Nieuw beraad inkomens specialisten Fout wellicht oorzaak treinramp in Londen Doden door vpurwerkexplosie BOERENKOOL EN SLAVINKEN Chauffeurs jtintersportbussen blazen stakingsacties af HEVEN RAMMEN RAAM KROLLER-MULLER TIENTALLEN DODEN Belgen schieten Doel voorbij Weer schandaal met hormonen in Westduitsland Later kans op regen I Eerst opklaringen, overdag toene- I mende bewolking en mogelijk wat lich- I te regen of motregen. Maximum tem- Iperatuur rond 8 graden. TTERLO (GPD) - Uit het Rijksmuseum Kröller-Müller in het Nationaal Park De Hoge Veluwe, zijn gisteravond drie wereld- ^roemde schilderijen van Vincent van Gogh (1853-1890) ge- Jolen. Het gaat om 'De Aardappeleters', 'Het Weversinte- feur' en 'Gedroogde zonnebloemen'. De doeken vertegen- oordigen volgens de politie een waarde van vele tientallen liljoenen guldens, maar volgens Van Gogh-kenners gaat het I totaal om een waarde van meer dan honderd miljoen gul- fcn. pantserglas Ontvoering Invoeren Rijscholen Monumenten Koeien Ritthem Boerenkool, Slavinken, 100, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ioogivmi9iAQrï J1e jaargang no. 294 insdag 13 december 1988 PROVINCIAL COURAN DEN HAAG (GPD) - Tussen Kerstmis en Nieuwjaar wordt een groot aantal Nederlanders geveld door griep. Naar schatting vijf tot twaalf procent van de bevolking loopt in die periode het griepvirus op. Dit zegt prof. N. Masu- rel, hoogleraar virologie en directeur van het Nationaal Influenzacentrum in Botterdam. Drie weken geleden meldden de vijftig peilstations in Nederland de eerste I gevallen. Op basis van de huidige omvang van de epidemie voorspelt Masu- I rel dat de virusziekte over twee a drie weken zijn hoogtepunt kent. „De griep I verspreidt zich in de grote steden driemaal sneller dan op het platteland. Dit komt omdat mensen in de steden dichter op elkaar zitten en elkaar dus sneller kunnen besmetten". De incubatietijd (tijd tussen besmetting en eerste ziekteverschijnselen) is volgens Masurel twee dagen. „Maar de tweede incubatie-dag kan een be smet persoon het influenza-virus al overbrengen. Zonder dat-ie het weet". Een belangrijke risico-groep voor de griepepidemie vormen volgens de viro- loog de 65-plussers. Ook mensen met chronische nier-, hart- en longaan doeningen en diabetici lopen gevaar. Hij geeft, net als de Gezondheidsraad, deze groepen het advies zich jaarlijks in oktober of november te laten inen ten. Masurel meent dat de griep-epidimie vroeg is: „Maar je kunt nooit zeggen wanneer het virus zich openbaart, dat zou kunnen liggen aan het klimaat. Als het kouder is, heeft de ziekte meer kans". Tenzij een patiënt zich heeft laten vaccineren, is er volgens Masurel niets tegen het virus te doen. „Als je besmet bent, worden het geheid een paar baaldagen. Het virus is niet gevoe lig voor anti-biotica. UTRECHT (GPD) Vakantiegangers die deze kerst met de bus naar de win tersport gaan, kunnen opgelucht ademhalen. De aangekondigde sta kingsacties van touringcar-chauf feurs rond de feestdagen zijn van de baan. De bonden en de werkgevers hebben gisteren namelijk een princi pe-akkoord over de cao gesloten. Daarbij is overeenstemming bereikt over de afschaffing van het gevoerde betalingssysteem, waarbij de chauf feurs maar drie kwartier per werkuur krijgen uitbetaald. Per 1 oktober vol gendjaar zullen ze 50 minuten per uur uitbetaald krijgen. De pendeldiensten worden daardoor naar verwachting 10 procent duurder. Daarnaast is er een loonsverhoging van 1,25 procent per 1 januari 1989 en van 1 procent per 1 juli 1990 afgespro ken. pectaculaire oof Van Goghs jikele minuten na de inbraak werd loot alarm gegeven. De in- en uitgan- In van het door hoge hekken omge- In park De Hoge Veluwe werd herme- pch afgesloten en de politie zocht het rrein met behulp van speurhonden ■eter voor meter af. De zoekacties Idden rond middernacht nog geen sultaat opgeleverd en zouden van- Jhtend vroeg bij daglicht worden lortgezet. In politiewoordvoerder wilde gister- [alond niet zeggen of de doeken uit te gt zijn gesneden of dat de inbrekers schilderijen met lijst en al hebben ^Regenomen. De directie van Kröl- I Ier-Muller wilde geen commentaar ge- veji op de kunstroof. De inbrekers zijn het museum waar schijnlijk binnengedrongen door een ruit van pantserglas te vernielen. Ze moeten zeer snel hebben gewerkt: Op het moment van de inbraak, om kwart voor negen, ging bij de politie van Ede het automatische alarm over, terwijl ook een particuliere bewa kingsdienst alarm sloeg. Binnen 7 mi nuten waren volgens een politie woordvoerder, agenten ter plaatse. De daders waren toen echter al gevlo gen. Onmiddellijk werden alle toegangen tot het Nationaal Park De Hoge Velu we afgezet. De Edese politie kreeg bij haar speurwerk assistentie van de po litie uit Arnhem en Apeldoorn. De korpsen in het gehele land zijn inmid dels op de hoogte gesteld. Volgens hoofdinspecteur D. van Ros- sum van de politie in Ede ging het om een gerichte inbraak. „Het waren geen onbekenden, zij zochten gericht naar schilderijen. Het is alleen nog onduidelijk of het om deze schilderij en ging", aldus de hoofdinspecteur. De doeken zijn van onschatbare waar de. Ter vergelijking: In november 1987 werd een schilderij met irissen van Van Gogh voor 100 miljoen gulden ver kocht. In juni van dat jaar bracht een schilderij van een brug (uit Van Goghs Arles-periode) 45 miljoen op en iii maart '87 werd het beroemde 'Zonne bloemen in een vaas' door een Japanse firma opgekocht voor 74 miljoen gul den. De nationale bekendheid van de schil derijen, vooral van 'De Aardappele ters', doet vermoeden dat het om een 'ontvoering' gaat. Omdat iedereen de schilderijen kent, is het zeer moeilijk deze te slijten in het illegale circuit. Veel gemakkelijker is het een fors los geld te eisen. OTTERLO - De Aardappeleters is een van de drie schilderijen die gisteravond zijn gestolen uit het Kröller-Müller Mu seum op de Hoge Veluwe. DEN HAAG (GPD) - Er komt een nieuw beraad over de inkomens van medisch specialisten. Alle betrokkenen, overheid, Landelijke Specialisten Vereniging, zieken fondsen, particuliere ziektekostenverzekeraars en zie kenhuizen, zijn het daar gisteren over eens geworden. Het overleg, dat een onafhankelijke voorzitter krijgt, start kort na 1 januari. Het moet uiterlijk op 1 juli 1989 tot resultaten hebben geleid. Minister De Koning (sociale zaken) en staatssecretaris Dees (volksgezondheid) hebben dit gisteren bekend ge maakt. Wie de onafhankelijke voorzitter van het over leg wordt, is nog niet bekend. Partijen zijn het wel eens over een kandidaat maar deze moet nog voor kerst ge vraagd worden. Ondanks het overleg blijft een eerder afgekondigde re ductie van de vergoeding voor praktijkkosten voor spe cialisten van 107.000 naar 100.000 gulden op 1 januari van kracht. Voorts houdt het kabinet vast aan een ver laging van het norminkomen voor specialisten tot 172.600 gulden. Reizigers die de grens over gaan zullen vanaf 1 juli vol gend jaar voor een hogere waarde aan persoonlijke goe deren mogen meenemen, zon der daarover invoerrechten te moeten betalen. PAGINA 3 De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst en de regionale belastinginspecties zijn bezig met een grote schoonmaakac- tie in de rijschoolwereld. PAGINA 5 Walcheren krijgt vijf eigen oor logsmonumenten, op 17 mei 1990 zullen op vijf lokaties op het eiland monumentale kunstwerken worden onthuld. PAGINA 9 Koeien langdurig op stal zet ten is dier-onvriendelijk, boer- onvriendelijk, landschap-ont sierend en maatschappelijk niet erg aanvaardbaar. PAGINA 11 Elftalleider Rob van de Boven- kamp van voetbalclub Ritthem riskeert een levenslang roye ment van de KNVB. In de zit ting van de tuchtcommissie voor de zaak van de door Rit them 2-spelers in elkaar gesla gen scheidsrechter kon of wil- \de Van de B ovenkamp geen I namen van daders noemen. PAGINA 17 I Radio, tv en kunst: 2 j Binnen- en buitenland: 3 len 5 j Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 j Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 i Sport: 16 en 17 OTTERLO - Een deel van het museum Kröller-Müller. Het park de Hoge Veluwe en het museum waren voor het publiek gesloten toen gisteravond de diefstal van drie beroemde Van Goghs plaats vond. LONDEN Een technisch manke ment is mogelijk de oorzaak van de gecompliceerde treinbotsing bij Cla- pham Junction, een van 's werelds drukste spoorwegknooppunten. Na dat twee stampvolle forensentreinen maandag met elkaar in botsing waren gekomen, waardoor verschillende MEXICO-STAD - Een ontploffing van een immense hoeveelheid vuurwerk op een volksmarkt (foto) in het historische centrum van Mexico-stad heeft zeker 62 mensen het leven gekost. Er zijn tachtig gewonden ge red maar er worden nog vele tientallen mensen ver mist. Bij de ontploffing, die volgens de politie veroorzaakt werd door een uiteen spattende gasfles, vlogen ook om ringende gebouwen in brand, waarbij nog meer vuur werk ontbrandde. Verschillende gebouwen zijn helemaal uitgebrand, sommigen zijn half ingestort. treinstellen in elkaar werden gedrukt en anderen uit de rails liepen, reed ook een lege, tegemoetkomende trein in de ravage. De gevolgen waren cata strofaal. Zeker 36 passagiers verloren het leven. Wat is er misgegaan in de vroege maandagmorgen, toen bij het drukke wisselstation van Clapham, waar da gelijks meer dan 1000 treinen passe ren, twee treinen richting Londen- Centrum reden? De een reed heel lang zaam als gevolg van een waarschu wingssignaal, de andere met hoge snelheid. Maar beide op dezelfde rails. De bestuurder in de cockpit van de lo comotief van de tweede trein moet vol komen zijn verrast door het plotselin ge opduiken van de trein voor hem. Aan remmen viel niet meer te denken. Met een daverende klap boorde de lo comotief zich in het achterstuk van de eerste trein, dat op slag veranderde in een warwinkel van verwrongen staal. Andere wagons werden als door een geweldige blikopener open gescheurd, vlogen uit de rails en blokkeerden het (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. hutsmerV gesneden, zak± 300 gram ernaast liggende traject, waar even la ter, de uit de richting Londen komen de trein, hard op in reed. Met als gevolg een nóg grotere ravage en nog meer vernielingen. Het is aan de tegenwoordigheid van geest van de conducteur in deze trein te danken geweest dat verdere rampen uitbleven. Zijn alarm was ook meteen het begin van een omvangrijke hulpactie, die op merkelijk snel op gang kwam in het zwakke licht van de dageraad. Terwijl de eerste brandweerlieden op de plaats des onheils arriveerden, kropen er nog passagiers uit de rokende wrak stukken van de twee treinen en voeg den zij zich verdoofd en verbijsterd bij degenen, die het geluk hadden, dat zij zich in wagons bevonden die er zonder noemenswaardige schade vanaf kwa men. In totaal bevonden zich in de twee treinen zo'n 1500 passagiers. Veel te veel heet het nu. Onderzocht wordt of dat ook een rol heeft gespeeld in het grote drama van Clapham Junction. S?Jè4hf yx e Belgische regering zet JL-J (voorlopig) een punt achter de uitbreiding van kernenergie. Vlak voor het weekeinde is in Brussel de beslissing gevallen om de bouw van nóg een nieuwe kerncentrale in Doel (vlak over de Nederlandse grens bij Antwerpen) van het programma weg te strepen. Met de elektriciteitsvoor ziening zal België het in de richting van kolen- en gas-gestookte centrales zoeken. Een opmerkelijke wending voor een land, dat tot nu zwaar op de inzet van kernenergie heeft geleund. Na Frankrijk staat het tweede op de lijst van 'kernenergie-landen' in Euro pa. Met inmiddels zeven nucleaire een heden in bedrijf betrekt België een aanzienlijk percentage van zijn elek triciteitsbehoefte van kerncentrales. In Doel staat een park met vier kern centrales. Daar zou volgens de aan vankelijke plannen een vijfde moeten komen. Maar na de ramp met de atoomcentrale in Tsjernobyl (voorjaar 1986) is de beslissing tot de bouw ervan opgeschort. Dat uitstel is nu dus afstel geworden. En wel omdat - zoals de Bel gische staatssecretaris voor energieza ken Deworme het formuleerde - „de keus voor een nieuwe kerncentrale vanuit het oogpunt van bezuiniging en veiligheid niet de beste keus zou zijn, althans op dit moment". België is het zoveelste land dat de bouw van nieuwe kerncentrales afblaast. Politiek gaat het hier om een vrij ingrijpende koersverlegging. Ten slotte zijn onze zuiderburen voor hun brandstofinzet (kolen, olie, aardgas) anders dan bijvoorbeeld Nederland volledig aangewezen op import. De economische voordelen van kernener gie hebben bij de besluitvorming in Brussel dan ook altijd zwaar gewogen. De lobby vanuit de hoek van de elek triciteitswereld (EBES) was tamelijk invloedrijk. Ook de acceptatie van kernenergie onder de bevolking is lang groot geweest. Van massaal verzet te gen kerncentrales, geleid door een ge harnaste milieubeweging, was tot voor enkele jaren maar weinig te merken. De omslag in denken en doen heeft zich in korte tijd voltrokken. Het 'Tsjernobyl'-effect, milieuproblemen bij de ontmanteling van twee reacto ren in het Studiecentrum voor kern energie in Mol - een stapelplaats voor radio-actief afval - en vraagtekens bij de financiële haalbaarheid van een nog grotere produktie van kernenergie hebben de twijfels binnen het achtste kabinet-Martens doen toenemen. Bo vendien kreeg Brussel te maken met toenemende maatschappelijke tegen wind. Vorig jaar oktober wees een opi nie-onderzoek van het dagblad La Li bre Belgique uit dat 54 procent van de Belgen tegen kernenergie in het alge meen is gekant en 67 procent van de ondervraagden de bouw van een nieu we reactor in Doel afwees. Uit dat alles zijn nu de consequenties getrokken. Het Belgische besluit is in een aan tal opzichten belangrijk en toon aangevend voor Nederland. Er wordt nu tenminste gebroken met de ge woonte van onze buurlanden (ook de Duitse Bondsrepubliek had daar een handje van) om nieuwe kerncentrales vlak bij de staatsgrens neer te zetten. Voor de beslissers in Brussel en Bonn heeft dat altijd het voordeel gehad dat de omgevingsinvloed ervan voor de helft naar 'de overkant' kon worden verlegd. Hoe weinig die buurlanden daarin iets te vertellen hadden heeft de praktijk van Doel en van Gronau de laatste jaren uitgewezen. Een door slaggevende overweging blijkt in Bel gië het onopgeloste vraagstuk van het kernafval te zijn geweest. Begin dit jaar is in Brussel besloten om deskun digen van het Internationaal Atoom agentschap (IAEA) in Wenen de zeven kerncentrales in België te laten in specteren, zoals dat eerder in Borssele en Dodewaard is gebeurd. Overigens is de uitslag van dat onderzoek niet afge wacht om de knoop door te hakken en van de bouw van nieuwe kerncentrales (voorlopig) af te zien. Het kabinet-Lub- bers heeft er een argument bij om nu zelf ook duidelijkheid te scheppen in een kwestie die hier niet veel anders ligt: geen nieuwe kerncentrales in Ne derland erbij. vdM. (Van onze correspondent BONN In de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen is op nieuw een kalvermestschan- daal aan het licht gekomen. De politie en officier van justitie in het Westduitse Munster hebben naar maandag bekend werd het afgelopen weekeinde bij een veehandelaar in Everswinkel bij Munster negen liter clenbu- terol gevonden en 500 met dit groeibevorderende hoestmiddel behandelde kalveren in beslag genomen. De hoeveelheid was voldoende voor 9000 stuks jong vee. De veehandelaar en mester heeft bekend het spul te hebben mis bruikt om zijn kalveren, die hij uit ons land betrok, sneller aan gewicht te laten toenemen. De door het Nederlandse bedrijf Dopharma geproduceerde clen- buterol kreeg hij naar eigen zeg gen gratis bijgeleverd door een Nederlandse handelaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1