J Pensioen weduwnaars Wolkers krijgt P.C. Hooftprijs 1 r Oorlogsmisdadiger Oly opgepakt HISTORISCHE REDE GORBATSJOV IN VN Ontslag Sovjet-stafchef (Nederlandse leraren bij flpstbetaalden EVEN NAAR JAC. HERMANS CLEMENTINES Mini-pbus&Maxi-keus WITLOF 3 Veel bewolking HALF MILJARD VOOR REKENING STAAT Verzuring ]B°s Diepe sporen Gorbatsjov pakt steeds voortouw 500 gram DE ALLURE VAN NOTEN. ZOEK'T IN ZONNEMAIRE. ■W YORK De Sovjetunie zal haar troepensterkte binnen twee jaar eenzijdig met een half miljoen manschappen terugbrengen. Dit heeft Sovjet-leider Gorbatsjov gisteren beloofd tij dens een historische rede voor de Verenigde Naties (VN). Mandela in woonhuis Ambtenaren Vrijwel droog weer en vanmiddag veel (bewolking. Vanmiddag vrij krachtige westelijke wind. Temperatuur 7 gra den. 2B1e jaargang no. 290 raónderdag 8 december 1988 ZONNEMAIRE ZUIDWEG 20A ZONNEMAIRE TEL. 01112-1318 NEW YORK (RTR) - De stafchef van de Sovjet-strijd krachten, Sergej Achromejev, is om gezondheidsrede nen afgetreden. Dit heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken Gennadi Gerasimov oensdag bekendgemaakt tijdens een interview met iet Amerikaanse televisiestation CNN. Minister van de- 'ensie Dimitri Jazov blijft op zijn post. Gerasimov onderstreepte dat het besluit van de 65-jari- ge Achromejev niets te maken heeft met de aankondi ging van Gorbatsjov dat de Sovjet-strijdkrachten wor- ïden ingekrompen. De maarschalk blijft aan als zijn ad- fviseur. Achromejev heeft een sleutelrol gespeeld bij de tot standkoming van het akkoord over de afschaffing van kernraketten voor de middellange afstand. MIDDELBURG - Weduwnaars heb ben voortaan recht op een pensioen in het kader van de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW). Dat besliste de Centrale Raad van Beroep in Utrecht woensdag in de beroepszaak van we duwnaar Nick van Raay uit Nieuw en St. Joosland. Als alle naar schatting 40.000 weduwnaars in Nederland aan spraak maken op een AWW-uitkering, dan kost dat de staat 550 miljoen gul den per jaar. De vier grote fracties in de Tweede Kamer hebben verbijsterd gereageerd op de uitspraak van de Centrale Raad. De beslissing van de Raad - het hoog ste rechtscollege op het gebied van de sociale verzekeringen - houdt in dat er voor de AWW geen onderscheid meer mag worden gemaakt tussen wedu wen en weduwnaars. Tot nu toe had den alleen weduwen en wezen recht op een uitkering in het kader van de uit 1959 stammende wet. De Centrale Raad vindt de wet in strijd met het In ternationaal Verdrag inzake Burger rechten en Politieke Rechten, dat dis criminatie op grond van geslacht ver biedt. Het verdrag is voor Nederland in 1979 in werking getreden. Volgens de Middelburgse advocaat mr C. Kool, die de kwestie voor Van Raay aanhangig maakte, is het zaak dat alle weduwnaars zo snel mogelijk een uit kering aanvragen bij de Sociale Verze keringsbank, de voormalige Raad van (Slot zie pagina 15 kolom 6) ovjetleger krimpt in et half miljoen man (Van onze correspondent) De t egging betekent een verminde- De Sovjet-divisies die „voorlopig" nog van het aantal Sovjet-troepen op het grondgebied van de Europese met, 10 procent. Dit zal gepaard gaan bondgenoten gestationeerd blijven, zullen grondig gereorganiseerd wor den. Ze zullen worden omgebouwd tot een „duidelijk defensieve macht". In dezelfde periode van twee jaar zal de met een „aanzienlijke" vermindering van het aantal conventionele (niet-nu- cHire) wapens, aldus Gorbatsjov. Voör een belangrijk deel zullen de ver minderingen in Europa plaatsvinden. Gorbatsjov zei dat de Sovjetunie uit Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en HBigarije in totaal 6 tankdivisies zal weghalen en 50.000 manschappen. In het Europese gedeelte van de Sov- Sovjetunie ook eenzijdig haar troepen in Azië terugbrengen. Met name van uit Mongolië willen de Sovjets een „be langrijk deel" van hun troepen terug naar huis laten gaan, zo zei hij, daar mee een oude wens van China vervul lend. jfifiunie zelf zal ook drastisch gesnoeid worden. Alles bij elkaar gaat het, voor wat Europa betreft (de Sovjetunie plus bondgenoten), om 10.000 tanks, 8500 artilleriesystemen en 800 gevechts- gtuigen, aldus de Sovjet-leider. wflK HAAG (ANP) - Leraren in het Ne derlandse onderwijs liggen wat hun salaris betreft samen met hun colle ga's in Luxemburg, België en de Bondsrepubliek Duitsland aan kop in de Europese Gemeenschap. Deze conclusie wordt getrokken in een onde coek van het Leidse bureau Re search voor Beleid in opdracht van het 'MBsterie van onderwijs en de Euro pe® Commissie. Om een goede verge lding te kunnen maken, is het inko- mep uitgedrukt in koopkracht. De stu die [is verricht in de eerste helft van 1985 in de EG-landen, met uitzonde ring van Portugal en Spanje. JOL - NESBURG (AFP/RTR) - De Znidafrikaanse zwarte leider Nelson Mandela is woensdag van het zieken huis n Kaapstad waar hij herstelde van tuberculose, overgebracht naar eflbewaakt woonhuis van de gevan genis. Daar is hij vrij om direct zijn pf&ilie te ontmoeten. Dit heeft de Znidafrikaanse minister van justitie, 'ie Coetzee, woensdagavond mee- :eld. NEW YORK (AP) - Hieronder volgen in cijfers de troepen- en wapenverminde- ringen die de Sovjetunie volgens president Michail Gorbatsjov in Europa zal doorvoeren: - 500.000 man troepen (de NAVO schat de huidige troepensterkte van de Sov jetunie in Europa op 2,2 miljoen). - 10.000 tanks NAVO-schatting huidige aantal: 37.000). - 8.500 artilleriesystemen (nu 33.000 volgens de NAVO). - 800 gevechtsvliegtuigen (volgens NAVO thans 6.050). Gorbatsjov zei dat de Sovjetunie met deze dramatische veranderingen wil bijdragen aan een „nieuwe, histori sche realiteit, waarin we een verande ring van super-bewapening naar het principe van een redelijk defensief vermogen zien". Later in zijn toespraak herhaalde hij dat de Sovjetunie nu nog vooral haar militaire mogelijkheden wil handha ven op een niveau waarop „redelijke en betrouwbare defensie" mogelijk is zodat „niemand de veiligheid van ons en onze bondgenoten in gevaar zal wil len brengen". Gorbatsjov zei dat de conventionele ontwapening ook deel uit maakt van een plan om af te stappen van een eco nomie die is gebaseerd op voortduren de bewapening, en over te gaan op een meer civiel gerichte economie. In de loop van volgend jaar al zullen, bij wij ze van experiment, twee of drie wapen fabrieken worden omgebouwd tot ci viele bedrijven. Gorbatsjov maakte deze ontwape ningsplannen bekend in het kader van een toespraak waarvan het centrale (Slot zie pagina 3 kolom 1 Het overleg tussen de ambte narenbonden en minister Van Dijk is mislukt. PAGINA 3 IDe regeringsfracties vinden (aanvullende maatregelen van Iminister Braks tegen de verzu ring niet nodig. PAGINA 5 pe Zeeuwse bossen hebben een goede conditie: van invloed boor verzuring is nauwelijks fprake. PAGINA 13 Itadio, tv en kunst: 2 wmnen- en buitenland: 3 Tn5 JJpinie en achtergrond: 4 ;|Financiëen, economie: 7 Ifunst en cultuur: 9 I provincie: 13,15,17 en 19 '«port: 21 Een kind wordt in de Armeense stad Spitak naar een ambulance gedragen nadat het tijdens een aardbeving gewond was geraakt. MOSKOU (AP) Het zuiden van de Sovjetunie en het oosten van Turkije zijn getroffen door de zwaarste aardbeving in 80 jaar. Er zijn zeker 200 doden gevallen. Duizenden mensen zijn dakloos geraakt en talloze ge bouwen zijn ineengestort. Volgens ooggetuigen is het werkelijke aantal doden vele malen hoger. Het Russische persbureau Tass meldde dat de meeste doden en gewonden vielen in de Armeense steden Leni- nakan, Kirovakan en Spitak. De verbindingen met Le- ninakan waren verbroken. Het persbureau meldde dat de beving een kracht had van 8 op de schaal van Rich ter. Partijleider Michail Gorbatsjov, die momenteel in de Verenigde Staten verblijft, stuurde een condoléance-te legram en zegde hulp toe. Hij noemde de beving „een ernstige tragedie". Uit de provincie Kar sin het oosten van Turkije werden vier doden gemeld. Het Seismisch Centrum inMoskou situeerde het epicen trum van de aardbeving op 50 km van Leninakan, een stad met ruim 200.000 inwoners langs de grens met Tur kije. De Nationale Informatiedienst voor Aarbevingen in de Amerikaanse staat Colorado maakte bekend dat de grootste schok, zich voordeed om 11.41 uur (8.41 uur Ne derlandse tijd). Gorbatsjov tijdens zijn rede voor de Verenigde Naties. DEN HAAG (GPD) - De P. C. Hooft prijs 1989 is toegekend aan de schrij ver Jan Wolkers. Volgens de jury heeft Wolkers een oeuvre op zijn naam staan dat diverse hoogtepunten be vat. Ook heeft hij een „ongeëvenaard vertellend vermogen". De 63-jarige Wolkers krijgt de prijs volgend jaar mei in het Letterkundig Museum in Den Haag uitgereikt. Aan de prijs is een bedrag van 25.000 gulden verbon den. De Stichting P. C. Hooftprijs voor Letterkunde heeft dit woensdag bekendgemaakt. Het is nog niet bekend of Wolkers, die op het eiland Texel woont, deze prijs zal accepteren. In 1982 weigerde hij de Constantijn Huygensprijs voor zijn ge hele literaire werk. Hij vond dat de er kenning van zijn schrijverschap te laat kwam. Wolkers voelde zich toen ge schoffeerd. „Twintig jaar lang heb ik meesterwerken geschreven, maar niet een van mijn boeken heeft ooit een prijs gekregen", verklaarde hij des tijds. Wolkers had gisteren nog niet ge reageerd op de nieuwe prijs. Hij werd in 1925 in Oegstgeest gebo ren. Hij groeide op in een uit elf kinde ren bestaand gezin van streng gerefor meerde ouders. Zijn geïsoleerde posi tie in dit gezin, zijn dogmatische, do minerende vader en zijn liefde voor dieren waren vaak onderwerpen in zijn verhalen. Deze verhalen verschenen eerst in Serpentina's Petticoat (1961). Hij vestigde er meteen de naam mee van een realistische, rauwe, volkse en humoristische verteller. Het werk van Wolkers heeft volgens de jury, die onder voorzitterschap stond van Martin van Amerongen, thema tisch diepe sporen getrokken door de na-oorlogse Nederlandse letterkunde. „Jan Wolkers presenteert zich op elke bladzijde van zijn boeken als een kun stenaar, van wie reeds nu kan worden vastgesteld dat hij als schepper van een aantal onmiskenbare klassiekers de geschiedenis van de literatuur zal ingaan". In 1962 verscheen Kort Amerikaans, in 1969 Turks Fruit en in 1981 Brandende Liefde. Alle drie de werken werden verfilmd. Andere bekende boeken van Wolkers zijn: Terug naar Oegstgeest, De Walgvogel, De Kus, De Doods hoofdvlinder en De Perzik van Onster felijkheid. Jan Wolkers "IV /Tichaïl Gorbatsjovs po- 1VJL litieke handwerk is dat van de overrompelende ini tiatieven. Hij beheerst dat tot in de toppen van zijn vin gers en bespeelt er de publieke opinie mee. Zijn bliksembezoek aan New York, zijn optreden in de Verenigde Naties en zijn aankondiging dat de Sovjetunie eenzijdig haar troepen en conventionele wapens vergaand zal in krimpen: het zijn verrassingen waar mee hij de show steelt en tegelijk de Amerikanen in verlegenheid brengt. Toch kunnen president Reagan van de Verenigde Staten en zijn opvolger-in- de-startblokken Bush niet om het ge wicht heen van het 'kerstcadeau'-1988 dat de Sovjet-president en partijleider de wereld aanbiedt. Daarvoor is het te serieus, te veelomvattend en voor de Russen zelf ook te belangrijk als over levingspakket. De onderhandelingen tussen Navo en Warschaupact over wederzijdse vermindering van troe pen, tanks en gevechtvliegtuigen in Midden-Europa zaten al een tijdlang vast omdat de Russen daarin nu een maal een groot overwicht hebben en tot nu toe niet erg toegeeflijk waren. Sinds gisteren zijn de kansen voor een akkoord op slag belangrijk groter ge worden. En dat was niet het enige. Gorbatsjovs ontspanningsvoorstellen bevatten nog veel meer. Hij streeft naar verbetering van de verhoudingen met de Chinezen. Hij wil een VN-vre- desmacht in en een internationale conferentie over de toekomst van Af ghanistan. Hij wil het schuldenpro bleem in de ontwikkelingslanden hel pen oplossen en internationale maat regelen ter bescherming van het mi lieu. Het is al de derde keer in een jaar dat Gorbatsjov zijn Amerikaanse tegenvoeter Reagan ontmoet. Van daag precies een jaar geleden was de Russische leider in Washington voor de ondertekening van het INF-ver- drag, dat alle atoomraketten voor de middellange afstand doet verdwijnen. Met dat akkoord werd geschiedenis geschreven op het gebied van de ont wapening tussen oost en west. Het ver drag was het resultaat van hard onder handelen, maar ook van een sfeer van groeiend wederzijds vertrouwen tus sen deze twee wereldleiders. Wie had gedacht dat het INF-akkoord in snel tempo zou worden gevolgd door ver dergaande ontwapeningsovereen komsten vergiste zich overigens. Ieder van beide partijen had zo zijn proble men en beslommeringen in eigen huis. De Amerikanen hun presidentsverkie zingen; de Russen hun binnenlandse problemen met 'glasnost' en 'pere strojka'. Bovendien waren de NAVO- bondgenoten van Amerikanen nog maar nauwelijks bekomen van de ma nier waarop Reagan ruim twee jaar ge leden op de top in Reykjavik met Gor batsjov wat al te voortvarend zaken had gedaan. Nieuwe overeenkomsten over vermindering van kernwapens werden aan westerse kant daarom na drukkelijk gekoppeld aan Russische bereidheid om het overwicht aan con ventionele strijdkrachten terug te brengen: Gorbatsjov moest eerst maar eens wat laten zién... Dat heeft hij gisteren in New York gedaan. Op het wereldpodium van de Verenigde Naties en aan de lunch met Reagan en Bush. Voor de Amerikanen kwam het bezoek van de Russische leider, die zichzelf had uit genodigd, tamelijk ongelegen. Reagan zit in de nadagen van zijn president schap; Bush heeft het roer nog niet overgenomen. Hoewel de nieuwe man in het Witte Huis op zijn verkiezings- toernee meermalen had laten weten dat hij snel een ontmoeting met Gor batsjov wilde, kon in deze periode van politieke windstilte in Washington van een topconferentie geen sprake zijn. Vandaar dat de verrassende kerstreis van de Russische leider maar als een afscheids- en kennismakingsvi site is beschouwd. Hoe dan ook: de plannen en voorstellen waarmee Gor batsjov in zijn binnenzak uit Moskou afreisde zijn belangrijk genoeg om er uit af te lezen hoe hard de Sovjetunie toe is aan een buitenlandse politiek, die eindelijk uitzicht biedt op vermin dering van de defensielasten. Want 'glasnost' en 'perestrojka' maken geen kans wanneer de Russen nog lang alles ondergeschikt maken aan de omvang van het militaire apparaat. In feite was dat de kern van de boodschap van de Sovjetleider die het steeds weer zoekt in een overrompelingstactiek. De Amerikanen hebben er even moeite mee dat het opnieuw Gorbatsjov is die het voortouw pakt. Maar Bush kan on mogelijk achterblijven. Ook hij heeft zijn kiezers tenslotte veel moois in het vooruitzicht gesteld. vdM. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - Jan Oly, de Nederlandse oor logsmisdadiger die in 1945 wist te ontsnappen naar Argentinië, is gisteren in zijn woonplaats Isidro Casanova door Interpol gearresteerd. Oly is over gebracht naar het kantoor van de federale politie in Buenos Aires. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft dit woensdag avond bevestigd. Jan Oly, oorspronkelijk afkomstig uit Landsmeer, J vocht als vrijwilliger bij de Waffen SS tegen de Rus sen aan het Oostfront. Later werkte hij bij de Ar- beits Kontrolle Dienst en de Grüne Polizei en zou hij hebben meegewerkt aan het in brand steken van een woning in Barneveld. Hij werd vier jaar na de oorlog door het Bijzonder Gerechtshof bij verstek tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld wegens hulp aan de vijand. Jan Oly is in 1952 Argentijn geworden en woont in een voorstad van Buenos Aires. Een rechter zal zich eerst over de geldigheid van Oly's Argentijns staats burgerschap moeten buigen. Argentinië levert geen onderdanen uit. Minister Korthals Altes van justitie heeft vorige week om de uitlevering van Oly en de andere twee in Argentinië verblijvende oorlogsmidadigers, Kipp en Riphagen, verzocht. Dat gebeurde nadat de Ar gentijnse minister van justitie zich bereidwillig had opgesteld. Aanbiedingen geldig van do. 8 t/m za. 10 december 1988 en alléén in filialen met een groenteafdeling,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1