kleintjes Trek naar de wintersport Baby voor geredde Armeense OESO maakt melding van opbloei economie Massaal verzet tegen nieuwe kerncentrales ^TT-TOPMAN: GEVOLG LIBERALISERING Rode Kruis verlaat Libanon vandaag Benzine en diesel duurder EVA COUTURE tot 50% korting Israels etiket: eenheidskabinet Nieuwe coalitie Israël weigert contact met PLO Regeringskandidaat president Sri Lanka Veel bewolking >31e jaargang no. 301 Woensdag 21 december 1988 01184-84321 NAUWELIJKS DALING WERKLOOSHEID Pretboten Armoede Kerstdrukte Ronselen Atletiek Werkloosheid UITVERKOOP Veel bewolking en vooral in de och tend af en toe wat regen of motregen. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN iEN HAAG IGPD i Tijdens de kerstdagen gaan ongeveer onderd- tot honderdvijftigduizend mensen met winter- port. De komende dagen worden bijna drieduizend bus- en en 45 extra NS-rijtuigen ingezet om de uittocht te ver- terken. Ook dit jaar is Oostenrijk favoriet. 'oorzitter F. Fransen van de Vereniging van Reisorgani- atoren noemt het aantal boekingen bij reisbureaus voor- ■effelijk. In vergelijking met vorig jaar is er een stijging an la. 2 procent. )e touringcarbedrijven krijgen het druk. Ongeveer 2800 ussen, driekwart van de Nederlandse luxe-touringcar- loot, vertrekken richting de Alpen. Een klein deel zet oers naar Spanje Benidorm Lindner, secretaris van de overkoepelende organistie an touringcarbedrijven, schat het totale aantal busreizi gers op ongeveer elfduizend. De grootste topper verwacht hij echter tijdens de krokusvakantie in februari. „Telt u er dan maar achthonderd bussen bij op. Dan is alles op de weg wat dubbel glas heeft, dus alle 'wagens' die geschikt zijn voor wintervervoer". De NS vervoeren tienduizend mensen. Morgen zetten de spoorwegen vijf treinen (de Alpen-express) in om 1750 men sen weg te brengen, die hun vakantie via een reisbureau hebben geboekt. De treinen met bestemmingen in Zuid- duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Noord-Italiê en de Franse Alpen, rijden wekelijks tot maart 1989. Met 45 extra rijtuigen, die zijn gekoppeld aan D-treinen en Eurocity- treinen, vervoert de NS tussen 21 en 25 december nog eens ruim achtduizend mensen, waarvan er zesduizend naar wintersportoorden vertrekken. (Zie ook pagina 9) Post in gedrang p het platteland DEN HAAG (GPD/ANP) PTT-topman ir. W. Dik heeft twijfels over de blijvende winstge vendheid van PTT-Post. Hij vreest dat de liberalisering van het postverkeer zal leiden tot verliezen. „Ik sluit niet uit dat het straks onmogelijk wordt de onrendabele gebieden te blijven bedienen", zo zegt de voorzitter van de raad van bestuur van de PTT in het blad Onderneming van het werkgeversverbond VNO. JEREVAN (ANP) Een verpleegster in een ziekenhuis in de Armeense stad Jerevan kijkt lachend toe wanneer de tien dagen geleden geredde Anna Ovsepyan haar zeven dagen oude baby voorzichtig vasthoudt. Moeder en kind maken het goed. Zie ook pagina 3: Burgeroorlog in Armenië nabij). 11 III II llll IIIHHr llllllllli i| 1II ''TMÜÏ'T 1 1 Mlï'iM 1 - 1 [iolgens Dik kan de postdienst in plat telandsgebieden alleen tegen dezelfde larieven in stand worden gehouden fankzij andere, winstgevende activi- eiten. Maar die komen in gevaar door be concurrentie van particuliere post diensten in de grote steden, lüik sluit niet uit dat de situatie ertoe lleidt dat de PTT in de toekomst met de overheid gaat praten over een lagere nstafdracht dan de afgesproken jaarlijkse 2 miljard. Volgens ir. Dik is de liberalisering van (iet postverkeer in Nederland waar schijnlijk te ver doorgeschoten. Neder- and heeft zich naar zijn zeggen laten kebruiken door grote internationale koeriersbedrijven, die ons land be schouwen als een springplank naar ten meer liberale Europese post- parkt. t)e PTT behaalde vorig jaar op het on- lerdeel post nog een winst van 130 mil- pen gulden. Dat was 121 miljoen meer Ban in 1986. Voor die tijd verkeerde het ze vennootschap geworden, ook mag het bedrijf vanaf die datum de titel 'Koninklijk' voeren. Dat deelde de commissaris der koningin in Gronin gen Vonhoff mee tijdens de feestelijke overdracht van de boedel, dinsdag in Den Haag. Minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) benoemde bij dezelfde gele genheid de scheidende directeur-gene raal der PTT, ir. C. Wit, tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. Voorafgaand aan de festiviteiten in het Haagse Danstheater, werd in Rot terdam de notariële akte van oprich ting van PTT Nederland NV gepas seerd. Als particulier bedrijf waarvan de aandelen overigens vooralsnog in han den van de Staat blijven krijgt de Koninklijke PTT NV de ruimte om daar te investeren waar het nodig is zonder dat de politiek bij elke beslis sing over de schouders meekijkt en meepraat. Met ingang van 1989 is de hoofdzetel van de PTT ook officieel in Groningen gevestigd. GENÈVE (AFP) - Het Internationale Rode Kruis heeft dinsdag besloten al zijn activiteiten in Libanon te staken nadat een aantal medewerkers met de dood was bedreigd. Alle medewerkers van het Rode Kruis worden uit het land te ruggeroepen. Dit heeft Carlos Bauverd, een woordvoerder van het Rode Kruis in Genève, verklaard. Vorige maand zijn al tien medewerkers teruggeroepen na de ontvoering van de Zwitser Peter Winkler, die voor de organisatie in de omgeving van Sidon werk te. Hij werd afgelopen vrijdag door zijn ontvoerders vrijgelaten. Bauverd zei dat het Rode Kruis gewend is onder gevaarlijke omstandigheden te werken, maar dat het niet kan tolereren dat medewerkers blootstaan aan dreigementen die hun humanitaire missie ondergraven. Volgens Bauverd zal het Rode Kruis zijn werk in Libanon pas hervatten als de dreigementen worden ingetrokken. DEN HAAG (GPD) - De economische situatie in de 24 industrielanden in de OESO is „ongewoon gunstig". Sinds het begin van de jaren zeventig heeft de OESO (de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke ling) zo'n positief geluid niet meer kunnen laten horen in de jaarlijkse 'E- conomic Outlook', zoals die dinsdag is gepubliceerd. Ook Nederland deelt in de onverwach te economische opbloei, met name door hogere groei van export en inves teringen. Wel waarschuwt de OESO voor de nog relatief hoge Nederlandse overheidsschulden. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) meldde dinsdag dat de produktie in de indus trie de eerste tien maanden van dit jaar gemiddeld met vier procent is ge groeid ten opzichte van 1987. De OESO meldt dat de werkloosheid e PZC Alles kan aan boord van de Amerikaanse pretboten. PAGINA 4 Nederland krijgt ghetto's van blijvende armoede, drugs en misdaad, meent de Zweedse hoogleraar Therborn. PAGINA 5 Zeeland loopt gezellig vol met Kerst. PAGINA 9 De bouwwerkgevers werken zelf het ronselen van vaklui in de hand, met FNV-districtsbe stuurder Lenting. PAGINA 11 Dejeugdatletiek in Zeeland zit In de lift. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 15 Sport: 16 en 17 de komende twee jaar niet of nauwe lijks daalt. Internationaal dient het te gengaan van hogere inflatie als be langrijkste prioriteit te worden gezien. Met een gemiddelde groei in de OE- SO-landen in 1988 van ongeveer 4 pro cent (Nederland 2,75) en een ongeveer identieke inflatie van 4 procent (Ne derland 0,75), dreigt volgens het OE- SO-secretariaat nu wel een aanwakke ren van de inflatie in een aantal lan den. Enige stijging hiervan in de Ver enigde Staten en Engeland wordt al voorspeld. De gedaalde energieprijzen, gematig- ROTTERDAM (ANP) De prijs van gelode superbenzine en van dieselolie gaat morgen, donderdag, omhoog. De prijs van een liter gelode super stijgt met een cent, zodat de prijs aan de zelftankpomp 159 cent per liter wordt. Diesel gaat met twee cent om hoog tot 87,80 cent aan de zelftank pomp. De prijs van een liter super on gelood blijft ongewijzigd. Dat hebben de benzinehandelaren dinsdag in Rot terdam bekend gemaakt. De prijsont wikkeling is het gevolg van de combi natie van de olienoteringen en de dol larkoers. de loonkostenontwikkelingen en her stelde winsten bij de bedrijven hebben geleid tot koortsachtige economische activiteiten. Een dynamiek die vol gens de OESO de komende twee jaar wat zal verminderen. Als die verwachting uitkomt, kan de inflatie ook wel binnen de perken wor den gehouden met een gemiddelde van zo'n 4 procent. Met de Verenigde Staten en Engeland daar enigszins bo ven en Nederland met respectievelijk 1 en 1,5 procent in 1989 en 1990 daar aan merkelijk onder. De vooruitzichten op het gebied van de werkgelegenheid komen minder rooskleurig uit de OESO-projecties. Weliswaar is de werkloosheid van een piek van 9 procent in 1983 gedaald tot 7,5 procent halverwege 1988 maar zou in enkele landen weer kunnen gaan stijgen, ongeveer vanaf half 1989, gro tendeels als gevolg van structurele starheden in arbeids- en produkten- markten. Nederland behoort zonder twijfel tot die laatste groep van landen. Ondanks de verwachte economische groei voor spelt de OESO tot en met 1990 een blij vende werkloosheid van 12,5 procent. Daarbij gaat het overigens om een an dere, ruimere definitie van werkloos heid, dan die door de Nederlandse overheid wordt gehanteerd. BATTAMBANG (REUTER/UPI) - Vietnamese troepen hebben ter gelegenheid van hun vertrek uit Kampu chea - het voormalige Cambodja - een parade gehouden in de stad Battambang. Tot de deelnemers aan de para de behoorden ook vrouwelijke militairen zoals deze vlag gedraag ster, die het haar had opgebonden met wat veel op krulspelden leek. China is bereid zijn steun aan het Kampucheaanse ver zet in fases te verminderen op voorwaarde Vietnam doorgaat zijn troepen uit dat land terug te trekken. Dit heeft de Chinese premier Li Peng gezegd voor het begin van een staatsdiner ter ere van de Indiase premier Ra jiv Gandhi, zo berichtte het officiële Chinese Dagblad van het Volk dinsdag. VIANEN (ANP) Twee werknemers van een Haags beveiligingsbe drijf zijn dinsdag door de politie aangehouden omdat ze ervan worden verdacht een klant, een bedrijf in Vianen, te hebben bestolen. De twee mannen waren in gezet om na een om vangrijke diefstal ver dere inbraken in het Vianense bedrijf te voorkomen. Dit heeft de politie dinsdagavond meegedeeld. Uit het Vianense bedrijf, dat is gespecialiseerd in verhuur en transport van audiovisuele appa ratuur, werd vorig week einde voor twee miljoen gulden aan apparatuur ontvreemd. Om herha ling te voorkomen nam de directie het Haagse beveiligingsbedrijf Toe- tanchamon in de arm. De twee personeelsleden die werden belast met de bewaking kregen de be schikking over een sleu tel van het gebouw. Toetanchamon kwam onlangs in de publiciteit toen de Haagse dagbla duitgeverij Sijthoff een verband legde tussen te gen het bedrijf gerichte bomaanslagen en het bewakingsbedrijf. De achtergrond daarvan was dat in een van de bladen van Sijthoff over Toetanchamon was ge schreven op een manier die Toetanchamon niet welgevallig was. In de nacht van maan dag op dinsdag kreeg de politie in Vianen een melding dat twee man nen met drie dozen uit het bedrijf kwamen lo pen. Toen de politie ter plaatse een kijkje kwam nemen, reed net een au to weg. De politieman nen noteerden het ken teken. Dat bleek op naam te staan van het Haagse beveiligingsbe drijf. De gemeentepolitie van Den Haag werd gealar meerd en die hield de mannen bij binnen komst in de Residentie aan. Ze bleken audiovi suele apparatuur met een waarde van onge veer 12.000 gulden bij zich te hebben. (Advertentie) Scheldestraat 13 Vlissingen, tel. 01184-13296 LEIDEN (ANP) De Nederlandse bevolking blijft massaal tegen de bouw van nieuwe kern centrales. Tegelijkertijd vindt een meerderheid dat de bestaande centrales in Borssele en Dode- waard mogen blijven draaien. Uit een lopend onderzoek van de Werkgroep Energie en Milieu van de Rijksuniversiteit Lei den blijkt dat 85 tot 90 procent van de bevolking uitbreiding van kernenergie afwijst. Minder dan de helft van de ondervraagden (45 procent) is voor sluiting van de bestaande kerncentrales. Onderzoeker C. Midden, die in opdracht van het ministerie van VROM sinds twee jaar de hou ding van de bevolking ten aanzien van kernener gie onderzoekt, deelde mee dat de mening over dit onderwerp sinds de ramp in Tsjernobyl in 1986 niet of nauwelijks is veranderd. „Er is nog steeds sterk verzet. De houding van de Nederlan der is in dit opzicht stabiel". In april vorig jaar kwam de werkgroep op grond van de tussentijdse cijfers tot de conclusie dat als het aan de bevolking lag, er voor kernenergie geen plaats meer was in Nederland. Toen was 87 procent tegen uitbreiding. Iets meer dan de helft (53 procent) sprak zich zelfs uit voor de sluiting van.de bestaande centrales. Dit laatste percen tage is nu iets gedaald, zodat er geen meerder heid meer is voor complete afschaffing van kern energie. Zie ook pagina 4: Niemand wil aan kernenergie zijn vingers branden. De moeizame slalom waarmee Israël heeft geprobeerd een zo breed mo gelijke basis te vinden voor een nieuwe regering typeer de sinds begin november de politieke verwarring en de harde tegenstellin gen in het land. Na alle 'uitstapjes' van de (bescheiden) winnaar van de stem bus, het Likoed-blok, in de richting van de rechtse en religieuze partijtjes is er nu dan toch een akkoord met de Arbeiderspartij. En dus is alles terug bij het oude, bij een regering van natio nale eenheid onder Jitschak Shamir als premier. Intussen is 'nationale een heid' een etiket dat alles dekt behalve de waarheid, want de meningsver schillen over hoe het nu eigenlijk ver der moet met Israël, zijn nog nooit zo groot geweest. Haviken en duiven vliegen elkaar doorlopend in de veren. Maar ze zijn tegelijkertijd tot samen werking veroordeeld, omdat iedere an dere regeringsvorm de spanningen al leen maar tot in het kwadraat zou op voeren. Vandaar dat een uiterste po ging is ondernomen om het toch maar eens te worden over de belangrijkste kwesties die de formatie van een coali tie tussen Likoed en Arbeiderspartij in de weg stonden. De nieuwe regering, die nu is gepresenteerd, zal als twee druppels water lijken op de vorige. Het belangrijkste verschil is de afspraak dat Shamir een volledige termijn van vier jaar premier zal zijn. De beurtruil met Peres, vorige keer, is een monster constructie gebleken. Israëls nieuwe regering is ook te be schouwen als een massief stootblok tegen de grote druk van buitenaf om Yasser Arafats PLO te aanvaarden als onderhandelingspartner voor een vre desregeling. Er is de politieke leiders in Jeruzalem veel aan gelegen om te genover het internationale forum in ie der geval als een gesloten front op te treden. Het moment waarop de Ameri kaanse regering de toezeggingen van de Palestijnse leider Arafat (erkenning van Israël en afzweren van het terroris me) beloonden met de afspraak voor een dialoog, is achteraf in Israël zelf bepalend geweest voor de geboor te van deze nieuwecoalitie. Met een re geerprogramma dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat slaat Jeruza lem nu terug: 1. een (blijvende) boycot van de PLO; 2. wèl een vredesinitiatief voor het Middenoosten waarin wordt gestreefd naar directe onderhandelin gen met de Arabische staten en een de legatie van Palestijnen die bestaat uit leiders in de bezette gebieden; 3. uit breiding van het aantal Joodse neder zettingen in de bezette gebieden. Het zijn de bekende thema's, die in de voorbije jaren een oplossing van de problemen met de Palestijnen geen meter dichterbij hebben gebracht. Een nieuw kabinet in Israël wil die lijn doorzetten, dwars tegen de stroom in naar een internationale vredesconfe rentie over het Middenoosten. De vraag, waar het om draait, is: hoe lang zal dit nieuwe kabinet zijn geharnaste standpunt naar buiten kunnen volhouden? Voor Peres' Arbei derspartij komt deelname aan de nieu we regering in zover goed uit, dat ze in eigen gelederen tijd heeft gewonnen. Tij d om na te gaan of er misschien toch reden is om op te schuiven naar een wat soepeler opstelling tegenover de vredesoproepen van Yasser Arafat en zijn PLO. De oude ijzervreter uit het Likoed-blok, voormalig minister van defensie Ariel Sharon, heeft voor zo'n wending in deze nieuwe regering van nationale eenheid al gewaarschuwd. Hij is bang dat de invloed van de Ar beiderspartij ertoe zal leiden dat Israël zich uiteindelijk zal terugtrekken uit de sinds 1967 bezette gebieden, waar nu in feite al meer dan een jaar de volksopstand van de Palestijnen het dagelijks leven onmogelijk maakt. De ommezwaai van de Amerikaanse rege ring, vorige week, om PLO-leider Ara fat niet langer de deur te wijzen, is in Israël hard aangekomen. Daar moest iets tegenover gesteld. Het is de pre sentatie van Shamirs nieuwe kabinet met de Arbeiderspartij geworden. Maar of dat nu een teken van werkelij ke kracht is? vdM. JERUZALEM (AP) - Het rechtse Li koed-blok en de centrum-linkse Ar beiderspartij zijn het dinsdag eens ge worden over de koers in hun regering van nationale eenheid. De coalitie sluit contacten met de PLO uit, waar door regelrecht wordt afgestevend op een aanvaring met de Verenigde Sta ten, die vorige week besloten de dia loog met de Palestijnse Bevrijdings Organisatie aan te gaan. Premier Shamir heeft dissidenten par tijleden gewaarschuwd dat hij terug treedt indien zij een regering met de Arbeiderspartij zouden torpederen. De demissionaire ministers van de Ar beiderspartij hebben het akkoord al goedgekeurd en de overeenkomst wordt vandaag aan het 1.000 leden tel lende centraal comité ter goedkeuring voorgelegd. (Van onze correspondent) SINGAPORE Premier Ranasinghe Premadasa, kandidaat van de rege rende Verenigde Nationale Partij, heeft de presidentsverkiezingen in Sri Lanka gewonnen. Hij behaalde vijftig procent van de stemmen. Me vrouw Bandaranaike, kandidaat van de oppositionele Vrijheidspartij, kreeg ruim 45 procent van de stem men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1