kleintjes Eerste lading Palestijns fruit in Vlaardingen Andriessen is nog niet zeker van EG-functie 'met glans' Bouw van kerncentrales levert meeste banen op zLSi ;HER Arafat: Palestijnse staat komt snel PREI EN SPEKLAPJES vandaag Verkiezingen op Sri Lanka eisen zeker veertien levens IELIGIEUZE PARTIJEN WOEDEND Drankrijders onverbeterlijk Opklaringen 231e jaargang no. 300 )insdag 20 december 1988 01184-84321 Asielwetje Landbouw Persfusies Woningbouw Verzekering Prijs voor Ivens 10 TOT 50% KORTING Prei, kilo Speklapjes, zonder zwoerd, 500 g££5 4.25 kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Opklaringen en enkele buien. Later af nemend buiig. Maximum temperatuur rond 6 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN VLAARDINGEN (ANP/REUTER) De eerste lading citrusvruchten uit de door Israël bezette Gazastrook die geëxporteerd is naar de Europese Gemeenschap is maandag aan het begin van de avond in de haven van Vlaardingen gearriveerd. Dat heeft directeur M. Overkleeft van impor teur T. Port in Rotterdam meegedeeld. Het gaat om een lading van 1100 ton grapefruits, verpakt in 75.000 kar tonnen dozen. Het transport is verzorgd door het Westduitse vrachtschip Ines. Vandaag wordt begonnen met het lossen van de lading. De 1100 ton grapefruits vormen het eerste deel van een totale lading van 16.000 ton fruit dat Palestijnse boeren rechtstreeks aan de EG leveren onder de merknaam Gaza Top. Het fruit is bestemd voor Nederland, Groot Brittannië, de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk en Denemar ken. Tot voor kort waren de Palestijnen in de bezette gebieden verplicht om hun fruit en groenten via Israël te exporteren. Die produkten werden dan automatisch Israëlische produkten. Om politieke redenen heeft Is raël zich altijd verzet tegen zelfstandige Palestijnse export. Pas toen het Europese parlement de ratificatie van handelsakkoorden tussen de EG en Israël tegenhield, gaf Israël zijn verzet op. BRUSSEL (ANP) EG-commissaris Frans Andriessen is er nog niet zeker van dat hij zijn zware portefeuille in Brussel extra glans en gewicht mag geven met het vice-voorzitterschap van de nieuwe Commissie. Een groep kleine landen onder aanvoering van Griekenland dreigt roet in het eten te gooien, zo is maandag gebleken tij dens een bijeenkomst van de EG-mi- nisters van buitenlandse zaken in Brussel. De kwestie wordt deze week verder be sproken op diplomatiek niveau. Het is niet uitgesloten dat er pas in januari een beslissing valt. Volgens minister van buitenlandse za ken Van den Broek is er voor Andries sen geen vuiltje aan de lucht als de lid staten vasthouden aan het huidige aantal van zes vice-voorzitters op een totaal van zeventien commissarissen. De vijf grote landen hebben ieder recht op een voorzitter- of vice-voorzitter schap. Andriessen en de Deen Hen- ning Christophersen houden de twee posten die voor de kleine landen zijn gereserveerd. „Geen land zal immers betwisten dat Andriessen op grond van zijn persoon lijke kwaliteiten het vice-voorzitter schap meer dan waard is", aldus Van den Broek. De Nederlandse rekensom gaat wel- och voortzetting oalitie in Israël (Van onze correspondent) TEL AVIVIn Israël zijn de Likoed en de Arbeiderspartij het gisteravond eens geworden over ie vorming van een regering van nationale eenheid onder Jitschak Shamir als premier. Een Ivan de onderdelen van de regeringsovereenkomst is de vestiging van acht nieuwe nederzettin gen in bezet gebied. |Het akkoord tussen de twee grote par- Itijen heeft geleid tot teleurstelling en ■irritatie bij de religieuze fracties. Zo [heeft het rechtse Likoed-blok zich de I woede op de hals gehaald van de ul- l tra-orthodoxe Agoedat Jisraël, door oeVjoorzitterschap van de belangrijke parlementscommissie voor financiën i handen te geven van de Arbeiders partij. in een eerdere fase van de for- natie had Shamir die post toegezegd tan Agoedat. PZC De Senaat heeft grote twijfels over het noodwetje voor de op vang van asielzoekers op Schiphol. PAGINA 3 Andriessen blijft ook als EG- commissaris voor buitenland se en handelszaken een oogje op de landbouw houden. PAGINA 4 Persfusies waarbij een derde van de totale oplage in handen van één ondernemer komt, moeten worden afgewezen. PAGINA 5 In Zeeland moeten, vooral voor jongeren en ouderen, meer kleinere woningen wor den gebouwd. PAGINA 9 Ajax-directeur Arie van Eijden is in verband Thet mogelijke fraude met zwart geld bij de Amsterdamse club in verzeke ring gesteld. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 16 en 17 Advertentie De toewijzing van het voorzitterschap van de commissie aan de socialisten was een belangrijke eis van Shimon Peres, die in het nieuwe kabinet minis ter van financiën wordt. Hij wil in de uitvoering van die positie niet worden belemmerd door een parlementscom missie onder Likoed of een religieuze partij. Een stevige greep op financiën in rege ring en Knesset biedt de Arbeiderspar tij ook de mogelijkheid financiële overeenkomsten tussen de Likoed en de religieuze partijen te saboteren. Een ander belangrijk geschilpunt tus sen de Likoed en de Arbeiderspartij vormde het nederzettingenbeleid. De Likoed was met de ultra-nationa listische partij Techiya overeengeko men dat in de komende kabinetsperio de 40 nieuwe nederzettingen zouden worden gebouwd en dat bestaande ne derzettingen aanzienlijk zouden wor den uitgebreid. In de onderhandelin gen met de Arbeiderspartij bleek Sha mir bereid het aantal te verlagen tot 24, maar niet tot zes, zoals Peres eiste. Uiteindelijk zijn de partijen het giste ren eens geworden over de bouw van acht nieuwe nederzettingen in het eer ste jaar van de regering. Daarna zal voor iedere volgende nederzetting de toestemming nodig zijn van het minis terie van financiën. (Van onze correspon dent) SINGAPORE - Zeker veertien mensen kwa men maandag in Sri Lanka om bij aanslagen op stemlokalen bij de presidentsverkiezin gen. De terreuracties worden toegeschreven aan het extremistische Singalese Volksbevrij dingsfront (JVP), dat te voren gewaarschuwd had dat het zonder par don mensen zou dood schieten die aan de ver kiezingen zouden deel nemen. Als gevolg van dit drei gement bleven veel stembureaus in het zuiden, waar het JVP heer en meester is, dicht. De verkiezingen voor de opvolger van de 83-jari- ge president Jayawarde- ne worden de bloedigste genoemd in de geschie denis van Sri Lanka. Volgens de autoriteiten heeft tussen de 50 en 60 procent van de negen miljoen stemgerechtig den gestemd. Een hoge opkomst, gezien de ab normale omstandighe den waaronder de men sen moesten stemmen. De verkiezingen worden naar verwachting een nek aan nek race tussen premier Ranasinghe Premadasa, kandidaat van de regerende Ver enigde Nationale Partij, en ex-premier mevrouw Bandaranaike van de oppositionele Srilan- kaanse Vrijheidspartij. NOORDWIJK AAN ZEE (ANP) - Terwijl maandag de kerstboom brandde en de kerstpaketten klaarlagen, kregen personeelsleden van hotel Oranje in Noordwijk uitleg hoe zij werkloosheidsformulieren moesten invul len. Vandaag wordt het faillissement van het hotel aan gevraagd bij de Haagse rechtbank. Hotel Oranje behoort tot de grote hotels in ons land. Er werken honderd mensen in vaste dienst en nog eens honderd in losse. Het hotel is pas in maart 1987 in ge bruik genomen. Binnen het groot-hotelbedrijf is het ge bruikelijk dat de eerste twee tot vijf jaar met verlies wordt gedraaid. De belangrijkste financier van Hotel Oranje, de Natio nale Investeringsbank (NIB) heeft echter eerder dit jaar de kredietverlening gestopt. Aan het bedrijf werd in oktober al voorlopige surséance van betaling ver leend. DEN HAAG (GPD) De bouw van vier kerncentrales in ons land met een totaal vermogen van 4000 megawatt LOSSER (ANP) - Zo zag het er maandagmiddag bij het Twentse dorp Losser uit na langdurige zware regenval. Vooral Enschede kreeg het zwaar te verduren. In die stad ontstond een verkeerschaos, nadat een groot deel van het wegennet onder water was komen te staan. In Hengelo en Deventer deden zich soortgelijke problemen voor. levert over een periode van twaalf jaar 36.000 arbeidsplaatsen op. Bij an dere vormen van stroomopwekking is dat aantal geringer. Ten opzichte van de bouw van kolen- of gasgestookte centrales levert het neerzetten van kerncentrales ook een grotere bestedingsimpuls op. De stroomkosten dalen door het gebruik van kernenergie. Dat effect is echter, binnen de totale bedrijfskosten, zeer gering: minder dan een procent. Al leen in de chemie- en metaalindustrie, waar erg veel stroom wordt gebruikt, is er wel van een merkbaar positief ef fect sprake. Dit blijkt uit een studie van het Cen traal Planbureau (CPB). De studie is op verzoek van minister De Korte (eco nomische zaken) gemaakt. Bekeken werd wat de economische gevolgen zouden zijn als over de periode 1989- 2010, 4000 megawatt stroom zou wor den opgewekt met kerncentrales, ko lencentrales of dat de behoefte gedekt zou worden via de import van stroom. Het CPB heeft berekend dat de bouw van kerncentrales met een vermogen van 4000 megawatt stroom een inves tering van 14,2 miljard gulden vergt. Wordt eenzelfde vermogen met kolen opgewekt, dan is de investering 7,2 miljard gulden. Het alternatief, 4000 megawatt stroom maken met gebruik making van gas, kost 5,2 miljard gul den aan investeringen. Indien gekozen wordt voor kernenergie of kolenstook kan 5360 miljoen kubieke meter aard gas extra geëxporteerd worden. Dat levert ruim twee miljard gulden op, al dus het CPB. Bij de becijfering van de kosten voor kerncentrales heeft het planbureau onder meer rekening gehouden met kosten voor een tijdelijke opslag voor kernafval. Bij kolencentrales is reke ning gehouden met rookgas-ontzwa veling. De bedrijfskosten voor kernenergie zet het planbureau op 980 miljoen gulden, voor kolencentrales op 1850 miljoen en voor gasgestookte centrales op 2360 miljoen gulden. Binnen de bedrijfskos ten voor kerncentrales zit een reserve van 130 miljoen gulden voor ontman teling van de centrales, de laatste op werking van oude kernstaven en een definitieve opslag van kernafval. Ten opzichte van het opwekken van stroom met gas in eigen land, betekent de optie kernenergie dat de totale stroomkosten in Nederland tussen 8 en 10,6 procent dalen. Bij kolenstook is die daling tussen 9,9 en 10,6 procent. Import van stroom gemaakt met kern energie levert eenzelfde besparing op als het gebruik van kernenergie in ei gen land. De import van stroom ge maakt met gas, levert geen enkele be sparing op. licht niet meer op als er een zevende vice-voorzitterschap wordt gecreëerd om de overige kleine landen een ple zier te doen. In dat geval moeten er weer nieuwe verdeelsleutels aan te pas komen en zou Andriessen als toekom stige commissaris van buitenlandse betrekkingen en handelspolitiek wel eens uit de boot kunnen vallen. Als Andriessen geen vice-voorzitter wordt gaat ook zijn inkomen wat ach teruit. Een vice-voorzitter in Brussel verdient netto bijna 28.000 gulden per maand en dat is nog altijd 3000 gulden meer dan de overige leden van de Com missie. (Zie ook pagina 4) Rijden met een glaasje op blijkt een moeilijk uit roeibaar euvel. De alcohol controles van de politie afge lopen weekend in Zuid-Hol land hebben onrustbarende resulta ten opgeleverd. Bij bijna de helft (45 procent) van de aangehouden automo bilisten onder Dordrecht bijvoorbeeld zat alcohol in het bloed. Voor het ver keersgedrag met de komende feestda gen belooft dat weer niet veel goeds. De pleidooien voor scherpere maatre gelen tegen 'drankrijders' liggen daar om voor de hand. De gewoonte om met een borrel in de nek achter het stuur van de auto te kruipen is er kennelijk ook met straffere controle, ademana lyses, bekeuringen en rijverboden erg moeilijk uit te krijgen. Voor de politie is dat reden tot grote bezorgdheid. Er wordt van die kant al jaren achtereen gevraagd om meer bevoegdheden, zo als onmiddellijke intrekking van rijbe wijzen. Zonder strengere wetgeving en de mogelijkheid om al ter plekke in grijpend te kunnen optreden hebben intensieve controle en (dus) een grote re pakkans onvoldoende effect. De po litie beschikt namelijk inmiddels wel over veel doelmatiger apparatuur in de strijd tegen het gebruik van alcohol in het verkeer, maar de afschrikwek kende werking ervan lijkt nog niet groot genoeg. In de praktijk betekent dat onvoldoende greep op het vergrijp. Achter het nog steeds onrustbaren de cijfer van de verkeersdoden staat jaar in jaar uit in veel gevallen alcohol als oorzaak. De combinatie van alcohol en verkeer eist meer le vens dan welke enge volksziekte ook. Jarenlang hebben politie en Veilig Verkeer Nederland allerlei propagan- da-acties gevoerd, wisselend van toon en aanpak. Dat varieerde van 'Glaasje op...laat je rijden' tot 'Alcohol, al gauw een misdaad'. De bedoeling was om de weggebruiker met de neus op de feiten te drukken, om een appel te doen op het geweten van menigeen. De resulta ten zijn nog steeds niet erg bemoedi gend. De alcoholcontroles van de laat ste tijd bevestigen dat. In het verleden, toen tijdrovende bloedproeven nodig waren, rekenden veel mensen erop dat de politie onvoldoende personeel kon inzetten om te controleren of ze (half)- dronken achter het stuur van een auto zitten. Tegenwoordig is het aantal steekproeven opgevoerd en kan veel sneller worden vastgesteld welke au tomobilist wél en welke niet gedron ken heeft. Toch is rijden onder invloed - hoe hoog die dan ook mag zijn - ken nelijk voor bestuurders van auto's nog altijd 'gewoon'. En daar zit 'm dan ook de kern van het probleem. Het misbruik van alcohol in het ver keer is dan ook alleen maar af doend te bestrijden wanneer overheid en burger samen beseffen waar hun verantwoordelijkheid ligt. Dat vergt aan de ene kant een samenstel van maatregelen, die de pakkans van over treders vergroot en er vervolgens toe leidt dat bestraffing en sancties niet te lang op zich laten wachten. Aan de an dere kant is een verandering van men taliteit nodig. En dan gaat het erom dat veel meer de nadruk wordt gelegd op de eigen verantwoordelijkheid van iedere weggebruiker; sterker nog, dat het rijden onder invloed niet langer als een sport wordt beschouwd om de po litie te ontwijken, maar geldt als een vorm van asociaal en amoreel gedrag. De schrikbarend hoge percentages aan overtredingen, die bij de alcohol controles worden genoteerd, wijzen op een maatschappelijk probleem waar over nog veel te gemakkelijk wordt ge praat en gedacht. Drank maakt over moedig. Dat merk je niet wanneer je met een glaasje op achter het stuur kruipt. Dat weet je tevoren. En daar mee heb je rekening te houden. Het be leid van justitie en politie om het kwaad van het alcoholgebruik uit het verkeer te bannen heeft pas echt suc ces wanneer op dit punt onverbeterlij ke automobilisten in de gaten krijgen dat ze zich tegenover hun directe om geving moeten schamen voor hun grie zelige avonturen. vdM. PARIJS (DPA) - De Franse minister van cultuur, Jack Lang, heeft maan dag staatsprijzen toegekend aan de 90-jarige Nederlandse documentaire filmer Joris Ivens en de Franse regis seur Jean-Jacques Annaud. Annaud regiseerde recentelijk de dierenfilm „De beer", die een van de grootste ar tistieke en commerciële successen van dit jaar werd. (Advertentie) nu bij Lange Vorststraat 12 4461 JPGoes Telefoon 01100-27607 WENEN (RTR/GPD) - PLO-leider Yasir Arafat heeft maandag gezegd dat hij verwacht dat er bin nen vijf jaar een onafhankelijke Palestijnse staat is. Na zijn ontmoeting met de Oostenrijkse kanse lier Franz Vranitzky, antwoordde hij op de vraag van een journalist of er binnen vijf jaar een Pale stijnse staat zou bestaan met een glimlach „Eerder nog". De PLO-leider sprak later met minister van buiten landse zaken Alois Mock, die erin toestemde de sta tus van de permanente vertegenwoordiger van de PLO in Oostenrijk te verhogen tot ambassadeur. Oostenrijk, dat vorige week het uitroepen van de Palestijnse staat erkende, overweegt zijn ambassa deur in Tunesië te benoemen tot politiek vertegen woordiger bij de PLO. Het bezoek aan Wenen was het eerste van een serie die Arafat aan verschillende Europese hoofdsteden brengt. Hij wordt vandaag in Joegoslavië verwacht. De Europese Gemeenschap gaat zich inzetten voor contacten tussen Israël en de PLO. Een delegatie van de EG zal met beide partijen contact opnemen, maar eerst en vooral met Israël. Dat hebben de mi nisters van buitenlandse zaken van de twaalf maan dag in Brussel beslist. Zij stelden gisteren nadruk kelijk dat hun houding niet betekent dat de EG daarmee de kant van de PLO kiest. Israël zal in de contacten overtuigd moeten worden van de steun en het begrip van de EG, zo vinden de ministers. Volgens minister Van den Broek blijft de EG ten op zichte van Israël geloofwaardig omdat het EG-be- leid tot nog toe altijd consistent is geweest. „Men denkt in Israël ten onrechte dat de EG zich sterker maakt voor het zelfbeschikkingsrecht van de Pale stijnen dan voor de veiligheid van de staat Israël, zei hij. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1