Regen gisteren zo zuur als azijn Nog geen akkoord in cao wegvervoer STANDPUNT VAN KABINET andaag eek-uit week-in Tulsp Corrie Brokken rechter in Den Bosch Zoeken slachtoffers Armenië gaat door IJ Uitglijers in betaald voetbal Asielwet vergt zorgvuldigheid Volledige sluiting van haringvisserij Opklaringen |31e jaargang no. 298 aterdag 17 december 1988 Middelburg m m Milieuramp Dranken Staking Kunstbeleid Europa-cup Eerste gesprek Politieke druk Overdreven UJnbach Overwegend droog en af en toe zon. Maximum temperatuur rond 8 gra den. Matige tot vrij krachtige west tot noordwesten wind. JU Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond J U Topleer en zitcomfort samengevoegd tot iets héél moois INCIALE QURAN UTRECHT (GPD) Door ernstige luchtverontreini ging is vrijdag in het westen en midden van ons land re gen gevallen met een zuur graad gelijk aan die van azijn. Naar aanleiding van klachten van wandelaars en fietsers over prikke lende ogen en huid deed de Utrecht se politie metingen, die uitwezen dat er voor het eerst letterlijk zure regen viel. De met zeer hoge concentraties zwaveldioxyde vervuilde lucht was volgens een woordvoerder van het KNMI in De Bilt, met een westen wind hoogstwaarschijnlijk uit Groot Brittanië aangevoerd. TMsajfapmrnfi——ww Volgens het hoofd van de centrale meld- en regelkamer in het Rijn mondgebied, C. van der Kooi, heeft een dergelijke situatie zich in ons land nog niet eerder voorgedaan. „Zo grootschalig en zo zuur heb ik het nog niet meegemaakt", aldus Van der Kooi. Hij verbaasde zich over het feit dat de zure regen zelfs het midden van het land bereikte. „Dan moet de vervuiling wel heel erg zijn geweest. Een zuurgraad van vier (op een schaal waarbij nul zoutzuur is-red.) is zeer uitzonderlijk", ver klaarde hij. Vrijdagmorgen waren bij de meld kamer in Rijnmond al klachten bin nengekomen. Maar deskundigen van het ministerie van milieu kon den de bron van de verontreiniging niet achterhalen. Doordat de zwavelgassen als zwavel zuur in de fijne regendruppels waren opgelost kon de omvang van de luchtverontreiniging in de alarmka mer van Rijnmond niet meer worden gemeten. Klachten over prikkelde slijmvliezen kwamen onder meer uit Middelburg. Het KNMI verwacht dat met een naar het noordwesten krimpende wind de zure wolken bo ven ons land zullen wegtrekken. DEN HAAG (GPD) Het ministerie van WVC adviseert niet langer ge droogde Turkse vijgen en vijgenpasta's te eten. Winkeliers en detailhan delaars moeten alle partijen uit de handel nemen. Uit onderzoek is name lijk gebleken dat deze produkten de kankerverwekkende stof aflatoxine bevatten. De Rijkskeuringsdienst vond gehalten van circa 30 microgram aflatoxine per kilo, met uitschieters van 100 en zelfs 200 microgram, in de onderzoch te partijen gedroogde vijgen. De wettelijke norm ligt op 5 microgram per kilo. De stof is onregelmatig verdeeld en bevindt zich in een vijg per drie kilo. Aflatoxine ontstaat door een schimmel, die op bepaalde levensmiddelen tiert. ontact met PLO p hoger niveau PZC Vuil rivierwater veroorzaakt een milieuramp in de Brabant se Biesbosch. PAGINA 5 De consumptie van alcohol houdende dranken in ons land is vorig jaar licht gedaald. PAGINA 7 Het basisonderwijs in Zeeland gaat zeer waarschijnlijk in de tweede helft van januari in sta king. PAGINA 9 G, de Vries-Hommes Het omstreden beeldende kunstbeleid van gedeputeerde G. de Vries-Hommes is in hoofdlijnen overeind gebleven. PAGINA 13 Een zeer ongunstige loting, al dus Hans van Breukelen na dat bekend was geworden dat PSV tegen Real Madrid moet spelen, Roda ontmoet Sredets uit Sofia. PAGINA 35 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,15,16 en 17 Sport: 35 0 Günther Grass pleit voor pe restrojka in het Westen 0 dich teres Ida Gerhardt kiest de weg van de meeste weerstand iw de Letterkundige Kro niek: Margriet de Moor 0 An dre Brink: wie zwart Zuidafri- aftanspoort tot geweld, moet \zelf meevechten 0 Paul en wim, de stemmen achter Bert I en Ernie. PAGINA 19, 20, 21 en 23 knotbomen gered 0 biologen ynaken elektronische Ark 0 Vlissings drietal vast op Ibiza de paardevissers van Kok- I s}ide 0 afscheid van de chef de- Ilensiestaf, generaal Govert 1 Huyser 0 profwielrenners zijn ■goud waard denksporten en strips. PAGINA 27, 29, 31, 32 en 33 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag minister Van den Broek unaniem gesteund in diens opvatting dat de contac ten met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO met het er kennen van de staat Israël en het afzweren van terrorisme niet langer beperkt hoeven te blijven tot ambtelijk niveau. Pre mier Lubbers liet dit weten na afloop van de ministerraad. Van den Broek is van oordeel dat con tacten op ministersniveau niet langer uit de weg hoeven te worden gegaan. Die contacten waren op initiatief van het CDA beperkt tot ambtelijk niveau. Die opvatting was gebaseeerd op het feit dat de PLO tot voor kort vernieti ging van de staat Israël had opgeno men in haar Handvest. Van de grote fracties in de Tweede Ka mer tekende de VVD donderdag be zwaar aan tegen de opstelling van Van den Broek na de speech van PLO-lei- der Arafat in Genève, diens persconfe rentie daarop en het besluit van de Verenigde Staten aan de hand daar van contact te leggen met de PLO. Lubbers maakte duidelijk dat de af houdende houding van de WD-fractie niet wordt gedeeld door de geestver wante ministers in het kabinet. Ruim een dag nadat de Verenigde Sta ten de Palestijnse Bevrijdinsorgani- satie (PLO) erkende als gesprekspart ner voor onderhandelingen over vre- LAREN (GPD) Mevrouw Corrie Meijerink- Brokken wordt volgende week donderdag geïnstalleerd als rechter-plaatsvervanger bij het ar rondissement De Bosch. Mevrouw Meijerink heeft samen met haar man een advocatenkantoor in Laren. Mevrouw Meijerink was vroe ger bekend als de zangeres Corrie Brokken. Ze won in 1956 in Frankfurt het songfestival. de in het Midden-Oosten, voerden de VS en de PLO vrijdag hun eerste ge sprek over een vredesregeling. De twee delegaties ontmoetten elkaar op neutraal terrein in een hotel in een voorstad van Tunis. Na anderhalf uur praten verklaarde de Amerikaanse ambassadeur in Tunis, Robert Pelletreau, dat de eerste ont moeting een „praktisch" karakter had gehad. Een „ernstige doelgerichtheid" zou de stemming hebben bepaald. Yasser Abed Rabbo, de leider van de Palestijnse delegatie, noemde de ge sprekken „praktisch, constructief en eerlijk." De Israëlische politieke leiders zijn van alle kanten onder druk komen ge zet om zo snel mogelijk het internatio nale politieke isolement van Israël te doorbreken en zelf met een nieuw vre desplan te komen. Maar na de Amerikaanse erkenning van de PLO als partner bij teokomsti- ge vredesonderhandelingen, lieten ad viseurs van premier Yitzhak Shamir weten dat de premier tegen nieuwe ini tiatieven is die verder gaan dan wat hij al jaren voorstelt: rechtstreekse, bila terale onderhandelingen met de Ara bische buurlanden en niet met de PLO. Israëlische militairen hebben vrijdag vijf Palestijnen doodgeschoten op de Westelijke Jordaanoever. Er raakten ten minste acht mensen gewond. Het waren de ernstigste ongeregeldheden in de door Israël bezette gebieden sinds het Amerikaanse besluit een dialoog aan te gaan met de PLO. De rellen braken uit in de stad Nablus tijdens de begrafenis van een jonge Pa lestijn, die in de nacht van donderdag op vrijdag was bezweken aan verwon dingen die hij op 25 november had op gelopen. SPITAK (ANP/DPA) - Hulpploegen in de verwoeste Armeense stad Spi- tak (foto) hebben hun pogingen overlevenden onder de puinhopen vandaan te halen, hervat. Aanvan kelijk zou donderdag het zoeken worden gestaakt. De autoriteiten hebben besloten dat Spitak met de grond gelijk gemaakt moet worden. De sloopploegen die dat werk moe ten uitvoeren, moeten nog eveng geduld hebben. Donderdag werden namelijk nog drie mensen levend onder het puin vandaan gehaald. De Sovjet-autori teiten besloten daarop nog even te wachten met het verder slopen van Spitak. Het gebied is door troepen afgegren deld maar toch blijven vele overle venden terugkomen om onder het puin naar familieleden te zoeken. Volgens berichten uit Leninakan zijn ook in die stad donderdag nog mensen levend onder het puin van daan gekomen. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft drie miljoen gulden ter be schikking gesteld aan het Neder landse Kruis. Het geld is bestemd voor de door het internationale Ro de Kruis gecoördineerde hulpactie voor Armenie. Het is het hoogste bedrag dat het Nederlandse Rode Kruis ooit voor de hulpverlening na een ramp van de Nederlandse overheid ontving. Het merendeel van het geld zal wor den uitgegeven aan goederen ter bescherming tegen de kou. Eierencrisis leidt tot aftreden Currie LONDEN In aansluiting op de pas poortenaffaire in Nederland heeft En geland nu zijn eierencrisis. En ook hier vloeit ministerieel bloed. Edwi- na Currie, de omstreden staatssecre taris van gezondheid, is onder grote druk afgetreden. Met haar boute uit spraak voor de televisie, dat 's lands meeste eieren met salmonella-bacte riën besmet zijn en dus tot voedsel vergiftiging kunnen leiden, veroor zaakte zij een pandemonium in de be trokken bedrijfstak. Deze is in korte tijd getroffen door een overschot van meer dan 300 miljoen onverkochte eieren. En een schade van astronomi sche omvang. „Kun je nog wel veilig een eitje eten", zeggen nu de Britten, die normaal zo'n ruim 200 miljoen eieren per week ver orberen. De verhitte publiciteit rond om de geruchtmakende opmerking van de staatssecretaris, heeft hun vas te eetgewoonte aan het wankelen ge bracht. Met als gevolg dat de voorra den onverkochte eieren met meer dan 20 miljoen per dag toenemen, miljoe nen pasgeboren kuikens en goede leg kippen moeten worden afgemaakt en tal van eierproducenten op de rand van een faillissement zweven. TUNIS - De Amerikaanse delegatie en die van de PLO ontmoetten elkaar gisteren in Tunis. In het midden, met documen ten in de hand, de Amerikaanse ambassadeur in Tunesië Robert Pelletrau en rechts PLO-afgevaardigde Yasser Abed Rabbo. In zijn verweer zegt de bedrijfstak dat de opmerkingen van mevrouw Currie schromelijk overdreven zijn, dat de geconstateerde salmonella-infectie in de totale nationale eierenproduktie Edwina Currie uiterst beperkt blijft. Ook wordt vast gesteld dat door de onzorgvuldige verklaring van de staatssecretaris, de handel ten onrechte een zware slag wordt toegebracht. Een grote groep producenten heeft nu stappen ondernomen om tegen Edwi na Currie een civiele procedure aan te spannen voor schadeloosstelling. Van de regering wordt ook compensatie geëist. Deze heeft inmiddels al toege zegd een groot deel van het onverkoch te eierensurplus over te nemen. voetbal in XI Nederland is in op spraak. De Amsterdamse voetbalvereniging Ajax is voorwerp van een onderzoek dat de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst instelt naar fraude en transacties met zwart geld. Wat er ook uitrolt, - meer en meer wordt duidelijk dat deze duistere zaak niet op zichzelf staat. Eerder deden zich schandalen voor bij FC Utrecht en Roda JC. Veel van dat alles moet worden terugge bracht tot zwalkend beleid en te zwak management. Klachten daarover zijn niet nieuw, maar bij affaires zoals nu rondom Ajax komt dat manco uiterst pijnlijk aan de oppervlakte. Het be taald voetbal in Nederland is een be drijfstak van internationale omvang. Er gaat veel geld in om. Het beheer van de enorme budgetten is steeds een ge voelig gegeven, dat eigenlijk om pro fessionele aanpak vraagt. Spelers wor den met het jaar duurder. Clubs heb ben te maken met sponsors, - ook al zo'n terrein waar deskundigheid een eerste vereiste is. Verder is er het ris kante transfersysteem met (top(spe lers. een handel in kwaliteit waar voor een club soms bijzonder veel van af hangt. Tegelijkertijd zitten veel clubs in vrijwel permanente financiële problemen. In het bedrijfsleven vergt zo'n situatie managers, die van wan ten weten en zich in forse tegenwind goed staande kunnen houden. Bij het betaald voetbal is daarvan in het alge meen geen sprake. Veel clubs worden geleid door vrijetijds-bestuurders, die doorgaans te zwaar zijn belast en ook nog alles tegelijk moeten doen. Zoiets kan lang goed gaan, maar wreekt zich op een bepaald moment. En dan is de ellende niet te overzien. Ajax is er een triest voorbeeld van. De zwart-geld-af- faire, die de club in in het verdachten bankje heeft gebracht, is een symp toom van de organisatorische bloedar moede waaraan het profvoetbal in dit land lijdt. En die laat zich niet oplos sen met halve maatregelen. Minister Korthals Altes van justi tie heeft deze week tegenover de Tweede Kamer stevig moeten inbin den. In ijltempo wilde hij op de laatste vergaderdagen van het parlement in dit jaar een serie belangrijke wijzigin gen in het Nederlandse asielbeleid 're gelen'. En dat moest dan allemaal even mee op de bagagedrager van een noodwetje, waarin een wettelijke basis werd gelegd onder het opvangcentrum voor asielzoekers op de luchthaven Schiphol. De Hoge Raad had namelijk een week eerder beslist dat dit opvang centrum te veel leek op een gevange nis. Die 'status' van het opvangcen trum berustte op niets. En dus ston den de daar ondergebrachte asielzoe kers bloot aan onrechtmatige vrij heidsberoving. Voor het kabinet en de Tweede Kamer zat er niet veel anders op dan het opvangcentrum een wette lijke basis te verlenen, want eerder was men het erover eens geworden dat de oplossing op Schiphol toch als de best denkbare onder de gegeven omstan digheden moest worden beschouwd. Snel handelen was dus geboden, om dat anders in de komende weken een chaos in de opvang zou kunnen ont staan. Tot zover kreeg de bewindsman de Kamer mee. Maar die bereidheid verschrompelde op slag toen bleek dat Korthals Altes nog even tussen neus en lippen door veel meer en veel we zenlijker zaken wilde doordrukken (opvangcentra aan de Duitse grens, strafbaar stellen van ontsnapping). Flinke consternatie was het gevolg, toen die 'trucs' van de bewindsman aan het licht kwamen. Er ontstond een stevige parlementaire aanvaring, waarbij het kabinet nog eens fijntjes werd herinnerd aan de eigen woorden in de Troonrede over de zorgvuldig heid van bestuur. Alles bij elkaar weer zo'n voorbeeld van slordigheid, waar aan bewindslieden zich de laatste tijd vaker bezondigen. De Kamer heeft te recht het been stijf gehouden. vdM. DEN HAAG (ANP) - De visserij op ha ring in de zuidelijke Noordzee en Het Kanaal is met ingang van vandaag ge sloten. Minister Braks van landbouw en visse rij heeft dit besloten omdat de hoeveel heid haring die Nederlandse vissers in dit gebied mochten vangen, 11.860 ton, is opgevist. Om dezelfde reden had de bewindsman de haringvisserij in ande re wateren al gesloten. Na de sluiting van de haringvisserij zijn bijna alle Ne derlandse vangsthoeveelheden opge vist. Afgelopen weekeinde sloot Braks de visserij op schol en tong. Advertentie RIJSWIJK (GPD) - Werkgevers en werknemers in het wegvervoer hebben nog steeds geen ak koord bereikt over de cao voor volgend jaar. Ac ties lijken echter voorlopig in de ijskast te zijn gezet, nu de partijen iets nader tot elkaar zijn gekomen. De werkgevers zijn namelijk bereid de chauffeurs op de internationale transporten volgend jaar loonsverhoging te geven. Ze zien daarmee af van hun eerdere eis dat voor deze groep chauffeurs eerst een Europese raam- cao zou moeten komen voordat over loonsverbe tering te onderhandelen viel. „De kloof is kleiner geworden, maar er is nog een behoorlijk gat tussen wat zij bieden en wij eisen", zei onderhandelaar W. van de Berg van de Ver- voersbond FNV. De Vervoersbonden FNV en CNV eisen namelijk drie procent extra per 1 ja nuari en drie procent in 1990. De werkgevers wil len echter niet verder gaan dan 1 procent vol gend jaar, extra geld voor de VUT-premie en een procent een jaar later. Volgens een woordvoer der van de Vervoersbond CNV is er nog ruimte voor de onderhandelingen. Verder is men het nog niet eens over de invoering van een onregelmatigheidstoeslag van twee pro cent. De werkgevers willen eventueel nadenken over deze eis van de bonden in ruil voor de vijf ATV-dagen die de vrachtwagenchauffeurs nu hebben. Werkgevers en werknemers praten in januari weer verder, na ruggespraak met de achterban. FNV en CNV hebben dit weekeinde ledenverga deringen gepland. Oorspronkelijk hadden die tot doel om acties in het vervoer voor te berei den. Volgens FNV-onderhandelaar Wim van der Bergh zullen zijn leden het tussenbod verwer pen, maar hem waarschijnlijk wel toestem ming geven om verder te onderhandelen: „Er ligt nog een groot verschil tussen ons bod en hun bod, maar een aantal blokkades zijn wel uit de weg". AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1