Gevechtsvliegtuig stort neer op woonwijk stad Halvering van wapenarsenalen Wolkers weigert P.C. Hooftprijs SBévier Irgste beving in tien jaar Gorbatsjov breekt bezoek af EVA COUTURE tot 50% korting RDBEVING VERWOEST STEDEN SOVJET UNIE Enige honderden weduwnaars In Zeeland pensioengerechtigd Veertig jaar mensenrechten Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! PLO: „Arafat erkent slechts bestaan Israël" psporingsbevel gen Surinaamse tivist voor ensenrechten He jaargang no. 291 [rijdag 9 december 1988 Abonnement Belastingen Loze kreten 500 miljoen UITVERKOOP ZES DODEN EN 45 GEWONDEN Veel bewolking RADSON EIGEN VOORSTEL NAVO Geen reactie Helft Armenië Kirovakan Jerevan TURKIJE Alleenvertegenwoordiging voor Z.W. Ned. Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100 12420 Levering uitsluitend via de installateur WVC-minister Brinkman stu deert op de invoering van een zenderabonnement. PAGINA 2 Ook de komende jaren kan de Staat rekenen op een belas tingmeevaller van ruim ander half miljard. PAGINA 3 De Zeeuwse Culturele ''Raad meent dat het provinciaal beel dende kunstbeleid op 'loze kre ten' is gebaseerd. PAGINA 17 Nick van Raay: de man van 500 miljoen... PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Vrijdagbijlage: 9,11,13,14 en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 25 en 27 (Advertentie) Scheldestraat 13 Vlissingen, tel. 01184-13296 MIDDELBURG - Er zijn in Zeeland waarschijnlijk 'enkele honderden' weduwnaars, die met succes een pensioen volgens de Algemene Wedu wen- en Wezenwet (AWW) kunnen aanvragen. Die globale schatting gaf directeur N. van den Broeke donderdag desgevraagd tegenover de PZC naar aanleiding van de uitspraak van de Centrale Raad voor Beroep in het pensioenberoep van de heer N. van Raay uit Nieuw- en St. Joosland. De uitspraak van de centrale raad opent de mogelijkheid, dat weduw naars op dezelfde manier behandeld worden als weduwen in de sfeer van de weduwen- en wezenwet. Er lagen bij de Sociale Verzekeringsbank in Middelburg - die de hele provincie als werkgebied heeft - twintig aanvra gen om een AWW-pensioen van Zeeuwse weduwnaars. De behandeling van die aanvragen is uitgesteld in afwachting van de deze week afgeko men uitspraak van de hoogste beslissingsinstantie, de Centrale Raad voor Beroep. Bij de Middelburgse verzekeringsbank zijn donderdag naar aanleiding van de krantenpublicaties over 'het geval-Van Raay' nog vier telefonische aanvragen binnengekomen, (zie ook pagina 19) Morgen is het veertig jaar s geleden dat de Verenig de Naties (VN) de Universele verklaring van de Rechten van de Mens aannamen. Een unieke gebeurtenis, op 10 december 1948 in de Algemene Vergadering van VN. Voor het eerst in de geschiedenis werden de rechten van de mens gepro clameerd als iets dat de hele wereld aangaat. Die wereld was net drie jaar uit een gruwelijke oorlog. Druk bezig orde op zaken te stellen. Had het pro ces van dekolonisatie nog lang niet achter de rug. Maar voelde wel de dui delijke behoefte aan een internationa le toetssteen voor de grondrechten van iedere burger op deze aarbol en de bescherming daarvan. „Alle mensen worden vrij en gelijk in waardigheid en rechten geboren. Zij zijn begiftigd met verstand en geweten en behoren zich jegens elkander in een geest van broe derschap te gedragen", zo.staat het in artikel 1 van de Universele Verklaring. Vanuit die visie zijn de Rechten van de Mens in het document nader omschre ven. Van de 58 toenmalige leden van de VN stemden 48 vóór verklaring; zes communistische landen plus Saudi- Arabië en Zuid-Afrika onthielden zich van stemming; twee landen ontbra ken; alle later toegetreden leden heb ben de verklaring onderschreven. Het is eigenlijk een wonder dat deze begin seluitspraak van het internationaal recht toen en nu zo breed wordt gedra gen. De betekenis ervan is daarmee gaandeweg dieper gefundeerd. Veertig jaar na dato is het tijd om de balans op te maken. Want er was aan 10 decem ber 1948 heel wat voorafgegaan; er is heel wat op gevolgd. (Van onze correspondent) REMSCHEID - Het neerstorten van een Amerikaans legertoestel op een woonwijk in het centrum van het Westduitse Remscheid heeft donderdagmiddag min stens zes mensen het leven gekost. Er raakten 45 men sen gewond van wie elf ernstige brandwonden oplie pen. Brandweer, politie en speciale eenheden met speurhonden zochten gisteravond onder de puinhopen nog naar vermisten. De crisisstaf vreesde donderdag avond dat het dodental nog aanzienlijk zal stijgen. Defensieminister Scholz, die op werkbezoek in de VS was, is direct terug gevlogen naar Westduitsland. Vrij dag overlegt hij met de Amerikaanse ambassadeur Burt over verdere stappen. De ramp is waarschijnlijk veroorzaakt door brand in een van de beide motoren van de Thunderbolt A-10. Kort na twee uur donderdagmiddag waren 18 van deze zwaar gepantserde toestellen, die speciaal zijn gebouwd voor de strijd tegen helikopters en tanks, opgestegen van de militaire basis Norvenich. Hun opdracht was het oefenen van extreem laag vliegen. De toestellen oefenen regelmatig boven de Bondsrepubliek. Ooggetuigen in de 130.000 inwoners tellende stad in het Ruhrgebied vertelden dat de Thunderbolt op een hoog te van 20 tot 50 meter hoogte brandend op hun huizen toekwam. Zij zagen de schietstoel leeg uit het vliegtuig komen, voordat het toestel zich in een huizenblok boor de en direct ontplofte. Over een afstand van 350 meter werden alle huizen ver woest. Op tientallen plaatsen brak brand uit. De brand weer, politie en medische teams ondervonden veel hin der van exploderende oefenmunitie. De crisisstaf noem de het een enorm geluk dat de ramp vroeg in de middag plaats vond. De meeste bewoners waren naar hun werk. Een postbode en twee bouwvakkers werden gedood door rondvliegend puin. Tientallen gewonden werden uit het puin gered of op straat opgevangen. De ramp van Remscheid was het zeventiende ongeluk met militaire toestellen van dit jaar in de Bondsrepu bliek. Tachtig burgers en elf militairen verloren daarbij het leven. Zeventig slachtoffer eiste de catastrofe van Ramstein op 28 augustus, toen drie toestellen van het Italiaanse stuntteam Frecce Tricolore neerstortten. Geblakerde huizen en uitgebrande autowrakken na het neerstorten van een Amerikaans gevechtsvliegtuig op een woonwijk in de Westduitse stad Remscheid. Vandaag is er veel bewolking waaruit af en toe wat regen of motregen valt. De matige wind komt uit het noord westen, vanmiddag draaiend naar westelijke richting. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De NAVO heeft gisteren eigen voorstellen op tafel gelegd voor een drastische vermindering van de niet-nucleaire bewapening in Euro pa. Het verrassende besluit van Gor batsjov om het Sovjet-leger met een half miljoen soldaten, 10.000 tanks en 8500 kanonnen te verminderen, wordt door de NAVO toegejuicht maar tege lijk onvoldoende gevonden. De NAVO-voorstellen komen neer op een halvering van de totale aantallen tanks, pantserwagens en kanonnen van NAVO en Warschaupakt samen. Het nieuwe aantal wordt gelijkelijk opgedeeld tussen beide blokken. Voor de NAVO-strijdkrachten betekent dat ruwweg een vermindering van deze wapens met 10 tot 15 procent; voor de landen van het Warschaupakt, en dan spaart u energie ienduizenden in rmenië gedood MOSKOU/NEW YORK (RTR/AFP/DPA/UPI) - Bij de aardbeving in de Sovjet-repuliek Armenië Bin naar schatting 50.000 mensen om het leven gekomen. Dit heeft minister van volksgezond heid Jevgeni Tsjazov volgens het Armeense persbureau Armenpress donderdag verklaard. De bittere ervaringen in Tweede Wereldoorlog zijn drijfveer gewor den voor het opstellen van de Verkla ring. Mensenrechten werden toen door schrijftafelmoordenaars weggestreept en onder laarzen vertrapt. Al in 1941 deed de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt een oproep om 'vier vrijheden' overal in de wereld te waarborgen: vrijheid van godsdienst, vrijheid van meningsuiting, vrijwaring van vrees en vrijwaring van gebrek. Zijn latere weduwe, Eleanor, heeft een belangrijke stoot gegeven tot de VN- verklaring, waarvan juist die vier grondrechten de kern vormen. Anno 1988 worden nog overal in de wereld de mensenrechten geschonden, gruwe lijk vaak, geraffineerd soms, openlijk en in het geniep. Organisaties als Am nesty International, het Rode Kruis, instituten die opkomen voor de rech ten en fundamentele vrijheden van de burger, internationale bewegingen ter bescherming van vluchtelingen en ontheemden: ze signaleren en klagen aan. En ze kunnen dat doen met de universele verklaring van de VN als handvat. Want het document, dat nu veertig jaar bestaat, mag dan interna- tionaal-juridisch geen bindende kracht hebben, - het is wel de basis ge weest voor een reeks van internationa le verdragen over eerbiediging van mensenrechten nadien. Stap voor stap is het besef gerijpt dat de verantwoor delijkheid voor naleving van de ele mentaire rechten van de mens niet ein digt bij de grens van een land. vooral de Sovjet-Unie zelf, met onge veer 65 procent. Het westerse voorstel zal op tafel ko men in de onderhandelingen over de conventionele bewapening in Europa, die vermoedelijk begin volgend jaar in Wenen zullen beginnen. Volgens de NAVO-ministers van buitenlandse za ken, die donderdag in Brussel bijeen waren, moet aan die onderhandelings tafel „voortgebouwd worden op de hoopvolle ontwikkelingen" in de Sov jet-Unie. De NAVO-ideeën zijn overigens geen reactie op de rede van Gorbatsjov. De NAVO-landen waren er allang mee be zig. De NAVO-landen menen dat ook na uitvoering van Gorbatsjovs plan nen het Warschaupakt nog steeds een overwicht op de NAVO zal hebben. De aangekondigde verminderingen wor den gezien als een eerste stap naar het corrigeren van die scheve situatie. „Daaruit blijkt dat nu ook de Sovjet- Unie deze overheersende positie er kent", zei minister Hans van den Broek. Volgens de bewindsman is de VN-toe- spraak van Gorbatsjov een bijdrage aan de ontspanning en 'klimaatbevor- derend' voor de nieuwe onderhande lingen. In het NAVO-voorstel wordt uitge gaan van maximale aantallen tanks, pantserwagens en kanonnen in Euro pa, die neerkomen op ongeveer de (Slot zie pagina 3 kolom 7) Of er veel is bereikt? Zeker. Maar nog lang niet genoeg. Je hoeft maar even om je heen te kijken om vast te stellen dat tal van landen - die de Verklaring hebben onderschreven - de mensenrechten aan hun laars lap pen. Anderen wijzen op de schendin gen bij hun buren, terwijl ze voorbij gaan aan wat er allemaal in de eigen tuin gebeurt. Mogelijkheden om nale ving af te dwingen van de nu jarige Verklaring en van de verdragen daar aan ontleend, zijn er nog nauwelijks. Het zou ideaal zijn wanneer dergelijke sancties bestonden. Want in 1948 im mers had de internationale gemeen schap een groot ideaal voor ogen. Met die instelling is een tekst opgesteld waarin een hoge standaard van de mensenrechten werd gevoerd. Geen boodschap om goedkope successen mee te bereiken. Maar het begin van een lange weg, waarop veel moest wor den bevochten: van het verzet tegen opsluiting en mishandelen van politie ke gevangenen tot een verdrag over de rechten van de vrouw; van de bestrij ding van discriminatie tot garanties voor sociale, economische en culturele rechten. Vóór alles is met de Universe le Verklaring van de Rechten van de Mens in 1948 internationaal een maat staf aanvaard voor een menswaardig bestaan van iedereen op deze aardbol. Maar een maatstaf aanvaarden en die in de praktijk toepassen is twee. Daar om is de veertigste verjaardag van dit internationale document geen aanlei ding voor een feest, wèl reden voor diepere bezinning op wat er allemaal nog moet gebeuren, willen mensen rechten overal in de wereld méér bete kenen dan letters op papier. vdM. TUNIS (RTR) - De leider van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), Yasir Arafat, heeft woensdag in Stockholm het bestaan van Israël er kend. Over het wettelijk bestaans recht van Israël heeft hij zich evenwel niet uitgelaten. Dat heeft PLO-woord- voerder Sheikh Abdul-Hamid al- Sayeh donderdag gezegd. Na afloop van een onderhoud met Amerikaanse joden verklaarde Arafat woensdag op een persconferentie: „De PLO heeft twee staten erkend, een Pa lestijnse staat en een joodse staat, Is raël. Is dat duidelijk genoeg? Leninakan Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste. konventionele CV-ketel. De ER Electronic zonder waakvlam Blijvend rendement: 92,7% (o.w.). Of de Thermo Punaise Een ernstige Gorbatsjov voor zijn ver trek uit New York. I (RIJS (AFP/DPA/RTR) - De aardbe- v ng die woensdag Armenië heeft ge- tr Dffen en waarbij volgens voorlopige ci jfers 30.000 a 50.000 doden zijn ge- vullen, is de ergste van de afgelopen ti sn jaar. H er volgt een lijst van de meest ver- w restende aardbevingen sinds 1978. I 6 september 1978 in Oost-Iran. Hon- d rd dorpen werden verwoest. Tiaar schatting vielen er 20.000 a .000 doden; 0 oktober 1980 in de Algerijnse stad H Asnam - zeker 2.600 doden; ■3 november 1980 in de omgeving van ipels in Italië - ongeveer doden; - 11 juni 1981 in de Iraanse provincie Kernan - 1.000 a 3.000 doden; - 28 juli 1981 eveneens in Kernan - Dit maal kwamen 4.000 a 8.000 mensen om het leven; -13 december 1982 in Marib, in Noord- jemen - 3.000 doden; - 30 oktober 1983 in Oost-Turkije -1.300 doden; - 19 september 1985 in Mexico-Stad - 10.000 doden; - 10 oktober 1986 in San Salvador - 1.400 doden; - 5 maart 1987 in het noorden van Ecuador - 300 doden en 2.000 a 3.000 vermisten; - 6 november 1988 in Yunnan, zuid- west-China - meer dan 1.000 doden iedereen aan het werk was en kinderen op school waren. Minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze heeft beves tigd dat de kerncentrale op 30 km van Jerevan, dat veel zuidelijker is gelegen dan het getroffen gebied, niet heeft ge leden onder de aardbeving. Hulporganisaties en het leger zijn be zig met helikopters en vliegtuigen hulpgoederen en tenten naar de ge troffen gebieden te vliegen. Ook zijn er luchtbruggen naar de Armeense hoofdstad Jerevan ingesteld om ge wonden te evacueren naar onder meer de hoofdstad Jerevan. Uit het hele land rijden treinen naar de Kau- kasus. Honderden artsen en verpleegkundi gen zijn uit Leningrad en Moskou naar het rampgebied gevlogen. Volgens het (Slot zie pagina 3 kolom 3) (Van onze correspon dent WASHINGTON - Sov jetleider Gorbatsjov is gisteren vervroegd te ruggevlogen naar Mos kou. Zijn vertrek hield verband met de rampza lige aardbeving in Ar menië. Gorbatsjov wilde giste ren in New York een gro tendeels toeristisch af werken. Hij zou daarna naar Cuba zijn gevlogen, en vervolgens enkele da gen naar Engeland zijn gegaan. Dat werd gister nacht allemaal abrupt afgezegd. Een bleke en duidelijk aangeslagen minister van buitenlandse zaken Shevardnadze zei dat Gorbatsjov gelooft „ter plaatse te moeten zijn als de mensen lijden". In een kleine afscheids speech op het kille Ken nedy vliegveld van New York zei Gorbatsjov dat president Reagan en diens opvolger Bush hem hadden opgebeld en het diepe medeleven van het Amerikaanse volk hadden betuigd. „Wij zijn daar buitenge woon dankbaar en er kentelijk voor", aldus de Sovjet-leider die zei evenzeer dankbaar te zijn voor het aanbod tot hulp dat Reagan en Bush hem hebben ge daan. Huilende inwoners van Spitak tussen de in puinhopen veranderde huizen. DEN BURG/DEN HAAG (GPD) - De schrijver Jan Wolkers (63) weigert de P.C. Hooftprijs voor proza 1989 te accepteren. Hij kan zich niet vinden in de manier waarop in Nederland letterkundige prijzen worden toegekend. Zo is bijvoorbeeld een schrijver als Marten Toonder ten onrechte nooit en de dichte res Vasalis veel te laat onderscheiden. Eerder wei gerde Wolkers de hem toegekende Constantijn Huy- gensprijs voor zijn gehele oeuvre. De P.C. Hooftprijs zou in mei aan Jan Wolkers wor den uitgereikt. Aan de prijs is een geldbedrag van 25.000 gulden verbonden. Wolkers zou best een prijs in ontvangst willen nemen. Maar dan zou hij er ook trots op willen zijn en dat is volgens hem in het hui dige systeem onmogelijk. „Jan Wolkers heeft ooit gezworen dat hij nooit een literaire prijs zou accepteren. Dat is ook zijn volste recht. Vanuit zijn standpunt bekeken is het dus con sequent dat hij ook de P.C. Hooftprijs weigert," zegt Martin van Amerongen, voorzitter van de jury die Wolkers de onderscheiding heeft toegekend. „De mogelijkheid dat Wolkers zou bedanken voor de prijs is bij de jury niet of nauwelij ks ter sprake geko men," voegt Van Amerongen eraan toe. De P.C. Hooftprijs. voor proza zal, als gevolg van Wolkers' weigering, in mei '89 niet worden uitge reikt. „Wij komen nu niet met een andere voor dracht", aldus Van Amerongen. „In de analen van de literatuurgeschiedenis zal alleen worden ver meld: Jan Wolkers weigert P.C. Hooftprijs 1989. Het bestuur van de P.C. Hooftstichting was donder dagmiddag door Wolkers nog niet op de hoogte ge steld van zijn weigering de prijs te aanvaarden. „Ik heb het nieuws net vernomen," aldus secretaris Aad Meinderts. „We vinden het uiteraard jammer dat hij weigert. We hadden bij de uitreiking in mei een aar dig feestje in het vooruitzicht en dat gaat nu niet door." HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: Leninakan, met circa 230.000 inwoners de tweede stad van Armenië, is zeker voor de helft verwoest. Ook in twee an- B:e steden, Spitak en Kirovakan, is «zienlijk schade aangericht. „De helft van de republiek Armenië ligt in puin aldus Armenpress. Het zal ze ker nog een aantal dagen duren voor dat precieze cijfers kunnen worden be- ndgemaakt over het aantal doden ■S gewonden. pitak, dat 30.000 inwoners telt, is vol- ns het Sovjet-persbureau Izvestija olkomen verwoest". De wegen naar stad, die het dichtst bij het epicen trum van de aardbeving van woensdag ligt, zijn onbegaanbaar geworden. In Leninakan zijn hele nieuwbouwwijken met flats ingestort. De zwaarste schok ken vonden plaats op een moment dat PlltAMARIBO (GPD/ANP) Tegen de Surinaamse mensenrechtenacti vist Stanley Rensch is een opspo- jHigsbevel uitgevaardigd door de mi litaire politie en de procureur-gene- 1 in Paramaribo. sch wordt ervan verdacht steun te hebben verleend aan het junglecom- ma ndo van Ronnie Brunswijk. Dit zou gebleken zijn uit bekentenissen van vier leden van het junglecommando, die vorige week zijn aangehouden in amaribo. sch ijvert voor de berechting van enders van de mensenrechten, zo- door het Nationaal Leger in '86 in het bosnegerdorp Moi Wana.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1