Griepgolf wordt epidemisch V&D en bonden sluiten akkoord reorganisatie ;anley Rensch vrij Oppositie boycot senaatsdebat over sofi 'N-COMMISSARIS ONDER SLACHTOFFERS vandaag Bewindslieden paspoort- affaire krijgen lintje p februari geen ellentekort meer [oor zware gevallen t-| SchotlandV Verdwijnt post uit de polder? Rodekruisvlag niet meer veilig Nederlandse delegatie begin januari op bezoek bij PLO Russen na jaar op aarde terug Zacht }1e jaargang no. 302 londerdag 22 december 1988 EEN WATERBED VOOR UW KOMFORTABELE NACHTRUST!! LONDEN Een Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm is woens- d gavond neergestort op het Schotse stadje Lockerbie. Het toestel had 258 passagiers aan [oord, onder wie drie kinderen en 15 bemanningsleden. Een woordvoerder van PanAm deelde pee dat geen van de inzittenden de ramp heeft overleefd. i Raad Fraude Schoolnorm Blessure Vijftiende 747 GEZ0NDHEI0S Veel bewolking. Af en toe lichte regen of motregen. Krachtige zuidwesten wind. Temperatuur 10 graden. In Zonnemaire staat deskundig personeel klaar ZONNEMAIRE Zuidweg 20A, Zonnemaire. 01112 -1318 die U alles over water bedden kunnen vertellen PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Lr HAAG (GPD) - lormalig minister van Ifensie Van Eekelen en 1 d-staatssecretaris In der Linden van bui- hlandse zaken hebben kteren een koninklijke Merscheiding gekre- n. Tijdens het kerstdi- lr van het kabinet lrd Van Eekelen on- krscheiden tot grootof- lier in de Orde van Oranje-Nassau. Van der Linden werd benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. De twee ex-bewindslie den traden twee maan den geleden af na een voor hen vernietigend rapport over het nieuwe, fraudebestendige pas poort. jj. Van der Linden UTRECHT (GPD) Op dit moment hebben naar schatting dertig- tot vijfendertigduizend Neder landers griep, onder wie een groot aantal kinderen. Prof. N. Masurel, directeur van het Nationaal In fluenza Centrum in Rotterdam spreekt daarom van een epidemie. Masurel voorspelde twee weken geleden dat het hoogtepunt rond Kerstmis zou liggen. „Dat kan ook best Oudjaar worden. Het blijft natte-vingerwerk. Zo'n griepperiode duurt doorgaans tien weken en we zijn al enkele weken onderweg". De ziekte begint met koude rillingen, gevolgd door snel oplopende koorts, die meestal de 38,5 graden overschrijdt en soms op 41 graden uitkomt. Bijko mende verschijnselen zijn spier- en hoofdpijn, hoestbuien en een algeheel malaisegevoel. In feite houden twee soorten griep Nederland in hun greep. „We hadden eerst met het type H3N2 van het A-virus te maken, een volgeling van de Hongkong- griep, maar daar is nu ook de HINl-soort bijgeko men. Overigens biedt het vaccin van de inentingen tegen beide bescherming", aldus Masurel. treffen met name personen met chronische hart-, nier of longziekten, stofwisselingsziekten en bloed armoede, bejaarden en diabeten. Deze patiënten zijn volgens Masurel praktisch allen in november gevaccineerd". De epidemie heeft zich gelijkelijk over het hele land Tip/] jij verspreid. Wel ligt het aantal ziektegevallen in de 1,1 grote steden drie maal hoger dan op het platteland. De griep manifesteert zich in ziektehaarden. Leer lingen van basisscholen blijken er gevoeliger voor te zijn dan die van middelbare scholen. Volwassenen zijn nog weerbaarder. Masurel: „Normaal zijn er twee tot drie op elke tien duizend mensen ziek. Momenteel zijn dat er twintig tot vijfentwintig". De viruloog noemt de virussen betrekkelijk ongevaarlijk, zij het dat risicogroepen zich wel tijdig hebben moeten laten inenten. Dat be- Wordt iemand door de griep geveld, dan is er maar één oplossing: het bed in en uitzieken. „Toediening van antibiotica is niet nuttig, omdat virussen daar niet op reageren", zegt hij. „De dokter schrijft hooguit een aspirientje voor als de koorts erg hoog wordt. Een grog of een stevige borrel kan het malaisegevoel wegnemen, maar ver snelt niet het proces van genezing. Dat duurt ge woonlijk drie tot vier dagen, waarna iemand nog zo'n dag of tien een slap gevoel kan houden". amp Boeing eist 58 mensenlevens (Van onze correspondent meeste passagiers waren Ameri- banse militairen uit Duitsland, die let kerstverlof onderweg waren naar luis. Onder de inzittenden was ook de veed Bent Carlsson, sinds juli vorig par VN-commissaris voor Namibië. Hij was op weg naar New York voor de Ondertekening van het Namibië-ak- porü. f waren gisteravond geen verdere ge gevens over nationaliteiten van de [passagiers. De Jumbo Jet was onder- van Frankfurt naar New York en Pd in Londen een tussenlanding ge laakt waar extra passagiers instap te. |olgens ooggetuigen kwam het toestel a een explosie in stukken naar bene- jen. De brokstukken werden over een lote oppervlakte verspreid. Het lootste deel van de romp scheerde et stadje Lockerbie binnen. Het laaide enkele huizen neer en veroor- lakte de ontploffing van een benzine- rfePZC De instelling van een nieuwe Raad voor Verkeer en Water staat maakt een groot aantal adviescolleges overbodig. PAGINA 3 De Nederlandse burger ver vreemdt van de staat: de belas tingfraude bedroeg vorig jaar 12 miljard gulden. PAGINA 5 Minister Deetman vindt dat de schoolvormen soepel moeten worden toegepast. PAGINA 11 PSV verslaat Groningen met nipte cijfers: spits Romario valt uit, maar de blessure valt 11166PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 11,13,15 en 17 Sport: 19 PVENUM (ANP) Eind februari be- fort het probleem van het moeten fijlaten van verdachten van ernsti- I delicten als gevolg van een tekort Pn cellen tot het verleden. |at constateerde staatssecretaris Jorte-Van Hemel van justitie woens- f grniddag in het Noordlimburgse Se- |num. Daar verrichtte zij de herope- |hg van de grondig vernieuwde halfo- |n gevangenis Ter Peel. fr Peel was voorheen een klooster en Bter een gevangenis voor mannelijke |aetineerden die veroordeeld waren I een straf van minder dan zes maan- |n- Sinds medio 1987 verblijven er Besluitend vrouwelijke gevangenen. station langs de autoweg van Carlisle naar Glasgow. Er werd een krater geslagen van zeven meter diep en 30 meter lang. Overal NEW YORK - Archieffoto van de om gekomen diplomaat Carlsson. braken felle branden uit. De reddings operatie werd bemoeilijkt omdat de weg was gestemd, waardoor lange files ontstonden. Een ander deel van het toestel kwam terecht in het dorpje Langhold op en kele kilometers afstand van Locker bie. Ook daar is grote schade aange richt. Volgens de Schotse luchtver keersleiding, die het toestel om tien over zeven van de radarschermen zag verdwijnen, zond de gezagvoerder geen noodsignaal uit. Panam vlucht PA 103 vertrok om vijf voor half zeven van de Londense lucht haven Heathrow, Het toestel had vijf entwintig minuten vertraging. De be stemming was luchthaven John F Kennedy in New York. Het wordt niet uitgesloten dat aan boord van het toe stel een ontploffing of plotselinge de compressie plaats had. De vlucht- recorder, de zogenaamde zwarte doos, was vannacht nog niet gevonden. Het centrum van Lockerbie was vol gens ooggetuigen vergelijkbaar met de chaos na een bombardement in oor logstijd. Er woeden enorme branden in de stad. Een brandweerman noemde het inferno erger dan dat op het Noord- zee-olieplatform Piper Alpha. Ambulances brachten een twaalftal slachtoffers uit de stad naar ziekenhui zen in omringende steden. Het Britse leger zond reddingstroepen naar het rampgebied om de heuvels uit te kam men. De luchtmacht stuurde zes heli copters en manschappen. Het neergestorte toestel was de 15e 747 die ooit werd gebouwd. Het werd afgeleverd in 1970 en had 33.000 starts en landingen gemaakt. Een aantal van 50.000 wordt hoog geacht voor een passagiersvliegtuig. MANAGUA (AP) - President Daniel Ortegan hielp woensdag in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua een hand je mee bij het uitdelen van kerstpakketten aan duizenden arme jongeren in de stad. De Sandinistische regering zegt aan de presentjes een miljoen dollar (twee miljoen guldente hebben besteed. AMSTERDAM (GPD) De vakbon den en Vendex hebben gisteren over eenstemming bereikt over de reorga nisatie van de V&D-warenhuizen. In het sociaal plan is afgesproken dat ge dwongen ontslagen zoveel mogelijk vermeden zullen worden. Er is een eenmalige verlaging van de vut-leeftijd van 62 naar 61 jaar afge sproken. Werknemers van 59 jaar en ouder kunnen rekenen op een aanvul ling van hun ww-uitkering. Het eerste jaar zal die worden aangevuld tot 90 procent van het laatstverdiende loon, het tweedejaar tot 80 procent. Daarna kunnen werknemers van de vut ge bruik maken. Naar verwachting van de bonden en Vendex zal 98 procent van de 600 werk nemers in deze leeftijdsgroep gebruik maken van de afgesproken regeling. „Het gaat om een groep mensen die al te kennen heeft gegeven liever niet meer bij herschikkingen binnen de on derneming betrokken te worden", al dus FNV-bestuurder Gerard Tous- saint. Voor werknemers vanaf 55 jaar zal bin nen het Vendex-concern naar een an dere arbeidsplaats worden gezocht. Daartoe is een bureau ingeschakeld dat ook naar functies buiten Vendex zal zoeken. Werknemers die binnen het concern in een lagere functie wor den herplaatst, zullen de arbeidsvoor waarden behouden die ze nu hebben. Ze zullen dus niet in loon achteruit gaan. Volgens Toussaint is nog onduidelijk hoeveel mensen het Vendex-concern precies kwijt wil. „We hebben in sep tember afgesproken dat er niet meer over gedwongen ontslagen gesproken zal worden. Daarom zijn geen getallen meer te noemen". Hij noemt het nu be reikte akkoord het maximaal haalba re resultaat. Maar hij is teleurgesteld dat voor mensen die binnen Vendex zelf herplaatst worden in een lagere functie, geen afspraken over verdere salarisgroei gemaakt konden worden. (Van onze correspondent PARAMARIBO De Surinaamse mensenrechtenactivist Stanley Rensch is vrijgelaten door de Militaire Politie. Enige uren voordat hij voorgeleid zou worden voor officier van justitie Rozenblad, kreeg hij van politie-commandant Lieuw Yen Tai te horen dat hij naar huis kon gaan, maar dat het onderzoek naar zijn vermeende medeplichtigheid met de guerrilla-activiteiten van Brunswijk zal worden voortgezet. Rensch wordt er van beschuldigd „een aanslag tegen de regering en de bevelhebber van het nationaal leger te hebben beraamd". Na zijn arres tatie op vliegveld Zanderij is hij negen dagen vastgehouden op een poli tiebureau en een week lang verhoord door de militaire en de burgerpoli- tie. Rensch zegt goed te zijn behandeld, ook tijdens de verhoren. LOCKERBIE (AP) Brandende huizen en wrakstukken in Lockerbie, waar de Boeing 747 neerstortte. DEN HAAG (GPD) „Ik heb mij de ogen wel uitgewreven toen ik het las. Woorden schieten hier tekort". Zo reageerde premier Lubbers gister avond na afloop van de ministerraad op het besluit van de oppositiepartij en in de Eerste Kamer een debat over de invoering van het sociaal-fiscaal (sofi) nummer niet bij te wonen. Daarmee protesteren PvdA, D66, (Advertentie) PPR, PSP en CPN tegen het besluit van een meerderheid om het debat ko mende week te houden. De senaatsle den zouden dan het kerstreces moeten onderbreken. Het debat zou oorspron kelijk op 24 januari plaatsvinden. In een verklaring stelden de vijf partij en niet opnieuw medeplichtig te willen worden aan een wetgevingsproces waarin zelfs aan de minimale eisen van zorgvuldigheid niet is voldaan. „Dat tast de geloofwaardigheid aan van de- HAAL DE POSTBUS 51-BROCHURE BIJ POSTKANTOOR' OF BIBLIOTHEEK DEN HAAG GPD- Sofi-nummer staat voor sociaal-fis caal nummer. Het is een bundeling van het reeds be staande fiscale nummer dat elke belastingbetaler heeft met een nieuw in te voeren sociaal nummer. Door middel van het sociale nummer moet elke Neder lander die door betaling van sociale premies recht heeft op een uitkering, geregistreerd worden. Het gaat om zes miljoen mensen. De registratie betekent een enorme uit breiding van het bestand. Nu staan alleen degenen die een uitkering genieten, ongeveer 1,5 miljoen mensen, genoteerd. Voor het sociale nummer komt er een verzekerdenad ministratie bij de organen die belast zijn met de uitvoe ring van de sociale-zekerheidsioetten. Het bestand zal gevuld worden door opgaven van werkgevers. Werkne mers krijgen eenmaal per jaar de kans kennis te nemen van de over hen opgeslagen gegevens en deze, indien nodig, bij te stellen. Via het sociale nummer moet sneller blijken wie recht heeft op een uitkering. De betrokkenen moeten ook vlugger het geld krijgen waar men recht op heeft. Ook moet met het nummer fraude in de sociale zekerheid worden beperkt. ze Kamer, alle politieke partijen en de politiek in het algemeen", aldus de verklaring. „De waterscheiding is nu bereikt", zegt D66-senator Vis in een toelichting. PvdA-fractievoorzitter Schinck be tichtte CDA en VVD ervan onder druk van derden, met name de Sociale ver zekeringsraad (SVR), tot hun opstel ling te zijn gekomen. Dit ondanks eer dere besluiten dat de Senaat niet meer opzij zou gaan voor druk van welke zij de ook en dat er niet tussen Kerstmis en Nieuwjaar vergaderd zou worden. Namens de regeringspartijen zei CDA-senator Franssen de door de op positie gekozen weg te betreuren. Vol gens hem is de zaak in het prestige vlak getrokken. Premier Lubbers sprak over een mis verstand. Volgens hem is te lang ge dacht dat een latere behandeling vann het betrokken wetsvoorstel in de Se naat niet zo bezwaarlijk zou zijn. Verdwijnt de post-bestel- ler straks van de polder weg? Als we de nieuwe hoofddirecteur van PTT Ne derland NV moeten geloven is dat gevaar niet denkbeeldig. Met in gang van 1 januari wordt de PTT een particulier bedrijf. Het gaat onder de paraplu van de overheid vandaan de vrije markt op, moet concurreren te gen anderen, op alle onderdelen van het bedrijf rendement leveren en zal - zo heeft topman Dik aangekondigd - in verlies lijdende takken moeten snij den. Waaronder de dienstverlening in onrendabele gebieden. Een bericht om even van te schrikken in de periferie van Nederland, waar PTT totnogtoe een tamelijk klantvriendelijk beleid heeft gevoerd. Van een dienstverle nend bedrijf, dat PTT altijd is geweest, komt de aankondiging van zo'n koers verandering bij de overstap naar de sfeer van het bedrijfsleven nogal lomp over. Service heeft altijd het wezen van PTT bepaald; al in 1803 werden alle ge westen in dit land aangesloten bij de staatspost die een halve eeuw eerder in werking was getreden. Het gaat daarom dwars tegen alle logica in om als nieuwkomer op de markt aan de (voormalige) vaste klanten op het plat teland te verkopen dat de sterkste troef van de goodwill in de toekomst komt te vervallen. Hebben we het goed begrepen, dan wordt het Staatsbedrijf PTT geprivatiseerd om slagvaardiger te kunnen opereren en investeren en om niet bij iedere beslissing te worden 'gehinderd' door de politiek. De nieu we PTT-hoofddirecteur maakt toch een valse start met zijn particuliere be drijf, als hij in grote delen van Neder land buiten de Randstad zomaar een zeer wezenlijke taak tegenover de bur ger (die straks consument gaat heten) overboord denkt te kunnen gooien. Hij zou zelf eens een weekje besteller op de polderweg moeten worden om de func tie van PTT daar zorg vuldig te kunnen afwegen. In de politieke en militaire jungle van Libanon is nu zelfs het respect voor de rodekruisvalag verdwenen. Het Internationale Comité van deze hulporganisatie heeft zich namelijk gedwongen gezien om met onmiddel lijke ingang de humanitaire activitei ten op te schorten en een ploeg van elf medewerkers uit dit land terug te trek ken. Eerst is daar ongeveer een maand geleden de hoofdvertegenwoordiger van het Rode Kruis in Libanon ont voerd en na zijn vrijlating zijn er in de richting van de andere hulpverleners zodanige bedreigingen geuit, dat er di rect gevaar ontstond voor hun leven. Een dieptepunt in de chaos die Liba non regeert. Er is geen land in de we reld, waar zich al zoveel gijzelingen, ontvoeringen, kapingen en andere zware types van terrorisme hebben voorgedaan als in deze heksenketel van elkaar op leven en dood bestrij dende legertjes en milities. Het Rode Kruis - overal present waar mensen het slachtoffer zijn van natuurrampen, oorlogen, geweld en ander onheil - heeft ook de ontredderde bevolking van Libanon steeds geholpen om te kunnen overleven. Maar nu is het zover dat zelfs voor dit werk de basis wegvalt. Voor de eerste keer in zijn 125 jaar oude geschiedénis heeft het inter nationale Rode Kruis moeten beslui ten om een operatie van hulp af te bre ken vanwege dreigementen. Rode- kruis-mensen zijn wel wat gewend. De organisatie verricht haar werk altijd in strikte neutraliteit tegenover partijen die in een conflict gewikkeld zijn. Het enige belang dat telt is dat van de slachtoffers. In Libanon blijkt zelfs dat beginsel niet heilig meer. En dan rest er niet veel anders meer dan een duide lijk signaal aan ieder die nog maar eni ge matigende invloed op de bedrijvers van dit soort duistere praktijken kan uitoefenen. Maar treurig is het wel. vdM. DEN HAAG (ANP) Een ambtelijke delegatie van het ministerie van bui tenlandse zaken zal van 8 tot 10 janua ri een bezoek brengen aan het PLO- hoofdkwartier in Tunis. De delegatie zal onder leiding staan van H. Wij- naendts, directeur-generaal politieke zaken van het ministerie. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie woensdag desgevraagd meegedeeld. Het karakter dat de ont moeting met de PLO-leiding zal heb ben, zal „consultatief' zijn. Het zullen verkennende gesprekken worden over eikaars standpunten, aldus de woord voerder. KALININGRAD (AFP) De kosmo nauten Vladimir Titov en Moesa Ma- narov zijn woensdagmorgen na een recordverblijf van 366 dagen in de ruimte op aarde teruggekeerd. Hun capsule kwam rond 11.00 uur 100 kilometer ten zuidoosten van de stad Djezkazgan in het noorden van Ka- zachstan neer. De landing geschiedde met handbediening wegens een weige ring van de computer. Met de Sojoez keerde ook de Frans man Jean-Loup Chretien terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1