kleintjes Muiterij beëindigd EG wil meer doen tegen zeevervuiling De Pijp aan ramp ontsnapt Akkoord Zuid-Afrika en Angola vertraagd Tekort dreigt voor studiefinanciering Vernielingen bij Sijthof Kamerlid pleit voor sociale dienstplicht DERTIG PROCENT ZWAAIT AF Duizenden doden in Bangladesh Militairen in kabinet Bhutto Later veel wind 231e jaargang no. 287 Maandag 5 december 1988 01184-84321 neens race WOV sport Gemolesteerd Serooskerke MOSKOU De Sovjetunie zal eenzijdig zijn conventionele strijdkrachten met 30% terugbrengen. Dat zal president en partijleider Michail Gorbatsjov, aldus betrouwbare bronnen in Moskou, aanstaande woensdag bekend maken tijdens zijn toespraak tot de Verenigde Naties in New York. Deze sensatio nele stap, die vooral bedoeld lijkt om de nieuwe Amerikaanse president George Bush aan te zetten tot concessies in het over leg over de halvering van het wederzijdse zware kernwape narsenaal, is nog niet officieel bekend gemaakt, maar is wel momenteel onderwerp van gesprek in partijkringen in de Sov jet-hoofdstad. i VAGE VERKLARING OVER MILIEU BOTHA BLIJFT OPTIMISTISCH Compromis MENINGSVERSCHIL WD-CDA Stroef Belasting Veel bewolking, perioden met regen. Na de middag opklaringen en later buien. Eerst matige tot vrij krachtige (wind, vanavond stormachtige noord westen wind. Kouder. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen EG is het oneens over de vertegenwoordiging van de ge- neenschap tijdens het VN-de- •at met Arafat in Geneve. PAGINA 3 Het trace voor de Westerschel- de Oever Verbinding moet zo bestelijk mogelijk menen de Iagelijkse besturen van de ge beenten Middelburg en Vlis- fngen. PAGINA 5 Scheidsrechter J an van Mierlo verd zaterdagavond na afloop <an de wedstrijd AZ -DS'79 ge- olesteerd door woedende Z-aanhangers. Zij koelden un woede op de scheidsrech ter nadat er een doelpunt van was afgekeurd en DS in de zelfde minuut gelijkmaakte. Ook op de Zeeuwse velden werd zaterdag een scheids rechter mishandeld. Arbiter Peter Wattel uit Middelburg moest na ongeregeldheden bij de wedstrijd Ritthem 2 - SVD 2 een nacht ter observatie in het ziekenhuis blijven. Hij werd ge trapt en geschopt door Rit- them-spelers. PAGINA 9 Serooskerke gaat toch nog een gooi doen naar de titel in de tweede klas van het zaterdag voetbal. Door een 4-1 zege op AZVV rukte de Walcherse ploeg op naar de eerste plaats. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5. 6 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 DEN HAAG (ANP) Dit weekeinde zijn opnieuw vernielingen aangericht bij de uitgeverij Sijthof Pers. Zater dag werden bij een uitdeelpost in het Haagse Laakkwartier de ruiten inge gooid. De'.afgelopen week explodeerde een bom in een auto bij het Sijthof-terrein in Rijswijk. De week daarvoor had de uitgeverij al met drie brandstichtin gen* en diverse ingegooide ruiten te maken Gorbatsjov zet mes in leger (van onze correspondent) BUENOS AIRES - Inwoners van Buenos Aires begroeten een tank van rege ringsgetrouwe militairen. Het besluit betekent, dat ongeveer 140.000 beroepsofficieren zullen moe ten afvloeien en dat zo'n anderhalf mil joen Sovjet-dienstplichtigen thuis kunnen blijven. Dezelfde bronnen mel den, dat de huidige Sovjet-minister van defensie, de beroepsmilitair Ja- zov, het niet met deze inkrimping eens is en binnenkort plaats zal moeten ma ken voor de secretaris van het Cen traal Comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie, Baklanov, een niet-militair, die binnen het al machtige partij-apparaat belast is met de controle op de middelzware indus trie, het gebruikelijke eufemisme voor de oorlogsindustrie. De onvrede met Gorbatsjovs beslis sing is niet alleen tot het leger beperkt. Ook in partijkringen klaagt men de (Van onze correspondent) SINGAPORE De cycloon, die vori ge week Bangladesh trof, heeft al aan zeker 2.000 mensen het leven gekost. Gevreesd wordt dat het dodencijfer de komende dagen dramatisch zal stijgen, wanneer de communicatie met de getroffen gebieden is hersteld. Op dertien eilandjes voor de kust van Bangladesh, die door huizenhoge vloedgolven zijn getroffen, worden duizenden mensen vermist. Op het ei land Dublarchar zouden 2500 mensen zijn verdwenen. Volgens de Bengaalse pers zijn in het district Satikhira min stens 4000 mensen omgekomen. Dit cijfer kon echter door de autoriteiten niet worden bevestigd. Het blad meld de voorts dat 2,500 vissers, boswach ters en schepelingen worden vermist. Een Srilankaans schip met 300 men sen aan boord zou in de Baai van Ben galen zijn gezonken. laatste tijd dat de Sovjet-leider zich eerder door de wensen van de westerse publieke opinie dan door de stemming onder de Sovjet-bevolking laat leiden. Verzwakking van de defensie is vooral voor de oudere Sovjet-generatie, die de oorlog heeft meegemaakt, bijna een taboe. En in het licht van de onlusten in Armenië en Azerbajdzjan is juist de roep om grotere invloed van het leger hier de laatste tijd sterker geworden. BUENOS AIRES (AP) - De vier dagen oude militaire revolte in Argentinië is zondag via onderhandelingen tot een einde gebracht. Generaal Isidro Caceres, die de leiding had van de operatie tegen de rebellen gelastte beëindiging van die activitei ten. Het leger liet weten dat de rebel len hadden ingestemd met de overga ve van hun wapens en explosieven. De bevelhebber van de rebellerende militairen, kolonel Mohamed Ali Sei- neldin, had een ontmoeting met chef staf luitenant generaal Jose Dante Ca- ridi en beiden kwamen overeen dat Seineldin - niet zijn manschappen - volledige verantwoordelijkheid aan vaardt voor de opstand, en dat Caridi als chef-staf terzijde stapt. De muitende soldaten hadden eisen gesteld betreffende pensioneringen en promoties in de militaire hiërarchie, meer geld voor defensie en stopzetting van de gerechtelijke vervolging van militairen die zich schuldig hebben ge maakt aan schendingen van de men senrechten in de zogenaamde "vuile oorlog' van 1976-83. 5 -f? RHODOS (ANP) De Europese top conferentie van Rhodos meent dat de EG haar inspanningen om de vervui ling van de Noordzee, de Middelland se Zee en de Ierse Zee tegen te gaan moet verdubbelen. In een verklaring over het milieu die zaterdag, na de bij eenkomst van de premiers van de twaalf EG-landen en president Mit terrand van Frankrijk, werd gepubli ceerd, wordt echter niet gezegd hoe dit moet gebeuren. Bedragen worden niet genoemd. Het is volgens de top dringend nodig dat oplossingen worden gevonden voor de problemen als de aantasting van de ozonlaag, het warmer worden van de atmosfeer (het broeikaseffect), de bedreiging van het leefmilieu, de watervoorraden, de bodemerosie, het veilig beheer van giftige chemicaliën en afvalstoffen, de luchtverontreini ging, met name de zure regen, en de problemen van de grote steden. De EG heeft als iets bereikt op het punt van terugdringen van de vervui ling en het behoedzaam beheer van de natuurlijke hulpbronnen. Maar dit is niet voldoende. De inspanningen voor een rechtstreekse bescherming van het milieu moeten worden vergroot, en deze moet deel uitmaken van de ande re taken van gemeenschapsbeleid, al dus de slotverklaring van Rhodos. De EG heeft de helft van het wetgeven de werk voor het voltooien van de vrije Europese markt (eind 1992) al achter de rug. Dat is een van de weinige con clusies die tijdens het beraad op Rho dos zijn getrokken. Aan het feit dat er toch nog van alles geregeld moet wor den is weinig aandacht besteed. Over een heet hangijzer als bijvoorbeeld de belastingharmonisatie rept de slot verklaring nauwelijks. AMSTERDAM Beeld van de afzetting van de Van Woustraat. AMSTERDAM (ANP) De Van Woustraat, die dwars door de oude Amsterdamse volkswijk De Pijp loopt, is zondag aan een ramp ont snapt. Kortsluiting in een elektrici teitskabel veroorzaakte om onge veer vijf over twaalf vier lekken in de hoofdgasleiding in de Van Wou straat. Het gas kon vrij wegstro men, waardoor ernstig explosiege vaar ontstond. Het eerste lek ontdekte de brand weer bij toeval zelf. Drie bluswagens waren tegen het middaguur uitge rukt om een brandje te blussen in een woning boven een winkel op de hoek Van Woustraat-Tolstraat. Na afloop roken de brandweerlieden een sterke gaslucht. Deze bleek ook te hangen in de kelder, waarna de brandweer het hele pand ontruim de. Korte tijd later kwam er een mel ding binnen van sterke gaslucht in een videotheek op de hoek Van Woustraat-Van Ostadestraat, ver volgens bleek hetzelfde op nog twee nabijgelegen plaatsen het geval te zijn. De buurt werd afgezet en de bewo ners werden via megafoons opgeroe pen hun woningen te verlaten, het gas uit de draaien en geen vuur te maken. De stroomstoring had tot gevolg dat in vele woningen de hoofdzekeringen smolten en dat trams tot stilstand kwamen. Er mocht in de omgeving niet wor den gerookt, verslaggevers mochten geen mobilofoons of andere verbin- dingsapparatuur gebruiken en pers fotografen bij het invallen van duis ternis geen flitslicht omdat één vonkje al een ontploffing kon ver oorzaken. De buurt werd gister avond om half negen weer vrijgege ven. De bewoners mochten toen ook weer gas en licht gebruiken. AMSTERDAM - Met modder vermengd gas spuit tegen een winkelruit. DEN HAAG (GPD) Minister Braks van landbouw houdt er re kening mee dat de boe ren hun vee in de toe komst 's nachts op stal moeten zetten om de mi lieuvervuiling te ver minderen. Hij zei dat za terdag voor de Tros-ra- dio. De veestapel draagt be langrijk bij aan de ver vuiling van het miüeu, onder meer door de pro- duktie van ammoniak. Minister Braks „acht het niet bij voorbaat uitge sloten" dat het vee de komende jaren 's nachts op stal moet. Als de die ren op stal staan, kan via het ventilatiesysteem voorkomen worden dat de kwalijke stoffen uit de mest in het milieu te rechtkomen. Zelfs denkt Braks erover boeren te verplichten hun vee de hele dag op stal te hou den. Hoewel de milieu problemen die door de landbouw veroorzaakt worden niet overal in het land gelijk zijn, voelt de minister er niet voor der gelijke maatregelen re gionaal in te voeren. Van onze correspondent) JOHANNESBURG De vertraging in de ondertekening van het zoge naamde Brazzaville-protocol over het vertrek van de 50.000 Cubaanse militairen uit Angola, die dit week end in de Kongolese hoofdstad Braz zaville had moeten plaatsvinden, be tekent geen uitstel. Aldus heeft de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, Roelof 'Pik' Botha zon dagochtend bij zijn terugkeer in Jo hannesburg laten weten: „Ik blijf een optimist. Wij zullen de onderhande lingen mogelijk deze week weer voortzetten", aldus Botha. „Voordat wij vertrokken wisten we dat er pro blemen waren. Deze zijn niet hele maal opgelost. Er zijn wel nieuwe voorstellen gedaan en daarover moet nu eerst president P.W. Botha worden ingelicht". Botha keerde zondag in Zuidafrika te rug, nadat hij vrijdag aan het hoofd van een delegatie met onder meer de minister van defensie, generaal Mag nus Malan, naar Brazzaville was afge reisd. De algemene verwachting was, dat hij daar het protocol zou onderte kenen, dat in grote lijnen overeen is ge komen gedurende de onderhandelin gen van de afgelopen acht maanden tussen Zuidafrikaanse, Cubaanse en Angolese delegaties. Al snel bleek vrij dag dat de Amerikaanse bemiddelaar, dr. Chester Crocker er echter niet in geslaagd was om de drie betrokken landen op een lijn te brengen. Het belangrijkste struikelblok dat ér nu nog ligt, is de door Zuidafrika geëi ste betrokkenheid bij de controle op het vertrek van de Cubanen uit Ango la. Cuba en Angola hebben zich even wel op het standpunt gesteld, dat het vertrek van de Cubanen een 'bilatera le' aangelegenheid is, waar Zuidafrika niets mee te maken heeft. De twee lan den worden, zo kon in Brazzaville wor den vernomen, daarin gesteund door dr. Chester Crocker. De Zuidafrikaan se regering is daarentegen van me ning, dat het vertrek van de Cubanen onverbrekelijk verbonden is met de bereidheid van Zuidafrika om zich conform VN-resolutie 435 uit Namibië terug te trekken. Pas als dat is ge beurd, zou Namibië, dat 74 jaar lang door Zuidafrika in strijd met het inter nationale recht bezet is gehouden, on afhankelijk worden. De Cubaanse leider Fidel Castro heeft verklaard dat Cubaanse troepen des noods nog tien jaar in Angola blijven als Zuid-Afrika op controlerende rol blijft staan. Ingewijden geloven dat afgelopen weekeinde, reeds een compromis voorstel is voorbereid over de Zuid afrikaanse eis om actief betrokken te zijn bij de controle op het vertrek van de Cubanen uit Angola. In dit compro mis-voorstel zou een belangrijke plaats zijn ingeruimd voor de Ver enigde Naties, die dan namens Zuid afrika het vertrek van de Cubanen zou moeten controleren. DEN HAAG (GPD) Er dreigt een nieuw tekort van 200 miljoen gulden op de begroting van minister Deet- man van onderwijs. Het tekort ont staat als het ministerie er niet tijdig in slaagt met de banken overeenstem ming te bereiken over de privatise ring van de leningen die studenten moeten afsluiten naast de basisbeurs. CDA en WD zijn het niet eens over de manier waarop het tekort eventueel aangezuiverd moet worden. Het uitblijven van een overeenkomst kan ertoe leiden dat de besparingen die Deetman met de privatisering wil bereiken, pas na 1989 bereikt worden. Doordat studenten niet meer bij over heid kunnen lenen, maar daarvoor naar de banken moeten, wil Deetman in 1989 en 1990 500 miljoen gulden be sparen. Een woordvoerder van de Informatise ringsbank, de afdeling van het minis terie van onderwijs in Groningen die zich bezighoudt met de studiefinancie ring, heeft bevestigd dat de onderhan delingen stroef verlopen. De banken vinden het bedrag te laag waarmee Deetman het risico dat studenten hun schulden niet terugbetalen, wil afko pen. Medewerkers van het ministerie schatten dat vijf procent van het to taalbedrag niet geïnd kan worden. Het zou gaan om 25 miljoen gulden. (Van onze correspondent) SINGAPORE De nieuwe Pakis taanse premier, Benazir Bhutto, heeft zondag in Islamabad, een dag naar beëdiging, haar nieuwe kabinet ge presenteerd. Het bestaat uit 23 leden. De meesten zijn jongeren uit haar Pa kistaanse Volkspartij (PPP). Er zijn drie ex- militairen in haar regering. Haar medewerkers achten het echter waarschijnlijk dat zij zelf behalve premier ook minister van defensie wordt. Tot onder-minister van defensie be noemde zij een voormalig kolonel en haar speciale adviseur is een ex-gene- raal-majoor. Sahabzada Yaqub Khan, ook een ex-generaal, is aangebleven als minister van buitenlandse zaken. Benazir Bhutto benoemde voorts een jonge advocaat uit Lahore, Altzaz Ah- san, tot minister van justitie en een voormalige minister die onder haar va der heeft gediend, Yahya Bakhtiar, tot procureur- generaal. De banken menen echter dat het om veel meer geld gaat. Zij vinden het he lemaal niet nodig tevoren een bedrag voor dit zogenoemde 'sociaal risico' af te spreken. Wat hen betreft legt Deet man achteraf het tekort bij. De minis ter voelt hier niet voor omdat hij niet op wil draaien voor het volledige on dernemersrisico van de banken. Als eind volgend jaar inderdaad een tekort van 200 miljoen gulden ont staat, moet dat bedrag aangezuiverd worden door de belasting minder te verlagen. Dit zei het CDA-Tweede- Kamerlid Lansink zaterdag voor de Tros-radio. Hij wordt daarin ge steund door de PvdA. De WD is het daar volstrekt niet mee eens. Woord voerder Franssen: „Voor ons is het niet doorgaan van de afgesproken be lastingverlaging niet bespreekbaar. Punt uit". De liberaal vindt het veel belangrijker dat jonge mensen geld kunnen lenen dan dat er een regeling is voor wie zijn schuld niet kan aflos sen. Hij wees erop dat jonge onderne mers zich ook diep in de schulden ste ken zonder tevoren te weten of ze suc ces hebben. DEN HAAG (GPD) CDA-Tweede- Kamerlid De Kok wil sociale dienst plicht invoeren om het tekort aan ver zorgenden en verpleegkundigen in onder meer zwakzinnigeninrichtin gen op te vangen. Het kamerlid zei dat zondag voor de Avro-radio. Volgens De Kok is sociale dienstplicht een „voor de hand liggend alternatief' als blijkt dat er geen extra geld beschikbaar is voor deze sector. Het CDA heeft al eerder discussie ge voerd over invoering van de sociale dienstplicht, maar die werd uiteinde lijk afgewezen. De Kok vroeg zich ech ter af of het geen tijd wordt dit idee weer eens op tafel te leggen. Het CDA-kamerlid kwam met zijn sug gestie toen bekend werd dat de 23-jari- ge zwakzinnige vrouw Jolanda Vene- ma al vijfjaar naakt en vastgebonden opgesloten zit in een isoleerkamer in een tehuis in Assen. Het tehuis zou tot deze maatregel overgegaan wegens personeelsgebrek. (Zie ook pagina 3) uitbreiding van de etherreclame zou kijkers en luisteraars minder hinde ren dan verdere uitbreiding van de bestaande Ster-blokken. Volgens Ster-directeur Smeekes is er weinig reden vast te houden aan de gewoonte op zondag geen recla me uit te zenden. Uit onderzoek blijkt dat zeventig procent van de bevolking geen bezwaar heeft tegen reclame op zondag, maar niet meer dan 16 procent reageert positief. Dertig procent heeft geen behoefte aan reclame op zondag, 7,5 procent heeft uit religieuze overwegingen bezwaar. Nederland behoort samen met Duitsland en Zwitserland tot de wei nige landen in Europa waar op zon dag geen reclame wordt uitgezon den. Smeekes wees erop dat via ach terdeurtjes op zondag toch reclame op de buis verschijnt, onder meer via Sky Channel en de bordreclame op de voetbalvelden. DEN HAAG (GPD) Invoering van radioreclame op zondag en korte reclameboodschappen in muziek programma's op Radio 3, is beter das uitbreiding van de bestaande reclameblokken op radio en televi sie. Dit schrijft de Stichting Ether Reclame aan minister Brinkman van cultuur. Vplgens de Ster levert de extra re clame zoals zij die voor ogen heeft, jaarlijks 75 miljoen gulden op. Deze V h

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1