij metaalhandel en sloopbedrijf Vli- meta aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen is vrijdag middag brand uitgebroken op het sloopschip De Wal rus. De brand veroorzaakte een forse rookontwikke ling. De schade was praktisch nihil, omdat het schip toch gesloopt wordt. Het voormalige bergingsvaartuig lag op de kade langs de Eerste Binnenhaven om te worden gesloopt. Werkne mers van het bedrijf waren rond het middaguur bezig met een snijbrander. Dit stuk gereedschap zette het hout in vlam. De sterke rookontwikkeling die daarop volgde, zorgde voor een mist van rook tot op de Prins HendrikwegDe verkeerssituatie op de weg naar het station is volgens W. P. van Leersum, commandant van de Vlissingse ge meentebrandweer, een paar minuten onveilig geweest. De brandweer werd rond twaalf uur gewaarschuwd door werknemers van Vlimeta. De brand werd geblust met behulp van een tankautospuit en twee stralen lage druk. Het vuur was binnen een kwartier onder controle en om halfeen waren de brandweerlieden weer terug in de kazerne aan de Van Dishoeckstraat. De Walrus was vroeger eigendom van het Vlissingse bergings- en transportbedrijf Van den Akker. Dankzij het bestaan van een netwerk van groeperingen die wel ergens tegen zijn, is in ons land ook meteen afgedekt dat er op tijd een protesterend vin gertje wordt geheven in de richting van kerstvierders, die wild of gevogelte op het menu hebben staan. In een zwart omrande adver tentie in een landelijke krant wijst een organisatie, die dat maar niks vindt, op de tragisch grote aantallen kalkoenen, pa relhoenders, hazen, konijnen en fazanten die daarmee ge moeid zijn. Merkwaardig dat die opsom ming ons minder schokte dan het tafereeltje dat wij jaren ge leden eens in de buurt van Sint-Laurens op ons netvlies kregen. Daar ontwaardden wij in een tuin bij een woning een bouw sel dat bestond uit twee naast elkaar geplaatste konijnen hokken, waarin twee weidoor- voedde Vlaamse reuzen huis den. Boven de hokken waren bord jes aangebracht waarop een onverlaat de voor zich spre kende aanduidingen 'Eerste Kerstdag' en 'Tweede Kerst dag' had aangebracht. Wij zijn er niet op slag vegeta- rièr van geworden, maar tij dens de daaropvolgende feest dagen bliefden wij toch geen konijnenbout. De eendeborst smaakte daar entegen prima. VLISSINGEN - De pogingen om in Zeeland meer te doen aan historisch onderzoek over de provincie begin nen vaster vorm aan te nemen. Een nieuwe stichting 'Historisch"Onder zoek Zeeland', deze week opgericht, zet zich aan de taak geld bij elkaar te krijgen voor dergelijk onderzoek en voor de verspreiding van de resulta ten daarvan via publicaties of ten toonstellingen. Eerste doel: het finan cieel binnen bereik brengen van een grootscheeps onderzoek naar de agra rische geschiedenis van Zeeland tus sen de zeventiende en twintigste eeuw. Voor de inhoudelijke kant van dat on derzoek zijn intussen een aantal stek ken gestoken. De vakgroep agrarische geschiedenis van de Landbouw-uni- versiteit in Wageningen wil dit onder werp aanpakken. Mede na interven ties van een comité van aanbeveling heeft het dagelijks provinciebestuur de Zeeuwse staten voorgesteld 250 mille bij te dragen aan een dergelijk onderzoek; er is totaal een kleine ze ven ton nodig. Het resterende geld voor dit project moet via sponsoring en bijdragen van verschillende kanten bij elkaar wor den gebracht. Dat is de eerste klus waar de nieuwe stichting zich mee be zighoudt. De landbouwuniversiteit draagt zelf ook een deel van de kosten, maar verder wordt geprobeerd bijdra gen 'los te praten' van gemeenten, be drijven en andere fondsen. De stichting Historisch Onderzoek Zeeland werkt samen met de Commis sie Regionale Geschiedbeoefening in de provincie, die zich vooral met de aard van de onderzoeken bezighoudt en adviseeert over de besteding van geld. Twee leden van deze commissie zitten ook in het stichtingsbestuur. Dat stichtingsbestuur van 'Historisch Onderzoek Zeeland' bestaat uit voor zitter ir D. J. van der Have, vice-voor- zitter drs M. C. Verburg, lid van de Raad van State, mevrouw drs M. E. Jongejan, hoofd afdeling Zeeuws Do cumentatiecentrum van de Zeeuwse bibliotheek (secretaris) en voorts uit ir M. A. Geuze, drs R. L. Koops, rijksar chivaris in Zeeland, het Tweede Ka merlid drs H. Eversdijk, het Eerste Ka merlid ir D. Luteijn en mr J. Oggel, se cretaris van de ZLM. Met het onderzoek naar de agrarische geschiedenis van Zeeland zal - als het van de grond komt - zes jaar gemoeid zijn. Het wordt door een gekwalificeer de onderzoeker uitgevoerd en weten schappelijk begeleid door prof dr A. M. van der Woude van de Landbouw-uni- versiteit in Wageningen. TERNEUZEN De 77-jarige me vrouw H. K. uit Terneuzen is vrijdag in het ziekenhuis De Honte opgenomen met verwondingen aan heup en hoofd na een ongeluk op de Axelsestraat. Zij stak ter hoogte van de Van Steenber genlaan lopend de straat over en ver zuimde daarbij voorrang te geven aan de wagen van de 38-jarige R. G. G. M. uit Terneuzen. Een botsing was het ge volg. Een beeld van het dagelijks leven op een Zeeuwse boerderij. PHILIPPINE - Gedeputeerde staten van Zeeland willen dat Dow Chemi cal in Terneuzen meehelpt aan een sa neringsonderzoek naar de voormali ge stortplaats Kanaalpolder nabij Philippine. Op deze legale stortplaats zijn in het verleden met name vaten met afval van Dow gestort. Inmiddels is gebleken dat dit een erg slordige stort betreft. Sommige vaten liggen zichtbaar aan de oppervlakte en het vermoeden bestaat ook dat er sterk milieu-vervuilende afval is ge stort. Een gevolg daarvan is de vervui ling van het grondwater en het opper vlaktewater in de nabijheid. Er zijn aromaten aangetroffen en organoch- loorverbindingen. Gs willen dat Dow een nader onder zoek naar de vervuiling van de stort plaats bekostigt. Ook willen gs dat het plastic-concern meewerkt aan een be tere afdeklaag op de stortplaats. Deze varieert namelijk van vijf tot veertig BRESKENS Bij een aanrijding op Rijksweg 58 te Breskens is donder dagavond omstreeks negen uur een hond aangereden. Het dier overleefde de botsing met een personenauto niet. De kleine zwart/wit gevlekte hond stak plotseling de weg over en werd aangereden door de auto, bestuurd door E. C. O. de K. uit Breskens. De auto werd rechtsvoor beschadigd. De eigenaar van de hond is niet bekend. HULST Het postorderbedrijf Neckermann zal zijn me dedelingen voor deelnemers aan zogeheten prijzenfesti vals aanpassen. Mogelijke onduidelijkheden met betrek king tot het winnen van de hoofdprijs zullen dan verdwij nen. Ook zal concreet worden gezegd dat de kans op het winnen van een kleinere prijs altijd groter is dan die op het winnen van een van de grootste. Dit heeft het bedrijf bekend gemaakt. Directe aanleiding voor deze belofte (die per 1 februari van centimeter en op sommige plekken steken vuilnis en vaten boven de grond uit. Het college wil daarom dat Dow een halve meter grond opbrengt, schone grond die bijvoorbeeld van het Dow-terrein zelf afkomstig is. Dow heeft in het verleden een soortge lijk voorstel gedaan, nadat het bedrijf zelf al constateerde dat de stortplaats niet volgens de regels afgedekt was. Een woordvoerder van het bedrijf ver klaarde gisteren dat Dow daarom graagmeewerkt aan een verbeterde af dekking. Het raadslid A. A. P. van Hirame, mi lieu-activist, heeft twee weken gele den al de toestand waarin de stort plaats verkeert aan de kaak gesteld. Dat naar aanleiding van anonieme tips. Het afdekken met zand vindt hij niet voldoende. In een eerste reactie op de mededeling van gs zei hij gisteren dat afdekken met folie beter is. Dan kan er geen regenwater op de stortplaats ko men en zo wordt het uitspoelen van het gif uit de belt in het grondwater voorkomen. „Eens te meer blijkt dat de anonieme tips hun waarde hebben", aldus Van Himme, „maar ik verwonder mij er over dat er tot nog toe zo weinig mee gedaan is. Nu wordt er een sanerings onderzoek gehouden. Ik hoop dat het snel uit de onderzoekssfeer wordt ge haald en dat er eindelijk begonnen wordt met het opruimen van het gif'. (Advertentie) t/m 31 december 1988 op Caravelair, T.E.C., Wilk en Sprite 1988 show- en verhuurmodellen. Alpenkreuzer: Super GT 825,- korting. Duet, Select en Allure 500,-korting. Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES Advertentie (Advertentie) kracht wordt) is het feit dat de Reclame Code Commissie Neckermann heeft berispt vanwege het gebruik van te sug gestieve teksten. Te gauw worden deelnemers in de waan gebracht, dat zij „fraaie prijzen" hebben gewonnen en dat is beslist niet het geval. Individuelen en de consumentenorganisaties hebben in het verleden al vaak geklaagd over prijzenfestivals. Wette lijk kan deze vorm van klantenbenadering niet of nauwe lijks worden aangepakt. De enige manier om druk uit te oefenen is via de Reclame Code Commissie. Hoewel de winter nog niet goed en wel begonnen is, heersen bij de Zeeuwse ANVR-Reisadviesburo's al weer zomerse temperaturen. Dezer dagen werden de reisprogram ma's voor 1989 bij duizenden bij de reisburo's afgeleverd. De ANVR-reisadviseurs staan vanaf heden in de startblokken om ook Uw plaatsje in de zon te verzekeren. Op de vertrouwde adressen kunt U de nieuwe brochures bemachtigen. AMZ-reisburo's Vlissingen, Middel burg, Goes. II Brugge, Breskens, ANWB Middelburg, Terneuzen Ar- ke-Müller Vlissingen Holland Inter national Goes, Middelburg, Van Fraassen Holland International, Vlis singen, Middelburg, Goed, Terneu zen, Oostburg Carlier Goes Inter- ver Terneuzen, Van Oeveren, Zierik- zee II Reisburo ROSA Goes. LET OP: Alleen een ANVR-Reisad- viesburo biedt garantie voor uw vakantie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11