kleintjes Armeniërs uiten kritiek op hulp bij het bezoek van Gorbatsjov CDA en VVD: verhouding met Paramaribo verstoord Proef met hersencel menselijke embryo's voor team ÏEEUWSE VISSERS TELEURGESTELD de rJA vandaag wov mmm visum Nederlanders doen massaal inkopen in Düsseldorf Functies PSV AC Milan Bom Vlissingen Kloetinge VRAGEN OVER TRAAGHEID REDDINGSACTIE NA ARRESTATIE STANLEY RENSCH Zwaar materieel TEGEN ZIEKTE PARKINSON 01184-84321 I Veel wind Ie jaargang no. 293 kaandag 12 december 1988 f RECHT (ANP) - Dubbeldekswegen boven spoorlijnen en halen. Dat is misschien de oplossing voor het filepro- Iem. Aldus zaterdag A.J. Kret, voorzitter van de werkge- |rsorganisatie in het transport PCB Wegvervoer, in de Yrvergadering van zijn organisatie. l/fr t vindt dat de technische universiteiten geld moeten jgen om nieuwe methoden van verkeersafhandeling te Imen ontwikkelen. Dat moet leiden tot grotere verkeers- Iomen met minder asfaltoppervlak. \ad men dit eerder ter hand genomen dan spoedden onze \chtwagens zich nu misschien al over betonbanen, ge bouwd boven spoor- en vaarwegen langs internationale routes naar en van de havengebieden. Die dubbeldekswe gen zouden alleen gebruikt mogen worden voor zakelijk verkeer", aldus Kret. De PCB-voorzitter wees erop dat het bedrijfsleven tegen woordig niet meer even stilstaat bij het „plak- en pleister werk" aan de wegen, maar vele werkdagen per jaar. De overheid spoedt zich van congres naar congres om haar plannen te verkondigen, maar intussen staat het verkeer in een veelvoud van rijen te wachten op de financiering van tunnels en andere wegenbouwprojecten, aldus Kret. G zet het mes in abelj au w-quotum Van onze verslaggevers felJSSEL/VLISSINGEN - De Zeeuwse vissers zijn niet te spreken over de resultaten die de EC -ministers van visserij zondagmorgen in Brussel hebben geboekt. Voor de Nederlandse vfisserij houden die in dat er volgend jaar vierduizend ton minder kabeljauw en vijfduizend ■n minder makreel gevangen mag worden. De quota voor tong blijven ongeveer hetzelfde en tie voor schol en haring gaan met respectievelijk elf en zes ton omhoog. r ,Ze zijn bezig met een koude sanering en de zwakken zullen afvallen. Deze re- [ling slaat nergens op", zei zondag- ond de Vlissingse reder P. de Nooyer iij een eerste reactie. „Mijn collega's Hen er net zo over denken. Nu mogen vijf kistjes kabeljauw aan land ^engen. Met de nieuwe afspraken zul- Jen datertwee, hooguit drie zijn. Dat is f moeite niet. Op het ogenblik gooien [j per week al zo'n honderd kisten ka- lljauw overboord. Het is kennelijk jn politiek spel, maar er is geen enkel cel mee gediend", meende De poyer. e secretaris van Zevibel, P. de Baare, ks zondagavond kort in zijn reactie: Deze afspraken zien er helemaal niet Jnstig uit voor de Zeeuwse vissers, ■e makreel speelt voor ons niet zo'n pte rol, maar de kabeljauw is nu al eer probleem en dat zal alleen maar istiger worden". De Baare zei ook It zijn organisatie de volgende week 1 zaken op een rijtje zal zetten. „Het is J allemaal nog te vers, daarom kan ik erverder geen commentaar op geven", ^pister Braks (visserij) die in Brussel het overleg deelnam, was 'naar Istandigheden tevreden' over de re- Itaten, „maar voor sommige vissoor- jmoet een pas op de plaats worden (naakt", aldus de bewindsman. De CDA-leden in openbare functies willen meer bestuurlij ke banen kunnen bekleden. PAGINA 2 De statenfractie van de PvdA- Zeeland vindt dat de aanleg van de WOV niet ten koste van de natuur mag gaan. PAGINA 5 Na een zenuwslopende straf- schoppenreeks verloor PSV de finale om de wereldbeker tegen Nacional uit Uruguay. PAGINA 9 AC Milan zakt nog verder weg op de Italiaanse ranglijst, na het 0-1-verlies tegen aartsri vaal Inter. n PAGINA 9 Hen bommelding maakte een voortijdig einde aan de wed strijd FC Den Haag - RBC PAGINA 9 In de laatste minuut liet Vlis singen in Tilburg de volle winst glippen tegen Longa. PAGINA 11 Zaterdagtweedeklasser Kloe tinge raakt nog dieper in de de- gradatiezorgen na de 0-2- thuisnederlaag tegen De Zwer ver. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 Volgens de biologen lopen de visstan den van schol, tong, kabeljauw en ma kreel gevaar. „Het past ons niet om ons te verzetten als er zulke duidelijke wetenschappelijke gegevens op tafel liggen", aldus Braks. De Nederlandse visserij-organisaties erkennen dat, maar toonden zich bij monde van voorzitter Ben Daalder van het Visserijschap niet gelukkig (Slot zie pagina 7 kolom 7) iBIW wiÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊmiÊmmimmmmimÊÊÊÊmmmÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊiÊmÊÊÊmmm De Nederlandse vissers mogen volgend jaar vangen: 94.515 ton haring, dat was dit jaar 88.760 ton (plus 1 procent); 13.750 ton kabeljauw, dat was 17.550 ton, (min 22 procent); 6430 ton wijting, dat was 6860 ton, (min 6 procent); 31.500 ton makreel, dat was 36.410 ton, min 13 procent); 89.520 ton schol, dat was 78.830 ton, (plus 14 procent); 10.195 ton tong, dat was 10.160 ton. Er is bovendien voor alle EG-landen 142.500 ton horsmakreel beschik baar. Bij de cijfers is al rekening gehouden met de verschillende ruilover eenkomsten. LENINAKAN - Raisa Gorbatsjov probeert tijdens het bezoek aan Leninakan een slachtoffer van de aardbeving te troosten terwijl de Sovjetleider zelf met omstanders spreekt. SCHIPHOL (GPD/ANP) - De Russische regering heeft giste ren op het laatste moment ge weigerd visa te verstrekken aan een medisch team van het Ne derlandse Rode Kruis, dat hulp zou verlenen aan de slachtoffers van de aarbeving in Armenië. Een eerder toezegging van de ambassadeur van de Sovjetunie in ons land werd ingetrokken op het moment dat het team op Schiphol gereed stond in het vliegtuig naar Rusland te stap pen. Moskou liet weten dat de hulp niet meer nodig was. Uit nieuw overleg tussen alge meen directeur Volgelzang van het Rode Kruis en ambassadeur Tsjikvaidze bleek dat in Armenië voldoende medisch personeel aanwezig is. „Ik heb contact ge had met het Rode Kruis in Mos kou, de situatie is sinds kort ver anderd. Alles is onder controle", aldus Tsjikvaidze. In het getrof fen gebied is momenteel veel meer behoefte aan medicijnen. Op dinsdag en woensdag zullen van Schiphol daarom wel vlieg tuigen met hulpgoederen van het Rode Kruis vertrekken. Vogelzang zei dat de weigering van Rusland om visa af te geven een grote teleurstelling beteken de voor het team, bestaande uit een arts, twee chirurgen, drie ver pleegkundigen en een tolk. Hij bekende in eerste instantie ver baasd te zijn geweest, maar noemt het een goed bericht dat al voldoende medici en verpleeg kundigen in het getroffen gebied werkzaam zijn. De Sovjet-ambassadeur dankte Nederland wel voor de snelle hulp. Het Russische Rode Kruis heeft zondag per telex haar excu ses aangeboden. Wel is een team van Artsen zon der Grenzen, onder wie de Neder landse chirurg Barbara Lopez Cardozo (34) en de ingenieur Fred Beekers (38), uit Brussel af gereisd naar Armenië. Ze zijn gis teren onmiddellijk aan de slag gegaan. In het vliegtuig met het acht man sterke Nederland/Bel gisch/Franse team ging ook 30 ton hulpgoederen mee. LENINAKAN - Het doorstane leed is af te lezen op de gezichten van de na 40 uur geredde Marineh Nuroyan en haar drie kinderen, de 7-jarie Anna (links), Shushanik (11, rechts) en de Christine (5). MOSKOU (RTR/AFP/DPA/UPI) - Sov jetleider Michail Gorbatsjov heeft het afgelopen weekeinde de verwoes te steden Spitak en Leninakan in Ar menië bezocht om zich op de hoogte te stellen van het reddingswerk. Bij de aardbeving van woensdag zijn vol gens een Russische opgave van zon dag waarschijnlijk meer dan 60.000 mensen om het leven gekomen. Voor hij zondag terugkeerde naar Mos kou moest Gorbatsjov in Leninakan een opdringende mensenmenigte uit leggen waarom het reddingswerk zo langzaam op gang kwam, waarom er te weinig zwaar bergingsmaterieel aan wezig is en waarom de gebouwen in Ar menië zo zijn gebouwd dat zij bij een aardbeving als kaartenhuizen ineen storten. De partijleider was vergezeld van zijn vrouw Raisa. Een zichtbaar aangesla gen Gorbatsjov zei dat het leed van de Armeniërs dezer dagen onmetelijk is. In het rampgebied verblijven duizen- PARAMARIBO/DEN HAAG (GPD) - De regeringspartijen CDA en VVD zeggen dat er grote problemen in de verhou ding met Suriname zullen ontstaan als Stanley Rensch, de gisteren in Paramaribo gearresteerde strijder voor de mensenrechten, niet spoedig wordt vrijgelaten. Ze slui ten niet uit dat de aan Suriname toegezegde 200 miljoen gulden ontwikkelingshulp volgend jaar niet wordt over gemaakt. De twee regeringspartijen zijn boos en teleurgesteld over de arrestatie. Rensch wordt door de woordvoerders Weisglas (WD) en Aarts (CDA) gezien als een symbool voor de strijd om de rechten van de Surinamers in de periode na het militaire bewind. Rensch, oprichter en directeur van het mensenrechtenbu- reau Moi Wana '86, werd zondag bij zijn aankomst uit de Verenigde Staten op het vliegveld Zanderij gearresteerd door de militaire politie. Rensch kreeg de gelegenheid te praten met diplomaten, die op verzoek van hun regeringen naar het vliegveld waren gekomen. De aanhouding gebeurde onder de ogen van de Amerikaanse ambassadeur Howland, twee diplomaten van de Nederlandse ambassade en Franse en Venezolaanse diplomaten. Ook een dertigtal sympathisanten van Rensch' mensenrechtenbureau waren aanwezig. De Amerikaanse regering heeft een nota gestuurd naar mi nister van buitenlandse zaken Sedoc, waarin bezorgdheid wordt uitgedrukt over een eventuele poging 'een openhar tige verdediger van de mensenrechten in zijn land te inti mideren'. Stanley Rensch is aangehouden nadat vier gearresteerde leden van het jungle-commando belastende verklaringen over hem hebben afgelegd. Terwijl hij in Nederland was, werd een opsporingsbevel uitgevaardigd waaruit bleek dat hij verdacht is van het beramen 'van een opstand tegen de regering en een aanslag tegen de bevelhebber van het Na tionaal Leger'. Rensch zei tegen de diplomaten onschuldig te zijn. Hij was van Nederland naar Washington gereisd, om daar op uitno diging van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de viering van de T>ag der Mensenrechten' bij te wo nen. Direct daarna reisde hij naar Paramaribo, in de weten schap aangehouden te worden. Gisteren werd hij naar Fort Zeelandia getransporteerd, waar de verhoren begonnen in aanwezigheid van een advocaat die is aangezocht door Moi Wana '86. den mensen in de open lucht en probe ren met grote vuren warm te blijven bij temperaturen die 's nachts tot 20 gra den onder nul zakken. Om hem heen zoeken reddingsploegen uit binnen- en buitenland koortsachtig naar overle venden. Met hulp van inderhaast aan gevoerde apparatuur werden in Leni nakan 200 mensen levend uit de kelder van een verwoeste fabriek gehaald, zo meldden Russische kranten. Een Zwitserse reddingsploeg, die zich vooral concentreert op scholen en zie kenhuizen, redde 15 mensen. In de Sovjetunie worden alle reser ves, inclusief militaire, ingezet om te helpen. Bij gebrek aan zwaar ber gingsmaterieel zoals kranen moeten blokken beton en ander puin met de hand worden verwijderd. Verder is er vooral gebrek aan tenten en medika- menten. Op het vliegveld van de Armeense hoofdstad Jerevan kwamen inmiddels vliegtuigen aan met buitenlandse hulpgoederen, artsen en hulpverle ners. Voor het eerst landde in de Sov jetunie een Israëlisch luchtmacht vliegtuig, dat speurhonden met hun geleiders en een artsenteam aanvoer de. Beide staten onderhouden geen di plomatieke betrekkingen. De VS stuurden zaterdag aardbevingsex perts en artsen. Op het vliegveld van Leninakan lan den dagelijks 150 vliegtuigen, tegen normaal vier of vijf. In Jerevan komen dagelijks 180 vliegtuigen aan. Daar werd kritiek geuit op het feit dat vlieg tuigen met de hand moeten worden uitgeladen, wat drie uur duurt. Volgens berekeningen van de VN-ram- DUSSELDORF DP A- Nederlanders zijn dit weekeinde massaal naar Düs seldorf getrokken om daar Kerst-inko pen te doen. Volgens de Westduitse po litie waren zaterdagochtend vroeg al 500 bussen met naar schatting 25.000 mensen uit langs de grens liggende ge bieden naar Düsseldorf gekomen. Ook de treinen uit het westen zaten vol kooplustige Nederlanders. Bovendien stroomden ook enkele duizenden au to's de Bondsrepubliek binnen, aldus de politie. penbestrijdingsorganisatie UNDRO in Genève is tot dusver in geld en goe deren voor 50 miljoen gulden toege zegd of aangevoerd. Overal in de we reld worden geld en goederen ingeza meld. Vooraanstaande klassieke musici ge ven zaterdag in Londen een benefiet concert. Onder de deelnemers zijn de dirigent Andre Pre vin, fluistist James Galway, de Russische geïmmigreerde cellist Mstislav Rostropovitsj en twee Sovjet-musici, violist Joeri Basjmet en pianist Andrej Gavrilov. MOSKOU (AP) - Een militair transportvliegtuig met soldaten aan boord die op weg waren naar het aardbevingsgebied in Armenie, is zondag neergestort. Daarbij kwamen 79 inzittenden, onder wie de negen bemanningsleden, om het leven. Dat heeft het persbureau Tass gemeld. Tass zei dat het ongeluk gebeurde toen de Iljoesjin-76 het vliegveld van Lenina kan naderde, in het noorden van Armenie. Dicht bij die stad lag het epicentrum van de zware aardbeving van woensdag. Krasnaja Zvjezda, de krant van de Sovjet-strijdkrachten, meldde zondag dat de luchtbrug die in het leven is geroepen voor de hulpverlening aan het rampge bied, moeilijkheden ondervond door slecht weer. Het meteorologisch centrum in Moskou zei overigens dat het niet aannemelijk is dat slechte weersomstan digheden de oorzaak zijn van het ongeluk. AMSTERDAM (GPD) - Het Acade misch ziekenhuis in Amsterdam gaat volgend jaar experimenteren met hersencellen van menselijke embryo's. Die worden ingebracht in de hersenen van ratten om de ef fecten op bepaalde ziekten te me ten. Hierdoor zou onder meer de ziekte van Parkinson, die wordt veroorzaakt door beschadiging van bepaalde hersendelen, kunnen worden genezen. Het inbrengen van de nog niet vol groeide hersencellen van een em bryo zorgt namelijk dat deze afge storven hersendelen weer gaan werken. Dit maakte dr. H. Steinbusch van de Vrije Universiteit van Amster dam gisteren bekend voor Vara's Achter het nieuws. Het is voor het eerst dat in ons land met menselijke hersencellen wordt geëxperimen teerd. Voorheen werd er in Amster dam gewerkt met de hersencellen van ratten. In Engeland zijn er in middels ook positieve resultaten behaald bij de genezing van epilep sie en dementie. Dr. Geraerdts van het Academische ziekenhuis in Maastricht wil nu menselijke embryo's gaan kweken voor medische experimenten, zoals erfelijkheidsonderzoek. Zijn collega Steinbusch uit Amsterdam wil hier niets van weten. De embryo's, die in Amsterdam worden gebruikt, zijn afkomstig van lokale abortus-kli nieken en de moeders hebben toe stemming voor de ingreep gegeven. Het CDA-kamerlid F. Laning- Boersma heeft al aangekondigd aan te zullen dringen op een wette lijk verbod op de kweek van em bryo's. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen I wisselend bewolkt en later in de mid- i dag een enkele bui. Temperatuur 8 graden. Tijdelijk harde noordwestelij- I ke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1