PZC Rijkswacht Gent en LVV-dames winnen kerstvolleybaltoernooi Pr oj ectcoör dinator landbouworganisaties krijgt steun van gs Alsnog spoedreparaties aan Krabbenkreekweg Koewacht heeft een moeder- en- kindsoos Barbé betreurt vroege keuze PvdA tracé WOV Belgische scholen lokken steeds meer 21 •TT SNEE SNELLER. provincie KV AXELSE SASSING oeizaam Richtlijnen Auto in Breskens tegen lichtmast Bestuur Welzijn Ouderen vergadert Kolencentrale rif - I W 1 T Kerst- en volkszang Werknemers Robavo in Sas van Gent c7 VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 Belangstelling BARBÉ: 1,5 TON VOOR BETERE ONDERLINGE CONTACTEN Ervaringen Goes Oostburg oeren dupe nzekerheid industrie IxEL - De onzekerheid over de toekomst van de Axelse Vlak je is bijzonder slecht voor de agrarische ontwikkeling. Ster- Ier nog, het brengt de boeren in een achterstandssituatie. Dit Itelde L. van Waes, voorzitter van de landinrichtingscommis- |ie Axelse Sassing, donderdagmiddag in Axel, na de installa tie van deze commissie. Vijfentwintig jaar geleden waren er grootse plannen voor de industriële Intwikkeling van de Kanaalzone, ichetste Van Wael. Van die plannen Jwam niets terecht en de indruk be- ftond, dat ze in een la verdwenen wa- Maar de laatste jaren duiken ze teer op in bestemmings- en streek plannen. „De industrie leek niet meer Argent en is dat nu ineens wel weer. Die onrust is niet goed voor de land- louw". bok ir H. A. Okma van de Landinrich- Kngsdienst in Zeeland wees op het Intbreken van planologische helder- Voor het opstellen van een land- Jirichtingsplan achtte hij het van groot belang dat duidelijk wordt hoe- lel hectares aan de landbouw ont dokken worden voor de industriële Jntwikkeling op de Axelse Vlakte. edeputeerde R. C. E. Barbé erkende et probleem. „Het wordt een moei- laam project. Er zitten enkele span ingen, die betrekking hebben op de industriële ontwikkelingen op de xelse Vlakte. Maar er is ook nog de iscussie over de stort van het Ka- aalslib". Van Waes voegde daar nog Je aanleg van de Tractaatweg aan toe, waardoor veel kavels zijn door- [sneden. Naast kritiek op de planologische on duidelijkheid, was er ook sprake van |nige trots, met name bij Van Waes en de Waal, voorzitter van de drie Zeeuwse landbouworganisaties. „In ■it gebied is de discussie over ruilver kavelingen met een administratief ka jakter begonnen", zei De Waal, „Het lerloop van de discussie toont aan, dat let van belang is goed te luisteren paar ideeën die van onderop komen". net gebied van de administratieve uilverkaveling Axelse Sassing lig in I het blok tussen Zaamslag en Westdor- f pe Het is 2390 hectare groot. De ver snippering van de kavels is groot: 4,2 Aavelsper bedrijf van 6 hectare. Zestig Irocent van de kavels heeft een onre gelmatige vorm. Het voorontwerp van let plan is in de tweede helft van 1990 Klaar, waarna de inspraak gaat begin nen. De planning is, dat er in 1991 over |et definitieve landinrichtingsplan ge- ■temd kan worden. Jen ruilverkaveling met een admini- jtratief karakter wijkt af van de gewo- le ruilverkaveling. Ze is geschikt voor gebieden waar de wegen en wateraf- voer goed zijn. De aandacht richt zich dan ook op een herschikking van ka vels. Het landschap wordt bij een der gelijke ruilverkaveling niet ingrijpend gewijzigd. Daardoor kan het veel snel ler afgewerkt worden dan een gewone ruilverkaveling: vijf tegen 25 jaar. De ruilverkaveling Axelse Sassing is de zesde in Zeeland die een admini stratief karakter heeft. Van die zes is Sluis-Oostburg inmiddels in uitvoe ring. In Zeeland blijkt grote belang stelling te bestaan voor de ruilverka veling met een administratief karak ter, zo bleek gisteren uit cijfers van J. Brinkman, medewerker van de Cen trale Landinrichtingscommissie. In totaal is voor 47.000 hectare in Zee land een aanvraag ingediend; daarvan is 3000 in uitvoering en 19.000 in voor bereiding. Omdat er elders in het land nauwelijks belangstelling bestaat voor administratieve ruilverkavelin gen, gaan de 5000 hectare die de CLC jaarlijks mag uitgeven voorlopig nog naar Zeeland. De commissie bestaat uit drie verte genwoordigers van de landbouworga nisaties, te weten L. van Waes (van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond en tevens voorzitter), M. de Regt (van Christelijke Boeren- en Tuinders- bond) en M. Dekker (van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij). Als secreta ris is toegevoegd ir A. P. Rietveld van de Landinrichtingsdienst. De commis sie wordt bijgestaan door enkele advi seurs: burgemeester J. M. H. M. van Rest (namens de gemeenten Sas van Gent en Axel), G. Sponselee (namens de natuurbeschermingsorganisaties) en J. Meesen (namens het waterschap De Drie Ambachten). De finalepartij tussen Koninklijke Marechaussee Breda in en Rijkswacht Gent (l). MIDDELBURG - Het kerstvolley baltoernooi van het district Zee land van de Koninklijke Marechau- see is gewonnen door de eerste mo biele groep van de Rijkswacht te Gent. Donderdagmiddag waren de Belgen net iets te sterk voor de eer ste divisie van de Koninklijke Ma rechaussee uit Breda. In de finale wonnen de Belgen met 2-0 van hun Nederlandse collega's. Het kersttoernooi, dat in sporthal De Kruitmolen in Middelburg werd gehouden, beleefde de zeventiende editie. De Gentse Rijkswacht was de sterkste van de in totaal achttien deelnemende herenteams. De win naars van vorig jaar - de koningin Wilhelminakazerne uit Ossendrecht werd derde. Bij de dames, die met negen forma ties om de hoogste eer streden, ein digde de Loodsen Volleybalvereni ging Vlissingen als eerste. De LVV- ers kwamen als beste formatie uit de poules. De dames van het postdis- trict Middelburg, die vorig jaar de wisseltrofee in de wacht sleepten, lieten op het laatste moment ver stek gaan. Aan het eind van het toernooi reikte kapitein J. C. van der Weerd, com mandant van het organiserende KMAR-district, de prijzen uit. De eindstand, heren winnaarsronde: 1 eerste mobiele groep rijkswacht Gent, 2 KMAR Breda, 3 Wilhelminakazerne Os sendrecht, 4 Rijkswacht havenbrigade Oostende, 5 Rijkswacht Gent, 6 Gemeen te Middelburg, 7 Rechtbank Middelburg, 8 Gemeente Terneruzen. Heren verliezersronde: 1 Rijkspolitie Zee land, 2 Postdistrict Middelburg, 3 Olau- Line Vlissingen, 4 Douane Terneuzen, 5 LVV Vlissingen, 6 Vlissingse politie sport vereniging, 7 Cort Heyligerskazerne Ber gen op Zoom, 8 Rijkswacht Brugge, 9 OC- MA Middelburg, 10 Douane Vlissingen. Dames: 1 Loodsen Volleybalvereniging Vlissingen, 2 Gemeente Middelburg, 3 Provinciale Griffie Middelburg, 4 Bijou Lederwaren Middelburg, 5 Davos '83 Sou burg, 6 SSW/Gasthuis Middelburg, 7 Rijkspolitie Zeeland, 8 KMAR Den Haag, 9 Rechtbank Middelburg. AXEL - Anderhalve ton hebben gede puteerde staten over voor het aan trekken van een projectcoördinator door de drie Zeeuwse landbouworga nisaties. Dit deelde gedeputeerde R. C. E. Bar bé donderdag mee in de installatiever gadering van de ruilverkaveling Axel se Sassing. De coördinator komt in dienst van de stichting stimulering plantaardige produktie, die is opge richt door de Zuidelijke Landbouw maatschappij (ZLM), de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB) en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB). Zij willen sa men ook 150.000 gulden op tafel leg gen. De coördinator in kwestie gaat allerlei ideeën die in kringen van de landbouw opkomen over alternatieve teelt en verwerking verzamelen. Vervolgens zoekt hij de informatie op die over der gelijke ideeën bestaat en geeft dit door. Verder stimuleert hij de realise ring van de initiatieven, waarbij hij ook naar subsidiemogelijkheden zoekt. De landbouworganisaties wil len daarmee bevorderen, dat er nieuwe wegen worden ingeslagen in de akker bouw. Tegelijk wil men voorkomen dat het wiel keer op keer opnieuw wordt uitgevonden. Barbé constateerde dat de sfeer in de landbouw aanmerkelijk verbeterd is de afgelopen tijd. „Er wordt niet langer alleen maar gekankerd op Brussel, maar er wordt ook gezocht naar alter natieven. Dat is een merkwaardige, maar goede verandering. Goed, omdat het de boer terugbrengt bij de kern van het ondernemerschap. Hij pakt weer nieuwe uitdagingen aan". Het provin ciaal bestuur probeert die houding al enige tijd te bevorderen, stelde de ge deputeerde. Hij verwees naar de steun aan de teelt van vlas en hazelnoten. In dit kader past ook de 1,5 ton die gs wil len betalen om het aantrekken van een coördinator mogelijk te maken. BRESKENS - De personenauto van mevrouw M. de R. uit Breskens is bij een aanrijding op de Bernhardlaan in haar woonplaats vermoedelijk onher stelbaar beschadigd. De R. reed met haar auto tegen een trottoirband, verloor de macht over het stuur en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De lichtmast werd zwaar beschadigd. De bosting gebeurde don derdagmiddag omstreeks kwart over vier. OOSTBURG - De Stichting Welzijn voor Ouderen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt woensdag een alge mene bestuursvergadering in het ge bouw aan de Schouwburgstraat in Oostburg. Aan de orde komt onder meer het be leidsplan. De vergadering begint om 20.00 uur. SINT-PHILIPSLAND - Het provin ciaal bestuur gaat alsnog de Krabben kreekweg tussen Tholen en Sint-Phi- lipsland verbeteren. Provinciale wa terstaat begint volgende week met de verbreding van de levensgevaarlijke weg. Aan beide kanten komt er zestig centimeter asfalt bij. Voor de jaarwis seling moet het karwei klaar zijn. Een totale reconstructie van de Krabben- ÏSlot van pagina 17) peel van een stuiver per kaart of vijf- i cent per kaart in een open enve- [loppe. „De consument is dus de la- pende derde", zegt Olij. „En", zegt hij niet gevoel voor understatement, „we zien graag lachende klanten". ,bp de werkvloer van het expeditiek- 1 «looppunt is het handmatige werk J jvoor een groot deel overgenomen door I jgnachines. Machines, die 32.000 brie- II Ven voorzien van postcode sorteren in jén uur. Brieven zonder postcodes jjfaan door mensenhanden. Verscholen i een hoekje werken een tiental amb tenaren met een enorme topografische tennis die ervoor zorgen dat ook deze poststukken binnen 24 uur in de bus |ggen. Op een vraag waar Boerengat Sgt, heeft één van hen een pasklaar Intwoord. „Dat is een niet benoemde Slaafs. Maar het ligt in Zeeuwsch- flaanderen". Ook buurtschappen als pawege en Eversdijk zijn bekend. En pocht bij de plaats Hontenisse geen lelletje gaan rinkelen, dan is er altijd log het dikke boekwerk op de sorteer- ïast met alle namen van gemeenten, jfteden, dorpen en buurtschappen dat litkomst biedt. ïlot van pagina 17\ land. Als ze daar ingrijpende milieu-ei sen stellen, dan is dat hun zaak". De gedeputeerde onderstreept dat in het nieuwe Elektriciteitsplan als richts- ®er geldt: bouw van centrales op ®:ond van de huidige milieuvriendelij ke eisen. Don kan zich wel vinden in de aangescherpte milieu-eisen. „Ook ik vind dat de grenzen bereikt zijn". Aan dacht voor het milieu, maar niet ten ijpste alles, is de algemene boodschap. gedeputeerde Don neemt geen duide- ■Wik standpunt in over wensen die aan ®uw van een kolencentrale gekop peld zijn, Hij zegt dat de PZEM de °fi ciële richtlijnen volgt. De uit gangspunten die door milieuminister ^jpels worden gehanteerd, legt Don terzijde. De peuters kunnen in de soos met elkaar spelen terwijl hun moeders ervaringen uitwisselen. KOEWACHT - Koewachtse moe ders met jonge kinderen willen meer met elkaar in contact komen en hebben daarom een 'Moeder- en- kindsoos' opgericht. Sinds begin december komen de dames elke donderdagmorgen bijelkaar in cen trum De Vlaschaard. De klapdeuren van De Vlaschaard zijn met een riem dichtgebonden. De ondernemendste peuters drei*i gen anders in een onbewaakt ogen blik uit te breken. Tien moeders en zo'n vijftien kinderen zitten rond en kele tafels of kruipen over de vloer. Mildred Sponselee is één van de moeders die het initiatief nam tot oprichting van de soos. ,Veel moeders met jonge kinderen, babies tot peuters van vier, zijn erg aan huis gebonden. Zeker bij het eerste kind hebben moeders vaak behoefte om met elkaar ervaringen uit te wisselen. Alles is nieuw ten slotte als je er ineens een kind bij hebt". Na de geboorte van een kind veran dert nogal wat in het dagelijks le ven, stelt Marlet Martens. „Vooral als de vrouw tot haar moederschap heeft gewerkt en daarna besluit thuis te blijven. Je wordt als moeder geconfronteerd met een heleboel nieuwe dingen. Ook met de proble men met het kind zelf, als het bij voorbeeld een halve dag huilt, moet je leren omgaan", legt Martens uit. De moeders kunnen wel bij allerlei instanties terecht voor deskundig advies, maar het uitwisselen van ervaringen met andere moeders wordt veelal plezieriger gevonden. De soos is trouwens niet alleen voor de moeders van belang. Voor de kinderen zelf is het belangrijk om al jong contacten met leeftijdsge nootjes te hebben. „Dan worden ze niet zo wereldvreemd", zegt Mar tens. Niet alleen moeders zijn welkom op de soosmorgens. „We heten welis waar 'Moeder-en-kindsoos', maar vaders en stagiaires zijn hierbij van harte uitgenodigd. Ook hoeven de ouders niet per se uit Koewacht te komen", aldus Sponselee. „Speel goed komt natuurlijk altijd van pas", voegt Chantal Polfliet er aan toe. De soos is ondergebracht bij de Hob byclub Koewacht. De kantklossers, tekenaars, schilders en jazzballet- dansers maken op verschillende da gen gebruik van de Vlaschaard. Nu de Moeder en kindsoos ook onder de vleugels van de hobbyclub opereert, drukt de zaalhuur minder op de soos. (Slot van pagina 17 gen verzetten. Het CNV is huiverig voor de 'Rotterdamse lobby' om een internationale noord-zuid verkeers verbinding dwars door Zeeland aan te leggen. Voor de gemeenteraad van Goes gaan bij de tracékeuze de landschappelijke effecten (het sparen van de Zak van Zuid-Beveland) vóór de economische belangen van de gemeente zelf, zo bleek gisteravond tijdens de raadsver gadering. Goes zal de tracés pal ten westen en ten oosten van Terneuzen, waarvan de aansluitende wegen op Zuid-Beveland in noordwestelijke richting voeren, voor nadere studie aanbeveken. Dat de Zak van Zuid-Be veland niet met een vierbaans-auto weg mag worden doorsneden, was slechts voor twee raadsleden geen uit gemaakte zaak. Zo vond wethouder W.G. van de Ree (cda, economische za ken) vond dat het wel degelijk zaak is de economische belangen van Goes af te wegen tegen die van het landschap. De gemeenteraad van Oostburg heeft zich gisteravond in meerderheid uit gesproken voor een oeververbinding tussen Borssele en Hoofdplaat, daar mee PvdA-fractievoorzitter J. Wiel akker volgend. Alleen diens fractiege notes J. van de Ree en W. Verplanke wilden zich niet mengen in de trace- 'keuze: „Wij zijn tegen de aanleg en vinden een goede bootverbinding vol doende. De kosten van de vaste oever verbinding zullen veel groter zijn dan de baten", aldus Verplanke. Zij wees ook op de uitkomst van de PZC-en- quête: „Vierendertig procent van de Zeeuws-Vlamingen was tegen de aan leg". kreekweg valt pas na 1995 te ver wachten. Het gemeentebestuur van Sint-Philipsland heeft verbijsterd ge reageerd op het uitstellen van de aan passing. Het verkeer over de Krabbenkreek weg is na de ingebruikname van de Philipsdam aanzienlijk toegenomen. Per etmaal maken ruim duizend voer tuigen méér gebruik van de weg dan voor de aanleg van de Philipsdam. B en w van Sint-Philipsland hebben al diverse malen aan de bel getrokken bij de provincie voor een veel snellere ver betering. Het geasfalteerde wegdek van de provinciale Krabbenkreekweg is nu slechts 4,5 meter breed. Aan bei de zijden zitten de bermen vol met put ten en kuilen. Wegmarkering ont breekt, waardoor met name 's nachts levensgevaarlijke situaties ontstaan voor automobilisten die onbekend zijn met de weg. Aanvankelijk stond de verbetering van de Krabbenkreekweg op een der de plaats (reconstructie in 1992) in het voorlopige urgentieschema secundai re wegen 1988. In het inmiddels door provinciale staten vastgestelde defini tieve schema staat de verbetering op een negende plaats. In zijn laatste brief aan gedeputeerde staten schrijft het gemeentebestuur van Sint-Phi lipsland dat de provincie volkomen voorbij is gegaan aan de argumenten van het college van burgemeester en wethouders. „Het zal u duidelijk zijn", aldus b en w, „dat wij zeer teleurge steld zijn over de wijze waarop onze brief is behandeld en dat wij geen en kele verantwoordelijkheid dragen voor het nog langer laten voortduren van de gevaarlijke situatie op het be treffende gedeelte". (Slot van pagina 17) SAS VAN GENT - In de rooms-katho- lieke kerk van Sas van Gent wordt woensdag de traditionele kerst- volkszangavond gehouden. Het Ne derlands hervormd kerkkoor, het rooms-katholieke dames- en heren koor, het jongerenkoor en de harmo nie De Vereenigde Vrienden verlenen hun medewerking. De volkszangavond begint om 20.00 uur. Na de zang is er in zaal De Enge lenroos gelegenheid na te praten. Dan wordt ook de trekking van de loterij verricht. De Vereenigde Vrienden traden on langs samen met de 'socialistische harmonie De Toekomst' uit Sint Niklaas (B) op. Het concert werd bijge woond door verschillende raadsleden en vertegenwoordigers van de ge meente Sint Niklaas. De schepen van cultuur had zelfs een gedenkschildje van de stad voor de harmonie meege nomen. (Terneuzen, Philippine, St. Maartens dijk, Axel en Goes). Robavo was officieel gevestigd in Rot terdam. Het onderaannemingsbedrijf beschikte daarnaast over een adres in Sas van Gent. Het bedrijf was vooral actief in Zuid-Holland, maar verricht te ook werkzaamheden in Zeeland. Volgens de vakbond werd het bedrijf geleid door 'onderwereldfiguren'. Inmiddels heeft de Bouw- en Hout bond FNV 35 ex-werknemers van Ro bavo 'opgespoord'. Tot nu toe hebben drie hoofdaannemers die van de dien sten van Robavo gebruik hebben ge maakt, ongeveer tien personeelsleden schadeloos gesteld. Volgens de Bouw- en Houtbond heeft een aantal hoofdaannemers dat echter nog niet gedaan. Het gaat om bedrij ven in Ridderkerk, Vlaardingen, Rot terdam, Zwijndrecht en Roosendaal. In een brief aan de betrokken bouw bedrijven heeft de Bouw- en Hout bond met de CAO voor het bouwbe drijf in de hand geëist, dat de hoofd aannemers op korte termijn overgaan tot schadeloosstelling. „Wij staan op het standpunt dat bedrijven, die met dit soort onderaannemers in zee gaan, moreel een dure plicht hebben om extra kosten voor hun rekening te ne men", aldus de bouwbond. De Bouw- en Houtbond FNV acht het mogelijk, dat er gedupeerden zijn die zich nog niet bij de bond hebben ge meld. De bond roept deze mensen op zich alsnog te melden. Volgens bestuurder F. Dobbelaer van de Bouw- en Houtbond is justitie niet bij de affaire ingeschakeld. De bond heeft alleen de opsporingsdienst van de bedrijfsvereniging ingeseind. „Er is geen enkele mogelijkheid om het be drijf langs strafrechtelijke weg aan te pakken. Het niet nakomen van ver plichtingen is geen strafbaar feit. Er kan alleen een eiviel-rechtelijke proce dure op gang gebracht worden". (Advertentie) _>ls Nijpels bepaalde maatregelen no- fP acht, moet hij die uitvoeren. Hij Kloet zich niet verschuilen achter lich- MP re6els, maar het lef hebben zelf strengere normen af te kondigen", bwengere eisen voor nieuwe centrales :|j»sten wel 250 miljoen gulden extra. «deputeerde Don vindt persoonlijk IT bet milieu niet verder belast kan P7pden' °f de raad van bestuur van de rZ 3M die mening deelt, laat de gede- BjJteerde in het midden. AARDENBURG - Te veel kinderen uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen gaan in België naar school. De CDA-frac- tie in de Aardenburgse gemeenteraad maakt zich ernstig zorgen over deze situatie. Tijdens de algemene be schouwingen over de begroting van 1989 stelde G. van Westrienen-Dijs, dat de oorzaken in de kwaliteit van het onderwijs gezocht moeten wor den. „Het groeiend aantal kinderen dat in de België de school bezoekt - zowel basis als voortgezetdoet de vraag rij zen of onze scholen wel beseffen dat ze in een concurrentiepositie verkeren", meende de woordvoerster van de christen-democraten. Overigens is er ook sprake van een toenemend aantal volwassenen dat dag- en avondonder wijs in België volgt. Het CDA drong er bij het college op aan de problemen met de andere twee West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten Sluis en Oostburg te onderzoeken. „Het dalend kindertal in relatie tot de toch al dun gezaaide regionale onder wijsvoorzieningen is een zaak die be sproken dient te worden". Wethouder J. de Ridder bestreed de opvatting, dat de kwaliteit van het onderwijs on voldoende zou zijn. „Het is een kwestie van ligging. Het is nu eenmaal eenvou diger om in België naar school te gaan dan in Vlissingen of Middel burg". Hij wees er verder op, dat een basis school inmiddels op de situatie heeft ingespeeld door les in de Franse taal te geven. De Ridder vond het overigens wel de moeite waard om te onderzoe ken hoeveel kinderen in België naar school gaan. De snelste autofocus spiegelreflex camera mag er best beter uitzien dan de rest. Italiaanse vormgevers hebben er iets bijzonders van gemaakt. Een snel ontwerp. Passend bij de snelste sluitertijd (1/8000), de snelste ingebouwde motor drive (3,3 beelden per sec.), een zeer accuraat en supersnel werkend autofocus systeem (werkt al bij het licht van één kaars) en het unieke Matrix belichtings- metersysteem. Tel daarbij op het cijfer 9 voor bedieningscomfort. Dat kunt u trouwens zelf uittesten als u nu snel naar de fotovakhandel gaat. De Nikon F-801 is zo bijzonder dat we er een 36 pagina's dikke brochure aan hebben gewijd. Vraag 'm aan (met testrapport) bij Inca bv, Postbus 354,2000 AJ Haarlem. Body leverbaar voor ca. 1.649,- incl. 2 jaar Nederlandse garantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 41