kleintjes Troepen ingezet bij grote betoging in Azerbajdzjan Leider Argentijnse muiters weigert basis te verlaten Britse hopperzuigei zinkt bij Zeebruggi Passagier raakt gewond bij treinbotsing Gouda CBS levert voortaan (lagere) officiële werkloosheidscijfer SPRUITEN EN SCHNITZEL EVA COUTURE MISSTANDEN DOOR GELDGEBREK tot 50% korting De Vries van CDA verlaat ziekenhuis Zeeuwse scholen in gevarenzone Buiig 231e jaargang no. 288 Dinsdag 6 december 1988 Eens I Medicijnen Sponsors iKoetje Oesters ÏAlcohol \Zware straf TWEE DODEN EN EEN VERMISTE UITVERKOOP Spruiten, net 750 gram Gepaneerde varkensschni 100 gram©®®®L6D. varkensschnitzel,Q 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wisselend bewolkt en buien, sommige met hagel en onweer. Middagtempera- tuur 7 graden. Een harde tot storm achtige noordwestenwind. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN BRUSSEL (ANP) Koning Boudewijn van België en de Luxemburgse Groothertog Jan hebben maandag met enig feestelijk vertoon de laatste twee weggedeelten van de snel- wè(E-411 tussen Brussel en Luxemburg geopend. De ruim 200lkilometer tussen de twee hoofdsteden kunnen nu nor- nwd gesproken in ruim anderhalf uur worden afgelegd, mtbekort de reistijd met bijna een halfuur. De\erwachting is dat ski-vakantiegangers uit België en Nederland al rond de komende feestdagen druk gebruik en maken van de nieuwe weg. Reizigers die terug schrokken voor het oponthoud rond de laatste twee ont brekende schakels, Habay-Leglise en Wellin-Ciergnon, wa ren tot dusver aangewezen op de bochtige en gevaarlijke route via Bastogne en Martelange. Langs de nieuwe autosnelweg zijn overigens nog nauwe lijks voorzieningen aanwezig. Automobilisten moeten er rekening mee houden dat zij 150 kilometer lang geen benzi nestation of wegrestaurant tegenkomen. Op de twee nieu we weggedeelten moet men het voorlopig stellen zonder verlichting, rustplaatsen en praatpalen. wakzinnigenzorg personeelsnood UTRECHT (ANP/GPD) - De zwakzinnigeninrichtingen hebben tweemaal zoveel personeel no dig om de bewoners goed te kunnen verzorgen. De werkdruk voor het personeel is nu veel te zwaar, waardoor het voorkomt dat patiënten in kamers worden opgesloten. Dat zegt directeur Ph. Tongerius van het Werkverband van Ouders rond Internaten (WOI). Dezer dagen maakten de ouders van een zwakzinnige 23-jarige vrouw be kend dat hun dochter al vijf jaar lang naakt en vastgebonden alleen zit op gesloten in een kale ruimte van de Hefdrik van Boeyenoord Inrichting in Assen. Met een ferme slag in de lucht deifet Jongerius dat meer dan duizend men ;en in inrichtingen in een min of :flHr vergelijkbare situatie als de 23- jarige Jolanda Venema leven. Een aan tal dat volgens hem alleen nog maar zal gioeien. Am het personeel ligt het niet, dat is gemotiveerd genoeg, stelt Jongerius. Personeel kan ook niet anders meer da* af en toe een patiënt in een kamer opsl liten, zo zegt hijHet gaat om geld dal Ier niet is. Hij becijfert dat er voor de 31.000 men sen in inrichtingen minder dan 19.000 directe verzorgers zijn. Daarvan zijn er 14.000 full-time nodig voor de gewone dagelijkse verzorging als aankleden, wassen en weer naar bed brengen. Blij ven dus 5.000 verzorgers over die the rapeutisch met de patiënt bezig kun nen zijn en ze een zinvolle dagbeste ding kunnen geven. Dejzorg voor de bewoners in inrichtin gen kost nu twee miljard per jaar. Daar zou volgens hem 1,5 miljard bij moe ten, maar Jongerius beseft dat dat een weinig realistisch beeld is. lDe medicijnprijs kan alsnog Jper 1 januari omlaag. PAGINA 3 I MTS-scholen zijn door de dras- j tische bezuinigingen gedwon- j gen sponsors te zoeken. PAGINA 5 IHet werkmanskoetje wordt de dupe van de industriële aan- \pak. PAGINA 6 Het leegvissen van depotgron- den met oesters in de Grevelin- gen is toegestaan. PAGINA 9 I Automobilisten onder invloed 1 kunnen vanaf eind januari een cursus over de relatie alcohol- j rijvaardigheid volgen. PAGINA 9 We voetbalvereniging Ritthem 'hangt een zware straf boven het hoofd na de aanslag op de arbiter. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 14 en 15 huisraad P. Bottelier, is het groten deels eens met de WOI-directeur. Ge brek aan geld en deskundigheid ziet ook hij als de belangrijkste oorzaken voor het falen van de zwakzinnigen zorg. Bottelier wijst de beschuldigende vin ger naar de politiek. „Ik ken het ver haal van Ruding ook. En zolang er niet meer geld komt, moeten we de conse- (Slot zie pagina 3 kolom 7) MOSKOU (REUTER/ AFP) - De Sovjetautori teiten hebben zondag het leger ingezet om mensenmassa's die zich hadden verzameld op het centrale plein van de hoofdstad van Azer bajdzjan, Bakoe, te ver drijven. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Azer bajdzjan maandag ver klaard. De autoriteiten besloten militairen in te zetten toen de betogers weiger den in te gaan op oproe pen van de burgemees ter en de militaire bevel hebber om zich te ver spreiden. „De troepen gebruikten geweld en hebben het plein ont ruimd", aldus een woordvoerder. „On danks geruchten van het tegendeel kan ik hierbij categorisch verklaren Er moet zo snel mogelijk een eind ko men aan de mensonwaardige omstan digheden waaronder Jolanda Venema wordt verzorgd, vinden haar ouders, de inspectie van de volksgezondheid, de Ziekenhuisraad en de politiek, maar een oplossing is nog niet in zicht. De jyice-voorzitter van de sector zwak zinnigenzorg van de Nationale Zieken- DEN HAAG (ANP) PPR-Kamerlid Ria Beckers leste gisteravond haar dorst na een optreden als Sinterklaas in het teevee-programma Den Haag Vandaag. In dat programma bepleitte zij bij Kamervoorzitter meer spreektijd voor de kleine partijen. dat er geen doden zijn gevallen, maar hoeveel mensen gewond zijn ge raakt weet ik niet". De jongste onlusten tus sen de twee gemeen schappen hebben aan minstens 28 mensen het leven gekost. In totaal zijn meer dan 60 mensen gedood sinds de moei lijkheden tussen het christelijke Armenië en het islamitische Azer bajdzjan begonnen. (Van onze correspondent MEXICO De leider van de militaire opstand in Argen tinië, kolonel Mohammed Ali Seineldin, bevindt zich met enkele getrouwen nog steeds op de basis Villa Mar- telli nabij Buenos Aires. Hij weigert zich over te geven tot de militaire staf met hem gemaakte afspraken hono reert. Wat die inhouden, wil hij niet zeggen. Ook chef staf Dante Caridi houdt zijn mond. Beiden zouden wil len dat het leger wordt 'geherstructureerd' Volgens president Raul Alfonsin is er geen enkele con cessie aan de rebellen gedaan, iets waaraan de meeste Argentijnen twijfelen. Tienduizenden mensen hebben maandag in Buenos Aires opnieuw gedemonstreerd voor het behoud van de democratie. De Argentijnen zijn de afgelopen dagen sterk gaan twij felen over wie er nu precies aan welke kant staat. Ze hebben gezien hoe de rebellen zicÜ zonder problemen van de ene basis naar de andere kónden verplaatsen. Uiteindelijk kwam het in de nacht vkn zondag op maan dag dan toch tot een omsingeling\ van Villa Marteïli, maar in plaats van op elkaar, begdfinen beide partijen te schieten op een menigte die tegen de militaire op stand demonstreerde. Daarbij vielên minstens drie do den. Foto: een Rode-Kruiswerker verleeft hulp aan een van de gewonden van de schietpartij. TERNEUZEN Op de Noordzee voor de Belgische kust is maandagochtend vroeg een Britse hopperzuiger gekap seisd, gebroken en gedeeltelijk gezon ken. Twee opvarenden kwamen daar bij om en één wordt nog vermist. De overige zeven bemanningsleden kon den worden gered. De 1503 ton meten de Bowsprite verging ter hoogte van het Belgische Zeebrugge, nabij het loodsstation De Wandelaar. De over levenden werden opgepikt door een Belgische helikopter en een Britse mijnenveger. De veerboot Olau Hollandia van de veerdienst Vlissingen-Sheerness was toevallig in de buurt ten tijde van de ramp. Het schip, onderweg naar Enge land, heeft 's nachts meegezocht naar drenkelingen. De actie werd gecoördi neerd door een Engelse oorlogsbodem. De Olau Hollandia heeft niet daadwer kelijk aan de redding van de zeven be manningsleden kunnen meewerken. GOUDA (GPD) - Twee reizigerstrei nen zijn maandagavond rond negen uur op het stationsemplacement van Gouda met elkaar in botsing geko men. Een passagier raakte daarbij ge wond en is met botbreuken in een zie kenhuis opgenomen. De botsing ontstond toen de stoptrein uit Boskoop, die iets te laat was, het station kwam binnenrijden juist op het moment dat de stoptrein van Gou da naar Rotterdam vertrok. De trei nen raakten elkaar met vrij geringe snelheid en liepen lichte blikschade, op. Het treinverkeer van Gouda naar Rotterdam en Den Haag was door het ongeluk korte tijd gestremd. Om 21.50 uur werd het treinverkeer naar Rotterdam en Den Haag weer hervat. In de tussentijd zetten de NS bussen in op de trajecten. Over de oorzaak van het ongeluk was gisteravond nog niets te zeggen, aldus een NS-woordvoerder. Uitgebreid on derzoek zal moeten uitwijzen of er sprake was van een technische storing of van een menselijke fout. De beide treinstellen zijn niet ontspoord. De bo venleidingen bleven onbeschadigd. De treinen zullen in verband met het onderzoek korte tijd op het emplace ment blijven staan maar zullen later worden weggesleept. In beide treinen zaten niet veel men sen. Het was onder meer wegens sin terklaasavond niet druk. Wel hadden NS de handen vol aan de vele nieuws gierigen die na de botsing het empla cement opstroomden. (Advertentie Scheldestraat 13 Vlissingen, tel. 01184-13296 De Olau Hollhndia liep ongeveer een uur vertraging op door de zoekactie. Sleepboten Van de Terneuzense ber- gingsmaatscfjappij Union waren 's nachts al richting Nieuwpoort geva ren. Maar de sleepboten de Seahorse en de Fighter kregen voor dat zij op de plaats van de aankomst arriveerden al te horen dat het niet meer nodig was. In de loop van de middag werd alsnog de hulp ingeroepen van Union. Vanuit Terneuzen is toen de Fighter vertrok ken, die ter plaatse blijft om eventueel assistentie te verlenen. Een ongeveer twintig meter lang deel van het wrak van de Bowsprite wordt boven water gehouden door de Zeetij ger, een Belgische marinesleper. De rest van de Bowsprite, ongeveer veer tig meter, is gezonken. De Zeetijger probeert het wrak boven water te houden tot de verzekering heeft besloten wat er mee moet gebeu ren. Het kan wel enkele dagen duren voor die beslissing valt, ondanks het feit dat het wrak maar anderhalve me ter boven water steekt. Woordvoerder De Blok van het moe derbedrijf Union in Antwerpen zei maandagavond dat nog niets over de oorzaak van het ongeluk bekend was. Het was hem ook niet duidelijk wat de Bowsprite op die plaats deed. DEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoor- zitter De Vries heeft maandag het zie kenhuis verlaten. Hij blijft voorlopig nog thuis in afwachting van de resul taten van nader medisch onderzoek. De Vries werd 22 november met acute buikklachten opgenomen in een zie kenhuis in Rotterdam. Het Zeeuwse basisonder wijs raakt in de geva renzone wanneer de jongste bezuinigingsplannen van minister Deetman werke lijkheid worden. Er is de laatste weken alarm geslagen over de risico's, die veel scholen in steden en (vooral klei ne) dorpen lopen wanneer de Tweede Kamer akkoord zou gaan met de be dreigende voornemens van de be windsman. Leerkrachten en ouders zijn her en der gemobiliseerd voor een krachtig protest. Vandaag is er in Heinkenszand een provinciale mani festatie, waarin het verzet zal worden gebundeld tegen de manier waarop Deetman het Zeeuwse onderwijs in het hart wil raken. Als de minister zijn zin doordrijft zal in de naaste toekomst ongeveer driekwart van de basisscho len in deze provincie het met minder leerkrachten moeten doen. Schooltjes met minder dan 23 leerlingen worden regelrecht in hun bestaan bedreigd. En vijftig arbeidsplaatsen in het Zeeuwse onderwijs komen op de tocht te staan. Dat zijn ingrepen met ver strekkende gevolgen. Het pakket van onderwijsvoorzieningen wordt ernstig aangetast. Bovendien wordt in nóg meer kleine dorpen dan nu al het geval is mèt de school het patroon van de leefbaarheid verder versmald. Kort om, er staat veel op het spel. Deetman kan moeilijk verwachten dat Zeeland zich bij zo'n aanslag op zijn voorzienin gen zal neerleggen. Nog maar nauwelijks een half jaar geleden kwam voorlopig een ein de aan een periode van grote onrust in Zeeland over de dreigende opheffing van een aantal kleine dorpsschooltjes, - en nu dit weer. Wie had gedacht dat deze provincie gespaard zou blijven voor een nieuwe kaalslag in het basis onderwijs was te optimistisch. Het mi nisterie van onderwijs is er vorig jaar niet in geslaagd om een bezuinigings plan te realiseren, dat uitging van slui ting van 350 basisscholen in het hele land. Slechts de helft van dat aantal werd gehaald. Vandaar dat er nu een soort van inhaalprogramma op tafel is gekomen. In maart van dit jaar wist Zeeland in Den Haag te bereiken, dat alle dorpsscholen die onder de ophef fingsnorm van 23 leerlingen zaten, voorlopig het voordeel van de twijfel kregen. Tot 1991 kregen ze toen de tijd om het wettelijk voorgeschreven mini mum aantal leerlingen in de school banken te brengen. Zeeland heeft die uitzonderingspositie met kracht van argumenten binnengehaald. Voorop stond (en staat nog steeds) het streven om in iedere dorpskern in ieder geval één bassisschool overeind te hou den. Aan dit uitgangspunt mag na tuurlijk niet worden getornd. Maar vanzelfsprekend is dat allerminst. Vandaar de nieuwe onrust, die nog wordt versterkt door de voorgenomen maatregel om voor alle scholen met minder dan 125 leerlingen een korting op de personeelssterkte door te voe ren. Het basisonderwijs op het platte land staat voortdurend onder druk. En dat is een slechte zaak. Het kortingspakket, waarmee Deetmans departement nu het onderwijs heeft doen schrikken, komt in Zeeland juist extra hard aan omdat het merendeel van de scholen hier beneden de norm valt die Den Haag daarvoor hanteert. Na alles wat er de laatste jaren al is ge beurd gaat het hier opnieuw om ingre pen, die op de scholen allerlei moeilijk heden zullen veroorzaken en daarom regelrecht de kwaliteit van het onder wijs aantasten. De verontwaardiging daarover is begrijpelijk groot. Niet al leen bij de onderwijsmensen, die de po ten onder hun stoel zien weggezaagd, maar ook bij gemeentebesturen, schoolbesturen, ouders van leerlingen en allerlei organisaties en instellingen die voor het onderwijs op de bres staan. Er is in de voorbije weken bin nen het onderwijs gespeeld met de ge dachte om over te gaan tot acties (sta kingen, schoolbezettingen), maar de onderwijsbonden hebben zich wat dat betreft voorzichtig opgesteld. Na het mislukte overleg met minister Deet man hebben zij de (arbitrage)commis- sie-Albeda om een uitspraak gevraagd in deze penibele kwestie. Bovendien zijn alle Tweede Kamerfracties uitvoe rig op de hoogte gebracht van wat hier speelt. Het onderwijs in Zeeland - toch al zo kwetsbaar - mag verwachten dat er niet overheen gewalst wordt zonder dat er goed gekeken wordt naar de ge volgen van wat Deetman allemaal wil. vdM. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) Minister De Koning (sociale zaken) heeft besloten gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) te bestempelen als „het officiële werkloosheidscijfer". Daardoor wordt het werkloosheidscijfer meteen fors lager. Volgens het CBS ligt de werkloosheid op circa 428.000. Dat is 38 procent minder dan de 678.000 waar Sociale Zaken tot nu toe van uitging. Het besluit van De Koning om het CBS-cijfer als het officiële werkloosheidscijfer te gaan hanteren blijkt uit een brief die hij aan de Kamer heeft gezonden. Op verzoek van De Koning deed het CBS sinds eni ge tijd eigen onderzoek naar de omvang van de werkloosheid. De afgelopen maanden werd ook dit CBS-cijfer gepubliceerd. Dit lag steeds ver onder het cijfer van Sociale Zaken. Het verschil lag tussen 30 en 38 procent. Tot het eind van deze kabinetsperiode zal nog wel het oude werkloosheidscijfer gehanteerd worden om een vergelijking met de in het regeerakkoord ge melde doelstelling inzake werkloosheid mogelijk te maken. In het regeerakkoord stond dat de werk loosheid in 1990 onder 500.000 moet liggen. Het oude werkloosheidscijfer zal voortaan echter niet meer gecorrigeerd worden voor seizoeninvloeden. Er bestond al lang onvrede met het oude werkloos heidscijfer, omdat dit gebaseerd was op gegevens van de arbeidsbureaus. In de bestanden van deze bureaus bleken echter veel mensen als werkloos te boek te staan die dat niet meer waren. De afgelopen jaren zijn enkele acties ondernomen om de bestan den bij de arbeidsbureaus te schonen. De resultaten daarvan zijn tot nu toe niet hoopgevend, zo geeft ook De Koning toe. In 1989 zullen dan ook verdere acties op dit punt worden ondernomen. Bij de indiening van de begroting 1989 hanteerde het kabinet naast het oude officiële werkloosheids cijfer ook al het CBS-cijfer. Volgens het oude cijfer ligt de werkloosheid volgend jaar op gemiddeld 670.000. Het CBS gaf een werkloosheid tussen 430.000 en 455.000 aan. Inmiddels is al bekend ge worden dat beide cijfers, wegens de voorspoedige economische ontwikkeling, met 10.000 neerwaarts bijgesteld moeten worden. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding ij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1